Jump to content
John_Ahmet

Çalıştığı kanıtlanmış ufuk açıcı özdevinim makineleri

Recommended Posts

İnsanoğlunun bilimsel yarı bilimsel ve sahte bilimsel arayışları olmuştur, doğanın sırlarını akıl erdirmeye başladığından beri... Ölümsüzlüğü getirecek ''hayat suyu'',kurşunu altına dönüştürecek ''filozof taşı'', dış kaynaklara bel bağlamaksızın kendi enerji öz kaynaklarını seferber edip sürekli çalışacak ''devri daim makinesi'' bu arayışların başında gelir. Bunlar bir tür tutku gibi girmişlerdir insanların kafasına... Girdikten sonra da çıkmamışlardır.
Elinde biraz mekanik yatkınlığı bulunan,iki teli bağlayıp elektrik arızalarını giderebilen, biraz boş zamanı,biraz sabrı, biraz öz güveni bulunan herkes bu arayışların içindedir. Hele ''devri daim makinesi için özellikle geçerlidir

Bu başlık altında çalışabileceğini düşündüğüm kendi tasarımım olan özdevinim makinelerini paylaşacağım.

Kütleçekimi kaynaklı devridaim (özdevinim) sistemlerinin çalışmayacağının söylenmesi tamamıyle 20. yüzyıl yanılgısıdır. Üstelik termodinamik yasalara aykırı olduğunun söylenmesi tamamen cahillikten ve deney gözlem eksikliğinden ve yeterli fiziksel açıklamaların yapılamamasından kaynaklıdır. Bu sistemleri yeteri kadar büyük hazırladığınızda kesinlikle çalışıyorlar.

İlk tasarımı paylaşayım. Tasarımda şekildeki gibi ibrik görünümünde uzunca bir kabın içerisine kayışlı bir döner düzenek monte edilmiştir.Üzerindeki yaklaşık 0,9 g/cm3 olan cisimler eşit aralıklarla kayış boyunca sabit şekilde montajlanmıştır. Suyun içerisindeyken kaldırma kuvvetlerine mağruz kalırken suyun dışında yerçekimine tabidir ancak bu kuvvetler dönme ekseni yönünde olduğundan sistemi saat yönünde döndürmektedir.

190219214_zdevinim.png.f4b3b6a57a0952a87a9ce08c5846cb80.png

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

500 defa yazdılar sana şu saçmalıkları , gidip gelip aynı konuyu açıyorsun , ruh hastasimisin birader bi kendine gel. Kafayı sıyırdın iyice makina diye diye, hayır birisi bahsettiğin bu makinayı yapabilirsen para verecem demişti , boş yazıyla uğraşacağına bir tane üretip videosunu çek te o elemandan para kazan bari. Ha yapamiyorsan da yapamıyorum olmuyor de.

tarihinde Teşup'unOğlu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, John_Ahmet yazdı:

İnsanoğlunun bilimsel yarı bilimsel ve sahte bilimsel arayışları olmuştur, doğanın sırlarını akıl erdirmeye başladığından beri... Ölümsüzlüğü getirecek ''hayat suyu'',kurşunu altına dönüştürecek ''filozof taşı'', dış kaynaklara bel bağlamaksızın kendi enerji öz kaynaklarını seferber edip sürekli çalışacak ''devri daim makinesi'' bu arayışların başında gelir. Bunlar bir tür tutku gibi girmişlerdir insanların kafasına... Girdikten sonra da çıkmamışlardır.
Elinde biraz mekanik yatkınlığı bulunan,iki teli bağlayıp elektrik arızalarını giderebilen, biraz boş zamanı,biraz sabrı, biraz öz güveni bulunan herkes bu arayışların içindedir. Hele ''devri daim makinesi için özellikle geçerlidir

Bu başlık altında çalışabileceğini düşündüğüm kendi tasarımım olan özdevinim makinelerini paylaşacağım.

Kütleçekimi kaynaklı devridaim (özdevinim) sistemlerinin çalışmayacağının söylenmesi tamamıyle 20. yüzyıl yanılgısıdır. Üstelik termodinamik yasalara aykırı olduğunun söylenmesi tamamen cahillikten ve deney gözlem eksikliğinden ve yeterli fiziksel açıklamaların yapılamamasından kaynaklıdır. Bu sistemleri yeteri kadar büyük hazırladığınızda kesinlikle çalışıyorlar.

İlk tasarımı paylaşayım. Tasarımda şekildeki gibi ibrik görünümünde uzunca bir kabın içerisine kayışlı bir döner düzenek monte edilmiştir.Üzerindeki yaklaşık 0,9 g/cm3 olan cisimler eşit aralıklarla kayış boyunca sabit şekilde montajlanmıştır. Suyun içerisindeyken kaldırma kuvvetlerine mağruz kalırken suyun dışında yerçekimine tabidir ancak bu kuvvetler dönme ekseni yönünde olduğundan sistemi saat yönünde döndürmektedir.

su seviyelerinin yüksekliği  neden eşit değil?  :)

https://www.eokultv.com/wp-content/uploads/2017/07/u-borulari.jpgu-borulari.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mirasyedi yazdı:

su seviyelerinin yüksekliği  neden eşit değil?  :)

İbrikler ağzına kadar doluyken bile neden suyun döküldüğü ucundan taşmıyor? Ben o bilginin doğru olduğunu düşünmüyorum. Siz de ezbere konuşmayın!

modatools-brik-2662-bohem-1.jpg

ibrik.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

İbrikler ağzına kadar doluyken bile neden suyun döküldüğü ucundan taşmıyor?

modatools-brik-2662-bohem-1.jpg

doldurduğun suyun seviyesi ibrik ucunun seviyesini geçerse  taşar. :)

Bu resimde kapağın bulunduğu seviye   ibrik ucundan yüksek.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, mirasyedi yazdı:

doldurduğun suyun seviyesi ibrik ucunun seviyesini geçerse  taşar. :)

Bu resimde kapağın bulunduğu seviye   ibrik ucundan yüksek.

Denedim taşmıyor. Bence kabın şeklinin çok büyük önemi var ve muhakkak eşit olmayan yükseklikte su seviyeleri elde etmek mümkün ve bununla yukarıdaki gibi bir düzenek kurulabilir. Bu çok az bile olsa olur çünkü 0,95 g/cm3 yüzen cisim kullandığında suyun dışındaki 1 adet böyle bir cisim suyun içerisindeki 19 adedini batırabilir. 

Ezbere konuşmayın! Sonra da fizik biliyorum demeyin!

ibrik.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Denedim taşmıyor. Bence kabın şeklinin çok büyük önemi var ve muhakkak eşit olmayan yükseklikte su seviyeleri elde etmek mümkün ve bununla yukarıdaki gibi bir düzenek kurulabilir. Bu çok az bile olsa olur çünkü 0,95 g/cm3 yüzen cisim kullandığında suyun dışındaki 1 adet böyle bir cisim suyun içerisindeki 19 adedini batırabilir. 

Ezbere konuşmayın!

ibrik.jpg

ibriğin ucu kapağın bulunduğu seviyeden aşağıda  kapağın bulunduğun seviyede ise taşmaz.

kağaın bulunduğu seviyeye kadar doldurup ibriğin ucundan taşmıyorsa resmini veya videosunu gönder. :)

ayrıca senin sistemde ibrik ucu çok aşağıda. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Alıntı

Çalıştığı kanıtlanmış ufuk açıcı özdevinim makineleri

Bu başlık yazısının bir yalan, başlık sahibinin de bir yalancı olduğu aklınınızın bir köşesinde dursun!

Sevgiler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki tasarımı başlıkla alakasız kişiler terketsin diye koydum fakat yine de sıvı yüksekliği konusuna deney yapmadan ikna olamıyorum.

Örneğin şu sistem kesinlikle çalışıyor.

Bunun 8-10 metre boyunda 10 kilowatt elektrik üreten bir modelini Aldo Costa isimli Fransız bir mucit geliştirmişti. Sistem en tepede kendi ekseni etrafında 270 derece dönebilen mekanik parçaları kendi dönme hareketiyle asılı kalacak şekilde döndüren bir uzantıya sahip ve sağ taraftaki çok sayıda sistem merkezine daha uzak konumda bulunan ağırlıkların oluşturduğu dönme momentinin büyüklüğü her seferinde birer birer bu ağırlıkları merkezden uzaklaştıracak şekilde döndürüyor. dolayısıyla sistemin ağırlık merkezi her seferinde sürekli biraz sola kaymış olarak kalıyor ve sürekli dönüyor.

Videodaki adam elini çekse sürekli döndüğünü görebileceksiniz fakat adam bir türlü elini çekmiyor ve bir kaç tur döndüğünü göremiyoruz ancak yakında büyük olan modeli de paylaşırım. Onu inceleyebilirsiniz. Bu sistemde uçlara ağırlıklar da bağlayabilirsiniz. Daha büyük bir torkla dönecektir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Bu başlık yazısının bir yalan, başlık sahibinin de bir yalancı olduğu aklınınızın bir köşesinde dursun!

@DreiMalAli @Sütlü Kase car car car konuşmayı biliyonuz son iletiye cevap bulamadınız mı? Zira sizin de yan çizmekten, yalan söylemekten başka çıkar yolunuz kalmadı.

@deadanddark ve @mirasyedi bu laflarım sizlere değil katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim sizlere...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@mirasyedi cok iyi yakalamis sivi basincini.

sondaki videoda adam sürekli ayni noktadan tekeri ters yöne ceviriyor. Cok süpeli bir haraket.

Simdi bir sey söyleyecegim arkadaslar bana katilir mi, düzeltir mi, eksigi varsa tamamlar mi bilmiyorum.

resim olarak cizdim>>

CcRcuM.png

Tekerimizin tamamen simetrik iken bir merkezi var (M1) ve birde sagdaki agirliklardan dolayi kayan bir merkezi (M2) oldugunu varsayalim. Cemberimiz yere sabit.

M2 merkezine dayanarak ikinci  cember( tam düzgün olmasada) sanal bir cember olusturuyor. Bu durumda cemberimiz dönerken yapmasi gereken bir haraketten mahrum kaldigini düsünüyorum.

Yani cemberimiz saga sola yaylanma haraketi göstermeli. Bu haraketi herhangi bir takviye ile desteklersen enerjiye ihtiyac duyacaksin. Yani cember dönmemekte israr edecektir.

umarim ne düsündügümü anlatabilmisimdir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, deadanddark yazdı:

Tekerimizin tamamen simetrik iken bir merkezi var (M1) ve birde sagdaki agirliklardan dolayi kayan bir merkezi (M2) oldugunu varsayalim. Cemberimiz yere sabit.

M2 merkezine dayanarak ikinci  cember( tam düzgün olmasada) sanal bir cember olusturuyor. Bu durumda cemberimiz dönerken yapmasi gereken bir haraketten mahrum kaldigini düsünüyorum.

Yani cemberimiz saga sola yaylanma haraketi göstermeli. Bu haraketi herhangi bir takviye ile desteklersen enerjiye ihtiyac duyacaksin. Yani cember dönmemekte israr edecektir.

umarim ne düsündügümü anlatabilmisimdir.

Sistemi dikkatle incelersen daire hangi konumunda olursa olsun ağırlık merkezi sadece sağda kalıyor ve iki pozitif değer arasında gidip geliyor. Anlayacağın hep sağda olduğu için ve gerçek merkez solda kaldığı için sürekli dönüyor. Yani ağırlık merkezi daire ile birlikte dönmüyor. Anlayabildin mi?

Bu car car konuşan kendini bilmezler korkudan cevap bile veremiyorlar. Zaten yazsalar saçmalayacaklar. Bunu bildikleri için uzak duruyorlar. @DreiMalAli @Sütlü Kase

@mirasyedi den de ses yok. Her konuya mutlaka yorum bırakırdı. Bunun için hiç bir şey söyleyemedi.

@deadanddark Sen bunun 8-10 metrelik devasa örneğini gördün mü? Zaten bu sistem ondan faydalanarak hazırlandı. https://www.youtube.com/watch?v=rsBplmMDcRQ

Siz bu sistemi sıfırdan kendiniz tasarlayacağınız şekilde düşünemiyor musunuz? Örneğin daha önce paylaştığım Bhaskara Wheel'i (örnek) bu sisteme uyarlayıp baştan dizayn edemez misiniz?

Sağ tarafta ağırlık merkezinden uzak o kadar çok ağırlık var ki bu moment her defasında bir ağırlığa rahatlıkla takla attırabiliyor. Takla atan ağırlık belirli bir açıda sonlandırıldığı için ağırlık merkezinden soldakilere göre daha uzak konumda kalıp tork oluşturuyor. Sistemi tam olarak anladınız öyle değil mi? Hepiniz için söylüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sistemi dikkatle incelersen daire hangi konumunda olursa olsun ağırlık merkezi sadece sağda kalıyor ve iki pozitif değer arasında gidip geliyor. Anlayacağın hep sağda olduğu için ve gerçek merkez solda kaldığı için sürekli dönüyor. Yani ağırlık merkezi daire ile birlikte dönmüyor. Anlayabildin mi?

CccV6I.png

F potansiyel (yaylanamama) Fk icin , yani sistemin dönüsüne negatif etki eden bir kuvvet diye düsünmüstüm, onu nasil 0 yapariz bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, John_Ahmet yazdı:

önceki sistemin gibi buda fos çıktı.

hep çalışmayan sistemleri kanıtlanmış diye atıyorsun. :)

attığın diğer videoyu sen yapmadığın için sana sorular sormak boş.Çünkü sistemi kendin yapmadın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, mirasyedi yazdı:

önceki sistemin gibi buda fos çıktı.

hep çalışmayan sistemleri kanıtlanmış diye atıyorsun. :)

attığın diğer videoyu sen yapmadığın için sana sorular sormak boş.Çünkü sistemi kendin yapmadın.

3 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Yukarıdaki tasarımı başlıkla alakasız kişiler terketsin diye koydum fakat yine de sıvı yüksekliği konusuna deney yapmadan ikna olamıyorum.

Kendi özdevinim tasarımım başlığındaki tasarımı hala çürütemediniz. Orada hiç bir top bir öncekiyle pişti olmuyor. Sonlarda bekletme kilidi kullanıyorum ve üstte bazen daha yukardan bırakıyor erkense bekliyor. Altta da aynen beklediği için zamanlamayı hallederek sistemin dönmesini sağlayabiliyoruz.

En son paylaştığım çalışma benim olsa ne olur olmasa ne olur? Aynısı şart değil aynı mantıkla kendiniz bir tasarım oluşturup çalışıp çalışmayacağını değerlendirin. Ne oldu paçanız yemedi mi? Vardır bir bit yeneği demekten başka bir şey söyleyemiyorsunuz. Görmüyor musun? Zaten büyük boyutta Aldo Costa isimli Fransız yapmış ve evinin elektriğini üretiyor. Aynını sen yapamayacak mısın? Sağdaki pek çok ağırlık, ağırlık merkezine daha uzak konumda bulunduğu için üstte her defasında yalnızca bir ağırlığa takla attırıp sistemin ağırlık merkezini sürekli sağ tarafta tutmayı başarıp sürekli dönmesini sağlıyor. Ne oldu açıklayamayınca diğer örneklere başvurma ihtiyacı hissetmişsiniz. Açıklayın da görelim.

Siz daha Bhaskara Wheel'e bile doğru düzgün cevap veremediniz. Örnek

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Kendi özdevinim tasarımım başlığındaki tasarımı hala çürütemediniz. Orada hiç bir top bir öncekiyle pişti olmuyor. Sonlarda bekletme kilidi kullanıyorum ve üstte bazen daha yukardan bırakıyor erkense bekliyor. Altta da aynen beklediği için zamanlamayı hallederek sistemin dönmesini sağlayabiliyoruz.

En son paylaştığım çalışma benim olsa ne olur olmasa ne olur? Aynısı şart değil aynı mantıkla kendiniz bir tasarım oluşturup çalışıp çalışmayacağını değerlendirin. Ne oldu paçanız yemedi mi? Vardır bir bit yeneği demekten başka bir şey söyleyemiyorsunuz. Görmüyor musun? Zaten büyük boyutta Aldo Costa isimli Fransız yapmış ve evinin elektriğini üretiyor. Aynını sen yapamayacak mısın? Sağdaki pek çok ağırlık, ağırlık merkezine daha uzak konumda bulunduğu için üstte her defasında yalnızca bir ağırlığa takla attırıp sistemin ağırlık merkezini sürekli sağ tarafta tutmayı başarıp sürekli dönmesini sağlıyor. Ne oldu açıklayamayınca diğer örneklere başvurma ihtiyacı hissetmişsiniz. Açıklayın da görelim.

Siz daha Bhaskara Wheel'e bile doğru düzgün cevap veremediniz. Örnek

Daldan dala atladığın için bir konuya odaklanamıyoruz.

Daha su ısıtıcın ile deney sonucunuda bekliyoruz.

Bhaskara wheeli sen yapmadığın soru cevap şeklinde gidemeyiz.Bu videodaki adama elini çek devam etsin diyemiyoruz.

Ama sana diyebiliriz. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Daldan dala atladığın için bir konuya odaklanamıyoruz.

Daha su ısıtıcın ile deney sonucunuda bekliyoruz.

Bhaskara wheeli sen yapmadığın soru cevap şeklinde gidemeyiz.Bu videodaki adama elini çek devam etsin diyemiyoruz.

Ama sana diyebiliriz. :)

Tamam bu tasarımı yapalım hatta finansı ben hallederim. Parçaları da 3D yazıcıda çıkartırız fakat önce fiziksel olarak tartışalım bu en son paylaştığım videodaki sistemi Bhaskara Wheel videosundaki gibi 12 ağırlıklı olarak düşünelim yeterli gelmezse de artıralım. Bence yeterli gelir. Tüm parçaları tanımlayıp fiziksel olarak hesaplayalım. Sen başla istersen tüm sistemi çizime döküp hesapları yapalım.

Video linki

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Tamam bu tasarımı yapalım hatta finansı ben hallederim. Parçaları da 3D yazıcıda çıkartırız fakat önce fiziksel olarak tartışalım bu en son paylaştığım videodaki sistemi Bhaskara Wheel videosundaki gibi 12 ağırlıklı olarak düşünelim yeterli gelmezse ki artıralım. Bence yeterli gelir. Tüm parçaları tanımlayıp fiziksel olarak hesaplayalım. Sen başla istersen tüm sistemi çizime döküp hesapları yapalım.

Video linki

videoda en tepede ağırlıkları  döndüren düzeneğin nasıl çalıştığını  net şekilde göremiyorum.

ağırlıkların şeklide kütle merkezi bulunacak şekilde basitte değil.
geriye tek yol kalıyor küçük  bir örnek yapmak.

Bhaskara tekerleği kolay.onda böyle bir düzenek yok.
Ama onu uzun yıllar önce deneyip çalışmadığını gördüğüm için onunla boş yere uğraşamam. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, mirasyedi yazdı:

Bhaskara tekerleği kolay.onda böyle bir düzenek yok.
Ama onu uzun yıllar önce deneyip çalışmadığını gördüğüm için onunla boş yere uğraşamam. :)

Kaç cm çapında yaptın? 50-60 cm altı sürtünme kuvvetlerine yenik düşüyor. Çalıştığını görmek için büyük bir tane çok iyi merkezlenmiş daire kullanman lazım. Orada fazla tork yok, düşen ağırlıkların kinetiği anca sürtünme kuvvetleri ile başa çıkıyor.

33 dakika önce, mirasyedi yazdı:

videoda en tepede ağırlıkları  döndüren düzeneğin nasıl çalıştığını  net şekilde göremiyorum.

ağırlıkların şeklide kütle merkezi bulunacak şekilde basitte değil.
geriye tek yol kalıyor küçük  bir örnek yapmak.

Evet ben de onu diyorum. Parçaları basitleştirerek bir tasarım hazırlayıp çalışıp çalışmayacağını tartışalım. Çalışacağına şüphelenirsek bir tane yapar deneriz.

Takla attıran düzenek çok karmaşık değil, ilk olarak yavaşça yatay konuma gelmesi için ağırlığı bir kızak karşılıyor. Sonra yeterli yüksekliğe ulaşan ağırlık sonraki ikinci bir uzantıyla takla attırılıyor. Çok karmaşık değil

Ağırlıkları 12 cm uzunluğunda 4 cm genişliğine ve yarım cm kalınlığında 3 / 2 oranında ortasından merkezleyerek düşünebiliriz. Tıpkı bhaskara wheel videosundali sisteme benzer şekilde fakat buradaki mantıkla sıfırdan oluşturduğumuzu düşün. Bu şekilde ağırlıklar demir olursa 187,2 gram oluyor fakat denge noktası 2 / 3 oranında 8 cm 4 cm olduğu için takla atarken 8 cm kısmı üste 4cm kısmın alta gelmesini sağlayacağız. Taklayı 4cm olan kısma dokunmasını sağlayarak yapacağız. Bu şekilde 12 ağırlıkla düşünüp çizimi daha kolay hale getirmeye çalışıyorum. Yanıldığım bir nokta varsa uyar.

Bir çizim yapabilir misin? Birlikte hesap yapalım. Parçaları hesaplaması kolay olması için istediğin şekilde değiştirip paylaşabilirsin. Daire 1 metre çaplı düşünelim. Hatta mümkünse ağırlık sayısını 24'e çıkarabiliriz. Fakat çizimi zor olacaksa 12'de kalabilir.

Şu tasarımı yapalım ve ikna olacak kadar hesap yapmaktan çekinmeyelim. Nasıl olsa çalışmayacak termodinamik var gibi bir mantığı kabul etmem mümkün değil! Zira kütleçekimi de enerji kullanan bir fenomendir ve belki bu şekilde hasat ederek farklı enerjilere dönüştürmek mümkündür. Fiziği mükemmel şekilde kimse bildiğini iddia etmesin. Zaten başarılı çok sayıda örnek var. Onlar olmasa zaten bu kadar çabaya değmez!

Taqlalı Sistem

Bhaskara Wheel

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On ‎22‎.‎6‎.‎2020 at 00:42, John_Ahmet yazdı:

Böyle bir sistemde zincire falan gerek yok, plastik veya tahta bir cisim sağ tarafta yukarıdan bırakılınca düşerek sol taraftaki tabana geçiş yapar,  suyun kaldırma kuvvetiyle hızla yukarı fırlar ve sonra tekrar sağa düşüp yine aynı döngüye devam etmesi eğimlerle sağlanabilir.

Su seviyesi nasıl bir tarafta daha yüksek olabilir diye sorulmuş. Vakumla bu mümkün, ama o zaman sistemin üstü kapalı olmak zorunda kalacak. Aşılması gereken nokta da o olacaktır.

İçinde farklı su seviyelerine sahip akvaryum yapımına bir örnek:

tarihinde EK tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...