Jump to content
Ateistforum

Çalıştığı kanıtlanmış ufuk açıcı özdevinim makineleri

Recommended Posts

1 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

2 üssü mevzusuna gelirsem. Böyle bir sistem elbette olmaz. Öncelikle yeterli enerji yok ( sende var ama) 

Mal herif! Yeterli enerji yokmuş. Bak hele :) Mal üssü mal, sabit bir kuvvetin senin iddia ettiğin gibi bir hızlanma oluşturup oluşturmayacağını sorguluyoruz neden daha fazla enerji gereksin. 100 W güçle bunu 24 saatte 2.4 kWh enerjiyle ispatlayamıyorsan tezini anında çürütürler. Vakumlu bir ortamda dene istersen yine sürtünme faktörünün hızla artışı, ısıyla oluşan genleşme gibi pek çok problemle uğraşacaksın ve yine benim dediğime geleceksin.

Arkadaşlar yeter ama...

Arkadaşlar bu sistemin neden çalışacağını bana açıklayabilecek biri var mı?

Videodaki sistem sahte bile olsa sistemin mantığı videodaki gibidir ve anlayan için sahte olmayan bir tanesini yapmak çok zor değildir. https://www.youtube.com/watch?v=Rgp6gcSaF2Y

Orada sağ taraftaki merkezden daha uzak konumda bulunan ağırlıkların oluşturduğu moment en tepedeki ağırlıkların her birine takla attırmaya fazlasıyla yetecek büyüklükte olup bu sebeple sistemin saat yönünde dönmesine sebeptir. 

Yanılıyor muyum? Lütfen soru işareti olan cümlelere hassasiyet gösterin!

Agirlik Merkezi.png

Sitelerde Paylaş
  • İleti 131
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

10 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Mal herif! Yeterli enerji yokmuş. Bak hele :) Mal üssü mal, sabit bir kuvvetin senin iddia ettiğin gibi bir hızlanma oluşturup oluşturmayacağını sorguluyoruz neden daha fazla enerji gereksin. 100 W güçle bunu 24 saatte 2.4 kWh enerjiyle ispatlayamıyorsan tezini anında çürütürler. Vakumlu bir ortamda dene istersen yine sürtünme faktörünün hızla artışı, ısıyla oluşan genleşme gibi pek çok problemle uğraşacaksın ve yine benim dediğime geleceksin.

Kuvvet, iş, enerji, ivme gibi büyüklüklerle ilgili bilgin çok eksik. 

Sabit bir kuvvet uygulamak için sürekli enerji gerekmeyeceğini mi sanıyorsun sen yani ? 

( Edit.. soruşum eksik oldu sabit kuvvete iş yaptırmak diyelim) 

Olay senin hayali moment oluşturan kuvvetin kaç günde hızlanacağı mı oldu şimdi ?? 

Sonsuza kadar hızlanacak sorun yok yani ??

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
6 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Kuvvet, iş, enerji, ivme gibi büyüklüklerle ilgili bilgin çok eksik. 

Sabit bir kuvvet uygulamak için sürekli enerji gerekmeyeceğini mi sanıyorsun sen yani ? 

Olay senin hayali moment oluşturan kuvvetin kaç günde hızlanacağı mı oldu şimdi ?? 

Geri zekalı sürtünme kuvvetinin sistemin hızıyla artış gösteren bir fenomen olduğunu senin kalın kafana rağmen anlatmaya çalışıyorum. Anlamayıp daha da yazmaya yüzü varmış gibi hala atarlanıyor, mendebur...

Burada nerede yanlışlık var? Sabit bir kuvveti belirli bir süre uygulamak için sürekli artan bir bir güce gereksinim olduğunu mu düşünüyorsun? İyi ki seni bir mühendis yapmamışlar hele ki mühendissen çok yazık olur.

image.gif.c434f04670d6294f25fa0acbf8ddca1b.gifimage.gif.d1c7e0a9f278106ae1c9cd9769b72bcb.gif

14 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Videodaki sistem sahte bile olsa sistemin mantığı videodaki gibidir ve anlayan için sahte olmayan bir tanesini yapmak çok zor değildir. https://www.youtube.com/watch?v=Rgp6gcSaF2Y

Orada sağ taraftaki merkezden daha uzak konumda bulunan ağırlıkların oluşturduğu moment en tepedeki ağırlıkların her birine takla attırmaya fazlasıyla yetecek büyüklükte olup bu sebeple sistemin saat yönünde dönmesine sebeptir. 

Yanılıyor muyum? Lütfen soru işareti olan cümlelere hassasiyet gösterin!

Agirlik Merkezi.png

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Geri zekalı sürtünme kuvvetinin sistemin hızıyla artış gösteren bir fenomen olduğunu senin kalın kafana rağmen anlatmaya çalışıyorum. Anlamayıp daha da yazmaya yüzü varmış gibi hala atarlanıyor, mendebur...

Burada nerede yanlışlık var? Sabit bir kuvveti belirli bir süre uygulamak için sürekli artan bir bir güce gereksinim olduğunu mu düşünüyorsun? İyi ki seni bir mühendis yapmamışlar hele ki mühendissen çok yazık olur.

Evet oraya ekleme yapmam gerekti eksik sordum. Çocuklaşmayı bırakta yeni haline cevap ver. Ayrıca diğer sorulara da cevap ver. Hepsine düzgünce cevap ver...

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
12 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Evet oraya ekleme yapmam gerekti eksik sordum. Çocuklaşmayı bırakta yeni haline cevap ver. Ayrıca diğer sorulara da cevap ver. Hepsine düzgünce cevap ver...

Pardon sen ne sordun da ben cevap vermedim? Verdiğim cevapların tezlerini birer birer çürüten ve doğrudan sorularına cevap olan iletiler olduğunu anlayamıyor musun?

Hele ki benim şu sorduğum sorulara cevap vermeden  böyle bir hakkın da yok! Fakat yine sen söyle cevap vermediğim soruların hangileriymiş?

Bu arada @deadanddark a' cevap vermeden geçmeyeyim.

34 dakika önce, deadanddark yazdı:

Neden Aldo Costa gibi devasa bir sistem yapilsin?

Ev tipi rüzgar türbinlerinin maliyeti Costanin dev dönergecinden daha az masrafli degil midir?

Günes panellerinin fiyatlarina baktim , onlarda gayet uygun kaliyor.

Bunlara da bir aciklama yapmalisin.

Dostum burada sana al bu sistemleri kullan denmiyor. Bilimsel olduğunu iddia ettiğiniz savların geçersiz olduğu vurgulanıyor. Ayrıca bu sistemi büyük bir rüzgar jeneratörü boyutunda yaptığınızda ondan misliyle daha büyük bir güç vereceğini göremiyor musunuz?

Zaten konu dışı ama size kapagen jeneratörü kullanmanı tavsiye ederim Daha küçük boyutta megawattlarca elektriğin olur neyse onu da başka bir başlıkta tartışalım.

Bu kısımdan itibaren konuyla ilgisiz polemik oluşturmaya hevesli arkadaşlar başlığımı terk etsin ya da sorularıma cevaplar versin. 

_________________________________________________________________________________________

Yanılıyor muyum? Lütfen soru işareti olan cümlelere hassasiyet gösterin!

Agirlik Merkezi.png

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Pardon sen ne sordun da ben cevap vermedim. Verdiğim cevapların tezlerini birer birer çürüten ve doğrudan sorularına cevap olan iletiler olduğunu anlayamıyor musun?

Hele ki benim şu sorduğum sorulara cevap vermeden  böyle bir hakkın da yok! Fakat yine sen söyle cevap vermediğim soruların hangileriymiş.

Çocukça davranıyorsun aynı postu 20 kere göndermene gerek yok burada sadece biz varız. Başka kimse yok. 

Sorularım şöyleydi. Konuyu saptırıp kaçmayı ve cehaletini gizlemeye çalıştığını biliyorum ama artık kaçacak yer yok düzgünce ne bildiğini ve ne düşündüğünü yaz. 

Özellikle kuvvet, ilk kısım için. 

"   Sabit bir kuvvet uygulamak için sürekli enerji gerekmeyeceğini mi sanıyorsun sen yani ? 

Olay senin hayali moment oluşturan kuvvetinin kaç günde hızlandıracağı mı oldu şimdi ?? 

Sonsuza kadar hızlanacak sorun yok yani ??  "

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
Bir saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Çocukça davranıyorsun aynı postu 20 kere göndermene gerek yok burada sadece biz varız. Başka kimse yok. 

Sorularım şöyleydi. Konuyu saptırıp kaçmayı ve cehaletini gizlemeye çalıştığını biliyorum ama artık kaçacak yer yok düzgünce ne bildiğini ve ne düşündüğünü yaz. 

Özellikle kuvvet, ilk kısım için. 

"   Sabit bir kuvvet uygulamak için sürekli enerji gerekmeyeceğini mi sanıyorsun sen yani ? 

Olay senin hayali moment oluşturan kuvvetinin kaç günde hızlandıracağı mı oldu şimdi ?? 

Sonsuza kadar hızlanacak sorun yok yani ??  "

Sen haddini aşmaya başladın. Özdevinim sistemlerinden bahsedildiğinde belirli bir torka sahipse dolayısıyla kuvvet varsa sürekli hızlanmalıdır diyorsun.

Peki diyorum ki çevrende bana öyle bir sistem göster ki sabit bir güçle çalışıyor olsun ki -- bu sabit bir kuvvetin uygulandığını gösterir -- sürekli hızlanmasını sürdürsün. Sen böyle bir sistem ömrün hayatın boyunca gördün de mi saçma salak iddialarına devam ediyorsun?

Sabit bir kuvvetin etkisinde

F = m. a 'dır.

Vson = Vilk + a.t 'dir.

m => kütle

a => ivme

F => kuvvet

V => hız

t => süre

Şimdi ilk hızı 0 olan m kütleli bir cisme F kuvvetini uygulayalım. 24 saat sonra yani 86400 saniye sonra

1 kg cisme 1 Newtonluk kuvvet uygulansın.

86401 saniye sonra cismin hızı 86400 m/s olmalı öyle değil mi?

Hatta 1 hafta sonra bu hızın 604.800 m/s olduğunu görmen gerek -- hadi diyelim ışık hızını aşamıyoruz -- ama 3-4 gün içerisinde bu ivme ile 1kg'lik bir cismin ışık hızına ulaşabildiğini gözlerinle gördün mü? Bana örnek bir video atabilir misin ya da kendi gözlemlerinden bahsedebilir misin?

İşte bu fizik kitaplarının sizi bir embesile çevirdiğinin farkındayım. Sürtünme kuvetinin sabit olduğunu ve 0,1 Newton olduğunu ve bu sebeple kuvveti 1,1 Newton olarak uyguladığını farz et.

Şimdi aynı sürede 3-4 gün içerisinde ışık hızını aşabilen bir sistem gördün mü? Soru oldukça açık öyle değil mi? Zira ivme 10 m/s2 olsaydı onar onar artacaktı. Ziyanı yok net kuvvet 1 olsun ve cismin kütlesi 1kg olsun.

Bunun dairesel harekette de çizgisel hız bakımından aynen geçerli olduğunu biliyorsun ve ben de diyorum ki bir sistem kur, sabit bir kuvvet uygula ve uzun bir video çekip rpm ölçümünü göreceğimiz şekilde izleyelim ve hızı sürekli artışta olsun. Sen böyle bir deneye tanık oldun mu?

Verdiğim bilgiler ile böyle düşük bir ivme ile bile 3-4 günde ışık hızına ulaşabilmeli öyle değil mi?

Senin gibi ezber delilerinin önüne böyle ne koysak yer!

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Sen haddini aşmaya başladın. Özdevinim sistemlerinden bahsedildiğinde belirli bir torka sahipse dolayısıyla kuvvet varsa sürekli hızlanmalıdır diyorsun.

Peki diyorum ki çevrende bana öyle bir sistem göster ki sabit bir güçle çalışıyor olsun ki -- bu sabit bir kuvvetin uygulandığını gösterir -- sürekli hızlanmasını sürdürsün. Sen böyle bir sistem ömrün hayatın boyunca gördün de mi saçma salak iddialarına devam ediyorsun?

F = m. a 'dır.

Vson = V0 + a.t 'dir.

m => kütle

a => ivme

F => kuvvet

V => hız

t => süre

Şimdi ilk hızı 0 olan m kütleli bir cisme F kuvvetini uygulayalım. 24 saat sonra yani 86400 saniye sonra

Hatta 1 hafta sonra bu hızın 604.800 m/s olduğunu görmen gerek -- hadi diyelim ışık hızını aşamıyoruz -- ama 3-4 gün içerisinde bu ivme ile 1kg'lik bir cismin ışık hızına ulaşabildiğini gözlerinle gördün mü? Bana örnek bir video atabilir misin yada kendi gözlemlerinden bahsedebilir misin?

İşte bu fizik kitaplarının sizi bir embesile çevirdiğinin farkındayım. Sürtünme kuvetinin sabit olduğunu ve 0,1 Newton olduğunu ve bu sebeple kuvveti 1,1 Newton olarak uyguladığını farz et.

Şimdi aynı sürede 3-4 gün içerisine ışık hızını aşabilen bir sistem gördün mü? Soru oldukça açık öyle değil mi? Zira ivme 10 m/s2 olsaydı onar onar artacaktı. Ziyanı yok net kuvvet 1 olsun ve cismin kütlesi 1kg olsun.

Bunun dairesel harekette de çizgisel hız bakımından aynen geçerli olduğunu biliyorsun ve ben de diyorum ki bir sistem kur, sabit bir kuvvet uygula ve uzun bir video çekip rpm ölçümünü göreceğimiz şekilde izleyelim ve hızı sürekli artışta olsun. Sen böyle bir deneye tanık oldun mu?

Verdiğim bilgiler ile böyle düşük bir ivme ile bile 3-4 günde ışık hızına ulaşabilmeli öyle değil mi?

Kardeşim bak hakaret etmek istemiyorum lütfen beni buna zorlama... Bu yazdıklarının olacağını söyleyen sensin ben değilim. 

Dansöz gibi kıvırmadan salak saçma konuyla ilgisiz şeylerden bahsetmeden sorduğum sorulara cevap ver. 

Yukarda sorduğum soruya bir cevap yok. Anlıyorum cahilsin bu konuda. Sağdan soldan öğrendiğin şeyler ile bir bok bildiğini sanıyorsun, zerre eğitimin yok. Üniversite mezunu falanda değilsin onuda farkındayım.

Ama sorduğum sorulara kendi bilgin ile cevap veremeyecek kadar korkaksan zaten neyin tartışmasını istiyorsun ? 

Şurada 2 saatimi ayırdım sana laf anlatayım diye ama 2 tane soruma cevap alamadım. Hala paragraf paragraf alakasız bilgi sıçıyorsun.

Ulan hiç mi özsaygın yok ? Hiç mi yadırgamıyorsun kendini ?? Karşında inatla cevap isteyen bir insan varken bundan kaçmak ? 

Çok basit benim geri zekalı arkadaşım soruya vereceğin cevap çok basit....

Sabit bir F kuvvetine iş yaptırmak için o iş süresi boyunca sürekli enerji (SABİT) gereklimidir ? yoksa değil midir ?? 

Gereklidir yada değildir bu kadar....  Ne paragraf paragraf yazı yazıyorsun be... geri zekalım benim ? 

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
18 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Sabit bir F kuvvetine iş yaptırmak için o iş süresi boyunca sürekli enerji (SABİT) gereklimidir ? yoksa değil midir ?? 

2 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

2 üssü mevzusuna gelirsem. Böyle bir sistem elbette olmaz. Öncelikle yeterli enerji yok ( sende var ama) 

O kadar enerjiyi nereden bulacaksın sen boş ver. Ne de olsa ben götümden enerji uyduruyorum hemen buluveririm.

Sabit bir güç gerekiyor konusunda anlaştıysak geçen süreyi bu güçle çarpıp gerekli enerjiyi kendin hesaplayabileceğin halde niye bana soruyorsun? Bunu sen biliyorsun da ben mi bilmiyorum? Peşinde koştuğun şey bu mu? Avanak herif!

Mal herif! Kendi kendine mastürbasyon yapıyor. Haberi yok.

Ne oldu morardın mı? Tartışma senin şu iddianla başladı ve itirazım bunadır.

3. maddeden bahsederken şöyle bir laf ettin.

5 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Ancak söyledindiği gibi sistemi serbest bırakmak sonsuza kadar hızlanacak bir çark oluşturacaktır.

3 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Ben hayatımda asla bir cisim hızlanırken ( havayı hesaba katmazsak) sürtünme kuvvetinin arttığını duymadım asla da öyle bir hesap yapmadım. 

Peki sürtünme kuvveti artmıyorsa aşağıda bahsettiğim hızlara neden ulaşamıyorsun? Ulaştıysan yeşillendirsene... Donuk zekalı idiot!

34 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Özdevinim sistemlerinden bahsedildiğinde belirli bir torka sahipse dolayısıyla kuvvet varsa sürekli hızlanmalıdır diyorsun.

F = m. a 'dır.

Vson = Vilk + a.t 'dir.

m => kütle

a => ivme

F => kuvvet

V => hız

t => süre

Hatta 1 hafta sonra bu hızın 604.800 m/s olduğunu görmen gerek -- hadi diyelim ışık hızını aşamıyoruz -- ama 3-4 gün içerisinde bu ivme ile 1kg'lik bir cismin ışık hızına ulaşabildiğini gözlerinle gördün mü? Bana örnek bir video atabilir misin ya da kendi gözlemlerinden bahsedebilir misin?

Şimdi aynı sürede 3-4 gün içerisinde ışık hızını aşabilen bir sistem gördün mü? Soru oldukça açık öyle değil mi? Zira ivme 10 m/s2 olsaydı onar onar artacaktı. Ziyanı yok net kuvvet 1 olsun ve cismin kütlesi 1kg olsun.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

O kadar enerjiyi nereden bulacaksın sen boş ver. Ne de olsa ben götümden enerji uyduruyorum hemen buluveririm.

Sabit bir güç gerekiyor konusunda anlaştıysak geçen süreyi bu güçle çarpıp gerekli enerjiyi kendin hesaplayabileceğin halde niye bana soruyorsun? Bunu sen biliyorsun da ben mi bilmiyorum. Peşinde koştuğun şey bu mu? Avanak herif!

Mal herif! Kendi kendine mastürbasyon yapıyor. Haberi yok.

Ne oldu morardın mı? Tartışma senin şu iddianla başladı ve itirazım bunadır.

3. maddeden bahsederken şöyle bir laf ettin.

Peki sürtünme kuvveti artmıyorsa aşağıda bahsettiğim hızlara neden ulaşamıyorsun? Ulaştıysan yeşillendirsene... Donuk zekalı idiot!

Hala cevap yok tahmin ettiğim gibi... Bir halt bilmeyen evde oturup ekran başında YouTube videoları izleyerek kendini fizik konusunda bilgili ilan etmiş bir lise terksin. 

Ben cevap vereyim evet enerji gerekir.

Devam edeyim daha işim bitmedi.

Googleye yazıp bakmaya bayıldığın o ne anlama bile geldiğini yarım yamalak bildiğin formüller için yaptığın şeyi keşke sürtünme içinde yapsaydın. 

Sana zahmet hep yaptığın gibi açıp sürtünme kuvveti formülünü bulup bana hızın nerede olduğunu söyler misin ? 

Zira hava bir akışkandır ve akışkanların dirençleri farklı hesaplanır. Hatta bunun için ayrı bir ders bile var eminim adını duymuşsundur. Hatta öğrenciler bol şikayet eder. 

Heh işte akışkanların dirençleri oranın mevzusu. Şuan bizimle ilgisi yok ben katı yüzeyler arasındakini istiyorum senden. 

Katı cismler arasındaki sürtünme kuvveti sabittir. Elbet statik ve dinamik sürtünme olarak ikiye ayrılır ancak bunun konumuza bir etkisi olmadığı için görmezden geliyorum.

Bu işin sonunda ister seve seve ister farklı şekilde o kafanda ürettiğin HAYALİ çarkın küçük bir ayar ile sonsuz hıza erişmesi gerektiğini kabul edeceksin. Yada rezil olup bir miktar forumdan defolacaksın. Her türlü karlı kalacağım.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
17 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Bu işin sonunda ister seve seve ister farklı şekilde o kafanda ürettiğin HAYALİ çarkın küçük bir ayar ile sonsuz hıza erişmesi gerektiğini kabul edeceksin. Yada rezil olup bir miktar forumdan defolacaksın. Her türlü karlı kalacağım.

Ya s.ktir hala cevap vermediğimi söylüyor. Çattık belaya.. Cevap versem evet enerji gereklidir desem ki -- evet diyorum -- kendimle çelişmiş mi olacağım? Elbette hayır. Çünkü benim bahsettiğim sistemde sistemin hareketini sürdürmesi için gerekli enerji kütle çekiminden geliyor ve bunu senin o donuk zihninin algılayabildiğini sanmıyorum.

Evet bir sistemin hareketini sürdürmesi için sürekli enerji gerekir çünkü realitede sürtünme kavramı vardır. Fakat bunlar benim tezlerimi çürütmez zira takıntılı bir tip olduğun için beni anlamaya yaklaşamadın yazılarımı anlayarak okumadığın için g.tünden teraneler uydurmaya devam ediyorsun.

Şimdi soruna cevap aldığını düşünüyorsan ikinci aşamaya geçelim.

Bana öyle bir sistem olsaydı sürekli hızlanırdı gibi öbek öbek zırvalıyorsun ya ben de diyorum ki sürekli bir kuvvet uyguladığın hangi sistemin sonsuza kadar hızlandığını gözlemledin?

Soru oldukça açık değil mi?

Bunun için vakumlu bir ortama ihtiyaç olduğunu düşünüyorsan vakumlu bir kavonozda elektrik motoroyla bak hangi hızlara ulaştım gibi bir deney yap da görelim. 

Bu iddian tümüyle yanlış bir iddia ama sen farkında bile değilsin ve öbek öbek zırvalamaya devam edip akışkanlardan bahsediyorsun.

Bunu da geçtim lütfen cevap vereceksen hem yukarıdakine hem de şu tekrarladığım soruya cevap ver.

Yanılıyor muyum? Lütfen soru işareti olan cümlelere hassasiyet gösterin!

Agirlik Merkezi.png

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Ya s.ktir hala cevap vermediğimi söylüyor. Çattık belaya.. Cevap versem evet enerji gereklidir desem ki -- evet diyorum -- kendimle çelişmiş mi olacağım? Elbette hayır. Çünkü benim bahsettiğim sistemde sistemin hareketini sürdürmesi için gerekli enerji kütle çekiminden geliyor ve bunu senin o donuk zihninin algılayabildiğini sanmıyorum.

Evet bir sistemin hareketini sürdürmesi için sürekli enerji gerekir çünkü realitede sürtünme kavramı vardır. Fakat bunlar benim tezlerimi çürütmez zira takıntılı bir tip olduğun için beni anlamaya yaklaşamadın yazılarımı anlayarak okumadığın için g.tünden teraneler uydurmaya devam ediyorsun.

Şimdi soruna cevap aldığını düşünüyorsan ikinci aşamaya geçelim.

Bana öyle bir sistem olsaydı sürekli hızlanırdı gibi öbek öbek zırvalıyorsun ya ben de diyorum ki sürekli bir kuvvet uyguladığın hangi sistemin sonsuza kadar hızlandığını gözlemledin?

Soru oldukça açık değil mi?

Bunun için vakumlu bir ortama ihtiyaç olduğunu düşünüyorsan vakumlu bir kavonozda elektrik motoroyla bak hangi hızlara ulaştım gibi bir deney yap da görelim. 

Bu iddian tümüyle yanlış bir iddia ama sen farkında bile değilsin ve öbek öbek zırvalamaya devam edip akışkanlardan bahsediyorsun.

Bunu da geçtim lütfen cevap vereceksen hem yukarıdakine hem de şu tekrarladığım soruya cevap ver.

Artık cevap vermek için çok geç kaldın. Ben cevabı verdikten sonra anlamı yok. Bu şekilde rezil olma.

Senin soruna gelirsek,

Tabiki sonsuza kadar hızlanamaz. Artan ısı ve malzemelerdeki iç gerilme sorun olacaktır. Sorun olacaktan kastım, malzemeye sorun olur. Çok hızlı çalışan elektrik motoru veya araba kendine zarar verir. O yüzden böyle bir tasarımın faydası yok. Doğal olarak ortada da yok. 

Ancak bu hasar çok yüksek hızlarda olur. Ayrıca çok parçalı sistemlerde ( temasın fazlalaşması) daha hızlı olur. Bir araba motoru ile senin uyduruk çarkılarını karşılaştırmayız. Seninki çok daha hızlı dönebilir olmalıydı.... Yada elektrik motoru fark etmez. 

Senin uyduruk çarkın en iyi bir harddisk e benzetilebilir. Kısmen vakum alanda temas az...

Bu arada kendileri dakikada 7200 kere dönüyor. Senin uyduruk çarkın dakikada kaç kere dönüyordu videoda ?

Gördüğüm kadarıyla dakikada 5 falan anca... Hadi vacum alanda değil... Hadi sürtünmeyide iyi yenememişler.... Ama 200 yıldır piyasada bu aptal çarklar ??? Ne iş ??? Madem bu kadar değerliler şimdiye bir jet motorunun hızını 10 a filan katlamış olanları görmeliydik....

Ama göremiyoruz.....

Gördüğümüz tek şey YouTube veya kim olduğu belirsiz adamların rüzgar gülün den daha yavaş dönen yalan makine ve videoları. 

Ufak kavanoz sorunu da es geçmemiş olayım, elektrik motoru bu iş için uygun değil. Bu tip makineler max belli hızlarda çalışacak şekilde ayarlanırlar. Daha hızlı dönmek parçayı bozar. (ısı ve farklı hareketli parçalar) 

Ama bu kağnı hızıyla dönen çarklarının niye o hızla döndüklerini aklayamaz değil mi ? 

Edit. aşağıdaki sorunlada hiç ilgilenmiyorum şuan

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
52 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Artık cevap vermek için çok geç kaldın. Ben cevabı verdikten sonra anlamı yok. Bu şekilde rezil olma.

Sen ne çeşit bir malsın ben sana sürekli enerji gerekmez mi dedim?

Sen neyi g.tünden anlamışsın analiz ediyorum. Şimdi ortaya çıkar merak etme!

Sen bunu demişsin. Cümledeki mallığın şimdi ayyuka çıkacak.

4 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Karşılığında cevap olarak bunu söyledim.

4 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sonra bu malın gereksiz sorularıyla muhatap olmaya başladım. 100W güçle yazan kısmı muhtemelen -- mastürbasyon yapma hevesi ve iştahıyla -- 100Wh olarak okudu ya da buna benzer bir yanılgı içerisindeydi kim bilebilir.

Sana bana sabit enerji yeterli olur mu sürekli enerji gerekmez mi gibi sorularına

1 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sabit bir güç gerekiyor konusunda anlaştıysak geçen süreyi bu güçle çarpıp gerekli enerjiyi kendin hesaplayabileceğin halde niye bana soruyorsun? Bunu sen biliyorsun da ben mi bilmiyorum? Peşinde koştuğun şey bu mu? Avanak herif!

bana niye soruyorsun gücü verdim ne kadar süre kullanacaksan çarp hesapla dedim ama tatmin etmemiş olacak ki aynı takıntıyla saçma sorusunu aynen tekrarlamaya devam etti. Bu mala daha ne denebilir ki -- yorumsuz --

Ey geri zekalı mal'

Madem o hızlara ulaşmak senin denklemlerinle pek mümkün ve günlük hayatta çok olağan durumlar.

1kg Cisme 110 Newton kuvvet uygula ve sürtünme 10 Newton olsun. -- ya da sabit gördüğün sürtünme kuvvetinin başka parametrelerle buna eş değer olan parametreli bir benzetimini yap --

Bu cisim döner halde olsun ve 1 hafta sonra ulaşacağı hızı hesapla günlük olarak çok kolaylıkla yapılacak bu deneyde

1. Hava sürtünmesi hızda bir limit oluşturuyorsa ki elektrik motoruna verdiğin açıklamada böyle söyledin

Bre geri zekalı sen ne çeşit malsın da benim yaptığım sistemler hava sürtünmesine tabi değilmiş gibi sürekli hızlanması gerekiyor da senin bilgin dahilinde olanlar hava sürtünmesinden etkilenip belirli bir limit hızda hızlanması duruyor mu? diye sormazlar mı senin gibi bir mala...

elektrik motorunun hava sürtünmesinde sabit hızla döndüğünü söyleyen sen değil misin?

Bu ne yaman çelişki kendi söylediklerinden haberi yok

2. Diyelim vakumlu bir ortamda bu hızlara bir hafta beklemeden 1 gün içerisinde bile ışık hızlarına ulaşmak mümkünse neden kolaylıkla böyle bir deney yapıp günlük hayatımızın parçası haline getiremiyoruz?

Zira net 100 Newtonluk bir kuvvet 1kg cismi 100 m/s2 ivmeyle hızlandırır böyle bir ivmeyle hızlanan cisim 24 saat (86400 saniye) sonra 8.640.000 m/s hıza ulaşmalıdır. Hadi diyelim ışık hızına ulaşmak mümkün değil 3 bin saniye sonra ışık hızına ulaştığını gözlemleyebildiğin kaç deneye tanık oldun?

52 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Gördüğümüz tek şey YouTube veya kim olduğu belirsiz adamların rüzgar gülün den daha yavaş dönen yalan makine ve videoları. 

Sana bu videoları bak adamlar nasıl da yapmış bu video varsa bu doğrudur demek için paylaşılmıyor. Salt textle açıklamanın çok zor olacağı bazı fiziksel drumların bir özdevinim oluşturup oluşturmayacağı sorunsalını daha net görsellerle zenginleştirip aynı prensiplerle hareketini sürdürebilen tüm fiziksel dinamikleri hesaplanmış bir sistem olup olamayacağı konusunda tartışabilmek için paylaşılıyor. Senin karşında mal yok. 

Alıntı

Orada sağ taraftaki merkezden daha uzak konumda bulunan ağırlıkların oluşturduğu moment en tepedeki ağırlıkların her birine takla attırmaya fazlasıyla yetecek büyüklükte olup bu sebeple sistemin saat yönünde dönmesine sebeptir. 

Böyle bir cümle kurdum. Şimdi ağırlıkların 12 cm boyunda ve 200 gr ağırlığa sahip olduğunu düşünürsek oluşan momentin en tepede ağırlıkların her birine takla attırmaya yetecek büyüklükte olup olmadığı tartışılıyor.

Ağırlığın her birine 12 cm potansiyel kazandırmak m.g.h dan daha düşük olmalı çünkü bir ucundan sabit harmonik hareket benzeri bir durum söz konusu...

Sağ taraftaki 9 ağırlığın en alt ve en üsttekilerin katkısının 0 olacağı düşünülürse bulundukları açılar itibariyle en ortadakinin 12 cm . 200 gramdan 6 cm (ağırlığın tam ortası) * 200 =  1200 gr.cm fazla tork oluşturacağı diğerleninin de yaptığı açıların sinüsüyle orantılı olarak simetrik olanların sırayla 800, 500, 100 olduğunu düşünürsen toplam torkun 

1200 * 1 + 800 * 2 + 500 * 2 + 300 * 2 = 4400 gr.cm olduğunu kabaca hesaplayabiliriz. Ben bu torkun ağırlıkların her birine en tepede takla attırmaya fazlasıyla yetecek bir tork olduğunu düşünüyorum. 

Yapacağın fiziksel hesaplarla bunun aksini kanıtlayabilir misin?

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Sen ne çeşit bir malsın ben sana sürekli enerji gerekmez mi dedim?

Sen neyi g.tünden anlamışsın analiz ediyorum. Şimdi ortaya çıkar merak etme!

Sen bunu demişsin. Cümledeki mallığın şimdi ayyuka çıkacak.

Karşılığında cevap olarak bunu söyledim.

Sonra bu malın gereksiz sorularıyla muhatap olmaya başladım. 100W güçle yazan kısmı muhtemelen -- mastürbasyon yapma hevesi ve iştahıyla -- 100Wh olarak okudu ya da buna benzer bir yanılgı içerisindeydi kim bilebilir.

Sana bana sabit enerji yeterli olur mu sürekli enerji gerekmez mi gibi sorularına

bana niye soruyorsun gücü verdim ne kadar süre kullanacaksan çarp hesapla dedim ama tatmin etmemiş olacak ki aynı takıntıyla saçma sorusunu aynen tekrarlamaya devam etti. Bu mala daha ne denebilir ki -- yorumsuz --

Ey geri zekalı mal'

Madem o hızlara ulaşmak senin denklemlerinle pek mümkün ve günlük hayatta çok olağan durumlar.

1kg Cisme 110 Newton kuvvet uygula ve sürtünme 10 Newton olsun. -- ya da sabit gördüğün sürtünme kuvvetinin başka parametrelerle buna eş değer olan parametreli bir benzetimini yap --

Bu cisim döner halde olsun ve 1 hafta sonra ulaşacağı hızı hesapla günlük olarak çok kolaylıkla yapılacak bu deneyde

1. Hava sürtünmesi hızda bir limit oluşturuyorsa ki elektrik motoruna verdiğin açıklamada böyle söyledin

Bre geri zekalı sen ne çeşit malsın da benim yaptığım sistemler hava sürtünmesine tabi değilmiş gibi sürekli hızlanması gerekiyor da senin bilgin dahilinde olanlar hava sürtünmesinden etkilenip belirli bir limit hızda hızlanması duruyor? diye sormazlar mı senin gibi bir mala...

elektrik motorunun hava sürtünmesinde sabit hızla döndüğünü söyleyen sen değil misin?

Bu ne yaman çelişki kendi söylediklerinden haberi yok

2. Diyelim vakumlu bir ortamda bu hızlara bir hafta beklemeden 1 gün içerisinde bile ışık hızlarına ulaşmak mümkünse neden kolaylıkla böyle bir deney yapıp günlük hayatımızın parçası haline getiremiyoruz?

Zira net 100 Newtonluk bir kuvvet 1kg cismi 100 m/s2 ivmeyle hızlandırır böyle bir ivmeyle hızlanan cisim 24 saat (86400 saniye) sonra 8.640.000 m/s hıza ulaşmalıdır. Hadi diyelim ışık hızına ulaşmak mümkün değil 3 bin saniye sonra ışık hızına ulaştığını gözlemleyebildiğin kaç deneye tanık oldun?

Sana bu videoları bak adamlar nasıl da yapmış bu video varsa bu doğrudur demek için paylaşılmıyor. Salt textle açıklamanın çok zor olacağı bazı fiziksel drumların bir özdevinim oluşturup oluşturmayacağı sorunsalını daha net görsellerle zenginleştirip aynı prensiplerle hareketini sürdürebilen tüm fiziksel dinamikleri hesaplanmış bir sistem olup olamayacağı konusunda tartışabilmek için paylaşılıyor. Senin karşında mal yok. 

Böyle bir cümle kurdum. Şimdi ağırlıkların 12 cm boyunda ve 200 gr ağırlığa sahip olduğunu düşünürsek oluşan momentin en tepede ağırlıkların her birine takla attırmaya yetecek büyüklükte olup olmadığı tartışılıyor.

Ağırlığın her birine 12 cm potansiyel kazandırmak m.g.h dan daha düşük olmalı çünkü bir ucundan sabit harmonik hareket benzeri bir durum söz konusu...

Sağ taraftaki 9 ağırlığın en alt ve en üsttekilerin katkısının 0 olacağı düşünülürse bulundukları açılar itibariyle en ortadakinin 12 cm . 200 gramdan 6 cm (ağırlığın tam ortası) * 200 =  1200 gr.cm fazla tork oluşturacağı diğerleninin de yaptığı açıların sinüsüyle orantılı olarak simetrik olanların sırayla 800, 500, 100 olduğunu düşünürsen toplam torkun 

1200 * 1 + 800 * 2 + 500 * 2 + 300 * 2 = 4400 gr.cm olduğunu kabaca hesaplayabiliriz. Ben bu torkun ağırlıkların her birine en tepede takla attırmaya fazlasıyla yetecek bir tork olduğunu düşünüyorum. 

Yapacağın fiziksel hesaplarla bunun aksini kanıtlayabilir misin?

Gene yalan yanlış bir sürü paragraf sıçmışsın ortalığa bunları toplamakla uğraşmak uzun iş. 

Ayrıca öyle üçkağıtçısın ki doğru cevabı bilmediğin ve her türlü sıçıp batıracağını bildiğin için benden cevap alana karar 10 post üst üste sorduğum soruya cevap veremedin... Taa ki ben verene kadar. :)

Şimdi birde utanmadan bu cevaptan prim yapmaya çalışıyorsun. Gerçekten karaktersizsin ama bu senin kendi sorunun benim değil. 

Bak yukarıda sıçtığın bokta kayda değer tek yer burası, bir soru olarak yani. 

""benim yaptığım sistemler hava sürtünmesine tabi değilmiş gibi sürekli hızlanması gerekiyor da senin bilgin dahilinde olanlar hava sürtünmesinden etkilenip belirli bir limit hızda hızlanması duruyor? diye sormazlar mı senin gibi bir mala...

elektrik motorunun hava sürtünmesinde sabit hızla döndüğünü söyleyen sen değil misin?""

Hoş gayet açık cevabı var bu sorunun orada ama, senin gibi bir yarım akıllının yazdıklarımdan bunun cevabını bulamaması normal. Zaten akıllı olsan YouTube videoları izleye izleye bu işe girişmeye kalkışmazdın.

Cevaba gelirsek, evet benim bahsettiğim sistemler hava direnci yüzünden belli bir limit hızda duruyor. Daha doğrusu dengeleniyor. Zaten daha hızlı olacak şekilde tasarlanmamışlar. Bunları hep yazdım.

Bu şekilde tasarlanmalarının sebebi zaten bu makinelerin gerçek olmalarından kaynaklı. YouTube dan bakıp üretilen makineler değiller. Bir arabayı vakum ortamda süremezsin, elektrik motoru yine aynı.... Ama dedim bak harddisk ler var dedim. Bunlar senin çarkına benzer dedim. Kısmi vakum da çalışıyor bunlar dedim. 

Sonra dedim ki senin salak makinen her ne olursa olsun çok yavaş dönüyor dedim. Daha hızlı döneni niye 200 yıldır yapamımışlar dedim. 

Senin makinenin tasarım gereği atmosfere ihtiyacı yok !

Dönüyor lan sade, bakın ben yaptım ispatı dışında bir sike yaramıyor ! 

O yüzden dedim ki niye bunu vakum ortamda daha hızlı döndürmüyorlar dedim. Dedim de dedim ama sende temelin T si olmadığı için foruma post sıçmaya devam ediyorsun. 

Hele o 100 W işine falan hiç girmiyorum. Artık rakamları nereden uydurduysan veya benim bir şeyi hesaplamam gerektiğini nereden çıkardıysan ?? Hiç fikrim yok. 

Aklıma geldi de, benim bu teorik olarak bahsettiğim makineler üstüne....  gerçek olabiliyorsa niye etrafta yoklar demen var ya. Çok komik, yani böyle sana siktiri çekip arkandan kahkaya boğulası komik.... Sen biraz düşün niyesini bulursun. 

Gerisi sıçmık post uğraşamam. Dön geri eskilerini oku bulursun cevapları. Hevesimi kaçırdın.  

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Konunun açılma sebebi bahsi geçen sistemin özdevinim (perpetuum mobile) sistemi olup olmadığıdır.

Dolayısıyla ağırlıkları ve uzunlukları sabit homojen ağırlıklar olarak gerekli parametreleri netleştirirsek orada oluşan torku hesaplamak mümkün olabilir.

Şu görsel dikkate alınacak, daha net bir hesap yapalım.

Sağ en ortadaki 6cm * 200 gr = 1200 gr.cm fazla tork uluşturuyorsa bir altındaki ve bir üstündekiler

1200 * sinus(67.5) = 1200 * 0.92387953251= 1108.66 gr.cm

onun da bir üstündeki ve altındakiler simetrik olarak

1200 * sinus(45) = 1200 * 0.70710678118 = 848.52 gr.cm

onun da bir üstündeki ve altındakiler

1200 * sinus (22.5) = 1200 * 0.38268343236 = 459.22 gr.cm

1200 + (2 * 1108.66) + (2 * 848.52) + (2 * 459.22) + 0 + 0 = 6032.80 gr.cm fazladan tork oluşturacaktır.

İşte bu torkun en tepede ağırlıklara takla attıracak yeterlilikte olduğunu düşünüyorum.

Aksini iddia eden hesabını yapsın. Çemberin çapı da önemliyse ki bence fazla torku hesaplamak için gerekli değildi. 1 metre çapında olsun.

Sen konuya o kadar uzaktan ve tepeden inme bilgilerle yaklaşıyorsun ki gerçekleri görmen imkansız. Hesapla da gör iddiana göre bu torkun yukarıdaki ağırlığın bir tanesine bile takla attırmaya ve dik posizyona getirmeye gücü yetmez. Sistemi anlamaya o kadar uzaksın ki bu yazdıklarım senin için hiç bir anlam ifade etmiyor.

Oku ve neden çalıştığının açıklamasını doğru şekilde anla istiyorum.

Agirlik Merkezi.png

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
32 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Hoş gayet açık cevabı var bu sorunun orada ama, senin gibi bir yarım akıllının yazdıklarımdan bunun cevabını bulamaması normal. Zaten akıllı olsan YouTube videoları izleye izleye bu işe girişmeye kalkışmazdın.

Senin yazdıkların mantıklı bir temele dayanmıyor geri zekalı bir önceki iletime cevap yazmayazaksan defol git! Senin hezeyanlarınla uğraşamayacağım...

Sana net tork hesaplanıyor daha da polemik oluşturup konuşacaksan başka kapıya...

Sitelerde Paylaş
On 24.06.2020 at 00:14, John_Ahmet yazdı:

Emeğin için teşekkür ederim. Ağırlıkların uzunluğunun aralarındaki mesafeden uzun olması problemini şimdilik görmezden gelebiliriz.

Sol taraftakilerin ağırlık merkezi dairenin iç kısmına gelmez daire üzerindedir. Sana ağırlık merkezi değişimini kabaca göstereyim.

Sağdaki ağırlıkların yaptığı açıyla dikey bileşenlerini (sinüsüyle orantılı) almamız gerekli kabaca denk geldiği yerleri yeni şekilde gösterdim. Bu şekilde ağırlık merkezi yalnızca biraz sağa doğru kayar ve sistem denge noktasını aramak için dönmeye başlar ancak fazladan oluşan moment en tepedeki ağırlıklara takla attırmak için fazlasıyla yeterlidir ve dönme hareketini sürdürür. Bu gerçek bir özdevinim sistemidir. Zaten denenmiş ve başarılı olmuş bir sistemdir.

@Sütlü Kase ve @DreiMalAli diplomalarını yırtabilir. Bana o kadar laf çarptıktan sonra zaten yazmaya cesaretleri kalmamış.

1469060991_AgirlikMerkezi.png.07bde280b4a0afa814ad4aff9b401693.png

Kütle merkezini buldun mu?

2 metre çapında disk ve 20 cm uzunluğunda 16 adet  20 kg lık plakalar kullanılırsa.

kütle  merkezi 

x=0.0314208718258 metre
y=−0.04375 metre 
çıkıyor.
360/16 derecenin dışında yer aldığı için çalışıyor gibi görünebilir.
öyle kuvvetli bir torkta ortaya çıkmıyor.
toplam kütle 320kg 
bunu x değeri ile çarparsan 1metre çapındaki diskin ucunda  10.0547 kgf   tork elde edersin.:)
büyük disk 22.5 derece döndüğünde 20kg 20cmlık plakaların 180 derece dönmesi gerekiyor.
bunun anlamı plakaların büyük diskten 180/22.5=8  kat küçük  bir dişliye bağlanması demek.
1m/8=0.125 m
0.2 metre uzunluğundaki plakanın kütle merkezi 0.1 metredir.plakalar 20kgf ağırlığında olduğuna göre
M1= 20kgf*0.1m=2kgfm
M2=10.0547kgf*0.125m=1.25kgfm
M1>M2 olduğu için sistem çalışmaz.

a ile sistemi 22.5 dereceye kadar döndürüp kütle merkezi koordinatları olan (x1, y1 ) değişimleri görebiliyorsunuz.
bilgisayar programı yazabilseydim eğrisinide çıkartırdım.
Bu hesaplamada  plakayı kaldıran sistemin kütleleri dahil edilmemiştir.

tarihinde Smile Budhha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
2 saat önce, Smile Budhha yazdı:

Kütle merkezini buldun mu?

2 metre çapında disk ve 20 cm uzunluğunda 16 adet  20 kg lık plakalar kullanılırsa.

kütle  merkezi 

x=0.0314208718258 metre
y=−0.04375 metre 
çıkıyor.
360/16 derecenin dışında yer aldığı için çalışıyor gibi görünebilir.
öyle kuvvetli bir torkta ortaya çıkmıyor.
toplam kütle 320kg 
bunu x değeri ile çarparsan 1metre çapındaki diskin ucunda  10.0547 kgf   tork elde edersin.:)
büyük disk 22.5 derece döndüğünde 20kg 20cmlık plakaların 180 derece dönmesi gerekiyor.
bunun anlamı plakaların büyük diskten 180/22.5=8  kat küçük  bir dişliye bağlanması demek.
1m/8=0.125 m
0.2 metre uzunluğundaki plakanın kütle merkezi 0.1 metredir.plakalar 20kgf ağırlığında olduğuna göre
M1= 20kgf*0.1m=2kgfm
M2=10.0547kgf*0.125m=1.25kgfm
M1>M2 olduğu için sistem çalışmaz.

a ile sistemi 22.5 dereceye kadar döndürüp kütle merkezi koordinatları olan (x1, y1 ) değişimleri görebiliyorsunuz.
bilgisayar programı yazabilseydim eğrisinide çıkartırdım.
Bu hesaplamada  plakayı kaldıran sistemin kütleleri dahil edilmemiştir.

Hesabında yanlışlık var. Torku doğru hesaplamışsın fakat diğer konular hatalı E = F .x ile yapılan işi hesaplayalım.

Torkun 10.0547 kgfm olduğunu düşünürsek bu 1 merkezin 1 metre uzağında dairenin ucunda 10.0547 kg ağırlığın yatayda bulunması gibidir ve F kuvvetini bulmak için g = 9,81 ile çarparsak 98,636607‬ Newton olarak hesaplarız.

Dairenin çevresini 2 * Pi * r den 2 * 3.14159265359 * 1 = 6.28318530718 metre olarak buluruz ve 22,5 derecelik yay uzunluğunu 0.39269908169 metre olarak buluruz.

E torkun yaptığı iş = F .x = 98,636607 * 0.39269908169 = 38,73450498991743 J olarak buluruz.

Yukarıda 20 kg cismi 20 cm yukarıya taşımalıyız. m.g.h kullanırsak hatalı sonuç üretiriz çünkü cisim bir ucundan sabit şekilde dairesel olarak potansiyel kazanacaktır. Bu da yaklaşık olarak m.g.h.Pi / 4 ' de denk gelir.

E takla = 20 * 9,81 *  0,2 * 3.14159265359 / 4 = 30,8190239317179 J 'dür.

1 / 16 turda fazla enerji

E net = E torkun yaptığı iş - Etakla = 38,73450498991743 - 30,8190239317179 = 7,915481058199526 J'dür

tam turda 

7,915481058199526 * 16

126,6476969311924 J enerji üretir.

Gazanız mübarek olsun. :)

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...