Jump to content
Ateistforum

Çalıştığı kanıtlanmış ufuk açıcı özdevinim makineleri

Recommended Posts

gönderildi (düzenlendi)
2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Küfür ve hakaretlerin raporlanıyor, yani hakkında sıklıkla şikayet geliyor. Ayrıca aynı konuda sürekli aynı başlıkları açman da önemli bir sorun.

Bu uyarıları dikkate alırsan sevinirim. Aksi durumda yaptırım uygulamak zorunda kalacağım.

Haklısın fakat sivri bir iddia olduğu için çok üstüme geliyorlar ilk hakareti genelde onlar yapıyor. Ben de bu konudaki bilgilendirmemi yapmış olayım. Yukarıdaki hesabımı incelerlerse neden çalıştığını anlayacaklar ki Aldo Costa isimli kişinin 7-8 metrelik büyük boyutta yaptığı örneğin videosunu da paylaştım konu boş bir konu değil yani salt bilim aslında... :)

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 131
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

Hesabında yanlışlık var. Torku doğru hesaplamışsın fakat diğer konular hatalı E = F .x ile yapılan işi hesaplayalım.

Torkun 10.0547 kgfm olduğunu düşünürsek bu 1 merkezin 1 metre uzağında dairenin ucunda 10.0547 kg ağırlığın yatayda bulunması gibidir ve F kuvvetini bulmak için g = 9,81 ile çarparsak 98,636607‬ Newton olarak hesaplarız.

Dairenin çevresini 2 * Pi * r den 2 * 3.14159265359 * 1 = 6.28318530718 metre olarak buluruz ve 22,5 derecelik yay uzunluğunu 0.39269908169 metre olarak buluruz.

E torkun yaptığı iş = F .x = 98,636607 * 0.39269908169 = 38,73450498991743 J olarak buluruz.

Yukarıda 20 kg cismi 20 cm yukarıya taşımalıyız. m.g.h kullanırsak hatalı sonuç üretiriz çünkü cisim bir ucundan sabit şekilde dairesel olarak potansiyel kazanacaktır. Bu da yaklaşık olarak m.g.h.Pi / 4 ' de denk gelir.

E takla = 20 * 9,81 *  0,2 * 3.14159265359 / 4 = 30,8190239317179 J 'dür.

1 / 16 turda fazla enerji

E net = E torkun yaptığı iş - Etakla = 38,73450498991743 - 30,8190239317179 = 7,915481058199526 J'dür

tam turda 

7,915481058199526 * 16

126,6476969311924 J enerji üretir.

Gazanız mübarek olsun. :)

sarkaçların enerji formulu  m*g*h   eşittir. pi/4 çarpılmaz. :)qa.jpg

Sitelerde Paylaş

Şunu şuraya bırakalım 

Fizikte, bir kuvvetin bir cisim üzerine etki ettiğinde ve kuvvetin uygulama yönünde değişiklik olduğunda iş yaptığı söylenir. "

kendim ifade edersem işi bulmak için yolu kuvvetin uygulama doğrultusu olan bileşkesi ile çarpmalısınız. 

Eğrisel bir yol için eğer kuvvet sabit bir doğrultuda uygulanırsa. Kuvvetin, o doğrultudaki bileşkesini eğrinin her bir diferansiyel uzunluğu ile çarpmak gerekir. 

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
31 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Şunu şuraya bırakalım 

Fizikte, bir kuvvetin bir cisim üzerine etki ettiğinde ve kuvvetin uygulama yönünde değişiklik olduğunda iş yaptığı söylenir. "

kendim ifade edersem işi bulmak için yolu kuvvetin uygulama doğrultusu olan bileşkesi ile çarpmalısınız. 

Eğrisel bir yol için eğer kuvvet sabit bir doğrultuda uygulanırsa. Kuvvetin, o doğrultudaki bileşkesini eğrinin her bir diferansiyel uzunluğu ile çarpmak gerekir. 

Bu tork her 22,5 derecede küçük bir aralıkta değiştiği için ve sürekli yukarıdan sağ tarafa geçen ağırlıklarla yenilendiği için en aşağı noktaya gelene kadar sinüsünü almaya gerek yok. Fakat 22,5 derece değişim için sinüs alırsak

22,5 derece için orta noktanın sin(90) olduğunu düşünürsek ki böyle düşünmek en doğrusudur, bu kuvvet 

sin(90) için => 1 * 10.0547 * g = 10.0547 * 9,81 = 98,636607‬ Newton ile

sin(sin(78.75 degree) => 0.9807852804 *  10.0547 * g = 0.9807852804 * 10.0547 * 9,81 = 96,7413322541996‬ Newton arasında değişir.

Dolayısıyla elde edilen enerji

E yapılan iş minumum = 96,7413322541996 * 0.39269908169 = 37,99023233769136 J‬ ile

E yapılan iş maximum = 98,636607 * 0.39269908169 = 38,73450498991743 J arasında değişiklik gösterir.

Bu da her durumda pozitif enerji farkı oluşturur demektir.

Bir saat önce, Smile Budhha yazdı:

sarkaçların enerji formulu  m*g*h   eşittir. pi/4 çarpılmaz. :)

Yanılıyorsun cismi doğrudan h metre yüksekliğe taşımakla dairesel bir hareketle h yüksekliğine taşımak aynı şey değil

m.g.h.Pi / 4 bize gerekli enerjiye en yakın sonucu verir. Çünkü ağırlığın tamamı en alt noktada hacimsiz şekilde düşündüğün için hatalı ve fazla hesaplıyorsunuz.

İsterseniz E torkun yaptığı iş ve E takla için daha doğru hesaplama yöntemlerini biliyorsanız yapın fakat yukarıda hesapladığım iki kuvvetin ortalaması olan kuvvet en yaklaşık sonucu verir. Hatta ortalama alırsan daha düşük hesaplamış olursun. Joule cinsinden Enet i hesapladıktan sonra bu enerjinin %5'i ni sürtünme ile kaybettiğini ve her turu yaklaşık 5 saniyede tamamladığını varsayıp gücü W cinsinden hesaplayın.

Diyelim ki benim hesabım yanlı ki zaten yaklaşık olduğunu söylüyorum o halde doğrsunu siz yapın da görelim.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Bir önceki iletiyi incelemeyi unutma ayrıca

Senin kitapta 

WKE = m . g. e2 / 2L yazıyorya işte orada sarkacı 90 derece yükseklik kazandırmak için

e = sqrt(L2 + L2) olur.

WKE = m . g . (2L2) / 2L 'den

WKE = m. g .L oluyor fakat bu kitlesiz ağırlık olduğu için böyledir. Ağırlık merkezi üzerinden yola çıkarsak yine hata yaparız. Çünkü cismi çok sayıda parçaya bölüp her parçanın kazandığı potansiyeli hesaplarsan çok farklı bir hesap ortaya çıkıyor.

Örneğin 4 eşit parçaya bölüp her birinin kazandığı potansiyeli ve enerjiyi hesaplarsan benim söylediğim Pi / 4 konusu daha çok ayyuka çıkacak.

4 parçadan oluşan cismin ortada kıl kadar bir mil etrafında döneceğini düşün! ve Her bir parçanın kazandığı potansiyeli hesapla hatta bunu 100 parçalı düşünüp yeniden hesap yap.

Giderek m.g.h'a göre Pi / 4'e yaklaşan bir hesaplama içerisinde olacaksın.

Ayrıca cisim bir ucundan bağlı olduğu için palanga modelindeki 2. tür makara sistemi var ya daha az kuvvet gereken fakat 2 kat yol kattettiğin işte öyle bir prensiple hesaplamalısın. Çünkü cismi h yükseliğine taşımakla bu ayı şey değil kattettiği mesafe yarım daire olduğundan 2 * pi değil de Pi oluyor. Pi / 4 buradan geliyor.

1519731152_CisimTakla.png.fc61455a3a5148d739bcda84776606c3.png 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Ayrıca aynı konuda sürekli aynı başlıkları açman da önemli bir sorun.

Aslında konu o kadar detaylı ki sizin yalnızca devridaim -- ki ben özdevinim demeyi tercih ederim -- diye bildiğiniz konu kütleçekimi kaynaklı, manyetizma ve radyan enerji konularını kaapsayan çok detaylı fiziksel açılımlar sunuyor ve bu bana göre ileride belki binlerce yıl sonra ana bilim dalı olacak... Neyse bu bakış açısından hareketle konuların aynı olmadığını belirtmek isterim.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

@Smile Budhha ve @Sütlü Kase yenildikçe yazmıyorsunuz. Konudan uzaklaşmadan şu Pi / 4 konusuna ispat vermemi ister misiniz?

Şimdi fazladan torkun yaptığı işi nasıl E = F.x olarak hesaplamıştık yine aynını yapacağız.

Bakın burada m * g * h ile aynı sonucu üreten aşağıdaki şekilden anlayacağınız şekilde 20 kg ve 20 cm olan ağırlığı hareket ettirmek için gerekli olan kuvvetin sin(90) noktasında ihtiyaç duyduğumuz kuvvetin 10 kg * g olan büyüklüğüne göre ihtiyaç duyulan minumum kuvvetlerle alınan birim mesafeleri çarpacağımız dinamik kuvvet hesabı yaptım ve sonuç m * g * h ile aynı çıktı.

Fakat şöyle bir sorum var. Cismin katetettiği yol bir yay ve dikeyde kütleçekimine karşı iş yapıyor fakat yatayda böyle büyük bir iş yapmıyor. Eğik atış formülünden hatırlayın hava sürtünmesi ihmal edildiğinde cismin sahip olduğu yataydaki hızı koruduğu biliniyor ve dolayısıyla yataydaki hareket için dikeyde hareket ettirmek için gerekli olanın çok daha azı yeterli oluyor.

İşte yay uzunluğu ile yapılan işi hesaplayan methodumu aşağıda inceleye bilirsiniz. Burada yatayda alınan mesafe için daha az enerji gerekli olduğunu sezgisel olarak kavradığımıza göre bunu düştüğümüzde yaklaşık Pi / 4'ü kadar bir sonuç kalması gerektiğini sezgisel olarak kavrayabiliyorum. Yakında bunun hesabını net olarak yapacağım.

721895578_Taklai.png.9b7d47cb1fe0f11190a3fcbb1a6450ee.png

Alıntı

using System;

public class Program
{
    public static void Main()
    {

double sumOfForce = 0;

for(var angle = 0.0; angle < 180; angle+=0.001)
        {
            sumOfForce += Math.Sin(ToRadiant(angle)) / 180000;
        }

double distance = 0.20;
        double arcLength = distance * Math.PI;
        var weight = 10;
        var g = 9.81;

double energy = weight * g * sumOfForce * arcLength; // E = F * x

Console.WriteLine("my method: {0} Joule", energy);

Console.WriteLine("m.g.h = {0} Joule", (20 * g * 0.2));
        Console.WriteLine("m.g.h * Pi / 4 = {0} Joule", (20 * g * 0.2 * Math.PI / 4));
    }

public static double ToRadiant(double degree) 
    {
        return degree * Math.PI / 180;    
    }
}

Result:

Alıntı

my method: 39.2399999988852 Joule
m.g.h = 39.24 Joule
m.g.h * Pi / 4 = 30.8190239317159 Joule

Kodu burada deneyebilirsiniz. https://dotnetfiddle.net/lFJRrO

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, John_Ahmet yazdı:

@Smile Budhha ve @Sütlü Kase yenildikçe yazmıyorsunuz. Konudan uzaklaşmadan şu Pi / 4 konusuna ispat vermemi ister misiniz?

Şimdi fazladan torkun yaptığı işi nasıl E = F.x olarak hesaplamıştık yine aynını yapacağız.

Bakın burada m * g * h ile aynı sonucu üreten aşağıdaki şekilden anlayacağınız şekilde 20 kg ve 20 cm olan ağırlığı hareket ettirmek için gerekli olan kuvvetin sin(90) noktasında ihtiyaç duyduğumuz kuvvetin 10 kg * g olan büyüklüğüne göre ihtiyaç duyulan minumum kuvvetlerle alınan birim mesafeleri çarpacağımız dinamik kuvvet hesabı yaptım ve sonuç m * g * h ile aynı çıktı.

Fakat şöyle bir sorum var. Cismin katetettiği yol bir yay ve dikeyde kütleçekimine karşı iş yapıyor fakat yatayda böyle büyük bir iş yapmıyor. Eğik atış formülünden hatırlayın hava sürtünmesi ihmal edildiğinde cismin sahip olduğu yataydaki hızı koruduğu biliniyor ve dolayısıyla yataydaki hareket için dikeyde hareket ettirmek için gerekli olanın çok daha azı yeterli oluyor.

İşte yay uzunluğu ile yapılan işi hesaplayan methodumu aşağıda inceleye bilirsiniz. Burada yatayda alınan mesafe için daha az enerji gerekli olduğunu sezgisel olarak kavradığımıza göre bunu düştüğümüzde yaklaşık Pi / 4'ü kadar bir sonuç kalması gerektiğini sezgisel olarak kavrayabiliyorum. Yakında bunun hesabını net olarak yapacağım.

721895578_Taklai.png.9b7d47cb1fe0f11190a3fcbb1a6450ee.png

Result:

Kodu burada deneyebilirsiniz. https://dotnetfiddle.net/lFJRrO

yanlış. :)

Ep=serbest düşen cismin enerjisi(joule)

m=kütle (kg)

h=yükseklik(m)

Ep=m*g*h

sarkacın enerjisi ise 

a=düşmeye başladığı açı 

b=düşmenin sonlandığı açı

r=sarkacın kütle merkezinin dönme merkezinden uzaklığı(metre)

g=yerçekimi ivmesi(9.81m/s2

Es=ab (m*g*r*(cos(x)dx  ile bulunuyor.

m=20kg

h=kütle merkezi uzaklığı 0.1metre 180 dereceden düşünce 0.2 metre

Ep=20*9.81*0.2=39.24 joule

r=0.1metre

a=90o  

b=-90o

Es=ab (m*g*r*(cos(x)))dx

Es=m*g*r*(sin(90)-m*g*r(sin(-90))

Es=19,62- (-19,62)

Es=39,24 joule çıkar. :)

@Sütlü Kase  ile @DreiMalAli  hesabımı kontrol etsin.İntegral dönüşümlerini bilmiyorum.

cos(x) nereden geliyor dersen o sarkaç kolu dönerken sarkaç koluna dik düşen kuvveti bulmak için gerekli.

Her x değerinde F değişiyor.Sabit değil.Pi/4 kullanılmaz. :)

F=cos(x)*m*9.81 

Sitelerde Paylaş
On 22.06.2020 at 12:24, John_Ahmet yazdı:

@DreiMalAli @Sütlü Kase car car car konuşmayı biliyonuz son iletiye cevap bulamadınız mı? Zira sizin de yan çizmekten, yalan söylemekten başka çıkar yolunuz kalmadı.

...

Daha birinci sayfadayım ve onlarca kez yalan söylediğini, şarlatanlık yaptığını tesbit ettim.

Ağzını açtıkça ağzından yalanlar dökülüyor.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 23.06.2020 at 23:14, John_Ahmet yazdı:

...

@Sütlü Kase ve @DreiMalAli diplomalarını yırtabilir. Bana o kadar laf çarptıktan sonra zaten yazmaya cesaretleri kalmamış.

...

1469060991_AgirlikMerkezi.png.07bde280b4a0afa814ad4aff9b401693.png

Biraz az ye de, kendine bir hizmetçi tutabilesin asalak.

Başlık yazısı ne?

Çalıştığı kanıtlanmış ufuk açıcı özdevinim makinaları

İddia sahibi sensin ve ispatlaması gereken de sensin!

Başlıkta verdiğin ilk devridaimine itiraz edilince, denedim diye yalan söylemişsin. Üzerine gidildiğinde, yalanına bahane icat ederek yine yalan söylemişsin.

İkinci örneğin youtube'dan aşırma ve çalışmadığı anlaşılmasın diye kaşifinin dahi tekeri belli bir yerde eliyle tuttuğu şu zımbırtı video. Yani, bailık yazısının tersine yine yalan söylemişsin.

Bunların çalıştığını ispatlamak senin görevindir! Sadece senin görevindir.

Samimi davranan birisine yardım ederim. Hatta senin gibi bazı asalaklara dahi 1-2 sefer yardım ederim. Anlaması için hatalarını da gösteririm. Ama anlamayana, anlamak istemeyene hele de beklediği cevabı almayınca sorunu kisişelleştiren, hakaretleere küfürlere başvuran artniyetli bir tüccar bozuntusuna daha fazla yardım etmek aptallık olur.

Bu zımbırtıların çalıştığını veya çalışmadığını göstermek ne benim görevimdir vardır ne Sütlü Kase'nin ne  mirasyedi'nin ne de deadanddark'ın. Çalıştığını ispatlamak sadece ve sadece senin görevindir.

Buyur bakalım, ufkumuzu aç! Döküver şu hesaplarını, nasıl hesapladığını, formüllerini!

Ama fiziksel konularda temelin ve kapasiten olmadığını bildiğim için hiç bir ispat getirmeyeceğini, getiremeyeceğini de gayet iyi biliyorum. Bekliyorsunki birileri birşeyler hesapların, anlatsın ve sen de onun emeğinin üzerine yatasın.

Benden sana yardım gelmez!

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 24.06.2020 at 20:50, John_Ahmet yazdı:

.... Sana elektrik motoru örneği vereyim o durumda belki kafan basar. Elektrik motorunun rotoruna sürekli bir kuvvet uygulanır fakat motor sürekli hızlanarak dönmez belirli bir hıza ulaşınca hızla sabitlenir. İşte sürtünme kuvvetlerinin sabit kuvvetler olmadığını düşünemeyen senin gibi bir zır cahil sürekli kuvvet uygulanan cisimlerin sonsuza kadar hızlanacağını savunabilir.

Sürtünme kuvvetin sebep olduğu hız artınca artış gösterir ister hava olsun ister katı yüzey bu tümü için geçerlidir ve elektrik motorları da bu yüzden sabit bir hızla dönerler yoksa senin dediğin gibi boşta çalışırken sonsuza kadar hızlanma eğilimi gösterirlerdi fakat öyle olmadığını biliyorsun.

...

Bariz bir şarlatanlık örneği olduğu için (bilmediği şeyi bilir gösteme gevezeliği) bu cümleler de bir kenarda dursun.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
8 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Bariz bir şarlatanlık örneği olduğu için (bilmediği şeyi bilir gösteme gevezeliği) bu cümleler de bir kenarda dursun.

Sevgiler

Sizin tedavüldeki fizik biliminin yalancılarısınız ben ise böyle düşündüğümü söylüyorum.Böyle söylemek için sizin bildiğinizi bilmediğimi söylemeniz çok saçma biliyor olduğum halde böyle söylüyorum. Ne? o zorunuza mı gidiyor?

1 saat önce, Smile Budhha yazdı:

yanlış. :)

1 saat önce, Smile Budhha yazdı:

o sarkaç kolu dönerken sarkaç koluna dik düşen kuvveti bulmak için gerekli.

Her x değerinde F değişiyor.Sabit değil.

Evet ben de aynı şeyi söylüyorum. Yazdığım kodda o değişen kuvvetlerin hesabını yaptım. Sen anlamamışsın. Sonuç zaten m.g.h ile aynı çıkıyor. Bir şeyleri yine kendi istediğiniz gibi anlmışsınız.

Fakat itiraz ettiğim nokta E = F.x' den yola çıkıldığında yatayda alınan yol olduğu durumlarda kütleçekimine karşı iş yapılmıyor dolayısıyla bu enerjileri düşmek gerekmez mi minvalinde bir de soru sordum. Anlayan beri gelsin.

Ayrıca şahsımla ilgili söyledikleriniz yalnızca sizi bağlar. Ben her daim doğru düşündüklerimden yana olan biriyim. Yanlış olduğunu düşündüğüm bir konuyu asla doğruymuş gibi savunmam ama bunu siz yüzünüz kızarmadan yapabiliyorsunuz. Bence bir boy aynasında kendinizi bir gözden geçirin.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, John_Ahmet yazdı:

m.g.h = 39.24 Joule
m.g.h * Pi / 4 = 30.8190239317159 Joule

aynı çıkıyorsa bu enerji eşitliğini neden yazdın?

1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Sizin tedavüldeki fizik biliminin yalancılarısınız ben ise böyle düşündüğümü söylüyorum.Böyle söylemek için sizin bildiğinizi bilmediğimi söylemeniz çok saçma biliyor olduğum halde böyle söylüyorum. Ne o zorunuza mı gidiyor.

Evet ben de aynı şeyi söylüyorum. Yazdığım kodda o değişen kuvvetlerin hesabını yaptım. Sen anlamamışsın. Sonuç zaten m.g.h ile aynı çıkıyor. Bir şeyleri yine kendi istediğiniz gibi anlmışsınız.

Fakat itiraz ettiğim nokta E = F.x' den yola çıkıldığında yatayda alınan durumlarda kütleçekimine karşı iş yapılmıyor dolayısıyla bu enerjileri düşmek gerekmez mi minvalinde bir d soru sordum. Anlayan beri gelsin.

Ayrıca şahsımla ilgili söyledikleriniz yalnızca sizi bağlar. Ben herdaim doğru düşündüklerimden yana olan biriyim. Yanlış olduğunu düşündüğüm bir konuyu asla doğruymuş gibi savunmam ama bunu siz yüzünüz kızarmadan yapabiliyorsunuz. Bence bir boy aynasında kendinizi bir gözden geçirin.

Sitelerde Paylaş
On 25.06.2020 at 12:56, Smile Budhha yazdı:

Kütle merkezini buldun mu?

2 metre çapında disk ve 20 cm uzunluğunda 16 adet  20 kg lık plakalar kullanılırsa.

kütle  merkezi 

x=0.0314208718258 metre
y=−0.04375 metre 
çıkıyor.
360/16 derecenin dışında yer aldığı için çalışıyor gibi görünebilir.
öyle kuvvetli bir torkta ortaya çıkmıyor.
toplam kütle 320kg 
bunu x değeri ile çarparsan 1metre çapındaki diskin ucunda  10.0547 kgf   tork elde edersin.:)
büyük disk 22.5 derece döndüğünde 20kg 20cmlık plakaların 180 derece dönmesi gerekiyor.
bunun anlamı plakaların büyük diskten 180/22.5=8  kat küçük  bir dişliye bağlanması demek.
1m/8=0.125 m
0.2 metre uzunluğundaki plakanın kütle merkezi 0.1 metredir.plakalar 20kgf ağırlığında olduğuna göre
M1= 20kgf*0.1m=2kgfm
M2=10.0547kgf*0.125m=1.25kgfm
M1>M2 olduğu için sistem çalışmaz.

a ile sistemi 22.5 dereceye kadar döndürüp kütle merkezi koordinatları olan (x1, y1 ) değişimleri görebiliyorsunuz.
bilgisayar programı yazabilseydim eğrisinide çıkartırdım.
Bu hesaplamada  plakayı kaldıran sistemin kütleleri dahil edilmemiştir.

Oh be! Nihayet sağa-sola sataşmadan soruya odaklanmış ve emek verilmiş bir ileti.

Sevgili mirasyedi veya yeni lakabıyla Smile Budhha. :)

Kolay olduğu için ben sadece ağırlık merkezini hesapladım. Dönme momenti ile ilgilenmedim ilgilenmeye de niyetim yok.

Çizdiğin resmin ilk hali için yani sıfır derece için aynı x ve y değerlerini çıkarıyoruz. (Koyulaştırdığım ilk yer.)

Çemberi döndürürsen, kütle merkezinin  22,5 derecelik bir çember yayı çizer. Çemberin merkezi  (x=0, y-a/2)'dır ve yarıçapı (a/2)*KK(2*(2+KK(2))*(2+KK(2+KK(2))) büyüklüğündedir.

(Not: KK = KareKök)

Senin dönme momenti düşünceni bilmediğim için yorum yapmayacağım. Ama senin hesabına göre eğr doğruysa M1>M2 olduğu için bir hareket mümkün değilse, olay zaten bitmiştir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 25.06.2020 at 15:46, John_Ahmet yazdı:

...

Yukarıda 20 kg cismi 20 cm yukarıya taşımalıyız. m.g.h kullanırsak hatalı sonuç üretiriz çünkü cisim bir ucundan sabit şekilde dairesel olarak potansiyel kazanacaktır. Bu da yaklaşık olarak m.g.h.Pi / 4 ' de denk gelir.

...

Keeeeh keh keh keh :D

Bu cümle de bir kenarda dursun!

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
23 dakika önce, Smile Budhha yazdı:

aynı çıkıyorsa bu enerji eşitliğini neden yazdın?

3. sü benim iddiam ve my method ksımında 39.239999... çıkıyor farkında mısınız enerji hesaplanırken o modelde E = F.x'den kaynaklı sonuç yay uzunluğuyla çarpılıyor ben de diyorum ki bu yay uzunluğundan yatayda alınan yolları çıkarmak gerekmez mi? Çıkarırsak benim sonucuma yakın bir değer çıkıyor. En alttaki hesap için bunu gerçekten soruyorum. Biz neden yatayda alınan yolu enerji denkleminde değerlendiriyoruz. O durumda yerçekimine karşı iş yapılmış olmuyor. Öyle değil mi? Söylemek istediğim budur.

Alıntı

double sumOfForce = 0;

for(var angle = 0.0; angle < 180; angle+=0.001)
        {
            sumOfForce += Math.Sin(ToRadiant(angle)) / 180000;
        }

double distance = 0.20;
        double arcLength = distance * Math.PI;
        var weight = 10;
        var g = 9.81;

double energy = weight * g * sumOfForce * arcLength; // E = F * x

Console.WriteLine("my method: {0} Joule", energy);

Sonuç

Alıntı

13 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Oh be! Nihayet sağa-sola sataşmadan soruya odaklanmış ve emek verilmiş bir ileti.

Merak etmeyin, arkadaşın kıymetini biliyorum. @Smile Budhha'nın kıymetini bildiğimi kendisine de söyledim.

Sitelerde Paylaş
On 25.06.2020 at 15:55, John_Ahmet yazdı:

Haklısın fakat sivri bir iddia olduğu için çok üstüme geliyorlar ilk hakareti genelde onlar yapıyor. Ben de bu konudaki bilgilendirmemi yapmış olayım. Yukarıdaki hesabımı incelerlerse neden çalıştığını anlayacaklar ki Aldo Costa isimli kişinin 7-8 metrelik büyük boyutta yaptığı örneğin videosunu da paylaştım konu boş bir konu değil yani salt bilim aslında... :)

Yine yalan söylemişsin.

Sağa-sola hakaretleri yağdıran sensin!

Mirasyedi ve deadanddark şimdiye dek kimseye hakaret etmemiştir. mirasyed yazılarında satıraralarında kibarca iğneler sadece. Beklediğin cevabı vermedikleri için bunlara dahi hakaretler yağdığını sık sık gördüm.  Sütlü Kase'ye ise ta en baştan hakaretlerle hitap etmişsin. O, uzun süre hakaretlerini gözardı etmiş, görmezden gelmiş, hep konuya odaklanmış. Nihayetinde o kadar bıktırmışsınki, ilk olarak sinirli olduğunu belli eden yazısını okudum.

Ben bu arkadaşlar kadar kibar değilimdir. Bazan ilk hakareti görmezden gelsem de genellikle birisi konuyu kişiseleştirdiğinde, şahsa yönelik aşşağılama, hakaret vb. başladığında hemen karşılığını veririm. Genellikle de tesbittir ama hakaret de içerir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili mirasyedi veya yeni lakabıyla Smile Budhha. :)

Kolay olduğu için ben sadece ağırlık merkezini hesapladım. Dönme momenti ile ilgilenmedim ilgilenmeye de niyetim yok.

Çizdiğin resmin ilk hali için yani sıfır derece için aynı x ve y değerlerini çıkarıyoruz. (Koyulaştırdığım ilk yer.)

Çemberi döndürürsen, kütle merkezinin  22,5 derecelik bir çember yayı çizer. Çemberin merkezi  (x=0, y-a/2)'dır ve yarıçapı (a/2)*KK(2*(2+KK(2))*(2+KK(2+KK(2))) büyüklüğündedir.

(Not: KK = KareKök)

Senin dönme momenti düşünceni bilmediğim için yorum yapmayacağım. Ama senin hesabına göre eğr doğruysa M1>M2 olduğu için bir hareket mümkün değilse, olay zaten bitmiştir.

Sevgiler

Kolaya kaçtım.ağırlıkları kaldıran mekanizmanın kütlelelerini hesaba dahil etmedim.ağırlığın açılırken kütle merkezinin x değerini dahada düşürür.

Sistemi 22.5 derece döndürünce Kütle merkezinin x1 değeri fazla değişmediği için onu sabit kabul ettim. en büyük değeride alsam en küçük değeride alsam birşey değişmiyor.

Ben dönme momentlerinin denk çıkmasını bekliyordum ilginç bir şekilde çıkmadı.

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...