Jump to content

Çalıştığı kanıtlanmış ufuk açıcı özdevinim makineleri

Recommended Posts

Eeeee ama artık sıkıldım. 

İşin tadı iyice kaçtı. 

Saçma sapan anlamsız işlemler yapıyorsunuz... Evet hiç bir anlamları ve geçerlilikleri yok. Bir forum ilerisine gelişi güzel dizilmiş rakam ve sembollerden ibaretler. 

Yaptığınız işlemlerden bir bok anlamıyor zaten anlamaya da çalışmıyorum.

Mesela@Smile Budhha bir integral işlemi tanımlayıp doğruluğunu sorgulamış ama ortada yorum yapacak bir şey yok ! Bir kere integral sınırları derece olarak yazılmaz radyan yazılması gerekir. Türev ve integral alırken radyan çalışmazsan yanlış yaparsın. Evet bu işlem hatalı değil ama ortada katsayı olmadığı için değil. Ayrıca işlem matematiksel olarak doğru görünse de fiziksel karşılığının ne olduğu belirsiz. Haliyle doğru mu yanlış mı bilmiyorum. 

Sen @John_Ahmet iyice tacizci oldun çıktın başıma ! Yaptığın doğru bir bok yok... yan yana 8000 tane rakam yazmaktan ve ne olduğu belli olmayan açıklamalar yapmaktan birde millete salça olmaktan başka tabii.

Binde birlik çalışsana ! virgülden sonra 70 tane rakam yazmak nedir ?!? 

Ciddiye alınmak istiyorsan git adam akıllı bir cisim diyagramı hazırla ! Senden süper bir serbest cisim diyagramı hazırlamanı istemiyorum ama en azından üstünde hangi kuvvetin nerede olduğunu gösteren uzunkları belli eden düzgün açıklamaları ve sebepleri olan bir diyagram istiyorum. 

Yukarıdaki fotoğraftaki gibi salakça ne olduğu belli olmayan bir yatay çizginin saçma sapan yerlerine çizilmiş çizgiler (yukarı bakan kg ve g çarpanı?!?!) çekersen bir daha sittin sene seni ciddiye alarak yazmam. Bunu yapmadan da bir daha bildirim çubuğumu taciz edersen sadece engelleyeceğim haberin olsun. 

" Mathcha " al sana matematik işlemleri için uygun site karıştır öğren. Abuk subuk kodlar atma bana. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 131
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kagit üzerine cizerek bir sistemi döndüremezsin. Cizdigin sekilde görülen tek bir pozisyon var ve onun üzerinden gidiyorsun John.

En tepedeki agirlik dik konuma gelmeye basladiginda agirlik merkezi yine sola kayacaktir.

Düz kagitta sürekli asagi inilen ama tekrar basladigi noktaya dönen adam cizimini gördün mü.

Bu bir yanilsama.

Sitelerde Paylaş

Hem matematiksel tartışmayı kafaya takmışsın hem ortada hiç bir bok yokken işlem yapmak istiyorsun ?? Senin beyninin içini okuyup hayalindeki kuvvetleri görmem mi gerekiyor ? 

Seninle mantıksal olarak tartışmaya çalıştım ama işi yokuşa sürüp hakarete başladın. Daha sürtünme kuvetinin ne olduğundan habersizsin sınırsız enerji üreten makine yapacaksın...

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Ciddiye alınmak istiyorsan git adam akıllı bir cisim diyagramı hazırla ! Senden süper bir serbest cisim diyagramı hazırlamanı istemiyorum ama en azından üstünde hangi kuvvetin nerede olduğunu gösteren uzunkları belli eden düzgün açıklamaları ve sebepleri olan bir diyagram istiyorum.

Diğer söylediklerin de haksız sayılmazsın, başlığa gelen arkadaşlar sen dahil o kadar ukala davanıyorsunuz ki bunları yapmaya motivasyon bulamıyorum. Yapsam da anlamamazlıktan geliyorsunuz.

O uzun karmaşık olduğunu söylediğin yazıda açıkça şunun ispatını yapıyorum.

Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sizler bir ucundan mile bağlı m kütleli bir cismin h kadar potansiyel kazanmasının m.g.h ile aynı olduğunu savunuyorsunuz fakat ben buna katılmıyorum ve size ispat vereyim.

Evet çıkan sonuçları yuvarlamadığım için biraz pişman oldum. Bu söylediklerini dikkate alıp daha sonrakilerde bu hatayı yapmam. Fakat ana konu

E = F .x denklemi üzerinden konuya yaklaşıp torkun yaptığı işi bu denklem üzerinden hesaplarken yataydaki harekete sürtünme dışında bir engel olmadığı için yay uzunlukları yerine dikey kirişleri dikkate alarak bir hesaplama yöntemi buldum ve bunu açıklıyorum.

Bu hareket yalnızca sağ taraftaki yataydaki orta noktanın 22,5 derecenin yarısı kadar öncesini ve 22,5 derecenin yarısı kadar sonrasını kapsayan 2 * Pi / 16 'lık bir dilim.

Daha sonrasında bu enerjinin en tepede ağırlığa takla attırıp attırmayacağını yine kiriş uzunlukları ve minumum kuvvetler üzerinden E = F .x denklemindeki mantığın benzetimini yapıyorum. Sonra o da ne acaba bu çıkan fark fazla enerjinin ispatı olabilir mi? Bunu tartışmayı arzuluyorum.

Merak etme bu söylediğini dikkate alıp uygun bir çizim programı kullanarak söylediklerini daha sonraki postlarımda kullanmayı düşünüyorum. Orada yazanlar özetle bunlar...

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Okumaktan aciz insan bak yukarıda ne yazmışım. Zaten ilk olarak sen saygısızlık yapıp beni yalancılıkla suçlamasaydın benden daha iyi bir muamele görebilirdin. Bunu sen istedin.

Bak ispatı buraya aynen kopyalıyorum.

Bakın arkadaşlar size ispat vereyim. Dikkatle okuyun ve şimdiye dek tüm iletilerim içerisinde bu iletimi dikate alın.

Sizler bir ucundan mile bağlı m kütleli bir cismin h kadar potansiyel kazanmasının m.g.h ile aynı olduğunu savunuyorsunuz fakat ben buna katılmıyorum ve size ispat vereyim.

Böyle bir deney hazırlayın ve @Smile Budhha 'nın verdiği parametreleri kullanın. Cismin boyu 20 cm ve ağırlığı 20 kg'dir. Bir ucundan mile sabittir bu cisme merkeze giden çizgiye sürekli dik pozisyoda olan bir kuvvetin etki etmesi gerektiğini ve bunun en verimlisi olduğunu düşündüğünüzden böyle dönme eksenine teğet olacak  bir kuvvet kullanıyorsunuz. Ben buna karşıyım Çünkü kullandığım kuvvetin sürekli dikey bileşeninin iş yaptığını bildiğim halde neden böyle bir kuvvet kullanayım. Kilitlenme yaşanmaması için cebimden 1 Joule harcar ve bununla yatay bir dokunuş yaptıktan sonra ağırlığa zıt olacak fakat gerekli minumum kuvvet kadar bir kuvveti sürekli dik pozisyonda uygulayarak daha az enerji harcarım.

Neden mi? Çünkü cismin yatay pozisyonda aldığı yolu E = F.x denkleminde kullanırsan sadece ağırlığa dik pozisyonda bir kuvvete gereksinim olduğunu ve cismin dik pozisyonda aldığı yol kadar bir enerjinin kullanılması gerektiğini bildiğiniz halde bunu görmezden geliyorsunuz.

Çünkü yatayda alınan yolda bize engel olacak hava sürtünmesinden başka bir engel yoktur. Bu sebeple bu sürtünmeyi sistemin toplam sürtünmesinde değerlendireceğiz ve burada hesaba katmayacağız.

Dolayısıyla bu kuvvetlerle yay uzunluğunu değil kiriş uzunluğunda alınan yolları dikkate alıp gereli minumum kuvvetlerle kiriş yay değil birim kiriş uzunluklarını çarparak toplam alan bir yöntem geliştireceğiz.

Şu şekli dikkate aldığımızda ağırlıkların 20 kg ve uzunluklarının 20 cm olduğunu ve dairenin 2 metre çapında olduğunu belirleyip hesaplarımızı yapalım.

@Smile Budhha bu torkun 10.0547 kgf olduğunu hesaplamıştı ve bu doğrudur.

Şimdi aynı mantıkla E = F.x'den yola çıkarak bir hesap yapacağız. Fakat bu kuvvetin tam orta noktadan 180 / 8 = 22,5 derecenin yarısı kadar yukarıdan başlayıp yine yarısı kadar bu noktanın aşağısına kadar ki mesafenin kiriş uzunluğunu dikkate alacağız çünkü yatayda alınan yollarda ağırlık kuvvetinin etkisi bulunmuyor.

Yarıçap 1 metre ve kiriş uzunluğu = r * 2 * sin (x / 2) 'dir.

kiriş uzunluğu = r * 2 * sin (x / 2) = 1 * 2 * sin(11,25) = 0,39018064403225653569656973695404‬ metre'dir.

Elbette daha doğru bir hesap için ağırlığın sinüsüyle (sin (90 - x)) şeklinde bulunulan açıyla birim uzunlukları çarparak bir toplam almak daha doğru olur. Fakat biz bunu kodla daha sonra yapacağız şimdi daha kolay bir hesap için bu kuvvetle kiriş uzunluğunu çarpıp enerjiyi yaklaşık olarak hesaplayacağız. Böyle bir hesapta kuvvet en düşük yalnızca 2 küsür Newton kadar oluyor. Daha önce hesaplamıştık.

Sistemde sağda 10.0547 kg ağırlık varmış gibi hesap yapacağız çünkü sürekli yenilenen tork bu kadar.

E torkun yaptığı iş = m * g * x = 10.0547 * 9,81 * 0,39018064403225653569656973695404 = 38,486094844416583234684020392029‬ Joule 

sahip olduğumuz kinetik enerji yaklaşık bu kadardır. 

Şimdi bu enerji ile en tepedeki ağırlığın birine takla attırmaya yetecek bir enerji olup olmadığını inceleyelim.

Yine kuvvetleri birim kiriş uzunluklarıyla çarpıp ağırlık kuvvetinin dikey bileşeni kadar bir kuvvetle birim kiriş uzunluklarının çarpımlarını toplayarak hesaplayacağız.

https://dotnetfiddle.net/E8ozml

Bu hesabı kodla yaptırdığım için buraya yalnızca sonuçu yazıyorum.

E takla 24.9809598669937 Joule olarak buluyoruz.

Enet = E torkun yaptığı iş - E takla = 38,486094844416583234684020392029 - 24.9809598669937 = 13,505134977422883234684020392029‬ Joule olarak buluruz.

Bu sürtünmeler ihmal edildiğinde sistem 22,5 derece döndüğünde kazanılan enerjidir. Tam tur için bunu 16 ile çarparak sonucu bulabiliriz.

Etam tur = 216,08215963876613175494432627247‬ Joule olarak buluruz.

Sistemin sürtünmeler ilave edildiğinde yaklaşık olarak saniyede 5 tur döneceğini varsayarsak 1 saatte 155.579,15493991161486355991491618‬ Joule enerji üreteceğini ve sistemin gücünün yaklaşık 43,216431927753226350988865254494 W olacağını hesaplayabiliriz.

Sahip olacağı açısal hızı daha doğru hesaplayıp sistemin gücününü daha net hesaplayabilirsiniz.

Gerçek sistemde ağırlıklara yatay seviyeye kadar bir potansiyel kazandırdıktan sonra buradan hızla dikey seviyeye çıkarıldığını görmüşsünüzdür. Çünkü böyle yapınca oluşan merkezcil kuvvetlerinden de faydalanılmak istemesinden dolayı böyle yapılıyor. Çünkü yatay konumdan sonra Merkezcil kuvvetin dikey bileşeni ağırlığa zıt yönlü bir kuvvettir.

Sizler bu gibi kuvvetleri dikkate almadığınızdan dolayı hesapları hep yanlış yapıyorsunuz. Merkezcil kuvvetin büyüklüğü açısal hızın karesi ile doğru orantılıdır. Bu nedenle yatay seviyeye ulaştıktan sonra hızla dikey seviyeye ulaştıran bir uzantı kullanılıyor.

Bu detayları kavrayamayacak kadar sıradan insanlarsınız.

Şimdi kanıtı sunduğuma göre @Sütlü Kase ve @DreiMalAli benimle bir anlaşma yapsın istiyorum. Ben böyle bir sistem hazırlayıp çalıştırırsam diplomalarını yırttıkları bir video çekip yayınlasınlar yapamazsam diplomamı ben yırtacağım ve bir daha onu kullanmayacağım.

Anlaşma yapmaya var mısınız? Diğer arkadaşlar yırtmasa da olur ne de olsa çok katkıları oldu. :)

Agirlik Merkezi.png

Zırvaları yüz sefer de tekrarlasan zırva olmaktan kurtaramazsın.

Yazıya ne idüğü belirsiz sayılar serpiştirmekle, hiç bir yere vamazsın. Bu yaptığın bir aldatmaca denemesi olduğu gibi senin asalaklığının derecesini gösteriyor.

Alıntı

Fizik kurallarına sen ister katıl ister katılma! Fizik kuralları senin hatırın için dahi eğilmez, bükülmez, değişmez.

Şimdi bekliyorsunki, birileri senin için çizim yapsın, bekliyorsunki, birileri senin için hesap yapsın, sana doğruluğunu veya yanlışlığını göstersin. Sen de böbürlene böbürlene o kişiye hakaretleri yağdırasın!

Yok öyle yağma! Kendi işini kendin yapacaksın!

- Asalaklığı bırakacaksın

- Kendi çizimini kendin yapacaksın,

- Çüzüm üzerinde neyin ne olduğunu açıkça ve yanlış anlamaya olanak sağlamadan belirteceksin,

- Hesaplarını, mantığını, formüllerini yazacaksın.

Ve başlık yazısında böbürlene böbürlene yazdığın gibi "ufkumuzu açacaksın" (!), bu zımbırtı videolarının çalıştığını ispatlıyacaksın (!).

E hadi buyur, meydan senin...

Hemen bir tahminde bulunayım:

- Belki bir çizim yapabilirsin.

- Ama şu "katılmadığın şeyin" ne mantığını anlatabilirsin ne de hesabını yapabilirsin.

(Bunu yapabilecek ne bilgin var, ne yeteneğin ne de kapasiten. Bu kesin!)

- Diğer bir yol, bu "katılmadığın şeyi" deneylerle ispatlamaktır. Ki yüzlerce değişik deney imkanı vardır.

Ama deney yapmayacağından, yapamayacağından da eminim. Çünkü zahmetlidir. Hem zaman, hem masraf hem de emek harcayan bir etkenliktir. Sen, Jet Fadıl gibi başkalarının sırtından asalak yaşamaya odaklanmış bir şarlatan ve bir yalancı olduğundan, deney meney yapmazsın, yapamazsın. Bu seni aşar.

Jet Fadıl örneği iyi oldu. İlk iletimdeki ihtar da bunu amaçlıyordu zaten.

Neyse...

Bu, bu başlıkta son iletim olsum.

Artık dışardan seyredip bıyık altından güleceğim.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, John_Ahmet yazdı:

@Smile Budhha görüyorsun değil mi, ne kadar değersiz ve çirkef bir insan! İnsan demeye dilim varmıyor. Çünkü mert değil! O halde ispatı yapmaktan sen sorumlusun diyor. Onca hesap yapıp anlatıyorum. Yazdıklarımın yaptığım hesapların bir köeşsinden bir şeyler yazıp mert bir insan olduğunu göstermiyor. Hesaplarımda yanılıyorsam neden yanıldığımı söyleyecek hatta anlayacak kapasitesi dahi yok fakat atarlanmaya devam ediyor. Ben ne yapayım şimdi? Kovsan kovamıyorsun, bana pislik dediği halde utanmadan yazmaya devam ediyor. Benim mertliğim ortada, yukarıda da düşüncelerimin gerekçesini yazmışım. Haklı olduğumu gördükçe kudurdukça kudurdu. İşte böyle birini fazla ciddiye alıyorsun seni uyarmış olayım.

@DreiMalAli  @Sütlü Kasebu forumda en değer verdiğim kişilerden.

Bende foruma birçok şema attım.Soru sordum.

@DreiMalAli ile @Sütlü Kase hiç hakaret etmedi.Aksine yardım ettiler.

yapamadıkları ilgilenmedikleri zamanda vay nasıl yapamıyorsunuz aldığınız diplomaları yırtın demedim. :)

Suçu kendinde aramalısın.

Birde forum blog açsan iyi olur.Orada kısıtlama olmadan istediğimiz gibi tartışabiliriz.

tarihinde Smile Buddha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, deadanddark yazdı:

Costa nin makinesi rüzgar yardimi ile en uzun 3 saat dönmüs. Bunu söyleyen kendisiymis. Her videosunun altinda ayni kisinin yaptigi yorum bu.

Bu konuya insanların ne kadar taraflı ve ön yargılı yaklaştığını biliyorsun. Bu söylemler o eziklerin laf cambazlığı ve mastürbasyonlarıdır. Aldo Costa diyor ki sistemi hareketine başlattım ve orada olduğum süre boyunca sistem rüzgara karşı 3 saat boyunca çalıştı demek istiyor.

Hepiniz edebiyatçı olmuşsunuz sistemin çalışmasıyla ilgili edebiyat yapacağınıza hesap yapın da anlayın. Fakat parametrelerinizi doğru belirleyin.

Kuvvetimiz yalnızca dik bir kuvvetse yatayda alınan yolu E = F . x denkleminde x'e dahil edemeyiz. Bu bir ucundan mile bağlı ağırlığı hareket ettirirken de böyledir. Yay uzunluğu yerine dikeyde katedilen mesafe alınmalıdır. Bu formülleri eğip bükmek değil parametreleri doğru belirlemektir.

Örneğin bir uçakta yolculuk ediyorsunuz ve uçak V1 hızıyla yatay olarak sabit bir hızla ilerlerken uçağın içerisinde m kütleli bir cismi h yüksekliğine çıkardığınızı düşünelim. Harcadığınız enerjiyi hesaplarken m kütleli cismin o esnada yere göre kattettiği tüm yolu hesaba katıyor musunuz? E = F . x 

Hayır öyle değil mi? Benim savım böyle bir hareket yaparken kuvvetimiz dik bir kuvvetse yatayda alınan yolun tamamiyle formülden çıkarılması gerektiğini salık veren çok temel dayanakları olan bir hipotezdir. E = F . x 

@Smile Buddha aynını geçenler de seninle tartışıyorduk. Senin de aynı fikirde olduğunu sanıyordum.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

Bu konuya insanların ne kadar taraflı ve ön yargılı yaklaştığını biliyorsun. Bu söylemler o eziklerin laf cambazlığı ve mastürbasyonlarıdır. Aldo Costa diyor ki sistemi hareketine başlattım ve orada olduğum süre boyunca sistem rüzgara karşı 3 saat boyunca çalıştı demek istiyor.

Hepiniz edebiyatçı olmuşsunuz sistemin çalışmasıyla ilgili edebiyat yapacağınıza hesap yapın da anlayın. Fakat parametrelerinizi doğru belirleyin.

Kuvvetimiz yalnızca dik bir kuvvetse yatayda alınan yolu E = F . x denkleminde x'e dahil edemeyiz. Bu bir ucundan mile bağlı ağırlığı hareket ettirirken de böyledir. Yay uzunluğu yerine dikeyde katedilen mesafe alınmalıdır. Bu formülleri eğip bükmek değil parametreleri doğru belirlemektir.

Örneğin bir uçakta yolculuk ediyorsunuz ve uçak V1 hızıyla yatay olarak sabit bir hızla ilerlerken uçağın içerisinde m kütleli bir cismi h yüksekliğine çıkardığınızı düşünelim. Harcadığınız enerjiyi hesaplarken m kütleli cismin o esnada yere göre kattettiği tüm yolu hesaba katıyor musunuz? E = F . x 

Hayır öyle değil mi? Benim savım böyle bir hareket yaparken kuvvetimiz dik bir kuvvetse yatayda alınan yolun tamamiyle formülden çıkarılması gerektiğini salık veren çok temel dayanakları olan bir hipotezdir. E = F . x 

@Smile Buddha aynını geçenler de seninle tartışıyorduk. Senin de aynı fikirde olduğunu sanıyordum.

https://www.geogebra.org/classic/bqpb28wm

Senin yazdığın programda Fy göre buluyor bende  Fy göre buldum.değişen birşey yok.

Sen A açısına göre hesaplamışsın bende B açısına göre.

E=m*g*h eşit hepsi. 

02.png.ca65c39857f7f8b4bd964b5e03fd9162.png

tarihinde Smile Buddha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

https://www.geogebra.org/classic/bqpb28wm

Senin yazdığın programda Fy göre buluyor bende  Fy göre buldum.değişen birşey yok.

Sen A açısına göre hesaplamışsın bende B açısına göre.

E=m*g*h eşit hepsi.

43 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

F kuvvetinin asılı olduğu nokta sistemin kütle merkezinin x değeri

F1 kuvvetinin konumu daire çizgisi üzerinde olmalıdır. Yanlış çizmişsin. Neyse bunu boş ver ben sana hesabındaki başka bir eksikliği göstereyim.

Siz asla merkezkaç kuvvetlerini dikkate almıyorsunuz ve bu sonuçları yanlış hesaplamanıza neden oluyor. Sana bundan daha önce bahsetmiştim.

20 saat önce, Smile Buddha yazdı:

aynı sonucu verdiğine göre kodun doğruymuş.

sarkaçta merkezkaç kuvvetin  etkisi benimde kafamı karıştırıyor.

Sistemi detaylı incelediysen en tepedeki ağırlığa yatayda yavaşça belirli bir potansiyel kazandırdıktan sonra o esnada birikmiş kinetik enerji kullanılarak hızlıca dik pozisyona yükseltiliyor. Bunun hızlıca yapılmasının nedenlerini öğrenmek ister misin? Çünkü yatay seviyeden sonra merkezkaç kuvvetlerinden faydalanılmak isteniyor. Cisim yatay konumdan yukarıya hızla hareket ederken oluşan merkezkaç kuvvetinin dikey bileşeni ağırlığa zıt yönlü bir kuvvettir. İşte bu ağırlığın net kuvvetini küçültür ve toplamda daha az enerji harcanmasına sebep olur.Tüm bu detayları gözden kaçırdığınız için oluşan fazla enerjiye anlam veremiyorsunuz. Bu kütleçekiminin iş yaptığının kanıtıdır. Çünkü merkezkaç kuvveti açısal hızın karesiyle doğru orantılıdır.

Ayrıca tepedeki ağırlığı dik pozisyona yükseltirken kuvvetin yönü ağırlık kuvvetine zıt olacak şekildeyse ve gerekli minumum kuvvetler kullanılıyorsa bu kuvvetle yatayda alınan mesafelerin de dahil edildiği bir x parametresi ile çarptığında sonucun fazla çıkacağını ön göremiyor musun? Zaten yatayda hiç bileşeni olmayan kuvvetinin sırf ağırlığın yatay bileşeni var diye hesaplamanda katedilen mesafenin yatay kısmını dahil ettiğinde sonucu yanlış hesaplamış olacaksın. Çünkü böyle bir senaryoda yatayda iş yapan hiç bir kuvvet yoktur. Bunları anladığını umarak böyle bir durumdaki sistemin hareketinin enerjisi kritik edilirken bu hesapların yanlış olduğunu anlamalısın.

Şöyle bir örnek vereyim.

10 kg bir cisme ağırlık kuvvetine zıt yönlü 11 kgf bir kuvvet uygulayalım. 3 saniye sonra sistemin yüksekliğini ve potansiyel enerjisini hesaplamanı isteyelim. Sonra aynı kuvveti sürtünme kuvvetinin 1 Newton olduğu bilinen bir zeminde yatay olarak uyguladığını ve 3 saniye sonra katedilen mesafeyi hesapladıktan sonra E = F .x formülünde yerine koymanı isteyelim ve bunu yapmak için gerekli enerjiyi hesaplamanı isteyelim. Bunu ben mi yapayım yoksa bu hesapları yapıp çıkan enerji hesaplarının birbirlerinden çok farklı olduğunu görüp şaşırmayı kendi çabandan sonra yapman mı doğru olur?

Ve umarım bu hesapları yaptıktan sonra enerji hesaplarında nasıl bir yanılgı içerisinde olduğumuzu anlamaya başlarsın.

Sitelerde Paylaş
14 minutes ago, John_Ahmet said:

Şöyle bir örnek vereyim.

10 kg bir cisme ağırlık kuvvetine zıt yönlü 11 kgf bir kuvvet uygulayalım. 3 saniye sonra sistemin yüksekliğini ve potansiyel enerjisini hesaplamanı isteyelim. Sonra aynı kuvveti sürtünme kuvvetinin 1 Newton olduğu bilinen bir zeminde yatay olarak uyguladığını ve 3 saniye sonra katedilen mesafeyi hesapladıktan sonra E = F .x formülünde yerine koymanı isteyelim ve bunu yapmak için gerekli enerjiyi hesaplamanı isteyelim. Bunu ben mi yapayım yoksa bu hesapları yapıp çıkan enerji hesaplarının birbirlerinden çok farklı olduğunu görüp şaşırmayı kendi çabandan sonra yapman mı doğru olur?

Ve umarım bu hesapları yaptıktan sonra enerji hesaplarında nasıl bir yanılgı içerisinde olduğumuzu anlamaya başlarsın.

Senle insanlık için basit ama, senin için çok büyük bir hesap yapalım. 

Senin IQ'nü alıyoruz, 2 ile çarpıyoruz, sıfır çıkıyor. 3 ile çarpıyoruz, gene sıfır çıkıyor. Senin IQ'n kaç oluyor bu halde?

Cevabı işte şuna anlatabilirsin:

ilk-disim-cikti-kulah-sapka-bc46.png

Sitelerde Paylaş
On 27.06.2020 at 15:20, Smile Buddha yazdı:

@DreiMalAli  @Sütlü Kasebu forumda en değer verdiğim kişilerden.

Bende foruma birçok şema attım.Soru sordum.

@DreiMalAli ile @Sütlü Kase hiç hakaret etmedi.Aksine yardım ettiler.

yapamadıkları ilgilenmedikleri zamanda vay nasıl yapamıyorsunuz aldığınız diplomaları yırtın demedim. :)

Suçu kendinde aramalısın.

Birde forum blog açsan iyi olur.Orada kısıtlama olmadan istediğimiz gibi tartışabiliriz.

Bu kişiler bana en başından beri atarlı davranıyor. Ben durduk yere diploma yırtma mevzusunu açmadım. @DreiMalAli bana açık açık yalancısın dedi ve ondan sonra onların mert olmadıklarını bildiğim için böyle bir polemik oluşturmak istedim. Beni ve bu konuda başarılı çalışma yapan insanları aptal yerine koydukları için böyle söylemeye sonuna kadar hakkım var. 

Benim bir hatam varsa ki bu bana göre hata değil, çok sivri iddialarda bulunuyorum ancak hepsi kanıtlanabilir. Yukarıda zaten kısmen kanıtlıyorum fakat görüyorsun hiç birinden ses seda yok. Bu kişilerin mert olduklarını söyleyebilir misin? Ben öyle kıç yalamayı yalakalık yapmayı sevmediğim için benimle kolay kolay geçinemezler.

O kendini bilmezlerin formül ezberlerinden başka hiç bir meziyetleri yok. Sorunun tiplojojisi değiştirip sorduğunda kakalak gibi kalıyorlar. Ezberci asalaklar hepsi bu, senden fazla formül ezberlemişler. Onlara hak ettiklerinden fazla adam muamelesi yapıyorsun. Seni uyarayım.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sen yapsan iyi olur.Çünkü sorunu anlayamadım.

Sitelerde Paylaş
On 22.06.2020 at 00:42, John_Ahmet yazdı:

İnsanoğlunun bilimsel yarı bilimsel ve sahte bilimsel arayışları olmuştur, doğanın sırlarını akıl erdirmeye başladığından beri... Ölümsüzlüğü getirecek ''hayat suyu'',kurşunu altına dönüştürecek ''filozof taşı'', dış kaynaklara bel bağlamaksızın kendi enerji öz kaynaklarını seferber edip sürekli çalışacak ''devri daim makinesi'' bu arayışların başında gelir. Bunlar bir tür tutku gibi girmişlerdir insanların kafasına... Girdikten sonra da çıkmamışlardır.
Elinde biraz mekanik yatkınlığı bulunan,iki teli bağlayıp elektrik arızalarını giderebilen, biraz boş zamanı,biraz sabrı, biraz öz güveni bulunan herkes bu arayışların içindedir. Hele ''devri daim makinesi için özellikle geçerlidir

Bu başlık altında çalışabileceğini düşündüğüm kendi tasarımım olan özdevinim makinelerini paylaşacağım.

Kütleçekimi kaynaklı devridaim (özdevinim) sistemlerinin çalışmayacağının söylenmesi tamamıyle 20. yüzyıl yanılgısıdır. Üstelik termodinamik yasalara aykırı olduğunun söylenmesi tamamen cahillikten ve deney gözlem eksikliğinden ve yeterli fiziksel açıklamaların yapılamamasından kaynaklıdır. Bu sistemleri yeteri kadar büyük hazırladığınızda kesinlikle çalışıyorlar.

İlk tasarımı paylaşayım. Tasarımda şekildeki gibi ibrik görünümünde uzunca bir kabın içerisine kayışlı bir döner düzenek monte edilmiştir.Üzerindeki yaklaşık 0,9 g/cm3 olan cisimler eşit aralıklarla kayış boyunca sabit şekilde montajlanmıştır. Suyun içerisindeyken kaldırma kuvvetlerine mağruz kalırken suyun dışında yerçekimine tabidir ancak bu kuvvetler dönme ekseni yönünde olduğundan sistemi saat yönünde döndürmektedir.

190219214_zdevinim.png.f4b3b6a57a0952a87a9ce08c5846cb80.png

2 saat önce, John_Ahmet yazdı:

@DreiMalAli bana açık açık yalancısın dedi ve ondan sonra onların mert olmadıklarını bildiğim için böyle bir polemik oluşturmak istedim.

Çalıştığı kanıtlanmış diye konu başlığı açıp ilk iletisinde bu resmi atıp çalıştığını gösteremeyene ne denir?

Çalıştığını boşver suyun böyle nasıl dengede durduğunu bile gösteremedin.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

Çalıştığı kanıtlanmış diye konu başlığı açıp ilk iletisinde bu resmi atıp çalıştığını gösteremeyene ne denir?

Çalıştığını boşver suyun böyle nasıl dengede durduğunu bile gösteremedin.

Ben klasik fiziğin denklemlerini ciddiye almıyorum. Kapiler sıvı yükseltecini biliyorsun değil mi? İşte bunun çalışması benim çok dikkatimi çekti. Zaten Türkçe vikipedi sayfasında bile çalıştığı yazıyor. https://tr.wikipedia.org/wiki/Devridaim_makinesi Daha önceleri suyun yüzeye tuntunmasından dolayı başarılı olamamışlar fakat sonra bu sorunları da aşıp başarılı oldular. Özdevinimin en önemli örneklerinden  olan kapiler sıvı yükselteci gerçekten çalışıyor. Ben bunun üzerine düşündüğümde eşit sıvı yüksekliklerinin eşit derinlikte aynı sıvı basıncına sahip olunacağını söyleyen ve bunu formülleştiren fizik hesaplarının doğruluğuna inanmıyorum. Dolayısıyla benzer şekilde x kadar bile fark oluşturabilsek cismin özkütlesi 0,95 g/cm3 olsa suyun dışında yalnızca 1 ağırlık suyun içerisindeki 19 ağırlığı batırabilir ve bu topolojideki bir özdevinim sistemini daha çalıştırmış oluruz. İlk olarak böyle bir sistemi tanıtmakla hata ettim. Aslında bundan çok merkezkaç kuvveti ile ilgili olanları tartışmak (Bhaskara wheel, milkovic sarkacı, Orffyreus'un tekerleği) çok daha isabetli olacaktı. Hakkımda yanlış düşünülmesine sebep oldum fakat yine de onların bana hakaret etmeye hakları yok hele beni yalancılıkla suçlamaya hiç hakları yok. Anlıyor musun?

Yukarıda sorduğum soru çok basit. 10 kg bir cisme ilk olarak yukarı doğru 3 saniye boyunca 11kgf bir kuvvet uyguluyoruz. Yüksekliğini ölçüp kazandığı potansiyeli hesaplıyoruz. Sonra başka bir deney yapıyoruz ve aynı büyüklükteki 11kgf olan kuvvetle cisme bu defa yatay olarak 3 saniye boyunca uyguluyoruz. Sonra kuvvetin uygulandığı süre boyunca aldığı mesafeyi E = F . x denkleminde yerine koyuyoruz. 

Bu enerjilerin sonuçlarının birbirlerinden farklı çıkacağı kanısındayım. Sen aynı olacağını mı tahmin ediyorsun? kuvvet çarpı süre olarak hesaplayınca aynı olan enerjiler neden böyle işler yaptıktan sonra farklı miktarda enerjilere dönüştüler gibi bir soru sorma peşindeyim ama bilmiyorum aynı da çıkabilir ama hiç sanmıyorum.

Sonra buradan hareketle formülün hatalı olduğunu vurgulayıp aynını bizim bahsimizdeki sistem için örnekleyeceğim zira orada da yatayda hiç bir kuvvet olmadığı halde yatayda alınan mesafe de E = F . x enerji denkleminde yerini aldığı halde m.g.h ile 39,24 J olarak aynı çıkıyordu fakat bu mesafeyi katmak sonucu fazla çıkarıyor. Çünkü ben kuvvet uygularken yatayda hiç bir kuvvet bulunmuyor. Üstelik yatay konumdan sonra mesafenin önemli bir bölümünde ağırlığın (20 kgf) çok daha altında bir kuvvet yeterli oluyor. Çünkü cismin ağırlığı şekle binmiş oluyor ben çok daha az bir kuvvetle onu dikey konuma yükseltebiliyorum. Dolayısıyla bu hiç bir yere bağlı olmayan bir cismi  h yüksekliğine çıkarmakla aynı şey değil anlıyor musun? Çünkü çok daha az enerjiyle bir ucundan mile bağlı cisme h kadar yükseltip dikey konuma ulaştırabiliyoruz. Keşke biraz Geogebra programına hakim olup sana bunu daha iyi izah edebilsem.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, John_Ahmet said:

Ben klasik fiziğin denklemlerini ciddiye almıyorum.

Elbete almayabilirsin, ciddiye. Zaten dünya da düz di mi? Hatta ayda peynirden yapılma... 

Ama...

image.png.759b8185f6dca8f5b972a0474ae09267.png

Senin ciddiye almıyor olman, şu kırmızı ile çevrilmiş bölgenin kıçına giriyor olduğu, o suyun da malum boş damacan melihin fışkiyesi gibi içine fışkırıyor olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Senin ciddiye almıyor olman, şu kırmızı ile çevrilmiş bölgenin kıçına giriyor olduğu, o suyun da malum boş damacan melihin fışkiyesi gibi içine fışkırıyor olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 

Ben bu mantıkla bir mm bile bir fark oluşturursam sen o kocaman kamalı su haznesini ince tarafından g.tüne alabilecek misin?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John_Ahmet said:

Ben bu mantıkla bir mm bile bir fark oluşturursam sen o kocaman kamalı su haznesini ince tarafından g.tüne alabilecek misin?

Boş verde... Göte giren şemsiyenin açılmayacağı da bir fizik kanunu. Ama bak, göte giren böyle bir fişkiyenin ahval ve akıbeti henüz bilinmeyen bir konu ve seninle bunu izaha kavuşturabiliriz herhalde.. Nasıl, acı var mı acı? 

Yani görünen o ki, o "kamalı su haznesi" ni götüne sokmakta gayet başarılı oluyorsun. 

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, anibal yazdı:

Boş verde... Göte giren şemsiyenin açılmayacağı da bir fizik kanunu. Ama bak, göte giren böyle bir fişkiyenin ahval ve akıbeti henüz bilinmeyen bir konu ve seninle bunu izaha kavuşturabiliriz herhalde.. Nasıl, acı var mı acı? 

Yani görünen o ki, o "kamalı su haznesi" ni götüne sokmakta gayet başarılı oluyorsun. 

seninde ondan farkın yok.

senin ismini başında birde prof doç vb  eklentiler var.

Kartal gözünü tek piksellik kameraya benzetip ortaya somut bir şey koyamadan sıvışıp gittin.

uzayda cisimler enerji kaybetmezler diye iletin hala duruyor. :)

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...