Jump to content

Sonsuzlukta her şeyin tekrar etme ihtimali sonsuz mudur?

Recommended Posts

8 dakika önce, bilgix yazdı:

bir daha hayata gelme ihtimalimiz veya bir daha bilinç sahibi olarak başka da olsa bir yaşam dolu gezegende doğmamız evren sonsuzsa septilyonlarca yıl sonra bile belki trilyonlarca big bangden sonra vs mümkün müdür?

Teorik olarak elbette olasıdır. Ama bu olasalık anlamsızdır.

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, haci yazdı:

Teorik olarak elbette olasıdır. Ama bu olasalık anlamsızdır.

bir defa olması mı sizce anlamlıdır. mesela einsteinin genel görelelik kuramı bizim evrenimiz için oldukça anlamlıdır herhalde..ama başka evrenler için muhtemelen anlamsızdır.. demek istediğim şey tüm bu var olanlar ne için anlamlıdır sizce?

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, testigo yazdı:

bir defa olması mı sizce anlamlıdır. mesela einsteinin genel görelelik kuramı bizim evrenimiz için oldukça anlamlıdır herhalde..ama başka evrenler için muhtemelen anlamsızdır.. demek istediğim şey tüm bu var olanlar ne için anlamlıdır sizce?

Aslında ne bu evrenin bir anlamı var, ne de içinde var olan canlı cansız varlıkların bir anlamı var.

Onlara biz anlam veriyoruz. Daha doğrusu vermeye çalışıyoruz.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, bilgix yazdı:

bir daha hayata gelme ihtimalimiz veya bir daha bilinç sahibi olarak başka da olsa bir yaşam dolu gezegende doğmamız evren sonsuzsa septilyonlarca yıl sonra bile belki trilyonlarca big bangden sonra vs mümkün müdür?

Imkansiz degil ama cok zor.

Simdilik bildigimiz bir tane büyük genlesme var, ikinciden emin olursak biraz daha heyecan yapabilirsin.

Bir baska evrenin baska bir gezegeninde insan, hayvan,börtü ve böcek olarak birseyler dogabilir, sana bana gerek olmadan. Bu gezegendeki yasama baska bir evrenin gezegeninde yasayip ölmüs canlilarin olmasi sebep olmadi.

Bu yasam bana göre tek sansin.

(ayrica evrenler arasinda birseylerin alis verisinin oldugundan da söz edemeyiz(teorik bebek evren dogumlarinda kurt deliklerinin acili kalma süresi saliselerle ifade ediliyor), yani burada senle ilgili baska bir evrene bilgi hangi yol ile gidecek ve orada dogan canlinin sen oldugu nasil anlasilacak. Haci'nin dedigi gibi cok anlamsiz)

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, bilgix said:

Ne sorduğunu anlamak zor.

Ama şöyle bir mevzu var. Evren, deterministik bir şey. Velakin, evreni bizim determine edebilmek için, evrenin en az katı büyüklüğünde bir bilgi saklama şeysine ihtiyacımız var. O nedenle, evreni bizim determine etmemiz mümkün değil. 

Fakat, bu, evrenin big bang anında, şu an benim bunu yazacağımın belli olabileceği, bilinebiliyor olabileceği gerçeğini yadsıyamıyor, hatta destekliyor. Bilinebiliyor olması demekte, bunun taaa evrenin başından itibaren böyle olmaya programlı olması gibi bir durum haliyle. 

Şimdi, eğer evren bir şekilde, tekrar bir bang ile oluşursa, bu da, o big bangtan sonra, o yeni oluşan evrenin aynı şeyleri tekrar tekrar oluşturacağı demek oluyor. Belki ben bunları, bundan önce trilyonlarca kez yazmış olabilirim, ve de bundan sonra trilyonlarca kez de yazacakta olabilirim. Bu döngü böyle sonsuza kadar sürebilir. Yani, hiç bitmeyecektir. 

Tabi bu bir spekülasyon. Fakat böyle işte, senin soruna en yakın cevap, bence bu, benim adıma.

Sitelerde Paylaş
Alıntı

Sonsuzlukta her şeyin tekrar etme ihtimali sonsuz mudur?

İhtimal kelimesi olasılıkk anlamında kullanıldıysa...

Bir şeyin olma olasılığı her zaman 0 ile 1 arasındadır.

Veya olasılığın birimini yüzde ile verirsek...

Bir şeyin olma olasılığı her zaman % 0 ile % 100 arasındadır.

Olasılk değeri bu aralığın dışına çıkmaz.

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Burada ölüpte evrenin bir yerinde baska bir gezegende yeniden dogma ve evrenimiz icine cöküp yeniden sismeye basladiktan milyarlarca yil sonra yeniden ortaya cikacagimiz ihtimali sifir olmali.

Eger durum benim dedigim gibi degil ve bir baska gezegende yasayan canlilar baska bir gezegende yasayip ölen canlilar sayesinde varsa bir canlinin dogum yapabilmesi/üremesi/cogalmasi icin birilerinin ölmesi gerek.

Beni bu gezegenden alip baska bir gezegene, bu evrenden alip sifirdan sismis bir evrene tasiyan sey nedir, bu transfer ne ile nasil gerceklesiyor diye sormak lazim. Seni buradan alip koruyup milyon/milyarlarca uzaktaki gezegene hic hasar görmeden ulastiran nedir?

Yok böyle birsey.

Evrenimizin yeniden icine cöküp sisecegi ihtimali de sifir görünüyor. Evrende hic birsey ayni degil, hersey degisiyor ve ölüyor. Evrenimizinde ölümü dogumuyla basladi. Evren ölüyor biz ölmüsüz cok mu!

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, deadanddark yazdı:

Burada ölüpte evrenin bir yerinde baska bir gezegende yeniden dogma ve evrenimiz icine cöküp yeniden sismeye basladiktan milyarlarca yil sonra yeniden ortaya cikacagimiz ihtimali sifir olmali.

Eger durum benim dedigim gibi degil ve bir baska gezegende yasayan canlilar baska bir gezegende yasayip ölen canlilar sayesinde varsa bir canlinin dogum yapabilmesi/üremesi/cogalmasi icin birilerinin ölmesi gerek.

Beni bu gezegenden alip baska bir gezegene, bu evrenden alip sifirdan sismis bir evrene tasiyan sey nedir, bu transfer ne ile nasil gerceklesiyor diye sormak lazim. Seni buradan alip koruyup milyon/milyarlarca uzaktaki gezegene hic hasar görmeden ulastiran nedir?

Yok böyle birsey.

Evrenimizin yeniden icine cöküp sisecegi ihtimali de sifir görünüyor. Evrende hic birsey ayni degil, hersey degisiyor ve ölüyor. Evrenimizinde ölümü dogumuyla basladi. Evren ölüyor biz ölmüsüz cok mu!

döngülü evren modellerinde  bir olayın birebir aynı gerçekleşme olasılığı var.

ama yüzde kaç olur bilmiyorum. :)

tarihinde Smile Buddha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Smile Buddha yazdı:

döngülü evren modellerinde  bir olayın birebir aynı gerçekleşme olasılığı var.

ama yüzde kaç olur bilmiyorum. :)

Evren tekillik haline geri dönüp yeniden genislemek isterken kendini sonsuza kadar icinde olup bitmis hersey ile yok edebilir.

Basardi ve yeniden var oldu diyelim bu defa enerjinin madde halini bulamayabiliriz.

Damlayan musluktan düsen her damla baska. Her biri ayni gözüksede icinde olup bitenler farkli olacaktir. 

Hep yeni birileri, yeni organizmalar ortaya cikacaktir.

Yoksa ben yeniden ortaya cikip bunlari yazacak degilim. 

Ben hem burada hem orda, bir bu evren bir diger evren dolastiriliyorsam bunun arkasinda benimle alay eden birilerinin varligindan süphe etmek durumunda kalmaliyim.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, deadanddark yazdı:

Yok böyle birsey.

Sevgili deadanddark.

Kendimi yine yanlış mı ifade ettim acaba? :)

İletimde Evren, yeniden doğma, başka evrenler, paralel evrenler, dikey evrenler, yatık evrenler vb. konular hakkında hiç bir yorum yapmadım. Böylesi spekülasyon, fantezi ve felsefi konulara zaten girmem.

İletimde konu başlığı cümlesindeki bir mantık/tanım hatasına değindim: Olasılık teriminin yanlış kullanıldığını vurguladım.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili deadanddark.

Kendimi yine yanlış mı ifade ettim acaba? :)

İletimde Evren, yeniden doğma, başka evrenler, paralel evrenler, dikey evrenler, yatık evrenler vb. konular hakkında hiç bir yorum yapmadım. Böylesi spekülasyon, fantezi ve felsefi konulara zaten girmem.

İletimde konu başlığı cümlesindeki bir mantık/tanım hatasına değindim: Olasılık teriminin yanlış kullanıldığını vurguladım.

Sevgiler

Hayir yanlis anlasilma yok, aksine cevabin hosuma gittigi icin alintiladim ve ortaya gelisine güzel bir orta yaptim.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, DreiMalAli yazdı:

İhtimal kelimesi olasılıkk anlamında kullanıldıysa...

Bir şeyin olma olasılığı her zaman 0 ile 1 arasındadır.

Veya olasılığın birimini yüzde ile verirsek...

Olasılk değeri bu aralığın dışına çıkmaz.

Sevgiler

Yani bir şey ya olur ya olmaz mı demek istiyorsunuz değerli kardeşim DMA. ?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, haci yazdı:

Yani bir şey ya olur ya olmaz mı demek istiyorsunuz değerli kardeşim DMA. ?

:)

Hayır sevgili haci. Öyle bir şey demedim.

Konu başlığının cümlesinde geçen "ihtimal" ( = olasılık) kelimesinin yanlış kullanıldığını vurguladım.

Tanım gereği; bir şeyin olma/olmama olasılığı "sonsuz" olmaz.

Bir şeyin olma/olmama olasılığı her zaman 0 ile 1 aralığındadır.

Torbada 1'den 10'a kadar sayılar varsa, torbadan 2 saysını çekme olasılığı 1/10'dur ( = 0,1'dir = % 10'dur).

Torbada 5 tane çift, 5 tane de tek sayı vardır. Çift/Tek sayı çekme olasılığı 5/10 = 1/2 =  0,5 = % 50'dir

Torbada 1'den 100'e kadar sayılar olsaydı, torbada 50 tane çift sayı olurdu. Çift sayı çekme olasılığı yine 50/100 = 1/2 = 0,5 = % 50 olurdu.

Torbada 1'de sonsuza dek bütün pozitif sayılar olsaydı da durum değişmezdi. Torbada sonsuz tane çift sayı olurdu ama çift sayı çekme olasılığı yine 1/2 = 0,5 = % 50 olurdu.

Basit anlatımla olasılık değeri
İstenilen olgunun olasılığı = (İstenilen olgunun miktarı) / (Bütün olguların toplam miktarı)

olarak tanımlanır ve bu değer her zaman 0 ile 1 arasındadır.

Veya birim olarak "yüzde" kullanırsak, % 0 ile % 100 arasındadır. Olasılık bu aralığın dışına çıkmaz.

Sevgili bilgix başlık cümlesinde olasılık yazmış olsa da, kastettiği şey olasılık değildir, "miktar" demek istiyordur; defa, kerre, tane anlamında miktar...

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

geta'nın dünyaya gelişi, annesi tuta ve babası kuta'nın uzak iki köyden bir aracı sayesinde tanışmalarıyla oldu.

tuta, daha önce bir evlilik yapmış, bu evliliğinden iki çocuğu olsa da kocasının onu terk etmesiyle yalnız kalmıştı.

kuta ise tam iki kez evlenmiş, ancak o da aradığını bulamamıştı.

son bir kez daha deneyecekti.

tabii o bunun son denemesi olduğunu bilmiyordu.

doğrusu birbirini çok da tanımayan bu iki insan son evliliklerini yaptılar.

iki de çocuk dünyaya getirdiler. lakin yokluk yoksulluk yılları zor geçiyordu.

üçüncü bir çocuğun doğmasını istemiyorlardı.

tuta, bunun için iğneler bile vurundu.

yeni bir çocuğa güçleri yoktu.

fakat geta inatçıydı, var olmak istiyordu.

milyonlarca sperm hücresini geride bırakmış, rahim duvarına yapışmıştı.

annesinin vurunduğu birkaç iğneyle mi pes edecekti.

istenmeyen çocuk, inatla hayata tutundu ve günü gelince dışarı çıktı.

geta şimdi 40 yaşında. söylemesi kolay, 40 yıl!

tek haneli yaşlarını hayal meyal hatırlıyordu geta.

10'dan sonrası ise masal gibi geçti. adım adım çocukluktan gençliğe yürüdü.

ölüm hiç aklına gelmedi, kocaman bir dünyada kocaman düşleri vardı geta'nın.

bir keresinde mahalleden biri ölmüştü, yaslar, figanlar duymuştu.

sonra unutuldu. geta da unuttu ölümü. her gece binbir hayalle uyurdu.

büyüdükçe yeni şeyler öğreniyordu. boşaldığı ilk anı ise unutamıyordu.

vücudundan ilk defa farklı bir şey çıkıyordu. bütün vücudu titremişti.

penisinden akan şeyin, kendisini dünyaya getiren şey olması ne tuhaftı.

bir kadına ise ilk defa 20'li yaşlarında dokunacaktı.

20'ler de geçti, 30'lar da...

40'ında daha çok düşünüyordu ölümü.

uyuduğu bir gecenin sabahına uyanmayacaktı.

sonrası...

sonrası, annesiyle babasının hiç tanışmadığı günler gibi olacaktı.

evrende bir sır olarak kalacaktı.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, anibal yazdı:

Belki ben bunları, bundan önce trilyonlarca kez yazmış olabilirim, ve de bundan sonra trilyonlarca kez de yazacakta olabilirim.

Orada ben dedidiğin kişiler senin birebir aynın olan başka insanlar herhalde 

Birebir aynı bardak elimde ama birisi bu bardak biriside öbür bardak, birini özel kılan bir şey yok bizde de öyle o zaman 

Bende enterasan bir soru sorayım madem 

Şimdi evren deterministik ve yapacaklarımız belli değil mi?

Bana yapacakları mı önceden gösteren bir alet olsaydı ve oradan ne yapacağımı görüp hata ve pişman olacak bir şey  yapmadan yönümü değiştirseydim

Bu kez farklı bir hayata sahip olacaktım 

Peki o zaman hayatımı görüp yönümü değiştiren benim yapacaklarımı gören gene başka bir ben olsaydı  bu kez gene yönünü değiştirecekti bu döngü böylede gider 

Soruda şu bunu 1 milyonuncu kez yapan adam acaba nasıl biri olurdu ?

Olaylara yaklaşım biçimi karakteri çok bilge bir herif olurdu o kesin

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, ateistik said:

Orada ben dedidiğin kişiler senin birebir aynın olan başka insanlar herhalde 

Birebir aynı bardak elimde ama birisi bu bardak biriside öbür bardak, birini özel kılan bir şey yok bizde de öyle o zaman 

Bende enterasan bir soru sorayım madem 

Şimdi evren deterministik ve yapacaklarımız belli değil mi?

Bu o kadar basit bir şey değil. Evren deterministik, ama determine edilemez. Yani, yarın ne olacağını sen bilemezsin, hiç kimse ya da hiç bir şeyde bilemez. Mevzuyu anlamak için, bolca nyquist, bir hayli de shannon kasman lazım.

Bana yapacakları mı önceden gösteren bir alet olsaydı ve oradan ne yapacağımı görüp hata ve pişman olacak bir şey  yapmadan yönümü değiştirseydim

Bu kez farklı bir hayata sahip olacaktım 

Peki o zaman hayatımı görüp yönümü değiştiren benim yapacaklarımı gören gene başka bir ben olsaydı  bu kez gene yönünü değiştirecekti bu döngü böylede gider 

İşte bu da en başta determine edilmiş olurdu. 

Soruda şu bunu 1 milyonuncu kez yapan adam acaba nasıl biri olurdu ?

Olaylara yaklaşım biçimi karakteri çok bilge bir herif olurdu o kesin

Pek değil. Çünkü, her şey, zaman bile baştan başlar öyle bir durumda. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, DreiMalAli yazdı:

:)

Hayır sevgili haci. Öyle bir şey demedim.

Konu başlığının cümlesinde geçen "ihtimal" ( = olasılık) kelimesinin yanlış kullanıldığını vurguladım.

Tanım gereği; bir şeyin olma/olmama olasılığı "sonsuz" olmaz.

Bir şeyin olma/olmama olasılığı her zaman 0 ile 1 aralığındadır.

Torbada 1'den 10'a kadar sayılar varsa, torbadan 2 saysını çekme olasılığı 1/10'dur ( = 0,1'dir = % 10'dur).

Torbada 5 tane çift, 5 tane de tek sayı vardır. Çift/Tek sayı çekme olasılığı 5/10 = 1/2 =  0,5 = % 50'dir

Torbada 1'den 100'e kadar sayılar olsaydı, torbada 50 tane çift sayı olurdu. Çift sayı çekme olasılığı yine 50/100 = 1/2 = 0,5 = % 50 olurdu.

Torbada 1'de sonsuza dek bütün pozitif sayılar olsaydı da durum değişmezdi. Torbada sonsuz tane çift sayı olurdu ama çift sayı çekme olasılığı yine 1/2 = 0,5 = % 50 olurdu.

Basit anlatımla olasılık değeri
İstenilen olgunun olasılığı = (İstenilen olgunun miktarı) / (Bütün olguların toplam miktarı)

olarak tanımlanır ve bu değer her zaman 0 ile 1 arasındadır.

Veya birim olarak "yüzde" kullanırsak, % 0 ile % 100 arasındadır. Olasılık bu aralığın dışına çıkmaz.

Sevgili bilgix başlık cümlesinde olasılık yazmış olsa da, kastettiği şey olasılık değildir, "miktar" demek istiyordur; defa, kerre, tane anlamında miktar...

Sevgiler

Bir şey hem olur, hem olmaz demek istiyorsun yani....?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...