Jump to content

Sonsuzlukta her şeyin tekrar etme ihtimali sonsuz mudur?

Recommended Posts

On 09.08.2020 at 19:52, haci said:

Bir şey hem olur, hem olmaz demek istiyorsun yani....?

konudan saptık demek istediğim evren sonsuzsa her olasılık da sonsuz olur bu mantık gereği doğru bir önerme ama evren hakkında kısıtlı bilgiye sahip olduğumuz için özelden genele doğru mantık kuruyoruz evreni dünyadan izliyoruz dışarıdan izleyemeyeceğimiz için evren hakkında ancak milyonlarca yıl dayanabilirsek tam bilgi edinebiliriz tabi evrenin dışına hiçbir zaman çıkamama ihtimalimizin yüzde kaç olduğunu söylemeye korkuyorum milyonlarca yıl sonraki insanötesi varlıklar için bile

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgix yazdı:

konudan saptık demek istediğim evren sonsuzsa her olasılık da sonsuz olur bu mantık gereği doğru bir önerme ama evren hakkında kısıtlı bilgiye sahip olduğumuz için özelden genele doğru mantık kuruyoruz evreni dünyadan izliyoruz dışarıdan izleyemeyeceğimiz için evren hakkında ancak milyonlarca yıl dayanabilirsek tam bilgi edinebiliriz tabi evrenin dışına hiçbir zaman çıkamama ihtimalimizin yüzde kaç olduğunu söylemeye korkuyorum milyonlarca yıl sonraki insanötesi varlıklar için bile

Herhangi bir ders kitabından (matematik, fizik, kimya, ...) olasılığın tanımına neden bakmıyorsun?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
33 minutes ago, DreiMalAli said:

Herhangi bir ders kitabından (matematik, fizik, kimya, ...) olasılığın tanımına neden bakmıyorsun?

Sevgiler

Aslında olasılık doğru anlamda kullanılmış. Sadece cümle biraz düşük kalmış.

Kurulan cümle:

Söylenmek istenen:

Sonsuzlukta her şeyin sonsuza dek tekrar etme ihtimali nedir?

Yani ben böyle anladım. Doğru mu? @bilgix

Eğer doğruysa şimdi oldu mu? @DreiMalAli

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgiler

Ben ayrıca matematik kitaplarından sonsuzluğun tanımına bakılmasını tavsiye ediyorum. Ben şahsen hala o tanımı iyi bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Sinemada oturmus film izliyorsun.

Film bitiyor sonra tekrar basliyor. Bitiyor, basliyor.

Dünyanin cevresinde hic durmadan yürüyorsun, sen ölüyorsun cocugun senin kaldigin yerden devam ediyor, sonra torunun. Gectigin yerler hep ayni.

Sonsuzluk bunun neresinde. 

O film sürekli bastan baslayinca hep ayni halti yiyen karakterler sonsuzlugu mu yasiyor.

Sonsuzluk sürekli degisikliktir.Basa sarma degil. Hep ayni halt degil. O hapis olmak degil.

Sitelerde Paylaş

bir şey sınırlı/bitimli değil ise (sonsuz ise) bizim bir ihtimalimiz daha olabilir diyor bilgix.

sonsuzluktan döngüsellik kastediliyorsa, bir değil defalarca daha şansımız var diyor.

en azından olabilir mi diye soruyor... olmalı diye de içinden geçiriyor.. olmayacağını da biliyor!

Sitelerde Paylaş

Müslim bir arkadasim var ve savunduğu yegane şeylerden birisi insanın sonsuz hayata bir isteği,arzusu olması. Bu istek olduğuna göre onu tatmin etmenin tek yolu da din miş ona göre. Ve bu duygu onda olduğuna göre demek ki sonsuzluk gerçek miş.

Ne büyük bir ahmaklık.! Halbuki sonsuz bir hayat hapishaneden farksız olur. O sonsuzluğun seni tatmin edeceğini kim garanti edebilir ? Sonsuz şarap , sonsuz huri, sonsuz grup seks nereye kadar ? Müslim kafada gelinen son nokta budur işte. Tüm hayatını şarap icmeyerek, sonsuz şarap ırmakların düşlemek; ahmaklığın daniskasıdır!

tarihinde Teşup'unOğlu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 saat önce, ellectra yazdı:

Aslında olasılık doğru anlamda kullanılmış. Sadece cümle biraz düşük kalmış.

Kurulan cümle:

Söylenmek istenen:

Sonsuzlukta her şeyin sonsuza dek tekrar etme ihtimali nedir?

Yani ben böyle anladım. Doğru mu? @bilgix

Eğer doğruysa şimdi oldu mu? @DreiMalAli

Peki, senin belirttiğin gibi anlayalım. :)

Gerçi bir belirsizliğin içinde oluşabiliecek başka bir belirsizliğin olasılığı sorulmuş oldu ama nihayetinde hatasız kurulmuş ve anlam içeren bir soru cümlesi oldu.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Sonsuzluk hakkında yorum yapınca onu bildiğimiz yada anladığımız sanılıyor. Bu yanlış, en azından eksik bir düşünce.

Doğada sonsuzluğun ne olduğunu bilmiyoruz. Sadece onun var olduğunu ve olması gerektiğini farzediyoruz. Bence yanılıyoruz.

Sizce?

Sitelerde Paylaş
On 24.08.2020 at 00:29, haci said:

Sonsuzluk hakkında yorum yapınca onu bildiğimiz yada anladığımız sanılıyor. Bu yanlış, en azından eksik bir düşünce.

Doğada sonsuzluğun ne olduğunu bilmiyoruz. Sadece onun var olduğunu ve olması gerektiğini farzediyoruz. Bence yanılıyoruz.

Sizce?

sonsuzluk ölçüm yetersizliğimizin doğal bir sonucu ve görünemeyen evrene hiç ulaşamayacağımız için de hep böyle kalıcak gibi duruyor. 

bence ise sonsuzluk evrendeki varlığın yoklukla ilişkisinden ibaret.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...