Jump to content

Fizik Kanunları Nedir?

Recommended Posts

20 saat önce, ck789 yazdı:

Fiziğe felsefi sorumluluk yükleme nedense sürekli yapılıyor. Fiziğin neden-sonuç ilkesi sanki varoluşsal bir tasarımmış, fizik biliminin böyle bir iddiası varmış gibi varsayımlarda bulunup buradan bilime bok atma çabası içine giriliyor.

Bilimin fiziğin böyle bir iddiası yok. Nurcu tayfa kelimeleri anlamlarından saptırıp kendileri farklı anlamlar yükleyerek bunu sistematik olarak yapıyolar, bilimsel düşünceyi yıpratmak için böyle bir yöntem benimsemişler fakat burada aynı tuzağa nasıl düşülüyor anlamak güç.Kullanılan sözcüklerin, terminolojinin ne anlamda kullanıldığını fark etmek, anlamak bu kadar zor bir şey değil.

Fizk ve diğer doğa bilimleri yaptıkları gözlemleri anlatır. Bundan fazla bir iddia önesürmezler. Felsefi bir yorum yapmazlar. Fizik bir cismin yere düşmeni anlatırken bunu formülüze eder. Kütle çekim üzerinden anlatır. Bu ilişkinin içrek doğasının stokastik olması fizik için bir şey ifade etmez. Fizik için bu aşamada gözlemlerin tutarlılığı önemlidir. Fiziğin kanun tanımı da bunun üzerine kurulur. Felsefi anlamda bir kanundan bahsetmez burada. Gözlemlerindeki tutarlılık ve akademik anlamda kabul ile ilgili bir durumdur fiziğin kanunları. Bu fizik kanunlarını evrenin varoluşsal anayasası gibi düşünmek sizin fiziğe yüklediğiniz keyfi bir sorumluluktur ve tamamen kişisel görüşünüzdür. Fiziğin böyle bir iddiası yoktur. Böyle bir iddiası varmış gibi kendi fantezi dünyanızda varsayımlarda bulunup sonra yok evren kaotiktir aslında neden-sonuç ilizyondur vs. diyip fizik bilimine bok atmanız kendi bokunuzda oynamaktır. Çünkü ne fizikten ne fiziğin kanunların ne de fiziğin neden sonuç ilişkisinden bahsediyorsunuz. Kendi kendinize tanımlar uydurup onlar üzerinden bilimi eleştiriyorsunuz. Fizik kanun kelimesine de neden-sonuç ilişkisine de sizin bu felsefi sorgulamanzdaki anlamla aynı anlamı yüklemiyor. Fizik ayrı felsefe ayrıdır. Felsefeyi de gömmüyorum aksine bizi motive eden asıl insani güdüler varoluşsal sorgulamalarımızdır. Bu sorgulamaları bilimin sistematik yöntemi ile karıştırıp kendi yüklediğimiz anlamları bilimsel terminoloji ile karıştırmamaya dikkat etmeliyiz. 

Fizik felsefeye kayıyor. Bilgi ve gözlem yetersizliğinden bu kayma kaçınılmazdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

5 saat önce, haci yazdı:

Işık hızının geçilememesi nasıl ve neden bir fizik kanunudur?

Soruya cevap verecekler olacaktir ya da haci kendine has uzun güzel bir yorum aciklama yapmadan önce bundan yillar önce görelilik konusu ve uzay dokusunun varligini ilk ögrendigim zamanlarda isigin uzay dokusunun enerjiye verdigi bir tepki oldugunu düsünmüstüm. Tipki isinan metalin kizarmasi gibi uzay birseylere parlayarak tepki veriyor diye düsünmüstüm.

Böyle bir anim vardi paylasayim istedim.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, deadanddark yazdı:

Matematiksel hesaplara dayanarak mümkün olabilecegi düsünülen kurt delikleri, uzay zamanda isik yillari mesafelerin cok daha kisa zamanda asilabilmesi ile ilgili mi?

Fizik kanunları nedir?

Maddenin davranış şekilleridir.

Fotonlarda kütle yoktur. Fotonların hızı ortamın elektkrik ve elektromanyetik geçirgenliğine  göre değişir. Dolayısıyla ışık hızı bir kanun sayılmamalıdır. Çünkü maddenin davranış şekillerinden biri değildir. Fotonlarda madde yoktur. Fotonlar enerji paketidirler.

Peki E=MC2  denkleminde C ışık hızı değil midir?  Bu denklem  bir fizik kanunu değil midir? Fizik kanunudur.

Çünkü bu denklemde C tesadüfen ışık hızına denk gelen bir sabittir.

Hiç endişe edilmesin. E=MC2 kesinlikle bir fizik kanunudur. Ama ışık hızı  ortamdan ortama değiştiği için,bir fizik kanunu değildir.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, haci yazdı:

Ama ışık hızı  ortamdan ortama değiştiği için,bir fizik kanunu değildir.

20 saat önce, haci yazdı:

Bence ışık hızının geçilememesi klasik bir fizik kanunu değildir.

Isik hizi ile isik hizinin gecilememesi ayni sey midir haci?

Isik hizinin sabit olamayabilecegi ile ilgili bir yazi buldum , senin aciklaman ile birebir örtüsüyor.

https://www.livescience.com/29111-speed-of-light-not-constant.html

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 saat önce, deadanddark yazdı:

Matematiksel hesaplara dayanarak mümkün olabilecegi düsünülen kurt delikleri, uzay zamanda isik yillari mesafelerin cok daha kisa zamanda asilabilmesi ile ilgili mi?

Kurt delikleri fantezi. Ve evet kurt delikleri mesafelerin çok daha kısa zamanda aşılması ile ilgili.

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, haci yazdı:

Kurt delikleri fantezi. Ve evet kurt delikleri mesafelerin çok daha kısa zamanda aşılması ile ilgili.

O anlamda sormadim haci.

Ben senin sordugun soruya bagli olarak , yani aslinda isik hizi gecilebilir olabilecegi icin mi bir fizik kanunu olamaz demis olabilecegin tahmininde bulundum ve kurt deliklerinin ve warp drive buna bir örnek teskil eder mi demeye getirmistim.

Aslinda isik uzay boslugundaki kuark vesaire parcaciklara, elektro manyetizmaya falan bagli olarak degisiklik gösterebilir gibi birseylerden bahsetmis son paylastigim link. Senin söylediklerin ile ayni seyler. Yani isik hizi sabit olmayabilir. 

Yoksa yanlis mi anladim?

Isik maddenin davranisi degildir derken tam olarak ne demek istedin.

Renkler davranis degil mi örnegin. Dalga boylari davranis degil midir?

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, deadanddark yazdı:

O anlamda sormadim haci.

Ben senin sordugun soruya bagli olarak , yani aslinda isik hizi gecilebilir olabilecegi icin mi bir fizik kanunu olamaz demis olabilecegin tahmininde bulundum ve kurt deliklerinin ve warp drive buna bir örnek teskil eder mi demeye getirmistim.

Aslinda isik uzay boslugundaki kuark vesaire parcaciklara, elektro manyetizmaya falan bagli olarak degisiklik gösterebilir gibi birseylerden bahsetmis son paylastigim link. Senin söylediklerin ile ayni seyler. Yani isik hizi sabit olmayabilir. 

Yoksa yanlis mi anladim?

Isik maddenin davranisi degildir derken tam olarak ne demek istedin.

Renkler davranis degil mi örnegin. Dalga boylari davranis degil midir?

Işık maddenin davranışı değil. Çünkü fotonlarda madde yok. Fotonlar kütlesiz. Renkler elektromanyetik dalgadırlar. Enerji dalgalarıdır yanıi.

Yanlış anladığını sanmıyorum. Belki biraz farklı düşünüyorsun.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Googler yazdı:

Neyi söylüyordu? 

Işığın tokat attığını mı? 

Ne doğru söylemiş. Kafanın basmadığı işlerde ne diye ahkam kesersin.

Babandan tokat mı yiyorsun?

Bu forumda terbiyesizlik yaparsan atılırsın.

Sitelerde Paylaş
On 24.08.2020 at 23:09, haci yazdı:

Işık maddenin davranışı değil. Çünkü fotonlarda madde yok. Fotonlar kütlesiz. Renkler elektromanyetik dalgadırlar. Enerji dalgalarıdır yanıi.

Yanlış anladığını sanmıyorum. Belki biraz farklı düşünüyorsun.

Nasil desem,

Sanki aynen böyle derken araya bir parazit karisiyor görüntü gidip geliyor bende.

Konu isik / isik hizi olunca  ben bir süre error veriyorum sonra kapatip acinca düzeliyorum.

Isigin momentumunun olmasini bir nebze anladim. 

Birseyleri su dalgalarinin yaptigi gibi iterek tasimasini da anladim sayilir diyelim.

Birde hep en kisa yolu izliyor olusundan dolayi kütle etkisiyle bükülen uzay dokusunda en kisa yol neden bükülen dokunun yaptigi yay/egri oluyor.

Örnegin karadelik tarafindan bükülmüs doku üzerinden gecerken bükülmeyi en kisa yol olarak takip edip karadelige dogru dalabiliyor. Bükülmüs doku nasil isik icin en kisa yol oluyor?

Bu soruyu bir resim ile anlatmaya calisacagim eger anlasilmazsa.

On 25.08.2020 at 04:10, Googler yazdı:

Fotonlar k,ütlesiz?

Nereden duydun da inandın ey salak

Fotonlar kütleli olsaydi neler olurdu diye aramani tavsiye ederim.

Benim buna verecegim cevap Bambaska bir evren olurdu. Nedeninide sen bize anlat.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, deadanddark yazdı:

Fotonlar kütleli olsaydi neler olurdu diye aramani tavsiye ederim.

Benim buna verecegim cevap Bambaska bir evren olurdu. Nedeninide sen bize anlat.

Fotonun kütlesi invariant değil rölavitistikdir. Çükü momentumu vardır ve uygun koşullarda kütleye, yani genel anlamıyla bilinen kütleye de dönüşür. 

Kuantum fiziğinde kütle ve hız birbirinden bağımsız olarak düşünülemez. Kütle bir enerji biçimidir. Foton da kendine içkin bir enerji biçimidir. 

Bu kavramların birbiriyle ne kadar ilintili oldukları, kütle, hız ve zaman ilişkisinin doğası hala tam olarak bilinmiyor.

Foton nedir hala tam olarak bilmiyoruz. Keza kuantum kavramlarının hiçbirini tam olarak bilmiyoruz. Sadece olasılık modellemeleri yaparak onların davranışını anlamlandırmaya çalışıyoruz. 

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Googler yazdı:

Fotonun kütlesi invariant değil rölavitistikdir. Çükü momentumu vardır ve uygun koşullarda kütleye, yani genel anlamıyla bilinen kütleye de dönüşür. 

Kuantum fiziğinde kütle ve hız birbirinden bağımsız olarak düşünülemez. Kütle bir enerji biçimidir. Foton da kendine içkin bir enerji biçimidir. 

Bu kavramların birbiriyle ne kadar ilintili oldukları, kütle, hız ve zaman ilişkisinin doğası hala tam olarak bilinmiyor.

Foton nedir hala tam olarak bilmiyoruz. Keza kuantum kavramlarının hiçbirini tam olarak bilmiyoruz. Sadece olasılık modellemeleri yaparak onların davranışını anlamlandırmaya çalışıyoruz. 

Onları yalnız sen biliyorsun, öyle mi?

Fotonlarda kütle olduğu şimdiye kadar gösterlememiştir. Fotonlarda kütle olduğunu iddia etmek pür spekülasyondur. Ve yapılan binlerce deneyi reddetmektir.

Fotonun ne olduğunu sen bilmiyorsun belki ama bilim biliyor. Foton kütlesiz enerji paketidir.

Sitelerde Paylaş

Enerjiyi ve maddeyi bu kadar kesin sınırlarla ayırmak, pür cehalete de işaret edebilir.

Oturup Einstein ne demek istemiş anlamanızı öneririm.

Görecelilik kuramı anlaşılan hala özünsenememiş.

E= m. c2 ne demek?

Enerji maddedir, madde de enerjidir. Bunun biçimi kütle de olabilir, ışık da olabilir, ısı da olabilir. Ya da diğer her türlü kuant da olabilir. 

Ben yıllardır araştırırım, hale ne olduğu hakkında net bilgim yok. Ama sizin var herhalde.

Ne de olsa gelmiş geçmiş en büyük fizikçi bizim HACI! De mi?

Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, Googler yazdı:

Enerjiyi ve maddeyi bu kadar kesin sınırlarla ayırmak, pür cehalete de işaret edebilir.

Oturup Einstein ne demek istemiş anlamanızı öneririm.

Görecelilik kuramı anlaşılan hala özünsenememiş.

E= m. c2 ne demek?

Enerji maddedir, madde de enerjidir. Bunun biçimi kütle de olabilir, ışık da olabilir, ısı da olabilir. Ya da diğer her türlü kuant da olabilir. 

Ben yıllardır araştırırım, hale ne olduğu hakkında net bilgim yok. Ama sizin var herhalde.

Ne de olsa gelmiş geçmiş en büyük fizikçi bizim HACI! De mi?

Senin neye itiraz ettiğin belli değil. Tartışma konusunu amacından uzaklaştırıyorsun.

Tartışılan konu fotonlarda kütlenin olup olmadığı..

Biz yok diyoruz. Sen var diyorsun. Senden başka fotonlarda madde var diyen yok.

Sitelerde Paylaş
On 24.08.2020 at 01:41, haci said:

Fizik kanunları nedir?

Maddenin davranış şekilleridir.

Fotonlarda kütle yoktur. Fotonların hızı ortamın elektkrik ve elektromanyetik geçirgenliğine  göre değişir. Dolayısıyla ışık hızı bir kanun sayılmamalıdır. Çünkü maddenin davranış şekillerinden biri değildir. Fotonlarda madde yoktur. Fotonlar enerji paketidirler.

Peki E=MC2  denkleminde C ışık hızı değil midir?  Bu denklem  bir fizik kanunu değil midir? Fizik kanunudur.

Çünkü bu denklemde C tesadüfen ışık hızına denk gelen bir sabittir.

Hiç endişe edilmesin. E=MC2 kesinlikle bir fizik kanunudur. Ama ışık hızı  ortamdan ortama değiştiği için,bir fizik kanunu değildir.

Işık hızı, ortamdan ortama değişmez. En azından, senin düşündüğün şekilde. 

Işık hızı bir denklemdir, maxwell denklemlerinde görünür. Genelde fizik meraklıları filan, işin popu, cazı olan einstein denklemlerine vs. acayip sarılır, onları bir tür ilah falan yapar. 

Ama relativite vs. olaylarının arka planı, faraday'dan, Faraday'ın bulgularının matematik nosyonu olan Maxwell denklemlerinden gelir. Işığın hızı da, o hızın aşılamayacağı da, aynı şekilde, maxwell denklemleri tarafından gösterilir.

Ama, maxwell denklemleri, öyle ahanda E=mc2 diyebileceğin kadar sade değil, baya baya karmaşık denklemlerdir ki, baya sağlam matematik eğitimi almayan kişilerin anlaması pek olası değildir. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...