Jump to content

Fizik Kanunları Nedir?

Recommended Posts

• İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, haci yazdı:

Işık hızı hem ortamdan ortama değişir hem de bir ortamda maddenin hızı ışık hızını geçer.

Onu biliyor musun?

28 dakika önce, haci yazdı:

Cherenkow radyasyonunu duydunuz mu?

ışığın aldığı yol değişiyor.Işığın Hızı sabit değişmiyor.

tarihinde Smile Buddha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

csm_Multiple-Scattering_25535a1b8f.png

compton_scattering-768x670.png

su içinde yol alan foton  karşısına daha çok elektron çıktığı için düz gitmez.yolu uzar.

İyi de açıklaması yanlış. Suda fotonlar daha yavaş hareket eder deseydin kabul ederdim. Bu açıklama bir soruna daha neden oldu.

Nötrino lar da bazı ortamlarda fotonlardan daha hızlı hareket ederler. Nedenini söyleyebilir misiniz?

Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, haci yazdı:

İyi de açıklaması yanlış. Suda fotonlar daha yavaş hareket eder deseydin kabul ederdim. Bu açıklama bir soruna daha neden oldu.

Nötrino lar da bazı ortamlarda fotonlardan daha hızlı hareket ederler. Nedenini söyleyebilir misiniz?

nötrino elektron etkileşmesini gösteren çizim yok.

daha doğrusu notrinoları saptayan dedektorler photon dedektörleri gibi düzgün çalışmıyor.

Bazılarını yakalıyor  bazılarını yakalayamıyor.Madde ile etkileşime girmiyor yani.

tarihinde Smile Buddha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Smıle Budha

Bize bu şemayı açıklayabilir misin?

Bu arada ben konu ile ilgili bir açıklama yapmak istiyorum.

Sanırım 1980'li yıllarda yaklaşık 100 bin ışık yılı uzaklıkta  bir yıldız süpernova oldu ve etrafa fotonlar ve nötrinolar yaydı.

Dünyaya önce nötrinolar ulaştı. Oysa fotonların, kütlesiz oldukları için, nötrinolardan daha önce ulaşması gerekirdi.

Bunun nedeni nötrinoların çok küçük kütleleri olmasına rağmen çekim kuvvetine tabi olmamaları ve karşılaştıkları engellerin içinden aynı hızla geçmeleri.

Fotonlar ise çekime tabi oldukları için daha uzun bir traje çizerek hedeflerine ulaşıyorlar.

Sanırım sen böyle bir açıklama yapmak istiyorsun ama bu konuda doğru olacağiını sanmıyorm.

Bu konu dediğim Çerenkov radyasyonu...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...