Jump to content

Var mıyız?

Recommended Posts

Şüphe edilemeyecek tek varoluşun hayat deneyimimiz kendisi olduğunu düşünüyorum. Bu soruları sorabilmemiz de, bu soruları soran bir öznenin var olduğunu gösterir. Felsefi bir sorgulamadan da bahsetmiyorum, hayata dair en basit deneyimleri bile yaşamamız tecrübe etmemiz bile hiçlikten bizi ayırır diye düşünüyorum. 

https://seyler.eksisozluk.com/descartes-dusunuyorum-oyleyse-varim-derken-ne-demek-istedi

Sitelerde Paylaş

bilinç tartışmasının farklı bir şeklidir bu. farkındalıkla ilgili.

ancak bilinci bireysel farkındalık olarak değil,

toplam canlı varlıkların algılama şekli olarak değerlendirdiğimizde,

algıladıklarımız gerçek birer varlıklardır.

varlık, bizim zihnimizden bağımsız olarak vardır.

kişisel yorumlarımızla varlığı manipüle ederiz.

büyüklük-küçüklük, güzellik-çirkinlik, düzenlilik-düzensizlik bizim bakış açımızla ilgilidir.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, ck789 yazdı:

Şüphe edilemeyecek tek varoluşun hayat deneyimimiz kendisi olduğunu düşünüyorum. Bu soruları sorabilmemiz de, bu soruları soran bir öznenin var olduğunu gösterir. Felsefi bir sorgulamadan da bahsetmiyorum, hayata dair en basit deneyimleri bile yaşamamız tecrübe etmemiz bile hiçlikten bizi ayırır diye düşünüyorum. 

https://seyler.eksisozluk.com/descartes-dusunuyorum-oyleyse-varim-derken-ne-demek-istedi

descartes düşünüyorum öyleyse varım derken, şüpheden bilgiye geçişini dile getiriyor.. yani varlığı metafiksel değil,  akılsaldır, akla bağlar o da.

Sitelerde Paylaş
On 20.08.2020 at 11:01, bilgix yazdı:

var mıyız hacı?

VAR-YOK!

VARLIK YOKLUĞA MECBURDUR, YOKLUGUN VARLIĞA BAĞIMLI OLDUĞU GİBİ..

Varlık olmadan (tek başına) yokluğu tanımlamaya olanak yoktur. Varlığa anlam veren yokluktur! Dolayısıyla varlığın nedeni yokluktur. Yokluk varlığa eşlik eden bir kavramdır. Onun kaçınılmaz bir öğesidir. Varlığın yokluktan çıkmadığını kabul edelim. Diğer bir varlıktan çıktığını... Peki o varlık nereden çıkmıştır? Bu soru sonsuza kadar sorulacaktır.

Varlığın yokluktan çıkmaktan başka çaresi yoktur. Başka bir deyişle, varlığın yokluktan kurtulmasına olanak yoktur.

Bunun tersi söz konusu olabilir mi?

Yani varlık da yokluğun kaçınılmaz bir parçası olabilir mi?

Evet! Olmalıdır. Çünkü ancak varlık böyle bir soruyu sorabilir. Varlığın olmadığı bir ortamda yokluk da olamaz. Varlık, yokluğun kaçınılmaz bir yoldaşıdır. Öyleyse varlık, yokluktan çıkmıştır!

Varlık varsa, yokluk da vardır. Varlık yoksa, her ikisi birden yoktur. Ama bu durum için yokluk değil,  “gerçek yokluk” terimi kullanılmalıdır.  İçinde yaşadığımız evrende böyle bir durum söz konusu değildir. Yani “gerçek yok, yoktur”.

Yokluğun ne olduğunu sorduğunuz an, varlığı kabul ediyorsunuz, demektir.

Varlığı kurguladığınız zaman karşınıza yokluk çıkmaktadır.

Varlık nedir?

Yokluğa eşlik eden ve onun tanımına katkıda bulunan bir kavramdır.

Varlık olmadan yokluk olmaz. 

Yokluk da öyledir!

Varlığa eşlik eden, onun kaçınılmaz bir parçası ve bütünleyicisidir.

Yokluk, varlığın kaynak aldığı bir tür varlıktır!

Var varsa, yok da vardır.  Var yoksa, her ikisi de “gerçekten yoktur.” Gerçek yokluk kuramsal bir yokluktur ve içinde yaşadığımız evrende asla olmamıştır.

Bizim evrende, varlığın kökeni olan ilk  yokluk absolü sıfırdır. O da “gerçek yokluk” değildir. Yok kabul edilecek kadar düşük bir ısıdır belki ama, yine de nicel ve nitel bir değerdir ve bir tür varlıktır.

Yok yoktur......

Yok vardır........

Gerçek yokluk yoktur.

Yokluk varlıktır !

Sitelerde Paylaş
  • 5 months later...
On 18.08.2020 at 18:50, bilgix yazdı:

Varlık dediğimiz kavram gerçekten varlık mı? Yoksa yokluğun başka bir tezahürü mü? Bunu tartışalım istiyorum bu konuda bilimsel felsefi ve spekülatif her şeyi paylaşalım buyrun...

Descartes'in de dediği gibi: "Cogito ergo sum." 

Bu epistemoloji ile düşünecek olursanız kendinizin var olduğunu kanıtlamış olursunuz. Düşünüyorsanız varsınız demektir. Etrafınızdaki şeylerin yanılgı olup olmadığını asla bilemeyeceksiniz ama. Bu durumda şüpheyi hayatınızın merkezine koyup septik bir bakış açısı ile yaklaşırsanız var mı yok mu bilemeyiz. Ancak kesinlikle emin olacağımız şey; bir kişilik olarak düşünen bizler kesinlikle varız. Yani ben kendimden eminim, belki sizler yanılgısınız. Sizler için de ben ve biz. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...