Jump to content

İlber Ortaylı: "Atatürk Türkçüdür, bu konuda hiçbir tavizi yoktur."

Recommended Posts

Biraz eskimiş bir konuşma ama paylaşmak bugüne kısmet imiş. 

Aslında bilinen bir şeyi tekrarlamış. Ama bazıları inatla bu gerçeği inkar etmek istiyor. Halbuki Atatürk tartışmasız gelmiş geçmiş en büyük Türk milliyetçisi ve Türkçüdür. 

Bu Türkçülük kelimesinden rahatsız olan sahte Atatürkçüler galiba Türkçülüğün ne olduğunu bilmiyor. Herhalde Türkçülüğü Ülkü ocaklarında çay içmek, hilal bıyık bırakmak, tesbih sallamak ya da duvarlara slogan yazmak zannediyorlar. Veyahut Türkçülüğü Atsızcılık ile karıştırıyorlar. 

Halbuki Türkçülük ideolojisi Osmanlı'nın son dönemlerinde Ziya Gökalp ve Mehmet Emin Yurdakul gibi aydınlarımızın ortaya attığı ve Ulu Önder Atatürk'ün son şeklini verdiği bir ideolojidir. Bu Türkçülük anlayışı her türlü ırk, din, mezhep, sınıf ve cinsiyet gibi ayrımları reddeden; kader ve kültür birliğine dayanan çağdaş, modern, bilimsel, akılcı ve ilerici bir Türkçülük anlayışıdır. 

Türkçülük ile Turancılık da birbirinden ayrı görüşlerdir. Her Türkçü Turancı olmak zorunda değildir. Mesela Atatürk bir Turancı değildir ama Türkçüdür. 

tarihinde RadikalKemalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, RadikalKemalist yazdı:

Biraz eskimiş bir konuşma ama paylaşmak bugüne kısmet imiş. 

Aslında bilinen bir şeyi tekrarlamış. Ama bazıları inatla bu gerçeği inkar etmek istiyor. Halbuki Atatürk tartışmasız gelmiş geçmiş en büyük Türk milliyetçisi ve Türkçüdür. 

Bu Türkçülük kelimesinden rahatsız olan sahte Atatürkçüler galiba Türkçülüğün ne olduğunu bilmiyor. Herhalde Türkçülüğü Ülkü ocaklarında çay içmek, hilal bıyık bırakmak, tesbih sallamak ya da duvarlara slogan yazmak zannediyorlar. Veyahut Türkçülüğü Atsızcılık ile karıştırıyorlar. 

Halbuki Türkçülük ideolojisi Osmanlı'nın son dönemlerinde Ziya Gökalp ve Mehmet Emin Yurdakul gibi aydınlarımızın ortaya attığı ve Ulu Önder Atatürk'ün son şeklini verdiği bir ideolojidir. Bu Türkçülük anlayışı her türlü ırk, din, mezhep, sınıf ve cinsiyet gibi ayrımları reddeden; kader ve kültür birliğine dayanan çağdaş, modern, bilimsel, akılcı ve ilerici bir Türkçülük anlayışıdır. 

Türkçülük ile Turancılık da birbirinden ayrı görüşlerdir. Her Türkçü Turancı olmak zorunda değildir. Mesela Atatürk bir Turancı değildir ama Türkçüdür. 

Eğitim sistemini Almanyadan kaçan yahudilere teslim etmek

Türk dil ve tarih kurumunun başına ermenileri   yerleştirmek.

ülke kaynaklarını azınlıklara yabancı sermaye  temsilcilerine teslim etmek.

gene ülke kaynaklarını şahsi heykellerine harcamak.(bu heykellerin ekonomiye katkısı nedir?)

Atatürk çiftlikleri adı altında millete faydası olmayan çiftlikler(sözde millete   örnek olacak) ölene kadar şahsi malı.

yabancı  özel okulları  kapatmamak

Bunlar mı Türkçülük?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hüseyin_Hilmi_Işık

Atatürk  eğitim sisteminin ürettiği tarikat lideri. :)

Birde anlamadığım şey İlber ortaylı  avatarındaki şahıs gibi kendini elit tabaka üyesi olarak görüp halkı aşağılayan şahıslar nedense Atatürkçü kesiliyorlar.

Gelir dağılımı eşit olursa sadaka  veremem diyen müslüman tayfaya benziyor bu tavırları. :)

tarihinde Smile Buddha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, RadikalKemalist yazdı:

Atatürk'ün son şeklini verdiği bir ideolojidir. Bu Türkçülük anlayışı her türlü ırk, din, mezhep, sınıf ve cinsiyet gibi ayrımları reddeden; kader ve kültür birliğine dayanan çağdaş, modern, bilimsel, akılcı ve ilerici 

Bu anlayışa türkçülük ve ideoloji demek zoraki kendini kandırmaktır.

Önce şu Atatürkçü görünüp de aslında tayyipçi ve geri zekalı adamı gaile almadığımı belirteyim.

Alıntı yaptığım açıklamanız bir ideoloji veya Türkçülük değil, günümüzdeki vahşi kapitalizmin o tarihteki olmazsa olmaz kapitalist sistem gereğidir.

O tarihte yeni kurulan kapitalist sistem için başka türlüsü olamazdı, fabrikalar kurulacak, köylüler işçi olarak kente göç edecek, işçi sınıfı oluşacak, işçi sınıfı için mecburen kentleşme olacak.

Irkçılık veya herhangi bir ayrımcılık bu oluşuma zarar vereceğinden kabul edilemezdi. Atatürk bütün bunların bilincindeydi, bir yandan kapitalist sistem kurarken diğer yandan da bağımsızlığı korumak ve ileri ülkelerin seviyesine yetişmek üzere sistemi oturtmaya çalıştı.

Ama nafile, işte biriniz bunları Türkçülüğe, Smile Buddha gibi Atatürk düşmanları da ayrımcılığa kadar götürüyor.

Neyse bu konuda daha çok şey yazılır ama ben elli yıldır anlatmaktan cidden yoruldum.

tarihinde bilgivehis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Bu anlayışa türkçülük ve ideoloji demek zoraki kendini kandırmaktır.

Önce şu Atatürkçü görünüp de aslında tayyipçi ve geri zekalı adamı gaile almadığımı belirteyim.

Alıntı yaptığım açıklamanız bir ideoloji veya Türkçülük değil, günümüzdeki vahşi kapitalizmin o tarihteki olmazsa olmaz kapitalist sistem gereğidir.

O tarihte yeni kurulan kapitalist sistem için başka türlüsü olamazdı, fabrikalar kurulacak, köylüler işçi olarak kente göç edecek, işçi sınıfı oluşacak, işçi sınıfı için mecburen kentleşme olacak.

Irkçılık veya herhangi bir ayrımcılık bu oluşuma zarar vereceğinden kabul edilemezdi. Atatürk bütün bunların bilincindeydi, bir yandan kapitalist sistem kurarken diğer yandan da bağımsızlığı korumak ve ileri ülkelerin seviyesine yetişmek üzere sistemi oturtmaya çalıştı.

Ama nafile, işte biriniz bunları Türkçülüğe, Smile Buddha gibi Atatürk düşmanları da ayrımcılığa kadar götürüyor.

Neyse bu konuda daha çok şey yazılır ama ben elli yıldır anlatmaktan cidden yoruldum.

Kimmiş Atatürkçü görünmeye çalışan Tayyipçi geri zekalı? İlber Ortaylı'ya dediğini varsayıyorum. Kendisinin siyasi görüşlerini zaten pek tasvip etmediğimi her zaman söylerim. Ama tarihçiliğine kimse laf edemez.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Avrupada İngilizler bizden fazla İngilizdir.Fransızlar,İtalyanlar,İspanyollar,Almanlar biz TÜRKLERDEN çok fazla milliyetcilerdirler.Ama bizdeki TÜRK düşmanları Türkleri KOYU IRKCI göstermeye çalışmakta kendi KÖKENLERiNiN yaygarasını yapmaktalar.

Dünyada en azılı IRKCILAR İsreillilerdir.İsreilliler yani YAHUDİLER benim milliyetim hak diger bütün milliyetler BOKTUR demişler bu yolda amansız bir çalışmaya girmişlerdir.

AZILI Alman ırkcılıgının cıkmasına YAHUDİLER nedendir.Hitler öncesi Almanyayı yöneten ve yönlendiren YAHUDİLERDİ.Valiler yahudı,kaymakamlar yahudı,müdürler yani yönetenler tümden yahudiydi.Fabrika,magazalar yahudilerindi.Almanlar çöpcü,amele,işci,ascı,cifci ve hamaldı.Almanyanın zenginleri hep yahudilerdı.Bir alman sabah 6 da yahudinin fabrikasında işe başlar gece 23,00 de ancak fabrikadan eve dönebilirdi.Yılda ancak 2-3 gün izinli fabrikadan ayrılabiliyordu.Sopaysa istemedigin kadar.Yahudiler Almanları azılı ırkcı yaptılar kendileri gibi.

Bıçak gibi keskinlenen Almanları HİTLER uyandırıp yanına çekebildi.Seçimde hitler çogunlugu kazanınca sıra Yahudilerden intikam almaya geldi.Yahudilerden Almanyadan kacanlar kurtuldu kaçamayanlarda öldürüldü.

Azılı ırkcılıgı YARATANLAR şu anda ırkcılıktan şikeyetcı görünenlerdir.

Doğu ve güney dogu anadoluda çoğunluk TÜRKLERDEYDİ.Osmanlı padışahlarının resmi gayri resmi kürtlere kırım için izin vermeleri neticesinde kimi Türkler öldürüldü kimileride İrana.Azarbaycana kaçmalarına sebeb olundu.Aynı yöntem doğu ve güney doğuda hala işlemektedir.

Erzincandaki köyümüzde çocukluğumuzda 4 kürt aile vardı.Kürt teröristler bu köylere saldırıp birkaç TÜRK kişiyi öldürmesı üzerıne köylerde TÜRK nufus süratle azaldı,kürt nufussa bu gün nerdeyse köyde%80 e ulastı.PKKnın kurulma nedeni doğu ve güneydoğuyu Kürtler dışındakilerden arındırmaktır.YAVUZ  DOĞUZU KÜRT Idrisi Bitlisıye imzalı kagıt veriyor.Araplaşmayan nekadar Türk varsa  KACIRIN buralardan diye.

Yavuz DOĞUZU İran seferinde 70,000 Türkmeni,Aleviyı,kızılbaş TÜRKÜ öldürmüş karılarını,kızlarınıda askerlere dagıtmıstır çok müslüman YAVUZ DOĞUZU.

Avrupalılar biz TÜRKLERDEN cok fazla KÖKLERİNE baglıdırlar.50 yıldır aralarındayım.Geçmişini sevmek ANA BABAYI  sevmektir.

İsreil,2500 yıl sonra tekrar devlet oldu.Hiç düşündünüzmü nasıl oldu bu?

Dedeniz

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Smile Buddha yazdı:

Eğitim sistemini Almanyadan kaçan yahudilere teslim etmek

Türk dil ve tarih kurumunun başına ermenileri   yerleştirmek.

ülke kaynaklarını azınlıklara yabancı sermaye  temsilcilerine teslim etmek.

gene ülke kaynaklarını şahsi heykellerine harcamak.(bu heykellerin ekonomiye katkısı nedir?)

Atatürk çiftlikleri adı altında millete faydası olmayan çiftlikler(sözde millete   örnek olacak) ölene kadar şahsi malı.

yabancı  özel okulları  kapatmamak

Bunlar mı Türkçülük?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hüseyin_Hilmi_Işık

Atatürk  eğitim sisteminin ürettiği tarikat lideri. :)

Birde anlamadığım şey İlber ortaylı  avatarındaki şahıs gibi kendini elit tabaka üyesi olarak görüp halkı aşağılayan şahıslar nedense Atatürkçü kesiliyorlar.

Gelir dağılımı eşit olursa sadaka  veremem diyen müslüman tayfaya benziyor bu tavırları. :)

Eğitim sistemine doğru bir şekilde reform yapıldığı için sadece 20 yılda  halkın okuma yazma oranı %30 lara çıkmıştır. Almanya'nın siyasi hataları sonucu dönemin öğretim üyeleri farklı ülkelere kaçmış , Atatürk de bu fırsatı çok iyi değerlendirip gelen herkesi almıştır. O eğitimciler farklı ülkelere de gitmişlerdir hepsi Türkiye'ye gelmiş değildir.

Ülkenin okuma yazma oranı yüzde 1, kendi egitimcileri parmakla sayacak kadar az olunca çağdaş bir eğitimi bu yetersizlikte sağlayamazsiniz. Sansiliyiz ki Almanlar bir hata yapıp o öğretim üyelerini kovdular. 

Sitelerde Paylaş

Türklerden tarihçi çıkmadı. Atatürkün yetiştirmek istediği bile sonuçta şarlatandır. Boştur.

Ki tarih, bilimler üstü bir disiplindir. 

Biz daha bilimde bile adam çıkaramadık. 

Müzeler müdürü olabilmek için en az dört kez fetullahı ziyaret edip kıçını yalayan İlber Ortaylı denen yavşakın yazdığı kitaptan medet ummak da anca senin gibi kayıp nesillere yaraşır. 

Zavallılıktan ne zaman kurtulacksınız!

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Googler yazdı:

Rad. Kemalst

Senin ve senin gibi kafasızların idol edindiği adamın, yani İ. Ortaylınıın yazdığı Atatürk biyografisini okudun mu?

Başka kimlerden okuduğunu da yaz buraya. ?

Öncelikle terbiye sınırlarını aşma. Ben sana hakaret ettim mi?

İlber Ortaylı benim idolüm falan değil. Bilâkis bazı huylarına uyuz olduğum, siyasi görüşlerini beğenmediğim birisidir. Ama İlber Ortaylı'nın tarih bilgisine kimse laf edemez.

Dediğin Atatürk biyografisi bende var ama yalan olmasın henüz okuma fırsatım olmadı. Bu yaz kitap okumaya biraz fazla zamanım olabildi. Şu an Mahmut Esat Bozkurt'un eserlerinden birisindeyim. Diğer kitaplardan vakit bulabilirsem İlber Hoca'nın ilgili biyografisini de okurum.

İlber Ortaylı'yı sert şekilde eleştiren başlıklarım olmuştu bu forumda. Üstelik sert tepkilerle karşılaşmıştım. Forumda sevilen birisi olması da onu kaynak göstermemde biraz etkili oldu.

tarihinde RadikalKemalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 22.08.2020 at 11:19, RadikalKemalist yazdı:

Öncelikle terbiye sınırlarını aşma. Ben sana hakaret ettim mi?

İlber Ortaylı benim idolüm falan değil. Bilâkis bazı huylarına uyuz olduğum, siyasi görüşlerini beğenmediğim birisidir. Ama İlber Ortaylı'nın tarih bilgisine kimse laf edemez.

Dediğin Atatürk biyografisi bende var ama yalan olmasın henüz okuma fırsatım olmadı. Bu yaz kitap okumaya biraz fazla zamanım olabildi. Şu an Mahmut Esat Bozkurt'un eserlerinden birisindeyim. Diğer kitaplardan vakit bulabilirsem İlber Hoca'nın ilgili biyografisini de okurum.

İlber Ortaylı'yı sert şekilde eleştiren başlıklarım olmuştu bu forumda. Üstelik sert tepkilerle karşılaşmıştım. Forumda sevilen birisi olması da onu kaynak göstermemde biraz etkili oldu.

Daha kitabını bile okumadığın adamın tarih bilgisine kefil oluyorsun.

Sen nasıl Kemalistsin len!

Hıyar! 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...