Jump to content

Ateist görünümlü Aleviler hakkında

Recommended Posts

Hiç şuna benzer bir olay yaşadınız mı: Ateist olduğunu düşündüğünüz birisiyle İslam hakkında konuşuyorsunuz, beraber Kuran'a ve Muhammed'e saydırıyorsunuz. Ama konu birden Ali'ye falan gelince karşınızdaki ateist görünümlü kişi birden bir kurt adam gibi başkalaşım geçiriyor ve birden ateşli ve yobaz bir dindara dönüşüyor. Size olmadık şiddetli tepkiler veriyor. Her neyse bunu yaşayan sadece ben değil benim gibi pek çok Türk ateistidir.

Bugün ateist bir Youtube kanalında Ali'nin gerçek yüzünü anlatan bir video izledim. Altındaki yorumlarda Alevilerin ne kadar yobazca tepkiler verdiğini, videoyu yayınlayan kişi bir ateist olduğu halde adamı neredeyse IŞİD militanı ilan ettiklerini gördüm. Verdikleri tepkilerin Sünni Müslümlerin dinleri eleştirilince verdikleri tepkilerden hiçbir farkı yok.

Ama yorumlar arasında bir tanesi dikkatimi çekti: Kanalın ilk kez bu videosunda dislike sayısının like sayısından fazla olduğuna dikkat çekiliyordu. Yani kanal klasik Sünni İslam'ı eleştirirken like butonuna abanan bazı kişiler aynı kanal Aleviliği eleştirince bu sefer dislike butonuna abanıyordu.

Ekşi Sözlük'te de bir yazarın Karikateist'te(grup muydu sayfa mıydı emin değilim) şahit olduğu bir olayı anlattığını hatırlıyorum. Söylediğine göre birgün Karikateist'te Ali aleyhinde bir paylaşım yapılınca baya tepki almışlar. Hatta üye/beğenen sayısı birden yarıya mı ne inmiş. 

Ateist görünümlü Aleviler ateizm maskesi altında çaktırmadan mezhepçilik yaparak Aleviliği çok güzel bir şey gibi göstermeye çalışırlar. Sürekli Alevileri abartılı bir biçimde yüceltirler.

Bazı Sünni kökenli ateistler de Alevilerin çok hoşgörülü olduğuna dair propagandalara aldanır ve Alevilere yalakalık yapar. Alevilerin Sünni İslam eleştirilince bir tepki göstermemelerini hoşgörü olarak yorumlarlar. Halbuki bir Alevi'nin Sünni İslam eleştirilince tepki göstermemesi,  bir Müslüman'ın Hristiyanlık eleştirilince tepki göstermemesi kadar doğal bir durumdur. Asıl önemli olan Ali, Alevilik veya Aleviler eleştirilince Alevilerin ne tepki verdiğidir. Bunu yaptığınız zaman Aleviler hiç de öyle "Olabilir düşünce özgürlüğü" falan demezler. Size genelde ad hominemsel yöntemlerle saldırırlar. Ne Yezidliğiniz kalır, ne IŞİD militanlığınız, ne insan yakıcılığınız, ne Ensar Vakfı üyeliğiniz ne de çocuk istismarcılığınız... Çünkü ortalama bir Alevi hayatı sadece Sünniler ve Alevilerin mezhep kavgasından ibaret görür. Dolayısıyla insanları Yezidciler/Sünniler/Vahhabiler/pedofiller ve Aleviler olarak ikiye ayırırlar. Bir insanın hem Sünni İslam'a hem de Aleviliğe karşı olabileceği gerçeğini idrak edemezler.

Şahsen Müslüman Alevilere bu ateist görünümlü Alevilerden daha çok saygı duyuyorum. Gitsinler kendi köşelerinde istedikleri kadar Arap Ali'ye tapınsınlar umrumda olmaz. Onlara zarar vermeye kalkan olursa da en başta ben karşısına dikilirim. Ama bir puta sahip olduğu halde bir insan kendini ateist gibi göstermeye çalışıyorsa orada bir dur derim.

Bir ateist neden çöl bedevisi Muhammed'in kuzeni olan çöl bedevisi Ali'yi sevsin ya da saysın ki? Neymiş Ali mazlummuş, mazlumun yanında yer alırmış... Hadi oradan! Çoluk çocuk demeden silahsız ve savunmasız haldeki Beni Kureyza Yahudilerinin kafalarını sabahtan akşama kadar kesen Ali mi mazlumların yanında yer almış? Sırf korkusundan küçücük kızı Ümmü Gülsüm'ü dedesi yaşındaki Ömer'e veren Ali mi? Mürtedleri yakarak öldürmüş olan Ali mi? Sayısız cariye ve 30 küsür çocuk sahibi olan Ali mi? Neyin kafasında bu ateist(!) Aleviler?

Delikanlı gibi ne iseniz öyle görünün. Korkmayın ateist değilsiniz diye size zarar verecek ya da sizi kınayacak halimiz yok. Ama ateizmi kendi dandik mezhepçilik davanıza alet etmeye çalışmayın...

Sitelerde Paylaş

O bahsettiğin kişiler Alevi ve ateist adı altında görünen trollerdir, bazıları da cahil Alevi veya ateisttir.

Bilinçli ve dürüst Alevi-ateistler Alevilik inancını değil, Alevilerin de bir halk olduğunu savunur.

Aleviliğe inanç veya mezhep olarak bakmayan, onları bir halk olarak gören bir çok Alevi ve Alevi dedesi arkadaşım olmuştur. Her halkın yapabileceği normal kültür dışında dini inanca dayalı her türlü etkinliğe karşı olduklarına bizzat kendim şahidim.

Buna karşılık yozlaşmış, kendi anlayışından kopmuş, asimile olmuş ve hatta sunnileşmiş Alevilerin de olduğu gerçeğini görmemiz gerekir.

Ayrıca Ali Aleviler için bir kişi, bir insan, bir peygamber ya da bir tanrı değildir, öyle görenler de var ama Ali aslında Alevilerin varlığını sürdürmek için tutundukları bir figürdür.

Yani nasıl Yahudiler bir sarı yıldız (çoban yıldızı), gizli örgütlenme ile binlerce yıl varlıklarını sürdürdülerse Ali de Aleviler için odur.

Dolayısıyla bilinçli bir Alevi-ateist Aleviliği inanç ya da mezhep olarak görmez, diğer halkların yaptığı gibi yaşatılması gereken bir halk olarak görür.

Sitelerde Paylaş

Suphesiz ki Alevilik de Sunnilik gibi sapkinliktir. Ancak Aleviligi elestirirken dikkatli olmaliyiz. Cunku ulkemizde Aleviler azinlikta. Dolayisiyla bu onlari saldiriya acik hale getiriyor ki malesef bazi Sunni denilen kisilerin saldirilari da gorulmemis sey degil. Ama bir gun Aleviler cogunluk olursa onlarin da diger inanclari yok etmeye calisacagi bir gercektir. Keske butun inanclar yok olsa ama maalesef.

Bu azinliga saygi duyma meselesini sanirim Hristiyanlar daha iyi yapiyor. Mesela Hristiyan bir ulkede Muslumanlarin haklarinin korunmaya calistigini goreceksiniz. Cami katliami oldugunda her tur insanin toplanip Muslumanlar icin anma torenleri duzenlemesi gibi. Ama o ulkede Muslumanlar cogunluk olsaydi kimse Musluman hakkini korumaya calismazdi. Zaten Muslumanlar cogunluk olduklari durumda diger dusunclere her turlu eziyeti yapacaklardir. 

Fikirlerini dogru bulmasak bile sirf azinlik olduklari icin tutumumuz biraz farkli olmali. 

Bir ateistin Aleviligi tek savunma gerekcesi bu olabilir. Onun disinda tartistiginiz kisiler ateist ise niye Aleviligi savunurlar bilemem.

Ateistlerin cogunluk, sapkinlarin azinlik oldugu bir dunya dilegiyle...

Sitelerde Paylaş

Alevilik, Sünni dogmatizme bir isyan hareketidir. Hiçbir zamanda güce yalakalık yapmamışlardır. Karakterli insanlardır. Bunun bedelini de çoğu zaman canlarıyla ödemişlerdir 

Aç da tarih oku sayın konu sahibi şebelek!

Bıktım senin ırkçı, önyargılı, tarafgir başlıklarından!

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Alevilik, Sünni dogmatizme bir isyan hareketidir. Hiçbir zamanda güce yalakalık yapmamışlardır. Karakterli insanlardır. Bunun bedelini de çoğu zaman canlarıyla ödemişlerdir 

Aç da tarih oku sayın konu sahibi şebelek!

Bıktım senin ırkçı, önyargılı, tarafgir başlıklarından!

Senin Alevi olduğunu tahmin etmiştim zaten. Kimin Alevi olduğuna dair tahminlerimde yanılmıyorum genelde.

Ayrıca ırkçılık ne alaka? Hani Aleviler saf Türk idi? Aleviler Türk değil mi yani?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Googler yazdı:

Senin de Alevi olduğunu tahmin ettim. Hatta bu başlığa gelip nefret dolu bir cevap yazacağını da tahmin etmiştim. 

Dersimli Kemal'i savunan, Muharrem İnce'ye ve ulusalcı CHP'lilere düşmanlık yapanlar niyeyse hep Alevi oluyor.

Dikkat edersen başlıkta Alevilere tek bir hakaret bile yok. Sadece bir eleştiri var. Ama işte siz Aleviler çok hoşgörülü(!) olduğunuzdan eleştiriye hakaretle karşılık veriyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, RadikalKemalist yazdı:

Senin de Alevi olduğunu tahmin ettim. Hatta bu başlığa gelip nefret dolu bir cevap yazacağını da tahmin etmiştim. 

Dersimli Kemal'i savunan, Muharrem İnce'ye ve ulusalcı CHP'lilere düşmanlık yapanlar niyeyse hep Alevi oluyor.

Dikkat edersen başlıkta Alevilere tek bir hakaret bile yok. Sadece bir eleştiri var. Ama işte siz Aleviler çok hoşgörülü(!) olduğunuzdan eleştiriye hakaretle karşılık veriyorsunuz.

Alevi değilim. Sünni hiç değilin. 

Yazdıklarımdan tüm alabildiğin bu ise yazıklar olsun. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, RadikalKemalist yazdı:

Senin Alevi olduğunu tahmin etmiştim zaten. Kimin Alevi olduğuna dair tahminlerimde yanılmıyorum genelde.

Ayrıca ırkçılık ne alaka? Hani Aleviler saf Türk idi? Aleviler Türk değil mi yani?

Alevi değilim, ben Sünni kökenliyim. Tahminin tutmadı. Bu ülkenin çimentosu Alevilerdir. Pis fikirlerini git Twitter’da trollük yaparak dene. Çok takipçin olur. Hatta AKP devlet‘i sana iş bile verir. Siktir git artık.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Alevi değilim, ben Sünni kökenliyim. Tahminin tutmadı. Bu ülkenin çimentosu Alevilerdir. Pis fikirlerini git Twitter’da trollük yaparak dene. Çok takipçin olur. Hatta AKP devlet‘i sana iş bile verir. Siktir git artık.

Aleviler değil insan gibi insan olan, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı her Türk vatandaşı bu ülkenin çimentosudur. 

Bu ülkenin kurucu ulu önderi ve onun arkadaşlarından hiçbirisi Alevi değilken senin ülkenin çimentosu Alevilerdir demen esas tarafgirin sen olduğunu gösteriyor. Bir insan doğuştan bir mezhebe mensup diye niye ülkenin çimentosu olsun?

Kimsenin işine de ihtiyacım yok. Ben görüşlerimi yazmak için birinden icazet alacak birisi değilim. 

tarihinde RadikalKemalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
On 23.08.2020 at 20:58, RadikalKemalist yazdı:

Gayet iyiyim, seni sormalı.

Alevileri yeterince tanımadığın belli. Anadolu Aleviliği, Arap Aleviliği gibi mezhepçi ya da tutucu değildir. Kökeni o olsa da, yani özünde İslamın bir mezhebinden geliyor olsa da Anadolu Aleviliği sadece bu kökeni ile tanımlanamaz. Çünkü kadim Türk gelenek, töre  ve inançlarından, yani İslam öncesi Türk kültüründen çok derin izler taşır. Doğa ve insan sevgisi ile örülmüştür. Aşık Veysel gibi gerçek düşünürlerin dizlerinde dile geldiği gibi Türk bilgeliğinin engin zekasını, hoşgörüsünü ve insan sevgisini yansıtır. O kadar ki bugün birçok Alevi, Aleviliği bir din olarak görmez ve yine bir çoğu dinden hiç hoşlanmaz. Onlara göre bu bir düşünce birliği, gerçeği arayış çabasının ürünü olarak hasıl olmuş bir kültürdür. Ve yine genç kuşak Alevilerin ezici çoğunluğu ateisttir. Ve yine senin hiç bilmediğin bir şey daha var ki o da Alevilerin neredeyse tamamının Atatürk'ün ve çağdaş yaşamın en sağlam destekçileri  olagelmiş olmasıdır. 

Hayatı İnternette paylaşım yapan tiplere bakarak okumaya kalkarsan işte böyle yanılırsın. İnternet çoğunla sorunlu, hatta ciddi ciddi psikopat tiplerin nefes almayı umduğu bir platform olduğu kadar birçok trolün de cirit attığı bir ortam. Son dönemde Aleviler üzerinde bir dezenfarmasyon operasyonu yapıldıysa da bu pek tutmadı. Alevi toplumu Atatürk'ten kopmadı. Kopmaz da. Yüzlerce Alevi'yi tanışmış, çoğuyla saz çalmış muhabbet etmiş biri olarak seni temin ederim ki Alevilerden zarar gelmez. Tersine onlar bu toplumun çok değerli ve önemli bir unsurudur. 

Sana Aleviler hakkında ileri geri konuşmamanı, kelimelerini tartmanı ve konuyu esaslı kaynaklardan iyice araştırmanı öneririm.  

Sitelerde Paylaş

Malesef Alevilik de diğer yaşam tarzları gibi istismara açık bırakılmıştır. Kimileri için oy deposu kimileri için de bir kamuflaj kimilerine de bir düşman olmuştur.

Bunun sebebi ise devletlerdir. Tüm devletler mağduriyetleri kendileri yaratır sonrada onu istismar ederek menfaat devşirir. Tıpkı 2000 öncesi islamcilara planlı baskı uygulanarak mağduriyet üzerinden siyasi menfaat devsirilmesi gibi. Bugün ise onun kaymağını yiyenler yeni mağduriyet planları yapıyorlar. Bakınız sistematik planlı baskıya maruz kalanlar ileride iktidara getirilecektir . Alevilik konusu gibi diğerleri de tamamen siyasidir.

tarihinde bidonadam2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Googler yazdı:

Alevileri yeterince tanımadığın belli. Anadolu Aleviliği, Arap Aleviliği gibi mezhepçi ya da tutucu değildir. Kökeni o olsa da, yani özünde İslamın bir mezhebinden geliyor olsa da Anadolu Aleviliği sadece bu kökeni ile tanımlanamaz. Çünkü kadim Türk gelenek, töre  ve inançlarından, yani İslam öncesi Türk kültüründen çok derin izler taşır. Doğa ve insan sevgisi ile örülmüştür. Aşık Veysel gibi gerçek düşünürlerin dizlerinde dile geldiği gibi Türk bilgeliğinin engin zekasını, hoşgörüsünü ve insan sevgisini yansıtır. O kadar ki bugün birçok Alevi, Aleviliği bir din olarak görmez ve yine bir çoğu dinden hiç hoşlanmaz. Onlara göre bu bir düşünce birliği, gerçeği arayış çabasının ürünü olarak hasıl olmuş bir kültürdür. Ve yine genç kuşak Alevilerin ezici çoğunluğu ateisttir. Ve yine senin hiç bilmediğin bir şey daha var ki o da Alevilerin neredeyse tamamının Atatürk'ün ve çağdaş yaşamın en sağlam destekçileri  olagelmiş olmasıdır. 

Hayatı İnternette paylaşım yapan tiplere bakarak okumaya kalkarsan işte böyle yanılırsın. İnternet çoğunla sorunlu, hatta ciddi ciddi psikopat tiplerin nefes almayı umduğu bir platform olduğu kadar birçok trolün de cirit attığı bir ortam. Son dönemde Aleviler üzerinde bir dezenfarmasyon operasyonu yapıldıysa da bu pek tutmadı. Alevi toplumu Atatürk'ten kopmadı. Kopmaz da. Yüzlerce Alevi'yi tanışmış, çoğuyla saz çalmış muhabbet etmiş biri olarak seni temin ederim ki Alevilerden zarar gelmez. Tersine onlar bu toplumun çok değerli ve önemli bir unsurudur. 

Sana Aleviler hakkında ileri geri konuşmamanı, kelimelerini tartmanı ve konuyu esaslı kaynaklardan iyice araştırmanı öneririm.  

Alevîlik Ali isimli sapık bedeviyi ilah olarak gören gerici ve ilkel bir düşünce biçimidir. Ama bu sorun değil benim için. İsteyen istediğine inanabilir. Ama bir doğmaya inandığı halde bir insan kendini bir zahmet ateist ya da ilerici diye pazarlamaya kalkmasın. Sünnilik=Gericilik, Alevîlik=İlericilik kafasında değilim ben. Gözümde tüm dinler aynıdır. 

Kendi halinde dinini yaşasın isteyen, kimseye saygısızlık yapmam. Ama Alevîlik adı altında Kürtçülük ve terör sempatizanlığı yapan ciddi bir kitle de var. Bunlar beni rahatsız ediyor.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, 322 yazdı:

Bir insanın alevi olması birilerini neden bu kadar rahatsız ediyor? Bu ülkede ki alevi vatandaşlarımızın evlerinin kapılarına işaretler çizen İslamcı kafadan farkınız yok.

Belli ki başlığı okumamışsın. Kimsenin Alevi olması beni rahatsız etmiyor. Alevi olduğu halde kendini ateist diye pazarlaması rahatsız ediyor.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, RadikalKemalist yazdı:

Alevîlik Ali isimli sapık bedeviyi ilah olarak gören gerici ve ilkel bir düşünce biçimidir. Ama bu sorun değil benim için. İsteyen istediğine inanabilir. Ama bir doğmaya inandığı halde bir insan kendini bir zahmet ateist ya da ilerici diye pazarlamaya kalkmasın. Sünnilik=Gericilik, Alevîlik=İlericilik kafasında değilim ben. Gözümde tüm dinler aynıdır. 

Kendi halinde dinini yaşasın isteyen, kimseye saygısızlık yapmam. Ama Alevîlik adı altında Kürtçülük ve terör sempatizanlığı yapan ciddi bir kitle de var. Bunlar beni rahatsız ediyor.

Bu durum beni de rahatsız ediyor. Açılım dedikleri kürtçü propaganda süreciyle birlikte bu tür bir oluşum ortaya çıktı ve sonunda CHP kalesi olagelmiş Tunceli'ye Seyit Rıza denen itin heykeli dikildi. O heykel hala yerinde duruyor üstelik.

Şu var ki Tunceli Alevilerin genelini temsil etmiyor. Onun çok küçük bir yüzdesi ve kendine has koşullara tabi bir bölge. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...