Jump to content

Milliyetçiliği gericilik olarak görenler yanılıyor

Recommended Posts

Gerizekalıdan tekrar bir başlık.

Milliyetçilik bilim dışı bir kavram, hiçbir gerçekliği yok. Milliyetçi geçinenler ise iq sorunu yaşayan sorunlu tipler. Aksi örneğini veremezsiniz. Aslolan akıl ve bilimdir.  Bu gerçeğe sahip çıkan herkes benim akrabam, dildaşım, dindaşımdır. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Gerizekalıdan tekrar bir başlık.

Milliyetçilik bilim dışı bir kavram, hiçbir gerçekliği yok. Milliyetçi geçinenler ise iq sorunu yaşayan sorunlu tipler. Aksi örneğini veremezsiniz. Aslolan akıl ve bilimdir.  Bu gerçeğe sahip çıkan herkes benim akrabam, dildaşım, dindaşımdır. 

Senin gibi çöl bedevisi Ali'ye tapıp da ateist geçinen ve bilimsellikten bahsedenlere denir geri zekalı diye.

Hakarete hakaretle karşılık verilebilir.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, RadikalKemalist yazdı:

Hâlâ milliyetsizlik propagandası yapan bir sürü salak var içimizde. 

asıl salaklık milliyet davası gütmektir.

her sabah türkü'm, doğruyum, çalışkanım demektir...

bunun beş vakit zikir çekmekten ne farkı vardır?

devletlerin varlığı, insanların mutluluğunu temin içindir.

insanların mutluluğu da soylarından, boylarından değil müreffeh bir hayat sürmelerinden ileri gelir.

elbette soydan gelen anatomik, ekonomik, psikolojik avantajlar dezavantajlar olabilir.

çağdaş eğitim, marşlarla ezberlerle övgülerle olmaz.

kimsenin yaşadığı ülkeyi sevmek, içinde bulunduğu halkı beğenmek, hatta atalarına övgüler dizmek zorunluluğu yoktur.

sevene niye seviyorsun, sevmeyene de niye sevmiyorsun diye sorulmaz.

milliyetçilik, bütün ideolojiler gibi bunları dayatır. ya sev ya terk et...

bir arada yaşamak tercihe bağlı değil, bir mecburiyetin neticesidir.

belki ben seninle yaşamak istemiyorum, belki sen benimle yaşamak istemiyorsun.

ama ikimizin de hak ve sorumlulukları vardır.

o haklar evrensel haklardır. o sorumluluklar da evrensel sorumluluklardır.

devletten hizmet beklemek hakkımız, üretime katkı sunmak için çalışmamız da sorumluluğumuzun gereğidir.

senden kuyumu kazmamanı beklemem hakkım, senin kuyunu kazmamam da sorumluluğumdur.

bunun için benim ya da senin türk olup olmamamızın hiçbir ehemmiyeti yoktur.

taşıdığımız bayrağı, çağdaş değerlerle desteklemeliyiz.

atalarımız şöyle can verdi, böyle kan verdi üzerinden yapılan edebiyatın kimseye faydası yoktur.

canlarını verenlere yapılacak en büyük saygısızlık, bu edebiyatın sürdürülmesidir.

ölmemenin ve öldürmemenin çarelerini bulmalıyız.

atalarımızın ölmesi bir tercih değil bir zorunluluktur.

bir arada yaşamak için milliyetçi olmamız gerekmez.

uzaya çıkmak için milliyetçi olmamız gerekmez.

bir arada yaşamanın tarihi ve coğrafi nedenleri vardır.

önemli olan bu nedenleri yüceltmek değil bu nedenleri iyileştirmektir.

ne bayrak edebiyatı ne toprak edebiyatı kimsenin yararına değildir.

insanları bir arada tutan nedenleri, çağdaş ve evrensel değerler üzerinden yazmak/okumak hem bizim hem de tüm insanlığın yararınadır.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Geta yazdı:

insanların mutluluğu da soylarından, boylarından değil müreffeh bir hayat sürmelerinden ileri gelir.

elbette soydan gelen anatomik, ekonomik, psikolojik avantajlar dezavantajlar olabilir.

kimsenin yaşadığı ülkeyi sevmek, içinde bulunduğu halkı beğenmek, hatta atalarına övgüler dizmek zorunluluğu yoktur.

devletten hizmet beklemek hakkımız, üretime katkı sunmak için çalışmamız da sorumluluğumuzun gereğidir.

senden kuyumu kazmamanı beklemem hakkım, senin kuyunu kazmamam da sorumluluğumdur.

atalarımız şöyle can verdi, böyle kan verdi üzerinden yapılan edebiyatın kimseye faydası yoktur.

canlarını verenlere yapılacak en büyük saygısızlık, bu edebiyatın sürdürülmesidir.

insanları bir arada tutan nedenleri, çağdaş ve evrensel değerler üzerinden yazmak/okumak hem bizim hem de tüm insanlığın yararınadır.

ortak dil ve düşüncede birleşen toplum diğerlerinden daha avantajlıdır.

ortak dilde düşüncede birleşmeyenleri dışlayınca kişi başına düşen gelir kaynakta artar.

Ekonomik çıkar var milliyetçilikte.

Alıntı

Başka milletler daha geniş topraklara yayılıp yerleşirken, iç kolonizasyona yönelmiş bir millet nüfus artışını sınırlamak zo­runda kalacak, fakat geniş topraklara yayılan milletler artmaya devam edecektir. Bir ülkenin hayat alanı ne kadar azsa, bu durumla o kadar çabuk karşılaşır.
https://tr.wikiquote.org/wiki/Adolf_Hitler

Almanyanın nufusu habire düşüyor ikinci dünya savaşından beri.

Göçmenler yüzünden Alman kalmayacak.  :)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Geta yazdı:

Geta, 

Sen akıllı adamsın. Bazı şeylerin ayırdına varmış adamsın.  

Yapma böyle yiğidim. 

Milliyetçiliği soyculuk olarak tanımlayan bir allahın kulu var mı burada ciğerim. 

Gerçeklerin dili sadedir. Milliyetçilik yurt ve yurttaşlık bilincidir. 

Sokağa tükürmemek demektir milliyetçilik. 

Kırmızı ışıkta geçmemek, alkollü araç kullanmamak demektir. 

Uluslar arasında rekabet olduğu gerçeğinin bilincinde olmak ve ulusal gururu ve onuru korumak, küresel rekabette avantajlı konuma erişmeye gayret etmek demektir. 

Sana çok basit ya da yavan gelebilir, ancak insanoğlunun toplumsal bir hayvan olmasından ileri gelen bazı aidiyetleri vardır. Sen bu aidiyetleri elbette sorgulayabilir, eleştirebilirsin. Ancak iş reel politikaya, toplumu yönetmeye geldiğinde bu aidiyetleri görmezden gelemez, onlara karşı politika güdemezsin. Bu durumda en akılcı seçenek bu aidiyetleri olabildiğinde toplum yararına kanalize etmek, pragmatik davranmaktır. 

tarihinde ŞüpheciTürk tarafından düzenlendi
yazım yanlış
Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, RadikalKemalist yazdı:

Bana göre milliyetçiliğin en güzel, kısa ve öz tanımlarından birisini Celal Şengör Hocamız yapmış:

milliyetçilik, içini istediğimiz gibi dolduracağımız bir kavram değil.

"atatürk milliyetçiliği" vurgusu da bu yüzdendir.

çünkü "milliyetçilik" sorunlu bir kavramdır.

başına atatürk'ü getirmek, sorunlu bir kavramı iyileştirme çabasındandır.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Geta yazdı:

milliyetçilik, içini istediğimiz gibi dolduracağımız bir kavram değil.

"atatürk milliyetçiliği" vurgusu da bu yüzdendir.

çünkü "milliyetçilik" sorunlu bir kavramdır.

başına atatürk'ü getirmek, sorunlu bir kavramı iyileştirme çabasındandır.

Atatürk milliyetçiliği kavramı ilk kez 1982 Anayasası'nda kullanılmıştır. Konumuz bu değil gerçi ama bu kavramın kullanılma sebebi devletin milliyetçilik anlayışının Türk-İslam sentezi olan Ülkücülük ya da ırkçılık olan Atsızcılık ile karıştırılmaması içindir. 

Senin dediğin sosyalizm ve solculuk için de geçerli. Zira bugün kendini sosyalist ya da solcu olarak tanımlayan binbir çeşit insan var. PKK da sosyalist olduğunu iddia ediyor Gökçe Fırat da mesela. 

Sitelerde Paylaş

Atatürk milliyetçiliğinin sorunlu bir tarafı yok. Sorun onu uygulamayı beceremeyenlerde. Bizim kafalar henüz bu kavramı anlayacak ve gerektiği gibi uygulayabilecek kadar gelişmediği için, özellikle 80 sonrası devlet ideolojisi Atatürkçülükten uzaklaşmış, gerici-muhafazakar-despot kafaların elinde tanınmaz hale gelmiştir.  

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Milliyetçiliği gericilik olarak görenlere kilit sorum hep şu olacak artık. 

O zaman neden dilini korumaya çalışıyorsun? Özellikle yurt dışına çıkanlara ve orada yaşayanlara sorum budur. 

Gelelim bizim taraflardakine. Bunlar da milliyetçilik kavramının içini boşaltanlardır. Bu fikri anlayamamışlardır bile ama sorsan milliyetçilik saçma. 

En iyisi bu kavramı açıklamak lazım bir şekilde. 

Milliyetçilik: Kültürünü, dilini, tarihini korumak ve bunu gelecek nesillere aktarmaktır. Milli bayramlar, Hıdrellez, Nevruz gibi bayramlar bu kültürün en önemli göstergesidir. Bir millet bilincinin oluşmasını sağlamak ve bu bilince göre hareket etmektir milliyetçilik.

Milliyetçilik zannedildiği gibi ırkçılık vs değildir. Milliyetçilik milli değerlerini korumak, sahip çıkmaktır. Bu bilinç üzerine kuruldu tüm ülke. Irkçılıkla bağlantısı var mıdır? Elbette. Milliyetçiliği de abartmamak lazım. Abartırsanız ırkçılığa sürüklenirsiniz. Bu da hastalıklı bir beyni doğurur. 

Milliyetçilik zannedildiği gibi ne gericiliktir ne de ilericilik. Milliyetçilik sadece bulunulan şartlarda ülkesini sevmek, ona hizmet etmek, onu ileri bir noktaya taşımaktır. Bunun için gerçekten de milli bir bilinç gerekiyor bize. 

Bu yazıma itiraz edebilirsiniz ama düşünün bakalım tüm dünyadaki milliyetçi ülkeleri. Hangisi milliyetçilikten vazgeçmiş? Vazgeçen varsa neler gelmiş başına? Hele ki Türkiye gibi bir ülkedeysen milliyetçi olman gerekiyor. Kimse kusura bakmasın. Ben milliyetçi bir insanım. Bu demek değildir ki ırk kavramını umursuyorum ya da onları kötü görüyorum. Ben kendi kültürümü, tarihimi, dilimi korumaya çalışıyorum. Gerekirse de cephelerde savaşırım. Barışı da isterim her daim. Bu beni gerici biri yapmaz. 

Milliyetçilik gericilik diyenlere Türk dilini neden konuştuğunu ve Türk'üm lafını neden söylediğini sorun yeter. 

Sitelerde Paylaş

İşte ambeleee,

Milliyetci ülkeler dünyanın en önündeki  milletlerdir.TÜRKLER,iTALYANLAR,İNGİLİZLER,ALMANLAR.FRANSIZLAR,JAPONLAR VS.re,Japonya.Amarıkayı katmıyorum.Çünkü amarıka çok çeşitli milletlerin karmasından oluşmuştur.

Ama genelde İngilizlik önde gider.Bak sanıza tüm eyaletlerde İngilizce konuşulur.

Yani ordada,Amerikancılık  yerine gizli İngilizlik savunulur.Yani milliyetciligi savunanlar çok becerikli ve başarılıdırlar.

Türkleri düşünün,dünyanın 3 büyük imparatorluğunu kurmuşlar.16 büyük devlet digerlerinin nerdeyse sayısı belli degil.

İtalyanları ele alsak onlarda az degildiler.ROMA imparatorluğuda dümyanın enbüyük impara torluklarından biriydi.AKDENİZ  ülkelerinin tümünde Roma imparatorluğun izleri hala kendilerıni görtermektedirler.

Ingiltere günün 24 saat ülkeleri üzerinde GÜNEŞ batmayan tek ülkedir.Türk ATTİLA macaristandan 500.000 kişilk orduyla ROMANIN kapısını tıklatmıştır.Ama romadakı papa ATTİLANIN ayaklarına kapanmış bunun üzerine Romayı işgalden vaz geçmiştır.

Düşünün TÜRKİSTAN  nere ROMA  nere.

Emmeeeeeee milliyetcilige karşı olanlar şurdan burdan ülkelerine saldıranlara karşı savaşacağına korkup başka ülkelere kaçmışlardır.Bunların ait olduğu halklar tarihde hiçbir başarı gösterememişler.Yaşamlarının çoğunu milliyetci ülkelerin buyruğu altında geçirmiştirler.

Bunlar, milletleriyle ÖVÜNEN insanları hiç sevmezler.Çünkü kendilerinin övünecek bir durumlarıı yoktur.

Bir ÖRNEK veriyim.Bir gün 3 bacanak kayın pederlere gittik.Ben TÜRKMEN.Bacağın biri AZERİ digeride ÇERKEZ.Azeri bacanak askerden izinli geldiginden asker elbisesi giyiyorrdu.Kapıdan içeri asker elbisesiyle girince Çerkez bacanağın anası şöyle dedi.Evladım çıkar şu elbiseni,seni asker elbisesiyle gördükce DÜŞMANIMI görmüş gibi oluyorum.Ben osmanlı soyundanım deyince herkeste bir TUHAFLIK başladıı.Çerkez bacanak dediki biz bacanaklarına hadi dışarı çıkalım.Dışarı çıkınca ÇERKEZ bacanak açtı ağızını yumdu gözünü.

Ağızına SIÇTIĞIM osmanlı soyundanmış.ULAN sen osmanlıya carıye olarak getirildin.Sen osmanlı soyundan deyil sen osmanlının orospusuydun.Birde utanmadan BELEŞ  yaşadığı TÜRK yurdunda TÜRK askerini DÜŞMAN  görüyor OROSPUUUUUUUU dedi.Dedimki bacanak anan cahal kadın ne söyleyecegini bilemiyor.Dediki ne cahalı sikenlerini savunmak istiyor dedi bacanak.

Gördünüz dimi.

Adapazarı civarındaki köylerde kiminde LAZLAR,kimisinde ÇERKEZLER,kimisinde GÜRCÜLER kimisinde şunlar bunlar yaşarlar.Aralarına başka hiçbir ırktan kimseyi sokmazlar.

Şimdi bunlar ve bunların durumunda olan başkaları nasıl milliyetcilerin laflarını  katiyen dinlemez üsdelkte hakaret etmeye çalısırlar.

Almanyada hanımı mevlüt okumak için çagırmıştı bir ayle.Hanımı alip götürdüm verilen adrese.Kadın dediki ağabeg sen şu karşı eve girecen,erkekler orda sende orda duracan.Çaldık kapıyı açtılar kapıyı girdik içeri,ama adamlar anlamadığım bir dili konuşuyorlar.Sordum hanki  dili konuşuyorsunuz?Ordan adamin biri PEĞENEMEDUNMİ TİLİ,KURCİCE  konuşuyuruk dedi.Yahu dedim senin diline birşey deyen oldumu? Olmadı sen nerden çıkardın bu beyenmeyi beyenmemeyi.

Demekki adamın içine işlemiş başarısız milletler hakkındaki konuşmalar.Hiçbirşey söylemeyip sussan bile adamlar pireleniyor acaba bu adam benlen niye konuşmadı diye.

Demekki başarısızlık başarısız milletleride çok rahatsız ediyor.

Kuranda şöyle bir ayat var.EYYYYYYYYYY İSRAİLOĞULLARI biz sizi dünyada enbaşarılı millet olarak yarattık.

güçlüülke olarak yarattık. Nufusu kaç 8 milyon.Orta doğu arapların toplam nufusuysa 420.İsreil kurulalı daha 100 yıl olmadı.Arap devletleri 2500 yıldır oralarda devlet olarak yasıyorlar.ARAPLAR isreile her saldırdklarında bir TON sopa yeyip oturuyorlar.

Osmanlıyı bir Türk aşıreti kurdu bu devlet 620 yıl yaşadı

Yaniiiii,bazı milletler BECERİKLİ bazısıda degil.

14 milyon YAHUDUDAN 37 tane bilim adamı çıkmış.1,5 milyar müslümandansa yalnız 2 bilim adamı çıkmış.

Şimdi burda kimin övünmeye hakkı vardır.YAHUDULARINMI

MÜSLÜMANLARINMI?

Söyleyinde ögrenek.

Kimlerin övünmeye hakkı var?

Kazananınmı yoksa kaybedeninmi.?

İsreilde hersaldırıda arapları yenmiştir.

Milliyetcilik basarılı milletlerin hakkıdır.

Başarısızlar milliyetcilige karşı olmayıp SUSMALIDIRLAR.

BAŞARILININ  ÖVÜNME  HAKKIDIR.

BAŞARISIZSA  SUSMALI.

Büyük Selçuklu sultanı ALPASLAN 40,000 kişiyle BİZANSIN 220,000 kişilik ordusunu yeniyor.İmparatoruda esir ediyor.Şimdi ALPASLANI övmiyecekmiyiz.övünmiyecekmiyiz.

HİNT genel kurmayı şöyle demiştir. bana 100,000 hint askeri verecegine 10,000 TÜRK askeri verin yeter.

Bu adam neden böyle söylemiş acaba.

Dedeniz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...