Jump to content

Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

Recommended Posts

13 hours ago, Expecto said:

Zaten bu felsefenin gittiği yer tekbencilik. Benim asıl aradığım tekbenciliği çürütmek. Öznel idealizmden sonraki durağım nesnel idealizm (Kantçı olan). Bunları materyalizm ile kıyaslayacağım 

Doğmalar, çürütülemez, bu yüzden doğmadır. 

Sana, tüm yağmurları ben yağdırıyorum desem, kıçını yırtsan çürütemezsin. İşte bunun gibi.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Noah yazdı:

Dış dünya bizim haricimizde yok demekle her şeyi tanrı yarattı demek, ya da biz aslında uzaylıların yarattğı bir simülasyondayız demek arasında çok fark yok. Hiçbiri yanlışlanamıyor ama hepsi de geçersiz.

Yani bilimi referans alıp bunlara yol vericez mecburen. Bilimde materyalizm lehine.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, anibal yazdı:

MAteryalizmin ne olduğundan haberin var mı senin?

Evet. Maddecilik işte. Evrendeki her şey maddelerden oluşmuş diyen akım. Tabi günümüzde artık tam maddecilik değilde madde ve enerciliğe dönüşmüştür herhalde.

Materyalizmi nasıl çürütebiliriz ki? İmkansız. Idealizm materyalizm realizm anti realizm... Bunları çürütmek imkan dahilinde değil gibi görünüyor.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Expecto said:

Evet. Maddecilik işte. Evrendeki her şey maddelerden oluşmuş diyen akım. Tabi günümüzde artık tam maddecilik değilde madde ve enerciliğe dönüşmüştür herhalde.

Materyalizmi nasıl çürütebiliriz ki? İmkansız. Idealizm materyalizm realizm anti realizm... Bunları çürütmek imkan dahilinde değil gibi görünüyor.

Daha bir sürü şeyi çürütmek imkansız.

Materyalizmin nasıl çökertileceği belli: Madde olmayan bir şey gösterirsin olur biter. 

Doğma, çürütülemeyen değil, nasıl çürütüleceği gösterilemeyen şeydir. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Expecto yazdı:

Realizm/materyalizm/naturalizmle, anti realizmi eşit olarak göremeyiz. Öznel idealizm veya solipsizm felsefede çok sonradan ortaya çıkan iddialar ve bunların ortaya atılmasının bir sebebi var. Berkeley her şey algılardan ibaret, bütün canlılar her şeyi aynı şekilde algılıyor ve bunu da tanrı ayarlıyor diyor. Tanrının varlığını kanıtlamak için ortaya atıyor bu görüşü. Yoksa, hiçbir şey gerçek değil hepsi algı demek neyi değiştirir ki? Bunu bir şekilde tanrıya falan bağlamayacaksan hiçbir anlamı yok. 

tarihinde Noah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, anibal yazdı:

Doğma, çürütülemeyen değil, nasıl çürütüleceği gösterilemeyen şeydir. 

Emin misiniz? Dogma ile ilgili böyle bir şeyi ilk defa duydum. Yani yanlışlanabilirlik ilkesinin amacının yanlışlanamayan  şeylerin gözardı edilmesi olduğunu sanıyordum. Onları dogma sınıfına soktuğunu değil. Tabi bir şeyi çürütmek imkansız ise muhtemelen bunu kabul etmekte dogmatik inanç olabilir evet.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Noah yazdı:

Tanrının varlığını kanıtlamak için ortaya atıyor bu görüşü. Yoksa, hiçbir şey gerçek değil hepsi algı demek neyi değiştirir ki? Bunu bir şekilde tanrıya falan bağlamayacaksan hiçbir anlamı yok. 

Tanrı umrumda değil. Saçma sapan nedenlerle çıkarılmış bir akımda olabilir evet. Ama saçma nedenlerle çıktı diye bunları göz ardı edemem. Özellikle bu tarz etkili gibi görünen akımları. Bu akıma karşı ontolojik argümanlar var mı? 

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Expecto said:

Emin misiniz? Dogma ile ilgili böyle bir şeyi ilk defa duydum. Yani yanlışlanabilirlik ilkesinin amacının yanlışlanamayan  şeylerin gözardı edilmesi olduğunu sanıyordum. Onları dogma sınıfına soktuğunu değil. Tabi bir şeyi çürütmek imkansız ise muhtemelen bunu kabul etmekte dogmatik inanç olabilir evet.

Aynı şeyi demiyor musun? Bir şeyi yanlışlamak, çürütmektir.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Expecto yazdı:

Tanrı umrumda değil. Saçma sapan nedenlerle çıkarılmış bir akımda olabilir evet. Ama saçma nedenlerle çıktı diye bunları göz ardı edemem. Özellikle bu tarz etkili gibi görünen akımları. Bu akıma karşı ontolojik argümanlar var mı? 

Sistemin sorunlu tarafı bir tanrıya muhtaç olması. İnsanlar ve hayvanlar nasıl olmayan şeyleri aynı şekilde hiçbir çelişki olmadan kafalarında yaratabiliyorlar. Yolda yürürken üzerimize gelen bir arabadan biz de kaçıyoruz köpek de kuş da, hepimiz olmayan bir senaryoyu çelişkisiz yaşıyoruz. Biz nasıl oldu böyle tuhaf bir yetenekle evrimleştik? Böyle bir şey anca Berkeley'in yaptığı gibi bir tanrıyla ya da başka bir doğaüstü güçle açıklanabilir. Oysa materyalizm tamamen kendi kendine yeten, kendini açıklayabilen bir sistem. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...