Jump to content

CHP, gerçekten de HDP'ye muhtaç mı?

Recommended Posts

Bence çok önemli bir tartışma konusu. Bazı CHP'liler, CHP'nin HDP tabanından oy almadan iktidar olamayacağını ve dolayısıyla iktidara gelene kadar Kürtçülük yapmamız gerektiğini söylüyor. Bu yüzden de CHP'den Kemalizm'in tasfiyesini ve Kürtçülerin CHP'ye doluşmasını mazur görüyorlar. 

Bana kalırsa bu tamamen liboşların yaptığı art niyetli bir propagandadır. Bence bu propagandanın amacı tamamen CHP tabanının milliyetçi reflekslerini köreltmek, onları PKK'ya alıştırmak ve Kemalizm'den koparmaktır. 

Evet son seçimlerde HDP'liler oy vermeseydi kazanamazdık ama benim gibi Türkler oy vermeseydi hiç kazanamazdık. 

Azınlık HDP tabanından oy almak için Kürtçülük yapmak, kazanılan Kürt oylarından daha çok Türk oyu kaybettirmektedir. Bu benim tahminim değil, bunun canlı örneğini daha önce 1991 seçimlerinde gördük. Hatırlarsanız SHP o seçimde dönemin HDP'si HEP ile ittifak kurmuştu. Bunun sonucunda SHP gerçekten de Doğu illerinde oylarını artırmış ancak Batı illerinde haritadan tamamen silinmişti. Totalde de oyu %24'ten %20'ye düşmüştü. Yani gelen Kürt oylarına rağmen SHP oy kaybetmişti, çünkü kaybettiği Türk oyu sayısı daha fazlaydı. 

İşte bence bugün CHP'nin sorunu da tamamen budur. CHP kurucu kimliğinden tamamen uzaklaşmış ve sadece azınlık kesimlere hitap eden bir parti haline gelmiştir. CHP iktidar olmak istiyorsa bir an önce bu Kürtçü, hemşehrici, mezhepçi, liberal ve eski yetmez ama evetçilerden kurtulup milliyetçi, ulusalcı ve sağcı bir çizgiye gelmelidir. Böylelikle kaybettiğimiz HDP oylarından daha fazla AKP ve MHP oyu kazanırız.

Zaten asıl mesele AKP tabanından oy alabilmektir. Sezgin Tanrıkulu ve Canan Kaftancıoğlu gibi tiplerle de hayatta AKP tabanından oy alamayız. 

tarihinde RadikalKemalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 105
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Boş laf ediyorsun.

Artık iki parti var, AKP ve ötekiler. Ha, AKP'ye yanlayan malum köpek sürüsü de tabi. 

Hal buyken, AKPye oy veren kimse, çıkıp CHP'ye oy vermeyecek. Bu mevzu var ortada. HDP seçmenini AKP'nin kucağına itip, AKP saltanatını mı pekiştireceksin, bu mu istediğin?

Şimdi çıkıp, amanda HDP olmazsa, öbür taraftan oylar gelir gibi bir şeyler zırvalayacağını biliyoruz. Unut bu pembe hayalleri. Öbür tarafta, Osman ÖCALAN'ı TRT'ye ecevit çıkardığı için asla CHP'ye oy vermeyecek bir kitle var, ne sayıklıyorsun sen?

Sitelerde Paylaş

Ulusalcıların yani Kemalistlerin bu toplumda karşılığı olmadığı iddiası liboşların uydurmasıdır. Bu toplumda esas karşılığı olmayanlar Canan Kaftancıoğlu gibi solcular ve liberallerdir. Bu halkın büyük çoğunluğu sol karşıtıdır. Hatta CHP tabanı bile özünde solcu ya da sosyal demokrat değil ulusalcı yani Kemalisttir. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, anibal yazdı:

Boş laf ediyorsun.

Artık iki parti var, AKP ve ötekiler. Ha, AKP'ye yanlayan malum köpek sürüsü de tabi. 

Hal buyken, AKPye oy veren kimse, çıkıp CHP'ye oy vermeyecek. Bu mevzu var ortada. HDP seçmenini AKP'nin kucağına itip, AKP saltanatını mı pekiştireceksin, bu mu istediğin?

Şimdi çıkıp, amanda HDP olmazsa, öbür taraftan oylar gelir gibi bir şeyler zırvalayacağını biliyoruz. Unut bu pembe hayalleri. Öbür tarafta, Osman ÖCALAN'ı TRT'ye ecevit çıkardığı için asla CHP'ye oy vermeyecek bir kitle var, ne sayıklıyorsun sen?

E zaten AKP ile HDP yeniden birleşse AKP'nin sonu gelecek. AKP şu anda tamamen vatan-millet-Sakarya, devletin bekası, dıj mihraklar vs. edebiyatı ile ayakta duruyor. AKP ile HDP yakınlaşsa sence Ülkücüler ve AKP'nin milliyetçiliğe yakın kesimi buna eyvallah mı diyecek?

AKP, HDP'siz daha güçlü. HDP ile ittifak yapan her zaman daha güçsüzdür. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, RadikalKemalist said:

E zaten AKP ile HDP yeniden birleşse AKP'nin sonu gelecek. AKP şu anda tamamen vatan-millet-Sakarya, devletin bekası, dıj mihraklar vs. edebiyatı ile ayakta duruyor. AKP ile HDP yakınlaşsa sence Ülkücüler ve AKP'nin milliyetçiliğe yakın kesimi buna eyvallah mı diyecek?

AKP, HDP'siz daha güçlü. HDP ile ittifak yapan her zaman daha güçsüzdür. 

Geç onu sen. AKP ile HDP birleşirse, kafadan %60 alır. Siz, AKP kitlesini, onların cehaletini çok hafife alıyorsunuz. 

Bak, görürsün, nasıl evet diyecek, ki zaten dedi zamanında, gene koşa koşa gitmediler mi AKP'ye?

Mehmet Ali Güller on Twitter: "AKP sorunu, bir ahlak sorunudur! Çünkü: - PKK'yle  kol kola girip terör örgütünü büyüten, Öcalan'la pazarlık yapan, Habur'da  teröriste kırmızı halı seren AKP ama önüne gelene terörist

Sitelerde Paylaş

Daha önce de çok söyledim, bu ülkede siyasetin belirleyici gücü Kürtlerdir, Kürtler istediğini iktidar yapar, istediğini muhalif yapar, siyaseti istediği gibi dengeleyen Kürtlerdir.

Türk'ün hiç mi rolü yok dersen, rolü elbette büyük, AKP'den başkasına oy vermezler, en büyük rolleri budur.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, anibal yazdı:

Geç onu sen. AKP ile HDP birleşirse, kafadan %60 alır. Siz, AKP kitlesini, onların cehaletini çok hafife alıyorsunuz. 

Bak, görürsün, nasıl evet diyecek, ki zaten dedi zamanında, gene koşa koşa gitmediler mi AKP'ye?

Mehmet Ali Güller on Twitter: "AKP sorunu, bir ahlak sorunudur! Çünkü: - PKK'yle  kol kola girip terör örgütünü büyüten, Öcalan'la pazarlık yapan, Habur'da  teröriste kırmızı halı seren AKP ama önüne gelene terörist

Bence sen CHP'nin ve Atatürk'ün gücünü hafife alıyorsun. 

Senin karşında tarihin en büyük muhafazakar-milliyetçi-sağcı ittifakı var. Bunların toplamı yüzde 50'yi aşıyor. Sen bu kitlenin karşısına Canan Kaftancıoğlu gibilerle çıkarsan elbette babayı alırsın. Kadın hem Kürtçü hem ateist. Kim oy verir böylelerine?

AKP tabanını aşağılayarak da bir şey kazanamazsın. Çünkü beğenmesek de onların oyuna muhtacız. 

Cevabını ver o zaman. SHP neden 1991'de oy kaybetti?

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Türk'ün hiç mi rolü yok dersen, rolü elbette büyük, AKP'den başkasına oy vermezler, en büyük rolleri budur.

Ben de bunu söylemeye çalışıyorum. AKP tabanı bu ülkenin çoğunluğu. İktidar olmak isteyen onlardan oy almak zorunda. Ama sen kalkıp "AKP'liler zaten çomar bize hayatta oy vermezler o yüzden onları boşver" dersen otomatikman asla iktidar olamayacağını kabullenmiş olmuyor musun?

AKP'lilerin cehaletinin ve salaklığının da elbet bir sınırı vardır. O sınırın gelmesini beklemekten başka seçenek yok.

Sitelerde Paylaş

Kürtler ona oy vermez buna oy vermez. Ne Kürtlermiş arkadaş! Türk'e gelince "tatava yapma oy ver geç", ama Kürde gelince onlar bizim canımız kanımız kardeşimiz...

Bir zahmet sizin Kürt kardeşleriniz Kürtçülüğünden taviz versin, tatava yapmadan oy verip geçsin. 

Bu ülkenin çoğunluğu Türk ve Müslüman. İktidar olmak isteyen onlardan oy almak zorunda. Bu da Canan Kaftancıoğlu gibi fikirleri toplumun anca yüzde 1'ine hitap eden tiplerle olmaz.

Sitelerde Paylaş

20200907_003325.jpg

Alın bakın CHP'nin geçirdiği evrim bu. Yıllarca Tayyip'in Barzani ile görüşmesini eleştirdik, şimdi bizim partimizde de Barzaniciler fink atıyor. 

"Kürt oyları, Kürt oyları..." diye diye anasını bellediniz 100 yıllık partimizin. Bundan sonra oy kullanmıyorum. Kim kazanırsa kazansın umrumda değil. Zaten gidiyorum bu ülkeden, bir cacık olmaz Türkiye'den. Zaten bu gidişle ülkenin ismi "Türkiye" bile olmayacak.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, RadikalKemalist said:

Bence sen CHP'nin ve Atatürk'ün gücünü hafife alıyorsun. 

Senin karşında tarihin en büyük muhafazakar-milliyetçi-sağcı ittifakı var. Bunların toplamı yüzde 50'yi aşıyor. Sen bu kitlenin karşısına Canan Kaftancıoğlu gibilerle çıkarsan elbette babayı alırsın. Kadın hem Kürtçü hem ateist. Kim oy verir böylelerine?

AKP tabanını aşağılayarak da bir şey kazanamazsın. Çünkü beğenmesek de onların oyuna muhtacız. 

Cevabını ver o zaman. SHP neden 1991'de oy kaybetti?

Onların oyuna muhtaçsın diye, fesli gibileri partiye mi alacaksın? Senin anlaman kıt mı? Kaç defa, sana, o cenahtan sen CHP'ye oy çıkaramazsın demiyor muyuz? 

SHP nedne 1991'de oy kaybetti? Soruya bak, salaklığını ne güzel gösteriyor bu soru. Bakalım ne oy kaybetmiş, senin laflarından: 

Hatırlarsanız SHP o seçimde dönemin HDP'si HEP ile ittifak kurmuştu. Bunun sonucunda SHP gerçekten de Doğu illerinde oylarını artırmış ancak Batı illerinde haritadan tamamen silinmişti. Totalde de oyu %24'ten %20'ye düşmüştü. Yani gelen Kürt oylarına rağmen SHP oy kaybetmişti,.....

İşte embesil olunca, böyle oluyor. Bak bakalım 1991 sonuçlarına: 

SHP, Erdal İnönü: %20,75

DSP, Ecevit         : %8.5

Toplama yapmasını bilir misin? Buyur, topla bakalım kaç ediyor? Tayyibin başa geldiği IBB seçimlerinde olan, sizin gibi dangalakların kafasıyla, oyların bölünüp bok yoluna gitmesi oldu, o seçimlerde. SHP - %20,  DSP - %12 alırken, toplam %30 kafadan varken, Tayyip %24 ile götürdü o seçimleri. Ama sen tabi bunlardan ders alacak kadar akıl, fikir ve izana sahip değilsin.

Sitelerde Paylaş
48 minutes ago, RadikalKemalist said:

20200907_003325.jpg

Alın bakın CHP'nin geçirdiği evrim bu. Yıllarca Tayyip'in Barzani ile görüşmesini eleştirdik, şimdi bizim partimizde de Barzaniciler fink atıyor. 

"Kürt oyları, Kürt oyları..." diye diye anasını bellediniz 100 yıllık partimizin. Bundan sonra oy kullanmıyorum. Kim kazanırsa kazansın umrumda değil. Zaten gidiyorum bu ülkeden, bir cacık olmaz Türkiye'den. Zaten bu gidişle ülkenin ismi "Türkiye" bile olmayacak.

İşte siz gibi, bir bok bildiğini sanan salaklar yüzünden bu memleket bir bok olmuyor. 

Bugün, kürdün oyuda dahil hepsinin oyuna muhtaçsın. Sen bunu bile göremeyen, kendini bir bok sanan davarın birisin. 

Yurtdışına gidiyorsan, Hitler'in hikayesini oku. Oralarda lazım olur sana.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Onların oyuna muhtaçsın diye, fesli gibileri partiye mi alacaksın? Senin anlaman kıt mı? Kaç defa, sana, o cenahtan sen CHP'ye oy çıkaramazsın demiyor muyuz? 

SHP nedne 1991'de oy kaybetti? Soruya bak, salaklığını ne güzel gösteriyor bu soru. Bakalım ne oy kaybetmiş, senin laflarından: 

İşte embesil olunca, böyle oluyor. Bak bakalım 1991 sonuçlarına: 

SHP, Erdal İnönü: %20,75

DSP, Ecevit         : %8.5

Toplama yapmasını bilir misin? Buyur, topla bakalım kaç ediyor? Tayyibin başa geldiği IBB seçimlerinde olan, sizin gibi dangalakların kafasıyla, oyların bölünüp bok yoluna gitmesi oldu, o seçimlerde. SHP - %20,  DSP - %12 alırken, toplam %30 kafadan varken, Tayyip %24 ile götürdü o seçimleri. Ama sen tabi bunlardan ders alacak kadar akıl, fikir ve izana sahip değilsin.

Öncelikle hakarete hakaretle karşılık verilebilir. Embesil de salak da sensin. Salak şey, senin matematiğin yok mu hiç? 

AKP tabanı bu ülkenin çoğunluğu olduğuna göre tabii ki AKP tabanından oy almak zorundasın. Başka kimden oy alacaksın, uzaydan yeni seçmen mi transfer edeceksin?

Fesli Kadir'in tüm sülalesini sikeyim. Senin Dersimli Kemal'in değil mi zaten Ekmel denen Atatürk düşmanı şerefsiz şakirdi aday gösteren, Gül denen iti aday göstermek isteyen?

Ben AKP tabanından oy alacaksak kalkıp da dinci yobaz bir aday gösterelim demedim. Milletin dinine sövmeyen, milliyetçi ve merkez sağcı bir aday yeterli.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, RadikalKemalist said:

Öncelikle hakarete hakaretle karşılık verilebilir. Embesil de salak da sensin. Salak şey, senin matematiğin yok mu hiç? 

AKP tabanı bu ülkenin çoğunluğu olduğuna göre tabii ki AKP tabanından oy almak zorundasın. Başka kimden oy alacaksın, uzaydan yeni seçmen mi transfer edeceksin?

Fesli Kadir'in tüm sülalesini sikeyim. Senin Dersimli Kemal'in değil mi zaten Ekmel denen Atatürk düşmanı şerefsiz şakirdi aday gösteren, Gül denen iti aday göstermek isteyen?

Ben AKP tabanından oy alacaksak kalkıp da dinci yobaz bir aday gösterelim demedim. Milletin dinine sövmeyen, milliyetçi ve merkez sağcı bir aday yeterli.

AKP tabanı bu ülkenin çoğunluğu değil. O tabanın önemli bir kısmı, öyle deli şeyi tutar gibi tutmaz. Geçen seçimlerde, kaç arkadaş "istikrar olsun diye AKP'ye verdik" halindeydi. Ve ekonomi, tecavüzcülük falan filan, AKP'ye giden çoklarını bitirdi. 

Embesil diyoruz, hakaret falan filan... Embesilsin işte, bu bir hakaret değil, tespit. Canan'ın %1'i varmışta, yok şuymuşta.. 

Behey embesil! Canlı örneği önünde işte, İstanbul, Canan'ın çöplüğü. Demek, oluyormuş, hemde iki defa, hemde 800 bin fark geçirerek.

Önünde bu kanlı canlı örnek dururken, sen hala terane...

Ha, sana embesil diyorum, çünkü hoşuma gidiyor. Ama senin, ucuz bir aktroll, ucuz bir akit olduğunu da gayet biliyoruz. Derdin, amanda kürtçü bunlar diye CHP'yi karalamak, millet sandığa gitmesin vs. vs. kafası. Yemez artık, geç bu ucuz aktroll ayaklarını. 

Diğer yandan. Embesil; bak benim karım kürttü. Oğlum, kızım yarı kürt. Sen hangi götverenlikle çıkmış, kürtlere laf ediyor, onları bu ülkenin evladı değilmiş gibi tantana ediyorsun? Nereye gidiyorsan git, foseptiğin dibine kadar yolun var, hadeeee....

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, anibal yazdı:

AKP tabanı bu ülkenin çoğunluğu değil. O tabanın önemli bir kısmı, öyle deli şeyi tutar gibi tutmaz. Geçen seçimlerde, kaç arkadaş "istikrar olsun diye AKP'ye verdik" halindeydi. Ve ekonomi, tecavüzcülük falan filan, AKP'ye giden çoklarını bitirdi. 

Embesil diyoruz, hakaret falan filan... Embesilsin işte, bu bir hakaret değil, tespit. Canan'ın %1'i varmışta, yok şuymuşta.. 

Behey embesil! Canlı örneği önünde işte, İstanbul, Canan'ın çöplüğü. Demek, oluyormuş, hemde iki defa, hemde 800 bin fark geçirerek.

Ha, sana embesil diyorum, çünkü hoşuma gidiyor. Ama senin, ucuz bir aktroll, ucuz bir akit olduğunu da gayet biliyoruz. Derdin, amanda kürtçü bunlar diye CHP'yi karalamak, millet sandığa gitmesin vs. vs. kafası. Yemez artık, geç bu ucuz aktroll ayaklarını. 

Diğer yandan. Embesil; bak benim karım kürttü. Oğlum, kızım yarı kürt. Sen hangi götverenlikle çıkmış, kürtlere laf ediyor, onları bu ülkenin evladı değilmiş gibi tantana ediyorsun? Nereye gidiyorsan git, foseptiğin dibine kadar yolun var, hadeeee....

Hangi iletimde Kürtlere laf ettim? Aktroll senin 7 sülalendir. AKP'nin de Tayyip'in de 7 sülalesini sikeyim. İftiracı köpek.

Esas senin PKK'lı bir şerefsiz olduğunu gayet iyi biliyor bilenler.

Benim lisedeki en iyi arkadaşım Kürttü, rahmetli üvey dedem de Kürttü. Benim Kürtlerle hiçbir sorunum yok. Benim PKK'lılarla ve senin gibi PKK'yı "Kürtler" adı altında meşrulaştırmaya çalışan liboş PKK yalakalarıyla sorunum var.

Cevap bulamayınca hemen aktroll şu bu diye iftira atarsınız zaten. Çünkü çapınız, zekanız bu. İspatlamazsan şerefsizsin. Yettiniz artık iftiracı pislikler. 

Oh ne güzel be, cevap veremeyince hemen iftira at. Ad hominem'ci salak! Eminim sen şu düne kadar Tayyip kıçı yalamış eski yetmez ama evetçilerden birisindir.

Sitelerde Paylaş

yıllar evvel çalıştığım iş yerinde bir kapıcı vardı.

muhabbetini severdim, zaman zaman söyleşirdik.

söyleşirdik dediğim, o anlatırdı, ben dinlerdim.

iyi bir dinleyici olduğum için o da beni severdi.

neler anlatmazdı ki...

kadınlardan ekonomiye, magazinden siyasete kadar!

muhabbet adamdı doğrusu.

her konuda bir fikri vardı.

sorun şu ki:

asgari ücretle çalışırdı.

bir kız arkadaşı yoktu.

ülkeyi versen ülkeyi yönetirdi de kendini yönetmeyi pek beceremezdi!

belki işin teorisini çok iyi biliyordu da pratikten anlamıyordu!

kıssadan hisse:

bu işler atıp tutmakla olmaz.

hele de, teorimiz bile, 100 yıl öncesinde kaldıysa...

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Geta yazdı:

yıllar evvel çalıştığım iş yerinde bir kapıcı vardı.

muhabbetini severdim, zaman zaman söyleşirdik.

söyleşirdik dediğim, o anlatırdı, ben dinlerdim.

iyi bir dinleyici olduğum için o da beni severdi.

neler anlatmazdı ki...

kadınlardan ekonomiye, magazinden siyasete kadar!

muhabbet adamdı doğrusu.

her konuda bir fikri vardı.

sorun şu ki:

asgari ücretle çalışırdı.

bir kız arkadaşı yoktu.

ülkeyi versen ülkeyi yönetirdi de kendini yönetmeyi pek beceremezdi!

belki işin teorisini çok iyi biliyordu da pratikten anlamıyordu!

kıssadan hisse:

bu işler atıp tutmakla olmaz.

hele de, teorimiz bile, 100 yıl öncesinde kaldıysa...

Teorimiz 100 yıl öncesinden mi kaldı?

Biz bu 100 yılda o teorinin içine hiçbir şey koyamadık mı?

Biz 100 yıl sadece fareler gibi bu mirası mı kemirdik?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

İstanbul Canan'ın çöplüğü falan değil.İstanbul seçimini biz Canan'dan dolayı kazanmadık. Ekrem'in karizmasıyla kazandık. Ama ondan da önce ekonomik krizden bunalmışlıktan kazandık.

Bu adama neden Aktrol diye saldırıverdin ki. Bu adamın Aktrol olduğunu sen nereden anladın la!

Sen kafayı yemişsin. 

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de insanlar yaşam tarzına göre oy veriyor. Chp, İyip ve Hdp seçmeninin yaşam tarzları benzer, bu yüzden ortak hareket etmeleri doğal. Eskiden doğuda en çok oyu Chp alıyordu. Hdp seçmeni yaşam tarzı benzemediği halde Akp ile ortaklık kuracaksa geçmişte yaptığı gibi, bunu sadece Chp veya resmi ideolojiye (Cumhuriyet) düşmanlığından yapacaktır. Hdp seçmenini kaybetmek demek o seçmeni Cumhuriyet'e düşman hale getirmek demek ya da zaten düşmanlarsa da tamamen kaybetmek demek. Sadece seçim kazanmak, kaybetmek değil yani. Fırat'ın doğusuna bir şekilde geçmek gerekiyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...