Jump to content

Quantum paradigması ,determinist fiziği, metafiziğe mi dönüştürüyor?

Recommended Posts

klasik fizikte her şey kesindir formüle edilmiştir.köşeli ve kesindir
ancak quantum ile belirsizliğin artması ve klasik fizik formülleri ile açıklanamaması yeni  paradigma zorunlu olmuştur.
ışığın tanecik yapısı yanında  dalga yapısı ve gözlendiğinde tanecik ,gözlemlenmediğinde dalga gibi davranması  ise hala açıklanabilmiş değildir
klasik bilgisayarlarda verinin 1-ve 0 bitler ile ifadesi quantum bilgisayarlarda kubit denilen daha yoğun  bilgi ve olasılık taşıma kapasitesi   determinist fiziği hayli şaşırtmışa benziyor
determinist fizik te her şey gözlemle hipotezle başlar  deney ölçüm tekrar ile formüle edilir ve kesindir köşelidir
oysa quantum da ölçmeye biçmeye gözlemlemeye başlandığında  o bulut gibi kocaman veri ve olasılık deryası süzülüp koca gökten  bir damla olarak iner 
yani gözlemlenmediği ve ölçülmediği vakit okyanus gibi geniş bir alan iken
ölçü ve göze geldiğinde  dar bir alana sıkışıp kalır

eskilerin bir sözü var

para altın vb değerli şeyler sayıldığında bereketi kaçar derler

gerçekten klasik fizikte ki bu sayma kesin formüle etme acaba bilimi sınırlandırmakta mıdır?

acaba dijital yerine analog ve belirsizlik daha mı iyidir.

quantum adeta bulut gibi içinde çok miktarda su barındırır ve rüzgar ile uzaklara sevk edilir yığılır yoğunlaşır yağar
ancak elimizle bulutu tutmak istediğimizde tutamayız  elimiz ıslanmaz bile
veya gök kuşağı altında geçmeye çalışmak gibi yakınlaştıkça o uzaklaşır
sonra da bulut kuru bir şey içinde su yoktur demeye başlarız
oysa su olması için yoğunlaşma gerekir
quantum acaba bir nevi fizik ile metafizik arası bir sınır mıdır?
o sınır geçilirse metafizik mi dünyaya mı geçiş yapılır.

burda bulut atom altı parcacıklar gibi su zerrelerinden oluşur daha belirsiz ve dinamiktir

yağmur ise bulutun sayılabilir su dolu gibi donmuş sayılır hale gelmesidir

bu yüzden yağmur yerçekimine yenilir ağırlığı az olduğu halde

bulut  tonlarsa su taşıdığı halde rüzgar ile başka yerlere gidebilir

madde küçüldükçe fiziki kanunlara uymamaya mı başlıyor? metafizik kanunlar mı devreye giriyor.
bu nokta da  yoksa nicola tesla haklı mı çıkıyor :
"“The day science begins to study non-physical phenomena, it will make more progress in one decade than in all the previous centuries of its existence.”

― Nikola Tesla "

nikola teslanın metafizik spirutial hayalci ve kurguculuğunun icatları üzerinde ciddi tesirleri vardır
kişilik yapısı edison gibi değildir
edison doğru akımcı bir nevi dijital  kesik kopuk 1 0 mantığı arı eksi ,nikola tesla alternatif akım yani analogu hayatı realiteyi temsil eder.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

klasik fizikte her şey kesindir formüle edilmiştir.köşeli ve kesindir
ancak quantum ile belirsizliğin artması ve klasik fizik formülleri ile açıklanamaması yeni  paradigma zorunlu olmuştur.
ışığın tanecik yapısı yanında  dalga yapısı ve gözlendiğinde tanecik ,gözlemlenmediğinde dalga gibi davranması  ise hala açıklanabilmiş değildir
klasik bilgisayarlarda verinin 1-ve 0 bitler ile ifadesi quantum bilgisayarlarda kubit denilen daha yoğun  bilgi ve olasılık taşıma kapasitesi   determinist fiziği hayli şaşırtmışa benziyor
determinist fizik te her şey gözlemle hipotezle başlar  deney ölçüm tekrar ile formüle edilir ve kesindir köşelidir
oysa quantum da ölçmeye biçmeye gözlemlemeye başlandığında  o bulut gibi kocaman veri ve olasılık deryası süzülüp koca gökten  bir damla olarak iner 
yani gözlemlenmediği ve ölçülmediği vakit okyanus gibi geniş bir alan iken
ölçü ve göze geldiğinde  dar bir alana sıkışıp kalır

eskilerin bir sözü var

para altın vb değerli şeyler sayıldığında bereketi kaçar derler

gerçekten klasik fizikte ki bu sayma kesin formüle etme acaba bilimi sınırlandırmakta mıdır?

acaba dijital yerine analog ve belirsizlik daha mı iyidir.

quantum adeta bulut gibi içinde çok miktarda su barındırır ve rüzgar ile uzaklara sevk edilir yığılır yoğunlaşır yağar
ancak elimizle bulutu tutmak istediğimizde tutamayız  elimiz ıslanmaz bile
veya gök kuşağı altında geçmeye çalışmak gibi yakınlaştıkça o uzaklaşır
sonra da bulut kuru bir şey içinde su yoktur demeye başlarız
oysa su olması için yoğunlaşma gerekir
quantum acaba bir nevi fizik ile metafizik arası bir sınır mıdır?
o sınır geçilirse metafizik mi dünyaya mı geçiş yapılır.

burda bulut atom altı parcacıklar gibi su zerrelerinden oluşur daha belirsiz ve dinamiktir

yağmur ise bulutun sayılabilir su dolu gibi donmuş sayılır hale gelmesidir

bu yüzden yağmur yerçekimine yenilir ağırlığı az olduğu halde

bulut  tonlarsa su taşıdığı halde rüzgar ile başka yerlere gidebilir

madde küçüldükçe fiziki kanunlara uymamaya mı başlıyor? metafizik kanunlar mı devreye giriyor.
bu nokta da  yoksa nicola tesla haklı mı çıkıyor :
"“The day science begins to study non-physical phenomena, it will make more progress in one decade than in all the previous centuries of its existence.”

― Nikola Tesla "

nikola teslanın metafizik spirutial hayalci ve kurguculuğunun icatları üzerinde ciddi tesirleri vardır
kişilik yapısı edison gibi değildir
edison doğru akımcı bir nevi dijital  kesik kopuk 1 0 mantığı arı eksi ,nikola tesla alternatif akım yani analogu hayatı realiteyi temsil eder.

Klasik fizik determinist değildir.

Kesin ölçme imkansızdır. 

Ölçme aletinin en küçük  ölçü biriminin iki katı kadar hatalı ölçersin.

Kelebek etkisi bu hataların zaman geçtikçe  birikerek artmasına denir.

Kuantum mekaniği konusunda haklısın giderek metafizikleşiyor.

Kabala öğretileri fiziğe bulaşmış durumda.

Sitelerde Paylaş

büyücülük tarihte belki de en prestijli meslektir.

peki büyücüler gücünü nereden alır: bilinmezlikten ve belirsizlikten.

insanoğlu bildikçe büyücüler gözden düştü.

elbette her şeyi bilmeye imkan yok.

ama yağmurun nasıl yağdığını biliyoruz,

ay güneş tutulmalarının sebebini biliyoruz,

tarih boyunca insanları korkutmuştur bu tutulmalar.

tutulmanın gerçekleşmesiyle kılınacak namazlar bile var.

bugün kaç müslüman bilir bunu ve de tutulmayla namaza durur!

ne şahit oldum ne de duydum günümüzde bu namazları kılanları.

çünkü artık kimse korkmuyor.

ilkokul öğrencisi bile biliyor nedenini.

bilimin bize öğrettiği en önemli şey,

bazı şeyleri bilmiyor olmamızın onlara gizem katmamızı gerektirmediği.

belirsizlik karşısında bir büyük güçten korkmamız gerekmez.

örneğin koca evrende henüz başka canlılara (uzaylılara) rastlanmamıştır.

bu yarın rastlanmayacağı anlamına gelmez, elbette rastlanacağı anlamına da.

milyonlarca/milyarca olasılık vardır evrende.

biz bu uçsuz bucaksız olasılık denizinde kendimizi belirsizliklere kaptırmayız.

ya varsa, ya şöyle olursa, ya düşündüğümüzün tam tersiyse diye korkuya kapılmayız.

nasıl ki dinde kişi ancak bildikleriyle amel eder.

biz de bilimin ancak bize gösterdikleriyle amel ederiz, yaşamımıza yön veririz.

bir hastalığa iyi gelecek bir sürü yöntem ya da şifa kaynağı olabilir.

ancak bunlardan güvenilir olan (denenmiş ve sonuç alınmış) yöntem ve şifa kaynaklarını kullanırız. 

bu yüzden cincilere değil doktorlara gideriz.

bu yüzden cincilerin kendisi de doktorlara gider!

ama elinde bir şifa kaynağı olduğunu insanlara pazarlamaktan da geri durmaz!

hala çocuğu olmayan çiftler, bir umutla bu şifacıların kapısını arşınlar.

bunu yaptıran şey çaresizliktir.

bebek ölümlerini neredeyse sıfıra düşüren ve çocuk sahibi olamayacak milyonlarca insanı da çocuk sahibi yaptıran bilim,

bu sorunu yüzde yüz oranında çözemediği sürece bir kısım cinciler müşteri bulmaya devam edecektir.

bu belirsizlikler değil midir, bu ruhçu tayfayı en lüks mercedeslere bindiren?

uç desen, adam uçamaz. ama insanlara uçmayı öğretir!

uçmanın başka yollarını da anlatır!

uçmanın yolları bilimin bize sunduklarından ibarettir.

belki torunlarımız uçmanın daha kolay yollarını bulacaklardır.

ama bunu yine fizikle yapacaklardır, metafizikle değil!

tabii isteyenler budistlerin yöntemlerini de kullanabilirler!

astral seyahati deneyenler de olabilir!

ama kimse bu yöntemleri çocukları için güvenli bulmaz.

o halde neyi tartışıyoruz?

büyücülüğe çağdaş yorumlar getirmeyi mi!

insanlığın kurtuluşunun belirsiz/bilinmez güçlere bağlı olduğunu mu?

bilimi sulandırmanın kime ne faydası vardır?

Sitelerde Paylaş

Bu kez ışık kırılmadı ve quantum paradigması ile fizikte kırılma meydana getirdi

esasen quantumu doğuran da ışığın davranışıdır.zira madde altına inildikçe kütle kayboldu ve enerji ortaya çıktı.yani klasik madde tanımındaki madde parçacıklardan atomlardan oluşur tanımı değişti
ışık fiziksel olarak kütlesiz idi ancak enerji paketleri fotonlar şeklinde idi.
daha sonra acaba ışık klasik tanecikli madde yapısına uyuyor mu   kısmı incelendiğinde
şaşırtıcı dalga tanecik dualizmi çıktı.bazen tanecik gibi davransada ekseriyetle dalga gibi hareket ediyordu.
peki klasik tanecik partiküle ve dalganın temel farkı nedir?
tanecik yapıda hem  tanecik kütle ve enerjisi ile beraber hareket ediyordu
dalga da ise kütle değil sadece enerji yer değiştiriyordu
buna misal olarak stadyumda ki taraftarların dalga hareketi gibi taraftar fiziki olarak yerinde oturuyor ancak enerjiel hareketi ile dalga oluşturmanın bir parçası oluyordu
dalga adeta parçacıkları belli kanun altında birleştiren daha büyük ve büyülü bir şey midir?
acaba : " “Kendini okyanusta bir damla sanma. Bir damlanın içinde kocaman bir okyanussun"
diyen kişi doğru mu söyler. yani damla sandığımız tanecik partikül sandığımız acaba içinde
dalgalanan bir derya mı taşır daha derine indikçe?
veya damla idim deryaya karıştım derya oldum  felsefesi quantumun değişik tanımımıdır?
zira tanecik dalga ikilemi bundan fazla bir şey değilmiş gibi gözüküyor
misal derler: tek başına ibadet ile toplu ibadet aynı frekansı doğurmuyor
toplu ibadet ve dua daha etkilidir derler acaba toplu vurdukça yürekler onu top sindirmez
bu hakikate mi işaret eder.
batının ferdiyetçiliği tanecik ve partikül ise doğu nun toplumculuğu dalga mıdır okyanusmudur?
ışık yeni tanımlama   kütlesiz bir enerji olması  ile madde tanımına pek uymamaktadır.ancak enerjinin kesik foton şeklinde olması ve fotoelektrik olayı tam aksi yönde bazı açıklamalar yapar
ışık hızının sabitesi ve hızda adeta sınır çizmesi ışığı daha da büyülü esrarengiz hale getirmektedir.
ışık kütlesi olmadığı halde tanecikli kütleli maddeye derin nüfuz etmektedir
x ışınlarının derininin  derinine inip kırık kemikleri göstermesi  bunu gösterir
güneşten dünyaya ısı ve ışığı acaba ışık dışında hangi yapı kısa sürede ulaştırabilir?
gözden içeri girip retinada görüntü renk oluşturmasından  bitkinin klorofilinde besine dönüşmesi
başka hangi şey ile başarılabilir?
ışık adeta dünya hayatını sarmalamış kucaklamış ve devamını sağlayan sıcak bir anne kucağı gibidir
acaba madde ve varlık saf ışıktan mı meydana geldi?
yerin ve göğün nuru kavramının bununla ilgisi var mı?
veya saf ışıktan meydana geldiği söylenen varlıklar o zaman kütlesiz görünmez varlıklar mıdır ki
ışıkta esasen kütlesiz ve görünmez enerjidir bir nevi.
bigbangda sıfır kütleden ve büyük hızdan bütün varlığın ani oluşması başka nasıl yorumlanabilir?
adeta bir yıldırım çakması  ile her varlık aydınlandı
hayat hareket iledir ve hareket esasen dalgalanmanın da sebebidir
ses ışık renkler enerji esasen birer dalgadır  ve dalganın esası harekettir ancak kollektif bir harekettir
hayat ışık ses dalga esasen enerjinin titreşimidir
bir nevi hareketin titreşimidir
eski deyimle ihtizaz denir titreşime
ki oda canlanma ve hareket ile anılır.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

dalga adeta parçacıkları belli kanun altında birleştiren daha büyük ve büyülü bir şey midir?
acaba : " “Kendini okyanusta bir damla sanma. Bir damlanın içinde kocaman bir okyanussun"
diyen kişi doğru mu söyler. yani damla sandığımız tanecik partikül sandığımız acaba içinde
dalgalanan bir derya mı taşır daha derine indikçe?
veya damla idim deryaya karıştım derya oldum  felsefesi quantumun değişik tanımımıdır?
zira tanecik dalga ikilemi bundan fazla bir şey değilmiş gibi gözüküyor
misal derler: tek başına ibadet ile toplu ibadet aynı frekansı doğurmuyor
toplu ibadet ve dua daha etkilidir derler acaba toplu vurdukça yürekler onu top sindirmez
bu hakikate mi işaret eder.
batının ferdiyetçiliği tanecik ve partikül ise doğu nun toplumculuğu dalga mıdır okyanusmudur?

daha "büyü" diyor!

bilimi nasıl sulandıracağını bilmiyor!

bir kulp takıp, sözü arapların dinine getirecek ya!

7. yüzyılda araplar ne biliyordu ki kuantumla ilişkilendiriyorsun?

göğüsleri yeni tomurcuklanmış bir huriden kuantuma nasıl geleceksin!

madem bilim forumunda başlık açmışsın, bilim konuş!

toplu yapılan ibadet daha etkiliymiş!

toplu seksin daha etkisiz olduğunu söyleyebilir misin?

batı'nın ferdiyetçiliği bilmem tanecikmiş, partikülmüş!

batı'nın ferdiyetçiliği birey olmayla ilgilidir, sürü psikolojisinden kurtulmayla ilgilidir.

doğu'nunki ise sürü anlayışının korunmasından ileri gelir.

sürü anlayışının artıları da vardır elbette.

kimse acından ölmez ama sürü için kolaylıkla canını feda etmek zorunda kalabilir.

sürünün değerlerine koşulsuz bağlılık esastır.

götünü sol elle sileceksinden tut gerdek gecesi neler yapacağına kadar her şeyi sürü belirler!

kuantumdan muhabbetin geldiği yere bak!

doğu'ya övgüler dizecek, kendine bir pay biçecek ya!

batılı yaşam tarzını ahlaksızlıkla itham edip doğu'yu yüceltecek ya!

el kadar çocukları tarikat mekanlarında kim düzüyor?

kız çocuğunun babasına "sen bir ebubekir olmak istemez misin?" diyen sapık, referansını nereden alıyor?

ferdiyetçilik olsa bu tür sapıkların peşinden kim gider?

çocuklarını gözü kapalı bunlara teslim eder?

orta doğu önce bu pislikten kendini bir kurtarsın, sonra kuantumun izahını yaparsın!

ya da kuantum konuşacaksan adam gibi kuantum konuş!

bilimi sulandırma!

Sitelerde Paylaş

Ben metafiziğe inanmiyorum. Çünkü geçmişte kabul edilen çoğu efsane bugün gerçekleşmiştir ve artık normal  olarak görülmektedir. Herşeyin bir kuralı var yerine getirildiği takdirde gerçekleşmesi doğaldır. Metafizik de dincilerin maneviyat saçmalığına benzemektedir. Henüz açıklanmamış birşeyler bulup mistik senaryolar yaratma peşindeler. 

Sitelerde Paylaş
On 12.09.2020 at 20:05, Geta yazdı:

daha "büyü" diyor!

bilimi nasıl sulandıracağını bilmiyor!

bir kulp takıp, sözü arapların dinine getirecek ya!

7. yüzyılda araplar ne biliyordu ki kuantumla ilişkilendiriyorsun?

göğüsleri yeni tomurcuklanmış bir huriden kuantuma nasıl geleceksin!

madem bilim forumunda başlık açmışsın, bilim konuş!

toplu yapılan ibadet daha etkiliymiş!

toplu seksin daha etkisiz olduğunu söyleyebilir misin?

batı'nın ferdiyetçiliği bilmem tanecikmiş, partikülmüş!

batı'nın ferdiyetçiliği birey olmayla ilgilidir, sürü psikolojisinden kurtulmayla ilgilidir.

doğu'nunki ise sürü anlayışının korunmasından ileri gelir.

sürü anlayışının artıları da vardır elbette.

kimse acından ölmez ama sürü için kolaylıkla canını feda etmek zorunda kalabilir.

sürünün değerlerine koşulsuz bağlılık esastır.

götünü sol elle sileceksinden tut gerdek gecesi neler yapacağına kadar her şeyi sürü belirler!

kuantumdan muhabbetin geldiği yere bak!

doğu'ya övgüler dizecek, kendine bir pay biçecek ya!

batılı yaşam tarzını ahlaksızlıkla itham edip doğu'yu yüceltecek ya!

el kadar çocukları tarikat mekanlarında kim düzüyor?

kız çocuğunun babasına "sen bir ebubekir olmak istemez misin?" diyen sapık, referansını nereden alıyor?

ferdiyetçilik olsa bu tür sapıkların peşinden kim gider?

çocuklarını gözü kapalı bunlara teslim eder?

orta doğu önce bu pislikten kendini bir kurtarsın, sonra kuantumun izahını yaparsın!

ya da kuantum konuşacaksan adam gibi kuantum konuş!

bilimi sulandırma!

İslam coğrafyasındaki genetik miras her ne kadar güdük zekalı bağnaz insan modelinin bir dışa vurumu gibi görünse de sahip oldukları bilgilerin küçük bir kısmı daha fazla detay içeren daha eski ve daha köklü bir medeniyetin bilgi örüntüsünün izlerini üzerinde taşır. Bu yönüyle eski medeniyetleri ve büyü algısını yanlış yorumlamayın. Bugünün sınır biliminin temsilcilerinin şu pek sevmediğiniz cincilerle pek çok ortak yönü bulunmasını yadırgamayın. Zira bugün cinci dediğiniz ve genellediğiniz çok az sayıda karakterin böyle metafizik sebeplerle açıklanmaktan başka yolu olmayan pek çok fenomeni bu sınır bilim temsilcilerinin açıklayabiliyor olduğunu bilmiyor oluşunuz sizi çok yanlı düşünmeye sevkediyor.

Bilim sizin dökmeye çalıştığınız kalıplara sığmayacak kadar değişken ve bilinç güdümlü bir mevhumdur. Bu bilgiler doğuda daha fazla hissedilse de çok uzak geçmişte kaynağının yine batı olduğunu da anladığınızda her şey daha fazla ayyuka çıkar. Bu bilgiler çok köklü bir medeniyetin tüm insanlık tarihinde izlerini hissettiren kayıp bir uygarlığa aittir ve bu medeniyet daha o zamanlarda levitasyon problemlerini çözmüş, gezegen ve yıldızlar arası seyahati mümkün kılacak araçlar geliştirmiş, sürekli ve serbest enerjiden faydalanabilmiş fakat bir yandan daha aptal insan alt türleri tarafından sürekli asimile edildiğinden bu bilgi örüntüsü zamanla hurefelerle yer değiştirmiştir.

Sitelerde Paylaş

Edit:

Bu bilgiler çok köklü kültürel ve teknolojik mirasın tüm insanlık tarihinde izlerinin hissedildiği kayıp bir uygarlığa aittir ve bu uygarlık daha o zamanlarda levitasyon problemlerini çözmüş, gezegen ve yıldızlar arası seyahati mümkün kılacak araçlar geliştirmiş, sürekli ve serbest enerjiden faydalanabilmiş fakat bir yandan daha aptal insan alt türleri tarafından sürekli asimile edildiğinden bu bilgi örüntüsü zamanla hurefelerle yer değiştirmiştir.

Konuyla ilgili araştırmacı antropolog Ayhan Çakmur'un özellikle bu uygarlığın izlerinin sürüldüğü tedavüldeki bilgilerin özetini içeren şu videoları izlendiğinde daha iyi anlaşılacaktır.

Özellikle Mısır piramitleri ile ilgili 4 bölümden oluşan seriyi izlerseniz daha iyi anlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCNCZZ1QBHdZwxL-ZAS5V97A/featured

1. Bölüm

tarihinde John.Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 saat önce, John.Ahmet yazdı:

Edit:

Bu bilgiler çok köklü kültürel ve teknolojik mirasın tüm insanlık tarihinde izlerinin hissedildiği kayıp bir uygarlığa aittir ve bu uygarlık daha o zamanlarda levitasyon problemlerini çözmüş, gezegen ve yıldızlar arası seyahati mümkün kılacak araçlar geliştirmiş, sürekli ve serbest enerjiden faydalanabilmiş fakat bir yandan daha aptal insan alt türleri tarafından sürekli asimile edildiğinden bu bilgi örüntüsü zamanla hurefelerle yer değiştirmiştir.

Konuyla ilgili araştırmacı antropolog Ayhan Çakmur'un özellikle bu uygarlığın izlerinin sürüldüğü tedavüldeki bilgilerin özetini içeren şu videoları izlendiğinde daha iyi anlaşılacaktır.

Özellikle Mısır piramitleri ile ilgili 4 bölümden oluşan seriyi izlerseniz daha iyi anlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCNCZZ1QBHdZwxL-ZAS5V97A/featured

1. Bölüm

videoda anlatılan şekilde  su damlası ile santimetre bulunamaz.
suyu damlattığın çubuğun çapı damlanın büyüklüğünü etkiler.

Sitelerde Paylaş

bir çok modern sandığımız şeylerin kökenine indiğimizde
bayağı  ilkel bir kök üzerinden geldiğini görürüz
esasen bir çok kompleks şeyin kökü sade ve basittir
sonra sonra gelişir değişir ancak temeli esası esasen ayndır
misal saatler önce dikilen çubuğun güneşe göre gölgesinin dönmesi kısalması uzaması  ile güneş saatleri doğdu  sonra çinde japonyada yağ lambaları ve mum saatleri kullanıldı ki mumlar eşit düzeyde  çizgi ile ayrılıyor her birimin yanma süresi zamanı ölçüyordu
sonra kum saatleri mekanik su saatleri ve çarklı saatler sarkaçlı saatler derken quartz atomik saatlere kadar geldi
ama temeli güneşin ayın hareketleri ayın şekil değişmesi 12 burç v.s dir
biliyoruz ki kutsal metinlerde  ayın güneşin hesaplayıcı özelliği ve 12 ay sayısı ifade edilir
gerçi 60 ve 360 sayısı daha önce kullanılıyordu sanırım dairevi  yörünge veya gök cisimleri şekli sebebi ile bu sistem oluştu.ama 60 ve 360  sistemi 12 li sistem ile de pekala uyumludur

**
enterasan bir şey daha var

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karat_(ağırlık_birimi)

https://en.wikipedia.org/wiki/Carat_(mass)

https://culinarylore.com/food-history:carat-and-carob-seeds/
karat denilen elmas mücevher ölçüsünün kökü nerden gelir
çok ilkeldir
keçiboynuzundan gelir
hayvan olanı değil tabii bitki olanı
niye
zira orta doğuda araplar arasında eskiden elmas mücevher gbi şeyler aynı büyüklükte çekirdek taşıyan keçi boynuzu çekirdekleri kullanılmış yani ortalama 24 çekirdek bir saf altın ağırlığına eşit olduğu için 24 ayarın da burdan geldiği söylenir
zaten ölçüde temel olan uniform eşit aralık olmasıdır
keçiboynuzu çekirdekleri de hem ağırlık hem  büyüklük olarak eşit sayıldığı için tartmada kullanılmış
etimoloji sözlükte carat un anlamı:

https://www.etymonline.com/search?q=carat

"also karat, late 15c., "a measure of the fineness of gold," from Middle French carat "measure of the fineness of gold" (14c.), from Italian carato or Medieval Latin carratus, both from Arabic qirat "fruit of the carob tree," also "weight of 4 grains," from Greek keration "carob seed," also the name of a small weight of measure, literally "little horn" diminutive of keras "horn of an animal" (from PIE root *ker- (1) "horn; 
arapça keçi boynuzu harub خَرُّوبٌ dır farsça harnub tur ki arapçadan alınmadır
zaten harnub pekmezi filan da deniliyor

malum batı osman diyemediği için ottoman diyor

harub ta carob karata dönmüş

.

Sitelerde Paylaş
On 11.09.2020 at 16:24, haci yazdı:

Quantum paradigması ,determinist fiziği, metafiziğe mi dönüştürüyor?

Tam tersine... quantum paradigması metafiziği deterministik fiziğe dönüştürüyor.

Bu iletiye kimse tepki göstermedi.Konu dağıldı. Aşağıdaki adreslere bakmanızı tavsiye ediyorum.

İngilizce bilenler durumu anlayacaktır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_decoherence

Decoherence | Definition of Decoherence at Dictionary.com

www.dictionary.com › browse › decoherence

noun. physics the process in which a system's behaviour changes from that which can be explained by quantum mechanics to that which can be explained by classical mechanics.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, haci yazdı:

Bu iletiye kimse tepki göstermedi.Konu dağıldı. Aşağıdaki adreslere bakmanızı tavsiye ediyorum.

İngilizce bilenler durumu anlayacaktır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_decoherence

Decoherence | Definition of Decoherence at Dictionary.com

www.dictionary.com › browse › decoherence

noun. physics the process in which a system's behaviour changes from that which can be explained by quantum mechanics to that which can be explained by classical mechanics.

Kuantum paradigması ve bu konudaki gelişmeler klasik fiziği güçlendirmez ya da tem tersi.. Bilakis kuantum fiziğindeki gelişmeler klasik fiziği hatta mantığı alt üst eder.

Yakın bir zamanda yapılan bilimsel bir deneyle örnek vererek konuyu güçlendirmek gerekirse şu örneği inceleyin.

http://superileri.com/bilim-adamlari-mutlak-sifirdan-daha-soguga-ulasti-kadar-dusuk-bir-sicaklik-ki-sonsuz-dereceden-bile-daha-sicak/

Çalışmanın aktarıldığı orjinal kaynak da burada...

http://www.livescience.com/25959-atoms-colder-than-absolute-zero.html

Bu deneyde 100 bin kadar atomu önce mutlak sıfır noktasına kadar soğutup daha sonra soğutmaya devam ettiklerinde neler olduğunu gözlemlemişler.

Bu atomlar mutlak sıfır noktasına ulaştıktan sonra daha da soğutuldukça sonsuz dereceden daha sıcak hale gelmişler fakat bu sıcaklıklar bildiğimiz pozitif sıcaklıklar değil negatif sıcaklıklarmış. Bu onların mutlak sıfırdan daha düşük sıcaklıklar olmalarına rağmen sıcak olarak tanımlanacak şekilde titreşimleri demek.

Dahası bunun termodinamiğin 2. yasasına aykırı olduğunu ve bu prensiple çalışan devridaim makinelerinin yapılabileceğinden bahsediyorlar. Bunları bilim adamları söylüyor arkadaşlar iyi okuyup, anlayın.

"Bu sıradışı buluş yüzde yüz’den daha fazla verimli motorlar yapmaya ve enerji üretebilen devridaim makinaları geliştirmeye izin verebilir, ya da karanlık enerji adı verilen ve içinde yaşadığımız evrenin genişlemesine neden olan gizemi açıklamaya yardımcı olabilir."

Şimdi bu çalışmaların klasik fiziği desteklediğini sakın söylemeyin.

tarihinde John.Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

örnek ne kadar uyar bilemem
ama  quantum ışık davranışı ve hızının adeta maddesel hızın son sınırı ile ve mikro düzeyde farklı bir paradigma ortaya çıkardı
misal: bir   kırmızı bilyeyi bir ipe bağlasak ve dairevi olarak döndersek  yavaş hızlarda göz bilyeyi algılar bu bilye tanecik partiküle denk gelir
 sonra döndürmeyi hızlandırdıkça o bilye  artık tanecik değil kesintisiz kırmızı bir çember çiziyor gibi görünmeye başlar  zira o kadar hızlı döndürülüyor ki adeta bilye sade bir yerde değil aynı anda çemberin her yerinde imiş gibi görünmeye başlar
bu çembersel görünüm dalgaya denk gelir diye düşünüyorum
bazı kuşlar o kadar hızlı kanat çırpar ki göz o hareketi algılamaz ve sanki kanatları durgun gibi gözüküyor
quantum ışık hızı ile artık gözün kavramadığı göremediği bir boyuta gitmeye başladı arık kesinlik yerine olasılık devreye girmeye başladı
yani elektron o kadar hızlı hareket diyor ki yeri tam kestirilemiyor ancak bilyenin çember içinde ki yeri gibi her yerde  demek gibi bir bulutumsu pozisyon beliriyor ki buda belirsizliktir 
ancak hızla döndürülen  bilye yi tutuğunuzda mutlaka çemberin bir yerinde tutarsınız ve o zaman sadece o bilye ordadır ve durağandır burda bir paradoks ortaya çıkıyor
konumunu bildiğinizde  olasılık yoğunluğu ortadan kalkar bulut olayı
konumu bilmediğinizde bulut ortaya çıkar
quantum bu yüzden klasik mantığı tuz buz etti
daha çok fussy logic denilen bulanık bulutumsu mantık artık geçerli 
yani kesin bilme yerine bulutumsu süngerimsi bir mantık ortaya çıktı
ışık hızına ulaşmış bir mermi camı kırmadan diğer tarafa geçer söylemi var
evet doğru zira mermi maddeden soyutlanıp enerjiye ışığa dönüyor
ışıkta kırmadan camı geçebilir
x ışınları derimizden geçip kemikleri gösteri
gama ışınları daha yoğun şeylerden geçer

şu resime bakınca:

https://www.engineeringtr.com/2019/08/06/elektromanyetik-dalga-ve-cesitleri/

DQmRNXCnqvBKYwEngtWZ5q8A5QMkWELmEWgvfJJ6aGjTit9_1680x8400.png
aslında her şey ışık enerji ve dalgadır özüde ışıktır gibi geliyor bana

**
kutsal metinlerde ışıktan yaratılan varlıkların aynı anda her yerde olması
veya sufizmde ermiş kişilerin aynı anda farklı yerlerde görünmesi olayı
acaba ışık hızı veya ışık hızınında aşılmış ayrı bir metafizik dünyaya geçmiş olduğunu mu gösterir?
zira normal fiziki dünyada bu pek mümkün değil
yine ışık ve onun hızı ve davranışı bana göre burda da devreye giriyor
belirsiz bulutumsu bir  durum ortaya çıkıyor.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...