Jump to content

Hacamat faydalı mı yoksa uydurma mı?

Recommended Posts

Şişe çekilmesi çok eski bir tedavi şekli olup kesinlikle yararlı olduğu durumlar vardır. Ama onlar yüzyılların karanlığı içinde kaybolup gitmişlerdir.

Bazı konjestif kalp yetmezliklerinde kanlı şişe çekilmesinin yararlı olduğu gösterilmiştir. Ama günümüzde bu yarar çok az olduğundan ve etkili ilaçlar da olduğundan artık baş vurulmayan bir tedavi şeklidir.

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Brad pit yazdı:

Selamlar arkadaşlar, aramızda hacamat yaptıran var mı?

Ben şahsi anlamda çok faydasını gördüm. Ancak bilimsel olarak faydalı mı şüpheliyim. 

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Hacamat ile avatarından   kendini doğrayan müslümcüler geldi aklıma. :)

Onlar neden kendilerine işkence ediyorlar?

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, haci said:

Şişe çekilmesi çok eski bir tedavi şekli olup kesinlikle yararlı olduğu durumlar vardır. Ama onlar yüzyılların karanlığı içinde kaybolup gitmişlerdir.

Bazı konjestif kalp yetmezliklerinde kanlı şişe çekilmesinin yararlı olduğu gösterilmiştir. Ama günümüzde bu yarar çok az olduğundan ve etkili ilaçlar da olduğundan artık baş vurulmayan bir tedavi şeklidir.

Hacı, hacamat o değil. Hacamat, keskin bir şeyle, genellikle iki omuz arası veya alından, iki kaşın arasından mesela kan çıkaracak bir kesik açarak, kan akıtmaktır. Bazen, şiş yere falan da yapılırmış eskiden. Tabi bu hiç bir halta yaramadığı, iltihap kapma riskleri falan nedeniyle çok önceleri terk edilmiş, kupa tedavisi denen şey, hacamat olarak lanse edilmiş. Bu kupa tedavisi denen şeyin Tıbbi faydası/zararını elbette sen daha iyi bilirsin. Fakat, asıl hacamat elbette bir hurafe. 

Kupa tedavisi ise, bazı yollarla, kulunç gibi ağrılarda iyi gelebilmekte. Asıl etkisi, bir tür fizyoterapi yöntemi olması. Fakat, kalp hastalığı gibi şeylerde elbette faydası olsa da gereksiz. Ama, hastalık bulaştırma, bazı komplikasyonlarda sakıncalı olması gibi durumlarda var. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Hacı, hacamat o değil. Hacamat, keskin bir şeyle, genellikle iki omuz arası veya alından, iki kaşın arasından mesela kan çıkaracak bir kesik açarak, kan akıtmaktır. Bazen, şiş yere falan da yapılırmış eskiden. Tabi bu hiç bir halta yaramadığı, iltihap kapma riskleri falan nedeniyle çok önceleri terk edilmiş, kupa tedavisi denen şey, hacamat olarak lanse edilmiş. Bu kupa tedavisi denen şeyin Tıbbi faydası/zararını elbette sen daha iyi bilirsin. Fakat, asıl hacamat elbette bir hurafe. 

Kupa tedavisi ise, bazı yollarla, kulunç gibi ağrılarda iyi gelebilmekte. Asıl etkisi, bir tür fizyoterapi yöntemi olması. Fakat, kalp hastalığı gibi şeylerde elbette faydası olsa da gereksiz. Ama, hastalık bulaştırma, bazı komplikasyonlarda sakıncalı olması gibi durumlarda var. 

Eski tedavi yöntemlerinden bazıları hala kullanılıyor. Sülük tedavisi onlardan biri... Kullanıldığı yer daha da ilginç. Kopan parmakları tuttururken venöz konjesyonu önlemek için sülük kullanılıyor. Sülüğün kullanıldıığı başka endikasyonlar da var.

Şişe çekmek (kupa tedavisi) artık kullanılmıyor. Kullanan doktorlar vardır mutlaka ama ben hiç kullanmadım. Buna rağmen kansız kupanın kullanılmasının bir sakıncası olduğunu sanmıyorum. Yararı bile olabilir. Ama yine de sülük tedavisi kadar yararlı olamaz. Sülük tedavisi hayat kurtarıyor.?

Sitelerde Paylaş

Uzun süredir sırtımda korkunç ağrılar var. Ağırlık kaldırmaktan olduğunu sanıyordum ama ağırlık kaldırmayı kestiğim halde ağrlarım dinmedi. 

Yıllardır adam gibi uyuyamıyorum.

Sırtını hacamat ettiren bir vatandaş bana da aynısını ısrarla önerdi. O çok faydasını görmüş. 

Ben böyle bilim dışı hurafelere inanacak adam deliğim elbette ama sırtımın ağrısından da duramıyorum. Acaba ? diyorum

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Googler yazdı:

Uzun süredir sırtımda korkunç ağrılar var. Ağırlık kaldırmaktan olduğunu sanıyordum ama ağırlık kaldırmayı kestiğim halde ağrlarım dinmedi. 

Yıllardır adam gibi uyuyamıyorum.

Sırtını hacamat ettiren bir vatandaş bana da aynısını ısrarla önerdi. O çok faydasını görmüş. 

Ben böyle bilim dışı hurafelere inanacak adam deliğim elbette ama sırtımın ağrısından da duramıyorum. Acaba ? diyorum

Şişe çektirmenin bir kontraendikasyonu yok ama yararı yeterli olmayabilir. Fizik tedavi daha uygun sizin için... Kesinlikle tedavisi mümkün. Boş yere ağrı çekiyorsunuz.

Şişe çektirmek bilim dışı bir hurafe değil. Bir tür fizik tedavi.

Sitelerde Paylaş

Olabilir. 

Ama ben bir Klippel-Trenaunay sendromuyum. Ki bunu (sözde) doktorlardan önce kendim tıp kitapları alıp okuyarak teşhis etmiştim.Hatta onlardan önce söylemiş ve hepsini şoke etmiştim. Neyse....

Sol bcağımda konjenital varikoz hemanjiyom var. Ergenlikten beri böyle. Yüksek basınçlı varis çorabı kullanıyorum. 

Kan dolaşımım bozuk. Spor ve yürüyüş (tempolu) çok iyi geliyor. 

Haa bunları yapıyor muyum?

Sikimde değil! Hala iki paket sigara içiyor ve rakı şişesinin dibini buluyorum. 

İnşallah ölür giderim de siz de kurtulursunuz ben de.

Kahpe dünya!

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Almanyadan getirdigim bir MASAJ makinem var.Vucudumun herhangi bir yerinde bir AĞRI ve SIZI olunca MASAZ makınesını çalıstırıp oraya tutuyorum.Makina ağrıyan yeri kuvvetlice masaz sonunda en fazla iki üç kerede AĞRI ve sancılar kesilmekte.Bazan kalbime bir sancı giriyor,bu makineyi çalıştırıp oraya tutunca 3-5 dakkada ağrı kesilmekte, bu masaja bir hafta günde bir dafa devam ettigimde.Agrılar kesilmekte aylarca o ağrıdan kurtulmuş oluyorum.Ağrının tekrarında tekrarr MASAJA bas vurmam tekrar agrıları kesmektedir.

SIRT

BEL

GÖYÜS ağrilarında anında ağrıyı kesmektedir.

Bu masaz makınası Türkiyedede satılmakta.Bazı ufak masaj makınalarıda var ama onlardan hiçbir fayda göremedim.

Bu makınenin adı şöyle IGLA-VIBRO-SHAPE prof essional slimming.Bu makine ağri olan yere tutuldumu orda oldukca şiddetli titreşim yapmakta butitreşim sonunda ağrılar kesilmektedir.Bu makina benim çoğunlukla ilk yardım doktorum.

Bu makına doktora koşmanıza % 70 engel olacaktır.Alın deneyin,çok faydasını göreceksiniz.Eski uygulamalar uzun iş pekte faydalı sayılmazlar.Şişe kullanımı benzeri şeyler uzun iş ve pekde yararlı degillerdir.

Dedeniz

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

işte o makine

Arama Modları

Yaklaşık 1.590 sonuç bulundu (0,44 saniye) 

Arama Sonuçları

Videolar

Ajkerdeal.com
YouTube - 22 May 2016

Baraka Sports
YouTube - 26 Haz 2014

toptanciniz .com
YouTube - 10 Mar 2015

HomemarkSA
YouTube - 24 Haz 2019

Web sonuçları

Vibro Shape İncelme Kemeri, Masaj Kemerinden, Kumandadan ve Adaptörden oluşur. Vücudunuzdaki ekstra santimlerden kurtulmak için mükemmel bir alettir.
 Kullanıcı oyu: 3,9 - ‎414 inceleme
Eksik: IGLA ‎| Şunları içermelidir: IGLA
Sitelerde Paylaş
On 13.09.2020 at 11:01, Smile Buddha yazdı:

Hacamat ile avatarından   kendini doğrayan müslümcüler geldi aklıma. :)

Onlar neden kendilerine işkence ediyorlar?

@Türk Ateist bende merak ediyorum. Acaba insanlar neden acılarını düşünerek kederlenir,neden olan oldu hayatıma devam etmeliyim demez?

https://m.youtube.com/watch?v=oK22raG6sbY

Bu konserdeki insanların problemi nedir?

Sitelerde Paylaş
On 13.09.2020 at 19:18, haci said:

Şişe çektirmenin bir kontraendikasyonu yok ama yararı yeterli olmayabilir. Fizik tedavi daha uygun sizin için... Kesinlikle tedavisi mümkün. Boş yere ağrı çekiyorsunuz.

Şişe çektirmek bilim dışı bir hurafe değil. Bir tür fizik tedavi.

Bazı hastalıklarda kontrendike olabiliyor(muş) hacı. Bu işi yapan, hemde lisanslı bir doktor olan arkadaşımdan duymuştum. O kadar tıp bilgim yok, olsa da, bu konular hassas konu, uzmanlarını dinlemeyi tercih ederim.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, anibal yazdı:

Bazı hastalıklarda kontrendike olabiliyor(muş) hacı. Bu işi yapan, hemde lisanslı bir doktor olan arkadaşımdan duymuştum. O kadar tıp bilgim yok, olsa da, bu konular hassas konu, uzmanlarını dinlemeyi tercih ederim.

Her hastalık tedavisinin kontraendike olduğu vakalar vardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...