Jump to content

Deizm ve panteizm de ateizmin kolları sayılamaz mı?

Recommended Posts

Ateist kelimesi zaten teistin zıttı değil midir? Yani apolitik-politik, asosyal-sosyal gibi. 

Üstelik Deizm ve Panteizm tanrıyı tamamen anlamsız bir kavram haline getirmektedir. Deizme göre tanrı sadece bir ilk nedenden ibarettir. Panteizme göre ise evrenin kendisidir. Her iki düşünce de bilinçsiz ve insani özelliklere sahip olmayan bir tanrı fikrini savunmaktadır. 

Bence böyle bir varlığa tanrı demek bile gereksizdir. Zira tanrı teizmin ortaya attığı bir kavramdır. Tanrı, insani özelliklere sahip bilinçli bir varlıktır. 

İnsanların yaşayışına ve evrenin işleyişine müdahale edemeyen, insanları ödüllendirip cezalandırmayan, aklı ve duyguları olmayan bir güce neden tanrı denir ki?

Bu yüzden ben deistleri ve panteistleri dışlamayı reddediyor ve onları da ateist kategorisinde değerlendiriyorum. 

Sitelerde Paylaş

Günümüzdeki özellikle bu forumda kendini ateist olarak tanımlayanların ben gerçek ateistler olduğunu düşünmüyorum. Ontolojik referanslarla tanrı savını reddetmek yerine yalnızca islam düşmanı olup bir yandan hıristiyanlığa ve museviliğe yeşil ışık yakan iki yüzlülerin teolojik görüşüne islam düşmanı demek daha doğru olur.

Kaldı ki ben agnostiğim ve hiç bir zaman kendime agnostik ateist demedim. Ateizmden bu özelliklerinden dolayı tiksiniyorum. Bana yalnızca agnostik denmesinden yanayım. Bırakın panteistlere ve deistlere ateist denmesini yukarıda bahsettiğim tarzda (ki bu çok büyük çoğunluktur) kişilere bile ateist denemez.

tarihinde John.Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 18.09.2020 at 19:20, John.Ahmet said:

Günümüzdeki özellikle bu forumda kendini ateist olarak tanımlayanların ben gerçek ateistler olduğunu düşünmüyorum. Ontolojik referanslarla tanrı savını reddetmek yerine yalnızca islam düşmanı olup bir yandan hıristiyanlığa ve museviliğe yeşil ışık yakan iki yüzlülerin teolojik görüşüne islam düşmanı demek daha doğru olur.

Kaldı ki ben agnostiğim ve hiç bir zaman kendime agnostik ateist demedim. Ateizmden bu özelliklerinden dolayı tiksiniyorum. Bana yalnızca agnostik denmesinden yanayım. Bırakın panteistlere ve deistlere ateist denmesini yukarıda bahsettiğim tarzda (ki bu çok büyük çoğunluktur) kişilere bile ateist denemez.

Neden İslam'ın eleştirilmesi sana bu kadar batıyor? Ne zaman İslam eleştirilse sanki kutsalına laf edilmiş gibi savunma pozisyonuna geçip ateistlere, ateizme saldırma nedenin ne? Sana ne ateistler İslam'a saldırıyorsa? İslam'ın egemen olduğu bir coğrafyada İslam'a saldırılmayacak da neye saldırılacak? Nesi yanlış bunun? Ki sen de ben agnostiğim diyerek aslında İslam'a saldırmış oluyorsun, İslam'ı kuran Muhammed'e resmen yalancı diyorsun, İslam da bir yalandan ibarettir demiş oluyorsun. Bir insan nasıl bu kadar kendisiyle çelişebilir ki?

Hiç bir ateist ne hristiyanlığa, ne museviliğe ne de başka din zırvalarına yeşil ışık yakmaz, o senin hezeyanların.

Ateizm din zırvalarına doğrudan, hiç eğilip bükülmeden zırva der, hiç kıvırmaz. Bu dik duruş bazı ateist olmayanlara kendi dansözlüklerini hatırlatıyor olmalı ki ateizme gıcık oluyorlar.

Sitelerde Paylaş

İslama saldiriyorlar ! Diyince sanki islam cok cici cok guzel bir şeymiş gibi algı yaratiliyor. Saldirilan sey islam degil , "Yalan" dir. Sen yalan soyleyerek milyarlari masallarla kandirirsan , insanlar tabiki bu yalanın karşısinda duracaktir.

Bu yalanlar yuzunden hic bir islam devleti gelisemiyor iste.

tarihinde Hubble_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 saat önce, sağduyu yazdı:

Neden İslam'ın eleştirilmesi sana bu kadar batıyor? Ne zaman İslam eleştirilse sanki kutsalına laf edilmiş gibi savunma pozisyonuna geçip ateistlere, ateizme saldırma nedenin ne? Sana ne ateistler İslam'a saldırıyorsa? İslam'ın egemen olduğu bir coğrafyada İslam'a saldırılmayacak da neye saldırılacak? Nesi yanlış bunun? Ki sen de ben agnostiğim diyerek aslında İslam'a saldırmış oluyorsun, İslam'ı kuran Muhammed'e resmen yalancı diyorsun, İslam da bir yalandan ibarettir demiş oluyorsun. Bir insan nasıl bu kadar kendisiyle çelişebilir ki?

Hiç bir ateist ne hristiyanlığa, ne museviliğe ne de başka din zırvalarına yeşil ışık yakmaz, o senin hezeyanların.

Ateizm din zırvalarına doğrudan, hiç eğilip bükülmeden zırva der, hiç kıvırmaz. Bu dik duruş bazı ateist olmayanlara kendi dansözlüklerini hatırlatıyor olmalı ki ateizme gıcık oluyorlar.

Yanlış söyledim. Siz yalnızca sunni düşmanısınız. Bırakın museviliğe ve hırıstiyanlığa da düşman olmayı alevileri bile her fırsatta güzellemenizden de anlaşılıyor ki siz yalnızca sunni düşmanlarısınız. Madem ateistsin neden bütün dinlere ve islamın tüm mezheplerine düşman değilsin ve neden hepsine saldırmak yerine yalnıza sünnilere gider yapıyorsun?

Muhammed'e ettiğin küfürleri neden Ali'ye de etmiyorsun. Neden diğer peygamberlere de aynını söyleyemiyorsun?

İşte siz tatlı su ateistlerisiniz. Kimler sünni düşmanı ise hemen hepsiyle

1. Aleviler

2. Diğer dinlere inanlar

3. Siyasal islam karşıtları diğer bir deyişle solcu teistler ve mevlana dostları

ile kol kolasınız.

İşte sizin bu iki yüzlülüğünüzü eleştiriyorum. İslam'a ve Muhammed'e ettiğiniz küfürler umurumda değil, aynını diğer mezhep ve dinlere de yapamadıktan (yapmadıktan) sonra...

İnanmayan şu başlığa baksın

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/70442-ateist-görünümlü-aleviler-hakkında/

tarihinde John.Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teizm ve ateizm ve onların altdalları kendilerinden büyük ve maneviyat olarak bilinen bir sisteme aittir.

Maneviyat, insanların tatmin etmekle yükümlü oldukları ilginç ve çok karmaşık bir güdüler veya duygular demetidir.

https://haci-haci.typepad.com/hacinin_yeri/religion/

Yukardaki adresde bu konu daha geniş olarak tartışılmıştır.

Sitelerde Paylaş
On 21.09.2020 at 00:05, John.Ahmet said:

Yanlış söyledim. Siz yalnızca sunni düşmanısınız. Bırakın museviliğe ve hırıstiyanlığa da düşman olmayı alevileri bile her fırsatta güzellemenizden de anlaşılıyor ki siz yalnızca sunni düşmanlarısınız. Madem ateistsin neden bütün dinlere ve islamın tüm mezheplerine düşman değilsin ve neden hepsine saldırmak yerine yalnıza sünnilere gider yapıyorsun?

Muhammed'e ettiğin küfürleri neden Ali'ye de etmiyorsun. Neden diğer peygamberlere de aynını söyleyemiyorsun?

1. Aleviler

2. Diğer dinlere inanlar

3. Siyasal islam karşıtları diğer bir deyişle solcu teistler ve mevlana dostları

ile kol kolasınız.

İşte sizin bu iki yüzlülüğünüzü eleştiriyorum. İslam'a ve Muhammed'e ettiğiniz küfürler umurumda değil, aynını diğer mezhep ve dinlere de yapamadıktan (yapmadıktan) sonra...

https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/70442-ateist-görünümlü-aleviler-hakkında/

Nerede gördün benim alevileri, museviliği, hristiyanlığı güzellediğimi? Ezbere sallıyorsun, iftira atıyorsun. Sen nerede gördün benim Muhammed'e küfrettiğimi? İftira atmak ne kadar kolay değil mi? Ölmüş gitmiş bir adama ne diye küfür edeyim ki? Ama şunu açıkça söyleyebilirim ki, bütün peygamberler şarlatandır, yalancıdır. Muhammed, İsa, Musa, İbrahim falan fark etmez, hepsi yalancıdır, sahtekardır. Ali de başka bir yalancı ve sahtekardır, Ali'yi de sayayım ki, ama Ali'den bahsetmedin diye şark kurnazlığına kalkışma. Sen de aynını söyleyebiliyor musun? Agnostiğim dediğine göre sen de Muhammed dahil bütün peygamberler yalancıdır demen lazım. Bunu söyleyebilir misin?

Açıkça görülüyor ki, Muhammed'in, İslam'ın eleştirilmesi sana acaip batıyor, eleştiriye karşı eleştiri getirmek yerine aman benim kutsalıma küfür ediyorlar diye şark kurnazlığı yapıyorsun, bu da çok komik oluyor, seni daha gülünç duruma düşürüyor. Sen bırak da İslam, sünni seviciliğini, eleştirilerimizde yanlış olan ne var, onlardan bahset. Yok öyle, kutsalıma küfür ediyorlar diye şark kurnazlığı.

Şunu açıkça söyleyim, benim gözümde bütün dinler palavradır, bir yalandan ibarettir. Onu bırak, tanrı kavramı bile bir palavradan, yalandan ibarettir. Ortada bir tanrının olması mantıken imkansızdır, çünkü evreni ve içindeki canlıları yaratmak için gereken bilgi tek bir varlıkta olamaz, bunu iddia etmek, akla, mantığa aykırıdır. Bir zamanlar tek başına olan bu tanrı evreni ve içindeki canlıları yaratmak için gerekli bilgiyi nereden elde etmiş, ha?

Bu ülkede egemen din İslam, egemen mezhep sünnilik olduğu sürece bunların eleştirilerden en yüksek payı almasından daha doğal ne olabilir? Bu forum hristiyan, musevi, alevi kaynıyor da bizim mi haberimiz yok? Çok meraklıysan hristiyanlık, musevilik, alevilik hakkında bir konu aç da gör bak nasıl eleştiriyoruz.

Sitelerde Paylaş

sayılamaz.

Sitelerde Paylaş
On 21.09.2020 at 03:05, John.Ahmet yazdı:

1. Aleviler

2. Diğer dinlere inanlar

ile kol kolasınız.

Bu konuda haklısın. Ama benim gibi salt Sünni düşmanı olmayan, Alevilere yalakalık yapmayan ateistler de var. Genelleme yapmamak lazım.

Alevilere yalakalık yapanlar zaten ateist bile değil hemen hemen hepsi kripto Alevi.

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

Kelime oyunlarıyla olmaz bu iş. Ateist kelimesinin etimolojisini incelediğinde anlarsın. Yunanca tanrı kelimesi "theos" kelimesine tekabül eder. "Theist" bu sebeple tanrıcı demektir. "A-theist" dediğin zaman tanrıya karşıtlık bildirmiş olursun. Bu sebeple olacak ki aynı şeyler diyemezsin. 

Ki zaten Panteizm, Ateizm ile benzerlikler taşır, aslında çok uzak değildirler. Ama Deizm öyle değil, tamamen birbirlerine zıtlar. Dawkins'in tablosu gelsin hemen aklınıza:

1-Deizm, mutlak deist

2-Deizm, septik deist

3-Deizm, negatif deist

4-Agnostizm

5-Ateizm, negatif ateist

6-Ateizm, septik ateist

7-Ateizm, pozitif ateist

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...