Jump to content

İSLAMIN KADINLARA BAKIŞI.OKUYUNDA İNANIMKİ KAFİR OLMAYASINIZ.

Recommended Posts

İşte böyleee,

Hatipoğlunun deyişine göre islamın KADINA  bakışı.

İslam'ın kadına gerçek bakışı
refid:16440655 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Hürriyet Gazetesi Yazarı Nihat Hatipoğlu, kadın ve kadınla ilgili söylenen uydurma ve yanlış sözleri yazdı ve yorumladı.

İşte Hatipoğlu'nun yazısı...

İslam elbette kadını yüceltmiştir

ÜLKEMİZDEKİ en büyük problemlerden birisi de herkesin her konuda ahkam kesmesi, konuşması ve yazmasıdır. Halbuki uzmanlık gerektiren, hassas olan konularda o işin uzmanları, özel yetişmiş bilim adamları konuşmalı, yazmalılar.�

Ben tıp alanında veya teknik bilgi gerektiren bir alanda konuşursam yanlış yapmış olurum ve itibar kaybına uğrarım.

Dini konularda asli kaynaklara inemeyen, tarayamayan ve bu konuda da uzmanlığı olmayan bir gazeteci veya spor yazarı veya edebiyatçı ahkam kesmeye başlarsa yanlış yapar ve itibarını yitirir. Doğru ve faydalı bilgi akışına zarar verir. Gülünç duruma düşer.

Hz. Peygamber (s.a.v.)’in kadınlarla ilgili olarak söylediği veya söylemediği sözler bu türden insanların istismar ettiği alanların başında gelir.
Peki hadislerde kadınları aşağılayan sözler olabilir mi? Bir hadis Hz. Peygamber (s.a.v.)’e dayanıyorsa elbette böyle bir şey olamaz. Ama uydurma hadislerde, Hz. Peygamber (s.a.v.)’in ağzından çıkmamasına rağmen ona mal edilen  hurafelerde böylesi sözlere rastlanabilir. Bu tür sözler ya ravi tarafından sonradan hadise katılan idrac- yorumlardır, ya hadisleri zayıf hale getiren an’ane denilen teknikle yapılan rivayetlerdir. Bu tür rivayetlerin tümünde ve ravilerde problem vardır. Bu tür rivayetleri taradığımızda buradaki itibarsız ravilerin mutlaka “Zehebi, İbni Hacer, Ayni, Ebu Zura Razi, Ebu Hatim, Sehavi, Aliyyül Kari, Ebul Ferec Cevzi, Beyruti, Acluni, El-Baci,Zuhri” veya başka bir tenkitçi alimin ağına takıldıklarını görürüz.

Hal böyleyken “mal bulmuş Mağribi gibi” bu uydurma veya zayıf rivayetlere yapışıp İslam’a göre kadın işte budur demek ve İslam’a buradan baktırmaya çalışmak ne kadar bilimsel, objektif ve ahlakidir. Takdirini size bırakıyorum.

Şimdi hepsi defolu olan ve Hz. Peygamber (s.a.v.) tarafından söylenmediği kesin olan bu çirkin ifadelerden bir kısmını ileteyim:

-  Uğursuzluk üç şeyde var: Kadında, evde ve atta. (Uydurma)
-  Kadınlar aklen ve dinen eksik yaratıklardır. (Uydurma)
-  Kadınlar erkeklerin eline, hürriyetlerini terk etmişlerdir. (Uydurma)
-  Eğer erkek tepeden tırnağa cerahat olsa, kadın da diliyle yalasa yine erkeğin hakkını ödeyemez. (Uydurma)
-  Kadına itaat pişmanlıktır. (Uydurma)
-  Kadınlar olmasaydı Allah’a tam itaat edilirdi. (Uydurma)
-  Döl getiren kadın hayırlıdır. (Uydurma)

Bütün bu sözler Buhari, Süyuti, İbn Adiyy, Iraki, Mizzi, Sehavi, Aliyyül Kari gibi alimler tarafından şiddetle reddedilmiş ve uydurma oldukları deklare edilmiştir.

Hz. Peygamber (s.a.v.) gibi bir rahmet elçisinin ağzından böylesine alçaltıcı sözlerin çıktığını iddia etmek için kör, sağır ve vicdansız olmak lazımdır.

Kadına karşı şiddeti meşru gören, kadını ikinci sınıf sayan, kadını dışlayan, erkeğin kölesi gibi gösteren, uğursuz sayan, erkeği daha faziletli sayan, kadının onurunu zedeleyen bütün rivayetler uydurmadır. Hiçbirinin sağlam bir senedle Hz. Peygamber(s.a.v.)’e ulaştığını göremezsiniz.

* * *

Bu yazının sonunda Hz. Peygamber (s.a.v.)’den kadınlar hakkında rivayet edilen bazı sahih rivayetleri sunmak istiyorum. Uydurma sözleri hadis gibi takdim eden istismarcılar keşke sağlıklı bilgiyi tahrib edeceklerine, okyanusu bulandırmaya çalışacaklarına bu sözleri görüp nakletseler. Böyle yapsalardı hem olumlu bir şey yapmış olurlardı ve hem de batıl ve hurafeye karşı bariyer oluşturmuş olurlardı. Bizim bu konudaki gayretimize katkıda bulunurlardı. Müslüman halkların hurafeye değil, yön gösterecek olumlu bilgiye ihtiyacı vardır.

İşte kadınlarla ilgili sahih hadislerden bir demet:

-  “Çocuklarınızı eşit tutun. Şayet çocuklar arasında fark koysaydım kız çocuğunu üstün tutardım.”
-  “Eşine yediğini yedir. Giydiğini giydir. Ona şiddet uygulama. Ona vurma. Onu çirkin sözlerle tanımlama. Hakaret etme.”
-  “Kadınlar konusunda Allah’tan korkun. Onu Allah’ın emanetiyle aldınız.”
-  “Kadınlar hakkında size iyi davranmayı vasiyet ediyorum.”
-  Haklarını almak konusunda zorlanan iki kişi hakkında sizi uyarıyorum. Bunlardan biri kadındır, biri ise yetimdir.”
-  “İçinizde en iyi mümin, hanımına iyi davrananızdır.
-  “Eve yeni turfanda-meyve getirdiğinizde meyveyi önce kız çocuğuna tattırın.
-  “Kadına daralmayın. Kızmayın. Eşinizin beğenmediğiniz bir huyu varsa, elbette çok güzel huyu da vardır. Siz o güzel olan yana bakınız.”
-  “Allah sizden kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister. Çünkü onlar sizin analarınız, kızlarınız ve teyzelerinizdir.”
-  “Kadınları üzmeyin. Onlar size Allah’ın emanetidirler.”
-  “Hanımının kötü huyuna sabreden erkek Hz. Eyüp gibi mükafat alır. Kocasının kötü huyuna sabreden kadın Hz. Asiye gibi sevap alır.”
-  “İki kızı olup da onlara iyilik eden -horlamayan- kişi ile ben cennette beraberiz.”
-  “Kız kardeşinin veya kızının ihtiyacını gideren cennete girer.”

Elbette bu konuda yüzlerce rivayet vardır, kadını öven, yücelten, hak ettiği yere koyan, toplumda etkin hale getirmek isteyen. Benim merak ettiğim ise, kadınlarla ilgili uydurma rivayetleri sıralayan istismarcıların bu rivayetleri neden hiç görmedikleridir.

KİMLER  YALAN  SÖYLÜYOR?

İslam dünyasının enbüyük 3 aliminden biri olan GAZALİ ki ben ona ÖRDEKALİ adını taktım.Bakın kadınlar için ÖRDEKALİNİN  islamı kadına nasıl bakıyor?

GAZALİYE(ördekaliye)göre islam kasına şöyle bakıyor.

1-Giyim kuşam hevesinden dolayı kadın MAYMUNA benzer.

2-Yoksul düşmeyi kabul etmediginden KÖPEYE benzer.

3-Kocasına ve diger insanlara kibrinden dolayıysa YILANA

4-Gece gündüz DEDDİKODU yaptığından  AKREPE

5-Evden şunu bunu kocasından gizli alıp  sattığından FAREYE

6-Erkeklere hile kurduğundan TİLKİYE

7-Kocasına  itaat ettiginde  KOYUNA  benzer.

8- En begenilen kadın KOYUN cinsinden olandır.

Birgün peygamber evlatlığı evde yokkan evlatlıgının evine gider.Evlatlığının karısının gözlerine bakınca Allahın resulu şöyle der.KIZ nekadar güzel gözlerinvar ve ve sonrada çıkar gider.Evlatlıh eve gelince karısı derki biraz önce babalığın geldi bana GÖZLERİMİN çok güzel olduğunu söyladı.

Muhammet kurana şöyle bir ayat yazmıştı, ALLAH vede PEYDAMBER birşeyi beyendimi o şey üstünde kimse hak iddia edemez.Evlatlıh bu ayatı bildiginden karısına derki benim möhteşem babalığım seni begendi,bu nedenle benim senin üstündeki SAHİPLİGİM ibtal olmuştur.Ben seni boşadım çokmu çok möhterem babalığıma karı olabilirsin.Hatunu sesini çıkarmaz çünkü oda dayısı peygamberle birleşme istegindedir.

Uzatmıyalım,evde 11 karısı olan peygamberlerin en böyügü evlatlığının tek karısınıda elınden alır.Muhammet karılarının sayısını 12 çıkarırken evlatlıh GARISIZ kalır.Veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee çok möhterem Muhammet evlatlığını orduya subay yapar, oda BİZANSLILARLA savaşırkan anlının gabagından bir ok yediginden ŞEHİT olur.

Babalıkda yeni karısının kocasından kurtlmuş olur.

Şimdi size bir soru DÜNYADA hiçbir ülkede EVLATLIĞIN KARISINI alan bir babalık duydunuzmu?

Ben 

Almanyayı

İsviçreyi

İtalyayı

İspanyayı

Fıransayı

Hollandaı

Belçikayı

Avusturyayı

Macaristanı

Romanyayı

Bulgaristanı

Sirbistanı ve diger yogoslav ülkelerinin tümünü

Yunanistanı gezıp dolandım,TÜRKİYE dahil hiçbir ülkede evlatlıh garısıyla evlenen bir kişi ne GÖRDÜM

Ne İŞİTTİM

Nede  OKUDUM.

Neden dersiniz acaba?

Möhterem Muhammede hörmettenmi dersiniz?

Bu okuduklarınızdan islamın kadına bakışını  nasıl buldunuz?

Muhammedi karılarından Ömerin kızı HAFSA

Ebubekirin kızı AYŞE zehirleyerek öldürdüler.

Acaba neden bu işi yaptılar.

Kocalarından çok çok fazla İTİBAR gördüklerindenmi dersiniz?

KESTENE  KEBEB  ECELE  CUĞAP  bekliyorum sevgili okur  ve yazar arkadaşlar.

İnternet bu konudaki yazılarla TIKA BASA  doludur.Bulun ,okuyun bana CUĞAP yazın.

GALIN SAĞLICAHLA.

Dedeniz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...