Jump to content

Bilgi nedir ve evrendeki bilgi insanbiçimci midir?

Recommended Posts

Bana göre bilgi maddenin madde ile, veya maddenin enerji ile, ve/veya enerjinin enerji ile etkileşimleri sebebiyle oluşan durumların sistematik kümesidir. İnsan merkezli değildir. Maddenin ve enerjinin olduğu her durumda vardır. "Madde ve enerji olmasaydı bilgi var olabilir miydi?" Çok emin değilim, olabilir de, olmayabilir de...

tarihinde John.Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 12.10.2020 at 23:00, John.Ahmet said:

Bana göre bilgi maddenin madde ile, veya maddenin enerji ile, ve/veya enerjinin enerji ile etkileşimleri sebebiyle oluşan durumların sistematik kümesidir. İnsan merkezli değildir. Maddenin ve enerjinin olduğu her durumda vardır. "Madde ve enerji olmasaydı bilgi var olabilir miydi?" Çok emin değilim, olabilir de, olmayabilir de...

Ben volkan patlamalarında kül bulutunun dünyayı sarıp yaşamı bitirmesini ve kasırgaları engelleyecek fikirlere sahibim, sizin gibi teknik bilgisi olan bir fizikçi, jeolog ve mühendis arıyorum projeleştirmek için, yardım eder misiniz veya öneride bulunur musunuz? Teşekkürler...

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Tartışabilecek üye kaldı mı bilmiyorum ama kendimce biraz yorumlayayım bakalım. Yazı benim düşüncelerimi içeriyor bu sebeple nesnel bir şey beklemeyin ki bilgi konusunda nesnel yaklaşabilir miyiz bilemiyorum. 

Bilgi çevremizden algılayarak ya da farkında olmadan aldığımız, öğrendiğimiz kırıntılardır. Siz bir anda bir işle meşgul olurken beyniniz aynı anda odanın nasıl bir yapıda olduğunu, renkleri ve pencere önüne kuş konup konmadığını fark edebilir ve bunu raporlayıp hafızanıza atabilir. Bir başka örnek ise yolda yürürken hiç fark etmediğiniz bir insanın yüzünü beyninize kazıyabiliyorsunuz. Bilimsel açıdan rüyalarınızda gördüğünüz kişiler aslında gerçek hayatta gördüğünüz kişilerdir. Bu sebeple bilgi yaptığım tanıma uyuyor. 

Peki bilgi derken biz tam olarak neyi kastediyoruz ki? Birçok bilgi türü var elimizde. Bilimsel, teknik, ampirik, dini bilgiler... Bu sebeple kavramın tam olarak tanımlanamamasının ve bir fikir birliği oluşturamamasının temel sebebi budur belki de. 

Bilgi felsefede suje ile obje arasındaki ilişkiyle doğan bir bütün olarak adlandırılıyor. Eee o zaman benim tanımıma uyuyor ama burada şöyle bir açık doğuyor. Bu tam olarak bilgiyi kapsayan bir tanımlama mı? Sanmıyorum. Çünkü daha biz doğmadan DNA'mıza işlemiş olan da bir bilgi var. Bu sebeple bu tanım bence eksik. 

Bilginin tanımının hepsini kapsaması gerekiyor. Çünkü genel bir soru sorduk biz. O zaman şöyle tanımlasak nasıl olur? 

Bilgi: Farkında olarak veya olmayarak algıladığımız, keşfettiğimiz, öğrendiğimiz, atalarımızdan genetik olarak miras aldığımız, beynimizdeki bağlantılar kurulmasına neden olan bir düşünüş biçimidir. 

Nasıl tanım ama? Burada başka bir sorun daha çıkıyor yalnız. Bilgiyi tanımladık tamam ama tanımlamak zorunda mıyız? Tanımlamazsak onun ne olduğunu yine de bilemez miyiz? Bu da başka bir başlıkta tartışılacak konu tabiki de. 

Bilgi nedir? Gerçekten nedir?

@bilgix hangi yazısıydı? Atabilme şansınız var mı acaba ya da başlığı neydi yazının?

tarihinde pica pica tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...