Jump to content

Matematik deney ve gözlemden bağımsız iken ,nasıl deney ve gözlem ürünü bilimin temeli olabiliyor?

Recommended Posts

bu sorunun ilhamını   fazla düşünmekten fiziği  saçı sakalı dağılmış, fizik dünyasının üstadı einsteinin bir sözünden aldım:
"How can it be that mathematics, being after all a product of human thought which is independent of experience, is so admirably appropriate to the objects of reality?”

tüm pozitif bilimin temeli matematiktir
ve bu bilim de deney gözlem eseridir
ancak velakin matematik  deney ve gözlem  ile türetilen bir şey değil
insan zihninin ürünü diyenler olduğu gibi,matematik insan zihninden bağımsız olarak vardı  
yani matematik icat değil keşiftir
keşf edilen şey nasıl icada temellik yapar
**
esasen ben matematiğin icat değil keşif olduğunu düşünüyorum
zira dünyada fractalların varlığı bunu gösterir malum fraktalların belli matematiksel denklemleri var
bilgisayarda dahi simule edilip değişik formlar elde edilebiliyor
misal  soğuk cam üzerinde suyun donması ile oluşan fraktal:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/Frost_patterns_2.jpg
yani doğada yapraklarda brokolide kar tanelerinde ayçiçeğinde ve hatta nehir networklerinde dahi fraktal yapılar var
buda matematiğin zihinden bağımsız ve fiziğin dünyanın oluşumunda matematiksel hesapların kullanıldığını gösterir
matematiğe estetik diyen de var felsefe diyende var
ama velakin bir gerçek var ki evrensel bir dildir ve dünyadan fizikten zihinden bağımsız olarak var olan bir dil ve temeldir.
esasen bir şeye temel olan  üzerinde yükselen şeyden bağımsız ve zati özellik taşır
misal temel sabittir onun üzerinden yükselen sutunlar direkler ona sabitlenir
sonra kendi başına duramayan tavan vb şeyler bu duvar ve direkler üzerinde yükselir
duvar  tavan olmadan da yerinde durur ancak tavan duvarlar direkler olmadan havada duramaz
sanki matematik deneysel ve görsel olan bilime temellik yapması için
deney ve gözlemden bağımsız olması gerekir gibi bir hal var
aksi halde zincirleme olur sonsuza gider bir noktada bitmesi gerekir.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

bu sorunun ilhamını   fazla düşünmekten fiziği  saçı sakalı dağılmış, fizik dünyasının üstadı einsteinin bir sözünden aldım:
"How can it be that mathematics, being after all a product of human thought which is independent of experience, is so admirably appropriate to the objects of reality?”

ve bu bilim de deney gözlem eseridir
insan zihninin ürünü diyenler olduğu gibi,matematik insan zihninden bağımsız olarak vardı  
yani matematik icat değil keşiftir
keşf edilen şey nasıl icada temellik yapar
**
zira dünyada fractalların varlığı bunu gösterir malum fraktalların belli matematiksel denklemleri var
bilgisayarda dahi simule edilip değişik formlar elde edilebiliyor
yani doğada yapraklarda brokolide kar tanelerinde ayçiçeğinde ve hatta nehir networklerinde dahi fraktal yapılar var
buda matematiğin zihinden bağımsız ve fiziğin dünyanın oluşumunda matematiksel hesapların kullanıldığını gösterir
matematiğe estetik diyen de var felsefe diyende var
ama velakin bir gerçek var ki evrensel bir dildir ve dünyadan fizikten zihinden bağımsız olarak var olan bir dil ve temeldir.
esasen bir şeye temel olan  üzerinde yükselen şeyden bağımsız ve zati özellik taşır
misal temel sabittir onun üzerinden yükselen sutunlar direkler ona sabitlenir
sonra kendi başına duramayan tavan vb şeyler bu duvar ve direkler üzerinde yükselir
duvar  tavan olmadan da yerinde durur ancak tavan duvarlar direkler olmadan havada duramaz
sanki matematik deneysel ve görsel olan bilime temellik yapması için
deney ve gözlemden bağımsız olması gerekir gibi bir hal var
aksi halde zincirleme olur sonsuza gider bir noktada bitmesi gerekir.

Matematik tanrıdanda bağımsız.

Tanrı pi sayısını değiştiremez.

2+2=5 yapamaz.

Sitelerde Paylaş

18 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

...

Ve peşinden ekliyor Einstein:

Alıntı

In my opinion the answer to this question is, briefly, this:- As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain; and as far as they are certain, they do not refer to reality.

Yani; Einstein'ın bir sözünü cımbızlayarak burada satmak istediğin ve fakat sana ait olmayan düşünce Einstein'ın görüşü değildir.

Ayrıca sen güya Einstein'ın sözüne dayanarak matematiği diğer bilimlerin temeli yapmaya kalkmışsın ama Einstein o cımbızladığın cümlede dahi öyle bir şey söylemiyor.

Alıntı

Yanlış! Matematik bilimin temeli değildir. Matematik bir dildir, bir araçtır. 

Tamircinin tornavidasıdır, inşaatcının küreğidir.

Alıntı

Elbette matematik de deney ve gözlemle üretilen bir şeydir. En azından matematiğin temel taşları deney ve gözleme dayanır.

2 + 3 = 5 bir gözlemin sembolik anlatımıdır, dilidir.

(+) * (-) = (-) özdeşliği gözlem ve deneylerin sonucu kabul edilen bir özdeşliktir. Kendiliğinden, bulutlardan yere düşmüş göksel bir kural değildir.

...

Alıntı

Senin ne düşündüğün ne matematiği bağlar ne de diğer bilimleri. Verdiğin fraktal örneği ise "dam üstünde saksağan" örneğine benzemiş.

Aramızda kalsın! Fraktal sadece matematik dünyasında vardır, Dünya'da fraktal yoktur. Verdiğin link bir fraktal değildir, kristaldir.

..

Başlık yazısı senin yazın olmadığı hemen belli oluyor. Bu nedenle diğer gevezeliklere ayrıca youm yapmayacağım.

Yazının kaynağını belirtmediğin için başkasının emeğine saygısızlık ettiğini ve bu davranışını şarlatanlık ve hırsızlık tanımlarına uygun olduğunu tesbitini etmiş olalım.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Matematiğin bir temel bilim olduğuna katılırım. Ama bu matematiğin diğer bilimler için bir dil ve bir araç olduğunu değiştirmez.

Tornavida da temel bir araçtır! Hem inşaatcı kullanır, hem elektrikci hem mimar hem araba tamircisi hem mobilyacı... Bu temel araçtan benim evde dahi bir kaç tane vardır. :)

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Matematiğin bir temel bilim olduğuna katılırım. Ama bu matematiğin diğer bilimler için bir dil ve bir araç olduğunu değiştirmez.

Tornavida da temel bir araçtır! Hem inşaatcı kullanır, hem elektrikci hem mimar hem araba tamircisi hem mobilyacı... Bu temel araçtan benim evde dahi bir kaç tane vardır. :)

Sevgiler

Dile benzetilebilir elbette. Ama dil dildir matematik de matematiktir. 

Sitelerde Paylaş

pisagorcular sayıların yaşayan varlıklar olduğu ve evrensel prensipler olduğuna

1 sayısına birim temel adını koyup tüm diğer sayıların üreticisi ve ve yaratılşın kaynağı olarak ifade ediyorlar

bu noktada pisgorcuyum

1 arapçada vahid dir

ehad ise örneksiz 1 demektir

bu konuda 1 in tekliğine benzersizliğine ve diğer sayıların temeli ve kaynağı olduğunu düşünüyorum

yani 2 diye bir şey yok 2=1+1 dir 

1 dışında diğer sayılar izafidir

sıfır da bu nokta da yokluğu sembolize etmesi nedeni ile 1 gibi önemlidir

aşağıdaki video da matematik icat mı keşif mi videosu yer alıyor  yazdıklarım ordan alınma

Sitelerde Paylaş

Matematik sembol bilimidir. Benzer semboller diğer bilimlerde de kullanılmıştır. Resim çizmek yerine birer sembol verilmiş. Örneğin karbon elementi c semboluyle gösterilir. Ama karbon atomu c şeklinde değildir. C soyut bir semboldür ama mantıksal bir işlemcidir.

Sayılar da böyledir. 2 gördüğün zaman ne anlaman gerektiğini gösteren bir semboldür. Bu yüzden okulda sana bunları öğretirler. Aksi halde 2 gördüğünde ne anlama geldiğini bilemezsin. Ha sen tek başına ayrı bir matematik de üretebilirsin o zaman 3 gördüğünde sekiz adet varlık aklına gelebilir. Bu sana kalmış. Beynini nasıl şartladığınla alakalı bir şey. Ama insanlık ortak bir dili konuşmak için ortak sembolleri gelecek nesillere aktarması gerekir.

Einstein ı gözünde büyütme . Bütün formülleri maxwell bulmuştur ışık hızı ve kuantum dahil. Bu formülleri türetmek için ileri matematikte yeni işlemciler ve semboller icad etmiştir. Şimdi maxwell allahmıdır? 

Sitelerde Paylaş

einsteini ne küçültürüm ne büyültürüm kendisi ne ise odur 

bazen deryadan geçen derede boğulabilir

einstein için benzer bir olay anlatılır:

eisntein labında kedisi ve köpeği olduğu halde çalışırmış

kedi köpek sıkılınca dışarı çıkmak için kapıya koşar tırmalamaya ses çıkarmaya başlar 

einstein işini bırakır gider kapıyı açar  aynı şekilde dışardan sıkılan kedi ve köpek bu sefer içeri girmek için kapıyı tırmalar

einstein çalışma odasını temizleyen kişiye  :

kapıda köpek için büyük ,kedi için küçük dairevi bir delik aç ta istediği gibi içeri veya dışarı gidip gelsinler der

hizmetçi: efendim bir büyük delik yeter demiş

enistein hizmetçinin ne kadar zeki olduğunu söyleyip tebrik eder

tagore ile karşılaşması bana göre düşüncesini değiştirmiştir:

Sitelerde Paylaş

herkesin bir beyni var.

mesele şu, herkes başkalarından bağımsız olarak bu beyini kullanıyor mu?

kimse einstein'e göre hayatını dizayn etmez.

onun bilime katkılarından yararlanır.

kedisi için nasıl bir delik açtığıyla ancak senin gibi salaklar ilgilenir.

Sitelerde Paylaş

matematik elbette bilimin temelidir

zira tüm  bilimsel faaliyetler bir matematiksel formül ile ifade edilir

çemberin çapına oranı sabittir pi diyoruz

diğer formülerde de bir sabit vardır

sabitler hakikatlerin uzantılarıdır

hakikatte insan algısına bilimine düşüncesine fizik aleme bağlı değildir

ha biraz felsefeye giriyor ancak bilimden de kopan bir şey değil

demek ki çemberin çapı büyüdükçe çevreside aynı oranda büyümekte ve değişmeden kalan pi gibi bir hakikat var

bunu insan icat etmedi sadece keşf etti

gezegenleri keşfetti icat etmedi

güneşin nasıl ışık ısı verdiği  hidrojen helyum dönüşümleri füsyon fisyon bunlar keşiftir icat filan değildir

kurulu hazır yıllardır çalışan bir sistem nasıl icat edilir

periyodik cetvelde o elementler vardı zaten sadece buldu ölçtü biçti kategorize etti

tagore ile einstein konuşması o yüzden mühimdir

tagore bütüncül bir noktadan bakar eistein yalnızca madde nazarı ila bakıyor

ingilizce bilen ve kafasında  argo küfür barındırmyan ssağlam kafalar o konuşmaları bir okusunlar

ne dediğimi anlayacaklar

zamanım olsa tercüme ederidim

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

matematik elbette bilimin temelidir

zira tüm  bilimsel faaliyetler bir matematiksel formül ile ifade edilir

çemberin çapına oranı sabittir pi diyoruz

diğer formülerde de bir sabit vardır

sabitler hakikatlerin uzantılarıdır

hakikatte insan algısına bilimine düşüncesine fizik aleme bağlı değildir

ha biraz felsefeye giriyor ancak bilimden de kopan bir şey değil

demek ki çemberin çapı büyüdükçe çevreside aynı oranda büyümekte ve değişmeden kalan pi gibi bir hakikat var

bunu insan icat etmedi sadece keşf etti

gezegenleri keşfetti icat etmedi

güneşin nasıl ışık ısı verdiği  hidrojen helyum dönüşümleri füsyon fisyon bunlar keşiftir icat filan değildir

kurulu hazır yıllardır çalışan bir sistem nasıl icat edilir

periyodik cetvelde o elementler vardı zaten sadece buldu ölçtü biçti kategorize etti

tagore ile einstein konuşması o yüzden mühimdir

tagore bütüncül bir noktadan bakar eistein yalnızca madde nazarı ila bakıyor

ingilizce bilen ve kafasında  argo küfür barındırmyan ssağlam kafalar o konuşmaları bir okusunlar

ne dediğimi anlayacaklar

zamanım olsa tercüme ederidim

Tagore bir bilimadamı mı? Ne işle  iştigal eder?

Ve Tagore Einstein'a ne demiş?

Sitelerde Paylaş
On 18.10.2020 at 14:23, nogodbutAllah yazdı:

pisagorcular sayıların yaşayan varlıklar olduğu ve evrensel prensipler olduğuna

1 sayısına birim temel adını koyup tüm diğer sayıların üreticisi ve ve yaratılşın kaynağı olarak ifade ediyorlar

bu noktada pisgorcuyum

Pisagor hakkında yazılanlar Pisagorun muhtemele yaşadığı zamandan 5/6 yüzyıl sonra uydurulan masallardan başka bir şey değildir. Ki o masallar da birbiriyle çelişkili, birbiririni yalanlayan masallardır. Yani şu yazdıkların günümüzden 2000 sene önce uydurulmuş olan yalanların reklamını yapmaktan başka bir anlam taşımıyor. Bu konuda "pisagorcu" olmanda bir mahsur görmüyorum.

1 arapçada vahid dir

ehad ise örneksiz 1 demektir

Demekki Araplar 1 sayısını 5 harfle yazacak kadar ahmaklık etmişler. Üstelik de "örneksiz 1" diye bir kelime dahi uyduracak kadar züğürtmüşler. Kimler uydurmuş olabilir acaba? Çürük malını satmak için her türlü yalan uydurmayı normal gören asalaklardır herhalde.

bu konuda 1 in tekliğine benzersizliğine ve diğer sayıların temeli ve kaynağı olduğunu düşünüyorum

Senin "düşünmen" hiç bir şey ifade etmez. İnsanlar temeli tamsayı olmayan sayı sistemleri dahi icat ettiklerine göre 1'in papucu, senin söylediğin anlamda dama atılmış, karizması çizilmiş demektir.

yani 2 diye bir şey yok 2=1+1 dir 

1 dışında diğer sayılar izafidir

Hayır efendim! 1 diye bir şey yoktur. 1 sayısı hem 3-2 ( = 1) işleminin bir sonucudur hem de 7676589 - 7676588 ( = 1) işleminin bir sonucudur. Ayrıca hem 65/65 ( = 1) işleminin bir yan ürünü olduğu gibi -e^(i*π) ( = 1) işleminin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yani 1 sayısı her türlü üretilebilen bir sayıdır. 1 sayısı izafidir.

sıfır da bu nokta da yokluğu sembolize etmesi nedeni ile 1 gibi önemlidir

Yine yanlış! 0 sayısı yokluğu sembolize etmez. Sıfır sadece sıfırdır, yokluk değildir. Oğlumun bisikletini 99 N'luk bir kuvvetle öne doğru itiyorum. Oğlum da 99 N'luk bir kuvvetle bisikleti arkaya doğru itiyor. Bu durumda bisiklet hareket etmiyor, çünkü toplam kuvvet 0 (sıfır) N'dur. Eeee? Ortada iki tane 99 N'luk ölçüleblir kuvvet VAR olduğu halde "piyasada kuvvet yok" mu diyelim!?!?

aşağıdaki video da matematik icat mı keşif mi videosu yer alıyor  yazdıklarım ordan alınma

Verdiğin videoyu seyretmedim ve seyretmeyeceğim. Başlık yazısının senin yazın olmadığı, kaynağını belirtmeyerek başkasın emeğine saygısızlık ettiğin, alıntı hırsızlığı yaptığın tespitimden dolayı "kaynak verme telaşına" kapıldığın için belki bir anlam ifade eder. Bir-iki video seyredince konunun uzmanı olduğunu, artık bir alim olduğunu zannedenlerden değilimdir, böylesi ahmaklarla aram da iyi değildir.

Konu hakkında bütün bu yazdıkların (benimkiler de dahil) sadece gevezeliktir, başka bir şey değildir. Salya-sümük ağlamaya zaten hazır olan cami cemaatını ağlatmayı amaçlayan, ona "Abooo!" dedirtmeyi amaçlayan gevezeliktir. Sayılara anlam yüklemenin hiç bir anlamı yoktur!

...

Ben bilgilerimi videolardan değil ciddi kitaplardan almayı yeğlerim. Mesela üniversitelerin ders kitaplarından... Ki internet çağında bunları artık internette bulmak, hatta bazılarını bedavaya indirmek dahi mümkün.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...