Jump to content

Bakara-282.( borç konusunda 1 erkek 2 kadın şahid)olayına son noktayı koyalım!

Recommended Posts

• İleti 190
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

20 dakika önce, Buzul yazdı:

Yokken yaşadığımız su sıkıntısını var ederek gideren Allah'a şükürler olsun.

dünya kuruldu kurulalı, yaşam var oldu olalı hala devam ediyor. Üstelik dünyadaki suyun nereden geldiği de hala netlik kazanamamış durumda, bu da ayrı bir konu. Neyse sonuç olarak SU hayat kaynağımız ve biz onu içiyoruz, gökten iniyor, hazır.. susamış bir haldeyken lıkır lıkır içtiğinde bi şükür fena olmaz. ALLAH 'a etmeyen doğaya , evrene , suya, bişeye etsin bari yaw. Yaşam kaynağımız o. Olmasa game over

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, acizlerdenbiri yazdı:

dünya kuruldu kurulalı, yaşam var oldu olalı hala devam ediyor. Üstelik dünyadaki suyun nereden geldiği de hala netlik kazanamamış durumda, bu da ayrı bir konu. Neyse sonuç olarak SU hayat kaynağımız ve biz onu içiyoruz, gökten iniyor, hazır.. susamış bir haldeyken lıkır lıkır içtiğinde bi şükür fena olmaz. ALLAH 'a etmeyen doğaya , evrene , suya, bişeye etsin bari yaw. Yaşam kaynağımız o. Olmasa game over

Sorun da tam olarak bu ya. Evrenin varlığı, yaşamın ortaya çıkışı, muhtaç, yoksunluk yaşayan bedenlerin var olmaları, yoksunluk gidermek durumunda kalmaları. O nedenle şükür edecek bir durum yok. Yaşamın yokluğu da kötü bir durum değil. Ortaya çıktı da ne oldu. O su acı oldu, ızdırap oldu, keder oldu, çaresizlik oldu, yoksunluk oldu, toprağa dökülen kan ve gözyaşı oldu, milyonlarca kişinin de intiharı oldu. Evrene de, doğaya da, suya da şükür felan yok.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, acizlerdenbiri said:

Ah kardeşim ah! Hem onun yarattığı suyu içiyoruz hem ne ALLAH'ı diyoruz , bu nasıl bir iştir, bu ne büyük bir nankörlüktür. 

Bu nasıl bir mantık safsatasıdır?! Suyu önce onun yarattığını göster ki, sonra üzerine laf edebilesin.

Evrende bir tek dünyada mı su var?!

Dünyayı canlılığa uygun hale getiren şey zaten yine canlılığın kendisi..!! 

Allah baba öylesine güzel bir sistem kurmuş ki(!), bugüne kadar varolagelmiş türlerin %99,9'u yok olmuş..!! 

Tükenmiş.

Velhasılı boş bir muhabbet üzerinde gerçek inkarcılığı yapıp, gerçeğe şirk koşuyorsunuz. Bunları zaten inanmış biri yazar. Kör bir inanç hem de. Ama bu yazdıklarınıza bakarak kimse inanmaz. Dönmez. 

Herhangi bir konu dötünüzde patlayınca yaptığınız tipik boş ajite demogoji muhabbetleri bunlar. Şekil 1a zat-ı aliniz ve nogodbutabdullah..

Kötülük problemi denince diğer birçok konu gibi yine koca bir tıss.. sesi geldi. Hadiseyi örtbas etme amaçlı bunca laf kalabalığınız bundandır.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, teflon yazdı:

Kötülük problemi denince diğer birçok konu gibi yine koca bir tıss.. sesi geldi. Hadiseyi örtbas etme amaçlı bunca laf kalabalığınız bundandır.

kanka, kötülük problemi konusunda daha önce de, örneğin geçen sene de cevap yazdım fakat sen o cevabı kabul etmiyorsun . Ne yapmalıyım ? Sonuç olarak söylediklerimi kabul etmek zorunda değilsin tabi ama bende sırf sen kabul edesin diye kendim kabul edemeyeceğim şeyler icat edip söyleyemem ki. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Buzul yazdı:

Sorun da tam olarak bu ya. Evrenin varlığı, yaşamın ortaya çıkışı, muhtaç, yoksunluk yaşayan bedenlerin var olmaları, yoksunluk gidermek durumunda kalmaları. O nedenle şükür edecek bir durum yok. Yaşamın yokluğu da kötü bir durum değil. Ortaya çıktı da ne oldu. O su acı oldu, ızdırap oldu, keder oldu, çaresizlik oldu, yoksunluk oldu, toprağa dökülen kan ve gözyaşı oldu, milyonlarca kişinin de intiharı oldu. Evrene de, doğaya da, suya da şükür felan yok.

Hayatı sen öyle görüyorsun, bu senin fikrin. Bu fikri beğenmeyecek milyar insan olacaktır. üstelik bu insanlar içinde yeri gelmiş acı çekmiş, çok acılar çekmiş insanlar da olacaktır ama  " yaşam hiç olmasaydı daha iyi olmaz mıydı?" diye sorsak içlerinden çoğunun " her şeye rağmen yaşam olmalı, iyi şeyler de oldu! " diyenler olacaktır. 

Senin gözlerindeki gözlük herkeste yok, herkeste olan sende yok, nasıl kabul ettirir bir insan diğerine dünyanın kendi gözlüğünden göründüğü gibi olduğunu.

Sevgili buzul! yazdıklarının tümünden pek mutlu bir çocukluk geçirmediğin belli oluyor ve genel olarak şu an ki psikolojik durumun da sağlıklı gözükmüyor. 

" Nesin sen? psikolog mu? " tarzında sorular gelecektir tabi. Değilim.

Değilim kardeşim ama senin için üzülüyorum. Bu arada inançsızlığınla alakalı değil söylediklerim, dünyaya , hayata bakış açın, düşüncelerin. Ateist olabilirsin,İnanmayabilirsin tabi bu başka bir şey ama bu kadar pesimist bu kadar depresif söylemlerde bulunuyor olman üzücü. Hayat bu kadar kötü değil, savaşlar, haksızlıklar, acılar .. evet ama yine de 5,5 dan 6 değil mi ya? come on man! dude! ?

Sitelerde Paylaş

İyi de kötülük probleminden bahsederken konunun doğası gereği kötü şeylerden bahsetmek zorundayız buradan pesimizme gelmeye gerek yok ki. Kötülük varsa tanrı da buna engel olmuyorsa tanrı yoktur böylece kötü bir tanrı üzerine konuşmak da gereksiz kalıyor.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, acizlerdenbiri yazdı:

Hayatı sen öyle görüyorsun, bu senin fikrin. Bu fikri beğenmeyecek milyar insan olacaktır. üstelik bu insanlar içinde yeri gelmiş acı çekmiş, çok acılar çekmiş insanlar da olacaktır ama  " yaşam hiç olmasaydı daha iyi olmaz mıydı?" diye sorsak içlerinden çoğunun " her şeye rağmen yaşam olmalı, iyi şeyler de oldu! " diyenler olacaktır. 

Senin gözlerindeki gözlük herkeste yok, herkeste olan sende yok, nasıl kabul ettirir bir insan diğerine dünyanın kendi gözlüğünden göründüğü gibi olduğunu.

Sevgili buzul! yazdıklarının tümünden pek mutlu bir çocukluk geçirmediğin belli oluyor ve genel olarak şu an ki psikolojik durumun da sağlıklı gözükmüyor. 

" Nesin sen? psikolog mu? " tarzında sorular gelecektir tabi. Değilim.

Değilim kardeşim ama senin için üzülüyorum. Bu arada inançsızlığınla alakalı değil söylediklerim, dünyaya , hayata bakış açın, düşüncelerin. Ateist olabilirsin,İnanmayabilirsin tabi bu başka bir şey ama bu kadar pesimist bu kadar depresif söylemlerde bulunuyor olman üzücü. Hayat bu kadar kötü değil, savaşlar, haksızlıklar, acılar .. evet ama yine de 5,5 dan 6 değil mi ya? come on man! dude! ?

Burada çocuğumuzun acı çekmesini ve ölmesini istemiyoruz diyip, çocuğun varoluşuna neden olarak, onun acı çekmesine ve ölümüne neden olanlar, bir zihinsel uyumsuzluk ve oksimoronluk içinde de çocuğa acı çektiren ve çocuğu öldüren allaha tapınanlar yaşarlar. Burada öldürmeye karşıyız diyip, aynı zamanda hepinizi öldüreceğim, öldürülmeden kaçamazsınız diyen allaha tapınanlar yaşarlar. Burada evlat acısının yaşandığı bir yerde, evlat acısı yaşayan kimseler varken, evlat acısı yaşatan allaha, allah kimseye evlat acısı yaşatmasın diye dua edenler yaşarlar. Burada bunca acıya ve trajediye neden olan, bunca merhametsizlik yapan allah için o kötülük, merhametsizlik yapmamıştır, zulmetmemiştir diyenler yaşarlar. Burada acılardan, trajedilerden yakınıp, aynı zamanda yaşamı övüp, yaşamın varlığını sürmesini isteyenler, acı çekecek canlıların var edilişini destekleyenler yaşarlar. O yüzden bu düşüncede olmayan milyar insan olması hiçbir şeyi değiştirmez. Çocuğumuzun acı çekmesini istemiyoruz, ona karşı merhametliyiz, şefkatliyiz diyip, çocuğa hastalık verip, eziyet eden, acı çektiren allaha da övgü dizip, tapınanların olduğu bir yer sonuç olarak değil mi? Milyarlarca kişi olunca, doğruyu, gerçeği söylüyorlar, tutarsızlıkları, oksimoronlukları yok gibisinden bir durum söz konusu değil. Ayrıca üzgün olmak, karamsar olmak da, söylenenin yanlış, mantıksız olduğu anlamına gelmez. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Buzul yazdı:

Burada çocuğumuzun acı çekmesini ve ölmesini istemiyoruz diyip, çocuğun varoluşuna neden olarak, onun acı çekmesine ve ölümüne neden olanlar, bir zihinsel uyumsuzluk ve oksimoronluk içinde de çocuğa acı çektiren ve çocuğu öldüren allaha tapınanlar yaşarlar. Burada öldürmeye karşıyız diyip, aynı zamanda hepinizi öldüreceğim, öldürülmeden kaçamazsınız diyen allaha tapınanlar yaşarlar. Burada evlat acısının yaşandığı bir yerde, evlat acısı yaşayan kimseler varken, evlat acısı yaşatan allaha, allah kimseye evlat acısı yaşatmasın diye dua edenler yaşarlar. Burada bunca acıya ve trajediye neden olan, bunca merhametsizlik yapan allah için o kötülük, merhametsizlik yapmamıştır, zulmetmemiştir diyenler yaşarlar. Burada acılardan, trajedilerden yakınıp, aynı zamanda yaşamı övüp, yaşamın varlığını sürmesini isteyenler, acı çekecek canlıların var edilişini destekleyenler yaşarlar. O yüzden bu düşüncede olmayan milyar insan olması hiçbir şeyi değiştirmez. Çocuğumuzun acı çekmesini istemiyoruz, ona karşı merhametliyiz, şefkatliyiz diyip, çocuğa hastalık verip, eziyet eden, acı çektiren allaha da övgü dizip, tapınanların olduğu bir yer sonuç olarak değil mi? Milyarlarca kişi olunca, doğruyu, gerçeği söylüyorlar, tutarsızlıkları, oksimoronlukları yok gibisinden bir durum söz konusu değil. Ayrıca üzgün olmak, karamsar olmak da, söylenenin yanlış, mantıksız olduğu anlamına gelmez. 

Mantıksız değil söylediklerin 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, acizlerdenbiri yazdı:

Tam tersi, tanrı yoksa kötülük yoktur. Bu tanrı kötüdür anlamında değil, tanrı olmasaydı kötülük, iyilik, hayat..bunlar da olmazdı. 

İnsanların tanrı uydurup, iyilik, kötülük, merhametsizlik, merhametlilik olarak gördükleri şeyleri onda tecelli ettirmeleri durumudur, biz bu kavramları tanrıya dayandırarak, temellendiriyoruz demeleri. Yaptıkları çocuğa, var ettikleri muhtaç bedene, bize borçlusun, hakkımızı ödeyemezsin, bize şükür et diyen zihin yapısının bu anlayışı, muhtaç edip, yoksunluk verip, nimetleri şükür bekleyen allah olarak kendini gösteriyor örnek olarak.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, acizlerdenbiri yazdı:

Tam tersi, tanrı yoksa kötülük yoktur. Bu tanrı kötüdür anlamında değil, tanrı olmasaydı kötülük, iyilik, hayat..bunlar da olmazdı. 

Sana göre iyilik ve kötülük tanrıyla mümkün benim için iyilik ve kötülük tanrıdan bağımsız olarak var. Siz gerçek şeylere mümkün varlık nazarıyla bakıyorsunuz tanrı istemese onlar var olamazmış... yaratılışcı kafa bende yok, inanca meyilli bir yapıda değilim. Kendi standartlarımızda kötülük olarak tanımladığımız bir şeyle karşılaşırsak veya bununla aktif olarak mücadele ediyorsak işte o kötülüğü çözmeye çalışmamız daha gerçekçi teoriden bağımsız pratiği olan mantıklı bir davranıştır, kötülüğü ilahi adalete tehir etmek veya kötülük problemini tanrıyı tenzih etmek üzerinden konuşmak farklı bir bakış açısı kötülükle tanrı birlikteyse yani böyle bir olasılık söz konusuysa bu tanrının mutlak iyiliğine halel getirir, kötü tanrı ortaya çıkar, imtihan üzerinden gerekçelendirme yapmanın ve akılsızşuursuzatomun dediği gibi sözde tanrının hikmet sıfatını öne çıkarmanın tanrıyı tenzih etmek ve tanrı savunusu yapmak dışında pratikte bir faydası yok gerçi amaç da tanrı savunusu yapmak. Çıktığı kapı belli tanrı iyidir dünyada kötülükler vardır iyi olan tanrı doğası gereği kötülüğe engel olur eğer olmuyorsa tanrı kötüdür veya yoktur.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, acizlerdenbiri yazdı:

Aynen! sen sana yetersin, senin aklın da sana yeter, her şeyi biliyorsun, bildiklerin sana yeter.

Aklımı, mantığımı kullanmaya çalışıyorum. Yüzlerce yıllık palavraları, yalanları, yanlışları iman putuna tutsak olmuş bir şekilde savunmuyorum. Yaratıcı eleştirilemez, yaratıcıya karşı çıkılamaz, bunu yapmak kötülüktür, ona yaranmaya çalışmak iyiliktir, üstünlüktür, övülesidir gibisinden putlaştırılan düşünceleri de, putlaştırılan yaratıcı kavramını da yıkıyorum.

Sitelerde Paylaş

Dikkat edin, konu kötülük, merhamet çerçevesinde tartışılırken, müslümanlar evren, yaşam övücülüğü yaparak konuya yanıt veriyorlar. Yok sistem şöyle tasarlanmış, şu organın görevi şuymuş, anne kuş yavrusunu şöyle besliyormuş gibisinden konuşmalar. Saçma bir şekilde evren, yaşam övücülüğü yapmayı, bunları yarattı dedikleri allahın da yalaka ve yancılığını yapmayı merhametlilik, iyilik, zulüm karşıtlığı sanıyorlar. Hastalık verip, eziyet ediyor bu allah mesela. Bu zulüm, merhametsizlik olmuyor. Çünkü o yaratıcı. Ama onun bu yaptıklarını eleştirmek zulüm, kötülük oluyor. O yüzden bir müslüman bu kavramlar hakkında konuşurken, bu gerçeği göz önünde bulundurmak gerekiyor. Evren, yaşam övücülüğü yapmayı merhametlilik, iyilik sanan bir tuhaf bir anlayış. Bak şu kişi hastalıktan dolayı çok acı çekiyor, buna neden olan bir tanrı varsa, o kötülük yapmıştır, merhametsizlik etmiştir diyorsun, o da sana şu kuş yavrusunu şöyle besliyor, bak ne güzel yaratılmış diye yanıt veriyor.

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, acizlerdenbiri said:

hacı baba aslında tüm canlılar için sofra her an hazır, kartal uçar gelir ağzında yemekle, kurt , kuş.. her canlının rızkı, yiyeceği de yaratılmıştır.Dolayısıyla insan'ın da yiyeceği envai çeşit yiyecek etinden sütüne , sebzesinden meyvesine, yemişine vs kadar hepsi bedava şekilde yaratılmıştır.toprağı belle, tohumu ek, al sana domates al sana salatalık, buğday, mısır, yazayım mı şimdi buraya 100 milyon sayfalık liste.

Fakat bu sofra olmasına rağmen, o dönemde de ekemeyecek, biçemeyecek durumda olanlar , hastalık, sakatlık, yaşlılık vs sebepleriyle ekip biçemeyecek olanlar için denmiş ki " komşun açken tok yatma " he dersen ki " yahu gökten bir sofra indirsin işte garibanın evine " o sizin kafanızda yarattığınız senaryodaki tanrı olmak zorunda değil lakin siz onun senaryosunda yarattığı insansınız. Gözünü , kulağını kendi yaratan, "hayır ben kendimi tasarladım,var ettim " diyen var mı? yok herkes yüzüne sinek konsa kovamayacak kadar aciz geldi dünyaya.

Bu tanrı denen zımbırtı bebekler açlıktan ölürken oturup seyretmiyor mu?

Ayrıca bu dediğin hastalık, sakatlık, yaşlılık gibi nedenleri yaratan kim? Bir insanı çaresiz duruma gelecek şekilde yaratıp başka birine muhtaç etmek nasıl bir mantık?

Madem bu kadar mükemmel, muhteşem, yüce, merhametli bir tanrı var diyorsunuz, o halde bu dünyanın hali ne böyle? Böyle mükemmel bir tanrıdan böyle adaletsiz, acı, vahşet ve korku dolu bir dünya nasıl çıkıyor?

Sitelerde Paylaş

Kur'an da bildiğim kadarı ile Allah için mutlak iyi sıfatı veya  ismi yok
99 isim içinde de yok
arapçada kötülük çok kelime ile ifade edilir şerr başta olmak üzere seyiat  hata zulüm gibi 
arapça da iyilik h-s-n hasen ahsen ihsan gibi kelimelerle ifade edilir
hayır gibi kelimelerde iyiliği niteler
ne hayır ne de hasene mutlak manada Allahın ismi veya sıfatı değildir
ancak bu hasan mübalağa şekilde en iyi surette yaratan en iyi rızk veren gibi şeylere sıfat olarak gelir
hayır kelimesi esasında ihtiyar yani seçme manası barındırır iki şey arasında en iyi olanı seçme anlamında dır şerrin de karşıtıdır.
ancak adil rahim rezzak hakim dirilten öldüren  kayyum cebbar hasib
hızlı hesap gören kötüleri cezalandıran iyileri ödüllendiren dir
zaten  suçlu mücrim olanı cezalandırmak adalet gereğidir Allah adili mutlaktır hakimi mutlaktır
Allah kimseye zulm etmez sık sık geçer
insan kendisi nefsine zulm eder de geçer
zalim zaten adilin karşıtıdır
ne zamandan beri suçluya ceza vermek zulum oldu
veya imtihan gereği sınıfta kalanlar olacak diye imtihan yapan hoca ya zalim mi diyeceğiz
yada amanda neden yanlış seçenekleri de sınav içine eklediniz dört seçenekte doğru olsun öğrenci hangisini seçerse seçsin tam puan alsın iyide o zaman seçim yapma doğruyu yanlıştan ayırma gerçekleşmiş olmuyor dolayısı ile kimin ne bildiği de ölçülmez her kes geçer sınavada gerek yok
her kes geçsin bilende bilmeyende çalışanda çalışmayanda
çalışkan talebeler buna itiraz eder. ne demek ben o kadar derse girdim dinledim çalıştım hiö çalışmayanda benimle aynı notu aldı geçti bu adaletsizlik ben kabul etmiyorum dese doğrusunu der
imtihan ve hikmet islamın kaynağıdır ayrılmaz
yoksa abeslik ortaya çıkar.
**
Allahın mutlak iyi olduğunu söyleyen ayetler  yok görebildiğim okuduğum kadarı ile
bulanlar var ise ayetleri paylaşabilirler.
Allah rahim rahman aynı zamanda cebbar adil hakim kadir hasib 
merhamet te hakk edene gösterilir öyle katil hırsız tacizciye merhamet diğer masumlara zulum olur
**
imanın şartlarından biri de hayır ve şerrin Allahtan olduğu şartıdır
hayır ve şerr imtihan icabı yaratılmak durumda 
ancak Allahın şerre rızası yoktur iyiye hayra rızası var
domuz olmazsa kimin yiyip yiyemediği kimin isyan edip kimin itaat ettiği nasıl belirlenecek veya alkol veya zina veya katl veya açlık veya hastalık
yani bir yerde alkol üretilmezse yasaklansa her kes mecburen alkol içmemiş olur ama cebren içmemiş olur serbest olsa kendi hürr iradesi ile içende içmeyende belli olmuş olur
ancak şöyle bir durumda var islam iyiyi teşvik kötülüğü men için kötü de cazib olduğu için
harama kolay ulaşmak iyi olanıda yoldan çıkarabilir cezb edebilir
**
bazı ekoller mutezile gibi şerrin Allahtan olduğunu kabul etmiyorlar diye biliyorum

Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

Allah kimseye zulm etmez sık sık geçer

Allah kimseye zulmetse bu ne? Ama tabi senin garabet, absürt zulüm anlayışına göre bunu yapan, buna neden olan allah değil de, bunu eleştirenler zalim oluyorlar.

53 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

veya imtihan gereği sınıfta kalanlar olacak diye imtihan yapan hoca ya zalim mi diyeceğiz

yada amanda neden yanlış seçenekleri de sınav içine eklediniz dört seçenekte doğru olsun öğrenci hangisini seçerse seçsin tam puan alsın iyide o zaman seçim yapma doğruyu yanlıştan ayırma gerçekleşmiş olmuyor dolayısı ile kimin ne bildiği de ölçülmez her kes geçer sınavada gerek yok
her kes geçsin bilende bilmeyende çalışanda çalışmayanda
çalışkan talebeler buna itiraz eder. ne demek ben o kadar derse girdim dinledim çalıştım hiö çalışmayanda benimle aynı notu aldı geçti bu adaletsizlik ben kabul etmiyorum dese doğrusunu der

Sınav sorusu; Bunu yapan, buna neden olan allah kötülük, merhametsizlik yapmış mıdır, işkence, zulüm etmiş midir?

A)Evet. Yapmıştır.

B)Hayır. Yapmamıştır.

Yani sen de bu sınavda B şıkkını işaretleyerek doğru şıkkı seçen kişi oluyorsun öyle mi? Gerçekten doğruyu, yanlışı, mantıklı olanı, mantıksız olanı çok güzel ayırt ediyorsun. Birde kendisini doğru şıkkı seçen öğrenci olarak görüp, kibirli ve küstah bir şekilde, o sinir bozucu pişkinlikle A şıkkını seçenler herhalde benimle aynı puanı alacak değil, herhalde sınavdan kalacaklar demesi yok mu?

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...