Jump to content

Recommended Posts

23 saat önce, tasiyici yazdı:

Sana nutuk kadar önemli seviyede okuman gereken bir kitap tavsiye edeceğim. Falih Rıfkı nin çankaya kitabı. Bu arkadaş ki atatürkün hem hayatında hem ölümünden sonra onun belki en sıkı takipçisi olabilecek şahıslar arasında ilk 3 e oynayacak biridir. Kitapta atatürkün kendine anlattiklarini yaziya geçirmiş.

Bu kitabin 2. Cild 215. Sayfadan alıntı yapıyorum bende pdf olarak 4 cild var istersen sana da atarim oku:

Yıldız Sarayı'nın ufak bir salonunda Vahdettin'le âdeta diz dize denecek kadar  yakın  oturduk. Sağında,  dirseğini dayamış  olduğu bir masa ve  üstünde bir kitap var. Salonun Boğaziçi'ne doğru açılan penceresinden gördüğümüz manzara  şu: Birbirine paralel hatlar üzerinde  düşman zırhlıları!  Bordalarındaki toplar  sanki  Yıldız Sarayı'na doğrulmuş! Manzarayı  görmek  için oturduğumuz yerlerden başlarımızı  sağa sola çevirmek kâfi idi. Vahdettin hiç unutmıyacağım  şu sözlerle konuşmaya başladı:  'Paşa paşa,  şimdiye kadar devlete  çok hizmet ettin, bunların hepsi artık bu  kitaba girmiştir (elini demin bahsettiğim kitabın üstüne bastı  ve ilâve etti:) tarihe geçmiştir.' O zaman bunun  bir tarih kitabı  olduğunu anladım. Dikkatle ve sükûnla dinliyordum: 'Bunları  unutun,' dedi, 'asıl  şimdi yapacağın hizmet hepsinden  mühim  olabilir.  Paşa  paşa, devleti kurtarabilirsin!'

evet ama saltanatı kaldırabilir ve cumhuriyeti kurabilirsin anlamında olmasa gerek bu söylev..

Ata'nın en büyük özelliklerinden biride zamanı ve vakti gelmeden hiçbir düşüncesini açık etmemiş olmasıdır..saltanat için düşünceleri ''NUTUK'' da şöyle

ve bu tespitten habersiz bir vahdettin var ..

NUTUK sayfa 4

GENEL DURUMUN DAR BİR ÇERÇEVE İÇİNDEN GÖRÜNÜŞÜ (başlığından bir paragraf;)

Burada pek önemli olan bir noktayı da belirtmeli ve açıklamalıyım. Millet ve ordu, Padişah ve Halife'nin hâinliğinden haberdar olmadığı gibi, o makama ve o makamda bulunana karşı asırların kökleştirdiği din ve gelenek, bağları dolayısıyla da içten gelerek boyun eğmekte ve sadık. Millet ve ordu bir yandan kurtuluş çaresi düşünürken bir yandan da yüzyıllardır süregelen bu alışkanlık 5 dolayısıyla, kendinden önce, yüce hilâfet ve saltanat makamının kurtarılmasını ve dokunulmazlığını düşünüyor. Halifesiz ve padişahsız kurtuluşun anlamını kavrama yeteneğinde değil... Bu inanca aykırı bir düşünce ve görüş ileri süreceklerin vay haline! Derhal dinsiz, vatansız, hain ve istenmeyen kişi olur...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eski yazıyı okuyabilmen için Arapça ve farsça bilgin yeterli olmalıdır. Bu dillerden gelen kelimeler kendi dil kurallarına göre yazılır. Türkçe kelimeler başka bir kurala göre yazılır. Bu da pedagojik açıdan büyük zorluklar çıkartır. Bazı uçuk iddialar doğru değil (osmanlıcanın 1 senede zor öğrenildiği vs.) ama yine de şu anda kullandığımız yazıyı öğrenmek elbette daha kolay. En azından arapça farsça kelimeleri yazarken sesli harf kullanılıyor. Cumhuriyetin temel prensipleri bellidir. Yeni ve güçlü bir ulusal kimlik, ardından bu kimliğin batı değerleriyle beraber aynı potada işlenmesi. Gazi paşaya çok derin saygım ve sevgim vardır. Birazcık olsun islamdan ve bağnazlıktan kurtulabildiyse bu millet onun sayesinde. Yeni cumhuriyet yeni sosyete diyerek yola çıkan insanlar pek tabii eskiye dair şeyleri silmeye çalışmak zorunda. Ama aradan bir asır geçtikten sonra hala aynı kafada gitmek ve bunlara düşmanlık beslemek bana saçma geliyor. Her ne kadar halka inmemiş olsa da eski dil şu an konuştuğumuz dilden bir kaç gömlek yukarıda. 

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, tasiyici yazdı:

4. Son olarak sizden ricam harf devrimini inandığınız gibi anlatmaniz ve her yere duyurmanız. Haykırın arap harfi bahanesiyle derdimizin islam olduğunu, osmanlıca alıp veremediğiniz şeyin aslında islam ile birebir alakalı olduğunu dağa taşa duyurun. Kıvırmayın yok harfler zor idi, yok türkçeye uygun değildi, yok arapça idi falan filan diye. Net olun. Net olun ki bu millet sizin de sizin takip ettiğiniz ahalinin de ne ayak olduğunu ve ne naneler yedigini anlasın. Anlasın ki kendine gelsin, serkeşlik etmesin.

Diğer suallerinize cevap yazmayacağım zira yazdığım şeyleri tekrar etmek istemiyorum ama şunu tekrarlayayım.Osmanlıca yazı dilidir. Konuşma dili degildir. Osmanlı'da konuşma dili Türkçe , yazı dili de Arapça Farsça karışımı olan osmanlıcaydı. Halk okuma yazma bilmiyordu. Çünkü öğrenmesi ve eğitimi zor bir dildi. Bugün bile yıllarca Osmanlıca dersi alanlar Osmanlıca yazarken zorlanıyor. Ayrıca osmanlıca öğrenmesi kolay bir dil idiyse 600 yılda halkına neden öğretilemedi?? Alfabe değişince mi halkın öğrenebileceği aklınıza geldi ??? 

Çok merakınız varsa dil ile ilgili yeteri kadar kaynak var. Çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz ama sizin derdiniz aman da benim dinime kaka diyorlar,dilimi değiştiriyorlar, püüü diye ağlamak olduğundan bir araştırma yapcağınızı düşünmüyorum... Tipik dinci mağduriyeti, yüzyıllardır mağduriyet kasmakta sizden daha iyi bir kitle yok !!!

Tarihte Türkler islamiyeti benimsemediği için kadın çocuk demeden katledildi. Arap kültürü ve Arap dini atalarımıza kılıç zoruyla dayatıldı.  Sanki Türkler güle oynaya bu dine geçmiş gibi konuşuyorsunuz ya. Ayrıca şunu belirteyim, türk tarihi Osmanlı ile başlamaz ! Osmanlı tarihi Türk tarihi değildir ! Osmanlıca yazı dilinin de türkce ve türklükle hiçbir arkası yoktur.

Türk tarihi İskitlerden başlar, Hunlardan, Göktürklerden,Uygurlardan başlar. Bu bağlamda bizi ciddi manada kültür tecavüzüne uğratan Araplar ve Osmanlıdır. Osmanlıca ile kastığınız duyarı gerçek Türk alfabesi ve Türk dili için göstersenize !! Osmanlı Arap harflerini ve kültürünü Türklere dayatarak kendi benliğini unutturmaya çalışmış, bu duruma neden tepki gösteremiyorsunuz???Yapamazsınız çünkü sizin yaratmış olduğunuz mağduriyet Osmanlıcanın haksızlığa uğraması yönünde bir savunma değil. Bildiğimiz kuyruk acısı....

Sizin derdiniz mazlumun, güçsüzün yanında durmak değil, Arap boku yemek. Ne kadar çok Arap boku yerseniz o kadar çok huri verileceğine inanıyorsunuz. Bu yüzden arap kanalizasyonu içinde büyük bir iştahla Arap boku yersiniz, tıpkı bir sıçan gibi lağımda yaşarsınız. Şaşırmayız...

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, tasiyici said:

4. Son olarak sizden ricam harf devrimini inandığınız gibi anlatmaniz ve her yere duyurmanız. Haykırın arap harfi bahanesiyle derdimizin islam olduğunu, osmanlıca alıp veremediğiniz şeyin aslında islam ile birebir alakalı olduğunu dağa taşa duyurun. Kıvırmayın yok harfler zor idi, yok türkçeye uygun değildi, yok arapça idi falan filan diye. Net olun. Net olun ki bu millet sizin de sizin takip ettiğiniz ahalinin de ne ayak olduğunu ve ne naneler yedigini anlasın. Anlasın ki kendine gelsin, serkeşlik etmesin.

Kendine gelip ne yapsın? Serkeşlik etmesin de; elin çöl bedevisinin Arap putunu takip edip Arap milliyetçisi mi olsun? Sizde gaz yapan da bu mudur? Net olun. Net olun ki, millet bu mevzuatın altındaki asıl niyetinizi ve hazımsızlığınızı anlasın, kendine gelsin, serkeşlik etmesin.

Etmesin ki; Arap pokuyla oynamasın, islam coğrafyalarının halihazırdaki dünya lideri süpersonik gelişmişliğinden(!) uzak olsun.

Ha benim size tavsiyem bir miktar buz ve soda. Buzu tersten sodayı düzden kullanırsınız. Geçmiş olsun.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, insanevladi said:

..yine de şu anda kullandığımız yazıyı öğrenmek elbette daha kolay. En azından arapça farsça kelimeleri yazarken sesli harf kullanılıyor....  Her ne kadar halka inmemiş olsa da eski dil şu an konuştuğumuz dilden bir kaç gömlek yukarıda. 

Halka da inmeyiversin artık de mi, o kadarına ne gerek var...(!) Adam sende!

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, insanevladi yazdı:

Eski yazıyı okuyabilmen için Arapça ve farsça bilgin yeterli olmalıdır. Bu dillerden gelen kelimeler kendi dil kurallarına göre yazılır. Türkçe kelimeler başka bir kurala göre yazılır. Bu da pedagojik açıdan büyük zorluklar çıkartır. Bazı uçuk iddialar doğru değil (osmanlıcanın 1 senede zor öğrenildiği vs.) ama yine de şu anda kullandığımız yazıyı öğrenmek elbette daha kolay. En azından arapça farsça kelimeleri yazarken sesli harf kullanılıyor. Cumhuriyetin temel prensipleri bellidir. Yeni ve güçlü bir ulusal kimlik, ardından bu kimliğin batı değerleriyle beraber aynı potada işlenmesi. Gazi paşaya çok derin saygım ve sevgim vardır. Birazcık olsun islamdan ve bağnazlıktan kurtulabildiyse bu millet onun sayesinde. Yeni cumhuriyet yeni sosyete diyerek yola çıkan insanlar pek tabii eskiye dair şeyleri silmeye çalışmak zorunda. Ama aradan bir asır geçtikten sonra hala aynı kafada gitmek ve bunlara düşmanlık beslemek bana saçma geliyor. Her ne kadar halka inmemiş olsa da eski dil şu an konuştuğumuz dilden bir kaç gömlek yukarıda. 

Benim harfleri değiştirip tekrardan osmanlicaya geçelim gibi bir isteğim zaten yok olamaz da çünkü bu akıl karı değil yuz yıldır kullanılan harfi değiştirmek için akıl sağlığının yerinde olmamasi lazim. Bin yıldır kullanılan harfi değiştirmek içinde hem sarhoş hem de başka amaçlar peşinde olmak lazımmış demekki.

Biz o amaç konusunda hemfikiriz zaten seninle. Hem harf değişikliği hem de dil ve kelime katliamın asil sebebi islam ve islam kaynakli kelimeler bu arapça olmasa da islam ve kuran çince kaynakli gelse idi bugün aynı muameleyi o dil görecekti. 

O zaman yok dil şöyle zor boyle zor falan filan demeyin diyorsanız da öncelikle bu ekibin derdinin bu din olduğunu üstüne basa basa belirtin. Ama belirtmiyor kimse bugün en koyu kemalist bile yok arapça zor yok bilmem ne türkçe falan filan kasıyor. Derdim din demiyor demeyince bizim gafil müslümanları da peşinde sürüklüyor. Açık olun tek derdimiz bu açık olun münafik olmayın. Sözüm meclisten dışarı üstünüze alınmayın siz açık sözlüsünüz burda gördüğüm kadarıyla. Dışarıda da olun. Sokağa çıkın bağırın demiyorum. Bir müslüman görünce kusun ona arabina da arapcasina da harfine de dini de duyduğunuz kini kusun. Peşinden gittiğiniz ekibinde böyle oldugunu üstüne basa basa belirtin. O gafil müslümanın kalbinde zerre kadar iman var ise zaten kimlerin peşinden gittiğini idrak edecek ve kendine gelecektir.

Sitelerde Paylaş

Amma ağladın, amma mağdur edebiyatı yaptın. Tamam git evinde Osmanlıca oku senin ağzını tutan mi var? Gözünü oyan mi var ? Ellerini ayaklarını çarpraz kesen mi var? Canına kast eden mi var? Zebanilere yem eden mi var ?? Ateşte yakan mi var ?? Evine girip putlarını kıran mi var ?? 

Anlamaktan aciz beynin zaten alfabe devrimindeki gerekçeleri göremez. Çünkü takılmışsın bir kere dini değerlere. De ki arap alfabesi değiştiği için rahatsızım. Ne kadar gerçekçi,akla dayalı bir iş te olsa Arap dini işin ucunda olduğu için kabullenemiyorum. Bize akıl verecegine dön aynaya bak ta o boklu ağzını gör.. O boklu ağzınla halkın yararına olan faydalı devrimlere laf edeceğine çalışıyorsun git bı ağzını sil ..

2 saat önce, tasiyici yazdı:

. O gafil müslümanın kalbinde zerre kadar iman var ise zaten kimlerin peşinden gittiğini idrak edecek ve kendine gelecektir.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle yanlış anlaşılmak istemiyorum. Cumhuriyet dönemi dil politikalarıyla alakalı eleştirilebilir çok fazla şey var ama harf inkılabı onlardan biri değil. O dönemde hemen hemen dünyanın bütün medeni ülkeleri Latin alfabesi kullanıyor. Sen de ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine aday olduğunu iddia ediyorsun. Buraya kadar bence bir sıkıntı yok. Fakat güneş dil teorisi veya Türk tarih tezi gibi hiç bir bilimsel değeri olmayan uydurmalara neden kimse ses çıkarmamış bunu anlamak güç. Dilde saflaşma adına yapılan kelime katliamı ve eskilerinin yerine uydurulan kelimelere neden biri çıkıp biz ne yapıyoruz dememiş hayret ediyorum. Bunları söyledim diye bazı arkadaşlar sinirlenebilir ama şahsi kanaatim bu. Arapça ve Türkçe kıyaslandığında Arapça çok daha zengin bir dil maalesef. Bunun sebebi de belli Türkçenin 1000 yıl boyunca duraklayıp yerinde sayması. Türkçenin Arapça ve Farsça gibi ritmik yapısı yoktur. O dillerde yazdığın gibi ahenkli şiir yazamazsın. Bazen Arapça'daki tek bir kelimeyi çevirmek için Türkçe bir cümle kurman gerekebilir. Velhasıl Türkçe de bu diller gibi gelişsin istiyoruz ama hiçbir dil böyle gökten inme bir şekilde zenginliğini kazanmamış. Sadece mutedil bir şekilde Türkçenin de artık şiirde, bilimde kullanılması gerektiği telkin edilse ve olağan seyrine bırakılsa Türkçe adına daha güzel şeyler olabilirdi. Zaten Türkçenin makus talihini cumhuriyetten 50 sene evvel düzeltmeye çalışmış yüzlerce aydın ve şair. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, insanevladi yazdı:

Fakat güneş dil teorisi veya Türk tarih tezi gibi hiç bir bilimsel değeri olmayan uydurmalara neden kimse ses çıkarmamış bunu anlamak güç. Dilde saflaşma adına yapılan kelime katliamı ve eskilerinin yerine uydurulan kelimelere neden biri çıkıp biz ne yapıyoruz dememiş hayret ediyorum. 

Ses çıkaranların tamamı tasfiye edildi, sesleri kesildi. Adına da reform dendi. 1933 üniversite reformu. Yoksa bu saçmalığa en başta darul fünun nam-i diger istanbul üniversitesi karşı çıktı. Adamlar tümden malum kadro tarafından tasfiye edildi. Bunlarin en meşhurları aklimda kaldigi kadariyla zeki velidi togan ve ahmet refik altinaydir. Zeki velidi orta asya önceden deniz degildi dedi diye lince uğramıştır ve ülkeyi terketmek zorunda kalmıştır. Yanlış okumadınız adam bu saçmalığa saçmalık dedi diye ulkeyi terk etmek zorunda kaldı 1932 de. Bizim özgürlük kahramanımız darı bekaya intikal edince ancak geri gelebildi. 1939 da galiba. 

Ahmet refik de ayni sebepten afaroz yedi aynı kadro tarafından ki bu arkadaş çalışmaları sebebiyle yutdışından bile ödülü olan bir tarihidir. 

Adi aklima gelmeyen daha kimler kimler tasfiye edildi. Bu iki ismi birazcık araştırsan zaten diğerlerini de görürsün.

Reform adi altinda tasfiyeden sonra ortalik süt liman oldu heryer yalaka sürüsüyle doldu ve kendileri çalıp kendileri oynadı kelime katilleri 

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, tasiyici yazdı:

Kelime katili diyorum, bi somut örnek vereyim de havada kalmasın. Bu bir katliam degilde nedir Allah aşkına, adamlar gazeteye ilan vermiş liste liste. Kelime uydurma seferberliği başlatmışlar. Şu güzel Türkçenin geldiği hale düştüğü duruma bak

Screenshot_20201212-162235.thumb.jpg.cb68cd2e4508512784961795b12ce543.jpg

Napmislar şimdi bu cumhuriyetçiler ??bu resimdeki kelimeleri yok mu etmişler ?? Örneklerinin içinde sadece "rükün" kelimesini kullanmıyorum. Geri kalan kelimeler günlük hayatımızın içinde herkes te kullanıyor.

tarihinde Teşup'unOğlu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Teşup'unOğlu yazdı:

Napmislar şimdi bu cumhuriyetçiler ??bu resimdeki kelimeleri yok mu etmişler ?? Örneklerinin içinde sadece "rükün" kelimesini kullanmıyorum. Geri kalan kelimeler günlük hayatımızın içinde herkes te kullanıyor.

O zaman bi adam sana suikast niyetiyle silah çekse ama o an biri koluna dokunsa da kurşun seni sıyırıp geçse bu adam başarılı olamadı diye suçsuz mu oluyor veya başka biri gelip seni balkondan aşağı itse ama o an tesadüfen alt kattan seni yakalasalar kurtarsalar bu seni iteni beraat mi ettiriyor

Senin ki de mantık mi yani?

Yüzde yüz başarı sağlanamadı diye adamlar masum oldu. Kafaya bak!

Bak bakalım şu cumledeki kaç kelimeyi bugün ilkokul bitiren bir çocuk tanır bilir kullanır. m.kemalin erzurum kongresi kapanış konuşması:

En son olarak niyazım şudur ki, Cenab-ı Vacibu'l-amal Hazretleri Habib-i Ekremi hürmetine bu mübarek vatanın sahip ve müdafii ve diyanet-i celile-i Ahmediyye'nin ila-yevmi'l-kıyame haris-i asdakı olan millet-i necibemizi ve makam-ı saltanat ve hilafeti kübrayı masun ve düşünmekle mükellef heyetinizi muvaffak buyursun. Amin.

Amin de onun sözü. Benim değil.

Ilkokul çocuğuna okusam çince bir metin kadar yabancı gelir ona. 

4 seyde başarısız oldu senin putun;

1. Ibadeti türkçe yapacaktı olmadı

2. Bayrağı değiştirecekti islamiyeti hatırlatıyor diye olmadi

3. Istiklâl marşını değiştirecekti islami ibareler içeriyor diye olmadi

4. Dini değiştirip protestanlık yazacaktı anayasaya olmadi. Onu da incelettirdi onu da beğenmedi kendisi ateist olduğu için.

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, tasiyici yazdı:

O zaman bi adam sana suikast niyetiyle silah çekse ama o an biri koluna dokunsa da kurşun seni sıyırıp geçse bu adam başarılı olamadı diye suçsuz mu oluyor veya başka biri gelip seni balkondan aşağı itse ama o an tesadüfen alt kattan seni yakalasalar kurtarsalar bu seni iteni beraat mi ettiriyor

Senin ki de mantık mi yani?

Yüzde yüz başarı sağlanamadı diye adamlar masum oldu. Kafaya bak!

Bak bakalım şu cumledeki kaç kelimeyi bugün ilkokul bitiren bir çocuk tanır bilir kullanır. m.kemalin erzurum kongresi kapanış konuşması:

En son olarak niyazım şudur ki, Cenab-ı Vacibu'l-amal Hazretleri Habib-i Ekremi hürmetine bu mübarek vatanın sahip ve müdafii ve diyanet-i celile-i Ahmediyye'nin ila-yevmi'l-kıyame haris-i asdakı olan millet-i necibemizi ve makam-ı saltanat ve hilafeti kübrayı masun ve düşünmekle mükellef heyetinizi muvaffak buyursun. Amin.

Amin de onun sözü. Benim değil.

Ilkokul çocuğuna okusam çince bir metin kadar yabancı gelir ona. 

4 seyde başarısız oldu senin putun;

1. Ibadeti türkçe yapacaktı olmadı

2. Bayrağı değiştirecekti islamiyeti hatırlatıyor diye olmadi

3. Istiklâl marşını değiştirecekti islami ibareler içeriyor diye olmadi

4. Dini değiştirip protestanlık yazacaktı anayasaya olmadi. Onu da incelettirdi onu da beğenmedi kendisi ateist olduğu için.

O metindeki kaybolan kelimeler tamamen Türkçe değil mi :)) cemali vacibul,diyabeti çekildi ahmediyye, ila yevmil kiyame Haris i asdaki

Bre geri zekalı bu kelimelerin hangisi Türkçe de harf devrimiyle Türkçe kelimelere katledilmiş diyorsun??  Önceki metninde gördüğün üzere Türkçe kelimeler kaybolması, arapça ve farsca kelimeler hayatımızdan çıkarılmış.!! Bu son metninden anlaşılıyor ki senin sidikli Arap sevicilerin Türklerin kelimelerine tecavüz etmiş resmen.. birde gelip burda mağdur edebiyatı yapıyorsun. 

o küçük beynin kurandaki gibi defalarca tekrar etmeden anlamıyor demek ki. Önceki iletilerimi, harf devriminin gerekçelerini tekrar tekrar oku.  Şu ağlama huyundan da vazgeç. Benim putum derken ben hiçbir put a tapmam. Senin Allah putuna da tapmam Atatürk e de tapmam Muhammed e de tapmam,Kur'an'a da tapmam,kabeye de tapmam.

Ben senin gibi aciz, gerizekalı,Arap sevdalısı,aklini kaybetmis birisi değilim. O yüzden herkesi yargılamadan önce bı kendine bak sonra bidibidi yap!!

Ayrıca tekrar edeyim, harf devrimi Atatürk'le özleslestirilemez, çünkü alfabe çalışmaları tanzimat devrinden gelir. O dönemde senin gibi Arap boku yiyenler ; "amanda bizim dinimizi elimizden alıyorlar" diye ağlayıp engel oldukları için gerçekleştirilememiştir. Fakat atatuk, herşeyden önce başarılı bir asker olduğu için; ülkeyi İngilizlere satıp giden padişahların gibi devrimlerinde başarısız olmamıştır.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Teşup'unOğlu yazdı:

O metindeki kaybolan kelimeler tamamen Türkçe değil mi :)) cemali vacibul,diyabeti çekildi ahmediyye, ila yevmil kiyame Haris i asdaki

Bre geri zekalı bu kelimelerin hangisi Türkçe de harf devrimiyle Türkçe kelimelere katledilmiş diyorsun??  Önceki metninde gördüğün üzere Türkçe kelimeler kaybolması, arapça ve farsca kelimeler hayatımızdan çıkarılmış.!! Bu son metninden anlaşılıyor ki senin sidikli Arap sevicilerin Türklerin kelimelerine tecavüz etmiş resmen.. birde gelip burda mağdur edebiyatı yapıyorsun. 

o küçük beynin kurandaki gibi defalarca tekrar etmeden anlamıyor demek ki. Önceki iletilerimi, harf devriminin gerekçelerini tekrar tekrar oku.  Şu ağlama huyundan da vazgeç. Benim putum derken ben hiçbir put a tapmam. Senin Allah putuna da tapmam Atatürk e de tapmam Muhammed e de tapmam,Kur'an'a da tapmam,kabeye de tapmam.

Ben senin gibi aciz, gerizekalı,Arap sevdalısı,aklini kaybetmis birisi değilim. O yüzden herkesi yargılamadan önce bı kendine bak sonra bidibidi yap!!

Ayrıca tekrar edeyim, harf devrimi Atatürk'le özleslestirilemez, çünkü alfabe çalışmaları tanzimat devrinden gelir. O dönemde senin gibi Arap boku yiyenler ; "amanda bizim dinimizi elimizden alıyorlar" diye ağlayıp engel oldukları için gerçekleştirilememiştir. Fakat atatuk, herşeyden önce başarılı bir asker olduğu için; ülkeyi İngilizlere satıp giden padişahların gibi devrimlerinde başarısız olmamıştır.

Harf devrimi ve dil devrimi ayrı şeylerdir biz burada dil devrimini tartışıyoruz. Hala ayrimina varamadın. Harf devrimi kelime katletti demiyorum dil devrimi katletti diyorum ve abaküs seviyesinde ornek vere vere anlatıyorum. Daha putunun devrimlerinden bi habersin. Ben senden iyi biliyorum putunun özelliklerini ve icraatlarini. Kimin icraatlarına onay veriyorsan ve kime gore hayatini şekillendiriyorsan, kimin ilke ve inkılaplarına göre yaşıyorsan o senin putundur. Put sadece önüne geçip dikilinen şey değildir lakin onu da yapıyorsundur sen cani gönülden de neyse konumuz bu değil.

Öncelikle o kelimelerin tamami biz Türkler tarafından bin yıldır tanınan bilinen ve kullanılan kelimelerdi. Bin yıldır kullandığın kelime hala türkçe olmuyor hala arapça farsça oluyor, dile yerleşmiş, türkçeleşmiş olmuyor ama daha 90 yıl önce onların yerine uydurulmuş veya batı dillerinden ithal kelimeler türkçe oluyor. Aynı şey alfabe içinde geçerli, bin yıllık alfabe türk alfabesi değil ama 90 yılda latin alfabesi türk alfabesi oldu. Komediye bak.Tezata bak.Bana bunun mantığını anlat? Papagan gibi ilkokuldan beri duyduğumuz palavraları ezberden tekrarlama. ilk sorum bu sana ve cevap bekliyorum. Mantığını anlat. Latin harflerinin osmanli harflerinden daha türkçe olduğunu ispatla.

Ikinci sorum harf devrimi ile ilgili madem tekrar tekrar anlatıyorsun anlamıyorum ben-anlattigin yok da hadi oyle varsayalim-örnek ver bana hangi harf bize uygun değildi. Neyi yazamıyorduk ya? Niye uygun değildi dilimize. Örnek ver arkadaş. Ornek kelimeler yaz. Papağan gibi tekrarliyorsunuz ayni seyi. Ornek verin anlayalim. Yukarıdan beri ornek istiyorum, biri bana yazmış dil ile kitaplar var git oku diyor. Bu mu verebildiğiniz cevap. Bu mu putunuza sadakatiniz. Sen gidip putuna layik bir sekilde araştırıp şimdiye çoktan yuzlerce kelime öğrenip gelip bana takır takır anlatman lazimken git bul oku demek nedir? 40 bin karakter kullanan ve dunya liderligine oynayan 1 buçuk milyarlık bir çin milleti varken bizim harfler herhalde ondan zor olsa gerek.

Sen örnek ver bakalim hadi bize de anlayalim çinceden daha zor oldugunu ve bu harflerin terakkiye mani olduğunu. Bakalim kaç kuruşluk adamsin

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, tasiyici yazdı:

Neyi yazamıyorduk ya? Niye uygun değildi dilimize. Örnek ver arkadaş. Ornek kelimeler yaz. Papağan gibi tekrarliyorsunuz ayni seyi. Ornek verin anlayalim. Yukarıdan beri ornek istiyorum, biri bana yazmış dil ile kitaplar var git oku diyor. Bu mu verebildiğiniz cevap. Bu mu putunuza sadakatiniz. Sen gidip putuna layik bir sekilde araştırıp şimdiye çoktan yuzlerce kelime öğrenip gelip bana takır takır anlatman lazimken git bul oku demek nedir? 40 bin karakter kullanan ve dunya liderligine oynayan 1 buçuk milyarlık bir çin milleti varken bizim harfler herhalde ondan zor olsa gerek.

Sen örnek ver bakalim hadi bize de anlayalim çinceden daha zor oldugunu ve bu harflerin terakkiye mani olduğunu. Bakalim kaç kuruşluk adamsin

Örnek istiyorsun ya attık sana resimli örnek hiçbir cevap veremedin. Önceki mesajlara bak. Arka fonu siyah olan resimdeki yazıları iyi oku !

Gerizekalı bak tane tane yazıyorum okuduğunu anlamıyorsun galiba. Tekrar tekrar aynı kelimelerin etrafında dönüp duruyorsun. Neyi yazamiyorduk demişsin ya söylüyorum işte bak: Osmanlıca bir yazı dilidir. Herşeyi yazıyorsun fakat telaffuz edemiyorsun. Sesli harflerin eksikligi sebebiyle yazdığın şeyi telaffuz edemiyorsun. Anladın ? Kapış ?

Çince ve japonca bütün dillerin içinde en zor dillerden olabilir ama o adamlar hem yazıyor hem okuyor. Hemde konuşuyor, hepsini aynı alfabe,aynı gramer ile yapıyor. Sizin Osmanlıca gibi siktiriboktan bir dil değil anliyormusun .!! Kelimeler Arapça Farsça karışık, konuşma dili Türkçe , yazı dili Arapca , ne olduğu belli olmayan siktiriboktan bir dil. Dil bile denemez. Birde gelmiş güzelleme yapıyorsun. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Teşup'unOğlu yazdı:

Sayın gerizekali  okuduğunu anlamıyorsun galiba. Tekrar tekrar aynı kelimelerin etrafında dönüp duruyorsun. Neyi yazamiyorduk demişsin ya söylüyorum işte bak: Osmanlıca bir yazı dilidir. Konuşma dili değildir. Sesli harfler eksikligi sebebiyle yazdığın şeyi telaffuz edemiyorsun. Çince ve japonca bütün dillerin içinde en zor dillerden olabilir ama o adamlar hem yazıyor hem okuyor. Hemde konuşuyor, hepsini aynı alfabe,aynı gramer ile yapıyor. Sizin Osmanlıca gibi siktiriboktan bir dil değil anliyormusun .!! Kelimeler Arapça Farsça karışık, konuşma dili Türkçe , yazı dili Arapca , ne olduğu belli olmayan siktiriboktan bir dil. Dil bile denemez. Birde gelmiş güzelleme yapıyorsun. 

Sana iki basit soru sordum, birine hiçbir cevap alamadım, ikincisine örnekler istedim yine cevap alamadim, o zaman haddin olmayan konularda ahkam kesme senin eline kutsal kitabın nutugun osmanlıca demiyorum bak latinize olanını versem lugata bakmadan üç cümle okuyamazsın, adini sağdan sola kağıda yazıp eline versem kuran ayeti sanar bütün kinini lağım gibi kusarsın. O halde haddin olmayan işlere kalkışma hadi ikile.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, tasiyici yazdı:

Sana iki basit soru sordum, birine hiçbir cevap alamadım, ikincisine örnekler istedim yine cevap alamadim, o zaman haddin olmayan konularda ahkam kesme senin eline kutsal kitabın nutugun osmanlıca demiyorum bak latinize olanını versem lugata bakmadan üç cümle okuyamazsın, adini sağdan sola kağıda yazıp eline versem kuran ayeti sanar bütün kinini lağım gibi kusarsın. O halde haddin olmayan işlere kalkışma hadi ikile.

Güzel, sana cevap olarak yazmadığımın farkına varmişsin demek. Senin gibi gerizekalı,okuduğunu anlamayan,beyinsiz,Arap sevicisi birinin eğitim seviyesi beni ilgilendirmiyor. Senin öğretmenin değilim. Git nerde ogreniyorsan öğren. Ogrenemiyorsan kaynaklarını değiştir veya Arap boku yemeye  devam et. Cennete 2 huri fazla alırsın.

Sorduğun tüm soruların cevaplarını önceki iletilerde yazmış olduğum için tekrar tekrar senin için vakit harcamayacağim. Sen git Muhammed'in bokunu ye, sahi Muhammed ağzına sıçsa Yarabbi Şükür dermiydin ?? Bu arada nutuk kutsal kitabım falan değil , istersen yırt istersen üstüne mastürbasyon yap. Herkesi kendiniz gibi putçu sanmayın. 

Sitelerde Paylaş

Lisan denilen şey seslerden meydana gelir. Eğer ağzından çıkan her sesin yazı olarak bir karşılığı varsa o yazı makbuldür. Eski yazının öğrenmekte en sıkıntı veren tarafı Arapça ve Farsça kelimelerde sesli harf kullanılmamasıdır. Eğer o yazan kelimeyi bilmiyorsan okuyamazsın. Tahminlerde bulunabilirsin. Hatta aynı harflerle yazılıp farklı okunan bir çok kelime vardır Arapça'da. Ama şu an kullandığımız yazıda böyle sıkıntılar olmuyor. Harf devrimi yapılırken bunlar düşünülmüştür muhtemelen. Bu arada dedesinin mezar taşını okuyamayan insanlar muhtemelen 150 evvel de okuyamayacaktı. Çünkü okuma yazma bilmiyor olacaktı. Osmanlı kendi çağdaşları arasında muhtemelen en düşük okuma yazma oranına sabittir. En azından medeni olanlar arasında öyle. Hatta eğitim seviyesi en düşük olandır. Dindarların Osmanlı'ya bu kadar kutsiyet atfetmesini anlayamıyorum çünkü neresinden tutarsan elinde kalıyor. Ha bu demek değil cumhuriyetle her şey mükemmel oldu. Aceleyle ve düşünülmeden yapıldı bütün devrimler. Çok fazla yanlış yapıldı ama çok doğru şeyler de yapıldı. Bu arada taşıyıcı empati yapıyorum ve Müslüman olsam ben de Atatürk'ü sevmezdim 

Sitelerde Paylaş

Slm. Bnm adm tşycı.Brda bu örnği vrrk sna çk önmli br knu hkknda açklma ypmk istyrm. Bni anldğnı dşnyrm. Br dlde ssli hrflr olmsı avntj dğl aksne dzvntjdr. Hzlı yzmyı ve hzlı okmyı zrlştrr. Br dli grçk mnda öğrnmş br çck ble ssli hrflr olmdn orda hngi hrfn oldğnu çözblr. Tpkı şn snn yptğn gbi.

Yukarıda görüldüğü gibi dilde sesli harf koymak yükten başka birsey degil. Yukarıdaki cumleleri sesli harfleri kullanarak yazsam bi o kadar daha uzayacaktı. Yani latinize yazılmış bir kitap osmanlıca yayılmıştan neredeyse 2 kat daha fazla yer kaplar. Bu ne demek? 2 kat daha fazla okumak ve yazmak için zaman demek ve kağıt israfi demek. Yani eski yazımız stenografi gibiydi. Mesela ilk çikan nutuk osmanlicadir sadece 1 cilddir. Yanında bir cildde belgeleri vardir. Ama yeni harflerle nutuk 2 cild ve yanında koca bi cild daha belgeler vardır. Bu osmanlicanin sadece bir üstünlüğüdür. 

Bi tanesinden daha bahsedim fazla uzatmadan. Osmanlica ogrenen bir çocuk zekasını kullanmak zorundadır. Yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Bu yuzden nerede hangi ekin nasil geleceğini kendisi zekasini zorlayarak bulmalıdır. Mesela tek -dr eki var diyelim. Bunun tır tir tur tür tor tör ter tar hangisi olduğunu okurken çocuk kelimeye gore kendisi hesap edecek ve bulacaktır. Diğer herşey de boyle. Bir strateji zeka oyunu gibidir. Bu yuzden dil ogrenmekle kalmaz ayni zamanda zekasina antrenman yaptırır. Ben de bir eğitimciyim ve çocuk eğitiminde bu çok etkili bir yöntemdir bilişsel gelişim için. Oysaki yeni türkçe de her seyi ezberlemek zorundadir çocuk ve hepsi farklı yazılır. Bu ise hafızaya yüktür. Çocuğa hiçbirşey katmaz.

Üçüncü olarak yeni harfler köşeli ve sivridir. Gözü yorar ve kısa sürede bir çok çocuğu gözlüğe mahkum eder. Oysaki osmanlıca gözü dinlendirir yormak yerine. Çünkü harfler köşeli sivri göze batan şekilde değil yumuşak ve kavislidir.

Dh br o kdr şy vr ki anlyna svri snk sz anlmyna dvl zrna az..

Sitelerde Paylaş

@tasiyici

Gerçekten tam bir zeka küpü.. aklına mantığına hayran kaldım. En az 10 iletide bu bir yazı dilidir konuşma dili değil dedik daha yeni idrak etmeye başladın. Neyse buda bir gelişme. 

Bune arkadaş satranç oyunu mu , IQ testi mi yoksa yazı dili mi. O neymiş öyle çocuk okurken zekasını kullanacak, içinde kendisi sesli harf canlandıracak bilmem ne. Bak güzelim yeni alfabemiz sayesinde senin gibi gerizekalılar da okuma yazma öğrenebiliyor. Eskisi gibi olsa senin gibi gerizekalılar hala okuma yazma öğrenememiş olurdu..

bu arada sorumun cevabını da vermedin, neyse farklı bir soru sorayım madem Allah putu ağzına sıçsa; ne yapıyorsun lan sen diye allaha karşı gelirmiydin???  yoksa, ya allah biraz daha sıç, ne güzel de ağzımı bokla doldurdun diye şükür etmezmiydin ??

Bu arada o köşeli harfler var ya... Anladın sen..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...