Jump to content

Allah yaratıcı kavramını putlaştıran zihin yapısının ürünüdür

Recommended Posts

Allah yaratıcıya karşı çıkılamaz, yaratıcı eleştirilemez, yaratıcıya karşı çıkmak kötülüktür, zalimliktir, ona tapınmak, ona yaranmaya çalışmak iyiliktir, övülesidir, üstünlüktür gibisinden sanıları olan, yaratıcı kavramını putlaştıran zihin yapısının ürünüdür. Yani düşünün. Yaratıcıya karşı çıkmak kötülük ve zalimlik. Putlaştırmaya bak. Kuranın birçok yerinde de, bu durumu görebilirsiniz. Yaratıcı olduğu için övgü, tapınma bekleyen, ben yaratıcıyım, bana karşı çıkamazsınız diyip kibirlenen bir allah vardır kuranda. Müslümanların da, o seni yaratandır, sen yaratıcıya nasıl karşı çıkarsın dediklerini, muhtaç, yoksunluk yaşayan bedenleri var eden, onları gereksinim gidermek durumunda bırakan, sorun yaratan bu allah değilmiş gibi, nimet verdi diyerek allah güzellemesi yaptıklarını da görürsünüz. Sanki yokken yeme, içme sıkıntımız, bir gereksinimimiz vardı. Aynı zihin yapısı, muhtaç, yoksunluk yaşayan bedenini var eden annesine, babasına da hakkınızı ödeyemem, size borçluyum diyip, şükür eder. O yüzden yaratıcı kavramını putlaştıran bir zihin yapısının ürünü olan islamı eleştirip, gerçeği, mantıklı olanı söylediğinizde, bu zihin yapısı bunu kabul etmez. Çünkü yaratıcı onun putudur. Yaratıcının yaptıklarına ve dediklerine katılınmalıdır. Yaratıcı eleştirilmemelidir. Yaratıcı yanlış, saçma, mantıksız, tutarsız bir söylemde bulunmaz.  Kurandan da yaratıcı kavramının putlaştırılmasına birkaç örnek verelim. 

Acaba onlar herhangi bir yaratıcı olmadan mı yaratıldılar? Yoksa kendileri mi yaratıcıdırlar? Tur 35

Ey insanlar! Allah'ın size olan nimetini hatırlayın. Allah'tan başka size göklerden ve yerden rızık veren bir yaratıcı var mı? O'ndan başka hiçbir ilah yoktur. O halde nasıl oluyor da haktan döndürülüyorsunuz? Fatır 3

O, beni yaratan ve bana doğru yolu gösterendir. Şuara 78

Sizi ve önceki nesilleri yaratandan sakının. Şuara 184

Ben ancak, beni yaratana taparım. Şüphesiz O beni doğru yola iletecektir. Zuhruf 27

Ey insan! Seni yaratan, şekillendirip ölçülü yapan, dilediği bir biçimde seni oluşturan cömert rabbine karşı seni ne aldattı? İnfitar 8

Sitelerde Paylaş

Eziyet edebilir, acı çektirebilir. Çünkü o yaratıcı. Yalvarıp, yakartmak, boyun eğdirmek için sorun, sıkıntı verebilir. Çünkü o yaratıcı. Bunları yapmasına karşın yine de övülmelidir. Çünkü o yaratıcı. Düşünün yani. Eziyet görenler, eziyet edene övgü dizip, ondan bağışlanma diliyorlar. Kuranda da allah için yalvarıp, yakarmak, boyun eğdirmek darlık, sıkıntı verdiği, ama yine de kendisine yalvarıp, yakarılmadığı yazar. Bu durumda şeytanlaştırılmıştır. Eziyet görenlerin, eziyet eden allaha boyun eğmemesi, yalvarıp, yakarmaması alçaklık, şeytanlık, kötülük, zalimlik. Düşün yani. Yaratıcıya karşı gelmenin karşılığı, cehennemde yanmak, zakkum yiyip, irin içmek. Yaratıcı müslümanın putudur.

De ki: "Ne dersiniz, size Allah'ın azabı yahut kıyamet saati gelirse Allah'tan başkasına yalvarır mısınız? Doğru iseniz söyleyin bakalım!" Enam 40

Aksine yalnız O'na yalvarırsınız. O da dilerse, giderilmesi için yalvardığınız sıkıntıyı giderir. Siz de ortak koştuklarınızı unutursunuz. Enam 41

Senden önce de ümmetlere peygamberler gönderdik ve belki yalvarırlar diye kendilerini darlık ve sıkıntıya uğrattık. Enam 42

Hiç olmazsa verdiğimiz darlık başlarına geldiğinde yalvarıp yakarsalardı! Ama kalpleri katılaştı ve şeytan da yaptıklarını kendilerine süslü gösterdi. Enam 43

Andolsun ki, biz onları azaba uğratmıştık, yine de Rablerine boyun eğmemiş ve yakarmamışlardı. Muminun 76

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...