Jump to content

Ay ışığı mercekle toplanıp,güneş ışığı gibi ateş yakılabilir mi?

Recommended Posts

Bu konu değişik yerlerde hep karşıma çıktı

baktığım yerlerde ,ay ışığının mercekle toplansa dahi ateş yakamayacağı fikri  vardı

hatta bir üniversitenin  fizik bölümüne dahi soru olarak sorulmuş

ve kesin cevap verilmemiş daha çok ateşin yakılamayacağı ancak teorik olarak olabileceği idi

ayın yüzeyindeki sıcaklığın 100 derece olduğu bunun ötesinde ateşin bu ısı ile yakılamacağı söylenmektedir

https://www.quora.com/Can-you-start-a-fire-with-focused-moonlight

https://van.physics.illinois.edu/qa/listing.php?id=18061&t=starting-a-fire-with-moonlight

bu konuda  fikirlerinizi yazarsanız   aydınlanmış oluruz

Sitelerde Paylaş

Ay yüzeyinin sıcaklığı veya soğukluğu konu ile alakasız.

Ay Güneşten gelen ışığı yansıtıyor. Ay'ın yüzey yapısından dolayı ışığın dalga boylarının bazısı az, bazısı çok yutulduğu için yansıtılan ışığın spektrumunda biraz değişiklik oluyor. Ama bunu göz ardı edebiliriz. Ay'ın yansıttığı ışık Güneş ışığının aynısıdır diyebilliriz.

Böyle bakınca sorunun cevabı "Evet!"dir. Prensip olarak evet. Güneş'den direk gelen ışık (ve bir mercek yardımı) ile ateş yakabiliyorsak, Ay'dan yansıyarak gelen Güneş ışığı ile de ateş yakabiliriz.

Wikipedia verilerine göre Güneş'ten direk gelen Güneş ışığı Ay'dan yansıyarak gelen Güneş ışığının 400 000 ile 1000 000 katıdır. Bunun anlamı; Güneş'ten direk gelen ışık ve R yarıçaplı bir mercekle ateş yakabiliyorsak, Ay'dan yansıyarak gelen Güneş ışığı ile ateş yakmak istediğimizde, kullanacağımız merceğin yarıçapı 632xR ile 1000xR arası büyüklüğünde olması gerekir.

Sayısal örnek: Güneş ışığı için kullanılan merceğin yarıçapı R = 10 cm Ay ışığı için kullanılan merceğin yarıçapı 32 m veza 50 m olması gerekir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

bu konu gerçekten ilginç
hala tatminkar bir cevap bulamadım
yazılan cevaplar için teşekkürler.
şurda hardvard tarafında yapılan ilginç bir araştırma var

http://adsabs.harvard.edu/full/1974Moon....9..295C

"  The Ultraviolet Reflectivity of the Moon"
sanırım yansıma ışık ile direk ışık arasında spekturum kaybı var
malum ışık geniş bir spekturumdan meydana geliyor ve sanırım  ısı üreten bazı spektrum katmanları yansıma ile kayboluyor yada güneşten aya gelen ışıktaki ısı ay tarafından absorbe ediliyor
ve sadece soğuk ısısız ışık yansıyor
şu linkte :
https://www.quora.com/Can-a-mirror-reflect-photons-present-in-sunlight-If-yes-do-plants-absorb-these-reflected-photons-or-do-they-need-direct-sunlight

biri ayna ile güneş ışığını  bitkilere yansıtsam bir verim kaybı olur mu  demekte
ve bazıları seralarda ki cam gibi ışığı geçiren  bir yapı olursa daha vermli olur demekte
ve yazılan bir cevap:
"Direct sunlight is hot.Reflected light is cool.Trees and plants grow faster in direct sunlight.Yet there is system of growing plants under reflected sunlight in glass houses.Efficiency is less.Big Trees can not be grown under reflected sunlight.

Ultra violet and infrared rays in direct sunlight protect them from fungus and parasites .They grow healthier."
**
bu cevaptanda uv ve infrared ışıklarının yansıma ile kaybolduğu anlaşılıyor ki
ısı üreten dalga boyu sanırım burası 
**

şu linkte de  ay ışığı dünyadaki objeleri ısıtır mı diye sorulmuş ilginç bir cevap verilmiş daha doğrusu alıntı nerden alınmış bulamadım
kısaca diyor ki bir  yansıtıcı metal plaka güneşte bekletilirse ilk başta sadece ışık yansıtır
sonra ısınırsa hem ısı hem ışık yayar
soğuk bir plaka sadece ışık yayar
burda güneş hem ısı hem ışık kaynağı olduğu için ikisini birden yayar
ay ise sadece soğuk bir gümüş tepsi ibi sadece ışığı yansıtır 
https://www.quora.com/Why-do-moon-light-not-heat-any-objects-of-earth

" For example let any one hold a burnished metal plate in such a way that the sun's light is reflected towards his face, and he will feel that with the visible light is reflected. Let him leave the same metal in the sun until it is well warmed, and he will find that the metal is capable of throwing light as well as heat to him if he is closer This is radiation, and cannot happen unless the metal has been warmed, whereas light can be reflected from an ice-cold plate. ( thats different if the reflected light from the cold metal is focused he will be able to feel some heat)"
**
bazı dillerde  güneş ışığı ziya ay ışığı nur ile adlandırılmış yani nur yansıma ışık bir nevi
ve okuduğum bir kaynak nuru yani yansıma ışığın direkt ışıktan yani ziya dan  farkını
şöyle açıklıyordu: ziya hem ışık hem ısıdır,nur ise ısısı alınmış ışıktır
yani soğuk ışıktır bir nevi ateş böceği veya florasan ışık led ışığı gibi 
malum bir çok yapay ışık kaynağı enerjinin bir kısmını da ısı olarak kaybediyor
güneş ise hem ısı hem ışık aynı anda yayar zira ikisine de canlıların ihtiyacı var
**

yine şu linkte: yazılan bir cevap aynı paralelde
ay ışığı ısı üretir mi başlığı ile direk güneş ışığının ısıya sahib olduğu ,yansıma ay ışığının ısıya sahib olmadığı söylenmekte.
**
https://www.theguardian.com/notesandqueries/query/0,,-197003,00.html

"     SPECULATIVE SCIENCE

Apropos the lunar eclipse - Does moonlight generate any heat?
John Bentley, Cowes, Isle of Wight
Given that moonlight is simply reflected sunlight, then the answer is 'no', because what heat there is is generated by the sun. This reflected radiation does contain heat, but the amount, on the Earth's surface, is miniscule. This explains why moon-bathing never caught on.
Pete Wigens, Stroud, Glos UK"

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Böyle bakınca sorunun cevabı "Evet!"dir. 

Büyük bir mercek ile,

dedigin gibi 50 metre capli mercek ile ayin sadece kaliteli bir görüntüsünü odaklayip yüzeye yansitabiliriz diye biliyorum dreimalali.

Günes isiginda oldugu gibi minik bir noktaya odaklayabilir miyiz?

Sitelerde Paylaş

Yukardaki iletimde verdiğim sayısal örnekte bir yazım hatası var:

Alıntı

Sayısal örnek: Güneş ışığı için kullanılan merceğin yarıçapı R = 10 cm Ay ışığı için kullanılan merceğin yarıçapı 32 m veza 50 m olması gerekir.

Doğrusu

Sayısal örnek: Güneş ışığı için kullanılan merceğin çapı 2R = 10 cm Ay ışığı için kullanılan merceğin yarıçapı 32 m veza 50 m olması gerekir.

şeklinde olmalıydı.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili nogodbutAllah.

Verdiğin linler İngilizce olduğu için bakmayacağım. Ay hakkında da internette haddinden fazla şehir efsanesi, komplo teorileri mevcut: Kısaca söylersek kirli bilgi! Hatta; eline 2 termometre alıp gece sıcaklık ölçmeye üşenenler, Ay ışığı ile hayvanları, bitkileri, taşı toprağı nasıl soğutacakları sayfalar dolusu gevezeliklerle ispatlamaya çalşıyorlar. Bunlardan haberim var.

Alıntı

sanırım yansıma ışık ile direk ışık arasında spekturum kaybı var
malum ışık geniş bir spekturumdan meydana geliyor ve sanırım  ısı üreten bazı spektrum katmanları yansıma ile kayboluyor yada güneşten aya gelen ışıktaki ısı ay tarafından absorbe ediliyor
ve sadece soğuk ısısız ışık yansıyor

Işık dediğimiz şey elektromanyetik dalgadır (EMD) ve fotonlardan oluşur. Kaba anlatımla:

1- Fotonun çarptığı cismin atom/molekül yapısı fotonun frekansına/dalgaboyuna uygunsa cisim fotonu yutar ve ısınır. Uygun değilse, foton yansır ve enerjisini de beraberinde alır gider. Görünen ışık ve infrarot tayfı. Bunu mikrodalga fırınlarında her gün görüyoruz. Mikrodalga içine koyduğumuz organik maddeler ısınıyor fakat mikrodalga aletinin tabanı/tavanı, kenarı, köşesi ısınmıyor.

2- Yüksek enerjili (yüksek frekanslı) fotonlar (ultraviolet ve ötesi) çarptıkları cisimlerin atom/molekül yapını parçalayabiliyorlar. Bu durumda da ısı ortaya çıkabiliyor.

Yani her dalgaboyundaki ışık/EMD ısınma/ısıtma etkisine sahiptir! Ay'dan yansıyarak Dünya'ya erişen ışığın da ısııtma kabiliyeti vardır. Fakat miktarı az olduğu için biz bunu günlük hayatımızda farketmiyoruz. Organik maddelerden oluşan vücüdumuzun Güneş ışığında yandığını sık sık gördüğümüz halde Ay ışığında yanmış olan birisini henüz göremedik. :)

Ay ve Güneş ışığını spektrumu (tayfı) şu resimde. Ve görüldüğü gibi birbirine benziyorlar. Maalesef daha küçük ve dah büyük dalgaboylarını da gösteren bir resim bulamadım.

381155355_SpektrumMondSonne.png.8b3aae8a02c620c91c6048234f0c77c7.png

Alıntı

bazı dillerde  güneş ışığı ziya ay ışığı nur ile adlandırılmış yani nur yansıma ışık bir nevi
ve okuduğum bir kaynak nuru yani yansıma ışığın direkt ışıktan yani ziya dan  farkını
şöyle açıklıyordu: ziya hem ışık hem ısıdır,nur ise ısısı alınmış ışıktır
yani soğuk ışıktır bir nevi ateş böceği veya florasan ışık led ışığı gibi 

O bahsettiğin dilden okuduğum bir kaynağa göre şöyle bir açıklama da var: "Açıl susam açıl" denilince, mağaranın girişini gizleyen kocaman bir kaya hemen kenara çekiliyor ve mağaraya girişe izin veriyor.

Diğer bir kaynakta ise Alaaddin isimli bir bilge lambayı ovalayınca lambanın içinde uyuyan bir dev hemen ortaya çıkıyor ve Alaadin'in her arzunu aniden yerine getiriyor. Mesela mücevherlerden bir sarayı heme çölün ortasına dikiveriyor.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Ay yüzeyinin sıcaklığı veya soğukluğu konu ile alakasız.

Ay Güneşten gelen ışığı yansıtıyor. Ay'ın yüzey yapısından dolayı ışığın dalga boylarının bazısı az, bazısı çok yutulduğu için yansıtılan ışığın spektrumunda biraz değişiklik oluyor. Ama bunu göz ardı edebiliriz. Ay'ın yansıttığı ışık Güneş ışığının aynısıdır diyebilliriz.

Böyle bakınca sorunun cevabı "Evet!"dir. Prensip olarak evet. Güneş'den direk gelen ışık (ve bir mercek yardımı) ile ateş yakabiliyorsak, Ay'dan yansıyarak gelen Güneş ışığı ile de ateş yakabiliriz.

Wikipedia verilerine göre Güneş'ten direk gelen Güneş ışığı Ay'dan yansıyarak gelen Güneş ışığının 400 000 ile 1000 000 katıdır. Bunun anlamı; Güneş'ten direk gelen ışık ve R yarıçaplı bir mercekle ateş yakabiliyorsak, Ay'dan yansıyarak gelen Güneş ışığı ile ateş yakmak istediğimizde, kullanacağımız merceğin yarıçapı 632xR ile 1000xR arası büyüklüğünde olması gerekir.

Sevgiler

phpMedFn2.png

dünya yörüngesi yarıçapı uzaklıkta enerji miktarı 1362watt/m2

Dünyanın albedo değeri 0,30-0,36 

Ayın albedo değeri 0,12

Ters kare yasasını nasıl uygulayabiliriz? 

Aydan yansıyan enerjiyi hesaplarken ayın dünyaya uzaklığını hesaba katacak mıyız?

Ayı sıfır noktası kabul edersek yayılan dünyaya düşen enerji verdiğin değerlerden  çok küçük oluyor.
Yoksa 1362watt/mx 0.12 olarak mı hesaplayacağız? 

Bu şekilde hesaplarsak çok büyük oluyor. :)
inverse-square-law.png

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, deadanddark yazdı:

Büyük bir mercek ile,

dedigin gibi 50 metre capli mercek ile ayin sadece kaliteli bir görüntüsünü odaklayip yüzeye yansitabiliriz diye biliyorum dreimalali.

Günes isiginda oldugu gibi minik bir noktaya odaklayabilir miyiz?

Hayır! Bu mümkün değil. Yukarda yazdıklarım bir prensip anlatımıdır. Pi*502 = 7853 metrekarelik bir alana düşen Ay ışığını toplayacağız ve homojen bir şekilde pi*0,052  = 0,0785 m2 'lik bir alana  dağıtacağız. Ancak o zaman Ay ve Güneş ışığı ateş yakma etkisinde eşdeğer olacak.

50 metre yarıçapında bir mercek yapmak elbette mümkün değildr. Yapılmış olsa dahi o merceğin odak noktası bir nokta olmaz. İşkembeden sallıyorum;  0,5-1 metre yarıçapında elipsoide benzer 3 boyutlu bir alan olur. Yani kaliteli bir Ay görüntüsü oluşmaz. Bulanık, muğlak, difus bir görüntü ortaya çıkar.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

@DreiMalAli

Bu videoya bakmalisin.

Büyük bir teleskop ile ayin görüntüsünü avuc icine odakliyor. Yani ay tipki bir florasan lamba gibi davranacagindan cok büyük bir mercek ile bile o isigi tek bir noktada birlestirip yanmaya sebep olamayiz diye düsünmekteyim. Odaklamaya calistiginda en parlak hali ayin kendi görüntüsü oluyor.

https://youtu.be/t9HRHASgR7w

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, deadanddark yazdı:

@DreiMalAli

Bu videoya bakmalisin.

Büyük bir teleskop ile ayin görüntüsünü avuc icine odakliyor. Yani ay tipki bir florasan lamba gibi davranacagindan cok büyük bir mercek ile bile o isigi tek bir noktada birlestirip yanmaya sebep olamayiz diye düsünmekteyim. Odaklamaya calistiginda en parlak hali ayin kendi görüntüsü oluyor.

https://youtu.be/t9HRHASgR7w

Sanırım ben senin iletini yanlış anladım. Işığı odaklayabilirsen, görüntü elbette elde edersin.

Ben,m cevabım ise 50 m çapında bir merceğin yapılabilirliğini odaklama kalitesinin zorluğunu anlatmak içindi.

- Küresel mercek/ayna yapmaya kalktığımızda odak noktası kürenin merkezinden yüzlerce metre uzağunda olmak zorundaydı ve fakata yine mercek eksenine paralel gelen ışıklar dahi bir noktada toplanmayacaktı. Bir kaç metre büyüklüğünde bir odak alanı oluşacaktı. Yani görüntü beklediğimiz kalitede olmayacaktı.

- Paraboloid ayna yapmaya kalktığımızda odaklama kalitesi çok daha iyi olurdu. Fakat girişi 50 m yarıçaplı bir daire olan paraboloidin uzunluğu yüzlerce metre olurdu.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, husnu yazdı:

phpMedFn2.png

dünya yörüngesi yarıçapı uzaklıkta enerji miktarı 1362watt/m2

Dünyanın albedo değeri 0,30-0,36 

Ayın albedo değeri 0,12

Ters kare yasasını nasıl uygulayabiliriz? 

Aydan yansıyan enerjiyi hesaplarken ayın dünyaya uzaklığını hesaba katacak mıyız?

Ayı sıfır noktası kabul edersek yayılan dünyaya düşen enerji verdiğin değerlerden  çok küçük oluyor.
Yoksa 1362watt/mx 0.12 olarak mı hesaplayacağız? 

Bu şekilde hesaplarsak çok büyük oluyor. :)
inverse-square-law.png

Yukardaki iletimde terskare ilkesini kullanmadım. Sadece Wikipedia verisini baz aldım.

1- Alanı A1 = pi*R2 olan bir mercek Güneş ışığını bir noktaya odakladığında ateş yakılabiliyor.

2- Ay'dan yansıyarak Dünya'ya gelen Güneş ışığı 1 000 000 kat daha az.

3- Ay ışığı ile 1'deki ışık miktarına erişmemiz için gerekli alan A2 = 106*pi*R2 olur.

4- Bu alan daire şeklinde ve yarıçapı r ise A2 = pi*r2 = 106*pi*R2

5- Ve nihayetinde r = 1000*R'dir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

şu linkte:

bir kimya mühendisi değişik konularda deney yapmış

mercek ile ay ışığından ateş yakılabilir mi deneyi de yapmış

ancak tabii ideal şartlar değil kendi imkanları ile yapmış merceği daha büyüterek

ay ışığının odaklaması ile elinde hiç ısı hissi oluşmadığını söylemekte

kadim eserlerde  ay ışığı için: ısısı alınmış  ışık fikri  hala bana çok orijinal gibi gelmeye başladı

yani eski medeniyetlerde yapılan bazı şeyler bile bu gün bırak taklid edilmesi hala anlaşılabilmiş çözülmüş değil

o yüzden modern bilim temeli esasen eski kadim birikimlerdir

ancak modern çağda paradigma değişti ve sanki işler yavaşladı

**

bu konuda araştırmaya devam edeceğim bakalım nereye gidecek

Sitelerde Paylaş
On 28.12.2020 at 16:32, DreiMalAli yazdı:

Yukardaki iletimde terskare ilkesini kullanmadım. Sadece Wikipedia verisini baz aldım.

1- Alanı A1 = pi*R2 olan bir mercek Güneş ışığını bir noktaya odakladığında ateş yakılabiliyor.

2- Ay'dan yansıyarak Dünya'ya gelen Güneş ışığı 1 000 000 kat daha az.

3- Ay ışığı ile 1'deki ışık miktarına erişmemiz için gerekli alan A2 = 106*pi*R2 olur.

4- Bu alan daire şeklinde ve yarıçapı r ise A2 = pi*r2 = 106*pi*R2

5- Ve nihayetinde r = 1000*R'dir.

Sevgiler

Wikipedia linkini verebilir misin?

Ters kare yasasını kullanmadığını biliyorum.

Ben ters kare yasasını kullanmaya kalktığımda uyumsuz sonuçlar elde ettim.

Aydan yansımayıp dünyanın  güneşten uzaklığına dünyanın ay mesafesi kadar uzağa koyarsam sonuç başka çıkıyor.

Aydan yansıyıp dünyaya gelince farklı çıkıyor.

Nerede hata yaptığımı bulamadım. :)

Yansımayı %100 yapıncada tutarsız sonuçlar elde ediyorum.

Aynı çıkmalıydı.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

kadim eserlerde  ay ışığı için: ısısı alınmış  ışık fikri  hala bana çok orijinal gibi gelmeye başladı

Burada olaganüstü bir durum yok.

Aya ciplak göz ile bakabiliyorsun. 

Ayrica dikkat edersen ayin bize bakan yüzünün yüzde 50 lik kismi kalan kismindan daha kötü yansitici (mare). Yani ayin neredeyse yarisi isigi yansitiyor bile diyebilirsin.

Ayin büyüklügü, mesafesi , dünya atmosferinin etkisi gibi nedenleride eklersek aydan yansiyan isigin ates baslatmamasini anlayabiliriz.

Tam tersi ay üzerindeyken dünyadan yansiyan isik ile uygun ortam saglandiktan sonra ates kolayca yakilabilir.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, husnu yazdı:

Wikipedia linkini verebilir misin?

Ters kare yasasını kullanmadığını biliyorum.

Ben ters kare yasasını kullanmaya kalktığımda uyumsuz sonuçlar elde ettim.

Aydan yansımayıp dünyanın  güneşten uzaklığına dünyanın ay mesafesi kadar uzağa koyarsam sonuç başka çıkıyor.

Aydan yansıyıp dünyaya gelince farklı çıkıyor.

Nerede hata yaptığımı bulamadım. :)

Yansımayı %100 yapıncada tutarsız sonuçlar elde ediyorum.

Aynı çıkmalıydı.

Kullandığım Wikipedia linki

Ben hesaplamak isteseydim...

PG : Güneş'in yaydığı toplam güç. Wikipedia'ya göre 3,846 * 1026 W (Wikipediada "Leuchtkraft" olarak geçiyor).

Bu güç Güneş yüzeyine homojen yayılmıştır kabul ediyoruz. Güneş yüzeyinde birim alan güç yoğunluğu pyG = PG/AG = PG/(4*Pi*RG2) oludu.

Bu yüzey küresel olarak Ay'a kadar şiştiğinde birim alan güç yoğunluğu pyAd = PG/AGA = PG/(4*Pi*(LGA + LAD)2) oludu.

AGA : Güneş merkezli, Güneş-Ay yarıçaplı kürenin yüzey alanı (Dolunay için kürenin yarıçapı = Güneş_Dünya + Dünya_Ay uzaklığı = LGA + LAD).

Ay'a düşen toplam güç,  pyAd ile Ay'ın dairesel kesit alanının çarpımıdır: PA = pyAd * AAd = pyAd * Pi*RA2

PA ama Ay yüzeyine küresel olarak (ama sadece yarım küre yüzeyine) dağılmıştır. Bu dağılım homojen bir dağılım değildir. Ay yüzeyinin Dünya'ya direk bakan yerlerinde güç yoğunluğu fazlayken yarım kürenin kenarlarına doğru gittikçe güç yoğunluğu azalmaktadır. Hatta yarım kürenin kenarlarında güç yoğunluğu sıfır olur. Yüzeyin her noktasına denk gelen güç yoğunluğu çift integral ile elbette hesaplanabilir. Ama yansıma konusunda sadece bir fikir edinmek amacıyla, güç yoğunluğu Ay yüzeyine düzenli, homojen dağılmış gibi kabul ederim ve çıkan sonucu mesela 2'ye veya 3'e bölerim. (Yarım Ay yüzeyinin güç yoğunluğu: pyAk = PA/(2*Pi*RA2 ))

Ay yüzeyinden yansıyan güç PA ile Ay'ın albedosu çarpımıdır: PAAL = PA*AL. Yarım Ay yüzeyi Ay'dan Dünya'ya kadar küresel olarak şiştiğinde güç yoğunluğu pD = PAAL/AAD = PAAL/(2*Pi*LAD) (LAD : Ay_Dünya uzaklığı) olur. Bunun 1/2 veya 1/3'ünü almak niyetinde olduğum için, benim hesabıma göre; Güneş ışığı Ay'dan yansıyarak Dünya'ya eriştiğinde ışığın birim alan güç yoğunluğu yaklaşık olarak pyGAD = pD/2 veya pD/3 kadardır.

Sayısal hesap yapmadım.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...