Jump to content

Hayvanların kendi pisliğini yemesi?

Recommended Posts

• 3 weeks later...
On 09.01.2021 at 00:47, dursun yazdı:

Bazı hayvanların kendi pisliğini yemesi Allah'ın takdiri mi yoksa özgür iradeleri sonucu mu gerçekleşir? 

ALLAH dilemedikçe, sizler dileyemezsiniz ayetleri var.(insan süresi)

Bozukluk ve takvayı ilham edene andolsun ayeti var.(şems süresi)

ALLAH'ın takdiri.

Özgür irade hem bilimsel olarak hemde dini olarak yoktur.

13 saat önce, ApollonTheGod yazdı:

Böyle boktan bir konunun hiç cevaplanmamasına şaşırmadım. 

Foruma giren sayısı az ondan cevaplanmıyor.

Sitelerde Paylaş
On 09.01.2021 at 00:47, dursun yazdı:

Bazı hayvanların kendi pisliğini yemesi Allah'ın takdiri mi yoksa özgür iradeleri sonucu mu gerçekleşir? 

sevgili dursun yine doğru soruyu sormuş...

organizmayı davranışa sevk eden şey ihtiyaçlarıdır.

kimse durup dururken yerinden kalkmaz. kolumuzu bile sebepsiz yere hareket ettirmeyiz.

hayvanlarda gözlenen ensest ve pislikten beslenme; ihtiyaçlar ve zorunluluklarla ilgilidir.

muhtaç olduğunda insan da aynı şeyi yapar. bir köpeğe bile hallenir veya çöpteki artıklardan beslenir.

tabii hayvanlardaki pisliğini yeme alışkanlığının sindirim sistemleriyle bir ilişkisinin olduğu da saptanmıştır.

ama dursun'un bu sorudaki amacı, özgür irade saçmalığının irdelenmesidir.

ihtiyaçlar dışında bazı biyolojik ve psikolojik bozukluklar da organizmayı saçma davranışlara sevk eder.

bir oyuncak tasarlayıp sonra onu imtihan edeceğim, ardından da ceza veya ödül vereceğim demek ne kadar saçma ise,

insanın bir tanrı tarafından yaratılıp imtihan edildiğinin düşünülmesi saçmalığın ağababasıdır!

bir oyuncak tasarımcısının, bu oyuncağı ben yarattım, ona biraz irade verip yaptığı seçimlere göre imtihan edeceğim demesi

ne kadar saçma ise tanrı fikri ve imtihan kurgusu da o denli saçma ve akıl dışıdır.

düşünsenize 10 oyuncak üretiyorsunuz, sonra bu oyuncaklara bir program yüklüyorsunuz ve ardından

acaba bu oyuncaklardan hangisi hangisine tecavüz edecek diye seyre koyuluyorsunuz.

üstelik, oyunun sonunda kimin kime tecavüz edeceğini de biliyorsunuz!!!

tabii bu arada bu oyuncaklar arasından bir oyuncak seçip onu elçiniz tayin edip oyuncakların sizi görmeden size tapınmalarını

ve ibadet etmelerini de istiyorsunuz. bütün bu saçmalıkların sonunda sonsuz ceza veya ödül var!

buna kim inanır! nogotbut inanır! sonra da bize akıl verir!

aman sahibimiz ne kadar merhametli de... bize özgür irade vermiş de...

bak ben kimseye tecavüz ediyor muyum... ibadetlerimi de yapıyorum...

sonsuz bir ödül verecek bana işte... siz de aklınızı kullanın, iradenizi kullanın...

sonsuz ödülü kaçırmayın!

Sitelerde Paylaş

Hayatta kalma içgüdüsü. Savaş sonucu mağarada mahsur kalan insanlar da hayatta kalmak için kendi bokunu yemişlerdir. Uzun süre aç kalınca,beyniniz yeteri kadar beslenemez. Bu durumda hormonlarınızın salınımı değişir. Davranışlarınız değişir. Farkında olmadan asla yapamayacağınız şeyleri yapabilirsiniz. Yamyamlık yapıp arkadaşınızı yiyebilirsiniz. Öyle 1-2 gün oruç tutmakla beyniniz bu hale gelmez tabi. 1-2 gün oruç tutmakla gerçek açlığı tecrübe edemezsiniz.

Sitelerde Paylaş

Kendi pisliğini yemek davranışının da bir seçilim değeri olduğu için orada ve kendi pisliğini yiyor.

"Pis" öznel bir kavram bizim üretimimiz olan.

Üretiliş şekli de ilginç aslında. Ama neyse..

Eğer gerçekten pis, yeterince pis ya da zararlı olsaydı yemezdi.

Yiyip de bundan bir fayda sağladığı, daha doğrusu zarardan çok fayda sağladığı için yiyor. (Demek ki..)

Hayvanda temiz ya da pis algısı, bilgisi yok.

Gerçekte de, kendiliğinde/saltık bir pis ya da temiz (diye bir şey) yok.

**Ha bir de, hangi şartlarda yediğine de bakmak lazım..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...