Jump to content

Forum Çok Durgun

Recommended Posts

Öncesinde canlılık vardı dakika başı yorum yazılan konular olurdu. 

Çok güzel yazan bilgili forum üyeleri vardı, uzun bir süredir bakıyorum foruma çok durgun.

İmla kurallarına uymayan yazarlar uzaklaştırılmalı vs diye konu açılmıştı, pek takan olmadı. Bununla birlikte saçma sapan konular açılıp, en azından noktası bile olmayan yazılarla dolmuştu. İnsan okumaya çalışınca okuyamıyordu o derece... 

Ben sırf bu yüzden forumdan soğumuştum o sıralar ve uzun süredir de girmiyordum. 

Nitelikli üyelerin atıldıkları da oldu. Bu da durgunluğa bir etken olabilir. 

Burası forum olduğu için, yazı burada birinci etken. En azından nokta koymayı bilmeyen insanları uzak tutmak gerekirdi. 

Kimse yazı uzmanı değil ama temel şeylere bile dikkat edilmesi yeterli olurdu. 

Trolllediler forumu herkes kaçtı gitti o ara. 

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 105
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 15.01.2021 at 01:34, illusion_ yazdı:

Öncesinde canlılık vardı dakika başı yorum yazılan konular olurdu. 

Çok güzel yazan bilgili forum üyeleri vardı, uzun bir süredir bakıyorum foruma çok durgun.

İmla kurallarına uymayan yazarlar uzaklaştırılmalı vs diye konu açılmıştı, pek takan olmadı. Bununla birlikte saçma sapan konular açılıp, en azından noktası bile olmayan yazılarla dolmuştu. İnsan okumaya çalışınca okuyamıyordu o derece... 

Ben sırf bu yüzden forumdan soğumuştum o sıralar ve uzun süredir de girmiyordum. 

Nitelikli üyelerin atıldıkları da oldu. Bu da durgunluğa bir etken olabilir. 

Burası forum olduğu için, yazı burada birinci etken. En azından nokta koymayı bilmeyen insanları uzak tutmak gerekirdi. 

Kimse yazı uzmanı değil ama temel şeylere bile dikkat edilmesi yeterli olurdu. 

Trolllediler forumu herkes kaçtı gitti o ara. 

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? 

Forumun sahibi ile yöneticileride aktif değil.

Başıboş bıraktılar.

Ayrıca hem şikayet ediyorsun aktif değil diye hemde foruma çok nadir uğruyorsun.

Konu açmazsanız forum zaten pasif konumda kalır. :)

Sitelerde Paylaş
On 17.01.2021 at 13:21, Teşup'unOğlu yazdı:

Her konu yeteri kadar konuşulmuş. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmanın bir manası olmadığı gibi insanı yoruyor. Gelen misafir kullanıcılar da hep eski konular arasında geziniyor. 

Hocam illa Ateizm ile ilgili konuşmak zorunda değiliz ama.

İnsan, bazen günlük şeyler konuşmak istiyor.

Özel hayatında karşılaştığı sorunlarla ilgili,büyüklerinden akıl almak isteyebiliyor.

Saygılarımla. 

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 16.03.2021 at 20:26, husnu yazdı:

Forumun yöneticileride üyeleride koronodan  öldü galiba.

Gelen giden yok.?

Bu konuda benimde kafam karışık  Ten ten.Niye gelmiyorlar? Hacı nın ölümünden dolayı foruma girmek içlerinden gelmiyor belki de.Ama bu forum onun bize emaneti.Sahip çıkmalıyız diye düşünüyorum. 

Sitelerde Paylaş
On 20.03.2021 at 01:11, Brad pit yazdı:

Bu konuda benimde kafam karışık  Ten ten.Niye gelmiyorlar? Hacı nın ölümünden dolayı foruma girmek içlerinden gelmiyor belki de.Ama bu forum onun bize emaneti.Sahip çıkmalıyız diye düşünüyorum. 

@Türk Ateist @Magnesia @Bir Buçuk @DreiMalAli  @mantik yaşıyor musunuz?

Mail adreslerine  uyarı mesajı giderse bakarlar belki foruma.?

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
On 23.03.2021 at 12:37, husnu yazdı:

https://antidogmatik.com/

Bazı üyeleri bu forumda buldum.

Buraya gel.?

:)

O linki önceden de vermiştin bana ve bakmıştım.

Benim burada yayınladığım mesela "Muhammed Efsanesinin Doğuşu" araştırma  yazımı birisi orada da yayınlamış. Hem de tamamını... Ama ne link vermiş, ne de kaynak. Hatta; "alıntıdır" veya benzeri bir ibare koyma zahmetine dahi katlanmamış. İlk bakışta sanki kendi makalsi imiş izlenimi veriyor. Etik değil tabi...

Ama...

Yo hayır... Kızmadım, sinirlenmedin, darılmadım. O yazı zaten okunsunlar, bilgi edinsinler diye yazıldı. Epey de ses getirdi. Onlarca sitede yayınlandığını da gördüm, biraz değiştirilerek başka yazar isimleri ile yayınlandığını da gördüm. Böyle sitelerden uzak durdum.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 31.03.2021 at 13:34, husnu yazdı:

@Türk Ateist @Magnesia @Bir Buçuk @DreiMalAli  @mantik yaşıyor musunuz?

Mail adreslerine  uyarı mesajı giderse bakarlar belki foruma.?

Forumun başındayız, forumu düzenli olarak takip ediyoruz. Biz olmasak forum nasıl ayakta kalacak?

İnsanların yazıp yazmaması kendi seçimleri, forum yönetiminin bu konuda yapabileceği bir şey yok...

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Buradayız hepimiz. Ben de arada bir uğruyorum, ama yıllardır yazmayı bıraktım. Forumun canlılığının bize bağlı olmaması gerekir zaten. Biz zamanında çok yazdık, ve forum ile ilişkim şu anda bakıyorum da 19 yıl olmuş. (Kurucularından olduğum için). Bu forumdan önceki birkaç sanal ortamı da sayarsak bu konuları internette ilk takip etmeye başlamam 22 yılı bulmuş. Son 6-7 yıldır da yazmayı bırakmışım, çok mu? Ki hala gelip bakıyorum görüldüğü gibi. Arada bir sitenin teknik altyapısıyla ilgili desteğe ihtiyaç duyuluyor, yardım etmeye çalışıyorum. Onun haricinde, aktif olarak yazışmalara katılmamamız normal, bizden beklenmemeli zaten. Yeni nesil devralmalı, burayı canlı tutmalı.

Sitelerde Paylaş

Durgunluk ithamından da emin değilim zaten. Evet, fazla yazan yok göründüğü kadarıyla. Forumun yoğun dönemlerindeki gibi dakikada bir yeni ileti girilmiyor. Ama biraz önce baktım 187 misafir, 3 tane de giriş yapmış kullanıcı vardı. Yani en yoğun zamanlarındaki duruma nazaran çok daha fazla kişi takip ediyor forumu gibi gözüküyor. Ama o dönemlerde, toplam takipçi daha az olsa da, takip edenler çok aktifti ve sürekli yazıyordu. Şimdi çoğu gelen eski başlıkları incelemeye geliyor gibi gözüküyor.

Bu forum çok geniş bir kitaplığa dönüştü. Okumaya kalkarsa insanı yıllarca oyalayacak kadar içerik var burada. Büyük bir kütüphaneye gidip, kendini kitapların içine gömmüş gibi hissediyor olabilir gelenlerin pek çoğu. Ayrıca, konu ateizm ve din ise, söylenebileceklerin çoğu da söylenmiş zaten. Tekrar etmek yerine eski tartışmalara bakmak da aynı kapıya çıkıyor.

Sitelerde Paylaş

Ama iletişim kurup fikir alışverişinde bulunmak ve sosyal etkileşimde bulunmak için burayı takip edenler açısından şu anki durum tatminkar değil, orası doğru. O konuda ne yapılabilir, ondan da emin değilim.

Belki de bir fark, forum ortamı ile sosyal medya arasındaki farktır. Gerçi bu tür forumlar da sosyal medyanın bir parçası sayılabilir belki, en azından ilk örnekleri böyleydi, sonra başka tür sosyal paylaşım ortamları çıktı ortaya. Burası bir facebook, instagram, vs değil. Ama değerini azaltır mı bu durum burasının, ondan emin değilim. Her tür ortamın bir kuruluş amacı var, oralar belki canlı iletişim açısından daha aktif ortamlar olabilir. Ama derin, uzun ve fikir dolu yazıların paylaşımı ve onlar üzerinden tartışmalar açısından bakıldığında forum ortamının yine de yeri tutulamaz diye düşünüyorum. Belki de buraya chat ve başka sosyal medya unsurları da eklemeliyiz ve o tür sosyal iletişim ihtiyacını burada karşılamak isteyenler için bir seçenek olur bu o zaman, bilmiyorum. Hızlı ve kısa iletişim sevenler o unsurları kullanır, daha uzun, daha derin ve fikir dolu yazıp fikir tartışması yapmak isteyenler normal forum ortamını kullanır, vs. Düşünmeye değer bir konu.

Ama sorunumuz bunların hiçbiri değil. Sorun bu işlerle ilgilenip, sürekli başında durup yürümesini sağlayacak yeni kişiler bulma sorunu. Burasını hala eski yöneticiler yönetiyor. Arada bir yenilerden katılanlar oluyor, ama çoğu uzun süre kalmıyor. Sanal ortam işletmek çok vakit alan, çok özveri gerektiren ve getirisi de fazla olmayan bir iş. Uzun vadede gönüllüsünü bulmak kolay değil. Bazen parayla birileri de tutulabilir şu aşamada diye aklıma geliyor, ama o zaman da olay bir işyeri kurup yönetmeye dönüşür, ve o da bambaşka değişik sorunların kapısını açar. Yani burasını canlandırma işinin lojistiği kolay değil.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, mantik yazdı:

Ama iletişim kurup fikir alışverişinde bulunmak ve sosyal etkileşimde bulunmak için burayı takip edenler açısından şu anki durum tatminkar değil, orası doğru. O konuda ne yapılabilir, ondan da emin değilim.

Belki de bir fark, forum ortamı ile sosyal medya arasındaki farktır. Gerçi bu tür forumlar da sosyal medyanın bir parçası sayılabilir belki, en azından ilk örnekleri böyleydi, sonra başka tür sosyal paylaşım ortamları çıktı ortaya. Burası bir facebook, instagram, vs değil. Ama değerini azaltır mı bu durum burasının, ondan emin değilim. Her tür ortamın bir kuruluş amacı var, oralar belki canlı iletişim açısından daha aktif ortamlar olabilir. Ama derin, uzun ve fikir dolu yazıların paylaşımı ve onlar üzerinden tartışmalar açısından bakıldığında forum ortamının yine de yeri tutulamaz diye düşünüyorum. Belki de buraya chat ve başka sosyal medya unsurları da eklemeliyiz ve o tür sosyal iletişim ihtiyacını burada karşılamak isteyenler için bir seçenek olur bu o zaman, bilmiyorum. Hızlı ve kısa iletişim sevenler o unsurları kullanır, daha uzun, daha derin ve fikir dolu yazıp fikir tartışması yapmak isteyenler normal forum ortamını kullanır, vs. Düşünmeye değer bir konu.

Ama sorunumuz bunların hiçbiri değil. Sorun bu işlerle ilgilenip, sürekli başında durup yürümesini sağlayacak yeni kişiler bulma sorunu. Burasını hala eski yöneticiler yönetiyor. Arada bir yenilerden katılanlar oluyor, ama çoğu uzun süre kalmıyor. Sanal ortam işletmek çok vakit alan, çok özveri gerektiren ve getirisi de fazla olmayan bir iş. Uzun vadede gönüllüsünü bulmak kolay değil. Bazen parayla birileri de tutulabilir şu aşamada diye aklıma geliyor, ama o zaman da olay bir işyeri kurup yönetmeye dönüşür, ve o da bambaşka değişik sorunların kapısını açar. Yani burasını canlandırma işinin lojistiği kolay değil.

Burada eski üyeler aktif değil, yeni üyelerde konu açamıyor. Aktif olması için yeni üyelere konu açmayı aktif etmeniz gerekir. Burada forum varsın boş dursun böyle insanlar olmasın diye banladılar zamanında. Aktif kullanıcıları soğuttular siteden ve çoğu gitti. Bakıyorum forum varsın boş dursun diyenlerde ilk forumu terk eden yöneticilerden olmuş ve şu an normal üye olarak görünüyor yetkileri alınmış sanırım.

Foruma bir yönetici koyuyorsanız adaletsiz davrandığı durumlarda uyarmalı ve tekrarında yetkilerini almanız gerekirdi. Zamanında uyardım ama dinleyen olmadı. Bu forumun buralara geleceğini ön gördüm ve ön görmek çok zor değildi. Çünkü forum iyi yönetilmiyordu. 

Geniş bir arşiv var evet haklısınız. Zamanında gerçekten aydın kişiler bu forumda çok değerli tartışmalar yapmış ve değerli birikimlerini buraya bırakmış. Ama bu insanlar neden forumdan soğutularak buradan kaçtılar bunun üzerine kafa yormanızda fayda var.

Sitelerde Paylaş

Rahip,

Burası gönüllüler tarafından kurulup, başından beri hep gönüllüler tarafından işletilmiş bir ortam. Ama yoğun bir sanal ortamın moderasyonu kolay değil. Başından geçmemiş olan bilmez. O tür bir işi yaparken herkesi tatmin etmek mümkün olmadığı gibi, çoğu kişinin forumu sürekli takip edip moderasyonunu yapacak kadar ne zamanı, ne de sabrı var. Hele de bu 20 yıldır mevcut olan bir ortamsa. Bu işe bırak birkaç yılı, birkaç aydan fazla tahammül edebilecek birini bulmak bile kolay değil. Çünkü sizi forumda en fazla seven birkaç kişiyi bile kendinizden soğutup, diğerlerinin ise pek çoğunun nefretini kazanmanız kaçınılmaz. Forum yönetmek aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık durumunda bırakır yöneticiyi sürekli. Aynı zamanda, bir yöneticinin yaptığı diğerininkini de tutmayınca (ki tutması çok zor zaten), bir yönetim standardı oturtmak da çok zor.

Ayrıca, forumun başı boş kaldığı saatler oluyor her gün mutlaka. Çok yönetici yoksa bu kaçınılmaz. O dönemde ise, yeni gelenlere başlık açma hakkı verirseniz forum niteliksiz, içeriksiz, hatta küfür ve hakaret dolu iletilerle doluyor. O içerik bu sefer asıl tutmak istediğiniz türde katılımcıları kaçırıyor. Üstüne üstlük, o süre içinde o içeriksiz yazılara cevaplar da yazılmış oluyor, ve bütün bunun temizliği çok zor o zaman. Çünkü verilen cevaplardan kurallara aykırı olmayanları da silecek misiniz mesela? Silmezseniz, o iletiler tek başına abes kalır. Silerseniz, bu sefer onları yazanlar alınabiliyor.

Daha çok zorluğu ve inceliği var işin. Hepsinden bahsetmek kolay değil.

Ben ilk 5-10 yıldan sonra forumun moderasyonuyla şahsen pek ilgilenmedim. Ama o dönemde işin zorluğunu gördüğüm gibi, sonraki dönemde de ilgilenen arkadaşların yaşadığı zorluklara birinci elden tanık oldum. Benim önerim, burasını daha iyi yönetebileceğine inanan eski katılımcıların yöneticiliğe ve moderasyona gönüllü olmaları. Dışarıdan eleştirmek kolay. Ama daha iyi yapabileceğine inananın eleştirmek yerine gelip gönüllü olması gerekir o zaman. Kimbilir, belki de dedikleri doğru çıkar ve forum daha iyi yönetilir onlar sayesinde. O zaman da herkes kazanır. Ama nerede o gönüllüler? Ben hiç görmüyorum şahsen.

Sitelerde Paylaş

Antidogmatik sitesi kapatıldı ve bir çok kişi buraya geldi ama geldiklerinde ssl sertifikası sorunu oldu, siteye girilmiyordu. Bir çoğu belki bir daha gelmeyecek eminim aralarında gönüllü birileri olacaktı. Dediğiniz gibi sanal ortamda bir site yönetmek kolay değil bunu biliyorum. 

Bir örnek vermek gerekirse yöneticinin düşüncesi, inancı ne olursa olsun diğerlerine eşit ve adaletli şekilde yaklaşmadığı anda üyeler kaçmaya başlayacaktır. 

Müslüman bir üyeye en ufak yanlışta ban atar, diğer kendi düşüncesinde birine tolerans gösterirse forumdan kaçışlar olur. 

Bu forum eğer ayakta duracaksa her kesim düşüncesini özgür bir şekilde yazabilmelidir. Sadece ateistler kalırsa forumda zaten hepsi  aynı düşüncede neyi tartışabilirler. 

Bir tartışma, bilgi alışverişi oluşabilmesi için farklı kesimlerin forumda olması gerekir. Müslüman olan üyeler ateistlerin açtığı konulara itiraz edecek, cevap verecek ki forum ortamı oluşsun.

Ne zaman müslüman üyeler kaçtı forumdan durgunlaşmaya başladı.

En son örneği antidogmatik forumu oldu. Sünni üyeleri forumdan uzaklaştırıyorum diyen zavallı bir üye vardı. Çok iyi bir şey yaptığını sanıyordu. 

Sünni üyeler gidince tartışma ortamı kalmadı. Her açılan konuya anında mesajlar yazılan yer durgunlaşan bir ortam oldu. Forumun sahibi başka bahanelerle kapattığını söylüyor ama asıl mesele öyle değil. Kendisi de fark etti gidişatın iyi olmadığını ve sonun burası gibi olacağını.

Dediğim gibi forumun aktifliği için mutlaka farklı inançların burada olması şarttır. Yapılan yanlışlar düzeltilirse belki eskisi gibi canlanabilir buralar. 

Forum canlı olduğunda eminim ki bir çok insan moderasyon yapmak için can atacaktır. Bu arada daha önce farklı kullanıcı adı ile üye olmuş ve üyeliğini sildirmiş eski üyelerdenim. 

Birde sayfa geçişlerinde çıkan ve bütün sayfayı kapatan reklam çok can sıkıcı ve caydırıcı insanların kaçmasına sebep olabiliyor. 

tarihinde rahip tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 saat önce, mantik yazdı:

Burası gönüllüler tarafından kurulup, başından beri hep gönüllüler tarafından işletilmiş bir ortam. Ama yoğun bir sanal ortamın moderasyonu kolay değil. Başından geçmemiş olan bilmez. O tür bir işi yaparken herkesi tatmin etmek mümkün olmadığı gibi, çoğu kişinin forumu sürekli takip edip moderasyonunu yapacak kadar ne zamanı, ne de sabrı var. Hele de bu 20 yıldır mevcut olan bir ortamsa. Bu işe bırak birkaç yılı, birkaç aydan fazla tahammül edebilecek birini bulmak bile kolay değil. Çünkü sizi forumda en fazla seven birkaç kişiyi bile kendinizden soğutup, diğerlerinin ise pek çoğunun nefretini kazanmanız kaçınılmaz. Forum yönetmek aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık durumunda bırakır yöneticiyi sürekli. Aynı zamanda, bir yöneticinin yaptığı diğerininkini de tutmayınca (ki tutması çok zor zaten), bir yönetim standardı oturtmak da çok zor.

Tamamen haklısınız; forum yönetmek ve denetlemek isteyen kişinin/kişilerin derisi bir hayli kalın olmalı, çünkü herkesi aynı seviyede hoşnut tutmak imkansız bir uğraş. Bazı forumdaşlar o kadar bencil ki ha bire başkalarının yorumlarını raporlarken, kendi yedikleri naneleri nedense hep görmezden geliyorlar. Hatta bazıları "Aman da ben hep haklıyım." modundan bir türlü çıkamıyorlar. Bir denetmen olarak bunları sürekli gördüğünüzde ve yaşadığınızda, haliyle zamanla yardım etme hevesiniz pek kalmıyor.

Son 6 aydır başka bir forumda denetmenlik yaptım ve neredeyse yaptığıma yapacağıma pişman oldum, desem yalan olmaz. Bu zaman zarfında yediğim küfürlerin haddi hesabı yok ve yine de çoğunu görmezden geldim. Hele şu zırt pırt mahlas değiştirip, sanki hiçbir şey olmamış gibi peydahlananlar ve amacı sadece trollükten ibaret olanlar yok mu?!  Bir bakmışsın müslüman olmuş, bir bakmışsın deist olmuş, bir bakmışsın dinsiz imansız olmuş... Bunlar tam bir numunelik ve umutsuz vaka. Forumlara en çok zararı bunlar veriyor ve bunlara her forumda rastlamak mümkün.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 saat önce, mantik yazdı:

Rahip,

Ayrıca, forumun başı boş kaldığı saatler oluyor her gün mutlaka. Çok yönetici yoksa bu kaçınılmaz. O dönemde ise, yeni gelenlere başlık açma hakkı verirseniz forum niteliksiz, içeriksiz, hatta küfür ve hakaret dolu iletilerle doluyor. O içerik bu sefer asıl tutmak istediğiniz türde katılımcıları kaçırıyor. Üstüne üstlük, o süre içinde o içeriksiz yazılara cevaplar da yazılmış oluyor, ve bütün bunun temizliği çok zor o zaman. Çünkü verilen cevaplardan kurallara aykırı olmayanları da silecek misiniz mesela? Silmezseniz, o iletiler tek başına abes kalır. Silerseniz, bu sefer onları yazanlar alınabiliyor.

Daha çok zorluğu ve inceliği var işin. Hepsinden bahsetmek kolay değil.

Ben ilk 5-10 yıldan sonra forumun moderasyonuyla şahsen pek ilgilenmedim. Ama o dönemde işin zorluğunu gördüğüm gibi, sonraki dönemde de ilgilenen arkadaşların yaşadığı zorluklara birinci elden tanık oldum. Benim önerim, burasını daha iyi yönetebileceğine inanan eski katılımcıların yöneticiliğe ve moderasyona gönüllü olmaları. Dışarıdan eleştirmek kolay. Ama daha iyi yapabileceğine inananın eleştirmek yerine gelip gönüllü olması gerekir o zaman. Kimbilir, belki de dedikleri doğru çıkar ve forum daha iyi yönetilir onlar sayesinde. O zaman da herkes kazanır. Ama nerede o gönüllüler? Ben hiç görmüyorum şahsen.

Gönüllü moderatörlük yapabilirim. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...