Jump to content

Forum Çok Durgun

Recommended Posts

Forum neden aktif değil?

Birinci neden.

Yazmaktan korkuyorlar, çünkü artık sanal alemde de özgürlük yok.

İkinci neden

- Discord gibi yerlerde laklak yapmak daha hoşlarına gidiyor, çünkü artık araştıran, okuyan, sorgulayan yok.

Üçüncü neden.

- Ülkenin yarıdan fazlası trol, yazdığın her şeyi sulandırıyorlar, yazmak anlamsızlaşıyor ve diğerlerini de yalanlarıyla etkiliyorlar, çünkü bizim gibi gerizekalı çoğunluğu olan ülkelerde yalan doğrudan daha tesirlidir.

- Dördüncü neden insan belirli bir süre sonra bıkıyor, bu kadar kara cahilin eğitilmesinin imkansız olduğunu görünce bir şeyler yazmak, tartışmak, öğretmeye çalışmak kendi anlamından çıkarak gevezelik haline dönüşüyor.

"Acım, işsizim ama tayyip için ölürüm" diyen bir ülkeden bahsediyoruz. Böyle bir ülke toplumuna ne anlatsan boş, gereksiz yere kendini yormaktan başka işe yaramıyor.

Buraya dört tane normal üye gelsin 10 tane de trol gelir ki, dört tane normal üye bulmak bile bu zamanda zor.

Ayrıca özgürlüğün olmadığına ve bu durum forumları nasıl etkilediğine bir örnek, Antidoğmatik sitenin bildirisi tehdit ile yazıldığı ve tehdit eden güçler tarafından yazıldığı her haliyle belli.

Sitelerde Paylaş

Bu forumu tekrar canlandırmak sorun değil. Bu istenirse yapılır. Ama sorun burasının yoğun haliyle başa çıkabilecek, kısa zamanda bıkıp ayrılmayacak, uzun vadede devam edecek yeni moderatörler ve yöneticiler bulma sorunu. En eski yöneticiler haricinde burasıyla pek ilgilenen yok uzun süredir. Gönüllülerle işletilen bir ortam olduğu için, ortaya pek gönüllü çıkmadığı zaman, ya da çıkan gönüllüler uzun vadeli olmadığı zaman burası da yine kala kala en eski yöneticilerin eline kalıyor.

Güvenebileceğimiz, devredebileceğimiz, uzun vadede işletebileceğine ve devam ettirebileceğine inandığımız gençler çıksaydı ortaya, çoktan devrederdik zaten. Hatta buna yeltenildi birkaç kere de diyebiliriz bir bakıma. Ama uzun vadede kalan olmadı pek. Bu da anlaşılır birşey tabi bir bakıma. Burasının 20 yıllık geçmişi var. Gönüllü iş yapan kaç kişi bu tür bir yerin çekip çevirilme işiyle bu kadar uzun süre ilgilenebilir?

En eskilerin pili bitti. Mecburiyetten bakıyoruz. Yoksa kapatmak gerek, ama bu kadar geçmişi olan böyle bir yerin kapanmasına da gönlümüz razı olmuyor. Olmaz da.

O zaman çaresi ne bu işin? Belki de paralı moderatör falan tutmak lazım. Bilmiyorum.

Bu sorunun çaresi bulunursa, burasını tekrar canlandırmak sorun değil. Üstüne düşülürse canlı hale getirilir burası yine. Ama eski yöneticilerin bu kadar zamandan sonra buranın yoğun haliyle başedebilecek ne hali var ne sabrı var. Yani diğerleri adına konuşmayayım ama, benim için böyle bu. Bu yüzden de durgun hali işimize bile geliyor belki. Ama olması gereken bu değil tabi. Olması gereken taze kan eklenmesi ve sonra da tekrar yoğunlaştırılması.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, mantik yazdı:

Yoksa kapatmak gerek

Yılgınlık oluştuğunun farkındayım, önümüzde ikna edilemez, örgütlü ve sermaye tarafından desteklenen cahiller ordusu var. Belki de yılgınlığın sebebi bu. Bende maalesef bu yılgınlar tayfasına dahil oldum.
Ama yılmamak gerekir. Tarihin dönüm noktalarını yılmayan insanlar yazmıştır. Mücadele yaş, yorgunluk farketmeksizin esastır. Burada kendinizi ifade edeceğiniz doğru, evrensel 3-5 satırın bile çok önemi var.

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Forum durgun çünkü; artık insanlar dinden tanrıdan bahsetmek istemiyor. Forumdaki üyelerden bahsediyorum. Gına geldi herkese artık. Tanrıya inanmayan kafasında bitirmiş olayı konuşacak bir şey bulamıyor. Tanrıya inananda kafasında bitirmiş. Artık bu insanlar sadece fikir çarpıştırırlar. Kimse zaten kimseyi de ikna edemez kısacası herkes kapatmış kendini yıllarca kendince birikimini yapmış ve artık bunları yeterli görüyor. Hiçbir şey onları kararından da döndüremeyeceği için bir motivasyon unsuru ortada kalmadı diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Forum durgun çünkü; artık insanlar dinden tanrıdan bahsetmek istemiyor. Forumdaki üyelerden bahsediyorum. Gına geldi herkese artık. Tanrıya inanmayan kafasında bitirmiş olayı konuşacak bir şey bulamıyor. Tanrıya inananda kafasında bitirmiş. Artık bu insanlar sadece fikir çarpıştırırlar. Kimse zaten kimseyi de ikna edemez kısacası herkes kapatmış kendini yıllarca kendince birikimini yapmış ve artık bunları yeterli görüyor. Hiçbir şey onları kararından da döndüremeyeceği için bir motivasyon unsuru ortada kalmadı diye düşünüyorum.

Başkasının yerine konuşma.

Bana gına gelmiyor.

Kafamda da bitirmedim herşeyi.

Fikirleride farklı düşünmeyen  ezberciler çarpıştırır.

Yeni nesilden farklı düşünenler bekliyorum ama yok.

Hayatları seks chat küfür vb şeylerden ibaret.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, husnu yazdı:

Başkasının yerine konuşma.

Bana gına gelmiyor.

Kafamda da bitirmedim herşeyi.

Fikirleride farklı düşünmeyen  ezberciler çarpıştırır.

Yeni nesilden farklı düşünenler bekliyorum ama yok.

Hayatları seks chat küfür vb şeylerden ibaret.

Kafanızda bitirmediğiniz şey nedir. Tanrı var mı yok mu kararsız mısınız? Tam olarak bu konuda doğruyu bulamadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Fikir çarpışmasını şunun için dedim; Genelde burada bulunan kişiler kafalarında oturtmuş kişiler o yüzden değişmeleri daha zor. Ee tabi sizin dediğiniz gibi yeni nesil buraya uğrar ve belki yeni fikirler türetilir ve yine ortam oluşursa. Fikir çatışması dediğim değil tam bir fikir alışverişi olur güzel de olur muhakkak.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Kafanızda bitirmediğiniz şey nedir. Tanrı var mı yok mu kararsız mısınız? Tam olarak bu konuda doğruyu bulamadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Fikir çarpışmasını şunun için dedim; Genelde burada bulunan kişiler kafalarında oturtmuş kişiler o yüzden değişmeleri daha zor. Ee tabi sizin dediğiniz gibi yeni nesil buraya uğrar ve belki yeni fikirler türetilir ve yine ortam oluşursa. Fikir çatışması dediğim değil tam bir fikir alışverişi olur güzel de olur muhakkak.

Ben 50 yaş üstündeyim.

Yeni nesil değilim. :)

Tanrı konusunda tabiki kararsızım.

2008 yılından beri üyeyim buraya.

Kararsız olduğum tanrı islamın hristiyanlığın museviliğin tanrısı değil.

Bilmediğim başka türlü tanrı türleride olabilir.

Yoktan varolmayı savunana deli gözüyle bakıyorum mesela.:)

Buradakilerin kafasında oturmuş birşeyde yok. 

Nonteist, Ateist olunca her sorun çözülmüyor ayrıca.

Ahlak, Özgür irade,estetik,siyaset, bilim vb  konularda uzlaşma yok. :)

Farklı eğitim ve mesleklerde insanlar var.

En çok şikayet ettiğim konu bildikleri konularda  hiç paylaşımcı olmamaları.

İlla dürtmek gerekiyor birşeyler alabilmek için. :)

Forumdakiler öğretmen gibi olmalı her sene aynı şeyleri daha önce anlattım deyip vazgeçmemeliler.

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...