Jump to content

İslam Nedir?

Recommended Posts

3 saat önce, james_33 yazdı:

Peki siz öyle görüyorsanız, bunu değiştirmek için bir şey diyemem.Ayrıca kimseye bir şey ispat etme zorunluluğum olduğunu bilmiyordum. Forum kurallarında bir değişiklik mi var ? İnsanların duyu durumlarını  artık ispat mı etmek zorundalar ? Siz birisine fazlaca kızgınsınız, ve bunun acısını benden çıkartmaya çalışıyorsunuz.

Yanılıyorsun; kimseye kızgın falan değilim ancak o tipte onlan insanların hastalıklı oldukları kesin.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 135
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5 saat önce, james_33 yazdı:

Zaten o sorunuza net bir yanıt verebilseydim, sizce bu konu hakkında benden daha fazla bilgili olan insanlardan yardım talep eder miydim?

İslamda kusur var mı yok mu bundan mı emin değilsin?

Hadisleri kabul edene ehli sünnet, sadece kuranı kabul edene kurancı deriz.

Hadislerin nasıl nam saldığını duymuşsundur ehli sünnetin kusurlu bir inanç olduğu açık.

Kurancılara göre ise hırsızın elinin kesilmesi, zina edene 100 sopa vurulması, namazın kuranda olup olmadığı, salatın haccın orucun ne anlama geldiği muamma.

Tanrı insanların anlamadığı bir şeyi söyleyip bunu yapın der mi?

"uvbnıoenwqvuıoqw ikame edin."

"dosbmdopmbpıoewb tutun."

"bıvnauı9vnqwvuıw gidin."

İbadetlerinin ne idüğü belirsiz olan bir din elbette ki kusurludur.

ki kurana göre cihadın ne olduğu bile net değildir.

Kısas anlayışına, tek kadının şahitliğinin kabul edilmeyişine, çok eşliliğe ve köleliğe dair ayetlere girmiyorum bile.

Bunları okurken görmen, kutsal denilen kitapta bu ayetlerin ne işi var? demen gerekirdi.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, sieg im krieg yazdı:

İslamda kusur var mı yok mu bundan mı emin değilsin?

Hadisleri kabul edene ehli sünnet, sadece kuranı kabul edene kurancı deriz.

Hadislerin nasıl nam saldığını duymuşsundur ehli sünnetin kusurlu bir inanç olduğu açık.

Kurancılara göre ise hırsızın elinin kesilmesi, zina edene 100 sopa vurulması, namazın kuranda olup olmadığı, salatın haccın orucun ne anlama geldiği muamma.

Tanrı insanların anlamadığı bir şeyi söyleyip bunu yapın der mi?

"uvbnıoenwqvuıoqw ikame edin."

"dosbmdopmbpıoewb tutun."

"bıvnauı9vnqwvuıw gidin."

İbadetlerinin ne idüğü belirsiz olan bir din elbette ki kusurludur.

ki kurana göre cihadın ne olduğu bile net değildir.

Kısas anlayışına, tek kadının şahitliğinin kabul edilmeyişine, çok eşliliğe ve köleliğe dair ayetlere girmiyorum bile.

Bunları okurken görmen, kutsal denilen kitapta bu ayetlerin ne işi var? demen gerekirdi.

Sayın Sieg im krieg. Sanırım benim ilk yazdığımı okumadınız.Ben bazı kavramları kendi içimde netleştiremediğim için konu hakkında İslam ve felsefe konusunda benden daha bilgili bir insanın bakış açısını görmek istedim. Cevabınız için teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, james_33 yazdı:

Sayın Sieg im krieg. Sanırım benim ilk yazdığımı okumadınız.Ben bazı kavramları kendi içimde netleştiremediğim için konu hakkında İslam ve felsefe konusunda benden daha bilgili bir insanın bakış açısını görmek istedim. Cevabınız için teşekkür ederim.

Sorduğun soruların cevapları bu forumda var. O kadar meraklı isen, ararsın forumu.

Sınav mı, özgür irade mi...hepsine birden fazla yanıtlar verilmiştir.

Bunu bilmelisin aslında.

Ancak senin amacın o değil; bu kesin!

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, kavak yazdı:

Sorduğun soruların cevapları bu forumda var. O kadar meraklı isen, ararsın forumu.

Sınav mı, özgür irade mi...hepsine birden fazla yanıtlar verilmiştir.

Bunu bilmelisin aslında.

Ancak senin amacın o değil; bu kesin!

Peki sayın Kavak benim amacım nedir ? Sizce ben neyi amaçlıyorum? Belki forumdaki bilgiler yeterli gelmedi. Belki daha farklı bir bakış açısına ihtiyacım var? Ve asıl sorum neden önyargılısınız? 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, james_33 yazdı:

Peki sayın Kavak benim amacım nedir ? Sizce ben neyi amaçlıyorum? Belki forumdaki bilgiler yeterli gelmedi. Belki daha farklı bir bakış açısına ihtiyacım var? Ve asıl sorum neden önyargılısınız? 

Ön yargı falan yok. Yeterli gelmemiş..miş. İnanmıyorum sana. Sen en son 8 sene evvel buraya damlamadın. Yakın zamanda da buraya damladığını düşünüyorum, çünkü yazı stilin seni ele veriyor.

İki küçük soruya yanıt vermekten kaçıyorsun.

İslam kusurlu mu, değil mi?

Hadi buyur.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, kavak yazdı:

Ön yargı falan yok. Yeterli gelmemiş..miş. İnanmıyorum sana. Sen en son 8 sene evvel buraya damlamadın. Yakın zamanda da buraya damladığını düşünüyorum, çünkü yazı stilin seni ele veriyor.

İki küçük soruya yanıt vermekten kaçıyorsun.

İslam kusurlu mu, değil mi?

Hadi buyur.

Size neden yalan söyleme ihtiyacı duyayım. Yazı sitilim beni ele veriyormuş ? Kanıtınız nerede ? Sadece yazı stilimden beni bir başkası ile karıştırıyorsanız, bu tamamen sizin sorununuz. Ben kendimce bir şeyler yazdım . Forumdaki bilgiler neden yeterli gelmiyor biliyor musunuz? Çünkü insan gibi tartışma ortamı yok . Sürekli insanların birbirine ettiği hakaretler var. Burası ciddi bir forum değil mi? Ayrıca size ben cevabımı verdim. Fakat siz bana asıl cevap veremediniz.Yani benim amacım ne ve ben neyi amaçlıyorum?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, james_33 yazdı:

Size neden yalan söyleme ihtiyacı duyayım. Yazı sitilim beni ele veriyormuş ? Kanıtınız nerede ? Sadece yazı stilimden beni bir başkası ile karıştırıyorsanız, bu tamamen sizin sorununuz. Ben kendimce bir şeyler yazdım . Forumdaki bilgiler neden yeterli gelmiyor biliyor musunuz? Çünkü insan gibi tartışma ortamı yok . Sürekli insanların birbirine ettiği hakaretler var. Burası ciddi bir forum değil mi? Ayrıca size ben cevabımı verdim. Fakat siz bana asıl cevap veremediniz.Yani benim amacım ne ve ben neyi amaçlıyorum?

Fazla uzatmaya gerek yok. Sorular yukarıda. Onlara yanıt ver(e)meyeceğin belli oldu.

Forumda senin sorularına da sayısız kere yanıtlar verildi. Bunu da biliyorsun.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, kavak yazdı:

Fazla uzatmaya gerek yok. Sorular yukarıda. Onlara yanıt ver(e)meyeceğin belli oldu.

Forumda senin sorularına da sayısız kere yanıtlar verildi. Bunu da biliyorsun.

Zaten verilen yanıtlar yeterli gelseydi bunu buraya yazmazdım.Ayrıca ben yanıt vereceğimi söylemedim. Kendi içimdeki yolcukta, belki farklı bir bakış açısı görebilirim diye yazdım.Tahmin ediyorum ki herhangi bir inanca ve dine sahip değilsiniz. Bu yüzden zaten sizden cevap beklemedim. Konu hakkında sayısız yanıt verildi diyorsunuz. Evet göz attım ama hepsini kusura bakmayın okumadım çünkü içerikten çok insanların birbirine hakaret etmesinden oluşan bilgi kirliğinden işin özü ile ilgili tatminkar cevap bulamadım.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, james_33 yazdı:

Ayrıca ben yanıt vereceğimi söylemedim.

Yanıt versen, neyin eksilecek? Hălă müslüman olduğun açığa çıkacak diye mi çekiniyorsun?

Ne var, bunda?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, kavak yazdı:

Yanıt versen, neyin eksilecek. Hălă müslüman olduğun açığa çıkacak diye mi çekiniyorsun?

Ne var, bunda?

@akılsızşuursuzatom Olduğu kesin.

Müslümanım dese allahın itaat etmeyen kadını istediğin kadar dövme hakkını verip vermediğini sorarız.

O da orada onu demek istemiyor allah itaat etmeyen kadını evden atın demek istedi der. ?

Sitelerde Paylaş

İşte bu yüzden bir ateistten değil de farklı bir bakış açısına sahip birinin soruma cevap vermesini istedim. Çünkü din size mantıklı gelmiyor. Olabilir , bana da bu dünyada mantıklı gelmeyen çok fazla şey var. Din haricinde toplumun yada insanların değer verdikleri ama tamamen mantıksız olan çok şey var . Ben bu olgularla dalga geçsem hoşunuza gider mi? Öncelikle yazdıklarınızda insanların psikolojik, sosyolojik olarak duygu durumlarını bilmeniz gerekiyor. Düzgün bir üslupla yazan bir insana sizin davranış biçiminiz bu mudur? 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, james_33 said:

Din haricinde toplumun yada insanların değer verdikleri ama tamamen mantıksız olan çok şey var . Ben bu olgularla dalga geçsem hoşunuza gider mi?

Her değer aynı değil. Mesela insanlar bu değerleri oluştururken akılcılığı gözardı ediyorlarsa neden olmasın? Meydan senin. 

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, james_33 yazdı:

İslam ile ilgili olarak naçizane bir kaç sorum olacak.İslam dininde her şeyin yaratıcısı ve yoktan var edeni Allah. Allah en baştan en sona ne olacağını yani bir kulunun cennete gidip gitmeyeceğini biliyor. O zaman sınav yapılmasının mantığı nedir?

Zamandan ve mekandan münezzehtir ve buda demek oluyor ki onun için zaman yoktur senin zaman olarak algıladığın şey aslında andır. Gelecek ve geçmiş şu anda yaşanıyor zamanszılıkta.

19 saat önce, james_33 yazdı:

İnsanda kendisinin özellikle Müslüman ise dünyada yaptıklarından cennete ve cehennemi gideceğini bilir. Buraya kadar ki anlattığım kısım sanırım gayet net. ikinci konu ise Allah bize özgür irade vermiş midir? Mesela dua edin icabet edeyim diyor. Siz dua ediyorsunuz ki ben dua ederken net şekilde isteğimi söylerim. Çünkü özgür irade net olarak istediğim şeyin Allah tarafından  benim hakkımda hayırlı olup olmaması konusunu bana bırakmasını isterim. Şimdi net olarak istediği şey hayırsız olsa dahi Allah kendi seçimi ile bana hayırlısını verirse bu benim özgür irademe karışması olmuyor mu? Eğer benim özgür irademe her zaman bu şekilde müdahale ediliyorsa, o zaman kaderimizi Allah tayin etmiş olmuyor mu? Kaderimizi ya da seçimlerimize müdahale edildiğinde o zaman ben neden suçlu oluyorum? 

Özgür iradeyi istediğin taşkınlığı yap istediğin her haltı ye sonra hadi cennete git diye vermiyor sana . Doğru olanı seç diye veriyor sana. Özgür iradene müdahale edilmiyor hiç bir yerde. Zaten sen hangisi senin için hayırlısı hangisi değil bilmezsin. Bazen dua ettiğin şey senin sınavın olur. 

Bu arada bana da pek yabancı gelmedi yazı sitilin. ?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, rahip yazdı:

Zamandan ve mekandan münezzehtir ve buda demek oluyor ki onun için zaman yoktur senin zaman olarak algıladığın şey aslında andır. Gelecek ve geçmiş şu anda yaşanıyor zamanszılıkta.

Özgür iradeyi istediğin taşkınlığı yap istediğin her haltı ye sonra hadi cennete git diye vermiyor sana . Doğru olanı seç diye veriyor sana. Özgür iradene müdahale edilmiyor hiç bir yerde. Zaten sen hangisi senin için hayırlısı hangisi değil bilmezsin. Bazen dua ettiğin şey senin sınavın olur. 

Demek öyle  :)
Ne yalancı üçkağıtçı bir adamsın sen?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, rahip yazdı:

Zamandan münezzeh kısmına itirazım yok.

Ama özgür iradeyi kabul etmek ALLAH' ın hakimiyet sıfatı ile çelişir.

ALLAH bilgisayar programcısı gibi  hakimiyeti bir başka varlığa veremez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...