Jump to content

Evren hem yakınan, hem yaratan, yakındıklarını başkasına dayatan tutarsız bir yapı oluşturmuştur.

Recommended Posts

14 dakika önce, Buzul yazdı:

Görüyor, duyuyor, düşünüyor, yapıyor, ama gözü, kulağı, bedeni, beyni yok. Mekandan ve zamandan bağımsız, atomlardan oluşmuyor, madde değil. Böyle bir varlık var ve evreni yaratan, atomları, ışığı felan yaratan da o sana göre, bu sana mantıklı geliyor. 

Şimdiye dek böyle tecrübe ettiniz ve bir kişi görüyorsa gözü, düşünüyorsa beyni olmalı diyorsunuz. Peki sizin tecrübeniz dışında böyle bir varlık neden olamaz? Yani şöyle demiş oluyorsunuz.

A-) görmek düşünmek, hep atomsal bir yapı gerektiriyor.

B-) çünkü ben atom olduğum için görüyorum düşünüyorum.

C-) o halde her düşünen varlık atomlardan oluşmak zorunda veya gerekir. 

Burada tümevarım yapıyorsunuz ama böyle olmak zorundalığı yok.

Hadi diyelim atomdan oluşuyor bu halde madde yaratılmamış oluyor.

Ayrıca tanrının varlığı için su da var; evren cisimlerden oluşur cisimlerin eğer bir tanesi bile ezeli değilse hiçbiri ezeli değildir o halde atom yaratılmıştır ve atomlar ezelden beri dönmemektedir başlangıcı vardır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 152
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

Şimdiye dek böyle tecrübe ettiniz ve bir kişi görüyorsa gözü, düşünüyorsa beyni olmalı diyorsunuz. Peki sizin tecrübeniz dışında böyle bir varlık neden olamaz? Yani şöyle demiş oluyorsunuz.

A-) görmek düşünmek, hep atomsal bir yapı gerektiriyor.

B-) çünkü ben atom olduğum için görüyorum düşünüyorum.

C-) o halde her düşünen varlık atomlardan oluşmak zorunda veya gerekir. 

Burada tümevarım yapıyorsunuz ama böyle olmak zorundalığı yok.

Hadi diyelim atomdan oluşuyor bu halde madde yaratılmamış oluyor.

Ayrıca tanrının varlığı için su da var; evren cisimlerden oluşur cisimlerin eğer bir tanesi bile ezeli değilse hiçbiri ezeli değildir o halde atom yaratılmıştır ve atomlar ezelden beri dönmemektedir başlangıcı vardır.

Düşünüyor ama beyni yok. Atomlardan oluşmuyor, madde değil. Düşünen, ama bir düşünen bir şeyi de olmayan bir varlık mı? Ortada düşünen bir yapı yok mu? Böyle bir konuda konuşmayı sürdürmeye de gerek var mı? Absürt, tuhaf bir durum yani. 

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, Buzul yazdı:

Düşünüyor ama beyni yok. Atomlardan oluşmuyor, madde değil. Düşünen, ama bir düşünen bir şeyi de olmayan bir varlık mı? Ortada düşünen bir yapı yok mu? Böyle bir konuda konuşmayı sürdürmeye de gerek var mı? Absürt, tuhaf bir durum yani. 

Bakın hala diretiyorsunuz. Şimdiye dek düşünen varlıklar atomdandır demek ki her düşünen varlık atomdan olmak zorundadır demek mantık katliamıdır. Hem hadi diyelim dediğiniz gibi anlayamıyorsunuz ee bu yine bu varlığı yok yapmaz ki sadece nasıl bir niteliğe sahip olduğunu anlamadığın anlamına gelir.

Ek bilgi, tanrı düşünen bir varlıkta değildir sadece sıfatlarıyla hareket eder.hareket dediğim eylem yapar mekansal hareket anlamayın diye dedim şimdi:d

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Bakın hala diretiyorsunuz. Şimdiye dek düşünen varlıklar atomdandır demek ki her düşünen varlık atomdan olmak zorundadır demek mantık katliamıdır. Hem hadi diyelim dediğiniz gibi anlayamıyorsunuz ee bu yine bu varlığı yok yapmaz ki sadece nasıl bir niteliğe sahip olduğunu anlamadığın anlamına gelir.

Ek bilgi, tanrı düşünen bir varlıkta değildir sadece sıfatlarıyla hareket eder.hareket dediğim eylem yapar mekansal hareket anlamayın diye dedim şimdi:d

Kendisini eleştirsek, merhametsiz, zalim, pişkin, küstah desek nasıl bir tepki verir mesela, atomlardan oluşmayan, madde olmayan kendisinde bu nasıl bir etki yaratır? Neresiyle bu etkiyi algılar? Öfkelenir mi bu duruma? Beni nasıl eleştirirsin, bunları bana nasıl dersin, çünkü ben yaratıcıyım der mi örneğin? Ama şunu demez değil mi? Yaratıcıyım diye, niye eleştiri dışı olayım ki? Yaratıcıyım diye niye yaptıklarıma ve dediklerime katılsınlar ki, kendisini de eleştirmez yapısı gereği yani. Hem kibirlenmeye karşıyım diyip, hem de böyle bir tanrının yancılığını yapmak da tutarsızlıktır tabi. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Buzul yazdı:

Kendisini eleştirsek, merhametsiz, zalim, pişkin, küstah desek nasıl bir tepki verir mesela, atomlardan oluşmayan, madde olmayan kendisinde bu nasıl bir etki yaratır? Neresiyle bu etkiyi algılar? Öfkelenir mi bu duruma? Beni nasıl eleştirirsin, bunları bana nasıl dersin, çünkü ben yaratıcıyım der mi örneğin? Ama şunu demez değil mi? Yaratıcıyım diye, niye eleştiri dışı olayım ki? Yaratıcıyım diye niye yaptıklarıma ve dediklerime katılsınlar ki, kendisini de eleştirmez yapısı gereği yani. Hem kibirlenmeye karşıyım diyip, hem de böyle bir tanrının yancılığını yapmak da tutarsızlıktır tabi. 

Hep klişelerdesiniz evet eleştirirsen tepki vermez tanrı pekala eleştirebilirsin. Aklı birazda bunun için verdi zaten.

Hala aynı safsatadasınız şimdiye kadar gördüğüm her bilinçli varlık atomdan demek ki atomdan olmak zorunda diyorsunuz. Nasıl yaptığını anlayamıyor olmamız onu yok etmez iste elestiredebilirsiniz bunda da sorun yok ceza vermez sorun yok ama şunu yapmayın: ben anlayamıyorum zatını demek ki yok eğer böyle demiyorsanız zaten bir tanrıyı kabul etmiş olursunuz.

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Hep klişelerdesiniz evet eleştirirsen tepki vermez tanrı pekala eleştirebilirsin. Aklı birazda bunun için verdi zaten.

Hala aynı safsatadasınız şimdiye kadar gördüğüm her bilinçli varlık atomdan demek ki atomdan olmak zorunda diyorsunuz. Nasıl yaptığını anlayamıyor olmamız onu yok etmez iste elestiredebilirsiniz bunda da sorun yok ceza vermez sorun yok ama şunu yapmayın: ben anlayamıyorum zatını demek ki yok eğer böyle diyorsanız zaten bir tanrıyı kabul etmiş olursunuz.

Kendimi dedi ceza vermem diye sana? Yoksa onun adına sözler mi uydurmaktasın? Kendi sözlerini var dediğin bu tanrıya mı atfetmektesin?

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kendimi dedi ceza vermem diye sana? Yoksa onun adına sözler mi uydurmaktasın? Kendi sözlerini var dediğin bu tanrıya mı atfetmektesin?

Ceza vereceğini söylemedi en azından çünkü iletişime geçmedi benimle haliyle eğer eleştirilmek ona ters olsaydı en azından bize farkli fikir ve eleştirilere sahip bir aklı vermezdi. Tanrı akla önem verir. Tanrı öfkelenmez tuzak kurmaz sinirlenmez. Aynı insan gibi düşünüyorsunuz. Sizin gibi bir varlık onu eleştirince neden ceza versin kızsın taçsız bir kral mı bu Tanrı kafanızdaki Tanrı insan galiba sizin?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Buzul yazdı:

Meseleden sapmayalım siz bir tanrıyı en azından maddenin sebebi olarak tanrıyı kabul ediyorsunuz ama sadece onu anlamadığınızı söylüyorsunuz doğru mu anladım? Çünkü hep atom değil nasil duyuyor düşünüyor işte karar veriyor diyorsunuz bu kabul ettiginizi ama mahiyetini anlayamadığınızı gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Meseleden sapmayalım siz bir tanrıyı en azından maddenin sebebi olarak tanrıyı kabul ediyorsunuz ama sadece onu anlamadığınız söylüyorsunuz doğru mu anladım? Çünkü hep atom değil nasil duyuyor düşünüyor işte karar veriyor diyorsunuz bu kabul ettiginizi ama mahiyetini anlayamadığınızı gösteriyor.

Yok maddenin nedeni bir tanrıdır diye bir şey söylemedim. Evrenin bir yaratıcısının olduğu gerçeklenseydi, böyle bir durum söz konusu olsaydı, bunu kabul ederdim.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ceza vereceğini söylemedi en azından çünkü iletişime geçmedi benimle haliyle eğer eleştirilmek ona ters olsaydı en azından bize farkli fikir ve eleştirilere sahip bir aklı vermezdi. Tanrı akla önem verir. Tanrı öfkelenmez tuzak kurmaz sinirlenmez. Aynı insan gibi düşünüyorsunuz. Sizin gibi bir varlık onu eleştirince neden ceza versin kızsın taçsız bir kral mı bu Tanrı kafanızdaki Tanrı insan galiba sizin?

Peki bu tanrı ne yapar? Sıfatlarından, eylemlerinden söz etmiştin ya, onun sıfatları nelerdir mesela? Mesela merhametsizlik eder mi? 

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, Buzul yazdı:

Peki bu tanrı ne yapar? Sıfatlarından, eylemlerinden söz etmiştin ya, onun sıfatları nelerdir mesela? Mesela merhametsizlik eder mi? 

Evet edebilir çünkü özgür iradelidir. En azından mutlak merhametli değil. Haliyle şu an doğada acı da görüyorsunuz. Tamamen kötülük mü var hayır iyilikte var ama kötülükte yapabiliyor yoksa iradesinin anlamı kalmazdı tanrının.

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, Buzul yazdı:

Yok maddenin nedeni bir tanrıdır diye bir şey söylemedim. Evrenin bir yaratıcısının olduğu gerçeklenseydi, böyle bir durum söz konusu olsaydı, bunu kabul ederdim.

Tamam delillendirelim o halde; cisimlerin en az bir tanesi ezeli değilse ve sonradansa hiçbiri ezeli değildir. Örneğin; evrendeki atomlar şekil oluşturur ve şekil sonsuz olamaz çünkü şekilsel olarak sonsuza ulaşılamaz. Haliyle şekil ezeli olamaz bu anlamda evrenin kendisi de atomlardan olduğuna göre atom ezeli olamaz. Atomun hareketinin başlangıcı varsa 1 2 3 4.. diye gitmesi gerekir ki bu da tur sayısı olarak  sonsuza ulaşamaz ki saymakla sonsuza ulaşılamaz. Bu anlamda atomun hareketinin başlangıcı olduğunu anlamış oluruz. Kısacası mekan ezeli ve sonsuz olamaz. 

Bonus bilgi: eğer evren ezeli olsaydı burada hareket olmazdı ki ezeli olanda hareket olmaz. Sükun olur. Sükundan harekete geçiş varsa başlangıç olur.

Şimdi rica ediyorum merhametsizlik gibi konulardan değil daha çok akli ve mantiki olarak bir yaratıcının varlığı konusunda konuşalım çünkü aklınız dindeki tanrıya kayıyor sürekli.

Sitelerde Paylaş

Tamam delillendirelim o halde; cisimlerin en az bir tanesi ezeli değilse ve sonradansa hiçbiri ezeli değildir. Örneğin; evrendeki atomlar şekil oluşturur ve şekil sonsuz olamaz çünkü şekilsel olarak sonsuza ulaşılamaz. Haliyle şekil ezeli olamaz bu anlamda evrenin kendisi de atomlardan olduğuna göre atom ezeli olamaz. Atomun hareketinin başlangıcı varsa 1 2 3 4.. diye gitmesi gerekir ki bu da tur sayısı olarak  sonsuza ulaşamaz ki saymakla sonsuza ulaşılamaz. Bu anlamda atomun hareketinin başlangıcı olduğunu anlamış oluruz. Kısacası mekan ezeli ve sonsuz olamaz. 

Evrenin bir tarifi var mıdır? Bir evren nasıl oluşur, oluşması için ne gereklidir? Küçük bir şey genişledi deniliyor ya. Bu küçük şeyin oluşum aşaması var mıdır, nasıl ortaya çıkmıştır? Bunları bilmiyorum. Ama bu acı, ızdırap ve trajedileri oluşturma potansiyeli olan evrenin varlığını kötü bir durum olarak görüyorum.

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, Buzul yazdı:

Evrenin bir tarifi var mıdır? Bir evren nasıl oluşur, oluşması için ne gereklidir? Küçük bir şey genişledi deniliyor ya. Bu küçük şeyin oluşum aşaması var mıdır, nasıl ortaya çıkmıştır? Bunları bilmiyorum. Ama bu acı, ızdırap ve trajedileri oluşturma potansiyeli olan evrenin varlığını kötü bir durum olarak görüyorum.

Konuyu hep oraya saptırmaya çalışmanız trajik bir durum bence. Kötülük problemini başka başlıkta bakabilirsiniz ki teistlere sorun bence bunu. 

2. Olarak yukarıda açıkladım; atomlar ve etrafındaki elektronlar vs. Tur atmaktadır. Bu tur sayısı sonsuz olamaz ve 1 2 3 4 5 diye sayılır haliyle başa gittiğimizde bunun bir başlangıç anı vardır. Keza cisimlerden en az birisi ezeli değilse hiçbiri değildir ve hepsi hareket halindedir hareket olan bir şey de ezeli olamaz ezelde bir hareket olmaz. Yani mesele mantiki düşünceyle de ulaşılabiliyor. Yoksa sadece evreni tarif et evreni oluşturmak için ne gerekir soruları boş sorulardır. Hatta evreni oluşturan tanrıda bazı sıfatları bulabilirsin; bilgi güç irade etme gibi bunu nasıl yarattığı ile ilgili muamma vardır zaten ki kimse ben onu yaratırken gördüm demiyor. Sadece akıl yürütüldüğünde maddenin ve atomun ezeli ve sonsuz olamayacağı ortaya çıkar haliyle teselsülde muhal olduğuna göre mantıki olarak sonsuza doğru gidiş veya sonsuzdan bu an a geliş olamaz buyrun size bir yaratıcıyı zorunlu duruma getirdik bile bundan sonrası merhametli mi değil mi tartısabilirsiniz ama bir tanrıyı kabul etmek zorundasınız eğer ki kuru bir inadınız ve kafanızı kuma gömmeniz yoksa.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Konuyu hep oraya saptırmaya çalışmanız trajik bir durum bence. Kötülük problemini başka başlıkta bakabilirsiniz ki teistlere sorun bence bunu. 

2. Olarak yukarıda açıkladım; atomlar ve etrafındaki elektronlar vs. Tur atmaktadır. Bu tur sayısı sonsuz olamaz ve 1 2 3 4 5 diye sayılır haliyle başa gittiğimizde bunun bir başlangıç anı vardır. Keza cisimlerden en az birisi ezeli değilse hiçbiri değildir ve hepsi hareket halindedir hareket olan bir şey de ezeli olamaz ezelde bir hareket olmaz. Yani mesele mantiki düşünceyle de ulaşılabiliyor. Yoksa sadece evreni tarif et evreni oluşturmak için ne gerekir soruları boş sorulardır. Hatta evreni oluşturan tanrıda bazı sıfatları bulabilirsin; bilgi güç irade etme gibi bunu nasıl yarattığı ile ilgili muamma vardır zaten ki kimse ben onu yaratırken gördüm demiyor. Sadece akıl yürütüldüğünde maddenin ve atomun ezeli ve sonsuz olamayacağı ortaya çıkar haliyle teselsülde muhal olduğuna göre mantıki olarak sonsuza doğru gidiş veya sonsuzdan bu an a geliş olamaz buyrun size bir yaratıcıyı zorunlu duruma getirdik bile bundan sonrası merhametli mi değil mi tartısabilirsiniz ama bir tanrıyı kabul etmek zorundasınız eğer ki kuru bir inadınız ve kafanızı kuma gömmeniz yoksa.

Senin evrenin yaratımını bir tanrı vardır diyip, bu tanrıya üstlendirme çaban, aşkın ve evreni yaratan bir vardır söylemini dayatır bir şekilde kabul ettirmeye çalışman ise pişkinlik, küstahlık içeren bir durum. Sendeki bu evreni bir yaratıcıya atfetme çabasının, bu var dediğin yaratıcıya boyun eğme, ona yalakalık yapma aşkının nedeni nedir? Yaratıcı senin için put. Tanrı yalakalığı yaparak üstün ve onurlu olduğunu da düşünüyorsundur sen şimdi? Bu tanrı yalakaları, evren övücü tipler gerçekten çok sevimsiz, gıcık, küstah kişiler. Kibirli el-kebirin yancıları, kibirli el- kebire kulluğu üstünluk olarak gören kişiler ne de olsa. Evren bunun gibi tipleri de oluşturmuş işte.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Buzul yazdı:

Senin evrenin yaratımını bir tanrı vardır diyip, bu tanrıya üstlendirme çaban, aşkın ve evrenin yaratan bir vardır söylemini dayatır bir şekilde kabul ettirmeye çalışman ise pişkinlik, küstahlık içeren bir durum. Sendeki bu evreni bir yaratıcıya atfetme çabasının, bu var dediğin yaratıcıya boyun eğme, ona yalakalık yapma aşkının nedeni nedir? Yaratıcı senin için put. Tanrı yalakalığı yaparak üstün ve onurlu olduğunu da düşünüyorsundur sen şimdi? Bu tanrı yalakaları, evren övücü tipler gerçekten çok sevimsiz, gıcık, küstah kişiler. Evren bunun gibi tipleri de oluşturmuş işte.

Bakın sizi yıllardır biliyorum siz de beni biliyorsunuz az buçuk. Ben size yalakalık yapın, onu övün demiyorum eleştiri de yapabilirsiniz çünkü bu put değil akli bir sonuç. Eğer benim putum olsaydı derdim ki eleştirme deyip sana çemkirirdim aksine put olmadığı için buyur eleştir bu akıl o yüzden var diyorum. Zira haddizatında konuyu mantıksal olarak irdeliyoruz sonuç zorunlu olarak buraya çıkıyor. Dayatmak olsaydı akli bir şey söylemez hadi inanacaksın derdim. Fakat siz benim argümanıma değil benim dayatmama takmışsınız. Gelin argümanı beraber inceleyelim bir vacibul vücud gerekli mi değil mi beraber görelim isterseniz mesaj olarakta atabiliriz size?

Sitelerde Paylaş

Bakın sizi yıllardır biliyorum siz de beni biliyorsunuz az buçuk. Ben size yalakalık yapın, onu övmeyin demiyorum. Konuyu mantıksal olarak irdeliyoruz sonuç zorunlu olarak buraya çıkıyor. Dayatmak olsaydı akli bir şey söylemez hadi inanacaksın derdim. Fakat siz benim argümanıma değil benim dayatmama takmışsınız. Gelin argümanı beraber inceleyelim bir vacibul vücud gerekli mi değil mi beraber görelim isterseniz mesaj olarakta atabiliriz size?

Sizdeki bu tanrı yalakalığı bir hastalık. Bu var dediğiniz tanrıya yaranma aşkınız, evrenin yaratımını tanrıya üstlendirme çabanız, ona sınanma ve başkalarını ona sınattırma, onun sınavından geçme aşkınız felan. Çocuk yapıp, onu allaha sınattıran, yaptığınız çocuğa allah seni sınamak için yarattı diyen biacayip tiplersiniz lan siz, evrenin garabetleri. Gerçi kibirli, yaparım, ederim, bana karşı çıkarsanız da, sizi yakarım, çünkü ben yaratıcıyım diyen bir tanrı uydurup, ona tapınan varlıklar bunlar ya. Yaptıkları çocuğa hakkımızı ödeyemezsin, bize borçlusun, şükür et diyen, pişkin tipler. Yaratıcı putçuları, kendi diyişleriyle, kibirli el-kebirin kulları bunlar.

Sitelerde Paylaş

Sizdeki bu tanrı yalakalığı bir hastalık. Bu var dediğiniz tanrıya yaranma aşkınız, evrenin yaratımını tanrıya üstlendirme çabanız, ona sınanma ve başkalarını ona sınattırma, onun sınavından geçme aşkınız felan. Çocuk yapıp, onu allaha sınattıran, yaptığınız çocuğa allah seni sınamak için yarattı diyen biacayip tiplersiniz lan siz, evrenin garabetleri. Gerçi kibirli, yaparım, ederim, bana karşı çıkarsanız da, sizi yakarım, çünkü ben yaratıcıyım diyen bir tanrı uydurup, ona tapınan varlıklar bunlar ya. Yaptıkları çocuğa hakkımızı ödeyemezsin, bize borçlusun, şükür et diyen, pişkin tipler. Yaratıcı putçuları, kendi diyişleriyle, kibirli el-kebirin kulları bunlar.

Hocam karşınızda hep teist mi var sanıyorsunuz siz anlamıyorum ki ne bu takıntı sizdeki? Ne yalakalığı bende tanrıyı eleştiriyorum kötülük yönünden acı çektirme yönünden ama akli ve mantıki sonucu da görmezden gelip kafamı kuma gömemem öyle değil mi ? Hala sınama,bilmem çocuk diyorsunuz bence siz bunu dayatma peşindesiniz. Ben bizi sınamak için yarattı bile demedim ki konuyu daha yaratıcı varlığındayken hemen imtihan kötülük konularına çeken sizsiniz gelin önce evren ezeli olabilir mi madde olabilir mi cisim veya atom vs olabilir mi bir akıl yürütelim sonra isterseniz eleştirin hatta beraber eleştirelim ve asla yalakalık yapmayın çünkü bu tanrının yalakalık istediğine dair bir veri yok elimizde aklı kullanmaktan başka çaremizde yok.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Hocam karşınızda hep teist mi var sanıyorsunuz siz anlamıyorum ki ne bu takıntı sizdeki? Ne yalakalığı bende tanrıyı eleştiriyorum kötülük yönünden acı çektirme yönünden ama akli ve mantıki sonucu da görmezden gelip kafamı kuma gömemem öyle değil mi ? Hala sınama bilmem çocuk diyorsunuz bence siz bunu dayatma peşindesiniz. Ben bizi sınamak için yarattı bile demedim ki konuyu daha yaratıcı varlığındayken hemen imtihan kötülük konularına çeken sizsiniz gelin önce evren ezeli olabilir mi madde olabilir mi cisim veya atom vs olabilir mi bir akıl yürütelim sonra isterseniz. Eleştirin ve asla yalakalık yapmayın çünkü bu tanrının yalakalık istediğine dair bir veri yok elimizde aklı kullanmaktan başka çaremizde yok.

Bu evreni bir yaratıcıya üstlendirme aşkın, çaban var görüldüğü kadarıyla. Git üstlendir yani. Ne yapayım? Senle atomlardan oluşmayan, madde olmayan, niteliklerini bilmediğin, mekandan ve zamandan bağımsız, var dediğin şu tanrıyı mı tartışayım artık. Git üstlendir.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Buzul yazdı:

Bu evreni bir yaratıcıya üstlendirme aşkın, çaban var görüldüğü kadarıyla. Git üstlendir yani. Ne yapayım? Senle atomlardan oluşmayan, madde olmayan, niteliklerini bilmediğin, mekandan ve zamandan bağımsız, var dediğin şu tanrıyı mı tartışayım artık. Git üstlendir.

Tamam yani artık akli ve mantıki hareket etmek istemiyorum benden bu kadar diyorsun. Sadece kendinizce atomlardan oluşmayan, madde olmayan, niteliklerini bilmiyorum o halde tanrı yoktur dediğiniz duruma getirdiysem benim için maksad hasıl olmuştur zaten hocam. Siz ee bu böyle tanımlanamıyor yoktur ve akli olarak delillenemez düşüncesindesiniz. Bundan sonrası ben öyle istiyorum o halde yoktur demekten başka bir şey değil iyi kuma gömmeler kafanızı üzgünüm böyle konuştuğum için ama gelin açıklayayım diyorum ona da yanaşmıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...