Jump to content

Dunyanin alayi agnostiktir

Recommended Posts

6 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Hacım gerilme hemen tanrılarının belli özellikleri var sonuçta. Ancak bu tanrının çelişkilerini gösterirsiniz olur biter. Yok götten sallama işi kurtarmaz. Arkadaş sen tanrım böyle böyle diyorsun kıçının üstüne oturup bir şeyler üfürmüşsün ama senin çelişkilerin şunlar dersin olur biter. Fakat siz tanrı yok manrı yok sallamışsınız derseniz karşı tarafla kontak kuramaz bir şey anlatamazsınız ki. He diyorsanız ki banane onlardan o zaman konuşmazsınız olur biter. Fakat daha iyi bir dünya ve nesil için götlerindeki kıllı tanrılarını öldürmek gerek. Yani sıçmık kafalarındaki hayali babayı.

Diyemezsin. 

Tanrı mevzusunda itiraz edebileceğin tek şey, tanrı zırvalığının kendisidir.

Gidip, amanda süperman gerçektir, vesselam uçamaz, fizik kurallarına aykırı demekten farkınız yok.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 791
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

16 dakika önce, anibal yazdı:

Diyemezsin. 

Tanrı mevzusunda itiraz edebileceğin tek şey, tanrı zırvalığının kendisidir.

Gidip, amanda süperman gerçektir, vesselam uçamaz, fizik kurallarına aykırı demekten farkınız yok.

Tanrı varsa nasıl olmalı durum sence? Ne beklerdin yani.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrı vardır dediğinde bile saçmalık oluşturuyorsun.

Varlık mekan, ortam, düzlem gerektirir.

Bir futbol topu var ise bir yerdedir. 

Mekan ondan büyüktür.

Bu tanrı saçmalığını ben her açıdan düşündüm, her bakımdan ilkel ve tutarsız bir hayal, yalandan ibaret.

Bilincin sonsuzluğunu ne yapacaksın?

Bilinçli bir varlığın ilk var oluş aşamalarında bilincindeki veri, bilgi deneyimler küçük bir yerdedir.

Yani sen 100 yıllık bir bilinçken işlem yaparken verileri çağırdığın yer bir top kadar

Milyar yılda bu veriler büyür. Galaksi gibi bir şey olur.

Allah varsa bile bilincinde iki kere iki kaçtır sorusuna cevap vermek için işlem çağırıp cevap üretmesi 1 milyon yıl falan sürer herhalde :D
Verileri sıkıştırdın diyelim, milyar yıllık deneyimi top gibi yere hapsettin.

İşlem yine karmaşık ve cevaplanması gereken bir şeydir.

Yani Allah her cevaba, her iradesine mahkum bir köle oluyor bu sefer.

Sonsuz büyük bilinçse boş boş bakan bir embesil, veri sıkıştırmayı becermiş bir kudretse kendi kendinin kölesi bir aptal :)

Anlıyor musun?

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Tanrı vardır dediğinde bile saçmalık oluşturuyorsun.

Varlık mekan, ortam, düzlem gerektirir.

Bir futbol topu var ise bir yerdedir. 

Mekan ondan büyüktür.

Bu tanrı saçmalığını ben her açıdan düşündüm, her bakımdan ilkel ve tutarsız bir hayal, yalandan ibaret.

Bilincin sonsuzluğunu ne yapacaksın?

Bilinçli bir varlığın ilk var oluş aşamalarında bilincindeki veri, bilgi deneyimler küçük bir yerdedir.

Yani sen 100 yıllık bir bilinçken işlem yaparken verileri çağırdığın yer bir top kadar

Milyar yılda bu veriler büyür. Galaksi gibi bir şey olur.

Allah varsa bile bilincinde iki kere iki kaçtır sorusuna cevap vermek için işlem çağırıp cevap üretmesi 1 milyon yıl falan sürer herhalde :D
Verileri sıkıştırdın diyelim, milyar yıllık deneyimi top gibi yere hapsettin.

İşlem yine karmaşık ve cevaplanması gereken bir şeydir.

Yani Allah her cevaba, her iradesine mahkum bir köle oluyor bu sefer.

Sonsuz büyük bilinçse boş boş bakan bir embesil, veri sıkıştırmayı becermiş bir kudretse kendi kendinin kölesi bir aptal :)

Anlıyor musun?

Anlamıyorum. Çünkü; tanrıyı illa kendi bakış açımızdaki gibi mi varsaymalıyız? Yani neden maddi bir ortama sahip olması gerekiyor illa? Ya da sizin veri bilinç vs. Dediğiniz durumlara benzemek zorunda mı? Kısacası tanrı sizin yaşadığınız evrendeki madde gibi mi olmalı?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Anlamıyorum. Çünkü; tanrıyı illa kendi bakış açımızdaki gibi mi varsaymalıyız? Yani neden maddi bir ortama sahip olması gerekiyor illa? Ya da sizin veri bilinç vs. Dediğiniz durumlara benzemek zorunda mı? Kısacası tanrı sizin yaşadığınız evrendeki madde gibi mi olmalı?

Bizim ona inanmamız için tanrı benim anlayış sistemime mahkum.

:D

Sen de niyeti bozuk fahişe gibisin.

Her yıl tanrıyı varlayacak

Niye öyle niye böyle niye söyle.

Buna şöyle cevap vermek hakkım.

Çünkü eşşeğin zikinden dolayı.

Oldu mu?

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrı hakkında düşünme yetisi inançlı insanlarda daha yüksek. Tanrı olmanın kriterleri insanların inançlarında veya onun hakkında söylediklerinde görünmektedir. Bir şeyin tanrı olması hakkında kriterleri olan insanlar inançlıdır. Tanrının madde gibi olması ile kastınız nedir? putperestlik mi?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Sanallaştırıyor işte.

Bu şekilde tanrıyı bilgi ve nesnel düşünce ile oluşturulan kıyma makinesinden kurtarmaya çalışıyor :) 

Benim açımdan Zeus bir tanrı olduğu gibi Allah da bir tanrı keza Yehova da bir tanrı. İnançlı zihniyete göre bir tanrı gerçektir diğeri tanrı değildir. Bence biri tanrıyı kurtarmaya çalışabilir bunun için inançlı olmaya değil yaratıcı olmaya gerek var. En azından bunu yapmakta özgür. Sanal gerçeklik tanrısı da olabilir animasyonlar da katılarak böyle bir oyun yapılırsa.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, AteistBakish yazdı:

Bizim ona inanmamız için tanrı benim anlayış sistemime mahkum.

:D

Sen de niyeti bozuk fahişe gibisin.

Her yıl tanrıyı varlayacak

Niye öyle niye böyle niye söyle.

Buna şöyle cevap vermek hakkım.

Çünkü eşşeğin zikinden dolayı.

Oldu mu?

Anladım derdini şimdi sen tanrıyı anlatan veya bu konuda izah yapan herkese öfkelisin bak ben bir ateist olarak seninle fikr alışverişi yapayım dedim. Tanrı lehine sorular sorarak ve cevap vererek ona bile tahammül yok artık. O halde siktiret gitsin hacı. Cevap yazma boşuna düzgünce cevap vereceksen devam edelim birbirimizi yormayalim.

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Yaratıcının kanıtlanması çok zor değil. 

Madem varlığın öncesi yokluk, yani yokluk varlığın doğasında var, o vakit öncelikle birşeylerin yoktan var olmasını gözlemleyebilmemiz gerekirdi. Yani sıfır enerji düzeyindeki bir ortamda şakkk sandalye oluşacak. Sonra deneyi tekrar edeceğiz, şakkk masa oluşacak. Sonra biri çıkacak yok efendim öyle şey mi olur diyecek tam onu derken şakkk diye bir kapak ortaya çıkacak. Biz de "aaa yarattı işte gözlemlenebilir ve akıllı bir yaratıcı var" diyeceğiz.

Ha buna tapılır mı o ayrı konu ama en azından bir iddianın bir kanıtı olur. 

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

,

Şu eşeklikten kurtul artık. Tanrı dediğin şey, zaten kendi bakış açın dediğin şekilde, senin götünden uydurduğun bir sıçmık. Evet, herkes zaten kendi götünden uydurduğu tanrıya inanır aslında, o yüzden de herkesin lafı gerçek islam bu değil falandır. 

İşte senin işkemben, "maddi olmayan dışı" bir şeylerde üretebildiği için martaval olarak, çıkıp amanda tanrı maddi ortamda mı olmak zorunda falan diye sorabiliyorsun. Evet, götün ve uydurabileceklerinin sınırı yok, maddi olmayan ortam, tanrı vs uydurup orada kalmaz. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, bayşapka yazdı:

@nogod 

Güneşin enerjisi sonsuz olmadığı gibi sonsuz olsaydı o ayı dünyayı ve tüm galaksiyi anında delip geçerdi gölge diye birşey kalmazdı. Sonsuz birşeye hortum takıp azar azar veremezsin. Sonsuz "çok fazla" demek değil. 

Mesela tanrının sıfatları sonsuzdur ama sonsuz tecelli etmek zorunda değildir. Öyle olsa sorun çıkardı zaten. Şöyle düşünün kuranın Allahı sonsuz cemal sahibidir ama aynı zamanda farklı isimleri ve sifatları da vardır. Bu anlamda nispi olarak evrende ve dünyada uygular. Çünkü evren ve dünya sonludur. Ahiret hayatında bazı isimler tecelli etmeyebilir Mesela öldüren dirilten veya adalet gibi ama onların tecelli etmesede kendisi var olmuş olacaktır. Nitekim bir mimar bina yapsada yapmasada mimardır. Onun bir ismi iş yapmıyor diye o öldüren değildir dirilten değildir adaletli değildir şifa veren değildir diyemeyiz. Velhasıl sonsuz deyince siz bence miktarsal anlıyorsunuz. Sonsuz bir bütünlüğü tam kemali temsil eder ve tanrı bunları istediği ölçüde dünyaya yansıtır. Mesela Allah sonsuz merhametli denir ama hepsini yansıtmadığı için evrende acı vardır kötülük vardır. Şafii ismi evrenle beraber ortaya çıkmıştır ama sonsuz lanse etmediği için hastaliklar vardır. Anlaşılmıştır umarım.

Sitelerde Paylaş

Kurana bakarsanız yine, soy, sop, kuşak, oğul, torun edebiyatı yapan, size oğullar ve torunlar verdim diyip, bunu güzelleyen bir allah vardır. Şimdi benim soyum, benim kanım, soyum sürmeli diyen, soyunun sürmesini güzel bir durum olarak gören, bunla övünen insanları düşünün. İşte allah böyle bir yapıdan çıkmıştır. 

Allah size kendi cinsinizden eşler var eder. Eşlerinizden de oğullar ve torunlar var eder. Size temiz şeylerden rızık verir. Öyleyken batıla inanıyorlar ve Allah'ın nimetini inkar mı ediyorlar? Nahl 72

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Buzul yazdı:

Allaha da çok teşekkürler bu arada. Susuzluk yaşatıp, su verdiğin için, bize bu güzelliği, iyiliği yaptığı için.

Ne biçim insansın anlamadım ki Müslümanların tanrısından bahsediyorum çemkiriyorsun. Sonra Müslümanların tanrısı yok ama bir tanrı olmalı diyorum. Bu kez tanrı takıntısı var diyorsun. Senin bütün kinin ve bakış açın allahta kalmış resmen sonra buradakiler maval okuyorsun resmen. Çık şu kuranın arabın tanrısından.

Sitelerde Paylaş

Yüce rab kendi çıkardığı fırtınadan kurtarıyor. Bunun için de övgü, şükür, tapınma bekliyor. Kendisine tapınılmayınca da, demek benden yüz çevirirsiniz, sizi suda boğmayacağımdan, üzerinize fırtına göndermeyeceğimden emin misiniz diyerek tehdit ediyor. Çok saygı duyulur, sevilir bir karakter canım bu allah. Kendisini de ne kadar övsek azdır. Böyle bir karaktere nasıl saygı duymaz sınız nankörler?
Denizde bir sıkıntıya düştüğünüz zaman, Allah'tan başka yalvardıklarınız kaybolup gider, fakat O sizi karaya çıkararak kurtarınca yüz çevirirsiniz. Zaten insan pek nankördür. İsra 67
Onun karada da, sizi yere batırmasından veya başınıza taş yağdırmasından güvende misiniz? Sonra kendinize bir koruyucu da bulamazsınız. İsra 68
Yoksa sizi tekrar denize döndürüp, üzerinize ortalığı yıkan bir fırtına gönderip, inkarlarınızdan ötürü sizi suda boğmasından güvende misiniz? O zaman bize soru soracak bir yardımcı da bulamazsınız. İsra 69

Sitelerde Paylaş

Ey insanlar! Allah'a muhtaç olan sizsiniz. Zengin ve övülmeye lâyık olan ancak O'dur. Fatır 15

Ona nasıl muhtaç olduk peki?
-O sizi yarattı, kendine muhtaç etti, size yoksunluk verdi, sizi gereksinim gidermek durumunda bıraktı, size açlık, susuzluk yaşattı. Öyleyse ona şükür edin, onu övün. Onun hangi nimeti yalanlıyor sunuz?

Pişkinlik yok, kibir yok, küstahlık yok, alaycılık yok. Şu karaktere sevgi ve saygı duyulmaz mı ya?

Sitelerde Paylaş

Senden önce de milletlere peygamberler göndermiştik. Boyun eğsinler diye onları darlık ve sıkıntıya uğrattık.Enam 42
Hiç olmazsa verdiğimiz darlık başlarına geldiğinde yalvarıp yakarsalardı! Ama kalpleri katılaştı ve şeytan da yaptıklarını kendilerine süslü gösterdi. Enam 43

And olsun ki, biz onları azabla yakalamıştık, yine de rablerine boyun eğmemiş ve yakarmamışlardı. Muminun 76

Yüce allah, yalvarıp, yakartmak için darlık ve sıkıntıya uğratıyor, acizlikten yararlanmak istiyor, ama kendisine boyun eğilmeyince de, bu durumu da şeytanlaştırıyor. Tabi yaratıcıya boyun eğmemek, onu eleştirmek, ona karşı çıkmak da şeytanlıktır. Yalvarıp, yakartmak için eziyet edene, darlığa uğratana nasıl boyun eğmezsiniz he?

Şu karaktere övgü dizilmez mi şimdi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...