Jump to content

Dunyanin alayi agnostiktir

Recommended Posts

11 dakika önce, bayşapka yazdı:

Tanrının şu özelliği sonsuz diyorsun. Sonsuz ise şöyle olması gerek diyorum, ama öyle değil çünkü evren sonsuz diyorsun. E bu sonsuzun özellikleriyle çelişiyor diyorum, ama o zaman tanrı öyle istedi o yüzden öyle oldu diyorsun. Yani tanrının özelliklerini tanrıyı kullanarak açıklıyorsun. Buna döngüsel/dairesel mantık deniyor. Eğer mantığın temelleri umurunda değilse baştan söyle bilelim. 

Yahu bunlar yeni nesil tanrıcılar.

Sanallaştırma ve laf kalabalığı ile mantığın makineli tüfeğinden kaçmaya çalışıyorlar.

Sınırdaki mülteciler gibi.

Eğer tek tek denerseler hepsi yakalanıp durdurulur, engellenir.

Eğer binlercesi birden hücum ederse içlerinden bazıları başarır.

BU yüzden sürekli acizliğe, bilginin azlığına bilinmeyenin çokluğuna vurgu yaparlar.

O araya tanrılarını ve inançlarını sokarlar.

BU Agnostiklerin öğrettiği bir şey onlara.

Agnostikler hep böyle yaşar çünkü.
Sen ciddiye alırsın, o motive olur.

Bu insanların isteri psikozunda olduklarını unutma.

Konuşman işe yaramaz.

Travma lazım.

Yani şokla hasta ve yanlış olduklarını anlamaları lazım.

Boşuna seçilmedi zamanında elekroşok tedavileri.

Onlar kaldırıldı ama psikolojik şok ve travmalar yöntem olarak devam ediyor tedavide hala.

Tanrı inancı travma ile öğretilmiş bir şey.

Ancak travma ile yok edilir.

Psikolojik veya fiziksel, tek çare travma.

tarihinde AteistBakish tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 791
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ateistbakış

Toplum olmak için ortak bir dil gerekir. Bilim üretiyorsan ortak dilin doğal bilimler. Fikir üretiyorsan ortak dilin felsefe. Felsefenin temelinde mantığın temelleri ve safsatanın tanımı var. Benim hatam şu oldu: önce bunları umursayıp umursamadığını sormak gerek. Yani diyelim ki allah'tan bahsediliyor. Ya da isa'nın tanrı olmasından. Soru basit: mantıksızsa da safsataysa da inanır mısın? Cevap evetse diyalog yok. Örnek nogod denen şahıs. Karşılıklı diyaloğa girmez, giremez, umurunda da değildir. Sadece kendisinin yazı yazdığını görmek ister. Ama şurası şöyle dersen iletişim kurmaz, kendisini yazarken izlemeye devam eder. O yüzden sorup öğreneceksin sonra gücenme hayal kırıklığı olmasın. 

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, bayşapka yazdı:

Tanrının şu özelliği sonsuz diyorsun. Sonsuz ise şöyle olması gerek diyorum, ama öyle değil çünkü evren sonsuz değil diyorsun. E bu sonsuzun özellikleriyle çelişiyor diyorum, ama o zaman tanrı öyle istedi o yüzden öyle oldu diyorsun. Yani tanrının özelliklerini tanrıyı kullanarak açıklıyorsun. Buna döngüsel/dairesel mantık deniyor. Eğer mantığın temelleri umurunda değilse baştan söyle bilelim. 

Sonsuzun özellikleri ile çelişmesi için evrenin zaten sonsuz olması lazım ki sıfatlarını tasiyabilecek düzeyi olsun. Allah sonsuz kudretini göstermek istiyor diyelim bunu nasıl gösterecek? Evren sonlu maddi yapıya sahip. Ya da sonsuz merhametini gösterecek diyelim. Sonsuz bir şey sonlu olan mesela evrende( 10 üzeri 10 madde var diyelim) nasıl yansıyabilecek. Kaldı ki yaratma sıfatı var bunu sonsuz mu kullanmış size göre ? Eğer sonsuz kullandıysa ve bu evrenin yaptıysa bundan daha fazlasını yapamaz anlamına da gelebilir bu anlamda sonsuz kudretli bile sayılamaz.

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

Sonsuzun özellikleri ile çelişmesi için evrenin zaten sonsuz olması lazım ki sıfatlarını tasiyabilecek düzeyi olsun. Allah sonsuz kudretini göstermek istiyor diyelim bunu nasıl gösterecek? Evren sonlu maddi yapıya sahip. Ya da sonsuz merhametini gösterecek diyelim. Sonsuz bir şey sonlu olan mesela evrende( 10 üzeri 10 madde var diyelim) nasıl yansıyabilecek. Kaldı ki yaratma sıfatı var bunu sonsuz mu kullanmış size göre ? Eğer sonsuz kullandıysa ve bu evrenin yaptıysa bundan daha fazlasını yapamaz anlamına da gelebilir bu anlamda sonsuz kudretli bile sayılamaz.

Bana sorma kendin söyle nasıl yapacağını. Yapıyor işte demek bir açıklama değil. 

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Siz neyi soruyorsunuz ki açiklamadiniz fiziksel derken neyi kastettiğinizi?

Tabii seninle normaldir başa dönmek.

Sonsuz ışığın var, sonsuz ışığı yansıtmak istiyorsun, aynana sonsuz ışık gelip sonlu ışık yansıyacak, bu nasıl oluyor? Fiziksel olarak açıkla. 

Açıklayamıyorsan, bu tanrının bütün özellikleri bize sonlu yansıyorsa sonsuz özelliği olması neyimize yaradı? Sonsuz olmasıyla sonlu olması arasındaki fark bizim açımızdan nedir ve bize ne o zaman onu açıkla. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, bayşapka yazdı:

ateistbakış

Toplum olmak için ortak bir dil gerekir. Bilim üretiyorsan ortak dilin doğal bilimler. Fikir üretiyorsan ortak dilin felsefe. Felsefenin temelinde mantığın temelleri ve safsatanın tanımı var. Benim hatam şu oldu: önce bunları umursayıp umursamadığını sormak gerek. Yani diyelim ki allah'tan bahsediliyor. Ya da isa'nın tanrı olmasından. Soru basit: mantıksızsa da safsataysa da inanır mısın? Cevap evetse diyalog yok. Örnek nogod denen şahıs. Karşılıklı diyaloğa girmez, giremez, umurunda da değildir. Sadece kendisinin yazı yazdığını görmek ister. Ama şurası şöyle dersen iletişim kurmaz, kendisini yazarken izlemeye devam eder. O yüzden sorup öğreneceksin sonra gücenme hayal kırıklığı olmasın. 

Hırsızlar çalma ustaları değildir.

Malını çaldıranlar aptaldır.

Bu adamların senle diyaloğunun sonucunda ortaya bir düşünce boyutu, gelişim, güzellik, daha iyi, daha faydalı bir şey çıkacak mı?

Çıkmayacak

Bu adamlar hırsız.

Evinin içinde "şuraya da gidelim mi" "buraya da gidelim mi" "bana gidip bir dondurma alsana" vs tüm eylemler bir şey çalmak için.

Bağımlılığını tatmin edecek bir şey çalmak için.

Bu adamlara şans vermek yerine, çocuklarla, ergenlerle konuşman daha faydalı.

Bir fayda çıkmayacak.

Eğer Ateistsen sen de görüyorsundur bunların niyetini, amacını.

Onlar gizlediklerini sanıyorlar ama, görünüyor bu.

Tek amaçları var: o da tanrıyı varlamak.

Allah yazan patlıcan, öküz, kuzudan, Allah diyen hayvanlara ve şimdi de Allah için yetmeyen halı saha evrene ve Allahı anlamakta yetersiz bilinçlere. Sürekli evriliyorlar.

Ama Allah yazan öküzle aynı şey bu.

Boşa vakit kaybı.

Sabahtan akşama konuşsan da, etki yaratamazsın.

Ama bir Muhammed karikatürünün travması çoğunu değiştiriyor.

Aaaa, çizilebiliyormuş, öyle değilmiş, böyle görünüyormuş vs vs diye travma sonrası strese giriyorlar.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, bayşapka yazdı:

Tabii seninle normaldir başa dönmek.

Sonsuz ışığın var, sonsuz ışığı yansıtmak istiyorsun, aynana sonsuz ışık gelip sonlu ışık yansıyacak, bu nasıl oluyor? Fiziksel olarak açıkla. 

Açıklayamıyorsan, bu tanrının bütün özellikleri bize sonlu yansıyorsa sonsuz özelliği olması neyimize yaradı? Sonsuz olmasıyla sonlu olması arasındaki fark bizim açımızdan nedir ve bize ne o zaman onu açıkla. 

İste burada hala anlayamadığınız nokta şu; Allah sonsuz yansıtmak istiyor diye kabul edip yola çıkıyor sonra neden sonsuz yansımiyor diyorsunuz.( Allah sıfatlarını yansısın istiyor demekle sonsuz olarak yansıtmak istiyor demek arasında fark var. Allah sonsuz yansıtmak zorunda gibi bir zorunluluk olamaz.)Sonsuz ışık sonlu ve sınırlı aynaya yansıyamaz ki normalde de. Fiziksel olarakta imkanlı durmuyor. 

Sonsuz olması gerektiğini zaten allahın özelliklerinden cikariyorsun. Eğer sonlu sıfatlara ve zata sahipse haliyle yaratıcı olamaz ve ezeli olamaz gibi problemler olur. Biz sonsuz özelliklerin sonlu özelliklerini görebiliriz ama mantıken sonsuz olması gerektiğini çıkarımlayabiliriz. Mesela sıfatları sonlu diyelim o halde sonlu sıfatlı bir varlığa onu kim yarattı bile diye sorabilirsiniz bu sefer iş teselsüle girer.

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

İste burada hala anlayamadığınız nokta şu; Allah sonsuz yansıtmak istiyor diye kabul edip yola çıkıyor sonra neden sonsuz yansımiyor diyorsunuz.( Allah sıfatlarını yansısın istiyor demekle sonsuz olarak yansıtmak istiyor demek arasında fark var. Allah sonsuz yansıtmak zorunda gibi bir zorunluluk olamaz.)Sonsuz ışık sonlu ve sınırlı aynaya yansıyamaz ki normalde de. Fiziksel olarakta imkanlı durmuyor. 

Sonsuz olması gerektiğini zaten allahın özelliklerinden cikariyorsun. Eğer sonlu sıfatlara ve zata sahipse haliyle yaratıcı olamaz ve ezeli olamaz gibi problemler olur. Biz sonsuz özelliklerin sonlu özelliklerini görebiliriz ama mantıken sonsuz olması gerektiğini çıkarımlayabiliriz. Mesela sıfatları sonlu diyelim o halde sonlu sıfatlı bir varlığa onu kim yarattı bile diye sorabilirsiniz bu sefer iş teselsüle girer.

Allahın süper güçlerini sorgulamayın haşa, onda da yetersizsiniz ve onun iradesine tabisiniz gibi bir şey bu.

Açıkları kapat kapat. Işık sızmasın karanlığa :D

tarihinde AteistBakish tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Allahın süper güçlerini sorgulamayın haşa, onda da yetersizsiniz ve onun iradesine tabisiniz gibi bir şey bu.

Açıkları kapat kapat. Işık sızmasın karanlığa :D

Sen sus artık bence. Ne bu mevzu bile konuşulamıyor. Sıfatlar hakkında bir fikrin eleştirin varsa düzgünce yazarsın. Yok tanrı hayal uydurma diyecekseniz biraz öteye alalım lütfen sizi.

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Hayal ve uydurma değil mi? :)

Evet doğru. Hayalin üzerine neden konuşuyoruz veya bu forumda 15 yıldır neden konuşulmuş? Çünkü; karşı taraf bir iddia ile geliyor çelişkilerini gösterip onları ikna etme çabanız varsa veya karşı tarafla iletişim gibi bir niyet varsa onların diliyle konuşmak gerekir. Yoksa tanrı hayaldir deyince karşı taraf ikna mi oluyor hemen? Yine diyorum eğer umurunuzda değilse zaten konuşmaz muhatap bile olmazsınız. İmanlı birisi sizin tanrı uydurma hayaldir insanlar uydurmuştur sözünüzü neden kaale alsın durduk yere aynı psikolojide değiliz belli ki bakış acılarımız bile farklı.

Sitelerde Paylaş
21 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Sonsuz sıfatların bize yansıması mümkün değil, yani varlıklarıyla yoklukları arasında netice açısından hiçbir bir fark yok.

"Ama öyle olmazsa insanlar ne der?" sorusu sence sonsuz özelliklerin zorunluluğu için akılcı bir açıklama mı?

Sonlu birşeyin ezeli olmasıyla ilgili problem nedir? Bir de sonlu birşeye onu kim yarattı diye sorabiliyoruz, ama sonsuz birşeye neden soramıyoruz?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bayşapka yazdı:

Sonsuz sıfatların bize yansıması mümkün değil, yani varlıklarıyla yoklukları arasında netice açısından hiçbir bir fark yok.

"Ama öyle olmazsa insanlar ne der?" sorusu sence sonsuz özelliklerin zorunluluğu için akılcı bir açıklama mı?

Sonlu birşeyin ezeli olmasıyla ilgili problem nedir? Bir de sonlu birşeye onu kim yarattı diye sorabiliyoruz, ama sonsuz birşeye neden soramıyoruz?

İnsanlar ne der demiyorum ki. Somut olarak düşünelim  o halde allahta sonsuz mahiyette bir ilim sıfatı var. Merhamet var adalet var. Kudret var. İrade var. Buyrun bunların sonsuz yansıması nasıl olmalıydı?

Sonlu bir şey sonlu olduğu için yaratıcısı olabilir ama zaten sonsuz olan bir şeye nasıl soracaksınız onun sebebin nedir diye?

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, bayşapka said:

İste burada hala anlayamadığınız nokta şu; Allah sonsuz yansıtmak istiyor diye kabul edip yola çıkıyor sonra neden sonsuz yansımiyor diyorsunuz.(

Allah'tan bahsedildiğini bilmiyordum, şimdi şeytanlara ve cinlere de mi inanmak gerekecek?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

İnsanlar ne der demiyorum ki. Somut olarak düşünelim  o halde allahta sonsuz mahiyette bir ilim sıfatı var. Merhamet var adalet var. Kudret var. İrade var. Buyrun bunların sonsuz yansıması nasıl olmalıydı?

Sonlu bir şey sonlu olduğu için yaratıcısı olabilir ama zaten sonsuz olan bir şeye nasıl soracaksınız onun sebebin nedir diye?

Ben sonsuzu yansıtması gerekiyor demiyorum. 

Ben diyorum ki 

1. Sonsuz mu? O zaman şöyle şöyle çelişir.

2. Bize yansıyan sonlu mu? O zaman sonlu sonsuz arasındak fark ne?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Yani olayı abartmaya gerek yok mesele sadece sıfatlar konusu. Yoksa cin periyi savunmuyorum merak etmeyin.

Allah'tan cinsiz şeytansız bahsedemezsin, bu onun zayıflığı. Benim sorunum değil. Tanrıdan bahsetmek istiyorsan buyur devam edelim. 

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Çok kolay "sebebin nedir?" diye soruyorsun. Çünkü sonsuz birşey sonsuz birşey yaratabilir. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, bayşapka yazdı:

Çok kolay "sebebin nedir?" diye soruyorsun. Çünkü sonsuz birşey sonsuz birşey yaratabilir. 

2 sonsuz bir arada olabilir diyorsunuz yani? Evren sonsuz olsaydı zaten yaratılmaya ihtiyacı yoktu gibi bir sonuca gitmek olası olduğu içindir ki evren sonludur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...