Jump to content

Dunyanin alayi agnostiktir

Recommended Posts

17 dakika önce, bayşapka yazdı:

Ben sonsuzu yansıtması gerekiyor demiyorum. 

Ben diyorum ki 

1. Sonsuz mu? O zaman şöyle şöyle çelişir.

2. Bize yansıyan sonlu mu? O zaman sonlu sonsuz arasındak fark ne?

Meseleyi sıfatlar üzerinden konuşursak mesela; sizin dediğiniz doğru olsun allahta sonsuz merhamet yok rızık yok o halde dünyadaki problemler çözülür çünkü sonlu merhamete sahipmiş.

Bize yansıyanın sonlu olması onun sonsuz sıfata sahip olmadığını göstermiyor işte. Kendisi sonsuz ise sıfatları da sonsuz oluyor. Eğer sonsuz değilse onun yaratılmış olması gerekir bu kez x in sebebi y y nin sebebi z diye uzar gider ve sonsuz zincirden ilkine gelemeyiz. Hayır şimdi siz sonsuza ulaşılabilecegini ve oradan da gelenebilecegini mi düşünüyorsunuz da sonlu veya sonsuz olması arasındaki fark nedir diye soruyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 791
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

14 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

2 sonsuz bir arada olabilir diyorsunuz yani? Evren sonsuz olsaydı zaten yaratılmaya ihtiyacı yoktu gibi bir sonuca gitmek olası olduğu içindir ki evren sonludur.

Sonsuza 1 eklersen ne olur? Sonsuz kere sonsuz olabilir, sonsuzun matematiksel özellği işte.

Gözlemlenebilir evrenin sonlu olması yaratıldığını göstermez. 

Birşeyi bilmiyorsan "ben bilmiyorum" diyebilmek gerekiyor. Bu günah değil. 

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Eğer sonsuz değilse onun yaratılmış olması gerekir bu kez x in sebebi y y nin sebebi z diye uzar gider ve sonsuz zincirden ilkine gelemeyiz.

Tekrarı anladım, çelişkilerin sebebi birşeyin yoktan yaratılması iddiası mı yani?

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, bayşapka yazdı:

Sonsuza 1 eklersen ne olur? Sonsuz kere sonsuz olabilir, sonsuzun matematiksel özellği işte.

Gözlemlenebilir evrenin sonlu olması yaratıldığını göstermez. 

Birşeyi bilmiyorsan "ben bilmiyorum" diyebilmek gerekiyor. Bu günah değil. 

Tamam tanrının sonsuzluğunu sayısal alırsanız elbette sorun olmaz. Fakat tanrı matematiksel sonsuz olarak niteleniyor mu teistler tarafından? Sonuçta matematik kavramsal bir durum gerçekliği yok ama allahın sonsuzluğu için aynı şeyi demezler. Saçma olur.

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, bayşapka yazdı:

Tekrarı anladım, çelişkilerin sebebi birşeyin yoktan yaratılması iddiası mı yani?

Ne diyorsunuz anlamsız konuşuyorsunuz? Yoktan yaratılmadan değil sebepler zincirinin sonsuza gidememesinden bahsediyorum. Sonsuz sayıya ulaşmak muhaldir. 

Ayrıca ek bilgi teisme göre bu evren gerçek yokluktan değil  izafi yokluktan yaratılmıştır. Yani bu olan her şey allahin ilminde vardır o ilim sahasından varlık sahasına çıkartılmıştır. Aksi takdirde allahtan hariç ayrıca bir yokluk vardıda Allah önce yokluğu yarattı(ki yokluk yaratılan bir şey olamaz zaten yoktur) sonra onda bir şeyler var etti anlamına gelir. Bu da mantıksal sorundur. Bu yüzden mutlak yokluktan değil izafi bir yokluktan yaratma vardır. Bu yokluk bize göre yokluktur ama onlar ezelde allahta bilgi olarak barınmaktadır.

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, bayşapka yazdı:

Sonsuzluk iddiasının çelişkisel ve indirgemesel incelemesi sonucu temelsizliğini gösteriyor sadece.

Hep diyorum sıfatlar üzerinden somut konuşalım mesela sonsuz kudret sonsuz merhamet sonsuz yaratma sonsuz ilim ve irade sonsuz hikmet bunların hepsi gerek fiili olarak gerekse evrenin ve dünyanın var oluşu ile ortaya çıkan şeyler. Bunlarla ilgili konuşmak daha iyi olacaktır. Aksi takdirde konuyu dış mecradan konuşmuş gibi oluyoruz. Buyrun merakla bu sıfatlardaki sonsuzluk ve yansıma sizce nasıl olmalıydi anlatınız?

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Hep diyorum sıfatlar üzerinden somut konuşalım mesela sonsuz kudret sonsuz merhamet sonsuz yaratma sonsuz ilim ve irade sonsuz hikmet bunların hepsi gerek fiili olarak gerekse evrenin ve dünyanın var oluşu ile ortaya çıkan şeyler. Bunlarla ilgili konuşmak daha iyi olacaktır. Aksi takdirde konuyu dış mecradan konuşmuş gibi oluyoruz. Buyrun merakla bu sıfatlardaki sonsuzluk ve yansıma sizce nasıl olmalıydi anlatınız?

Bunun konuşması yapıldı ama yakın geçmişle ilgili hafızan 13 saniye olduğu için özetleyeyim:

Sonsuz Şafii dedin, o zaman hastalık olmazdı dedim, o zaman hastalık bilinmezdi, dolayısıyla şifa bilinmezdi dedin, ben de hastalık keşfedilebilirdi ama yine de olmayabilirdi dedim, gerisi gelmedi. 30 mesaj sonra da bah işte sonsuz özelliklerini sonlu evrene yansıtamıyormuş ben okudum öğrendim geldim işte geliştirilmiş argümanım evren sonlu olduğu için hastalık var dedin ama bu konuyu ilerletmedi, yine de hastalık olmasaydı sonsuz şafi diyebilirdik. 

Eğer zaten yapılmış yazışmaları bana hatırlattırıp duracaksan burada bitirelim.

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Tamam tanrının sonsuzluğunu sayısal alırsanız elbette sorun olmaz. Fakat tanrı matematiksel sonsuz olarak niteleniyor mu teistler tarafından? Sonuçta matematik kavramsal bir durum gerçekliği yok ama allahın sonsuzluğu için aynı şeyi demezler. Saçma olur.

Teistlerin sonsuz tanımı ile matematiksel sonsuzun ve bunun fiziksel sonuçlarının farkı nedir sence?

Ve bir fark varsa bunu neden kabul etmeliyiz? Sonsuzun iki tanımı olmasına neden izin veriyoruz?

Sonsuzun tanımıyla çelişen bir sonsuz tanımları varsa buna Kopuş densin.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ortaya çıkan değil.

Uydurulan, saçmalanan, osurulan şeyler.

Dikkatli dinlersen her geğirti ve her osuruk içinde de bir anlama benzeyen bir ses benzemesi bulursun.

Sorun bunda değil, neden Tanrı denilen bu geğirtiye bu kadar önem veriyorsun?

Sonsuz diye bir şey yoktur ayrıca. İnsan uydurmasıdır.

Aynı şekilde yukarı aşağı, üst alt, sağ sol, büyük küçük, ileri geri, gelecek geçmiş vs gibi şeylerde yoktur.

Bunlar insanın ilüzyonudur.

Mesela dünya güneşin neresindedir? :D Cevapla cevaplayabiliyorsan

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, bayşapka yazdı:

Bunun konuşması yapıldı ama yakın geçmişle ilgili hafızan 13 saniye olduğu için özetleyeyim:

Sonsuz Şafii dedin, o zaman hastalık olmazdı dedim, o zaman hastalık bilinmezdi, dolayısıyla şifa bilinmezdi dedin, ben de hastalık keşfedilebilirdi ama yine de olmayabilirdi dedim, gerisi gelmedi. 30 mesaj sonra da bah işte sonsuz özelliklerini sonlu evrene yansıtamıyormuş ben okudum öğrendim geldim işte geliştirilmiş argümanım evren sonlu olduğu için hastalık var dedin ama bu konuyu ilerletmedi, yine de hastalık olmasaydı sonsuz şafi diyebilirdik. 

Eğer zaten yapılmış yazışmaları bana hatırlattırıp duracaksan burada bitirelim.

Tamam da hiç hastalık olmamasını isteseydi bunu yapabilirdi zaten. Mesela cennette hastalık yoktur maddi anlamda. Fakat manevi hastalık giderilir nedir o ? İnsanların kötü düşüncelerinden topyekun arındırılması da şifa verilmesi anlamındadır. Gördüğünüz gibi şifa isminin tecelli etmesi için şifaya muhalif şeylerin olması lazım. Mesela sizin kütüphaneyi düzene koyan isminiz var. Kütüphane topyekun düzenli ise sizin böyle bir isminiz olduğu nasıl anlaşılacak? Sadece düzensiz kütüphane hayal edilerek mi? Aynı sizin hastalık olmazdı ama keşfedilebilirdi demeniz gibi sadece keşif mi olacaktı? Tam tersi kütüphanede biraz düzensizlik olacak ki siz onu düzelteceksiniz ve bu vasfınız ortaya çıkmış olacak.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Ortaya çıkan değil.

Uydurulan, saçmalanan, osurulan şeyler.

Dikkatli dinlersen her geğirti ve her osuruk içinde de bir anlama benzeyen bir ses benzemesi bulursun.

Sorun bunda değil, neden Tanrı denilen bu geğirtiye bu kadar önem veriyorsun?

Sonsuz diye bir şey yoktur ayrıca. İnsan uydurmasıdır.

Aynı şekilde yukarı aşağı, üst alt, sağ sol, büyük küçük, ileri geri, gelecek geçmiş vs gibi şeylerde yoktur.

Bunlar insanın ilüzyonudur.

Mesela dünya güneşin neresindedir? :D Cevapla cevaplayabiliyorsan

Aferin sana.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bayşapka yazdı:

Yok

görünmüyor yazılar herhalde.

Tamam da hiç hastalık olmamasını isteseydi bunu yapabilirdi zaten. Mesela cennette hastalık yoktur maddi anlamda. Fakat manevi hastalık giderilir nedir o ? İnsanların kötü düşüncelerinden topyekun arındırılması da şifa verilmesi anlamındadır. Gördüğünüz gibi şifa isminin tecelli etmesi için şifaya muhalif şeylerin olması lazım. Mesela sizin kütüphaneyi düzene koyan isminiz var. Kütüphane topyekun düzenli ise sizin böyle bir isminiz olduğu nasıl anlaşılacak? Sadece düzensiz kütüphane hayal edilerek mi? Aynı sizin hastalık olmazdı ama keşfedilebilirdi demeniz gibi sadece keşif mi olacaktı? Tam tersi kütüphanede biraz düzensizlik olacak ki siz onu düzelteceksiniz ve bu vasfınız ortaya çıkmış olacak.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

Tamam da hiç hastalık olmamasını isteseydi bunu yapabilirdi zaten. Mesela cennette hastalık yoktur maddi anlamda. Fakat manevi hastalık giderilir nedir o ? İnsanların kötü düşüncelerinden topyekun arındırılması da şifa verilmesi anlamındadır. Gördüğünüz gibi şifa isminin tecelli etmesi için şifaya muhalif şeylerin olması lazım. Mesela sizin kütüphaneyi düzene koyan isminiz var. Kütüphane topyekun düzenli ise sizin böyle bir isminiz olduğu nasıl anlaşılacak? Sadece düzensiz kütüphane hayal edilerek mi? Aynı sizin hastalık olmazdı ama keşfedilebilirdi demeniz gibi sadece keşif mi olacaktı? Tam tersi kütüphanede biraz düzensizlik olacak ki siz onu düzelteceksiniz ve bu vasfınız ortaya çıkmış olacak.

Şifanın olabilmesi için "görüldüğü gibi muhalif şeylerin olması" lazım değil, muhalif şeylerin keşfedilmesi yeterli. Olmalarına gerek yok. Bir ara birkaç bilim adamı sınırsız zekalı yapay programlara karşı uyardı, olmayan şeyler için uyardı yani. Demek ki birşey olmadan onun bize zarar verebileceğini biliyoruz, geri zekalı değiliz. Kanser örneğine ne diyeceksin? Yoksa kopyala yapıştıra devam mı? Soruya cevap vermeyeceksen, veremeyeceksen söyle bırakalım.

Sitelerde Paylaş

Yaptığı çocuğa allah seni sınamak için yarattı diyen, yaptığı çocuğu allahın sınavına girdiren, şunu, bunu yapmazsan, ona tapınmazsan da seni yakar diyen kişiye müslüman denir. Bir müslümanla tartışırken karşınızda böyle bir gerzek, böyle bir ahmak, böyle bir absürt anlayış olduğunu göz önünde bulundurun. Düşünsene annen gelmiş sana diyor ki, bir allah var işte, ona yaranmaya çalışmazsan, o sana zakkum yedirir, irin içirir. 

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, bayşapka yazdı:

Şifanın olabilmesi için "görüldüğü gibi muhalif şeylerin olması" lazım değil, muhalif şeylerin keşfedilmesi yeterli. Olmalarına gerek yok. Bir ara birkaç bilim adamı sınırsız zekalı yapay programlara karşı uyardı, olmayan şeyler için uyardı yani. Demek ki birşey olmadan onun bize zarar verebileceğini biliyoruz, geri zekalı değiliz. Kanser örneğine ne diyeceksin? Yoksa kopyala yapıştıra devam mı? Soruya cevap vermeyeceksen, veremeyeceksen söyle bırakalım.

Bize zarar verebileceğini deneyimlerimizden dolayı biliyoruz kendi vücudumuzu ve olabilecek şeylerin vücutla ilişkisini biliyoruz. Dolayısıyla hastalıklar oldu eskiden ondan dolayı çıkarabiliyoruz gördüğünüz gibi hastalık yine gerekli.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...