Jump to content

Dunyanin alayi agnostiktir

Recommended Posts

Allah yaptıkları çocuğa, var ettikleri o muhtaç bedene hakkımızı ödeyemezsin, bize şükür et, bize borçlusun diyen bir anne, babanın kibridir. Dolayısıyla müslümanın kibirlenmeye karşıyım demesi oksimoron bir durumdur. İslamcı deyişiyle allahın yani el- kebirin kibri o anne, baba da tecelli etmekte, kendini göstermektedir. Zaten islamda allah ile birlikte anne, babaya da şükür istenmiyor mu? Bakınız lokman 14. Yaptıkları çocuğa, var ettikleri o muhtaç bedene, hakkımızı ödeyemezsin, bize şükür et, bize borçlusun diyen bu kibirli anlayış mı allahı oluşturdu, yoksa var dediğiniz şu el- kebirin kibri anne, baba da mı kendini gösteriyor? Hangisini kabul ediyorsanız artık.  O yüzden müslüman senin deyiminle allahın kibri sende kendini gösterirken, sen nasıl kibirlenmeye karşı olabilirsin ki? He sana göre kibir şu değil mi? Benim muhtaç, yoksunluk yaşayan, aciz bedenim var edilmedi mi, gereksinim gidermek durumunda bırakılmadım mı, bana bu sorun dayatılmadı mı, açlık, susuzluk yaşatana, beni aciz bırakıp, muhtaç edene, su ve yemek verdiği için şükür mü edeceğim, ne şükürü, ne övgüsü diyip, haklı bir şekilde eleştiri getirmek, aciz bırakıp, muhtaç edene boyun eğmemek.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 791
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

8 saat önce, rahip yazdı:

Bütün evreni kontrol edebildiğinizde ve öyle bir güce kavuştuğunuzda yazın bunları o zaman belki biraz mantıklı olur. 

Kutsal kitapta ayet ayet kendini öven bir tanri, sürekli gücünden bahseden bir tanri insani ister istemez merak icinde birakiyor. Insan istiyorki göstersin. Al bizi buradan baska bir gezegene birak mesela. Bizi yari tanri yapsin ne olacak, yerinde gözümüz mü olacak. Olsa ne yazar.

Keske sende tanrina kavusacagin günü bekleyebilsen buraya birseyler sicmadan önce.

Tanrı size sonsuz kudretini veya Şafi sıfatını sonsuz olarak göstermek zorunda mı? Öyle bir anlaşma mı yaptınız. 

Sinek boku kadar bir yer kaplamıyorsunuz şu alemde ama sonsuz evreni ve tanrıyı çözüyorsunuz. 

Bunları tam idrak edebilmek için yarı tanrı olmak gerekir. Yoksa bilimmiş gözlemmiş bunlar pekte para etmez tanrının sıfatını ölçmek için. 

Bu yorumuna ilk satirda cevap verdim. Tanri elimi ayagima dolayinca böyle oldu.

hatırlatarak pekte güvenilir gibi durmuyor. Bir zaman gelecek ve belki şu an evrene ait bildiğiniz her şeyin yanlış olduğu anlaşılacak o zaman utanacak mısınız

Öyle olmasi mümkün degil. Herseyin yanlis olmasi cok iddiali bir ifade. Seni kiniyorum.

eyninizle evrende nokta bile sayılmayacak bir gezegende karınca kadar küçüksünüz ve her şeyi çözdüğünüzü zan ediyorsunuz. 

Diyelim ki siz 3 boyutlu bir dünyada yaşıyorsunuz ve yaratıcı 10 boyutlu bir varlık onu anlayabilmeniz ve güçlerini bilmeniz mümkün  olur mu ? 

10 boyuttaki canlinin 4. boyuttaki canliyi anlamasida zordur.

Sitelerde Paylaş

Bütün evreni kontrol edebildiğinizde ve öyle bir güce kavuştuğunuzda yazın bunları o zaman belki biraz mantıklı olur. 

Kutsal kitapta ayet ayet kendini öven bir tanri, sürekli gücünden bahseden bir tanri insani ister istemez merak icinde birakiyor. Insan istiyorki göstersin. Al bizi buradan baska bir gezegene birak mesela. Bizi yari tanri yapsin ne olacak, yerinde gözümüz mü olacak. Olsa ne yazar.

Keske sende tanrina kavusacagin günü bekleyebilsen buraya birseyler sicmadan önce.

Tanrı size sonsuz kudretini veya Şafi sıfatını sonsuz olarak göstermek zorunda mı? Öyle bir anlaşma mı yaptınız. 

Sinek boku kadar bir yer kaplamıyorsunuz şu alemde ama sonsuz evreni ve tanrıyı çözüyorsunuz. 

Bunları tam idrak edebilmek için yarı tanrı olmak gerekir. Yoksa bilimmiş gözlemmiş bunlar pekte para etmez tanrının sıfatını ölçmek için. 

hatırlatarak pekte güvenilir gibi durmuyor. Bir zaman gelecek ve belki şu an evrene ait bildiğiniz her şeyin yanlış olduğu anlaşılacak o zaman utanacak mısınız

Öyle olmasi mümkün degil. Herseyin yanlis olmasi cok iddiali bir ifade. Seni kiniyorum.

eyninizle evrende nokta bile sayılmayacak bir gezegende karınca kadar küçüksünüz ve her şeyi çözdüğünüzü zan ediyorsunuz. 

Diyelim ki siz 3 boyutlu bir dünyada yaşıyorsunuz ve yaratıcı 10 boyutlu bir varlık onu anlayabilmeniz ve güçlerini bilmeniz mümkün  olur mu ? 

Sitelerde Paylaş

Kutsal kitapta ayet ayet kendini öven bir tanri, sürekli gücünden bahseden bir tanri  insani ister istemez merak icinde birakiyor. Insan istiyorki göstersin. Al bizi buradan baska bir gezegene birak mesela. Bizi yari tanri yapsin ne olacak, yerinde gözümüz mü olacak. Olsa ne yazar.

Sitelerde Paylaş
18 hours ago, ateistik said:

Hayır sadece sana saldıracaklardır ve sen içindekini söyleyip rahatlamış olacaksın,onların salak olma hakikatini kabul etmektense sana o,bu,şu demeleri çok daha olası olacaktır.

Buradaki mevzu seninle aynı düşünmeleri,hissetmeleridir deilmi fakat senin A komutu vermen  karşıda aynı algılanmayacaktır,anibal bilgisayarında klavyedeki A tuşuna basınca monitörde oluşan yazı dizesiyle müsloş bilgisayarındaki A tuşuna basınca oluşan dize aynı olmayacaktır bunun için müsloştada o programın çalıştırılmış olması gerekmektedir.

Bu anlatmaya çalışarak felan olmaz zira embesile laf anlatmaya çalışırken ondan daha embesil duruma düşüyorsun

Burada asıl sorgulanması gereken şey müsloş seni neden etkiledi ki?

Onu neden s*kime takayım ki?

Pek anlamış değilsin. Bana o, bu veya şu demeleri sonucu değiştirmez. Sen adamları zaten nakavt etmiş olursun. Yaptıkları da dökülmüş dişler, patlamış dudak ve şişmiş gözlerle yattıkları ringin zemininden sana yaptıkları "abalovo luvov gododod.." gibi gürültüler olur kalır. Eğer istersen, gider suratlarına işeyebilir yada kasıklarına sağlam bir tekme de geçirebilirsin, bu sana kalmış.

Ama bir takım dangalaklar, gidip onlarla amanda tanrı kaldıramayacağı taşı yaratamaz, yaaaa aldınız mı mantığı, felsefeyi... diye kendini avutur, mastürbasyon yapar. O kadar aklı fikri olan, zaten o tanrı denen zırvalığı kabul etmez. Bu enayiliği bir aşamadınız.

Elbette onu veya başkasını sikine takmama özgürlüğün baki. Ama takıp sikip atmaya çıkıyorsan, o işin yolu bu değil. Sen, tanrı denen şey, aya gidecek kadar ilerleyebilen insanın içinde nasıl sağ kaldı sanıyorsun? Tanrıcılıkla mücadelenin başarı getiren tek yolu, doğrudan tanrıya saldırmaktır, hepsi bu. 

Eğer bugün, dinler titremeye, baya görülebilen boşluklar yaratmaya başladılarsa, bunun sebebi, direk tanrıya vurmanın önünün açılmış olmasıdır. Tarihe bakarsan, dinlerin hakimiyetini görürsün ve tanrının yokluğu düşünülemez bile.  Ne zamanki, darwin, kopernik falan derken tanrısız bir evren olası görülebilir oldu, dinler çatırdamaya o zaman başlamıştır. Çok bilimden değil, sadece ve sadece doğrudan "nerde lan bu bokyiyen tanrı?" diyebiliyor olmandan.

Ve tecrübe ile sabittir, direk tanrıya, bilhassa onların yöntemleri ile sağ kroşeyi çaktınız mı, bu iş biter. Şurada koro halinde süper zenciyi salıp, müsloşların sülalesini düzdürmek varken, beni susturmaya çalışan siz gafil, enayi, salak sürüsü, kendini onların köklenmiş kadim teknikleriyle başedecek kadar akıllı sanıyor, hepsi bu.

Bu dünyada kelle keselim, insanları soyalım, mallarını alıp yiyelim, karı kızların cariye edip sikelim, bak negzel islam yaaa.... Hem öbür dünyada da tomurcuk memeli sübyan sikecez yaaaa... diyen tipler gelip burada ahlak dersi veriyorsa, ancak sülalelerini sikerek onlarla başedebilirsiniz, başka yolu yok. Ki edemediniz de, işte ortada...

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, deadanddark said:

Siz salaklar da böyle boyut boyut sayıklarsınız her daim zaten...

10 boyut varsa, o canlı ve tanrı her ikiside o 10 boyutun tamamında da var olacaktır, hepsi de birbirini görecek, bilecektir. Ha, belki küre olanı çember, küre olanı tek çizgi halinde bilecek ama genede bilecektir. 

Yani, gene sıçıp sıçıp bilim yaptığını, ampirizmin dibine vurduğunu sanıyorsun; ama 10 boyutta da her trafı boka bulamaktan başka bir şey yapmış olmuyorsun.

Sitelerde Paylaş
On 19.07.2021 at 13:05, akılsızşuursuzatom said:

Ezeli hareket konuma ne dersiniz hocam o halde:?:

Ezeli hareket ne ya? Bir tarafınızdan terane uydurmak, osuruk formunda ortamlara salmak ve hadi atayızlar bunu da açıklasın demekten başka bir haltınız var mı?

Hareket dediğin terane, entropinin ta kendisidir, hiç bir ekstraya ihtiyaç duymaz, hele hele tanrıya asla. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Ezeli hareket ne ya? Bir tarafınızdan terane uydurmak, osuruk formunda ortamlara salmak ve hadi atayızlar bunu da açıklasın demekten başka bir haltınız var mı?

Hareket dediğin terane, entropinin ta kendisidir, hiç bir ekstraya ihtiyaç duymaz, hele hele tanrıya asla. 

Bilinçsiz enerji her şeyi yaptı yani? Peki hareket yoksa enerjiyi tetikleyen irade neydi kendisi mi? Eğer ki kuantum düzeyde ezeli hareket var diyorsanız bu imkansız çünkü hareketin bir başlangıcı var olmali. İsterseniz 1 2 3 diye saysak sonsuza kadar gidemez ve bu yüzden başlangıcı olmalı. Ama siz yine kufredin bosverin anlamaya ve ona göre cevaplamayı. Küfür edip rahatlayın sonra mantığı çöpe atın ve bu dediğim laflara hemen takılın da bana sövmeye başlayın.

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

Bilinçsiz enerji her şeyi yaptı yani? Peki hareket yoksa enerjiyi tetikleyen irade neydi kendisi mi? Eğer ki kuantum düzeyde ezeli hareket var diyorsanız bu imkansız çünkü hareketin bir başlangıcı var olmali. İsterseniz 1 2 3 diye saysak sonsuza kadar gidemez ve bu yüzden başlangıcı olmalı. Ama siz yine kufredin bosverin anlamaya ve ona göre cevaplamayı. Küfür edip rahatlayın sonra mantığı çöpe atın ve bu dediğim laflara hemen takılın da bana sövmeye başlayın.

Hala aynı osuruktan teyyareciliğe devam....

Küfredinmiş... Biz küfretmiyoruz, senin hakikatin bu: osuruktan teyyare üretip fikir şeyettiğini sanmak...

Enerjinin tetiklenmesi ne garabetliği? Kuantum düzeyde hareket olduğunu mu iddia ediyorsun? Sen nasıl bir embesilsin ki, kuantum belirsizlik ilkesi orada dururken, çıkmış amanda başlangıcı olmalı falan diye sayıklıyorsun?

Evet, senin beyinsizliğinin bir başlangıcı olmalı, ama bu başka herşeyin senin gerzekliğinin bir türevi olmasını gerektirmez, önce bilmen gereken şey bu. Senin gerzekliğinin bir başlangıcı vardı diye, herşeyin de bir başlangıcı olmak zorunda değil, bunu anlamayan bir gerzeksin. Ben de bunu deyince, amanda anlamak istemiyor diye sallayan sensin.

Sen bir gerzeksin. Evet, hepsi bu. Anlaman gereken, öncelikle bu, sadece bu. O zaman, çıkıp oradan gerzek gerzek, sonsuz uzunlukta bir şeyin sonu nerdedir, sonu olmalıdır gibi saçma salak bir laf ettiğini anlarsın belki. Sonsuz kadar sürecek bir hareketin içindesin, bunun baş tarafı sadece olayın eksi sonsuz tarafı olur, tek gereken de sana bunu anlayacak bir beyin olur, bu yani.

Ve geri zekalı.... Sonsuz basamaklı pi sayısının içinde, senin hayatını film olarak gösteren bir bölümde olacaktır. Bu bölümün bir sonu olması, o sonsuz basamak içinde, o sayının  sonlu olması gereğini göstermez. Anlaması daha basit olacak şekilde, önce bunu bir düşün, ok?

Yani senin gerzekliğinin başlangıcının olması, başka her şeyin başlangıcı olmasını gerektirmez, bunu bir anla evvela. 

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, anibal said:

Ama bir takım dangalaklar, gidip onlarla amanda tanrı kaldıramayacağı taşı yaratamaz, yaaaa aldınız mı mantığı, felsefeyi... diye kendini avutur, mastürbasyon yapar. O kadar aklı fikri olan, zaten o tanrı denen zırvalığı kabul etmez. Bu enayiliği bir aşamadınız.

O dangalak bizzat benim. Guilty as charged.

Madem göz açıyoruz sana şunu söyleyeyim: burada ortaya atacağın hiçbir bilimsel iddianın anlamı yok. Karşındakiler bilim insanı değil, kanıtlarını okuyup anlayacak insan da değil. Sadece akıllarına takılan üç beş şey var. Bunların çözümlemesi için de kullanabileceğin tek dil çelişkiler ve safsataların dili. Fikirler o kadar basit ki başka lafa gerek bile yok. Atacağın 5 tane mesaj, çok da zor değil. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

Hala aynı osuruktan teyyareciliğe devam....

Küfredinmiş... Biz küfretmiyoruz, senin hakikatin bu: osuruktan teyyare üretip fikir şeyettiğini sanmak...

Enerjinin tetiklenmesi ne garabetliği? Kuantum düzeyde hareket olduğunu mu iddia ediyorsun? Sen nasıl bir embesilsin ki, kuantum belirsizlik ilkesi orada dururken, çıkmış amanda başlangıcı olmalı falan diye sayıklıyorsun?

Evet, senin beyinsizliğinin bir başlangıcı olmalı, ama bu başka herşeyin senin gerzekliğinin bir türevi olmasını gerektirmez, önce bilmen gereken şey bu. Senin gerzekliğinin bir başlangıcı vardı diye, herşeyin de bir başlangıcı olmak zorunda değil, bunu anlamayan bir gerzeksin. Ben de bunu deyince, amanda anlamak istemiyor diye sallayan sensin.

Sen bir gerzeksin. Evet, hepsi bu. Anlaman gereken, öncelikle bu, sadece bu. O zaman, çıkıp oradan gerzek gerzek, sonsuz uzunlukta bir şeyin sonu nerdedir, sonu olmalıdır gibi saçma salak bir laf ettiğini anlarsın belki. Sonsuz kadar sürecek bir hareketin içindesin, bunun baş tarafı sadece olayın eksi sonsuz tarafı olur, tek gereken de sana bunu anlayacak bir beyin olur, bu yani.

Ve geri zekalı.... Sonsuz basamaklı pi sayısının içinde, senin hayatını film olarak gösteren bir bölümde olacaktır. Bu bölümün bir sonu olması, o sonsuz basamak içinde, o sayının  sonlu olması gereğini göstermez. Anlaması daha basit olacak şekilde, önce bunu bir düşün, ok?

Yani senin gerzekliğinin başlangıcının olması, başka her şeyin başlangıcı olmasını gerektirmez, bunu bir anla evvela. 

Sonsuza kadar sürecek hareket nasıl oluyor? 

Elektronun dönüş sayısını sayıyoruz 1 2 3 diye bir başlangıcı var. Ve de sonsuz sayıya ulaşamıyor. Çünkü sayısal sonsuzluk imkansizdir. Siz ise eksiye doğru gider demişsiniz. Hareket sayısının eksisi olur mu hiç? Elektron - 1 kez döndü -5 kez döndü diye? Hayır 1 den başlayıp bu ana kadar gelir ama sonsuz sayıya ulaşamaz. 

Eger ki ezelden Hareket etmiyorsa yani kuantumda enerji var ama Hareket yoksa onu harekete geçiren neydi? Belirsizlik ilkesi mi? Sanmam çünki Belirsizlik gibi bir ilkeden bahsetmek için zaten maddenin var oluyor ve hareketi olması gerekiyor. Saf enerji için belirsizlik terimi kullanılamaz. Ancak maddenin aynı anda konum ve hizi kesin ölçülemezse; burada maddenin hareketi söz konusu olur. Bu hareketin tetikleyici unsuru gerekir ve tetikleyecek şeyin irade olması lazım.  Eğer irade yoksa. Her şey enerjinin oluşturduğu tesadüftür. Eğer her şey tesadüfse bilimde yapılamaz. Eğer her şey zorunluluksa bu zorunluluk nereden geliyor. Enerjinin bunu yapabilecek bilinci yok. 

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Big crunch - big bang - big crunch diye gidebilir mesela. Bilmiyoruz.

19 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Eger ki ezelden Hareket etmiyorsa yani kuantumda enerji var ama Hareket yoksa onu harekete geçiren neydi?

O kadar yüksek bir çekim gücünden bahsediyorsun ki elimizdeki hesaplar yeterli değil. Ne kadar bilmediğinle ilgili örnek vereyim. Mesela sen 1+1 gibi aritmetikler yapabiliyorsun, bunu gayet güzel gösterdin. Peki karadeliklerde hawking radyasyonu diye birşey var. Ne olduğunu, nasıl ortaya çıktığını biliyor musun? Formüllerini biliyor musun? Peki tekillik gibi yoğun bir maddede ne ortaya çıkabileceğini biliyor musun? Bilmiyorsun. Bilmiyoruz. Bilmiyoruz ne demek? "Ama öyle olmalı böyle olmalı" diyecek bilgimiz yok. 

23 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Eğer irade yoksa. Her şey enerjinin oluşturduğu tesadüftür. Eğer her şey tesadüfse bilimde yapılamaz.

Herşey tesadüfse bilim yapılır. Örneğin 0-100 arasında 1,000,000 rastgele tamsayın varsa ortalamasının limitini bilirsin. İşte kaostan hiçbir irade olmadan düzen çıktı. 

Asıl irade varsa bilim yapılamaz, çünkü herşey mucize olur, herşeye hiçbir kurala bağlı olmayan bir irade müdahale etmiş ve belli şekillere sokmuş olur. Örneğin 1,000,000 kere 100 gelir. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, bayşapka yazdı:

Big crunch - big bang - big crunch diye gidebilir mesela. Bilmiyoruz.

O kadar yüksek bir çekim gücünden bahsediyorsun ki elimizdeki hesaplar yeterli değil. Ne kadar bilmediğinle ilgili örnek vereyim. Mesela sen 1+1 gibi aritmetikler yapabiliyorsun, bunu gayet güzel gösterdin. Peki karadeliklerde hawking radyasyonu diye birşey var. Ne olduğunu, nasıl ortaya çıktığını biliyor musun? Formüllerini biliyor musun? Peki tekillik gibi yoğun bir maddede ne ortaya çıkabileceğini biliyor musun? Bilmiyorsun. Bilmiyoruz. Bilmiyoruz ne demek? "Ama öyle olmalı böyle olmalı" diyecek bilgimiz yok. 

Herşey tesadüfse bilim yapılır. Örneğin 0-100 arasında 1,000,000 rastgele tamsayın varsa ortalamasının limitini bilirsin. İşte kaostan hiçbir irade olmadan düzen çıktı. 

Asıl irade varsa bilim yapılamaz, çünkü herşey mucize olur, herşeye hiçbir kurala bağlı olmayan bir irade müdahale etmiş ve belli şekillere sokmuş olur. Örneğin 1,000,000 kere 100 gelir. 

Peki bu enerji veya madde kendisini nasıl determine etti?  Bu zorunlu işleyiş nereden geliyor?

Ayrıca irade varsa bilim olmaz denilemez. O irade her an yaratıyor olsa da bir adetullaha göre yaratıyor. Yani kafasına göre bir böyle bir böyle demiyor. Hikmeti gereği zaten kurallı ve düzenli hareketi seçiyor.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

Peki bu enerji veya madde kendisini nasıl determine etti?  Bu zorunlu işleyiş nereden geliyor?

Ayrıca irade varsa bilim olmaz denilemez. O irade her an yaratıyor olsa da bir adetullaha göre yaratıyor. Yani kafasına göre bir böyle bir böyle demiyor. Hikmeti gereği zaten kurallı ve düzenli hareketi seçiyor.

Biz ancak gözlemleyebiliyoruz. "Bu kendini nasıl yaptı" demek  "Bunu kim yaptı" diye sormak demek, o da "bunu biri yaptı" demek. Yani şahsiyeti olmayan birşeye şahsiyet atanıyor. Buna safsata deniyor. İngilizcesi "begging the question" kendini iddia eden önerme gibi birşey. 

Ama "irade" demek "kafasına göre" demek. Belli kurallara uyma zorunluluğu onu irade olmaktan çıkartır. Vurduğun top yerine sen uçar gidersin. Herşey mucize ve masal olur.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, bayşapka yazdı:

Biz ancak gözlemleyebiliyoruz. "Bu kendini nasıl yaptı" demek  "Bunu kim yaptı" diye sormak demek, o da "bunu biri yaptı" demek. Yani şahsiyeti olmayan birşeye şahsiyet atanıyor. Buna safsata deniyor. İngilizcesi "begging the question" kendini iddia eden önerme gibi birşey. 

Ama "irade" demek "kafasına göre" demek. Belli kurallara uyma zorunluluğu onu irade olmaktan çıkartır. Vurduğun top yerine sen uçar gidersin. Herşey mucize ve masal olur.

İrade yoksa madde nasıl tekrar eden örüntüler kuruyor ki bu anlamda?  

Ayrıca burada konu nedenselliğin metafizigine de giriyor. Evrende zorunlu nedensellik var mı yok mu?

Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, bayşapka said:

O dangalak bizzat benim. Guilty as charged.

Madem göz açıyoruz sana şunu söyleyeyim: burada ortaya atacağın hiçbir bilimsel iddianın anlamı yok. Karşındakiler bilim insanı değil, kanıtlarını okuyup anlayacak insan da değil. Sadece akıllarına takılan üç beş şey var. Bunların çözümlemesi için de kullanabileceğin tek dil çelişkiler ve safsataların dili. Fikirler o kadar basit ki başka lafa gerek bile yok. Atacağın 5 tane mesaj, çok da zor değil. 

Hah, tam olarak bu zaten mesele. Bilim falan yok, bam bam, basacan geçecen, tatava etmeden: Nerde lan bu tanrı?

Eüer 3-5 şey varsa, işin baştan yalan olur zaten. Karşındakiler iki şeyi bir arada düşünemez, bu kabiliyetleri yok.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Hah, tam olarak bu zaten mesele. Bilim falan yok, bam bam, basacan geçecen, tatava etmeden: Nerde lan bu tanrı?

Eüer 3-5 şey varsa, işin baştan yalan olur zaten. Karşındakiler iki şeyi bir arada düşünemez, bu kabiliyetleri yok.

Tanrı kendini neden göstermeli ve nasıl gösterecek size?

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

İrade yoksa madde nasıl tekrar eden örüntüler kuruyor ki bu anlamda?  

Ayrıca burada konu nedenselliğin metafizigine de giriyor. Evrende zorunlu nedensellik var mı yok mu?

Az önce 0-100 arası rastgele sayılardan örüntü oluşturduk ya? Ortalamanın limiti kaça gidiyor? Neden öyle? İşte rastgelelikte düzen öyle oluşuyor. Mesela diyanetin kuran sayfalarını elektronik ortamda matrisler haline getirip içinde aynı sayfada "allah yok din yalan" yazısını bulmuştum. Sence kitabı yazan gizli mesaj mı bıraktı?

Sitelerde Paylaş
56 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Elektronun dönüş sayısını sayıyoruz 1 2 3 diye bir başlangıcı var. Ve de sonsuz sayıya ulaşamıyor. Çünkü sayısal sonsuzluk imkansizdir. Siz ise eksiye doğru gider demişsiniz. Hareket sayısının eksisi olur mu hiç? Elektron - 1 kez döndü -5 kez döndü diye? Hayır 1 den başlayıp bu ana kadar gelir ama sonsuz sayıya ulaşamaz. 

Eger ki ezelden Hareket etmiyorsa yani kuantumda enerji var ama Hareket yoksa onu harekete geçiren neydi? Belirsizlik ilkesi mi? Sanmam çünki Belirsizlik gibi bir ilkeden bahsetmek için zaten maddenin var oluyor ve hareketi olması gerekiyor. Saf enerji için belirsizlik terimi kullanılamaz. Ancak maddenin aynı anda konum ve hizi kesin ölçülemezse; burada maddenin hareketi söz konusu olur. Bu hareketin tetikleyici unsuru gerekir ve tetikleyecek şeyin irade olması lazım.  Eğer irade yoksa. Her şey enerjinin oluşturduğu tesadüftür. Eğer her şey tesadüfse bilimde yapılamaz. Eğer her şey zorunluluksa bu zorunluluk nereden geliyor. Enerjinin bunu yapabilecek bilinci yok. 

Hala aynı yerde salak salak sayıklıyorsun. Elektronun dönüşünü saymıyorsun, sayamazsın, sayacak bişeyde yok zaten. Salaklıktan azıcık kurtulsan, elektronun dönüşünü sayma denen şeyin tam olarak belirsizlik ilkesi denen mevzuya dair olduğunu bilirdin. Sonra belki biraz ıkınıp falan, elektronun asla dönmediğini, ama senin saymanla onun dönmesini belirlediğini de, bunun da sadece seni bağladığını, quantumların, elektronların falan şeyinde olmalarını anlayabilirdin, bir ihtimal.

Senin salaklığın, ortada dönen, hareket eden falan bir şey olmadığının, bunların hepsinin tamamen senin algı sistemine dair mevzular olduğunun kafana bir türlü dank etmiş olamaması. Tetikleyecek şey dediğin zırvalığın buradan asla ve kata çıkamayacağını, o şeyin benim yüce kıçımın  güzelce zooortttt diye osurması olmayıp ta, bir irade olması gerektiği falan gibi zırvalar da ortaya atamazsın, tam olarak bu yüzden. 

O gerzek kafan, şu basit şeyi anlamadı. Enerjinin o şeyi yapması için, akla, iradeye falan ihtiyacı zaten yok. Tıpkı senin sıçabilmek için, süper zenci tarafından götünden sikilmeye ihtiyacın olmadığı gibi, anladın di mi? 

O zorunluğu falan uyduran sensin, insanlık, insan algın. Harekete vs dair şeyler, newton mekaniği. O elektronun hareketi zart zurt, ilk hareket falan dediğin şeyler ise quantum mekaniği. Ve insanlığın algı sistemi, henüz bu ikisini bir araya getirecek bir yol bulamadı. Senin o "amma, ammaaa, illa bir irade tetik zart zurt ve de zorrttt" diye zırvaladığın zeminde, enerji yoktan var olur, sonra birde utanmadan yok olur falan. O noktada, nokta bile yok olur, boyut falan kalmaz, hatta zamanda yok olabilir, kolayca. Ve zamanın olmadığı yerde hangisi önce falanda diyemezsin. Sen, o elektronun yada ona dair fotonun aynı anda iki yerde birden olabildiği bir halden bahsediyorsun, boru mu? Oraya o senin şapşal fiziğinle bakamaz, oradan öyle bir soru çıkaramazsın. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...