Jump to content

Dunyanin alayi agnostiktir

Recommended Posts

5 saat önce, AteistBakish yazdı:

Bu soruya böyle hiç bir şey karşılığında diyeceğini biliyordum zaten.

Ancak senin inancındaki sözleşmeyi biliyorum ben.

Allah'ın ödülü ve sonsuz acı tehdidine karşı ananı babanı evladını kardeşlerini sevdiklerini devreden çıkardığını biliyorum.

Yine sözleşmende sevdiklerin kesinlikle iyi olmak zorunda diye bir şartın yok.

Yani çocuğun cehenneme gönderilse dahi Allah'ın ödülünü aldın diye ve sonsuz acı-işkenceden kurtuldun diye seviniyorsun.

Yani anan baban evladın sevdiklerin cehennem korkusundan değersiz, cennet arzusundan önemsiz.

Anladın mı?

Böyle bir insan olmak nasıl bir duygu?

Tanrıların rüşvetine evladını bile çöpe atmak nasıl bir duygu?

Aslında ben ödül falan çok düşünmüyorum ben işin farklı bir tarafındayım. İnsanlara zarar vermiyorsam, kimsenin hakkına girmiyorsam hem vicdanım rahat oluyor hem de tanrının beni yaratış gayesine hizmet ettiğimi düşünüyorum. 

Hiç cennete gireceğim hurilerle buluşayım yada ödülleri kazanayım diye düşünmedim. Ben yaratıcının bana verdiği vicdana da uyan bütün özellikleri kullanmaya bakıyorum. Hiç ince hesaplar içine girmedim. İşin matematik tarafına bakmıyorum ben işin ruhani tarafına bakıyorum genel olarak. Ailem, çocuklarım hepimiz birer bireyiz onların yaptıkları kendilerini ilgilendirir, onlarında bireysel tercihleri belirliyor dediklerini. Ailemden biri ateist diyelim o zaten dediklerini düşünmez onun için yok hükmünde olacaktır. Bizlerin yapmış olduğu tercihler bizi sonuca ulaştıracağı için kimseye kızma gibi bir lüksümüz yoktur.

Ateist olsa bile çevremden biri dünyada yine acı çekecek ve ben yine hiç bir şey yapamayacağım. Örnek verelim senin çocuğun var ve gözünün önünde araba çarptı feci şekilde öldü maddeyi suçlayacak halin yok. 

Hayat çok karmaşık şu an en kötü durumlarımı yaşıyorum ama buna rağmen suçlayacak bir şey aramıyorum. 

Çünkü biliyorum ki inişler çıkışlar her zaman olacaktır. Sürekli yaşadığımız olumsuzluklar için suçlayacak birini aramayalım. Kendimizde bulalım suçları diyorum yani. Allah'ın benden istedikleri çok ağır ve insan onurunu kıracak şeyler değil ki buna karşı çıkayım. 

Temel olarak farzlarına ve genel mesaja bakarsak çok güzel şeyler isteniyor insandan bunu yapmak inançsızların çarptıkları kadar zor ve absürt şeyler olmadığı görülecektir. 

Hırsızlık yapma, kul hakkı yeme, insanlara iyi davran, ailene iyi bak geçimlerinde yardımcı ol, namaz kıl, zekat ver, oruç tut, yaratıcının birliğini dilin ve kalbinle onayla v.s devam eder bunlarda ne gibi kötülük var size göre. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 791
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, rahip yazdı:

Aslında ben ödül falan çok düşünmüyorum ben işin farklı bir tarafındayım. İnsanlara zarar vermiyorsam, kimsenin hakkına girmiyorsam hem vicdanım rahat oluyor hem de tanrının beni yaratış gayesine hizmet ettiğimi düşünüyorum. 

Hiç cennete gireceğim hurilerle buluşayım yada ödülleri kazanayım diye düşünmedim. Ben yaratıcının bana verdiği vicdana da uyan bütün özellikleri kullanmaya bakıyorum. Hiç ince hesaplar içine girmedim. İşin matematik tarafına bakmıyorum ben işin ruhani tarafına bakıyorum genel olarak. Ailem, çocuklarım hepimiz birer bireyiz onların yaptıkları kendilerini ilgilendirir, onlarında bireysel tercihleri belirliyor dediklerini. Ailemden biri ateist diyelim o zaten dediklerini düşünmez onun için yok hükmünde olacaktır. Bizlerin yapmış olduğu tercihler bizi sonuca ulaştıracağı için kimseye kızma gibi bir lüksümüz yoktur.

Ateist olsa bile çevremden biri dünyada yine acı çekecek ve ben yine hiç bir şey yapamayacağım. Örnek verelim senin çocuğun var ve gözünün önünde araba çarptı feci şekilde öldü maddeyi suçlayacak halin yok. 

Hayat çok karmaşık şu an en kötü durumlarımı yaşıyorum ama buna rağmen suçlayacak bir şey aramıyorum. 

Çünkü biliyorum ki inişler çıkışlar her zaman olacaktır. Sürekli yaşadığımız olumsuzluklar için suçlayacak birini aramayalım. Kendimizde bulalım suçları diyorum yani. Allah'ın benden istedikleri çok ağır ve insan onurunu kıracak şeyler değil ki buna karşı çıkayım. 

Temel olarak farzlarına ve genel mesaja bakarsak çok güzel şeyler isteniyor insandan bunu yapmak inançsızların çarptıkları kadar zor ve absürt şeyler olmadığı görülecektir. 

Hırsızlık yapma, kul hakkı yeme, insanlara iyi davran, ailene iyi bak geçimlerinde yardımcı ol, namaz kıl, zekat ver, oruç tut, yaratıcının birliğini dilin ve kalbinle onayla v.s devam eder bunlarda ne gibi kötülük var size göre. 

Uğruna cenneti bırakıp seve seve cehenneme gireceğin biri veya bir kavram var mı ki?

Mesela evladım cennete giremiyorsa ben de gelmiyorum diyebilir misin Allaha?

Ya da evladına işkence yapıyor diye yenemeyeceğini bilsen de Allahla kavgaya tutuşur musun?

BU soruları sormamın nedeni bir akrebin yavrularına elini uzatsan da öleceğini işkence göreceğini bilse de çelik gibi yılmaz şekilde, rüşvet almaz bir kararlılıkla yöneten sevgi gibi bir motivasyon nasıl senin içinde yok oluyor ve Allah denen bir tanrı için her şeyi satıyorsun? Bunu anlamaya çalışıyorum.

Evladını ve sevdiklerini Allah denen bir tanrının çarkına bırakıp "bana ne yaaa" dedirtiyorsa bilincin sana, sen iyi bir insan değilsin. Kesin bu yani.

Belki de sınavın terstendir ha?

Kim evladı uğruna dimdik savaşa kenetlenecek diye bakıyordur Allah ha?

Milyar milyar sevgisinin ruhunun ve fedakarlığının satışını yapıp ölen sürü beklememiştir belki Allah.

Hikayenizdeki sınavınız en şerefli ve onurluyu seçmeye odaklı değil.

Satışta, rüşvette, anasını babasını evladının bile üstüne basıp  cennete ulaşma yarışında en önde gideni seçmeye odaklı.

Komedi gibi :) 

tarihinde AteistBakish tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, rahip yazdı:

Hırsızlık yapma

Yapmıyoruz.

Alıntı

kul hakkı yeme

Yemiyoruz.

Alıntı

insanlara iyi davran

İyi davranıyoruz.

Alıntı

ailene iyi bak geçimlerinde yardımcı ol

Aileme, eşime ve çocuğuma gül gibi bakıyorum.

Alıntı

namaz kıl, zekat ver, oruç tut

Bunları teget geçiyoruz, çünkü bizler tapınmayız.

Alıntı

yaratıcının birliğini dilin ve kalbinle onayla

Buna da elbette kocaman bir hayır. Hayali zımbırtıların peşinden gitmeyi bırakalı epeyi oldu. Hem de çok iyi oldu.

Eee, şimdi ben bu durumda kötü biri miyim?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, kavak yazdı:

Yapmıyoruz.

Yemiyoruz.

İyi davranıyoruz.

Aileme, eşime ve çocuğuma gül gibi bakıyorum.

Bunları teget geçiyoruz, çünkü bizler tapınmayız.

Buna da elbette kocaman bir hayır. Hayali zımbırtıların peşinden gitmeyi bırakalı epeyi oldu. Hem de çok iyi oldu.

Eee, şimdi ben bu durumda kötü biri miyim?

Bunlara göre evet. Çünkü ahlakın da iyiliğin de din ve inançla olduğunu sanıyorlar. Ancak karakter ve kişiliğin din ve inançtan bağımsız olduğunu unutuyorlar. Keşke haklı olsalardı diyorum bazen. En azından bunca kötülüğü yapanlar belki cezalandırılırdı. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, pica pica yazdı:

Bunlara göre evet. Çünkü ahlakın da iyiliğin de din ve inançla olduğunu sanıyorlar. Ancak karakter ve kişiliğin din ve inançtan bağımsız olduğunu unutuyorlar. Keşke haklı olsalardı diyorum bazen. En azından bunca kötülüğü yapanlar belki cezalandırılırdı. 

Elbette kötüyüz, çünkü çooook nankörüz de ondan.:D

Bize sunulan(!) tüm nimetleri lööp diye götürüyormuşuuuuz ancak tapmaya gelince, yan çiziyormuşuuuuuz. Öyle diyorlar.

Anlayacağın tek çıkar yol tapmak. Hem de tıksırana kadar.:D

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, kavak yazdı:

Elbette kötüyüz, çünkü çooook nankörüz de ondan.:D

Bize sunulan(!) tüm nimetleri lööp diye götürüyormuşuuuuz ancak tapmaya gelince, yan çiziyormuşuuuuuz. Öyle diyorlar.

Anlayacağın tek çıkar yol tapmak. Hem de tıksırana kadar.:D

:0_80cbc_37a71a73_L: Eskiden bende böyleydim bak yalan yok ama hep derdim bu inançsızlarla da konuşmak lazım diye. Neyseki karşıma çıktılar hep. :D 

İnsanları inanç üzerinden yargılamak ne kadar da kolay. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, pica pica yazdı:

:0_80cbc_37a71a73_L: Eskiden bende böyleydim bak yalan yok ama hep derdim bu inançsızlarla da konuşmak lazım diye. Neyseki karşıma çıktılar hep. :D 

İnsanları inanç üzerinden yargılamak ne kadar da kolay. 

Sen ağzınla kuş tutsan dahi, eğer bu Arap ithali tanrıya ve Muhammed´e resti çekiyorsan, ayvayı yedin bir kere.

Bu ikisinin dokunulmazlıkları var. Diğer mevzular bir şekilde halledilir.:D

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, kavak yazdı:

Sen ağzınla kuş tutsan dahi, eğer bu Arap ithali tanrıya ve Muhammed´e resti çekiyorsan, ayvayı yedin bir kere.

Bu ikisinin dokunulmazlıkları var. Diğer mevzular bir şekilde halledilir.:D

Fark etmiyor ki inansan da yargılayan çok. O yüzden pek umursamıyorum. :D 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, pica pica yazdı:

Fark etmiyor ki inansan da yargılayan çok. O yüzden pek umursamıyorum. :D 

Herkesi memnun edemezsin, hele ki harbiden  objektif davranmaya çalışacak olursan, ya tüm tanrılara tekmeyi vuracaksın ya da hepsine inanacaksın. Hepsine inanırsan, seni büyük bir ihtimalle timarhaneye tıkarlar. :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kavak yazdı:

Herkesi memnun edemezsin, hele ki harbiden  objektif davranmaya çalışacak olursan, ya tüm tanrılara tekmeyi vuracaksın ya da hepsine inanacaksın. Hepsine inanırsan, seni büyük bir ihtimalle timarhaneye tıkarlar. :D

Etmeye uğraşmıyorum Allah'tan da rahatım. :D 

Not: Bak şimdi bana sen, Müslüman mıyım yoksa? Numara mı yapıyorum acaba? ?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, pica pica yazdı:

Öyle deme istersem çok rahat numara yaparım bende. Çok iyi yalan söyleyebilirim ama onun için belli konular olması gerekiyor :D 

Bunları yazmak için biraz geç kalmadın mı?:D

Bu saatten sonra ne yazarsan yaz, hiçbir ifade etmez.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, pica pica yazdı:

Öyle deme istersem çok rahat numara yaparım bende. Çok iyi yalan söyleyebilirim ama onun için belli konular olması gerekiyor :D 

Tüm parçacıklarınla mı yalan söyleyebiliyorsun?

Mesela 10 milyon parçacıktan hepsiyle yalan söyleyebiliyor musun? 

Yoksa parçaların bir kısmını gidin siz de şuralarda doğruyu söyleyin mi diyorsun?

Parçalı panteist tanrısı nasıl yaklaşıyor buna?

Tüm parçalarla mı gazap ve azaba mı hazırlanıyor?

Yoksa yüzde 70 parçası gazap ve azaba hazırlanırken yüzde 30 parçası da ödüllendirmeye mi hazırlanıyor?

Aslında panteistler olarak sizlerin şu stadyumlarda ellerde yukarı kaldırılan ve resim oluşturulan panolu aktivitelerin patentini almanız lazım.

:) 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Tüm parçacıklarınla mı yalan söyleyebiliyorsun?

Mesela 10 milyon parçacıktan hepsiyle yalan söyleyebiliyor musun? 

Yoksa parçaların bir kısmını gidin siz de şuralarda doğruyu söyleyin mi diyorsun?

Parçalı panteist tanrısı nasıl yaklaşıyor buna?

Tüm parçalarla mı gazap ve azaba mı hazırlanıyor?

Yoksa yüzde 70 parçası gazap ve azaba hazırlanırken yüzde 30 parçası da ödüllendirmeye mi hazırlanıyor?

Aslında panteistler olarak sizlerin şu stadyumlarda ellerde yukarı kaldırılan ve resim oluşturulan panolu aktivitelerin patentini almanız lazım.

:) 

Sen önce tanrı olanaksızlığını hesapla veya tanrı yoktur felsefesini açıklayabil, gerisi kolay. Tane tane kuarklara kadar ineriz ilk adım olarak. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, pica pica yazdı:

Sen önce tanrı olanaksızlığını hesapla veya tanrı yoktur felsefesini açıklayabil, gerisi kolay. Tane tane kuarklara kadar ineriz ilk adım olarak. 

Hangi olnaklılığın olanaksızlığını ispatlayayım?

Ben olanaklılığının işlendiği derste yoktum da. O konuyu kaçırmışım işte.

Baştan bir daha alabilir miyiz o kısmı?

Ders notlarını yazsan da olur.

Bir de bu olanaklılığın kaynağını belirtirsen?

Ordinaryüs mağara adamı, yüksek marangoz, uzman çoban falan gibi unvanlar olmasın lütfen.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Hangi olnaklılığın olanaksızlığını ispatlayayım?

Ben olanaklılığının işlendiği derste yoktum da. O konuyu kaçırmışım işte.

Baştan bir daha alabilir miyiz o kısmı?

Ders notlarını yazsan da olur.

Bir de bu olanaklılığın kaynağını belirtirsen?

Ordinaryüs mağara adamı, yüksek marangoz, uzman çoban falan gibi unvanlar olmasın lütfen.

Cık sen bilmezsin biz @kavak ile olayı çözdük. Tanrımıza karar verdik. USG yani Uçan Spagetti Canavarı adı. En sevdiğimiz tanrı odur, ona taparız. :D 

Azıcık araştır unutma daha kuarklara gideceğiz. Yolumuz uzun. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, pica pica yazdı:

Cık sen bilmezsin biz @kavak ile olayı çözdük. Tanrımıza karar verdik. USG yani Uçan Spagetti Canavarı adı. En sevdiğimiz tanrı odur, ona taparız. :D 

UCS güzel tanrıdır.

Panteizme de uyar.

Makarna çubukları ve köfteler parça sayılabilir

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, pica pica yazdı:

Beni şahsi emellerine bulaştırmazsan olmaz, dimi?:D

Benim USC ile de işim olmaz, olsa olsa Spagetti ile olur, çünkü makarnanın her türlüsüne bayılırım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...