Jump to content

Dunyanin alayi agnostiktir

Recommended Posts

3 dakika önce, deadanddark yazdı:

Farzetki birlikte bir karadelige girdik ve evrenin disina atildik.

Bir baktik cok uzakta böyle isikli cafcafli paril paril parlayan kocaman bir balik agzini actikca birsey cikariyor ve o sey büyümeye basliyor. Bir bu balik var etrafta birde agzindan cikan kabarciklar.

Onlardan birine giriyoruz , bir bakiyoruz ayni bizimki gibi icinde galaksiler falan olan bir evren.

Simdi bu balik tanri mi olur?. Tanri olmak böyle birseyse bende tanriyim. Bende bazen günde üc defa ne dünyalar cikariyorum.

Sen bu tanri kelimesinden kurtul önce bak nasil hafifleyecek, nasil rahatlayacaksin.

Özelden de yazabilirsin. Fakat ben o kadar etkili bir yorumcu degilim. Pek birsey ögrenemezsin benden.

Kara delik geçit açmaz.

Karadelik bir kum saatinin ortasındaki dar boğaz gibidir.

İçinden hiç bir şeyin kurtulamadığı bir kıyma makinesi.

Onun bir geçit olarak algılanması uzay zamanın bükülerek yer değiştirme fikirlerinden kaynaklanır.

Şu anda ışık hızıyla seyahat etmemiz bir anlam ifade etmiyor çünkü ışık hızında kendi galansimizin ortasına bile 10 milyonlarca yılda varıyoruz.

Konum değiştirme alternatifi olarak uzay zamanın bükülüp pat diye başka yerlerde ortaya çıkılması gibi teorik şeyler düşünülüyor.

Ama bunu yapmak için gerekli güce sahip olan tek şey kara delik.

Uzay zamanı büküp içinden geçirebilen bir kıyma makinesi o.

Bir noktaya çekiliyor her şey ve diğer tarafından (kum saati gibi) paramparça fırlatılıyor.

Yani o noktada bir geçit yok.

Ama bu fenomenin gücü bir geçit yaratmamızda bize yardım edebilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 791
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

14 dakika önce, deadanddark yazdı:

Farzetki birlikte bir karadelige girdik ve evrenin disina atildik.

Bir baktik cok uzakta böyle isikli cafcafli paril paril parlayan kocaman bir balik agzini actikca birsey cikariyor ve o sey büyümeye basliyor. Bir bu balik var etrafta birde agzindan cikan kabarciklar.

Onlardan birine giriyoruz , bir bakiyoruz ayni bizimki gibi icinde galaksiler falan olan bir evren.

Simdi bu balik tanri mi olur?. Tanri olmak böyle birseyse bende tanriyim. Bende bazen günde üc defa ne dünyalar cikariyorum.

Sen bu tanri kelimesinden kurtul önce bak nasil hafifleyecek, nasil rahatlayacaksin.

Özelden de yazabilirsin. Fakat ben o kadar etkili bir yorumcu degilim. Pek birsey ögrenemezsin benden.

Hayır balık tanrı olmaz. Balık nasıl var oldu? Kurtulmaya çalışıyorum zaten. :D 

O zaman sen nasıl ateist oldun ki? Sonuçta bu iş sorgulamak ve yorumlamakla başlar. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, AteistBakish yazdı:

Cambazlık bu.

..... 

Tanrı konusunda kesin var veya yok diyemeyiz demek var seçeneğine hizmet eder. 

Yokun açıklamaya ihtiyacı olmaz.

ilk mesajımda "Tanrı teist özelliklerde olmak zorunda değil" gibi detaylı mesaj yazmama karşılık 3 farklı mesaj yazdığınız ve üçü de aynı temele dayanıp "her şey madde-enerjidir" deyip sanki ben bilinemez dediğim tanrı kozmik bunlar dışında bir şeymiş gibi konuşmuşuma getirmiştin. 

Cevap yazdığın mesajımda zaten senin cevaplarının dayanak noktalarını geçersiz kılan bölümü alıntılayıp tekrar okumanızı söylememe rağmen aynı çarptırma yönetimi ile devam ediyorsun. 

"cambazlık" tam da budur.

Altındaki boldladığım zırva iddian ise tam bir hezeyan olmuş. Başkaları hakkında ne düşündüklerini yada ne düşüneceklerini bildiğin yargıları ile aksini söyleseler bile yargılarda bulunup kendin çalıp kendin oynuyorsun ki ispatı yukarıdaki mesajlarda. 

Bu nedenden dolayı seninle sohbetin anlamsız olduğunu düşünüp burada sonlandırıyorum. 

(Tek tek alıntılamama gerek yok çünkü zaten hepi topu son 3 sayfada o mesajlar) 

Genele; 

9 saat önce, Agnostik84 yazdı:

Size yazdığım mesajda açıklayıcı olduğumu düşünüyorum fakat saat geç olduğundan yada bilmediğim (belki de hiç bilemeyeceğim) nedenden dolayı mesajımın bazı bölümlerini görmeyip 3 farklı cevabınızı da yanlış temeller üzerine kurmuşsunuz

Boldladığım kısım bilinmezci-bilinemezci yaklaşım olmak ile beraber en gerçek ve inançtan uzak bilimsel tutumdur. 

Yani her şeyi biliriz-bilmeyiz gibi bir durum söz konusu olamaz ki zaten şu Boldladığım kısım bunun ispatıdır. siz de, ben de tahminler yürütebilir, değerlendirmeler yaparız ve muhtemelen doğruya en yakın tahminlerde bulunuruz fakat bu yöntemlerle de olsa hiç birimiz bu durumu asla bilemeyiz! 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Agnostik84 yazdı:

Yani her şeyi biliriz-bilmeyiz gibi bir durum söz konusu olamaz ki zaten şu Boldladığım kısım bunun ispatıdır. siz de, ben de tahminler yürütebilir, değerlendirmeler yaparız ve muhtemelen doğruya en yakın tahminlerde bulunuruz fakat bu yöntemlerle de olsa hiç birimiz bu durumu asla bilemeyiz! 

Bir inanç bağımlısıyla inanç kullanmayan birisinin çevresini yorumlaması aynı değildir.

İnanç denilen şeyin insanlara kattıkları belli.

Bilgiden uzaklaşma, yanılma, alternatif sonuç üretme vs vs

Yani senin haklı olman mümkün değil.

Bariz inanç sarhoşusun.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, deadanddark yazdı:

Yok demeyi ögreneceksiniz

Öğret te öğrenelim. Hatta bir zahmet öğretmeye "bilim" in gelişmesine en çok fayda sağlayan insanlar ile başla ki onlar da zararlı, katlı vacip cahil birer Aptal olduklarını senin sayende anlamış olsunlar ve sen de burada heba olma! Muhtemelen dünyanın en saygın ve zengin Felsefeciler arasına girmeyi garantilersin bu dediğimi yapar isen. 

Senin elinden tutup bütün evreni dolastirayim, sonra bir delik bulup disari cikarayim oradan evrenin ötesini gerisini izleteyim ister misin

Becerebileceğine inanıyor isen isterim tabi. istemeyen zeka özürlüdür fakat tüm evreni gezip denk gelmemen tüm tanrı modellemelerinin olamayacağı ve olmalarının mutlak imkansız olacağı anlamına gelmez. Kafalar pırıl pırıl! 

Ya o taraftasin ya bu tarafta bunun ortasi yok. Siz agnostikleri en büyük bela olarak görmekteyim. Önce sizlerden kurtulmak gerekiyor. Yaranin etrafini saran pislik gibisiniz. Tedavi yaranin etrafini dezenfekte ile baslar.

Öncelikle 1 tane soru sormuştum yani ben nasıl bu halim ile dindarlara fayda sağlıyorum diye ama işine gelmediği için cevap veremeyip bolca sıvamışsın.

Düşük ve Donuk zekan ile kendi çapında ettiğin hakaretleri çocukluğuna ve cahilliğine veriyorum ve ekliyorum ki Senin gibi Ne konuştuğunu bilmeyen hadsizler dünyadan temizlense en az dinler temizlenmiş kadar faydalı olurdu. 

Embesile anlatır gibi anlatmayım; Richard Davkins (embesiller anca bunu tanır diye kullandım) dahil bilim adamlarının çok büyük çoğunluğu kendilerini agnostik tanımlamak zorunda kalır iken ateistforum ergenlerinin agnostikleri "pislik, zararlı, temizlenmesi gereken" olarak adlandırması aslında bu ithamlarda bulunanların zararlı ve temizlenmesi gereken yobaz bir zihniyette olduğunun kanıtıdır.

Dawkins, üzgünüm ama sen de yarar değil de zarar vermişsin, teist ile aynı imişsin. Einstein de zerre yararlı olmamış, hep zarar vermiş yeni öğrendim. 

Genele: Burada hala birkaç eski ve değerli yazar var fakat şu youtube yorumcusu ergenler nedeni ile bir süre daha forumdan uzaklaşmam daha yararlı. Belki eski kullanıcı adımı da o zaman isterim yönetimden ama şu an hiç gerek yok.

Tanrı, teist modeller ile beyni yanmış ergenlerin ön yargılarında belirlediği metafizik-kozmik varlıklar olmak zorunda değil. Agnostisizm veya agnostik sadece bu kozmik varlıklara yada teist tanrılara bilinmez - bilinemez demek zorunda değil. Seviyeyi düşürmek yerine seviyeli cevaplar verilse idi belki de 

Tanrı nedir, Ne değildir, Ne Olamaz? 

Matrix te olsa idik farkına varabilir miydik? 

Matrix dışındaki matrixin mucidi varlıklare tanrı denemez mi? 

Gelişmiş yapay zeka yapabilseydik, bu yapay zekalı fakat öğrenebilen androidlerin bize "Tanrılar" diyememesinin nedeni olur muydu? 

Zeus, poseidon tanrı mı ve ne tanrıları? 

Yaşam prometheus taki gibi başlamış olsa idi Tanrımız o canlılar olmaz mıydı? 

Gibi sorular ile agnostikleri anlatabilirdim belki fakat söylemediğim ve olmadığım şeyleri söylemiş-olmuş gibi mesajlara boğulunca kendimi trollenmiş hissettim. Haydin bye şimdilik! 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Agnostik84 yazdı:

Öğret te öğrenelim. Hatta bir zahmet öğretmeye "bilim" in gelişmesine en çok fayda sağlayan insanlar ile başla ki onlar da zararlı, katlı vacip cahil birer Aptal olduklarını senin sayende anlamış olsunlar ve sen de burada heba olma! Muhtemelen dünyanın en saygın ve zengin Felsefeciler arasına girmeyi garantilersin bu dediğimi yapar isen. 

Becerebileceğine inanıyor isen isterim tabi. istemeyen zeka özürlüdür fakat tüm evreni gezip denk gelmemen tüm tanrı modellemelerinin olamayacağı ve olmalarının mutlak imkansız olacağı anlamına gelmez. Kafalar pırıl pırıl! 

Öncelikle 1 tane soru sormuştum yani ben nasıl bu halim ile dindarlara fayda sağlıyorum diye ama işine gelmediği için cevap veremeyip bolca sıvamışsın.

Düşük ve Donuk zekan ile kendi çapında ettiğin hakaretleri çocukluğuna ve cahilliğine veriyorum ve ekliyorum ki Senin gibi Ne konuştuğunu bilmeyen hadsizler dünyadan temizlense en az dinler temizlenmiş kadar faydalı olurdu. 

Embesile anlatır gibi anlatmayım; Richard Davkins (embesiller anca bunu tanır diye kullandım) dahil bilim adamlarının çok büyük çoğunluğu kendilerini agnostik tanımlamak zorunda kalır iken ateistforum ergenlerinin agnostikleri "pislik, zararlı, temizlenmesi gereken" olarak adlandırması aslında bu ithamlarda bulunanların zararlı ve temizlenmesi gereken yobaz bir zihniyette olduğunun kanıtıdır.

Dawkins, üzgünüm ama sen de yarar değil de zarar vermişsin, teist ile aynı imişsin. Einstein de zerre yararlı olmamış, hep zarar vermiş yeni öğrendim. 

Genele: Burada hala birkaç eski ve değerli yazar var fakat şu youtube yorumcusu ergenler nedeni ile bir süre daha forumdan uzaklaşmam daha yararlı. Belki eski kullanıcı adımı da o zaman isterim yönetimden ama şu an hiç gerek yok.

Tanrı, teist modeller ile beyni yanmış ergenlerin ön yargılarında belirlediği metafizik-kozmik varlıklar olmak zorunda değil. Agnostisizm veya agnostik sadece bu kozmik varlıklara yada teist tanrılara bilinmez - bilinemez demek zorunda değil. Seviyeyi düşürmek yerine seviyeli cevaplar verilse idi belki de 

Gelişmiş yapay zeka yapabilseydik, bu yapay zekalı fakat öğrenebilen androidlerin bize "Tanrılar" diyememesinin nedeni olur muydu? 

Gibi sorular ile agnostikleri anlatabilirdim belki fakat söylemediğim ve olmadığım şeyleri söylemiş-olmuş gibi mesajlara boğulunca kendimi trollenmiş hissettim. Haydin bye şimdilik! 

Sizi anladım. Teistlerin yüzünden birazda tanrı kavramını hemen kendilerine çevirdikleri için onlara meyil veriyormuş gibi görünüyor agnostizm. Fakat dinler zaten saçmadır dediğiniz gibi agnostizme göre. Fakat metafiziksel bir tanrı değilse bile bir tür bilinç için mi bilinemez diyorsunuz?  Çünkü ben pratikte ateist olsam da. Agnostik deist ile negatif ateist arasındayım. Prensip bağlamında deistik bir yaratıcı olan tanrıya karşı agnostikim ama olmama ihtimalini yüksek bulduğum için negatif ateizmi de kullanıyorum. Bazen diyorum pozitif ateist olmak gerekmez mi diye ama o konuda yeterli argümanlar yok diye düşünüyorum. Bu arada siz agnostik ateist misiniz?

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Buzul yazdı:

Gerçekten var olan kibirli el-kebir mi, el- kebir adıyla sende kendini göstermektedir, yoksa senin kibrin mi uyduruk tanrında tecelli etmektedir? Her iki durumda da kibirlenmeye karşıyım demen de, oksimoronca bir durumdur elbette. Kibirlenmeye karşı olan müslüman söylemi oksimoron bir söylemdir anlayacağın.

Ustad sen bir birini yiyen hayvanları atmamışsın gücendim valla. 

Kendi kibrini bana yükleme, seni bir yaratıcının var olma ihtimali tir titretiyor ve çok korkuyorsun. Belki dua bile ediyorsundur yoktur diye. ?

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, sağduyu yazdı:

Bence de senin insanlık, vicdan ve adalet anlayışında sorun var. Yahu hiç inanmıyor diye insan mı yakılır? Bu nasıl çarpık bir mantık?

Bu benim inancım benim sorunum. Sen inanmıyorsan yok diyorsan ve gerçekten yok olduğuna iman ediyorsan senin için yanma diye bir şey yok. Neden bu kadar takıyorsun ki ? 

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, kavak yazdı:

Lafa bak. Ne asisi bre, neyin asisi?

Bak şimdi cin aliye anlatır gibi anlatacağım kulağını aç.?

Ben bir yaratıcıya inandığım için benim açımdan asisin. Bu seni bağlayan bir şey değil. Bunu cebine koy. 

Asıl sorunlu olan sizlersiniz, çünkü kendi kafanıza göre kendinizden olmayanları yargılama küstahlığına düşüyorsunuz. Sen beni yargılamayazsın, çünkü muhatap sen değilsin. Asimişiz..mişiz. Külahıma anlat sen bunları.

Ben seni yargılamıyorum sen kendi halüsinasyonlu kafanla öyle düşünüyorsun. Ben kendi dinime göre yorumluyorum, sen müslüman olmadığına göre seni ilgilendirmemeli ama nedense en çok seni ve sizi ilgilendiriyor. 

Benim tapınmamı birisi istiyosa şayet, sen aradan çekileceksin ve kendisi gelecek. Yok öyle yağma, çünkü biz sizler gibi öyle her masala "heee" diyenlerden değiliz.:D

Desene senin taptığın tanrıyı teget geçiyoruz diye bizim yanmamıza hiç gocunmuyorsun. Yakışır.

Sen farkında olmasan da tapınıyorsun ama farkında bile değilsin. Onu geçelim ben neden ve nasıl araya girecekmiş. Bu cümleyi sarf etmek için algı sorunu olması gerekli bir insanda. 

Neye taparsan tap bana herhangi bir eksisi veya artısı yok. Ama sen ve sizler kendinizi ifade etmek için bile dine ihtiyacınız var. 

Senin ne düşündüğün, neye inanıp inanmadığın neden umrumda olsun sence ?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, rahip yazdı:

Ustad sen bir birini yiyen hayvanları atmamışsın gücendim valla. 

Kendi kibrini bana yükleme, seni bir yaratıcının var olma ihtimali tir titretiyor ve çok korkuyorsun. Belki dua bile ediyorsundur yoktur diye. ?

Muhtaç edip, aciz bırakıp, siz acizsiniz, muhtaçsınız diyen, yalvarıp, yakartmak, boyun eğdirmek için aciz bırakıp, muhtaç eden, birde pişkin pişkin şükür ve övgü bekleyen kibirli bir anlayışın savunuculuğunu yapan sensin. Hem kibirli el-kebirin savunuculuğunu yapıyorsun, islami bir deyişle el-kebirin kibri sende kendini gösteriyor, ama kibirlenmeye de karşısın, üstelik bu anlayışı eleştirene kibirli diyorsun. Nasıl oluyor bu iş kibirli allah? Ortada oksimoronca bir durum var.

Sitelerde Paylaş

Denizde bir tehlikeyle karşılaştığınız zaman, O'ndan başka bütün yalvarıp yakardığınız şeyler, sizi yüzüstü bırakarak yok olup giderler, ancak O kalır. Sizi kurtarıp, sağ salim karaya çıkarınca, hemen yüz çevirip unutuverirsiniz O'nu. Çünkü insanoğlu gerçekten nankördür. İsra 67

Onun karada da, sizi yere batırmasından veya başınıza taş yağdırmasından güvende misiniz? Sonra kendinize bir koruyucu da bulamazsınız. İsra 68

Yoksa sizi tekrar denize döndürüp, üzerinize ortalığı yıkan bir fırtına gönderip, inkarlarınızdan ötürü sizi suda boğmasından güvende misiniz? O zaman bize soru soracak bir yardımcı da bulamazsınız. İsra 69

Fırtına çıkarıyor. Kendi çıkardığı fırtınadan kurtarıyor. Kendisine boyun eğilmeyince, tapınılmayınca, demek benden yüz çevirirsiniz nankörler, sizi suda boğmayacağımdan emin misiniz diye de tehdit ediyor. Ortada böyle bir anlayış var. Pişkin, kibirli, küstah bir anlayış. Zaten bu anlayışın savunuculuğunu yapanda da bu küstahlığı, pişkinliği ve kibri görüyoruz. Neymiş, yedirip, içiriyormuş. Açlık, susuzluk yaşatan, bu sorunu dayatan, gereksinim gidermek durumunda bırakan o değil mi islama göre? Sanki yokken yeme, içme sıkıntısı vardı. Neymiş sağlık veriyormuş. Hastalık veren de o değil m islama göre? Neymiş, muhtaç ve acizmişisiz. Nasıl muhtaç olduk ki. O sizi kendine muhtaç etti. Eeee? Öyleyse ona tapının, ona boyun eğin. Bu allah denilen karakter sinir bozucu bir karakter. Bu karakterin savunuculuğunu yapan birinde de, haliyle pişkinlik, küstahlık, kibir de oluyor. O nedenle diyorum, allahın savunuculuğunu yapıp, kibirlenmeye karşıyım dersen, bu mantıksız, oksimoron bir durum olur. Müslüman zihinsel uyumsuzluk yaşayan kişidir. Adam gelip, o yaratıcı, ona boyun eğin, tapının, ona karşı gelmekten sakının acizler, yoksa sizi yakar diyor ve sonra da ben kibirlenmeye karşıyım diyor. Sen nasıl kibirlenmeye karşı olabilirsin la oksimoron? Gerçi yarattıklarına eziyet eden allahın yaptıklarına zalimlik değil de, onun bundan dolayı eleştirilmesine zalimlik diyen tipler bunlar. Yani düşünün. Ortadaki garabeti düşünün. Nasıl bir anlayıştır la bu?

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 hours ago, AteistBakish said:

Kara delik geçit açmaz.

Karadelik bir kum saatinin ortasındaki dar boğaz gibidir.

İçinden hiç bir şeyin kurtulamadığı bir kıyma makinesi.

Onun bir geçit olarak algılanması uzay zamanın bükülerek yer değiştirme fikirlerinden kaynaklanır.

Şu anda ışık hızıyla seyahat etmemiz bir anlam ifade etmiyor çünkü ışık hızında kendi galansimizin ortasına bile 10 milyonlarca yılda varıyoruz.

Konum değiştirme alternatifi olarak uzay zamanın bükülüp pat diye başka yerlerde ortaya çıkılması gibi teorik şeyler düşünülüyor.

Ama bunu yapmak için gerekli güce sahip olan tek şey kara delik.

Uzay zamanı büküp içinden geçirebilen bir kıyma makinesi o.

Bir noktaya çekiliyor her şey ve diğer tarafından (kum saati gibi) paramparça fırlatılıyor.

Yani o noktada bir geçit yok.

Ama bu fenomenin gücü bir geçit yaratmamızda bize yardım edebilir.

Pek çok bilimde, teknikte falan bir aha sıçtık denen, zurnanın zırt dediği bir yer vardır. İşte karadelikler de, tam olarak, fizik, kozmoloji gibi bilimlerde zurnanın zırt dediği yerdir. 

Karadelik, tekillik demek. Ya tekillik ne? İşin aslı, tekillik "hiç bir bok bilmediğimiz yer, aklımızın zıvanasının çıktığı yer, ilminizin zortlayıp ne iş olduğuna bir tanım getiremediğimiz hal ve yer" demek. Buradan, tekillik varda, içi böyle gibi anlama. Aklın ermediği, fiziğin işlemediği o yerin, o zurtlayan yerin adı tekillik, var mıydı, yok muydu, onlar bile bilinmeyen şeyler. Yani, akıl ermeyen yere uydurulmuş bir cin tekillik aslında sadece. 

İşte kara delikte böyle. KAra deliğin için, yani tekillik tarafı için sadece spekülasyon yapabilirsin. Hepsi o. Bunlarda aslen spekülasyon, havada uçuşan sallanmış, uydurulmuş laflar aslen. O yüzdne, yanlışsın falan demek biraz abes olacak sana. Ama, karadleiğin öte tarafı var mı ki? Bişey kara deliğe "çekilebilir" mi ki? Gibi boş ve cevapsız sorular ortada. Evet, hiç bir şey kara deliğe düşemez, çekilemez. Zira kara delik zamanıda yutar, tekillik yapar. Zaman yoksa, zamanın bir fonksiyonu olan hareket, hareketin bir şekli olan düşme, çekilme mevzuları da olamaz. Böyleyken böyle, ama bakınca, böyle değil öyle oluyor falan falan. 

Dediğim gibi, aklın asölyelerinin attığı yerdir kara delikler, tek söyleyebileceğin budur. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Buzul said:

Denizde bir tehlikeyle karşılaştığınız zaman, O'ndan başka bütün yalvarıp yakardığınız şeyler, sizi yüzüstü bırakarak yok olup giderler, ancak O kalır. Sizi kurtarıp, sağ salim karaya çıkarınca, hemen yüz çevirip unutuverirsiniz O'nu. Çünkü insanoğlu gerçekten nankördür. İsra 67

Onun karada da, sizi yere batırmasından veya başınıza taş yağdırmasından güvende misiniz? Sonra kendinize bir koruyucu da bulamazsınız. İsra 68

Yoksa sizi tekrar denize döndürüp, üzerinize ortalığı yıkan bir fırtına gönderip, inkarlarınızdan ötürü sizi suda boğmasından güvende misiniz? O zaman bize soru soracak bir yardımcı da bulamazsınız. İsra 69

Fırtına çıkarıyor. Kendi çıkardığı fırtınadan kurtarıyor. Kendisine boyun eğilmeyince, tapınılmayınca, demek benden yüz çevirirsiniz nankörler, sizi suda boğmayacağımdan emin misiniz diye de tehdit ediyor. Ortada böyle bir anlayış var. Pişkin, kibirli, küstah bir anlayış. Zaten bu anlayışın savunuculuğunu yapanda da bu küstahlığı, pişkinliği ve kibri görüyoruz. Neymiş, yedirip, içiriyormuş. Açlık, susuzluk yaşatan, bu sorunu dayatan, gereksinim gidermek durumunda bırakan o değil mi islama göre? Sanki yokken yeme, içme sıkıntısı vardı. Neymiş sağlık veriyormuş. Hastalık veren de o değil m islama göre? Neymiş, muhtaç ve acizmişisiz. Nasıl muhtaç olduk ki. O sizi kendine muhtaç etti. Eeee? Öyleyse ona tapının, ona boyun eğin. Bu allah denilen karakter sinir bozucu bir karakter. Bu karakterin savunuculuğunu yapan birinde de, haliyle pişkinlik, küstahlık, kibir de oluyor. O nedenle diyorum, allahın savunuculuğunu yapıp, kibirlenmeye karşıyım dersen, bu mantıksız, oksimoron bir durum olur. Müslüman zihinsel uyumsuzluk yaşayan kişidir. Adam gelip, o yaratıcı, ona boyun eğin, tapının, ona karşı gelmekten sakının acizler, yoksa sizi yakar diyor ve sonra da ben kibirlenmeye karşıyım diyor. Sen nasıl kibirlenmeye karşı olabilirsin la oksimoron? Gerçi yarattıklarına eziyet eden allahın yaptıklarına zalimlik değil de, onun bundan dolayı eleştirilmesine zalimlik diyen tipler bunlar. Yani düşünün. Ortadaki garabeti düşünün. Nasıl bir anlayıştır la bu?

Stargate izleyin biraz, bilhassa, Atlantis.

Basitçe anlatayım. Wraith denen ve insanları yiyen gelişmiş bir tür vardır. 500 senede bir falan uyanıp, insanları toplayıp yerler afiyetle. Nöbetçileri kalır, ara ara yeterince insan toplar, ama aslen insanların teknolojik olarak gelişmesini engellerler. Bu wraithlerin yemesi, kızartıp yeme değil, doğrudan hayatı emip yerler insandan. Ama dahası, aynı yoldan insana hayatta verebilirler. 

Velakin, bu wraithlere tapan, onlara yardakçılık yapan, onlardan kurtulmak için birbirini ispiyonlayan falan insanlardan geçilmez koca galaksi. Hatta öyle ki, yok ben wraithleri yok edecem diye çıkmış insanlarda vardır. Bunların kimisi, istemeden insanlığın sonunu getirecek işler yapar. Kimisi ise, wraithleri yenebilecek tek güç olan dünyalılardan teknoloji çalacam, alacam, en bir güçlü ben olacam diye, dünyalıları zayıflatır falan.

Bu diziyi izlerseniz, dincilerin halini, onların taktik ve altyapıda nasıl geliştiklerini falan, çok iyi bir canlandırma ile görebilirsiniz. Aslında başka galakside geçen mevzuların, gezegenlerin yerine insan toplulukları ile, aslında dünyadaki insan güncesini anlattığın farketmek uzun sürmez. Ve, bu mevzuları öyle bir canlandırma ile izlemek, çok şeyi çok daha rahat anlamaya yarayabilir. 

Benzer bir dizi, deep space 9'dur, ama mevzuya dair konular çok az yer tutar. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, rahip yazdı:

Senin zekandan iyice şüphe etmeye başladım yine benim yazdıklarım ile hiç bir alakası olmayan bir şeyler yazmışsın. 

Lan orangutan gibi adamsın.

Beni zekamdan mı şüphe etmeye başladın? :) 

Demek tanrı Allahı memnun edip sonsuz muzu kapma yarışı ha? :)

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Agnostik84 yazdı:

Ben ne ögretecegim senin gibi gevsege. Kendin ögren.

Git bak bakalim yatak odanda agzinda gülle seni bekliyormuyum su an.

Gittin baktin ve hani yoksun dedin. Gördün mü. Öyle ya da böyle ögreneceksin.

Ben ateistim karsimda tanri var diyenleri görmek isterim. Peki sen neye hizmet ediyorsun. Araya girmis bir o tarafa bir bu tarafa öpücük gönderen gevsege dönüsüyorsun hepsi bu. Senin türünün adi homo gevsektus.

Yok ayni düsünen bilim adamlari varmista filanda fistanda.

Bir agnostik olarak Kabul'a git eline mikrofonu al ve tanrinin varligi da yoklugu da bilinemez de bak bakalim seni nasil ikna ediyorlar.

Sen varya tam bir dümbüksün.

Bilim adamina sorarlar tanriya inaniyor musun diye cogu bu soruyu bilmiyorum diyerek geri püskürtür. Bilir arkasindan sacma salak baska sorularda gelecek. Senin zirvalarinla mi ugrassin adam. Hemen sende teshisi koy tabi , demekki agnostikmis.

Götverene bak hele. Adamin belki baska cekinceleri var, nereden biliyorsun adamin icindekini dümbük.

Yoluna tas mi koysunlar, ekmegiyle mi oynasinlar. Ailesiyle tehtit mi edilsin. Senin haberin yokmu duvara karsi kerkinme haraketi yapmayi seven yahudisinden musevisinden, bir takim yerlere akbaba gibi cökmüs kiliselerden, isis belasindan, talibandan , boko haramdan. Adamin götünü keserler. 

Eskiden yasamis ateist bilim insanlarinin da en büyük korkusu din mafyasiydi.

Elbette iclerinde cesaretli olanlarida vardi, canlarina mal oldu.

Bu arada tanrinin varligi yoklugu bilinemez diye ziplayip durmayin. Nereden biliyorsun , müneccim götü mü yaladin.

Belki cok gelismis bir uygarlik birseyler buldu. Belki 1000 sene sonra tanri kendi gelecek merhaba insanlar ben tanriniz diyecek öyle degil mi. Bilinemez demiyorum.

Bir ateist olarak ne diyorum, tanri yok. Akil sagligi yerinde her normal insanin söylemesi gereken budur.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, pica pica yazdı:

Hayır balık tanrı olmaz. Balık nasıl var oldu? Kurtulmaya çalışıyorum zaten. :D 

O zaman sen nasıl ateist oldun ki? Sonuçta bu iş sorgulamak ve yorumlamakla başlar. 

Balik gibi görünüyor sadece ama degil. Kahrolasi sey bizimle ilgilenmiyor. Bagir cagir, soru sor ama bunda tik yok. Sen nasil var oldun diye soruyorsun yine cevapsiz kaliyor. Ha bire evrenler cikariyor agzindan. Arayip bulacagin hicbirseye tanriligi yakistiramayacaksin. Cünkü tanri yok. Bu evreni ortaya cikaran sebep bile o balik görünümlü seyden daha az ilgi duyup burun kiviracagin sey olacak belkide.

O yüzden bugüne bak, tanri ortalardami. Hayir yok.

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, deadanddark yazdı:

Ben ne ögretecegim senin gibi gevsege. Kendin ögren.

Git bak bakalim yatak odanda agzinda gülle seni bekliyormuyum su an.

Gittin baktin ve hani yoksun dedin. Gördün mü. Öyle ya da böyle ögreneceksin.

Ben ateistim karsimda tanri var diyenleri görmek isterim. Peki sen neye hizmet ediyorsun. Araya girmis bir o tarafa bir bu tarafa öpücük gönderen gevsege dönüsüyorsun hepsi bu. Senin türünün adi homo gevsektus.

Yok ayni düsünen bilim adamlari varmista filanda fistanda.

Bir agnostik olarak Kabul'a git eline mikrofonu al ve tanrinin varligi da yoklugu da bilinemez de bak bakalim seni nasil ikna ediyorlar.

Sen varya tam bir dümbüksün.

Bilim adamina sorarlar tanriya inaniyor musun diye cogu bu soruyu bilmiyorum diyerek geri püskürtür. Bilir arkasindan sacma salak baska sorularda gelecek. Senin zirvalarinla mi ugrassin adam. Hemen sende teshisi koy tabi , demekki agnostikmis.

Götverene bak hele. Adamin belki baska cekinceleri var, nereden biliyorsun adamin icindekini dümbük.

Yoluna tas mi koysunlar, ekmegiyle mi oynasinlar. Ailesiyle tehtit mi edilsin. Senin haberin yokmu duvara karsi kerkinme haraketi yapmayi seven yahudisinden musevisinden, bir takim yerlere akbaba gibi cökmüs kiliselerden, isis belasindan, talibandan , boko haramdan. Adamin götünü keserler. 

Eskiden yasamis ateist bilim insanlarinin da en büyük korkusu din mafyasiydi.

Elbette iclerinde cesaretli olanlarida vardi, canlarina mal oldu.

Bu arada tanrinin varligi yoklugu bilinemez diye ziplayip durmayin. Nereden biliyorsun , müneccim götü mü yaladin.

Belki cok gelismis bir uygarlik birseyler buldu. Belki 1000 sene sonra tanri kendi gelecek merhaba insanlar ben tanriniz diyecek öyle degil mi. Bilinemez demiyorum.

Bir ateist olarak ne diyorum, tanri yok. Akil sagligi yerinde her normal insanin söylemesi gereken budur.

Sırf raporlamak için giriş yaptım. 

Yönetim forumdaki ruh hastalarını cezalandırana kadar bu forumun ruh hastalarının ego tatmin platformu olarak kalacağı nedeni ile o zamana kadar foruma girmek sağlıklı değil. 

Aklı başında bireylere göre şu açıktır; Konu muhatabı agnostikler iken bir agnostiğin mesajlarını çarpıtıp demediği şeyler üzerine destan yazıp ateizm güzellemesi yapan mı dersin, bilgisizliği nedeni ile savunabileceği birşey olmayanların küfür ve hakaretleri mi dersin! 

insanlar söyleyecekleri şeyler olmayınca, köşeye sıkışınca hakaret eder veya karşısındaki kişinin etmediği laflar üzerine destan yazıp konuyu bulandırır. 

Söyleyecek şeyiniz yok ise konuda ne işiniz var? Burası Ateistforum ve ateizm dışında bir düşünce savunulur ise ateizme darbe vurulmuş olur denebilir belki ama konu muhatabı agnostikler! 

Konu açıp Agnostisizm yada agnostik hakkında asılsız ve yalan ithamlarda bulunup, söz hakkı doğan agnostiğin cevap yazmasına karşın hakaret-küfür edilerek susturulduğu bir platform mu burası? Bir de "katli vacip, malı helal" deyin de tam olsun! 

Şöyle birşey var ki, bu tür ateistlerin Müslüman olup ta forumu trolleyip kötü gösterme amacında olmadığına kesinlik verebilen 1 tane aklı başında ateist var mı? Şu konudaki üslubleri ve tahammülsüzlüğü, saldırganlığı gören kafası karşılık insan burada durur mu? 

Evet ben Bir agnostik olarak bu gibi üyelerin forumu kitletme misyonu yüklü Müslümanlar - Hristiyanlar olduğunu düşünüyorum. Emin değilim fakat olasılık skalamda en üst seviyede durum bu! 

Şimdi ister arkamdan küfür edin, ister hakaret. Ben raporladım ve konuda olan ve yapılan şeyi hatırlatıp özet geçtim. Geçmişte forum büyük çaplı üye kaybını bu zihniyetlere borçlu bunu dün gibi hatırlıyorum. Bu da bu zihniyetlilerin forumu trolleyen dindoşlar olduğunu düşünmemde hatrı sayılır bir delil olarak kalsın istedim. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Agnostik84 yazdı:

Yönetim forumdaki ruh hastalarını cezalandırana kadar bu forumun ruh hastalarının ego tatmin platformu olarak kalacağı nedeni ile o zamana kadar foruma girmek sağlıklı değil. 

Aklı başında bireylere göre şu açıktır; Konu muhatabı agnostikler iken bir agnostiğin mesajlarını çarpıtıp demediği şeyler üzerine destan yazıp ateizm güzellemesi yapan mı dersin, bilgisizliği nedeni ile savunabileceği birşey olmayanların küfür ve hakaretleri mi dersin! 

insanlar söyleyecekleri şeyler olmayınca, köşeye sıkışınca hakaret eder veya karşısındaki kişinin etmediği laflar üzerine destan yazıp konuyu bulandırır. 

Söyleyecek şeyiniz yok ise konuda ne işiniz var? Burası Ateistforum ve ateizm dışında bir düşünce savunulur ise ateizme darbe vurulmuş olur denebilir belki ama konu muhatabı agnostikler! 

Konu açıp Agnostisizm yada agnostik hakkında asılsız ve yalan ithamlarda bulunup, söz hakkı doğan agnostiğin cevap yazmasına karşın hakaret-küfür edilerek susturulduğu bir platform mu burası? Bir de "katli vacip, malı helal" deyin de tam olsun! 

Şöyle birşey var ki, bu tür ateistlerin Müslüman olup ta forumu trolleyip kötü gösterme amacında olmadığına kesinlik verebilen 1 tane aklı başında ateist var mı? Şu konudaki üslubleri ve tahammülsüzlüğü, saldırganlığı gören kafası karşılık insan burada durur mu? 

Evet ben Bir agnostik olarak bu gibi üyelerin forumu kitletme misyonu yüklü Müslümanlar - Hristiyanlar olduğunu düşünüyorum. Emin değilim fakat olasılık skalamda en üst seviyede durum bu! 

Şimdi ister arkamdan küfür edin, ister hakaret. Ben raporladım ve konuda olan ve yapılan şeyi hatırlatıp özet geçtim. Geçmişte forum büyük çaplı üye kaybını bu zihniyetlere borçlu bunu dün gibi hatırlıyorum. Bu da bu zihniyetlilerin forumu trolleyen dindoşlar olduğunu düşünmemde hatrı sayılır bir delil olarak kalsın istedim. 

Sen de bir çeşit ruh hastasısın ama.

Bana söyler misin?

Tanrı konusunda bilinemez falan diyorsun

Buna tamam

Tanrının gelecekteki olasılığı, şimdiki olasılığı geçmişteki olasılığı hepsi bilinemez diyorsun.

BU tanrı mevzusu kaynağından gelecekteki sonsuza kdar tüm ihtimalleriyle bilinemez diyorsun.

Peki her şey bilinemez ise, kaynağın itibarını ve güvenilirliğini nereden bilip de tanrı ışınını geçmişten geleceğe uzatıyorsun?
Bu bilinemezlik ve ihtimal tanrı iddiasının çıkış kaynağı için neden geçerli kabul edilmiyor?

Kaynak için geçerli kabul edilebilirse dava neden düşmüyor?

Biliyorsun değil mi kaynakta güvensizlik, bilinemezlik, geçerlilik şüphesi ve bilinemezliği varsa dava yani gündem düşer.

Neden gündemi düşürmüyorsunuz?

Bu koduğumun Agnostisizmi neden kaynakta uygulanmıyor da şimdiden geleceğe uzanan bölümde uygulanıyor?

Kaynağın doğru veya yanlış bir iddia mı olup olmadığı da aynı şekilde bilinemez değil mi?

Kaynaklarda böyle durumlarda tüm dava ve gündem düşer. Nesnelliğin gerektirdiği bu.

Sizde niye düşmüyor bu gündem?

Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, Agnostik84 yazdı:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...