Jump to content

Dunyanin alayi agnostiktir

Recommended Posts

20 saat önce, AteistBakish yazdı:

Kara delik geçit açmaz.

Karadelik bir kum saatinin ortasındaki dar boğaz gibidir.

İçinden hiç bir şeyin kurtulamadığı bir kıyma makinesi.

Onun bir geçit olarak algılanması uzay zamanın bükülerek yer değiştirme fikirlerinden kaynaklanır.

Şu anda ışık hızıyla seyahat etmemiz bir anlam ifade etmiyor çünkü ışık hızında kendi galansimizin ortasına bile 10 milyonlarca yılda varıyoruz.

Konum değiştirme alternatifi olarak uzay zamanın bükülüp pat diye başka yerlerde ortaya çıkılması gibi teorik şeyler düşünülüyor.

Ama bunu yapmak için gerekli güce sahip olan tek şey kara delik.

Uzay zamanı büküp içinden geçirebilen bir kıyma makinesi o.

Bir noktaya çekiliyor her şey ve diğer tarafından (kum saati gibi) paramparça fırlatılıyor.

Yani o noktada bir geçit yok.

Ama bu fenomenin gücü bir geçit yaratmamızda bize yardım edebilir.

Orasi öyle elbette,

Sorun su ki, son zamanlarda dindarlara karsi hic tahammül edemiyorum artik. Bunlar yetmezmis gibi birde yancilariyla ugrasiyoruz.

Heryerde karsima cikiyorlar , tutup boynunu kirasim geliyor. 

Götveren dindarin biraz okuyup ezberleyip agnostik denilen gevseklige gecis hali yok mu, insana ceneyi sikmaktan  dislerini kirdirir.

Evet bunu burada söyleyecegim. Agnostik , dindar denilen esegin okumusudur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 791
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, deadanddark yazdı:

Balik gibi görünüyor sadece ama degil. Kahrolasi sey bizimle ilgilenmiyor. Bagir cagir, soru sor ama bunda tik yok. Sen nasil var oldun diye soruyorsun yine cevapsiz kaliyor. Ha bire evrenler cikariyor agzindan. Arayip bulacagin hicbirseye tanriligi yakistiramayacaksin. Cünkü tanri yok. Bu evreni ortaya cikaran sebep bile o balik görünümlü seyden daha az ilgi duyup burun kiviracagin sey olacak belkide.

O yüzden bugüne bak, tanri ortalardami. Hayir yok.

Ben zaten böyle bir şeyi kabul etmiyorum ve ne olduğunu arıyorum. Yani gidip tanrı yok demiyorum. Mesela ben şu anlık enerjiyi tanrı olarak adlandırıyorum. Yani demem o ki tanrı yok demek için sağlam bir muhakeme şart. Bu muhakeme olunca ateizm daha mantıklı gelir. Yoksa tanrı yok demekle olsaydı çok kolaydı. Tanrı'yı yanlış anladıysak nolacak? 

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, pica pica yazdı:

Ben zaten böyle bir şeyi kabul etmiyorum ve ne olduğunu arıyorum. Yani gidip tanrı yok demiyorum. Mesela ben şu anlık enerjiyi tanrı olarak adlandırıyorum. Yani demem o ki tanrı yok demek için sağlam bir muhakeme şart. Bu muhakeme olunca ateizm daha mantıklı gelir. Yoksa tanrı yok demekle olsaydı çok kolaydı. Tanrı'yı yanlış anladıysak nolacak? 

Pica pica, ben agresif ateistim. 

Gel senin icin cool ateist diyelim.

Kaybedecek birseyin yok tanriyi yanlis anlayinca. Tanriyi yanlis anlamis oldugunun farkina varacak kadar yasamayacaksin belkide. Birak senden sonrakiler ceksin biraz da kahrini. 

Degmez beynini yormaya bu lanet olasi tanri. Muhakemeni baska seylere harca. Evrenin icinde kal. Orada kafa yoracak daha bir sürü sey var.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, deadanddark yazdı:

Pica pica, ben agresif ateistim. 

Gel senin icin cool ateist diyelim.

Kaybedecek birseyin yok tanriyi yanlis anlayinca. Tanriyi yanlis anlamis oldugunun farkina varacak kadar yasamayacaksin belkide. Birak senden sonrakiler ceksin biraz da kahrini. 

Degmez beynini yormaya bu lanet olasi tanri. Muhakemeni baska seylere harca. Evrenin icinde kal. Orada kafa yoracak daha bir sürü sey var.

Kalmadığımı nereden biliyorsun? İşim zaten evrenle benim. Sonuç olarak bu sorgulamaları da ister istemez yapıyorum. Agresif olman bir şeyi değiştirmez. Hakaret ve küfür etmedikten sonra sıkıntı yok ama bana sağlam argüman sunman gerek. Yoksa bilimle ilgilenmek ayrı inanç sahibi olmak ayrıdır. 

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, pica pica yazdı:

Kalmadığımı nereden biliyorsun? İşim zaten evrenle benim. Sonuç olarak bu sorgulamaları da ister istemez yapıyorum. Agresif olman bir şeyi değiştirmez. Hakaret ve küfür etmedikten sonra sıkıntı yok ama bana sağlam argüman sunman gerek. Yoksa bilimle ilgilenmek ayrı inanç sahibi olmak ayrıdır. 

Tanri , tengri.

Senin bahsettigin seyin ise bir adi bile yok.

Neyse sen arastirmaya devam et. Bulursan haber ver. Bende bileyim.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, deadanddark yazdı:

Tanri , tengri.

Senin bahsettigin seyin ise bir adi bile yok.

Neyse sen arastirmaya devam et. Bulursan haber ver. Bende bileyim.

Adını söyledim. Benim derdim tanrıyı bulmak değil ki. Keşke öyle olsaydı. Neyse açıklamaya daha fazla gerek yok. Sağ olasın tartışma için. 

Sitelerde Paylaş
20 hours ago, rahip said:

Bu benim inancım benim sorunum. Sen inanmıyorsan yok diyorsan ve gerçekten yok olduğuna iman ediyorsan senin için yanma diye bir şey yok. Neden bu kadar takıyorsun ki ? 

İnanmıyor diye bir insanın yanmasını istemek inanç mı oluyor?

Lafı dolandırmayı bırak da inanmıyor diye bir insanın yanmasını istemenin mantığını bir açıklasana. Bunu kendi aklına, mantığına, vicdanına, adalet anlayışına nasıl nasıl açıklıyorsun?

Sitelerde Paylaş
On 27.07.2021 at 19:46, akılsızşuursuzatom said:

Bu dedikleriniz sadece tanrıyı insan gibi düşünmek olmaz mı bro? Bu arada yokluk diye bir şey yoktur. Tanrı ve madde ezelidir.

Ne gibi düşünelim tanrıyı? Var mı aklında bir tanrı tanımı?

Ayrıca neden insan gibi düşünmeyelim? Bu tanrı insanı neyden esinlenerek yarattı? Ortada kendisinden başka esinlenecek bir şey mi vardı?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ne gibi düşünelim tanrıyı? Var mı aklında bir tanrı tanımı?

Ayrıca neden insan gibi düşünmeyelim? Bu tanrı insanı neyden esinlenerek yarattı? Ortada kendisinden başka esinlenecek bir şey mi vardı?

Benim dediğim açık yaratan şey her yönüyle yaratılana benzemek zorunda olmayabilir hacım.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, sağduyu yazdı:

İnanmıyor diye bir insanın yanmasını istemek inanç mı oluyor?

Lafı dolandırmayı bırak da inanmıyor diye bir insanın yanmasını istemenin mantığını bir açıklasana. Bunu kendi aklına, mantığına, vicdanına, adalet anlayışına nasıl nasıl açıklıyorsun?

Bütün kainatın hakkına tecavüz ettiğin için cehenneme gideceksin hocam. 

Hem ayrıca madem inanmıyorsun cennete falan ateistlerin cehennemde sonsuz olacak olması neden kasıyor seni?

Sitelerde Paylaş
On 27.07.2021 at 18:37, pica pica said:

Ben ne diyorum sayın sağduyu? İki tarafta bir argüman sunmak zorunda. Yok diyenin bir şey göstermemek zorunda olmaması diye bir şey yok. Ne dedim? Bir şeye var ya da yok diyorsan kanıtın olmalı ya da sağlam bir argümanın olmalı. 

Tanrı'yı dindeki tanrı sandın sanırım. Ben ondan bahsetmiyorum. Benim dediğim bir tanrı olabilir ve o da enerjidir. Sanırım bu noktada sorularının cevabını vermiş oldum. Bir şeyin var olması için bilgiye ihtiyaç duyulduğunu düşünmüyorum. Hee, antropomorfik bir tanrı olarak düşünüyorsan sen bilirsin ancak ben o tanrıyı zaten reddediyorum.

Argümanı sundum zaten. Yazının 2. paragrafını görmedin mi?

Enerji ise direkt enerji de o zaman. Tanrı denince akla her şeyi yaratan bilinçli bir varlık gelir.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

Bütün kainatın hakkına tecavüz ettiğin için cehenneme gideceksin hocam. 

Hem ayrıca madem inanmıyorsun cennete falan ateistlerin cehennemde sonsuz olacak olması neden kasıyor seni?

Kainatın hakkı derken neyi kastediyorsun?

Konu benim inanmamam değil ki, inananların bunu kendilerine nasıl açıkladıklarını soruyorum. Aradaki farkı anlayamıyor musun?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Kainatın hakkı derken neyi kastediyorsun?

Konu benim inanmamam değil ki, inananların bunu kendilerine nasıl açıkladıklarını soruyorum. Aradaki farkı anlayamıyor musun?

Kainatın hakkı dediği şu; kainatın yaratilmişligi ve ateistlerin kör olması ya da inkar edip sonsuz cezayı hak etmesi.

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

Sana göre de enerji bilinçsiz değil mi o kendi kendini nasıl harekete geçirdi diye soruyorum sadece.

Enerji her zaman hareket halinde, hareketsiz olduğu bir durum yok ki, hareket etmek için tanrı gibi deli saçması bir zırvaya ihtiyacı olsun.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Kainatın hakkı dediği şu; kainatın yaratilmişligi ve ateistlerin kör olması ya da inkar edip sonsuz cezayı hak etmesi.

Benim inanmamamın, inkar etmemin bu dediklerine ne zararı var ki? Körsek bu bizim suçumuz mu? Allah öyle yaratmış, ne yapalım?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Enerji her zaman hareket halinde, hareketsiz olduğu bir durum yok ki, hareket etmek için tanrı gibi deli saçması bir zırvaya ihtiyacı olsun.

Hareket ezeli olabilir mi peki? Sonuçta saymaya başlanıldiginda sonsuza kadar gidemeyecek bir durum bu. Harekette eksi sonsuza kadar gidemeyeceğine göre çünkü; eksi 1 eksi eksi 3. Hareket diye bir şey olamayacağına göre bunun bir başlangıç hareketi olmalı bu da devam etmekle beraber sonsuz sayıya ulaşamaz. Demek ki bu hareketin başlangıcı olmak zorunda olmaz mı hacım?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Benim inanmamamın, inkar etmemin bu dediklerine ne zararı var ki? Körsek bu bizim suçumuz mu? Allah öyle yaratmış, ne yapalım?

Allah nasıl öyle yarattı kainatı ve işleyen sistemi görmüyor musun yazı yazmayı biliyor ve görüyorsun etrafındaki işleyen sistemi mi görmüyorsun:dd

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...