Jump to content

Dunyanin alayi agnostiktir

Recommended Posts

Bir muslumanin muslumanligi aklindadir. Her ne kadar muslumanim ve Allah’a inaniyorum dese de Allah’in varligini ne kanitlayabilir ne de gercekte var oldugunu bilemez. 

Ateistin ateistligi aklindadir. Her ne kadar ateistim ve tanriya inanmiyorum dese de tanrinin olmadigini ne kanitlayabilir ne de gercekten var olmadigini bilemez

Soyle bir ornek vereyim. Ben yesil gozlu bir insanim ama gozlerimin mavi olduguna inaniyorum. Mavi gozlu olduguma inancim, beni aklimda ikna edebilir ama benim yesil gozlu oldugum gercegini degistirmez. 

Insanlarin kafasinda dusundukleri dusunceleri ve inanclari onlarin beyinlerini ikna edebilir fakat gercegi degistirmez. Gercek olan tek sey tanrinin var olup olmadiginin bilinmemesidir. Inanmak veya inanmamak bilmek demek degildir. Muslumanlar ve ateistler tanrinin var olup olmadigini bilmedikleri icin her birileri agnostiktir. 

Bu tanima ateist, musluman, hristiyan, budist, tengrici vs herkes uyar. Agnostikler ise bu din ve dusuncelerin hicbirine uymaz. Agnostik olan bir kimse Allahin varligina inanamaz ve onu agnostik yapanda odur. Cunku varligini bilmedigi bir seye inanmasi mumkun degildir. musluman bir kisi Allahin varligina kafasinda istedigi kadar inanabilir ama gercekte bilemez ve o yuzden agnostiktir. 

Her cocuk ateist dogar ve sonradan musluman yahudi vs olur derler ve bu da yanlistir. Her cocuk agnostik dogar, musluman veya ateist olduguna inanarak yasar ve agnostik ölür. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 791
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Hiçbir tanrı'nın olmadığını biliyorum" demek için bütün delilerin bütün kuyulara attığı bütün taşların peşinden atlamış olmak gerekir. Böyle diyen pek yok. Olmayan birşey hakkında neden tartışalım ki? Ateist sana inanmıyorum demek, tanrın yok demek değil. A-gnosis bilinmezcilik. Yani "asla bilinmez" demek. Asla bilinmez demek de "olmadığını biliyorum" diye sallamak kadar saçma. İnanmıyorsan ateistsin. İnanmama sebebin de "bilinemez"cilik değil, kendi kendini ikna etmediğin sürece böyle birşeyin inandırıcılığı olmadığı için inanılmıyor. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, bayşapka yazdı:

"Hiçbir tanrı'nın olmadığını biliyorum" demek için bütün delilerin bütün kuyulara attığı bütün taşların peşinden atlamış olmak gerekir. Böyle diyen pek yok. Olmayan birşey hakkında neden tartışalım ki? Ateist sana inanmıyorum demek, tanrın yok demek değil. A-gnosis bilinmezcilik. Yani "asla bilinmez" demek. Asla bilinmez demek de "olmadığını biliyorum" diye sallamak kadar saçma. İnanmıyorsan ateistsin. İnanmama sebebin de "bilinemez"cilik değil, kendi kendini ikna etmediğin sürece böyle birşeyin inandırıcılığı olmadığı için inanılmıyor. 

nokta. ne eksik ne fazla.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, bayşapka yazdı:

Agnostiklik; asla bilinemez derken yapısı itibariyle tanrının ulaşılabilecek bir şey olmadığını söyler. Bir anlamda varlığı hakkında ontolojik bir inanç değil epistemolojik bir yaklaşımdır. Bu anlamda insan zihni ona ulaşamaz. Fakat bu onun varlığı veya yokluğu hakkında bir sonuç vermez anlamına geliyor bence birazda. Agnostik olmadığını biliyorum dan ziyade olup olmadığını bilemeyiz der.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Sexy Huri yazdı:

Ateistin ateistligi aklindadir. Her ne kadar ateistim ve tanriya inanmiyorum dese de tanrinin olmadigini ne kanitlayabilir ne de gercekten var olmadigini bilemez

Mevzu inanmama meselesi degil. Kimler var diyorsa, onlar ispatlamakla yükümlü. Tanrı var diyenler, tanrıyı ispatlayamıyorlarsa, onların sorunu ki bugüne kadar da ispatlayamadılar. Yani mevzu tam olarak şu: Top hălă teistlerin ve deistlerin elinde. 

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, kavak yazdı:

Mevzu inanmama meselesi degil. Kimler var diyorsa, onlar ispatlamakla yükümlü. Tanrı var diyenler, tanrıyı ispatlayamıyorlarsa, onların sorunu ki bugüne kadar da ispatlayamadılar. Yani mevzu tam olarak şu: Top hălă teistlerin ve deistlerin elinde. 

Sizin ispattan kastınız nedir onu açıklayın önce?

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, deadanddark yazdı:

Tanrinin varligi da yoklugu da kanitlanamaz diye sacmaliyarak bu dindarlari  cesaretlendirmeyin. 

Yaraya tuz basmayin. Onlardan daha tehlikelisiniz.

Dostum bence onları cesaretlendiren yok, çünkü bunun için cesaret falan da gerekli değil.

Tek gerekli olan şey, eski nesillerin yumurtladıkları hayali masallara inanmak. Dindarlar özünde tam olarak bunu yapıyorlar. :)

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, deadanddark yazdı:

Tanrinin varligi da yoklugu da kanitlanamaz diye sacmaliyarak bu dindarlari  cesaretlendirmeyin. 

Yaraya tuz basmayin. Onlardan daha tehlikelisiniz.

Dinlerin tanrısının elbette yokluğu veya varlığı kanıtlanabilir. Sorun bir tasarımcı bir zeka meselesi daha çok agnostizmde.

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Dinlerin tanrısının elbette yokluğu veya varlığı kanıtlanabilir. Sorun bir tasarımcı bir zeka meselesi daha çok agnostizmde.

Yahu arkadas sen belamisin.

Bir sor kendine bir tasarimci varsa neden milyonlarcasi da olmasin.

Yedi milyar insan koca gezegenin agzina sictik.

Neden bu milyonlarca tasarimci bu evrenin götüne koymasin 13,7 milyar yilda.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, deadanddark yazdı:

Yahu arkadas sen belamisin.

Bir sor kendine bir tasarimci varsa neden milyonlarcasi da olmasin.

Yedi milyar insan koca gezegenin agzina sictik.

Neden bu milyonlarca tasarimci bu evrenin götüne koymasin 13,7 milyar yilda.

Tasarımcı derken kişi tanrıdan bahsetmiyordum.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tasarımcı derken kişi tanrıdan bahsetmiyordum.

Her neyden bahsediyorsan iste ondan koy sepete bir kac yüz milyon kere milyar.

Bak nerede cokluk orada bokluk derler.

Bu evreni tasarlayanin tasarimini begenmeyen bir tasarimciyi bu evreni yok etmemesi gerektigi konusunda ikna etmeyi basaramayabilir. Her zaman daha iyisini yapabilecek biri cikabilir cünkü.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, deadanddark yazdı:

Her neyden bahsediyorsan iste ondan koy sepete bir kac yüz milyon kere milyar.

Bak nerede cokluk orada bokluk derler.

Bu evreni tasarlayanin tasarimini begenmeyen bir tasarimciyi bu evreni yok etmemesi gerektigi konusunda ikna etmeyi basaramayabilir. Her zaman daha iyisini yapabilecek biri cikabilir cünkü.

Siz evreni yaratan bir tanrının olup olmadığından nasıl eminsiniz Peki? İnanç bağlamında yoktur diyebilirsiniz ama bu gerçekte var olan bir tanrı varsa onu yok etmez veya var diyenlerde var dedi diye var olmaz. Fakat bilinemez dersek sorun çözülür.

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, Sexy Huri said:

Bu tanima ateist, musluman, hristiyan, budist, tengrici vs herkes uyar. 

Merhabalar. Huri ve bayşapka gibi eski yazarların hala forumda aktif olmasına şaşırdım. Şunu belirtmeliyim ancak: Budizm tanrının varlığıyla veya yokluğuyla ilgilenmez ve imana dayalı bir din değildir, yani Budizm hakkında konuşurken ibrahimi/semavi dinler hakkındaki ön kanılarınızı bir kenara bırakmanız gerekir.

İyi forumlar.

Sitelerde Paylaş

Varlığını bildiğin bir şeye inanmaz onu bilirsin. Bu da bilimle inancın neden ayrıldığını bize gösterir. Bilim bil kökünden gelir, inanç da inan kökünden gelir. Sonuç olarak ikisi de mastar eki konusunda sadece ortaktır. Bir şeyi bilmek ona inanmak anlamını taşımaz. Bilinen şeye de biliyorum dersiniz inanıyorum değil. Şu an bu yazının varlığını biliyor muyuz yoksa varlığına inanıyor muyuz?

İsterseniz evrim buna güzel bir örnek olabilir. Evrimi biliriz, inanmayız. Çünkü inanç kanıt gerektirmezken bilmek kanıt gerektirir. Sonuç olarak önermeniz çürüdü. 

Argümanlarınız zayıf kalmış ve kendinizle çelişmişsiniz. Bilmek ve inanmak bu kadar farklıyken onları nasıl aynı kefeye koyabildiğinizi anlamadım hiç. 

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, bayşapka yazdı:

İnanmıyorsan ateistsin.  

Neye göre? Ben de din kitaplarındaki Tanrı'ya inanmayan biriyim ama bu beni Ateist yapmaz. Olmadığına dair bu kadar emin olmanız şaşırttı. Dine göreyse tamam ama benim bildiğim kadarıyla önce inanç vardı bu noktada. Din kitapları da çok sonraları ortaya çıktı. Sonuç olarak bu laf bence yanlış. Hadi yanlış değilse bile eksik kalıyor. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kavak yazdı:

İyi de ispatlanırsa inanç olmaktan çıkar. İspatlandıktan sonra bilirsin sadece. İspat varsa inanca yer yok. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...