Jump to content

Dunyanin alayi agnostiktir

Recommended Posts

1 dakika önce, kavak yazdı:

Türk Ateist´in yetkisi var. Yanılmıyorsam Anibal eskiden yetkili idi, şu anki yetkisi hakkında pek bir bilgim yok.

Artık bu iş onlara kalmış. Bize beklemek düşüyor. :D Umarım yoğun olmadığım bir dönemde tartışabilirler de takip edebilirim tartışmayı. :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 791
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 dakika önce, pica pica yazdı:

Ehh, baştan söylenirse böyle bir tartışma olacağı ve herkes okursa yazılan olur sanırım. Ben de heyecanla bekliyorum tartışmayı. 

Tek sorun bizzat ulaşabildiğim kişi değil. Youtube yorumlarından tartıştığım bir teist özellikle. Çünkü bu teistler arasında çok dilendiriliyor son zamanlarda. Siz de farketmişsinizdir. Ahlak konusu.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, pica pica yazdı:

Ehh, baştan söylenirse böyle bir tartışma olacağı ve herkes okursa yazılan olur sanırım. Ben de heyecanla bekliyorum tartışmayı. 

Yürümez bu iş, çünkü bazıları önceki yazıları okumadan löp diye konuya dalıyor. Eskiden böyle idi, şimdi de böyle.

Eğer sadece iki kişi tartışacaksa, en uygun yer Hodri Meydan. Zaten oranın amacı da bu.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tek sorun bizzat ulaşabildiğim kişi değil. Youtube yorumlarından tartıştığım bir teist özellikle. Çünkü bu teistler arasında çok dilendiriliyor son zamanlarda. Siz de farketmişsinizdir. Ahlak konusu.

Sıkıntı yok sanırım hepimiz bekleyebiliriz. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kavak yazdı:

Yürümez bu iş, çünkü bazıları önceki yazıları okumadan löp diye konuya dalıyor. Eskiden böyle idi, şimdi de böyle.

Eğer sadece iki kişi tartışacaksa, en uygun yer Hodri Meydan. Zaten oranın amacı da bu.

Hee orada kimse müdahil olamayacaksa olur işte. Forumda o kısmı bilmiyorum pek. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

Ahlak kelimesi etimolojik olarak arapçadır.Ha ordan ibraniceden  devşirilerek gelmiş olabilir.

Kur'an-ı orjinalinden bilen biri olarak şunu söylememe müsade edin.Fikriniz sizindir istediğiniz gibi düşünebilirsiniz.

Ancak kavramları doğru düzleme oturtmazsak her şey yanlış gider.

Bakın Kur'an da iyi anlamında bir çok kelime var:

Hayırlı der karşıtı şerrdir.

Salih amel der yani aslı ıslah edici davranıştır.Karşıtı fesadtı.Fesat  bozulma çürüme demektir.

hüsn ahsen geçer güzel demektir.Hatta hüsnü ahlak sui ahlak diye ayrım yapılır.Yani ahlak tek başına mutlak dğeil

başına gelen sıfat ile kötü ahlak iyi ahlak veya güzel ahlak diye nitelenir.

Muhsin muhlis muslih mumin gibi sıfatlar hep iyi  güzel doğru faydalı gibi anlamlara gelir.

Bu konu çok derin.Sonra yazarım.

Ancak ahlak  kelime olarak arapça ve de Kur'ani bir kelimedir.

Günlük hayatta kullanılan ahlak kelimesinin içeriği değişmiştir etik manasında kullanılır hale gelmiştir.

Ahlakın kelime olarak nereden dilimize geçtiğini tartıştığımızdan haberim yok!!! 

Ahlak kelimesinin Arapça-İbranice den Türkçeye geçmesi ahlakın temelinde din olduğu anlamına gelmez. Çarptırmayalım ve sorularıma cevap verelim. 

Ahlak kelimesinin tanımlamasını uyan davranışları dinlerden bağımsız canlılar da uyguluyor ise ahlakın dinin tekelinde bir şey olmadığı anlamına gelir ki konumuz bu. 

Dinsel ahlak ve Dinden bağımsız ahlak olarak ayırır iseniz ve "dinsel ahlak sabittir ve temeli dindir" der İseniz doğru cümle kurmuş olursunuz. Ama yok siz ahlak Tanımlamasındaki davranışların temeli dinmiş gibi anlamına gelecek absürt bir cümle kurar iseniz orada size "HOP, senin dinsel ahlakın çocuğa davullu zurnalı tecavüze izin vermek ile birlikte yol yapar iken, bizim toplumsal ahlakımıza göre bu pedofili sapıklık ve hastalıklı zihinlerin pis ahlakıdır" der doğal olarak. 

26 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

Öyle mealden ayet cımbızlayıp ahanda  çelişki bulduk tanrıyı yok ettik düzeyinde biri değilim

Seni hatırlıyorum ki hafızam iyidir. Aslında tam da dediğin gibi birisin. 

Bu olduğunu iddia ettiğin gibi tek 1 Müslüman hatırlıyorum forumda o da Hasan Akçay gibi bir ismi vardı yanlış hatırlamıyor isem (belki de bu kişi TD de idi ama adam net ti ve bu netliğine saygı duyuyordum)... Yani hiç "aman da ben şöyle Müslümanım böyleyim" konularına girmeyin. Yazım orada, cevap verecekseniz alıntılar ile cevap verirsiniz. 

18 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

Ancak ahlak  kelime olarak arapça ve de Kur'ani bir kelimedir.

Arapça kelime olması ve Kuranda Sabit-değişmez Kurallar bütününe denmesi canlılık tarihi boyuncaki olgular bütününün temelinin kuran olduğu anlamına gelmez. 

Tekrar ediyorum. 10 yaşındaki çocuğa davullu zurnalı yaşlı heriflerin tecavüz etmesi dinsel ahlaka göre ahlaklı ise, seninle aynı dili kullanıp Buna ahlaksızlık diyenlerin kurallarına da Ahlak denilir. Seninki dinsel ahlaktır, diğerininkine ise farklı bir ahlak denir (mesela benimkine toplumsal ahlak denilir) 

Ne heveslisiniz her boka "ama Kuranda var, Arapçadan geçmiş diye o nane araplara özgüdür. O başkasında olamaz" demeye! 

46 dakika önce, Agnostik84 yazdı:

Ahlak ne demek? Toplumsal ahlak ne demek? 

Mesela bir aslan kendi bölgesine farklı erkek aslanların girmesi durumunda bölgesini koruması aslanın da bir dinsel ahlaki kurallara tabi olduğunu mu gösteriyor? Bu örneği koloni hayatı süren birçok hayvan için kullanabilirsin.

10000 yıl önceki insanların ahlak kuralları neye dayanırdı mesela? 

Çok önemli soru, es geçme= 50 yaşındaki adamın sırf ailesi razı geliyor diye küçük bir kızı alıp odaya kapatıp davul zurna eşliğinde tecavüz etmesi ahlaklı bir davranış mı? 

Yada taptığın dinin şimdiye kadar yaşamış üyelerinin %99,9 unun küçücük kızları eş olarak alıp sikmesi ahlaklı bir davranış mı?

Bak sorular burada. Madem tek 1 ahlak var, o da din temelli ve bu dinin dışındakilerin ahlak kelimesi ile o olguları Tanımlaması yanlış, Buyur sorulara cevap ver bak nasıl kendinden iğreneceksin! 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

En basitinden kendi ahlaki bakış açımla zina edenlere ahlaksızsin diyemem?

Alan memnun, satan memnun, bireylerin aklı yeterlilikleri var ve Türk ceza kanunlarına veya Avrupa İnsan hakları bildirgesine aykırı değil ise diyemezsin. Dersen ahlaksızlık olur! 

Ahlak her toplumda her zamanda aynı kalan bir davranış bütünü değil. Olması durumunda sorunlar doğar ki önemli dediğim soruya cevap verseydin empati yapmak zorunda kalacağından ne demek istediğimi istemesen de anlamış olacaktın. 

Özeti şu: Ahlak bizim üzerinde bulunduğumuz zaman ve mekana göre belirlediğimiz kurallar dır. 

Müslümanların taptığı peygamberi ele alalım ki daha iyi anlayın...

1400 yıl önce bu kişinin çok eşli olması veya cariye edinmesi veya akrabaları ile evlenmesi ahlaksızlık değildi değil mi? Bence o toplumun o anki bilgi birikimine ve imkanlarına göre değildi.

Fakat şimdi ben aynı şeyleri yapsam bana ahlaksız - sapık - pedofili demezmiydiniz? 

Derdiniz diye düşünmek istiyorum. işte ahlak ta böyle kelime. Sabit kalır ise sıkıntı, içinde bulunduğu dünya ve zamana göre gelişip şekilleniyor ise sorun yok. 

İslamın en büyük sorunu da bu zaten. Dinsel ahlakları zamana uymadığı için dünya tarafından hayvan gibi görünüyorlar. Gelişmiş ve huzurlu toplumlar kadını ve çocuğu el üstünde tutar iken sabit-değişmez din ahlakına göre 1400 yıl önce kadın ve çocuk ne idi ise hala aynı olmak zorundadır. Gelişemez-değişemez!  (gerçi bizim yüzsüz ılımlı İslamcı kadınlar işlerine gelmedimi kuran ve islamdaki yerlerine itiraz edip yine de şeriat istiyor ama işte yüzsüz ve ılımlı (hafifletilmiş işine geldiği gibi) İslamcılar yapacak bişe yok... 

Edit (EKLEME)= yeni gördüm, Anibal özet ile güzel demiş. "Ahlak Mahlak yok. Bunlar götten uydurma şeyler"

Olayın özü bu. Bunları din kitabı yazanlar götten uydurdukları davranış biçimleri ve kurallarına değişmez ahlak demiş. 

Biz de gelişen toplumların daha huzurlu ve adil olan davranış ve kurallarına Toplumsal ahlak diyoruz. 

ikisi de Anibal ın deyişi ile "Götten uydurma". 

Fakat biri sabit ve değişmez olduğundan geleceğe göre ahlaksızlık oluyor tıpkı şu anda benim 7-9 yaşındaki çocuğun anne babası razı geldi diye diğer eşlerimin o çocuğa tecavüz etmem için davul zurna eşliğinde odama getirmelerinin ahlaksızlık olacağı gibi. 

Ben daha nasıl anlatayım ?‍♂️ umarım artık anlamışsındır da 2 yıl sonra yine aynı sorunu sorduğunu görmem!

tarihinde Agnostik84 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Onu bunu bilmem.Gülen taifesi asla başkasının mecrasında tartışmaz.
Kendi ışık evlerine mahrem evlere götürür.İkram izzet sonra gülenin kitap ve kasetleri videolarını dinleme okuma.
O kadar saf dinden bihaber genci kendi doktrinleri ile beyin yıkadılar.
üçüncü bağımsız bir mecra belirleyip ahanda oraya gel diyebilirler.
Sonra da güya bağımız mecranın her tarafından gizli kamera çıkar.
İnsan evladı nasıl bu kadar kıt anlayış sahibi olabilir.
Ahlakın tamamen temeli dindir demek ayrıdır
Ahlak kelime olarak din referanslıdır ayrıdır.
Bu iki ayrımı yapamayanlarla neyi nasıl tartışacağız.
Kaldı ki ahlak kelime olarak Kur'an da geçmez.
Ancak hulk halk yaratılış huy tabiat anlamdaki kökten türemiş.
Ancak iyi kötü temellendirmesi  gayet tabii açıkça kitapta var.
Yani günah anlamında bile çok kelime geçer.Açıklasam kitap olur.
Zaten Kur'an insanı mutlak iyi diye nitelemez.Adem isyan ediyor sonra itaat ediyor.
Melekler insan için kan dökücü derler
Ademin iki oğlu ilk kanı dökerler.
Yani insan yaratılışında bu  iyi kötü durumu var ha birinde biri galip gelir diğerinde diğeri çatışır dururlar.
Ahlak mutlak değildir.iyi ve kötü ahlak sıfatına göre belirlenir.
İnanmadığı halde fıtratından gelen iyilikler yapar.Diğeri kötülük yapabilir.İnanan inanmayandan önce 

her kes insan ortak müştreklere sahip.
Ateist annesi öldüğünde üzülmüyor mu 
veya  bir kötülük gördüğünde onu engelleyemez mi?
üzülürde engelelrde.Bunlar ahlaktan daha önceki ontolojik insani temeller.

Kur'an da amanda sadece iman edenler demiyor.

İnsanoğlu beşer nass insan bir dünya ortak hitap var.

Ama ayrı ayrı hitaplarda var.İman edenlerede azar var.Şöyle yapmayın diye.

Şayet iman saf iyilik ahlak olsa idi neden iman edenlerde azarlanıyor?

ey iman edenler faiz yemeyiniz diye ayet var.Demek ki iman edip faiz yiyen de  varki bu hitap var.

" Ey iman edenler! Kat kat faiz yemeyin. Allah’a itaatsizlikten sakının ki kurtuluşa eresiniz."

Ey iman edenler zinaya yaklaşmayın der.iman edip zina yapılmasa bu hitap olmazdı.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Agnostik84 yazdı:

Alan memnun, satan memnun, bireylerin aklı yeterlilikleri var ve Türk ceza kanunlarına veya Avrupa İnsan hakları bildirgesine aykırı değil ise diyemezsin. Dersen ahlaksızlık olur! 

Ahlak her toplumda her zamanda aynı kalan bir davranış bütünü değil. Olması durumunda sorunlar doğar ki önemli dediğim soruya cevap verseydin empati yapmak zorunda kalacağından ne demek istediğimi istemesen de anlamış olacaktın. 

Özeti şu: Ahlak bizim üzerinde bulunduğumuz zaman ve mekana göre belirlediğimiz kurallar dır. 

Müslümanların taptığı peygamberi ele alalım ki daha iyi anlayın...

1400 yıl önce bu kişinin çok eşli olması veya cariye edinmesi veya akrabaları ile evlenmesi ahlaksızlık değildi değil mi? Bence o toplumun o anki bilgi birikimine ve imkanlarına göre değildi.

Fakat şimdi ben aynı şeyleri yapsam bana ahlaksız - sapık - pedofili demezmiydiniz? 

Derdiniz diye düşünmek istiyorum. işte ahlak ta böyle kelime. Sabit kalır ise sıkıntı, içinde bulunduğu dünya ve zamana göre gelişip şekilleniyor ise sorun yok. 

İslamın en büyük sorunu da bu zaten. Dinsel ahlakları zamana uymadığı için dünya tarafından hayvan gibi görünüyorlar. Gelişmiş ve huzurlu toplumlar kadını ve çocuğu el üstünde tutar iken sabit-değişmez din ahlakına göre 1400 yıl önce kadın ve çocuk ne idi ise hala aynı olmak zorundadır. Gelişemez-değişemez!  (gerçi bizim yüzsüz ılımlı İslamcı kadınlar işlerine gelmedimi kuran ve islamdaki yerlerine itiraz edip yine de şeriat istiyor ama işte yüzsüz ve ılımlı (hafifletilmiş işine geldiği gibi) İslamcılar yapacak bişe yok... 

Bir toplumda zina yaygınsa ben onlara ahlaksız diyemem değil mi? Alan memnun satan memnun sonuçta. Evlilik dışı ilişki ve evli iken başka bireylerle ilişki varsa ben onlara ahlaksızlık diyemem. Mesele toplumun yaşadığı zamana göre normal gelmesi ise o zaman yandık hocam.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, nogodbutAllah said:

Ahlakın tamamen temeli dindir demek ayrıdır
Ahlak kelime olarak din referanslıdır ayrıdır.
Bu iki ayrımı yapamayanlarla neyi nasıl tartışacağız.

Ahlakın kelime kökeninin din temelli olması için Kuran'dan önce ahlak kelimesinin veya hulk'un hiçbir yerde geçmemesi gerek. Kaldı ki başka hiçbir dilde ne ethos, ne mos kelimelerinin dinlerden önce ve bağımsız olarak var olmaması gerek.

Bunları ispatlarsan sevinirim. İspatlayamıyorsan ortalığı bulandırma boş boş yazılarınla. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

Buraya gelemezler, çünkü burada kontrol kendilerinde olmayacak.:D

Ateist forum ve TD ile tanışmadan önde yıllarca sorguladım ve Malesef hep yanlış yerde sorguladım diye (youtube ve dindar platformlar) ölüm tehditleri bile aldım. Yazılarım silinirdi vs ama yine de işte hala bir yanım teist olduğu ve ateizm-deizm-panteizm vs nedir bilmediğim için oralarda uzun süre devam ettim. 

Fakat dedim ya, hem siliyorlar, hem tehdit ediyorlar. Konuştuğun kişi haricinde yüzlerce kişiden küfür ve tehdit alıyorsunuz. E cahildik ne bileyim. 

Zaten o tavırlar ile 3-5 kere karşılaşınca uzun süre üye olmadan (3-4 yıl) bura + TD + Agnostik.net miydi neydi orada misafir olup tüm forumları yıllarca taradım ve en son üye olayım dedim ki üye olmada geç kalma nedenim tehdit edenlere ip mizin verilmesi korkumdu. 

Yani evet Kavak dostum buraya gelmezler çünkü onlar yanlarında 1000 tane yobaz olmadan ve istedikleri kişileri susturma yetkileri olmadan din de, siyaset te konuşamazlar. Gelseler de 2 hakaret ve cehalet mesajı yazıp giderler :)

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

Onu bunu bilmem.Gülen taifesi asla başkasının mecrasında tartışmaz.

...

3 cümlede yazılacakları nasıl içeriksiz bir roman haline getiriyorsun, hayret doğrusu.:D

Ne demeye getiriyorsun, açık konuş. Şu Altay Meriç dedikleri zat buraya gelemez mi diyorsun?

Ben de geleceğinden hălă şüpheliyim. Umarım beni yanıltır, çünkü Ateist´likten nasıl müslüman olunuyormuş, kendi ağzından burada(!) görmek isterim.  Müslüman olmasının tam olarak sebebi neymiş, onu da burada kendisinden okumak isterim. Muhtemelen insanların bizzat mıncıkladığı kitabın içinde gördüğü mucizelerden bahsedecek. :D

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, kavak yazdı:

3 cümlede yazılacakları nasıl içeriksiz bir roman haline getiriyorsun, hayret doğrusu.:D

Ne demeye getiriyorsun, açık konuş. Şu Altay Meriç dedikleri zat buraya gelemez mi diyorsun?

Ben de geleceğinden hălă şüpheliyim. Umarım beni yanıltır, çünkü Ateist´likten nasıl müslüman olunuyormuş, kendi ağzından burada(!) görmek isterim.  Müslüman olmasının tam olarak sebebi neymiş, onu da burada kendisinden okumak isterim. Muhtemelen insanların bizzat mıncıkladığı kitabın içinde gördüğü mucizelerden bahsedecek. :D

Nasıl ateist oldum diye videoları var zaten kavak.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...