Jump to content

Tanrı Nedir?

Recommended Posts

Buralarda Tanrı (Allah)satıcıları haddinden fazla çoğalmışlar.

Hem de yeni pazarlama teknikleri kullanıyorlar.

Yani "ben ne kadar anlatsam da boş" "Sonuçta karar verecek olan sensin" "Tanrı düşüncelerindekinden farklıdır" vs gibi teknikler.

İstemem yan cebime koy tekniği diyorum ben buna.

Şimdi bu neo-pazarlamacılara sormak istiyorum.

Sizin ürün şu 4-5 in yıl öncesinde bulaşmaya başlayan üründen nesi ile farklı?

Yani Tanrı nedir?

Eskisini tanıyorduk İncil'de Tevrat'ta Kuran'da.

Böyle yukarılarda bir makamda, melek hizmetçileriyle takılan, insanlardan 2-3 yüzyılda bir temsilci seçen bir Tanrıydı bu. 

Prototipi böyleydi yani.

Sizin ürün ne?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

55 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Yani "ben ne kadar anlatsam da boş" "Sonuçta karar verecek olan sensin" "Tanrı düşüncelerindekinden farklıdır" vs gibi teknikler.

İstemem yan cebime koy tekniği diyorum ben buna.

Şimdi bu neo-pazarlamacılara sormak istiyorum.

Sizin ürün şu 4-5 in yıl öncesinde bulaşmaya başlayan üründen nesi ile farklı?

Yani Tanrı nedir?

Eskisini tanıyorduk İncil'de Tevrat'ta Kuran'da.

Böyle yukarılarda bir makamda, melek hizmetçileriyle takılan, insanlardan 2-3 yüzyılda bir temsilci seçen bir Tanrıydı bu. 

Prototipi böyleydi yani.

Sizin ürün ne?

Tanrı; her şeyi yarattığı iddia edilen belli sıfat ve ozelliklere sahip insanın algı kapasitesinin üstünde olan kuşatıcı bir varlıktır. Tanrı olmasaydı evrende düzenler oluşamaz. Canlılar meydana gelemezdi de denilir. Dolayısıyla her şeyi yoktan yaratan(yoktan derken izafi yokluk gerçek yokluk değil, izafi: Tanrının bilgisinde ezeli var olduğu için gerçek yokluk yoktur sadece mecazi bir yokluktan evreni yarattığı söylenen varlıktır.) Yer yer bize rızık verdiğini merhamet ettiği ve ahiret vereceği de söylenir. :dd

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, AteistBakish yazdı:

Pazarlama teknikleri elbette değişecek, çünkü eskisi gibi masal anlatma ve dinleme vakti çoktan geçti. Süleymanın karıncalalarla konuşmasına, Musa´nın denizi yarmasına, meleklerin savaşlarda Muhammed´e yardım etmesine, İsa´nın ölüleri diriltmesine vs. günümüzde kargalar bile gülüyor artık. Bunlara rağmen eldeki mamülü satmak istiyorsanız, onu ha bire cilalamak lazım ve yeni pazarlama teknikleri icat etmek zorundasınız.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 17.07.2021 at 11:07, kavak yazdı:

Pazarlama teknikleri elbette değişecek, çünkü eskisi gibi masal anlatma ve dinleme vakti çoktan geçti. Süleymanın karıncalalarla konuşmasına, Musa´nın denizi yarmasına, meleklerin savaşlarda Muhammed´e yardım etmesine, İsa´nın ölüleri diriltmesine vs. günümüzde kargalar bile gülüyor artık. Bunlara rağmen eldeki mamülü satmak istiyorsanız, onu ha bire cilalamak lazım ve yeni pazarlama teknikleri icat etmek zorundasınız.

Bütün kalbimle uzay kolonileşmesi zamanını bekliyorum.

Herkesin teknik bir becerisinin, bilgisinin olduğu ve risksiz yaşam prensiplerinin uygulanacağı zamanları.

Bu tanrı saçmalayıcıları muhtemelen gemilere, kolonilere alınmayacaklar.

Kim uzay gemisinde tanrıya cine periye meleğe inanan bir manyakla birlikte yaşamak ister ki?

Her gün risk. 

Muhtemelen hepsi bu gezegende diğer hayvanlarla bırakılacak.

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Bütün kalbimle uzay kolonileşmesi zamanını bekliyorum.

Herkesin teknik bir becerisinin, bilgisinin olduğu ve risksiz yaşam prensiplerinin uygulanacağı zamanları.

Bu tanrı saçmalayıcıları muhtemelen gemilere, kolonilere alınmayacaklar.

Kim uzay gemisinde tanrıya cine periye meleğe inanan bir manyakla birlikte yaşamak ister ki?

Her gün risk. 

Muhtemelen hepsi bu gezegende diğer hayvanlarla bırakılacak.

Bence o kadar emin olma, çünkü insanların sağı solu belli olmuyor. Ne yapar ne eder, yine de kapağı tee Mars´taki kolonilere bile atmayı becerir. Hatta yanında seccade ve tesbih götürmeyi de ihmal etmez.:D

Bir de şu var tabii; hemen foyası meydana çıkmasın diye önce dinsiz imansız takılanların sayısı bir hayli olur. Köprüyü geçince "Amanda benim tanrım şahane, dinim harika" minvalinde gerçek yüzünü gösterir.  Sonra ayıkla pirincin taşını.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bana kalırsa enerjidir. En başa dönsek bile enerji denen bir şey var ve bu olmadan hiçbir şey olamaz. Bu sebeple enerjinin tanrı olduğunu düşünüyorum. Antropomorfik tanrı anlayışı bana ters. Açıkçası sadece korku yüzünden bile bu inanç saçma geliyor. Spinoza'nın dediği tanrı en iyisi. Doğa kuralları koyar. Enerji her şeyi var da eder dönüşümünü de sağlar. 

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, pica pica yazdı:

Bana kalırsa enerjidir. En başa dönsek bile enerji denen bir şey var ve bu olmadan hiçbir şey olamaz. Bu sebeple enerjinin tanrı olduğunu düşünüyorum. Antropomorfik tanrı anlayışı bana ters. Açıkçası sadece korku yüzünden bile bu inanç saçma geliyor. Spinoza'nın dediği tanrı en iyisi. Doğa kuralları koyar. Enerji her şeyi var da eder dönüşümünü de sağlar. 

Enerji dediğin şey aynı zamanda maddedir de o zaman (onlar birbirine dönüşebiliyor, e=mc2)

Materyalist misin? :)

Sitelerde Paylaş
Şimdi, AteistBakish yazdı:

Enerji dediğin şey aynı zamanda maddedir de o zaman (onlar birbirine dönüşebiliyor, e=mc2)

Materyalist misin? :)

Herhangi bir ideolojik görüşüm yok, o yüzden evet ya da hayır diyemem. Materyalist miyim? Bilmem. Önce okuyup araştırmam lazım materyalizmi. 

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, pica pica yazdı:

Herhangi bir ideolojik görüşüm yok, o yüzden evet ya da hayır diyemem. Materyalist miyim? Bilmem. Önce okuyup araştırmam lazım materyalizmi. 

Tüm dünyada sadece 2 gerçeklik açıklaması vardır. Aslında 1 tanedir ama Materyalizm karşısına alternatif olarak sunulan şeyin destekçisi çoktur.

Doğru olduğundan değil, inananların çokluğundan.

1- Materyalizm => Gerçeklik maddeden (enerjiden) ve bunun etkileşimlerinden oluşur. Madde (ve enerji) olmayan hiç bir şey yoktur)

2- İdealizm => Gerçeklik gözlemcinin gözleminden oluşur.

Sen ikinci kategoridensin.

Gerçekliğin gözlemcinin gözlemiyle alakalı olduğunu düşünüyorsun.

Bu nedenle gerçekliğe bakıp gözlemciyi ilgilendiren gizem, sır, üstün bilinç, üstün akıl arıyorsun

Bilim, Ateizm birinci kategoridendir.

Bütün inançlar, materyalist olduğunu söyleyen komünistler de dahil ikinci kategoridendir.

Yani sen bir Müslümanla kuzensin bilinç olarak.

Deistle de, Uzay dincileriyle, Satanistlerle, İlüminaticilerle akrabasın.

Bilincinizde aynı virüs var.

İnanç virüsü.

tarihinde AteistBakish tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Tüm dünyada sadece 2 gerçeklik açıklaması vardır. Aslında 1 tanedir ama Materyalizm karşısına alternatif olarak sunulan şeyin destekçisi çoktur.

1- Materyalizm => Gerçeklik maddeden (enerjiden) ve bunun etkileşimlerinden oluşur.

2- İdealizm => Gerçeklik gözlemcinin gözleminden oluşur.

Sen ikinci kategoridensin.

Gerçekliğin gözlemcinin gözlemiyle alakalı olduğunu düşünüyorsun.

Bu nedenle gerçekliğe bakıp gözlemciyi ilgilendiren gizem, sır, üstün bilinç, üstün akıl arıyorsun

Bilim, Ateizm birinci kategoridendir.

Bütün inançlar, materyalist olduğunu söyleyen komünistler de dahil ikinci kategoridendir.

Yani sen bir Müslümanla kuzensin bilinç olarak.

Deistle de, Uzay dincileriyle, Satanistlerle, İlüminaticilerle akrabasın.

Bilincinizde aynı virüs var.

İnanç virüsü.

Gerçeklik nettir, gözlemciye göre değişmez. Gerçeklik nedir? sorusu aslında tartışılacak güzel bir soru olurdu ama hala anlamıyorsun. 

Ben sana diyorum ki benim bir görüşüm yok, en yakını panteizm diye. Sadece tartıştığın diğer insanlar kimse sabit bir noktadan ilerlemişler anlaşılan. Bana gelince de kafanda oturtamıyorsun. Neyse sorun değil, zaten daha anlayabilen olmadı. Sonuç olarak bana tanrının olanaksızlığını ispatla yeter, istersen tabi yoksa sadece yargılarla aynı yere döneceksin. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, pica pica yazdı:

Gerçeklik nettir, gözlemciye göre değişmez. Gerçeklik nedir? sorusu aslında tartışılacak güzel bir soru olurdu ama hala anlamıyorsun. 

Ben sana diyorum ki benim bir görüşüm yok, en yakını panteizm diye. Sadece tartıştığın diğer insanlar kimse sabit bir noktadan ilerlemişler anlaşılan. Bana gelince de kafanda oturtamıyorsun. Neyse sorun değil, zaten daha anlayabilen olmadı. Sonuç olarak bana tanrının olanaksızlığını ispatla yeter, istersen tabi yoksa sadece yargılarla aynı yere döneceksin. 

Olanaklılığını ne yarattı ki?

Olanaksızlığının ispatı = olanaklılığını ispatlayan şey 

Sitelerde Paylaş

Olanaklılığını ne yarattı ki?

Olanaksızlığının ispatı = olanaklılığını ispatlayan şey 

İkisi eşit olamaz yalnız. Orada hatalısın. Olanaklılığını ispatlayan şey aynı zamanda olanaksızlığını ispatlayamaz. Mantık kurallarına ters. 

Güzel soru oldu bu. Ben bunu düşüneyim bi. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, pica pica yazdı:

İkisi eşit olamaz yalnız. Orada hatalısın. Olanaklılığını ispatlayan şey aynı zamanda olanaksızlığını ispatlayamaz. Mantık kurallarına ters. 

Güzel soru oldu bu. Ben bunu düşüneyim bi. 

Ben onu bilerek öyle eşit yazdım çünkü

olanaklılığının ispatı = bir masal (kısa ya da uzun)

olanaksızlığının ispatı = bir masal (kısa ya da uzun)

:)

Sitelerde Paylaş
Şimdi, pica pica yazdı:

Var olan bir şey yok olamaz. Senin mantığına göre o zaman ateizmde masal demek aynı teizm gibi. Burada da kendi görüşünle çelişmiş oluyorsun şu an. 

Varlarsan ve yok dersem evet. Ben yalanın bir masalcı olurum.

Varlamadan var diyorsan sen yalancı ben de yalana itiraz eden biri oluyorum.

Servetin ne kadar bilmiyorum ama herhangi bir bankaya gidip 500 milyon dolar kredi isteyip ben öderim dersen anlarsın farkı :D 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Servetin ne kadar bilmiyorum ama herhangi bir bankaya gidip 500 milyon dolar kredi isteyip ben öderim dersen anlarsın farkı :D 

Yalnız sen itiraz eden değilsin. Daha belli olmayan bir şeye kesin tanı koyan birisin. Varsa ya da yoksa demeden bir itiraz içindesin. 

Ortada herhangi bir varlığın olabilitesinden bahsediyorum ben. Var ya da yok demiyorum dikkat edersen. Anlaşamadığımız nokta bu. 

Sitelerde Paylaş

http://3.bp.blogspot.com/-g3KR3z9zJ3E/Vl0b6IQJ8-I/AAAAAAAAB5w/Ip-MuV8oSo0/s1600/panentheism.jpg

Panteizme göre doğa tanrıdır.

Doğaüstü yoktur. Hadi çürüt panteizmi. :)

Alıntı

1. Evrene, varlığın, geçmişin, şimdinin ve geleceğin bütünlüğü olarak saygı duyuyor ve kutluyoruz. Kendi kendini organize eden, sürekli gelişen ve tükenmez bir şekilde çeşitlidir. Ezici gücü, güzelliği ve temel gizemi, en derin insan saygısını ve merakını zorlar.
  2. Tüm madde, enerji ve yaşam, ayrılmaz bir parçası olduğumuz birbirine bağlı bir bütündür. Varlığımızdan sevinç duyuyoruz ve bilgi, kutlama, meditasyon, empati, sevgi, etik eylem ve sanat yoluyla bu birliğe her zamankinden daha derinden katılmaya çalışıyoruz.
  3. Bizler, tüm muhteşem güzelliği ve çeşitliliği içinde değer vermemiz, saygı göstermemiz ve korumamız gereken Doğanın ayrılmaz bir parçasıyız. Yerel ve küresel olarak Doğa ile uyum içinde yaşamaya çalışmalıyız. İnsan ve insan dışı tüm yaşamın doğasında var olan değeri kabul eder, tüm canlılara şefkat ve saygıyla yaklaşmaya çalışırız.
  4. Tüm insanlar, Evren ve doğa hakkında eşit farkındalık merkezleridir ve hepsi, eşit haysiyet ve karşılıklı saygıya sahip bir yaşamı hak eder. Bu amaçla, özgürlük, demokrasi, adalet ve ayrımcılık yapmama ile barışa, sürdürülebilir yaşam biçimlerine, insan haklarına tam saygıya ve yoksulluğun sona ermesine dayalı bir dünya topluluğunu destekliyor ve bunun için çalışıyoruz.
  5. Tüm formlarında canlı ve sonsuz yaratıcı olan tek bir tür madde, enerji/madde vardır. Beden ve zihin ayrılmaz bir şekilde birleşmiştir.
  6. Ölümü, elementlerimizin doğaya dönüşü ve bireyler olarak varlığımızın sonu olarak görüyoruz. İnsanlar için mevcut olan “ahiret” biçimleri, doğal dünyada doğal olanlardır. Eylemlerimiz, fikirlerimiz ve anılarımız, hayatımızda yaptıklarımıza göre yaşar. Genlerimiz ailelerimizde yaşar ve elementlerimiz doğada sonsuz bir şekilde geri dönüştürülür.
  7. Gerçeği onurlandırırız ve zihnimizi duyuların ve bilimin daha derin bir anlayış için bitmeyen arayışının kanıtlarına açık tutarız. Bunlar, Evreni tanımak için en iyi yollarımızdır ve gerçeklikle ilgili estetik ve dini duygularımızı bunlara dayandırırız.
  8. Her birey, Evren ve Doğa olan nihai gerçekliğe algı, duygu ve meditasyon yoluyla doğrudan erişime sahiptir. Rahipler, gurular veya vahyedilmiş kutsal metinler tarafından arabuluculuğa gerek yoktur.
  9. Din ve devlet işlerinin ayrılmasını ve evrensel bir insan hakkı olan din özgürlüğü hakkını savunuyoruz. Tüm panteistlerin inançlarını bireyler veya gruplar halinde kendileri için anlamlı olan herhangi bir zararlı olmayan ritüel, sembol veya kelime dağarcığıyla ifade etme ve kutlama özgürlüğünü tanıyoruz.

https://www.pantheism.net/manifest/

Sitelerde Paylaş
Şimdi, pica pica yazdı:

Yalnız sen itiraz eden değilsin. Daha belli olmayan bir şeye kesin tanı koyan birisin. Varsa ya da yoksa demeden bir itiraz içindesin. 

Ortada herhangi bir varlığın olabilitesinden bahsediyorum ben. Var ya da yok demiyorum dikkat edersen. Anlaşamadığımız nokta bu. 

Var testleri ne zaman yayınlanmış? Ekipte kimler varmış? :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...