Jump to content

Tanrı Nedir?

Recommended Posts

7 dakika önce, pica pica yazdı:

Tek bir kalıba bağlı ateistsin ve başka görüşe yer yok diyorsun. Tamam yeterince anladım. Tartışmanın faydası yok seninle. Hep aynı şeyi söyleyip duruyorsun. Sen beni o zannettiğin güruha ait zannedebilirsin istediğin kadar. Ben kendimi nasılsa biliyorum. Defalarca açıklamama rağmen aynı şeyleri konuşmaktan sıkıldım. Konuyu anlayabildiğin bir zamanda konuşmak dileğiyle... İyi geceler. 

Hitleri savunmak sevmek ne ise Tanrıyı sevmek savunmak da odur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 18.07.2021 at 21:47, pica pica said:

Bana kalırsa enerjidir. En başa dönsek bile enerji denen bir şey var ve bu olmadan hiçbir şey olamaz. Bu sebeple enerjinin tanrı olduğunu düşünüyorum. Antropomorfik tanrı anlayışı bana ters. Açıkçası sadece korku yüzünden bile bu inanç saçma geliyor. Spinoza'nın dediği tanrı en iyisi. Doğa kuralları koyar. Enerji her şeyi var da eder dönüşümünü de sağlar. 

Enerjinin adı zaten enerji, neden başka bir ad daha verelim? 

Ayrıca enerjinin yoktan var etme özelliği de yok, o zaman yaratıcı özelliği olmayan bir tanrı mı bu?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, bayşapka yazdı:

Ayrıca enerjinin yoktan var etme özelliği de yok, o zaman yaratıcı özelliği olmayan bir tanrı mı bu?

Enerji demek te sorun yok ama tanrı olunca sorun aman ha tanrı varsa boku yedin. Sakın tanrı olmasın yoksa işiniz zor. ?

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, rahip yazdı:

Enerji demek te sorun yok ama tanrı olunca sorun aman ha tanrı varsa boku yedin. Sakın tanrı olmasın yoksa işiniz zor. ?

Rahip neden sürekli cemkiriyorsun.

Biz seni insanlara cemkiresin diye mi yarattik.

Rahat ol kasma kendini.

Sen cennetle müjdelendin artik. Cennette tatmadigin duygulari, zevkleri tadacak, bol bol findik kiracak, ask saraplari icip cilginlar gibi cicek tarlalarinda kosacaksin.

Hey gidi cilgin rahip. Hadi iyisin.

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, rahip said:

Ben enerji varken neden başka bir isim daha takıyoruz diyorum. Radyo dalgalarına da melekler mi diyeceğiz?

Tanrı var diyelim, tanrı olunca ne oluyor mesela? Olmasıyla olmaması arasındaki fark nedir sence?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, bayşapka yazdı:

Olmasıyla olmaması arasındaki fark nedir sence?

Olduğunu kabul ettiğinde sen de bu rahip isimli kölenin efendilerinin kölesi oluyorsun.

Sorun tanrı değil.

Eski Roma da kölelere önceleri ait oldukları efendilerinin amblemi dövme olarak yapılırmış.

Sonra köle alışverişi ve ticareti yaygınlaşınca dövme olayı kalkmış çünkü dövme silinemiyormuş.

Tasma, bileklik gibi şeyler takarlarmış.

Bu arkadaş Arap efendilerin amblemini taşımanı istiyor, taşımasan bile en büyük amblem bu amblem demeni istiyor.

Hikaye ne olursa olsun her zaman bir efendi, bir de köle vardır.

Senin özgür olman bu kölenin hoşuna gitmiyor, çıldırıyor.

Senin de tasma ve bileklik taşımanı istiyor.

Kendi efendisinin simgelerini.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, bayşapka yazdı:

Ben enerji varken neden başka bir isim daha takıyoruz diyorum. Radyo dalgalarına da melekler mi diyeceğiz?

Tanrı var diyelim, tanrı olunca ne oluyor mesela? Olmasıyla olmaması arasındaki fark nedir sence?

Arasındaki fark ot olmaktan kurtulup insan olmak. Çünkü tanrı yoksa senin boktan yada ottan bir farkın kalmamış oluyor. Bir yaratılış yok ve aynı şeyden oluşuyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş
On 20.07.2021 at 20:25, bayşapka yazdı:

Termodinamik kurallarını unutuyorsunuz sanırım. Ayrıca ben size yoktan var oldu demedim. Şu dinsel düşünceleri unutarak sadece Tanrı kısmına odaklanırsanız daha iyi olur. Dinlerdeki tanrılara göre hareket edecekseniz siz bilirsiniz. 

Sitelerde Paylaş

E=mc2 formülü tersine de çevrilebiliyor.

M=e/c2

Yani kütle ile ışık hızının karesinin çarpımı maddenin formunu kaybedip enerjiye dönüşmesine neden olduğu gibi

Ortaya çıkan enerjinin ışık hızının karesine bölünmesiyle tekrar kütleli maddeye dönüşüm sağlanır.

Yoku varı yok bu işin.

Elimizde her şekle, forma, niteliğe dönüşebilen bir oyun hamuru var (enerji)

Bu dönüşümlerden kaçan farkları toplayan genele dağıtan bir de elektrik süpürgesi var (entropi)

Siz inançlı insanlar, tanrıcılar; fizikçilerin ortaya koyduğu açıklamaları harfli rakamlı şekiller olarak mı görüyorsunuz?

Simulasyonunu yapıp kafanızda modelleyemiyor musunuz?

O zaman siz hepiniz sarhoş, madde etkisinde kafanız bir milyon yaşıyorsunuz demek.

Evrene bakınca bu ışıklı karaltılı manzarada ne görüyorsunuz ki siz?

Çizgi film mi oynuyor yahu?

Bakın evrenin içinde entropi denilen bir durum var.

Bu entropi özetle bir yerde biriken ve etkileşim gerçekleştiren enerjinin eriyip genele dağılmasıdır.

BU güneşte olur, canlı da olur, yıldızlarda olur her yerde olur.

Bizim entropiyle savaşma yöntemimiz beslenmek. Tüm canlıların böyle.

Ancak tam enerji tutulumu yapamıyor beslenme.

EN fazla 100 yıl yapabiliyoruz.

Ağaçlar entropiye 10 bin yıl, 100 bin yıl direnebiliyor.

Burada yazdıklarınıza saçmalıklarınıza bakıyorum da

Hepiniz bilgiye, yaşadığınız ortama o kadar yabancı uzaksınız ki

Tanrıyı bu yüzden seçiyorsunuz herhalde.

Siz hiç bir şeyi anlayamıyorsunuz.

Bu yüzden tanrıyı çağırıyorsunuz.

İnsan ne olup bitiyor bilir yahu.

Sitelerde Paylaş
On 22.07.2021 at 03:32, rahip said:

Arasındaki fark ot olmaktan kurtulup insan olmak. Çünkü tanrı yoksa senin boktan yada ottan bir farkın kalmamış oluyor. Bir yaratılış yok ve aynı şeyden oluşuyorsunuz. 

Biri seni özene bezene yaratıp sana bir amaç verince sen kendini daha anlamlı ve özel mi hissediyorsun? Madem uydurukçuluk seni bahtiyar ediyor, o zaman isteyen herkes kendine bir maksat hikayesi uydurup ona inansın, seninkinden farkı ne? 

Gerçeklik zaten yeterince ilginç. Yarın ne keşfedeceğin belli değil. Kendimizi anlamlandırmak için yoktan var eden büyücü tanrılara, cinlere, şeytanlara, meleklere, üfürükçülere, yıldız kümelerine falan ihtiyacımız yok. Dine siyasete spora tarafsız bakıp onların sana yükledikleri görevleri yerine getirmeye çalışan ahmak bir robot olduğunu gördüğün zaman keşke bokta büyüyen bir ot olsaydım diyeceksin. 

Sitelerde Paylaş

Muhatabı sadece teistlerin cevaplayabileceği soru olmuş bu. 

Tanrı ne olabilir denilse idi sanki daha mı ilginç bir konu olurdu diye düşünmeden edemiyorum! 

Yani mesela ilk dokunuşu yapan farklı bir evrenin (yada boyutun) bilinçli bir bilim adamına tanrı diyebilir miydik?

Tanrı demek için illa ki bazı tanrı modellemelerinde bulunan her şeyi bilen yada yoktan var etme güçleri mi olmalı? 

Tam anlamı ile kendi kendini geliştirebilen Yapay zeka yapılabilseydik bize tanrı mı demeleri gerekiyordu? Yada tanrı demeleri kabul edilemez mi olurdu? 

Sanki teist dinlerin dünyayı ele geçirmesinden sonra tanrı kelimesinin anlamı teistik modeller ile sınırlı kalmış algılarımızda ve bu bizi sınırlandırıyor!

tarihinde Agnostik84 tarafından düzenlendi
imla
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, bayşapka yazdı:

Biri seni özene bezene yaratıp sana bir amaç verince sen kendini daha anlamlı ve özel mi hissediyorsun? Madem uydurukçuluk seni bahtiyar ediyor, o zaman isteyen herkes kendine bir maksat hikayesi uydurup ona inansın, seninkinden farkı ne? 

Gerçeklik zaten yeterince ilginç. Yarın ne keşfedeceğin belli değil. Kendimizi anlamlandırmak için yoktan var eden büyücü tanrılara, cinlere, şeytanlara, meleklere, üfürükçülere, yıldız kümelerine falan ihtiyacımız yok. Dine siyasete spora tarafsız bakıp onların sana yükledikleri görevleri yerine getirmeye çalışan ahmak bir robot olduğunu gördüğün zaman keşke bokta büyüyen bir ot olsaydım diyeceksin. 

Üfürükçü müfürükçü ne alaka boş laf sarf etmek için yer arıyorsun. 

senin ottan bir farkın olmadığını kendi düşüncelerin ve bilimin söylüyor ben değil. Kibrini yenmek için hiç bana saldırma. 

Bilinçsiz ve kudretsiz bir var oluş senin bok olduğunu gösterir. Martaval okuyarak üste çıkma çabası içine girme boşuna.

İşin içinde tanrı olunca bir anlam kazanıyor bilim, evrim v.s. 

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, rahip yazdı:

İşin içinde tanrı olunca bir anlam kazanıyor bilim, evrim v.s. 

Bir şeyin anlam kazanması da tanrı ile bağlantılı değildir. Anlamı sen verirsin ona. Tanrı değil. 

tarihinde pica pica tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, pica pica yazdı:

İnançta-İnançsızlıkta kanıt olmaz. Kanıt olan yerde ise inanç-inançsızlık olmaz. Bilmek ve inanmak farklı şeylerdir. Bilmek kanıt gerektirirken inanmak kanıt gerektirmez. Son olarak şunu kafanıza artık kazıyın. 

EVRİME İNANILMAZ. EVRİM BİLİNİR.

Bir şeyin anlam kazanması da tanrı ile bağlantılı değildir. Anlamı sen verirsin ona. Tanrı değil. 

Yahu dostum anlamıyorum sizi gerçekten okuduğunuzu anlamıyor musunuz. Ben evrime inanılır mı dedim nerden uyduruyorsunuz anlam veremiyorum. 

Benim yazdığım ile senin verdiğin cevap ne alaka yanlış kişiyi mi alıntıladın.?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, rahip yazdı:

Yahu dostum anlamıyorum sizi gerçekten okuduğunuzu anlamıyor musunuz. Ben evrime inanılır mı dedim nerden uyduruyorsunuz anlam veremiyorum. 

Benim yazdığım ile senin verdiğin cevap ne alaka yanlış kişiyi mi alıntıladın.?

Ehh, gecenin 4 buçuğu. Bırak da azıcık kafamız gitsin. :D Orasını görmezden gelebilirsin. Son anda fark ettim zaten bende, o yüzden son cümleyi referans alabilirsin. Silebilirsem sileceğim şimdi. 

Not: Hallettim. 

tarihinde pica pica tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, pica pica yazdı:

Ehh, gecenin 4 buçuğu. Bırak da azıcık kafamız gitsin. :D Orasını görmezden gelebilirsin. Son anda fark ettim zaten bende, o yüzden son cümleyi referans alabilirsin. Silebilirsem sileceğim şimdi. 

11 dakika önce, pica pica yazdı:

Buna bir şey diyemem kısmen katılıyorum. Evet anlamı biz veriyoruz tanrıya herkesin beynindeki tanrı kendi alemini yansıtır. 

İşte burada ateistler ve nonteistler kendi alemindeki tanrıyı eleştiriyor bir bakıma. Yani kısaca kendi pisliklerini tanrıya yüklüyorlar sonrada bu tanrıyı eleştiriyorlar. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...