Jump to content

Evren ve madde ezeli olabilir mi?

Recommended Posts

On 19.07.2021 at 22:13, deadanddark yazdı:

Rahip ne haber. Beni özledin mi?

Nasil geciyor hayat manastirda.

Bak simdi hakaret etmeden güzel güzel konusalim.

Simdi ben senin sinavinin bir parcasiyim. Hepimiz birbirimizin ahireti icin düzenlenen sinavin malzemesiyiz, böyle oldugunu biliyorsun. Bi yüzden bana hakaret etme. Beni tanri görevlendirdi.

Simdi sana bir soru , tanri insan kiliginda gelse ve sana dese ben tanriyim , seni ben yarattim. Dizlerinin üzerine cök ve benim toplari agzina al em, sonrada sakiz gibi cigne.

Sen bu durumda ne yaparsin.

sie gözüm görmesin, sende algı olarak böylesin ne yapalım mallık görevi ile iştigal olmak kolay olmazsak gerek. 

On 19.07.2021 at 21:27, AteistBakish yazdı:

Ben bunları anlatarak eşeğin zikini gösterdim canım

Allah ve Melekler seninle olsun

Aferin sana kafan onu göstermeye yarar zaten. 

Tanrıyı sorgularken onu kim yarattı diye sorarsınız ama konu madde, bing bang falan olunca nedense sorgulama işi bir an kesiliyor. 

Buda gösteriyor ki bilinçli bir çarpıtma içindesiniz. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, rahip yazdı:

sie gözüm görmesin, sende algı olarak böylesin ne yapalım mallık görevi ile iştigal olmak kolay olmazsak gerek. 

Tanrıyı sorgularken onu kim yarattı diye sorarsınız ama konu madde, bing bang falan olunca nedense sorgulama işi bir an kesiliyor. 

Tanrıyı kim yarattı sorusunu keyiften soruyoruz zaten. Birileri tanrı da tanrı tanrı da tanrı diye önümüze getirdikleri için olabilir mi? Eğer tanrıdan bahseden olmasa tanrıyı reddeden de olmaz. Bu yüzden evrenin yine sebebini sorardık ama sebebi olması için bir gerekçe bulamadığımız için maddeyi yeterli sebep kabul ederdik. Aynı sorun sizde de var. Big bang veya maddeye sebep ararken tanrıya neden alamıyorsunuz? Eğer tanrıya sebep aramak zorunlu değilse enerji ve maddeye neden arıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, rahip yazdı:

İnanç ciddi şekilde akıl hastalığı olan bir şey

BU forumda eskiden beri bunu savunuyorum.

İnanç motoru çalışıyorsa birisinin kafasında (Teist, Uzaya inanan, Deist, Panteist, Agnostik vs ne varsa) artık mantıkla bağını koparıyor.

Bak,

Sana dininde renk seçimi fikir seçimi saçmalıkları öğretmişler.

Ben buradaki diğer Ateistlere benzemem.

Ben Güçlü Ateistim

Benim inandığım bir şey yoktur, ya bilirim, ya bilmem.

Filmlerden örnek verecek olursak

Ben bir normal insanlar kampını savunuyorum.

Dünyayı zombiler sarmış, %95 herkes zombilere dönüşmüş.

Vaaag, aaa, hırrr sesler çıkarıyorsunuz. Zombiler olarak çıkardığınız bu sesler Tanrı, Din, İnanç işte.

Bunları sen iletişim amaçlı cümleler kabul edebilirsin.

Onlar gerçekte zombi hırlaması.

İyileşemeden öleceksin.

Bak cümle sarfedebilecek yaşa gelmişsin, bir sürü kaynak olmasına rağmen ne içinde bulunduğun evreni 3 boyutlu tasfir etmişsin kafanda, ne zamanı anlamışsın, ne maddeyi, ne enerjiyi.

Allahu Ekber deyip Arabistan'a doğru dönüp yere eğilmeyi savunuyorsun.

Ben de sana diyorum ki

Yeter artık Allahu Ekber deyip Arabistan'a doğru dönmek.

Samba! diyelim Brezilyaya doğru yere eğilelim.

Daha eğlenceli olmaz mı?

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, rahip yazdı:

Sssssstt! Rahip orada misin?

Sana bir müjdem var. Bir sabah donun kicina yapismis olarak uyanirsan eger anla, sen tanrinin en sevdigi kullarindan oldun. O sabah cok yakin sana.

Mallik falan deme , tanrinin seni sinamasi mallik göstergesi degildir. Bugün seni benimle sinar, yarin cölde kutup ayisiyla, diger gün kutupta azgin erkek bir esekle.

Sen sabret, inancindan ödün verme. Tanri seni 10. Boyutta kucagina alip sallayacak. 11. boyutta senin icin cok güzel planlari varmis. Bana böyle bildirdi. Haberin olsun.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, AteistBakish yazdı:

İnanç ciddi şekilde akıl hastalığı olan bir şey

BU forumda eskiden beri bunu savunuyorum.

İnanç motoru çalışıyorsa birisinin kafasında (Teist, Uzaya inanan, Deist, Panteist, Agnostik vs ne varsa) artık mantıkla bağını koparıyor.

Bak,

Sana dininde renk seçimi fikir seçimi saçmalıkları öğretmişler.

Ben buradaki diğer Ateistlere benzemem.

Ben Güçlü Ateistim

Benim inandığım bir şey yoktur, ya bilirim, ya bilmem.

Filmlerden örnek verecek olursak

Ben bir normal insanlar kampını savunuyorum.

Dünyayı zombiler sarmış, %95 herkes zombilere dönüşmüş.

Vaaag, aaa, hırrr sesler çıkarıyorsunuz. Zombiler olarak çıkardığınız bu sesler Tanrı, Din, İnanç işte.

Bunları sen iletişim amaçlı cümleler kabul edebilirsin.

Onlar gerçekte zombi hırlaması.

İyileşemeden öleceksin.

Bak cümle sarfedebilecek yaşa gelmişsin, bir sürü kaynak olmasına rağmen ne içinde bulunduğun evreni 3 boyutlu tasfir etmişsin kafanda, ne zamanı anlamışsın, ne maddeyi, ne enerjiyi.

Allahu Ekber deyip Arabistan'a doğru dönüp yere eğilmeyi savunuyorsun.

Ben de sana diyorum ki

Yeter artık Allahu Ekber deyip Arabistan'a doğru dönmek.

Samba! diyelim Brezilyaya doğru yere eğilelim.

Daha eğlenceli olmaz mı?

Sen Angola'ya doğru dün sen bildiğimiz ateistlerden değilsin çünkü. Neyin farklı aynı algılamamaya sahipsiniz. Ortak noktanız aynı diğerleri farklı olsa ne değişecek. 

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrıyı kim yarattı sorusunu keyiften soruyoruz zaten. Birileri tanrı da tanrı tanrı da tanrı diye önümüze getirdikleri için olabilir mi? Eğer tanrıdan bahseden olmasa tanrıyı reddeden de olmaz. Bu yüzden evrenin yine sebebini sorardık ama sebebi olması için bir gerekçe bulamadığımız için maddeyi yeterli sebep kabul ederdik. Aynı sorun sizde de var. Big bang veya maddeye sebep ararken tanrıya neden alamıyorsunuz? Eğer tanrıya sebep aramak zorunlu değilse enerji ve maddeye neden arıyorsunuz?

Sebebin sebebi olmaz. Kafası karışık ateist kardeşim. Siz maddeye tapın bizde yaratıcıya.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, deadanddark yazdı:

Sssssstt! Rahip orada misin?

Sana bir müjdem var. Bir sabah donun kicina yapismis olarak uyanirsan eger anla, sen tanrinin en sevdigi kullarindan oldun. O sabah cok yakin sana.

Mallik falan deme , tanrinin seni sinamasi mallik göstergesi degildir. Bugün seni benimle sinar, yarin cölde kutup ayisiyla, diger gün kutupta azgin erkek bir esekle.

Sen sabret, inancindan ödün verme. Tanri seni 10. Boyutta kucagina alip sallayacak. 11. boyutta senin icin cok güzel planlari varmis. Bana böyle bildirdi. Haberin olsun.

La sen kaç yaşındasın 15 mi öyleyse tam kucağa oturma yaşına gelmişsin. Aklın fikrin kucakta eşeğin sikinde. Mal diyorum boşuna demiyorum. Bu yaşta bırak buralara takılmayı git sahile kovanı falan al kale yap götüne kum sok be bileyim farklı şeyler dene. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, rahip yazdı:

La sen kaç yaşındasın 15 mi öyleyse tam kucağa oturma yaşına gelmişsin. Aklın fikrin kucakta eşeğin sikinde. Mal diyorum boşuna demiyorum. Bu yaşta bırak buralara takılmayı git sahile kovanı falan al kale yap götüne kum sok be bileyim farklı şeyler dene. 

Benim aklima daha heyecan verici birsey geldi.

Hacca gidip seytan falan taslayayim.

Gek beraber gidelim sen seytan ol , ben taslayayim.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Iste sebepsizin sebebi olmaz dediğimiz gibi. Maddeye tapmak diye bir şey yok ama velev ki olsa bile hayaldeki puttan daha faydalı olduğu kesin.

Ne boş tantanalar bunlar, ne hikmetsiz laflar....

Sen mutluğunu resmini çizebilir misin abidin? Çizemezsin tabiiii... Ama kolayca bir çember çizebilirsin ki, tarih boyunca çizilmiş çemberlerin haddi ve hesabı yoktur. 

Şimdi abidin, mutluluğun resmini çizemesen de, bir çemberin başlangıcının, sonun neresi olduğunu, bu çember üzerinde yürüsen kaç adım atabileceğini bize söyleyebilirsin herhalde?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, anibal yazdı:

Ne boş tantanalar bunlar, ne hikmetsiz laflar....

Sen mutluğunu resmini çizebilir misin abidin? Çizemezsin tabiiii... Ama kolayca bir çember çizebilirsin ki, tarih boyunca çizilmiş çemberlerin haddi ve hesabı yoktur. 

Şimdi abidin, mutluluğun resmini çizemesen de, bir çemberin başlangıcının, sonun neresi olduğunu, bu çember üzerinde yürüsen kaç adım atabileceğini bize söyleyebilirsin herhalde?

Kafan mı güzel tanrı hayaldir diyorum yine boş laf diyorsun ne diyeceğim anlamadim ki hacı:dd

Sitelerde Paylaş

17 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Iste sebepsizin sebebi olmaz dediğimiz gibi. Maddeye tapmak diye bir şey yok ama velev ki olsa bile hayaldeki puttan daha faydalı olduğu kesin.

Sebebin sebebi olmuyorsa madde sebep olamaz ve her aklı başında insan asıl sebep ilk sebebin bilinçli ve kudretli bir varlık olması gerektiğini bilir.

Alıntı

Ne çemberi? Feleğin çemberi mi?

Sana subliminal mesaj vererek zeki olduğunu göstermeye çalışmış ?

tarihinde rahip tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, rahip yazdı:

Sebebin sebebi olmuyorsa madde sebep olamaz ve her aklı başında insan asıl sebep ilk sebebin bilinçli ve kudretli bir varlık olması gerektiğini bilir.

Sana subliminal mesaj vererek zeki olduğunu göstermeye çalışmış ?

Sebep diye bir şey yoksa maddenin sebebi yoktur diyorum kısaca. Neden aramaktan bıkmadık mi artık diyorum kısaca. Bilinç dediğimiz şeyi uydurup her şeye yükleyelim bakalım öyle olsun. Doğayı kendi zihinimizdeki paradigma ile açıklamaktan ne zaman vazgeçeceğiz bilmiyorum. Dinler insanlara sen" sen boyle değerlisin sen erkeksin kılsın yünsün  tüysün" dediği için her şeyi kendi beklediğimiz gibi olmalı diyoruz. İlginç bir kibir.

Sitelerde Paylaş
On 20.07.2021 at 12:19, akılsızşuursuzatom said:

Emin misiniz mekanı olan bir şey ezeli olabilir mi?

Mekan, olan şeyden bağımsız bişey değildir, geri zekalı....  Bir şey mekanıyla birlikte var olur. 

Velakin, madde ezeli değildir. Madde kek gibidir,  bir takım şeylerin yeni bir formundan ibarettir. VE kekin çürüyüp yok olup gitmesi gibi, yok olup, yani tekrar o bileşenlerine ayrılarak yok olabilmesi, yok iken varda olabilmesi, tabi o bileşenler ile gene, mümkündür, hatta beklenen bir durumdur. 

Basitçe etrafımızdaki her madde zaten bir bir gün yok olacak, temel bileşenlerine ayrılacak, entropi denen dallama böyle söylüyor, onun yalancısıyım.

Entropi ile ne alaka diyecek ve görece haklı olacak olanlar için ekleyeyim. Şu kara enerji denen şey varya, o entropi ile yayılacak, koca evreni dümdüz, temel parçacıklardan oluşan haline getirecek, öyle görünüyor şu anda.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Mekan, olan şeyden bağımsız bişey değildir, geri zekalı....  Bir şey mekanıyla birlikte var olur. 

Velakin, madde ezeli değildir. Madde kek gibidir,  bir takım şeylerin yeni bir formundan ibarettir. VE kekin çürüyüp yok olup gitmesi gibi, yok olup, yani tekrar o bileşenlerine ayrılarak yok olabilmesi, yok iken varda olabilmesi, tabi o bileşenler ile gene, mümkündür, hatta beklenen bir durumdur. 

Basitçe etrafımızdaki her madde zaten bir bir gün yok olacak, temel bileşenlerine ayrılacak, entropi denen dallama böyle söylüyor, onun yalancısıyım.

Entropi ile ne alaka diyecek ve görece haklı olacak olanlar için ekleyeyim. Şu kara enerji denen şey varya, o entropi ile yayılacak, koca evreni dümdüz, temel parçacıklardan oluşan haline getirecek, öyle görünüyor şu anda.

Geçenlerde de sormuştum. Ahlakı evrimsel olarak aciklamaya çalıştınız ama soru şuydu; bizler ateist olarak bireysel ahlaka sahibiz her ne kadar toplumda yaşasakta birisi eğer x eylemini yaparsa onu Ahlakı açıdan suçlayamayız. Suçlarsak neye göre iyi neye göre kötü diye sorarlar bize. Ve bizimde nesnel dayanağımız olmadığı için. Nasıl bu iyidir kötüdür diyeceğiz size göre? Bir şeyin kötü olması birisine zarar vermekte şayet, zarar vermek neden kötüdür? Zarar vermek hayatta kalmasını engeller toplumu bitirir vs. Desek toplumun zarar görüp bitmesi neden kötüdür? Canlılık hayatta kalmak ve üremek ister desek canlılığın hayatta kalması neden iyidir veya yok olması neden kötüdür? Hatta doğada insanın olmamasının kötü olmasının nesnel Ahlakı ilke olarak bir dayanağı yokken biz kimi neye göre hangi referansla suçlayacağiz?

Sitelerde Paylaş

doğada iyi ya da kötü diye bir şey yoktur.

toplum yararını gözeterek biz iyi ya da kötüyü tanımlamışız.

yaşatmak iyi, öldürmek kötüdür.

bu tanımlamalar insan merkezlidir.

yaşatmak iyi deriz çünkü kendimizi de bu şekilde güvence altına almış oluruz.

doğayı korumalıyız çünkü varlığımızın devamı doğanın korunmasına bağlıdır.

kanunlar/kurallar ortak kabullere dayalıdır.

tabii bireyci ve toplumcu ahlak anlayışları vardır.

batı'da bireyci, doğu'da toplumcu ahlak anlayışı baskındır.

toplum için birey feda edilir, hatta birey belli bir motivasyonla kendini feda eder.

sonuç itibariyle "iyi"yi de "kötü"yü de belirleyen insandır.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

Geçenlerde de sormuştum. Ahlakı evrimsel olarak aciklamaya çalıştınız ama soru şuydu; bizler ateist olarak bireysel ahlaka sahibiz her ne kadar toplumda yaşasakta birisi eğer x eylemini yaparsa onu Ahlakı açıdan suçlayamayız. Suçlarsak neye göre iyi neye göre kötü diye sorarlar bize. Ve bizimde nesnel dayanağımız olmadığı için. Nasıl bu iyidir kötüdür diyeceğiz size göre? Bir şeyin kötü olması birisine zarar vermekte şayet, zarar vermek neden kötüdür? Zarar vermek hayatta kalmasını engeller toplumu bitirir vs. Desek toplumun zarar görüp bitmesi neden kötüdür? Canlılık hayatta kalmak ve üremek ister desek canlılığın hayatta kalması neden iyidir veya yok olması neden kötüdür? Hatta doğada insanın olmamasının kötü olmasının nesnel Ahlakı ilke olarak bir dayanağı yokken biz kimi neye göre hangi referansla suçlayacağiz?

Baydınız iyice... 

Sen sürü hayvanısın, anladın mı? Sürü hayvanı demek, evrimi sürü olarak gelişen, bireysel gelişmeyen canlılar demektir. Bireysel varyasyonlar, sürünün toplamına hizmet eder, sadece bireye değil. 

İşte bizde, bir sürü canlısı olarak, sürüyü ayakta tutmak üzere, empati, ahlak falan gibi şeyleri geliştirmişiz, hepsi bu.

Çirkin, kötü dediğin şeyler, sana o evrimle aktarılan içgüdülerden ibaret. Bu taaaa daha konuşmayı bilmeyen bebeklerde bile gözlenen, evrimsel bir durum.

Ama sen beyinsiz, sen madde de falan şuur aramaya çıkan dingil, bunu kaç defadır anlamadın gitti tabi.

Canlının hayatta kalması iyidir, yok yok kötüdür gibi laflar, senin osuruktan teyyarelerin. Eğer evrimsel olarak gelişen sindirim sistemin olmasa, bu osuruktan teyyareleri zortlayamazdın. İşte aynen öyle, senin sürünü toplamı için faydalı (iyi değil, güzel değil, fay-da-lı) olan şeyler için, içgüdüsel bir ahlak, bir vicdan mekanizması geliştirmişsin evrimsel olarak. Ve bu mekanizmayı doğal olarak önüne çıkan herşeye yansıtmak istiyorsun, o yüzden de böyle abes, aman bu neden iyi, yok bu neden kötü gibi teraneler uyduruyorsun onlara.

Dinler zaten bu noktada, iyi ve kötü, ahlak gibi teraneler ile birlikte ortaya çıkar. Dinlerin sağ kalma sebebi, insanlardaki o vicdanı köreltip, yok edip, insanları vicdansız hale getirerek, bir şeyleri iyi veya kötü diye damgalayabilmek, böyle birilerinin parsayı toplamasını sağlamaktır. Amanda evlatlığın karısını alıp becermek iyidir, neden, zira allah öyle diyor, allah iyi şeyler söyler. Peki vicdan? Acaba o gün insanlar vicdanında neler hissetti ve vicdanlarına ters düşen hangi pislikleri ama tanrı iyi diyor diye kabul etti, hiç düşündün mü?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...