Jump to content

Tanrı Neye Yanıt Veriyor?

Recommended Posts

Tüm inançlarda ortak bir nokta var.

İnançların Tanrılarını, Allahlarını kimse göremiyor.

Yani insanların duyuları Tanrıyı Allahı algılamak için çok zayıfmış.

Peki duyudan başka pek çok aracı insanın.

Mesela tarayıcı ses veya elektrik sinyalleri var. 

Gelişmiş lensler var.

Manyetik etkileşimle algılama var.

Bunlardan biri tarafından algılanmış bir Tanrı veya Melek olmuş mu?

Formüller var, matematik var, mantık ilkeleri var.

Bunlardan herhangi birisine yanıt veriyor mu Allah?

Ya da yanıt verdiği hiç olmuş mu?

İnananlardan birisi eldeki tespit ve sonuçları yazarsa sevinirim.

Şimdide teşekkürler...

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, AteistBakish yazdı:

Gelişmiş lensler var.

Şimdide teşekkürler...

Gelecekte belki de sanal bir dünyada yaşadığını ve bütün yaşadıklarının aslında kafanın içinde gerçekleştiğini öğrenebilirsin. 

Seni yaratanı seni donatanı aşarak lensle ve tarayıcı ile görmeyi ve görebilmeyi düşünmek tam bir akıl karı. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, rahip yazdı:

Gelecekte belki de sanal bir dünyada yaşadığını ve bütün yaşadıklarının aslında kafanın içinde gerçekleştiğini öğrenebilirsin. 

Seni yaratanı seni donatanı aşarak lensle ve tarayıcı ile görmeyi ve görebilmeyi düşünmek tam bir akıl karı. 

Sen Allahı gördün mü duydun mu veya algıladın mı?

Yoksa bütün kesinliğin mağarada onla konuşan adamlara, dağa onu görmeye çıkanlara, kendisine meleklerle mesaj taşınanlara mı dayanıyor?

Mağarada melek gördüm benle konuştu diyenleri ciddiye alıyorsun da beni mi küçümsüyorsun nan?

:) 

Sitelerde Paylaş

Bir yaratıcı olmaksızın içinde bulunduğumuz yaşam çok gereksiz bir hal alıyor. Bu bile bir yaratıcının var olduğunun göstergesi benim için. Etrafıma baktığımda olağan üstü uyum, denge, düzen hepsi beni bir yaratıcıya götürüyor. 

İnsanın yapısını ve yaşamını inceleyince kesinlikle bir amaç için yaratıldığı aşikar oluyor. 

Yani bunlara benzer bir çok örnek beni bir yaratıcının varlığına götürüyor. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, rahip yazdı:

Bir yaratıcı olmaksızın içinde bulunduğumuz yaşam çok gereksiz bir hal alıyor. Bu bile bir yaratıcının var olduğunun göstergesi benim için. Etrafıma baktığımda olağan üstü uyum, denge, düzen hepsi beni bir yaratıcıya götürüyor. 

İnsanın yapısını ve yaşamını inceleyince kesinlikle bir amaç için yaratıldığı aşikar oluyor. 

Muhteşem bir tespit

Haydi ya Allah

BU sözlerin benim için bir cevap değil.

Sonuçta neye inandığından çok inancın için ne yaptığın önemli.

Anlamadığın Arapça şiirleri tekrarlamak, eğilip kalkmak, açlık çekmek, tavan yüksekliği 7-8 metre olan yerlere gidip talimat dinlemek vs vs

Bunlar felsefi çıkarımlar ve düzen keşfi hareketleri değil.

Yaratıcının varlığı ile 10 rekatlık namaz arasındaki bağlantı nedir?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Muhteşem bir tespit

Haydi ya Allah

BU sözlerin benim için bir cevap değil.

Sonuçta neye inandığından çok inancın için ne yaptığın önemli.

Anlamadığın Arapça şiirleri tekrarlamak, eğilip kalkmak, açlık çekmek, tavan yüksekliği 7-8 metre olan yerlere gidip talimat dinlemek vs vs

Bunlar felsefi çıkarımlar ve düzen keşfi hareketleri değil.

Yaratıcının varlığı ile 10 rekatlık namaz arasındaki bağlantı nedir?

Bunların hepsi bir birine bağlantılı şeyler sen bu bağlantıları görmezden gelirsen sana saçma gelir. Ayrıca arapça şiir falan okumuyoruz anlamlarını bildiğimiz sözleri kullanıyoruz. 

Bunlar fizik dışı ruhani olaylardır. Materyalist beyinle bunlar algılanamaz. Tanrı, sınav, cennet ve cehennem bunların hepsi birleştiğinde bazı şeyler anlam kazanıyor.

Birisini devre dışı bıraktığımız an bütün bağlantı gidiyor ve anlamı kalmıyor. 

İşte sizdeki sorunda bu siz bağlantıları hesaplamadan yaptıklarımızın saçma olduğunu dile getiriyorsunuz. Yani tanrıyı denklemin içinden çıkar her şey saçma oluyor.

Sizde tanrıyı denklemden çıkarmışsınız ve anlamsız olduğunu iddia ediyorsunuz. Bu kafayla tabi anlamsız olacak. Bende tanrıyı denklemden çıkarsam her şey saçma gelirdi bana. İşte aramızdaki farkta bu siz saçma ve tesadüflerden oluşan bir yaşamı benimsiyor, biz ise bir yaratıcıya inandığımız için daha anlışılabilir ve anlamlı bir yaşam sürüyoruz diyeyim. 

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, rahip yazdı:

Bunların hepsi bir birine bağlantılı şeyler sen bu bağlantıları görmezden gelirsen sana saçma gelir. Ayrıca arapça şiir falan okumuyoruz anlamlarını bildiğimiz sözleri kullanıyoruz. 

Bunlar fizik dışı ruhani olaylardır. Materyalist beyinle bunlar algılanamaz. Tanrı, sınav, cennet ve cehennem bunların hepsi birleştiğinde bazı şeyler anlam kazanıyor.

Birisini devre dışı bıraktığımız an bütün bağlantı gidiyor ve anlamı kalmıyor. 

İşte sizdeki sorunda bu siz bağlantıları hesaplamadan yaptıklarımızın saçma olduğunu dile getiriyorsunuz. Yani tanrıyı denklemin içinden çıkar her şey saçma oluyor.

Sizde tanrıyı denklemden çıkarmışsınız ve anlamsız olduğunu iddia ediyorsunuz. Bu kafayla tabi anlamsız olacak. Bende tanrıyı denklemden çıkarsam her şey saçma gelirdi bana. İşte aramızdaki farkta bu siz saçma ve tesadüflerden oluşan bir yaşamı benimsiyor, biz ise bir yaratıcıya inandığımız için daha anlışılabilir ve anlamlı bir yaşam sürüyoruz diyeyim. 

Fiziğin ötesi ve dışı hiç bir şey yoktur.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, AteistBakish yazdı:

Gelişmiş lensler var.

Şimdide teşekkürler...

Tanrının/tanrıların bir şeye yanıt verdiği yok ancak onun/onların adına konuşanların ve uyduranların sayısı çok. Çünkü inanmak istiyorlar. Sebeplerden bir tanesi şu: Dünyada hergün yaşanan vahşeti ve adaletsizliği kabullenmekte zorlanıyorlar. Bunların hesaba çekileceği bir mekanın olmasını arzuluyorlar. Bir diğer sebep ise ekonomik sebeplerden ötürü ha bire dua ederek, yalvararak, taparak kendisine bir şekilde yardım edileceğini ve yediği nanelerin affolacağını umuyor. Ha birde şu hurileri becerme işe vardı galiba.

Hasılı umut dünyası işte...:D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, kavak said:

Tanrının/tanrıların bir şeye yanıt verdiği yok ancak onun/onların adına konuşanların ve uyduranların sayısı çok. Çünkü inanmak istiyorlar. Sebeplerden bir tanesi şu: Dünyada hergün yaşanan vahşeti ve adaletsizliği kabullenmekte zorlanıyorlar. Bunların hesaba çekileceği bir mekanın olmasını arzuluyorlar. Bir diğer sebep ise ekonomik sebeplerden ötürü ha bire dua ederek, yalvararak, taparak kendisine bir şekilde yardım edileceğini ve yediği nanelerin affolacağını umuyor. Ha birde şu hurileri becerme işe vardı galiba.

Hasılı umut dünyası işte...:D

Pek alakası yok kavak. Aslen, dünyada hiç bir baltaya sap olamamış körtaj yapıp 115 ararınkçı tiplerin, kendilerini bir halt olarak görebilmelerini sağlıyor. 

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, anibal yazdı:

Pek alakası yok kavak. Aslen, dünyada hiç bir baltaya sap olamamış körtaj yapıp 115 ararınkçı tiplerin, kendilerini bir halt olarak görebilmelerini sağlıyor. 

Tamam işte. Umut dünyası yani. Hergün ezik dolaşacaklarına tüm sorumluluğu hayali bir tanrıya havale ederek, aradan sıyrılmaya çalışıyorlar. Tabii bunlar sayesinde üçkağıtçı hacıların, hocaların, şıhların, cübbelilerin sayısı da bir hayli kabarık. Bu sahtekărlar da onlar sayesinde bu dünyada küplerini bir güzel dolduruyorlar.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, rahip said:

Yani diyorsun ki, ben bir aletten mesela kazma, makas, çekiç gibi başka bir şey değilim. Sana göre, yaratanının amacına ulaşmak için yaptığı herhangi bir aletten farkın yok. Yani bir makastan öteye bir fonksiyonunun olmadığını kabul etmiş oluyorsun. Peki bunda nasıl bir gereklilik görüyorsun?

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, AteistBakish yazdı:

Sen Allahı gördün mü duydun mu veya algıladın mı?

Yoksa bütün kesinliğin mağarada onla konuşan adamlara, dağa onu görmeye çıkanlara, kendisine meleklerle mesaj taşınanlara mı dayanıyor?

Mağarada melek gördüm benle konuştu diyenleri ciddiye alıyorsun da beni mi küçümsüyorsun nan?

:) 

Panteistlerin tanrısı(doğa)   görünebiliyor ve algılanabiliyor.

Materyalistler maddeye tanrı demese bile  maddeye verdikleri özelliklerden bazıları ALLAH' ın özellikleri ile aynı.?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, husnu yazdı:

Panteistlerin tanrısı(doğa)   görünebiliyor ve algılanabiliyor.

Materyalistler maddeye tanrı demese bile  maddeye verdikleri özelliklerden bazıları ALLAH' ın özellikleri ile aynı.?

Panteist diye bir şey yoktur.

Bilgi korkağı vardır.

Kimse kendine korkak demeyi sevmez değil mi?

İşte bu yüzden gerçekten korkanlar kendilerine değişik isimler takar.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, AteistBakish yazdı:

Panteist diye bir şey yoktur.

Bilgi korkağı vardır.

Kimse kendine korkak demeyi sevmez değil mi?

İşte bu yüzden gerçekten korkanlar kendilerine değişik isimler takar.

Ateist diye birşey yoktur.

Çünkü sadece tanrının ismini ve özelliklerini değiştirirler.

Bilgi korkağı değilim.

Varsa paylaşacağın bir  bilgi gönderiver.?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, husnu yazdı:

Ateist diye birşey yoktur.

Çünkü sadece tanrının ismini ve özelliklerini değiştirirler.

Bilgi korkağı değilim.

Varsa paylaşacağın bir  bilgi gönderiver.?

Ne demeye çalışıyorsun? Ateist kişi yaratıcının ve dinlerin, cinlerin vs. varlığına inanmaz. İster kalıba sok ister sokma, "diye bir şey yoktur." nedir? :D

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Nsjdeep yazdı:

Ne demeye çalışıyorsun? Ateist kişi yaratıcının ve dinlerin, cinlerin vs. varlığına inanmaz. İster kalıba sok ister sokma, "diye bir şey yoktur." nedir? :D

Ateistler de dinleri  tanrıları  "Yok öyle tanımlayamazsın, benim istediğim şekilde tanrıyı tanımlayacaksın.?" diye  kalıba sokuyorlar.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, husnu yazdı:

Ateistler de dinleri  tanrıları  "Yok öyle tanımlayamazsın, benim istediğim şekilde tanrıyı tanımlayacaksın.?" diye  kalıba sokuyorlar.

Hangi ateist bir yaratıcının varlığını kabul etmiş, edecekte öyle demiş? :D?

Bir şeyin olması lazım ki adam onu tanımlayabilsin. Fakat ateist bir yaratıcının varlığına inanmaz, yani yaratıcının varolmadığını söylerler ve bu yüzden özellikleri tanımlanamaz.

Umarım anlatabilmişimdir. Yazdığınız cümleyi diyen kişi ya ateist değildir, ya da dalga geçiyordur.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Nsjdeep yazdı:

Hangi ateist bir yaratıcının varlığını kabul etmiş, edecekte öyle demiş? :D?

Bir şeyin olması lazım ki adam onu tanımlayabilsin. Fakat ateist bir yaratıcının varlığına inanmaz, yani yaratıcının varolmadığını söylerler ve bu yüzden özellikleri tanımlanamaz.

Umarım anlatabilmişimdir. Yazdığınız cümleyi diyen kişi ya ateist değildir, ya da dalga geçiyordur.

Konuyu açan  şahısın bildiği tanrılar  sadece ALLAH, YEHOVA, ıvır zıvır.

Başka dinlerde "Tanrı var mı, yok mu?" , "Varsa nasıl tanımlıyorlar?"  umurunda değil.

Eski iletilerinden biliyorum onu. :)

Bir şeyin varolmadığını söyleyebilmek için nasıl tanımladıklarına bakacaksın.

Panteizmin tanrısı mesela doğa.

Doğa gözlemlemlenebilir ölçülebilir birşey.

Taoizmin tanrısı Tao   doğanın uyduğu yasalar  demek.

Budizm ise doğum yaşam ölüm döngüsüne tanrı demişler.

Bilmediğim bir sürü din var.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, husnu yazdı:

Bunu söyleyen/iddia eden muhtemelen ateist görünümünde olan ve çok bilmişlik taslayan dindarın tekidir. Durum aslında bambaşka; bilhassa dindarlar şu menem sözde tanrılara yamamadıkları özellik/sıfat kalmadı. Akıllarına esen her sıfatı ona havale etmelerine rağmen, durum ortada. Ne gelen var ne giden.

Sitelerde Paylaş

Ateizm dışarıdan simule edilemeyen bir bilinç seviyesidir.

Bununla birlikte Ateistler bütün saçmalıklarla kirlenmiş bilinçleri bilir ve anlar.

Bir Ateist, Panteist nedir, ne düşünür, ne tür düşünce hataları yapar bilir. Teist'İ de bilir.

Ama Ateist olmayan hiç kimse Ateist nedir bilemez.

Yaptığınız bütün simulasyonlar Teist yobazların "madem Allah yok limonu kim yarattı" demesine benziyor.

Gerçekten Agnostiğinden Deistine Panteistine hepsinin Ateizm simulasyonu gülünç oluyor.

Bakın Non-Teistler, şu andaki bilinç seviyeniz hala hastalıklı.

Bu durumdan kurtuluş için Ateist bir mentor, rehber edinin.

Çabuk çıkarsınız.

Doğru düşünemiyorsunuz 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...