Jump to content

Başınıza gelen her musibet kendi yaptıklarınız nedeniyle midir?

Recommended Posts

• İleti 237
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

8 minutes ago, Averroes said:

Madem konu "ahlak" buyurun o halde! Bir ateiste gore;

Ahlak nedir?

Ahlagin kaynagi nedir?

Dogustan birseyler getiriyor muyuz? 

Sanırım içine turşu kurulan bidona ahlak deniyor. Öyle değil mi yoksa? 

Yani, sormaktansa, cevap versen önce, daha anlaşılır olmaz mı? 

Neyse, madem sordun, cevpa verelim.

Ahlak nedir? Mesela, karıları toplayıp pazarda satarak am ticareti yapmaktan başlayalım.

cariye_ticareti | gerçek islam aslında ne?

Şimdi, asıl soru şu, ahlak nedir, ne değildir sorusunu, amsatanlardan, amsatan sevicilerden falan mı öğreneceğiz?

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Averroes yazdı:

Soruya soruyla mi karsilik veriliyor sizin köyde guzel insan?

Yoksa cevabini bilmiyor musunuz?

Allahın yarattıklarına eziyet etmesini kötülük, zulüm, zalimlik, merhametsizlik olarak görmeyen, dahası bunu eleştiren zalimdir diyen, bazı kavramların içine eden bir anlayış söz konusu. Ayrıca düşün. Sen dersin ki allah öldürmeye karşıdır, ben öldürmeye karşıyım. Ama sizleri öldüreceğim, öldürülmekten kaçamazsınız diyen, yaşama içgüdüsü olan, ölümden korkan varlıklara ölüm süreci ve psikolojisini yaşatan, ölmeyi dayatan allahın da savunuculuğunu yaparsın, ölümlü varlıkların var edilişinde bir sorun görmezsin. Yine kibirlenmeye karşıyım der müslüman, ama siz bana muhtaçsınız, acizsiniz diyen, yalvarıp, yakartmak, boyun eğdirmek için muhtaç eden, aciz bırakan, birde şükür bekleyen kibirli el- kebirin, allahın savunuculuğunu yapar. Kibirlenmeye karşı, ama kibirli el-kebire tapınıyor, öldürmeye karşı ama sizleri öldüreceğim diyen allaha tapınıyor. Yani karşımızda oksimoron, zihinsel uyumsuzluk yaşayan, tutarsız bir yapı var. Yine kurana göre ölüm bir musibettir, ama allah ölüm musibetine yol açan yaratma eylemiyle övünür. Musibete yol açan insan eylemlerini eleştiren, birçoğunu da bağışlayan bu allah neden ölüm musibetine yol açan yaratma eylemiyle övünüyor? Buna karşı olması gerekmez miydi? Neden böyle. Çocuğun ölümünü musibet, kötü bir durum olarak gören, ama ölümlü çocuğun var edilişinde bir sorun görmeyen, çocuğun var edilişiyle övünen anne, baba gibi işte. Allahı oluşturan anlayışın oksimoronlukları, tutarsızlıkları, zihinsel uyumsuzlukları allahta kendini göstermektedir. 

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, anibal yazdı:

Sanırım içine turşu kurulan bidona ahlak deniyor. Öyle değil mi yoksa? 

Yani, sormaktansa, cevap versen önce, daha anlaşılır olmaz mı? 

Neyse, madem sordun, cevpa verelim.

Ahlak nedir? Mesela, karıları toplayıp pazarda satarak am ticareti yapmaktan başlayalım.

cariye_ticareti | gerçek islam aslında ne?

Şimdi, asıl soru şu, ahlak nedir, ne değildir sorusunu, amsatanlardan, amsatan sevicilerden falan mı öğreneceğiz?

Hocam bu nedir böyle?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Hocam bu nedir böyle?

Realite...

Bu, tarihten, hatta bugünden bir kesit sadece. Tarihin, bilhassa müslümanların ahlak örgüsünü bize gösteren. Faraziye yapmıyoruz, bu insanlardan devraldıkları ahlak kafasıyla, bize ahlağın ne olduğunu öğretmeye çıkacaklar di mi? Yer mi anibal bunu, sence?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Averroes said:

Tursuseverler forumu? Cevaplar çok tatmin edici, hepinizi su an ayakta alkisliyorum

Bizde böyle, n'aparsın... Arapsever olamadık bir türlü, turşu da kaldık.

Neyse, boşver sen şimdi onu. Senin ahlak dediğin, içine bulduğunu tepip, sirke döküp turşu yaptığın bidondan farklı mı acaba? Bir ara bakarız, ama şu anın konusu değil elbette. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Bizde böyle, n'aparsın... Arapsever olamadık bir türlü, turşu da kaldık.

Neyse, boşver sen şimdi onu. Senin ahlak dediğin, içine bulduğunu tepip, sirke döküp turşu yaptığın bidondan farklı mı acaba? Bir ara bakarız, ama şu anın konusu değil elbette. 

Hodri meydan böyle mi olacaktı. Şaşkınım şu an yoksa şaka mı sadece.

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

Hodri meydan böyle mi olacaktı. Şaşkınım şu an yoksa şaka mı sadece.

Aynen. Bak arkadaş cevap veremedi. Birazdan faz 2'ye geçecez, beni ahlaksız, namussuz şöyle ve böyle ilan edip, adam karalamaya çalışacak.

Sanki, ingilizler gelip yasaklayana kadar, bilumum islam şehrinde, resmedildiği gibi am pazarları yokmuş gibi, konuşacak oradan. 

Realite bu. Ve dincilerin en sevdiği şey, hakikatlerin üstünü örtüp, yalanlarla kandırmak milleti. 

Ha, bu kötü ise, bunu yapan ben değilim, bu islamın bir gerçeği, cariyelik, karı, am alıp satmak. Ben uydurmadım, ben icat etmedim. Bunu yapmak, bunu yaşatmak caiz oluyorda, benim bu ne iş demem mi kötü, tu kaka oluyor?

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Averroes said:

Uzuldum... Size hurma ikram etsem, yinede bir parça sevmez misiniz?

Turşusu oluyorsa, bakarız hoca efendi.

Ama ikramlardan ziyade cevapları bekliyoruz topluca...

Yaşanmış bir relaiteden, gerçeklerden konuşmayacaksak, ne işimiz var. Oturup kafadan sallayalım gitsin kendi kendimize, di mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...