Jump to content

Başınıza gelen her musibet kendi yaptıklarınız nedeniyle midir?

Recommended Posts

2 dakika önce, anibal yazdı:

Ben hayatın içinden örnek falan istemiyorum, uydurma hiç. Bak, son yazdıklarımdan biridir, müslümanlar dahil, dinciler sadece kendi sordukları sorulara cevap verebilir. İşte beni haklı çıkarıyorsun. Sana basit bir şey soruyorum, ahlakın ne odluğunu, 1400 yıldır amsatarak gelmiş bir töreden mi öğreneceğiz? Hepsi bu, buyur bir cevap ver, ötesi gelir, bu sorduklarına da cevap gelir tek tek, herşey sırayla...

BU insanlar laftan anlamaz.

Niye uğraşıyorsun ki?

Öğretemezsin bir şey.

İyi davransan da kötü sen olacaksın, kötü davransan da

Basacaksın küfrü

Sitelerde Paylaş
  • İleti 237
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Just now, Averroes said:

Siz hiç hazirlanmadan mi geldiniz kardesim? 

Ne hazırlanalım ki birader, ne ki bu? 

Eğer, bu kadar ehven mevzulara birde hazırlanmaya gidersek, ohoooo....

Bak ne kadar basit mevzu: Ahlakı amsatanlardan mı öğreneceğiz? Buna bir cevap vermek için, doktora mı yapmamız lazımdı?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Averroes yazdı:

"Hele dinleyin canlar hersey bir yanda kala

Yigit dusman iyi olur namert dost basa bela" demis asigin birisi.

Kufretmek neden? 

Senin beraberinde foruma taşıdığın kibir, laubalilik, yavşaklık sana buradan bulaştırılan şeyler değil.

Senle beraber geldi. Onları seçtin.

Bir de etik konusunu mu konuşacaksın?

Halının ortasına ıkınıp sıçarken misafirperverlik, nezaket ve görgüden bahseden bir tezat gibisin.

Sitelerde Paylaş
Just now, Averroes said:

Benim oyle bir iddiam yok guzel insan! Kimseye ahlak ogretmeye geldigimi soyledim mi?

HAYIR!

Ben ateist kardeslerimden  onlarin degerli goruslerini dinlemeye geldim ya!

Eh, tamam, sordun, nedir ahlak ,sana da cevap verdik, yorum yapmadın. Yaparsan, o taraftan gideriz, sorun değil. Ama daha felsefi olsun diyorsan, ahlakın ne olduğunu kimden öğreneceğiz, ettiğimiz ahlak nedir temaşasının hangi noktaya geldiğini görebilmemiz için, mutabık olmamız elzem. Bunun da yolu, bu.

Evet ahlak nedir? Siz, kafanızca bir ahlak tarif ediyorsunuz, ama iyi, ama kötü, başka bir tartışma. Ve bu ahlak tanımınız tartışımaz hakikat, mutlak kabul gibi görüp, benim turşu tanımımla dalga geçiyorsunuz. Elbette, sorun değil, alıştık bunlara. Ama, sizin o ahlak tanımınızın benim için, o tuşu bidonundan mütevellit ahlak tanımından hiç bir farkı yok. Önce anlamanız gereken şey bu.

Siz, kendi kafanızda bir ahlak tanımı koymuş, oturtmuşsunuz. Ve bu tanım, size, amsatanlardan kalmış hatta. Ve gelmiş bu tanıma göre bizim burada ahlak üzerine tartışmamızı bekliyorsunuz. Bu elbette olası olamaz, çünkü sizin ahlak dediğiniz şey, bizzat bir turşu bidonundan öte değil, konumuz için. 

Buyrun, şimdi olayın önceliğini açalım. Ahlakın ne olduğunu, amsatanlardan falan öğrenmeyeceksek, nerden öğreneceğiz? Her ikimizin birden mutabık olacağı bir "ahanda ahlak budur, nokta" denecek ahlak tanımını nasıl koyacağız? 

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, Averroes yazdı:

Madem konu "ahlak" buyurun o halde! Bir ateiste gore;

Ahlak nedir?

Soruyu ateistlere sormuşsun.

Ahlak toplum içinde yaşarken uyduğumuz kurallardır.

Bana yapılmasını istemediğim birşeyi başkasına yapmamaktır.

Ahlagin kaynagi nedir?

Panteist olduğum için doğa diyorum.

Dogustan birseyler getiriyor muyuz? 

Evet. 

Örneğin açlıktan ölmek korkusu olmasaydı, acı vermeseydi, açlıktan ölürken yardım edilmesini istemezdim.

Çift cinsiyetli olmasaydık, cinsel içerikli küfür edemezdik. Zina tecavüz gibi suçlarda olmazdı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...