Jump to content

Başınıza gelen her musibet kendi yaptıklarınız nedeniyle midir?

Recommended Posts

10 dakika önce, anibal yazdı:

Ben ona veya yukarda, birisine senin ahlakın şuradan, buradan falan diyor muyum? Bu anlamı nerden çıkarıyorsun? Mesela, bir önceki mevzuda, benim herşeye önyargılı olduğumu çıkarmışsın, hem güya ben söylemiş gibi. 

Bilmem. Ama adına bakarak bilmenin zaman israfı olduğunu düşünüyorum. Evet önyargı. Evet, çok şekilci ve embesilce bir şey bunu yapmak. Ama, gene evet, bana ne bunlardan .

Sitelerde Paylaş
  • İleti 237
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

5 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Sanırım içine turşu kurulan bidona ahlak deniyor. Öyle değil mi yoksa? 

Yani, sormaktansa, cevap versen önce, daha anlaşılır olmaz mı? 

Neyse, madem sordun, cevpa verelim.

Ahlak nedir? Mesela, karıları toplayıp pazarda satarak am ticareti yapmaktan başlayalım.

cariye_ticareti | gerçek islam aslında ne?

Şimdi, asıl soru şu, ahlak nedir, ne değildir sorusunu, amsatanlardan, amsatan sevicilerden falan mı öğreneceğiz?

( adamın sorduğu ilk soruyu koydum yukarıya madem ahlak nedir diye başlayalım diye başlamıştı.) 

Senin ise son sorun ne ona bakalım demişsin ki; Ahlak nedir  ne değildir amsatanlardan mı öğreneceğiz diye sormuşsun. EĞER ADAM SANA AHLAKİ GÖRÜŞÜYLE İLGİLİ BIR SEY DEMEDİĞİ HALDE HENÜZ. Neden ona amsatanlardan mı öğreneceğiz diye sordun? Amsatan ne alaka adam daha görüşünü bile söylemedi sadece soru sordu.

Hah işte... Ben ona ahlaki görüşüyle ilgili bişey soruyor muyum? Bir yorumum falan var mı onun ahlakı görüşüne dair? Onun sorduğu, nedir ahlak sorusuna cevap aranmıyor mu orada? Bu sorunun cevabını amsatanlardan mı öğreneceğiz? Bak, apaçık, bu amsatanların kim olduğu da işte mesela resimde, ne sen, ne o. 

Ve eğer konuyu sen amanda ahlak olarak yürüteceksen, önceliğin önce bu ahlak dediğin şeyin tanımı, nerden çıktığı olmayacak mı?

Ve evet, ben "sen bir amsatansın, senden mi öğrenecez ahlakı?" demeyi bilmeyen, beceremeyecek acz içinde miyim? Nedir benim söylemediğim şeyi, sanki ben söylemişim gibi terane okumak? 

Ha, bunu görüp, üzerine alındıysan, realitede bir amsatan isen hakkaten, onu bilemem, o başka tartışma, ama bu cevabın, bu sorunun konusu, içeriği değil. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Hah işte... Ben ona ahlaki görüşüyle ilgili bişey soruyor muyum? Bir yorumum falan var mı onun ahlakı görüşüne dair? Onun sorduğu, nedir ahlak sorusuna cevap aranmıyor mu orada? Bu sorunun cevabını amsatanlardan mı öğreneceğiz? Bak, apaçık, bu amsatanların kim olduğu da işte mesela resimde, ne sen, ne o. 

Ve eğer konuyu sen amanda ahlak olarak yürüteceksen, önceliğin önce bu ahlak dediğin şeyin tanımı, nerden çıktığı olmayacak mı?

Ve evet, ben "sen bir amsatansın, senden mi öğrenecez ahlakı?" demeyi bilmeyen, beceremeyecek acz içinde miyim? Nedir benim söylemediğim şeyi, sanki ben söylemişim gibi terane okumak? 

Ha, bunu görüp, üzerine alındıysan, realitede bir amsatan isen hakkaten, onu bilemem, o başka tartışma, ama bu cevabın, bu sorunun konusu, içeriği değil. 

O adamın amsatan olduğunu sizin deyiminizle musluman olduğunu nerden çıkardın?

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

O adamın amsatan olduğunu sizin deyiminizle musluman olduğunu nerden çıkardın?

Hala mı.... Ben öyle bişey demedim ki, nerden çıkardın bunu? Sana kaç defadır bunu sormuyor muyum? Benim demediğim şeyi, neden bana soruyorsun, ben demiş gibi? 

Bak bakalım, ben adama herhangi bir şekilde, sen şusun, yok busun falan şeklinde tek kelime etmiş miyim? Ve sen nerden çıkarıyorsun benim ahanda sen müslümansın, hemde amsatansın dediğimi? 

Hep demiyor muyum, uyduruyorsunuz götünüzden diye, doğru mu?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, anibal yazdı:

Hala mı.... Ben öyle bişey demedim ki, nerden çıkardın bunu? Sana kaç defadır bunu sormuyor muyum? Benim demediğim şeyi, neden bana soruyorsun, ben demiş gibi? 

Bak bakalım, ben adama herhangi bir şekilde, sen şusun, yok busun falan şeklinde tek kelime etmiş miyim? Ve sen nerden çıkarıyorsun benim ahanda sen müslümansın, hemde amsatansın dediğimi? 

Hep demiyor muyum, uyduruyorsunuz götünüzden diye, doğru mu?

Bir kişi size ahlak nedir veya ahlaki görüşünüz nedir diye sorunca senin mesajında;ahlakı amsatanlardan mı öğreneceğiz neden der ki bi insan? Manyak mı bu amsatan diyen adam. Yoksa kafasındaki kalıba koyup mu cevap veriyor kişiyi?

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Bilmem. Ama adına bakarak bilmenin zaman israfı olduğunu düşünüyorum. Evet önyargı. Evet, çok şekilci ve embesilce bir şey bunu yapmak. Ama, gene evet, bana ne bunlardan .

Bir de buna bakmayı unutma anibal. Her şeye önyargılı olman ayrı bir şey ama bir dergi ismi söylediğimde neden önyargılıyim evet dedin?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

Bir kişi size ahlak nedir veya ahlaki görüşünüz nedir diye sorunca senin mesajında;ahlakı amsatanlardan mı öğreneceğiz neden der ki bi insan? Manyak mı bu amsatan diyen adam. Yoksa kafasındaki kalıba koyup mu cevap veriyor kişiyi?

Aklına eser, merak eder, kim yapmış lan bu ahalk tanımını der falan falan. Ama, karşısındakine diyecek adam, sen der falan filan aynı şekilde. Sen, bu işi amstanlardan mı öğreneceğizden, öyle bir anlam falan çıkaramazsın. Temel dilbilgisi. Ama sendeki, anlayış kıtlığı.

Ve soruda, gayet temel, gayet basit. Hala da ortada, ahlakın ne olduğunu amsatanlardan mı öğreneceğiz? Sen müneccim yar..ğı mı yedin, benim kafamın içinde öyle bir kalıp olduğunu biliyorsun mesela aynı şekilde? 

Ve bak, tarihte birileri bu amsatanlığı yapmış mı? Tarih bunu yaşamış, hala da yaşıyor mu, birileri şurada burada amsatıyor mu? Bu insanlar var mı, gerçek mi? Ve gidip ahlakı bunlardan öğreneceğiz diye sormanın nesi ne oluyor o zaman? Tarihsel gerçeklik ışığında, sapına kadar hakiki bir durumu sormuyor muyuz burada?

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Bir de buna bakmayı unutma anibal. Her şeye önyargılı olman ayrı bir şey ama bir dergi ismi söylediğimde neden önyargılıyim evet dedin?

Zira derginin isminden önyargılıyım kafadan, daha ne oslun. Kafiyesini sevmemişimdir, gerzeklik dmeişimdir, zart, zurt, ama olan bu. Ve ne demişim, bu benim tercihim, fikrim, önyargım boş, götümden uydurmada olabilir, ama umrumda değil, di mi?

Ama sen buradan, benim herşeye önyargılı olduğumu falan çıkaramazsın. Bu önyargı, oarada açıkca nitelendiği şekilde sadece bu dergiyi kapsar, başak hiç bir şeye sair olmaz. Ve o ufak akının almayacağı şey şu diğer yandan. Bu, ben önyargısızım, yok yok çok önyargılıyım falan anlamına gelmez. Bu, sadece benim o derigye adından ötürü önyargılı olduğum anlamına gelir, başka hiç bir tarafı bağlamaz, ilgilendirmez, başkaca da anlam çıkmaz. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, anibal yazdı:

Zira derginin isminden önyargılıyım kafadan, daha ne oslun. Kafiyesini sevmemişimdir, gerzeklik dmeişimdir, zart, zurt, ama olan bu. Ve ne demişim, bu benim tercihim, fikrim, önyargım boş, götümden uydurmada olabilir, ama umrumda değil, di mi?

Ama sen buradan, benim herşeye önyargılı olduğumu falan çıkaramazsın. Bu önyargı, oarada açıkca nitelendiği şekilde sadece bu dergiyi kapsar, başak hiç bir şeye sair olmaz. Ve o ufak akının almayacağı şey şu diğer yandan. Bu, ben önyargısızım, yok yok çok önyargılıyım falan anlamına gelmez. Bu, sadece benim o derigye adından ötürü önyargılı olduğum anlamına gelir, başka hiç bir tarafı bağlamaz, ilgilendirmez, başkaca da anlam çıkmaz. 

Öncül analitik dergisi isminin neyine önyargı oluştu isminde mesela hacım.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

Öncül analitik dergisi isminin neyine önyargı oluştu isminde mesela hacım.

Düşük cümle olduğundan olabilir mi mesela? Ve dedim ya sana, anlamı yok, tutarı yok, gıcık kaptım ismine, dahası var mı?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, anibal yazdı:

Aklına eser, merak eder, kim yapmış lan bu ahalk tanımını der falan falan. Ama, karşısındakine diyecek adam, sen der falan filan aynı şekilde. Sen, bu işi amstanlardan mı öğreneceğizden, öyle bir anlam falan çıkaramazsın. Temel dilbilgisi. Ama sendeki, anlayış kıtlığı.

Ve soruda, gayet temel, gayet basit. Hala da ortada, ahlakın ne olduğunu amsatanlardan mı öğreneceğiz? Sen müneccim yar..ğı mı yedin, benim kafamın içinde öyle bir kalıp olduğunu biliyorsun mesela aynı şekilde? 

Ve bak, tarihte birileri bu amsatanlığı yapmış mı? Tarih bunu yaşamış, hala da yaşıyor mu, birileri şurada burada amsatıyor mu? Bu insanlar var mı, gerçek mi? Ve gidip ahlakı bunlardan öğreneceğiz diye sormanın nesi ne oluyor o zaman? Tarihsel gerçeklik ışığında, sapına kadar hakiki bir durumu sormuyor muyuz burada?

Hacı amsatanlık olarak sorman şu demek adam sana ahlak nedir size göre var mıdır kaynağı nedir diye sorup. Sen amsatanlardan mı öğreneceğiz diyorsan kusra bakma benim cevabım yok deyip karşıya itelemektir olayı.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Düşük cümle olduğundan olabilir mi mesela? Ve dedim ya sana, anlamı yok, tutarı yok, gıcık kaptım ismine, dahası var mı?

Anladım. Şekle takılı olduğunuzu ve içeriğin önemli olmadığını sizin için anlamış oldum. Tesekkur ederim. Çok saygıdeğer bir insansınız. Rasyonelsiniz. Demek ki yobazlık dinle alakali değilmiş.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Hacı amsatanlık olarak sorman şu demek adam sana ahlak nedir size göre var mıdır kaynağı nedir diye sorup. Sen amsatanlardan mı öğreneceğiz diyorsan kusra bakma benim cevabım yok deyip karşıya itelemektir olayı.

Şimdi senin bu yazdıkların, senin götverenlik yaparken barsağını patlattırıp ananın çalıştığı keraneye diktirmeye gittiğini söylemen demek, oldu mu, uydu mu? Sen ne şabalaksın ki, ama bu demek şu demek kafasıyla, benim ettiğim lafı eğip büğüp kendince bir şey çıkarıyorsun? Buyur, aha böyle liseli usulü rezil laflar çıkarırız böyle kafanca mana çıkarırsan her laftan, anladın mı? Laf, karşıya düşünceyi aktarmaya için yapılır. Biz burada "hoplobo tollol zontörü zontop" deyip, sizin anlam çıkarmanızı beklemiyoruz. Kendi düşüncemizi, o düşünceye uyan kelimelerle açıkca yazıyoruz. Sen gidip bundan, bizim eklemediğimiz kelimeleri falan uydurup, kendince hiç bir anlam çıkaramazsın. 

Benim cevabım yok demekten aciz miyiz biz? 

Soru da öyle kaynak falan değil. Soru da gayet açık ve net. Biz ahlakı amsatanlardan mı öğreneceğiz? Bu sorunun da ancak iki cevabı olabilir, evet ya da hayır. Hadi kasarsan belki der, aha şu şu durumda evet, bu durumda hayır falan filan. Bundan yok sen bana müslüman diyorsun, yok yok amsatan diyorsun falan gibi bir mana çıkaramazsın. Kurna tefsircileri falan parantez içind ecümle, kelime ekleyip, anlamın anasını beller ya, oradan alışmışsınız sizde, söylenmemiş şeye "amanda aslında öyle demiyor da..." diye zırvalamaya.

Ha, sende aynı göte gelmiş haldesin. Nebe 33'le karşı karşıya gelmiş y.n. öztürk gibi kıvırıyorsun, ne eklesem, ne etsem de bunun anlamını bozsam, götü kurtarsam derdindesin. Zira, bu soru sorulduysa, orada bir müslüman olarak ahlak tartışacak yer ve yüzünün kalmamış olduğunun farkındasın. İşte o yüzden aslında o tartışma bitti çoktan, neyse. 

Bak, ne dedim ben, kimseye ekstra özel muamele etmeyiz demedim mi? Ağzımı bok edip, hiç hazmetmesemde anandan falan çıkıp, kepazelik etmecesine sana bu mesajı yazabiliyor muyum? O zaman neden ona da yazamayım, aciz miyiz biz meramımızı anlatmak, kaç kere sorucaz?  

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Anladım. Şekle takılı olduğunuzu ve içeriğin önemli olmadığını sizin için anlamış oldum. Tesekkur ederim. Çok saygıdeğer bir insansınız. Rasyonelsiniz. Demek ki yobazlık dinle alakali değilmiş.

İçerikle işim olmadığından olabilir mi, en azından ne dediği belirsiz bir derginin içeriğiyle? Lazım olursa, öncül analitik felsefe vs. hakkında her tür gereken içeriği bulmak sorun değil zaten, neden gidip bu embesil adlı dergi ile muhatap olayım?

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, anibal yazdı:

İçerikle işim olmadığından olabilir mi, en azından ne dediği belirsiz bir derginin içeriğiyle? Lazım olursa, öncül analitik felsefe vs. hakkında her tür gereken içeriği bulmak sorun değil zaten, neden gidip bu embesil adlı dergi ile muhatap olayım?

Anladım ahlakla ilgili literatür var felsefeye dair o yüzden dedim ama bosver demedim say kro. Sen uğraşma gerekirse bir göz atarsın.

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Olmayana ergiler falan, lan bu yeni nesil neo teist türevleri elin şeyini görmeyince kendi şeyini keser sapı sanıyorlar :)

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Anibal harika anibal rasyonelist bir filozof öyle deme aga.

Senin rasyonel, doğru, yanlış, geçerli, geçersiz değer yargılarının hepsi arızalı ve geçersiz.

Benim elimde olsa sana ve senin gibilere deli - ehliyetsiz raporu verirdim ve sadece toprak işleme hayvancılıkla uğraşma izninizin olduğu bir dünya kurardım.

Bir de ilaç deneylerinde kullanılmanıza izin verirdim.

Çünkü faydalı olabileceğiniz bir yer pek yok.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, AteistBakish yazdı:

Senin rasyonel, doğru, yanlış, geçerli, geçersiz değer yargılarının hepsi arızalı ve geçersiz.

Benim elimde olsa sana ve senin gibilere deli - ehliyetsiz raporu verirdim ve sadece toprak işleme hayvancılıkla uğraşma izninizin olduğu bir dünya kurardım.

Tamam aga en kral sensin.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Adama bir dergi ismi söylüyorum. Adam ismini beğenmedim diyor. Amacım oradan bir öneride bulunmaktı. Bu bahsedilen mevzu ile ilgili. Adam ismini beğenmedim belki gıcık oldum diyor. Belki başka bir şey. Kısa kesip ilgilenmiyorum diyebilirdi değil mi? Rasyonellik içeriğe bakıp anlamak midir yoksa şekle isme takılıp "adı hoşuma gitmedi" demek mi? Bu meseleye bakış böyleyse bırakalım.benim Rasyonellik algım sorunlu olsun be hacı. Karsimdski kişi her şeyi biliyor zaten ne bir şey tavsiye edebilirim ne de bir yere yonlendirebilirim. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...