Jump to content

Başınıza gelen her musibet kendi yaptıklarınız nedeniyle midir?

Recommended Posts

• İleti 237
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ben hiçbir felsefe kitabında böyle tartışma görmedim ondan şaşırdım hocam.

demeye getiriyor ki, sen bir ateistsen hiçbir değer yargın yoktur,

o halde ananla bile ilişkiye girebilirsin!

eğer anibal sıralı gitseydi konu buraya gelecekti.

oysa; 1) ateist, insan olmanın gereği değer yargılarına sahiptir

2) ensest, her bakımdan sorunlu bir durumdur

diyor ki, insan hangi motivasyonla başka bir insana yardım eder?

ben şimdi engelli birini yolun karşısına geçirmem için motive mi olmalıyım?!.

müslümanların ise kuran'da nasıl motive edildiği belli: tomurcuk memelerle!

madem foruma üye oldu, gelsin iki satır bunlara cevap yazsın

illa düello mu olacak, söylesin biz de doğrusunu öğrenelim

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Adama bir dergi ismi söylüyorum. Adam ismini beğenmedim diyor. Amacım oradan bir öneride bulunmaktı. Bu bahsedilen mevzu ile ilgili. Adam ismini beğenmedim belki gıcık oldum diyor. Belki başka bir şey. Kısa kesip ilgilenmiyorum diyebilirdi değil mi? Rasyonellik içeriğe bakıp anlamak midir yoksa şekle isme takılıp "adı hoşuma gitmedi" demek mi? Bu meseleye bakış böyleyse bırakalım.benim Rasyonellik algım sorunlu olsun be hacı. Karsimdski kişi her şeyi biliyor zaten ne bir şey tavsiye edebilirim ne de bir yere yonlendirebilirim. 

Gerzek sibop... Evet, hakaret ettim işte sana, neyse....

Yalan mı söyleyeyim yani? İlgilenmemekle gıcık olmak, önyargılı olmak aynı şey mi? Sen mesut ve bahtiyar olacan diye, yalancı mı olayım?

Ve işte bak kendinize, sizin haliniz bu. Ucuz ve asılsız bir mesut an için öyle yalanlarla birbirinizi kandırmaya o kadar alışmışsınız, gelmiş benden de bunu istiyorsun.

Rasyonellik algın falan yok bu arada. Sadece götün var, onunla düşünüp, onunla fikir üretiyorsun sadece. 

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Burda şöyle bir sorun da var gerçi müslüman kabul etmiyor ama eğer kurandan mantıksal veya farklı açılardan sorun varsa. Zaten o ahlakın dayanağının ilahi olmadığı ortaya çıkmış olup ateizme aslında bir üstünlüğü kalmıyor ahlak konusundan fakat, Müslümanları kuran konusunda ikna etmek ne mümkün. Ya kelime çevriliyor. Ya sorun görülmüyor ya ateistler falan yanlış anlıyor. Ya biz bilemeyiz tanrı bilir e gidiyor. Ee bundan vazgeçme gibi bir niyetin yok ki senin her halükarda ilahi bu senin için. Ahlak konusu buradan gitmeli bence. Sanki kaynak sağlam da oradan temellendireceğiz.

Al işte gene. Müsloşların falan gönlü razı olsun diye, yalan yanlış yollardan mı gidecez yani, bunu mu diyorsun?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Al işte gene. Müsloşların falan gönlü razı olsun diye, yalan yanlış yollardan mı gidecez yani, bunu mu diyorsun?

Sen anlama özürlünün herhalde hacı. Bu cümlelerimde Müslümanları eleştirdim hana gelip onları mi razı edecez diyorsun. Onlar kuru inat yapıyor işte.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Gerzek sibop... Evet, hakaret ettim işte sana, neyse....

Yalan mı söyleyeyim yani? İlgilenmemekle gıcık olmak, önyargılı olmak aynı şey mi? Sen mesut ve bahtiyar olacan diye, yalancı mı olayım?

Ve işte bak kendinize, sizin haliniz bu. Ucuz ve asılsız bir mesut an için öyle yalanlarla birbirinizi kandırmaya o kadar alışmışsınız, gelmiş benden de bunu istiyorsun.

Rasyonellik algın falan yok bu arada. Sadece götün var, onunla düşünüp, onunla fikir üretiyorsun sadece. 

Tamam özet olarak sen isme takıldın ve gıcık kaptın doğru mu? Yani bu mevzuda herhangi bir tavsiye yazı kitap veya bir isim önermem mümkün mü değil mi şimdi sana?

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Tamam özet olarak sen isme takıldın ve gıcık kaptın doğru mu? Yani bu mevzuda herhangi bir tavsiye yazı kitap veya bir isim önermem mümkün mü değil mi şimdi sana?

Boş tantana içindesin, çok zaman olduğu gibi.

Sana, hata düzeltme üzerine bir kitap tavsiye etsem, hemde tuğla gibi maşallah, adı da: "error correction coding: mathematical methods and algorithms". hemde yunanlının biri yazmış yaaa.... ilgini çeker mi, ne dersin?

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, anibal yazdı:

Sana, hata düzeltme üzerine bir kitap tavsiye etsem, hemde tuğla gibi maşallah, adı da: "error correction coding: mathematical methods and algorithms". hemde yunanlının biri yazmış yaaa.... ilgini çeker mi, ne dersin?

Hacı diyorum ki ahlak mevzusu üzerine tavsiye etsem diyorum boş tantana diyorsun. Konu dün ahlaktı hatırlarsan.

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, anibal yazdı:

Berat mutluhan veya taner beyter gibi isimlere şu ahlak meselesini soruver. Bunlarda en azından işi ciddiye alan ateistlerdir. Yahut teist istiyorsan ateist kesmez diyorsan. Enis doko bizzat bu ahlak konusuyla ilgilenen birisi zaten malum. Fikirlerin varsa ona ulaşılırsan iyi olur çünkü kitap bile çıkartmış. Yok ben böyle iyiyim bildiklerim bana yeter diyorsanda iyi  günler bro.

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

Berat mutluhan veya taner beyter gibi isimlere şu ahlak meselesini soruver. Bunlarda en azından işi ciddiye alan ateistlerdir. Yahut teist istiyorsan ateist kesmez diyorsan. Enis doko bizzat bu ahlak konusuyla ilgilenen birisi zaten malum. Fikirlerin varsa ona ulaşılırsan iyi olur çünkü kitap bile çıkartmış. Yok ben böyle iyiyim bildiklerim bana yeter diyorsanda iyi  günler bro.

Niye sorayım ki, benim aklım fikrim yok mu? Bu mevzuya çomak sokacak kadar eğitimde aldık üstüne, neden gidip sağdan soldan tıkırdayım, en azından o adamların kafasını ütüleyeyim?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Niye sorayım ki, benim aklım fikrim yok mu? Bu mevzuya çomak sokacak kadar eğitimde aldık üstüne, neden gidip sağdan soldan tıkırdayım, en azından o adamların kafasını ütüleyeyim?

Aklın fikrin yok demedim sadece kaçırdığın mevzular vardır belki diye danışırsın. İnsanlar bazı konularda uzmanlardan veya bilenlerden yardım alabilir bu doğaldır hacım. Ancak benim bildiklerim bana yeter benim eksiğim gediğim yok diyorsan dediğim gibi saygı duyarım iyi günler dilerim.

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Aklın fikrin yok demedim sadece kaçırdığın mevzular vardır belki diye danışırsın. İnsanlar bazı konularda uzmanlardan veya bilenlerden yardım alabilir bu doğaldır hacım. Ancak benim bildiklerim bana yeter benim eksiğim gediğim yok diyorsan dediğim gibi saygı duyarım iyi günler dilerim.

He, hee, öyledir....

Gene götünden martaval uydurup ben diyormuşum falan gibi sayıklamaya başladın. 

Ben, sosyoloji bölümünde felsefe anlatan hoca değilim hacı. Kendi çapında bişeyler yapan bir yazılımcı, donanımcıyım şu an, profesyonel olarak. 

Ama arada ek iş gibi yaptığım çeşitli biyoloji mevzuları da var, bilhassa analiz, simülasyon kodu falan. 

Bu süreçlerde felsefe, ahlak felsefesi falan hiç lazım olmadı. Hiç işim olmadı, olmayacak gibi de duruyor. 

Yani, o teranelerin benim işime yarayacağı, işimi göreceği falan da yok. Velakin bir takım denyolardan, burda olduğu gibi bir takım vıdı vıdılar gelirse, o bilgiler lazım olursa, gidip öğrenecek yerlerimiz var, yoksa da, o gün bakar buluruz elbette.

Senin gerzeğin teki olmanın en büyük sebebi ne biliyor musun? Bildiğin şeyin, doğru mu, yanlış mı, eksik mi, gedik mi vs. olduğuna bakmaman. Sallıyorsun götünden, sonra da en eksiksiz, en doğru bilgi bu benim bildiğimdir kafası gidiyorsun. Tabi, o bildiğin şey osuruktan teyyareden fazlası olmuyor. 

Ben 12 sene okuduysam, 11 sene 11 ay, bildiğim şeyin doğru mu, yanlış mı, eksik mi, fazla mı olduğunu nasıl göreceğimi öğretmeye çalıştı hocalar. Kalan bir ayda da, eksik kalan veya doğru bilginin nasıl bulunacağını anlattılar zaten. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, anibal yazdı:

He, hee, öyledir....

Gene götünden martaval uydurup ben diyormuşum falan gibi sayıklamaya başladın. 

Ben, sosyoloji bölümünde felsefe anlatan hoca değilim hacı. Kendi çapında bişeyler yapan bir yazılımcı, donanımcıyım şu an, profesyonel olarak. 

Ama arada ek iş gibi yaptığım çeşitli biyoloji mevzuları da var, bilhassa analiz, simülasyon kodu falan. 

Bu süreçlerde felsefe, ahlak felsefesi falan hiç lazım olmadı. Hiç işim olmadı, olmayacak gibi de duruyor. 

Yani, o teranelerin benim işime yarayacağı, işimi göreceği falan da yok. Velakin bir takım denyolardan, burda olduğu gibi bir takım vıdı vıdılar gelirse, o bilgiler lazım olursa, gidip öğrenecek yerlerimiz var, yoksa da, o gün bakar buluruz elbette.

Senin gerzeğin teki olmanın en büyük sebebi ne biliyor musun? Bildiğin şeyin, doğru mu, yanlış mı, eksik mi, gedik mi vs. olduğuna bakmaman. Sallıyorsun götünden, sonra da en eksiksiz, en doğru bilgi bu benim bildiğimdir kafası gidiyorsun. Tabi, o bildiğin şey osuruktan teyyareden fazlası olmuyor. 

Ben 12 sene okuduysam, 11 sene 11 ay, bildiğim şeyin doğru mu, yanlış mı, eksik mi, fazla mı olduğunu nasıl göreceğimi öğretmeye çalıştı hocalar. Kalan bir ayda da, eksik kalan veya doğru bilginin nasıl bulunacağını anlattılar zaten. 

Anladım aferin sana dediğim gibi lazım olursa bakarsın o yüzden tavsiye olarak koydum zaten yoksa bana lazım değil diyorsan iyi günler dilerim demiştim hatırlatırım.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Anladım aferin sana dediğim gibi lazım olursa bakarsın o yüzden tavsiye olarak koydum zaten yoksa bana lazım değil diyorsan iyi günler dilerim demiştim hatırlatırım.

Teşekkürler. Ciddi ciddi, teşekkürler, kinaye falan değil.

Sen böyle söyle, canımı ye. Ok?

Sitelerde Paylaş

Bunu neden hodri meydanda yapmadınız yahu.
Yazık olmuş.
Ayrıca bir moderatör eşliğinde ortak konular sorular iki tarafın onayı ile ortaya çıkarılıp 
bazı kurallar konulup misal argo hakaret kesinlikle engellenip  sadece fikir teatisi yapılabilirdi.
Gelen kişi de hemen dalmış başlığa yazmış. Böyle olmaz.
Ayrıca münazara yapacak kişiler önceden bir konuşur tanışır şayet o aşamada anlaşma sağlanmazsa zaten hiç tartışmaya geçilmez.
Dingonun ahırı gibi olmuş.
Youtube de yüzlerce ateist müslüman musevi hristiyan tartışması izledim.
Asla hakaret argo yok.
Gayet sakin anlayışlı her kes kendisini ifade ediyor.
Bu kayıkçı kavgasına dönmüş.
anibal kusura bakma argo ile dalmışsın.
karşı tarafı sabit düşünce ile damgalayıp zaten fikri tartışma kapısını kapatmışsın.
adam buraya kadar gelmiş.Ben gelmez sanıyordum.
Bunu fırsat bilip güzel bir fikir çarpışması yaşanabilirdi.
Averroes kardeşte bayağı iddialı bir nick seçmiş.Sanırsın ki felsefenin kurucusu hikmetin babası dinlerin çığır açanı.

Averroes  kardeş şayet gelir isen senin düşüncelerini öğrenmek isterim.
Bir başlık açıp sadece ben soracağım siz cevaplarsınız.
Böylece düşünceniz belirginleşir.Belki bu aşamadan sonra sizin fikirlerinize karşı fikir düzeyinde tartışma da bir  gelişme olur.
Sadece anibal değil bu konuda konuşmak isteyen kişiler ile hakaret olmadan düzeyli yazışılabilir.
Bu konuda şayet isterseniz yetkide verilirse işi modere edebilirim.
Tabii isterseniz.
Benim aklımda münazara öncesi iki taraf tartışma başlıklarını hodri meydanda yazar
sonra anlaştıkları ortak konular belirlenir ve onlar üzerinde belli kurallar dahilinde tartışma olur.
İki tarafta her şeyden önce insan aynı dili vatanı paylaşır.Ortak noktalardan başlayıp farklı düşüncelere gidilebilir.Belki felsefi düzlem her iki tarafa daha uygun olabilir.
anibal bilgisayarcımısın elektronik çi misin bilmem ama
" error correction coding: mathematical methods and algorithms" algoritma kelimesinin harezmiden geldiğini batının o adla telafuzundan kaynaklandığını da bilmenizi isterim.
harezmide bir müslüman ilim adamı belki adama küfretmek istersen serbestsin.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

Bunu neden hodri meydanda yapmadınız yahu.
Yazık olmuş.
Ayrıca bir moderatör eşliğinde ortak konular sorular iki tarafın onayı ile ortaya çıkarılıp 
bazı kurallar konulup misal argo hakaret kesinlikle engellenip  sadece fikir teatisi yapılabilirdi.
Gelen kişi de hemen dalmış başlığa yazmış. Böyle olmaz.
Ayrıca münazara yapacak kişiler önceden bir konuşur tanışır şayet o aşamada anlaşma sağlanmazsa zaten hiç tartışmaya geçilmez.
Dingonun ahırı gibi olmuş.
Youtube de yüzlerce ateist müslüman musevi hristiyan tartışması izledim.
Asla hakaret argo yok.
Gayet sakin anlayışlı her kes kendisini ifade ediyor.
Bu kayıkçı kavgasına dönmüş.
anibal kusura bakma argo ile dalmışsın.
karşı tarafı sabit düşünce ile damgalayıp zaten fikri tartışma kapısını kapatmışsın.
adam buraya kadar gelmiş.Ben gelmez sanıyordum.
Bunu fırsat bilip güzel bir fikir çarpışması yaşanabilirdi.
Averroes kardeşte bayağı iddialı bir nick seçmiş.Sanırsın ki felsefenin kurucusu hikmetin babası dinlerin çığır açanı.

Averroes  kardeş şayet gelir isen senin düşüncelerini öğrenmek isterim.
Bir başlık açıp sadece ben soracağım siz cevaplarsınız.
Böylece düşünceniz belirginleşir.Belki bu aşamadan sonra sizin fikirlerinize karşı fikir düzeyinde tartışma da bir  gelişme olur.
Sadece anibal değil bu konuda konuşmak isteyen kişiler ile hakaret olmadan düzeyli yazışılabilir.
Bu konuda şayet isterseniz yetkide verilirse işi modere edebilirim.
Tabii isterseniz.
Benim aklımda münazara öncesi iki taraf tartışma başlıklarını hodri meydanda yazar
sonra anlaştıkları ortak konular belirlenir ve onlar üzerinde belli kurallar dahilinde tartışma olur.
İki tarafta her şeyden önce insan aynı dili vatanı paylaşır.Ortak noktalardan başlayıp farklı düşüncelere gidilebilir.Belki felsefi düzlem her iki tarafa daha uygun olabilir.
anibal bilgisayarcımısın elektronik çi misin bilmem ama
" error correction coding: mathematical methods and algorithms" algoritma kelimesinin harezmiden geldiğini batının o adla telafuzundan kaynaklandığını da bilmenizi isterim.
harezmide bir müslüman ilim adamı belki adama küfretmek istersen serbestsin.

Kişi bir daha gelmeyeceğini boşa geldiğini izah etti maalesef bana. Bende bir şeyler öğrenirim sandım iki fikir çatışınca lakin olmadı. Anibalın azizliğine uğradık :s

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...