Jump to content

Düşünce Dünyası'nın forumunu tekrar açtım

Recommended Posts

20 dakika önce, kavak yazdı:

Selam mantık

Bugün oraya üye olacağım ancak aktivite işi e-mail üzerinden olması şart mı?

Geçerli email adresi şart koşuyorum orada, birkaç sebepten dolayı. Birincisi, tüm üyelere toplu email gönderebilmek istiyorum, nadir durumlarda tabi. Sıkça değil. Mesela eski üyelere sitenin tekrar açıldığını duyurmak için email göndermeyi düşünüyorum yakında. İkinci sebep, yazılım o şekilde daha iyi çalışıyor. Bazı durumlarda bazı problemler çıkıyor üyelerin email adresleri geçerli olmadığı zaman. Eskiden yazılım bunu önemsemiyordu, son dönemde kullanıcı adı yerine bile email adresi kullanılmasına doğru yöneltmeye çalışıyor yazılımın yeni versiyonları, siteye giriş yaparken. Ateistforumda çeşitli ayarlar yapmak zorunda kalmıştık bir süre önce, sırf email adreslerinin geçerliliğini önemsemiyoruz diye.

Bir de email yoluyla üyelik onayında çekindiğin noktayı anlayamadım. Orası resmi açıdan ateist bir forum değil. Din ve/veya ateizm bölümü bile yok forumda. Adını da yapısını da bilerek ona göre düzenledim ki insanlar gönül rahatlığıyla üye olabilsinler, hatta kendi gerçek isimlerini kullanmaktan bile çekinmesinler diye. Orası bir ateist forum/site değil, "Düşünenlerin sanal klübü". Adına ve sologanına bile öyle dedik.

Sana bu konuda demin bir mesaj gönderdim. Lütfen bir göz at. Tam endişelerini anlayıp yardım etmek istiyorum.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Geta yazdı:

izninizle küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.

doğrusu "kulüp" olacak.

27 yıldır Türkiye'den uzak olduğum için bu tür hatalar yapıyorum sıkça son yıllarda. Türkçeyle ilgili bazı bu tür ince noktaları kaçırıyorum artık. Düzeltme için teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
On 05.08.2021 at 19:17, Geta yazdı:

izninizle küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.

doğrusu "kulüp" olacak.

Türkçe´ye yüzde yüz vakıf olmamama rağmen, huyum kurusun, yazım kuralları konusunda çok titizim.

Yukarıdaki çıkarımızın doğru olmakla beraber cümlelere küçük harflerle başlanmamalı.

Bilhassa bu mevzu internet ortamında tamamen göz ardı edilmeye başladı maalesef.

Tembellikten mi, alışkanlıktan mı, kolaylıktan mı yoksa umursamazlıktan mı?

Bir türlü anlayamadım gitti.:D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, kavak yazdı:

Türkçe´ye yüzde yüz vakıf olmamama rağmen, huyum kurusun, yazım kuralları konusunda çok titizim.

Yukarıdaki çıkarımızın doğru olmakla beraber cümlelere küçük harflerle başlanmamalı.

Bilhassa bu mevzu internet ortamında tamamen göz ardı edilmeye başladı maalesef.

Tembellikten mi, alışkanlıktan mı, kolaylıktan mı yoksa umursamazlıktan mı?

Bir türlü anlayamadım gitti.:D

Sözlüklerde takılmaktan ve genelde yönetimin bu konuda bir şey yapmamasından olabilir. 

Sitelerde Paylaş
On 01.08.2021 at 12:46, mantik yazdı:

Geçenlerde Forum Çok Durgun başlığında forumun neden durgun olduğu ve nasıl tekrar aktifleştirilebileceğini konuşuyorduk.

Ateistforum, eskiden dakikada bir yeni mesajların yazıldığı dönemlerine göre oldukça durgun son yıllarda.

Çeşit çeşit fikirler dile getirildi bu konuda. Bana göre temel faktörler şunlar:

1. Ateizm ve din konusunda çok fazla yazacak şey kalmadı. Gelenler merak ettiklerini zaten eski başlıklarda bulabiliyor. Bu durum yeni tartışmaları azaltıyor.

2. İnsanların ateizm ve din tartışmalarına ilgisi de azaldı, çünkü zaten memlekette daha ciddi sorunlar ortaya çıktı. Az çok varolan, bozuk da olsa düşe kalka işleyen demokrasimizden bile olduk, ortadoğu tarzı bir diktatörlüğe dönüştük. Dolayısıyla, insanların ateizm düşünecek hali kalmadı. Ateizme gelene kadar, çok daha önemli konular var şu anda artık insanların kafasını kurcalayan.

3. Eski zamanlarda bu tür forumlar günümüzde sosyal medyanın üstlendiği bazı işlevleri de üstleniyordu. Yani buralar, temel maksat açısından fikir tartışmaları yapmak için açılmış yerler olsa da, elde başka seçenek olmadığı için, katılımcılar tarafından birbiriyle sohbet etmek, sosyalleşmek, iletişimde kalmak, vs için de kullanılıyordu, ve gelenlerin önemli bölümü bu ortamları ana işlevleri olan derli toplu fikir tartışmaları için değil, ikincil işlevleri olan iletişim ve sohbet için kullanıyorlardı. Şimdi artık bu dönemde sosyal medya diye bir seçenek de olduğundan, ve oralar özel olarak o ikincil türde dediğim fonksiyonları yerine getirmek maksadıyla tasarlanmış yerler olduklarından, o maksatla buralara takılan kalabalığın önemli bölümü sosyal medyaya kaydı.

4. İnternette iletişim kurulabilecek sosyal ortam seçeneği de çok arttı.

Peki o durumda, bu tür yerlerin işlevi olarak ne kaldı geriye diye sorulursa, forum ortamlarının temel işlevi olan insanlara belli konularda derli toplu tartışma ortamı sağlama imkanı bence hala buralara has ve sosyal medyanın tam olarak, aynı başarıyla, doğru dürüst yerine getiremeyeceği bir işlev. Bu işlev bence hala forum ortamlarına daha uygun, ve bu boşluğu bence forumlar daha iyi doldurabilecek potansiyele sahip.

Fakat, sadece fikir tartışması da sıkıyor. Yukarıda bahsettiğim ikinci işlevler önemli hale geliyor. İnsanların önemli bir ihtiyacı aslında o konu.

Belli konulara ilgi duyan, belli tür kişilerin takıldığı bir sanal sosyal ortam haline dönüşmesi gerekiyor bence bu ortamların, eğer tekrar popülerleşmek ve hala mevcut olan bazı ihtiyaçları karşılamak istiyorlarsa. Yani, bir tür sosyal klüp olmaları gerekiyor.

İşte Düşünce Dünyası'nı, bu boşluğu doldurması umudu ve maksadıyla tekrar açtım.

Düşünce Dünyası, düşünen, araştıran, enlelektüel bireylerin, kendilerine benzer başkalarıyla sosyalleşebilecekleri, bir arada çeşitli sanal faliyetlere katılabilecekleri ve kendilerini ait hissedebilecekleri bir sanal klüp olma gayesindedir.

Bu maksatla siteye çeşitli teknik özellikler ekledim ve site bünyesinde geleceğe yönelik bazı etkinlikler planladım:

• Üyeler arasında canlı sohbet ("Chat") imkanı
  • Üyelere aylık film ve belgesel gösterimleri
  • Kıdemli üyelerin uzman oldukları konularda sunacakları seminerler (sesli sunumlar)
  • Pek çok konuda makaleler, videolar
  • Üyelere kendilerine ait hikaye ve romanları internette paylaşma imkanı
  • Sosyal medya entegrasyonu
  • Üyeler için ilgilendikleri konularda site bünyesinde klüpler açma imkanı
  • Üyeler için site bünyesinde kendilerine ait blog oluşturma imkanı (yakında geliyor)

Merhaba Mantık; size bir konu hakkında soru sormak ve değerlendirmenizi almak istiyorum fakat mesaj kısmı bana yetginiz yok gibi bir ddyim ile engel oluyor. Lütfen bana ulaşırmısınız rica ediy. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Sfiko yazdı:

Merhaba Mantık; size bir konu hakkında soru sormak ve değerlendirmenizi almak istiyorum fakat mesaj kısmı bana yetginiz yok gibi bir ddyim ile engel oluyor. Lütfen bana ulaşırmısınız rica ediy. 

Yeni üyelerin henüz özel mesaj kullanma hakkı yok burada. Başlık açma hakkıyla geliyor özel mesaj hakkı da sanırım. Arkadaşlar değiştirmedilerse kotayı, 20 mesaja ayarlı olması lazım.

Düşünce Dünyasından üyelik alırsan orada bir kota yok. Üyelik onayı için bekleme de yok. Email adresine gelecek linke tıklayarak oluyor üyelik onayı. Oradaki özel mesajdan bana ulaşabilirsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...