Jump to content

Balinadan Kurban olur mu?

Recommended Posts

Balinadan Kurban olur mu?

Olursa kaç hisse girilir?

Helal kesim varsa Helal tutum da var mıdır?

Helal tutum varsa zıpkını atanlar mı Kelime-i Şehadet getirmelidir, balinayı doğrayanlar mı?

Balinanın gözüne bez nasıl bağlanır?
Balinayı turban etmeye çalışırken balinanın yediği bir insan şehit sayılır mı?

Balinayı kurban ederken midesinde deniz aslanı veya fok çıksa, o hayvanlar için de kurban sevabı kazanır mıyız?

Sitelerde Paylaş

Agamemnon yanlislikla Artemisin geyiklerinden birini öldürünce Artemis cok sinirlenmis....

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Iphigenia

Dindarlarin anlamasi gereken bir detay var.

Bir sinek en az bir deve kadar degerlidir.

Cünkü tüm bu canlilik tanrinin elinden cikma sanat eserleridir. Tanrinin eserleridir ve bu yüzden bir devenin bir sinekten daha degerli oldugu düsünülmemelidir tanrinin gözünde.

Dindar insanlar tanriya kurban olarak ondan geleni ona göndererek hediye ettiklerini saniyorlar.

Örnegin benim bir eserimi hediye olarak bana vermek gibi.

Herneyse madem sinek ve deve ikiside mükemmel eserler ise deve yerine tanriya sinek de kurban edilebilmelidir.

Sitelerde Paylaş

Bunlar nasıl sorular böyle @AteistBakish :0_80cbc_37a71a73_L: Komik olmuş bu sorular, ancak İslam ülkelerinin okyanusa kıyıları olmadığından balina kurban yerine geçemez. Çünkü denizde balina olmaz. "Yunus da balina pica." diyeceklere de şu cevabı vereyim. Malum yunusun karnında hayatta kalabilen Yunus'tan dolayı avlanmazlar. Ayrıca balinalar kurban yerine geçse bile o kadar eti nereye sığdırabilirler? Sığdırdılar diyelim sürekli et mi yenir yav? Gerçi bunu yapan Afrika ve Amerikan yerlileri var diye biliyorum. Bazı kabileler balina avcılığı yapıyor maalesef. 

Neyse eğlendim ben sorularla sağ olasın. :D 

Sitelerde Paylaş
On 01.08.2021 at 22:55, pica pica said:

Bunlar nasıl sorular böyle @AteistBakish :0_80cbc_37a71a73_L: Komik olmuş bu sorular, ancak İslam ülkelerinin okyanusa kıyıları olmadığından balina kurban yerine geçemez. Çünkü denizde balina olmaz. "Yunus da balina pica." diyeceklere de şu cevabı vereyim. Malum yunusun karnında hayatta kalabilen Yunus'tan dolayı avlanmazlar. Ayrıca balinalar kurban yerine geçse bile o kadar eti nereye sığdırabilirler? Sığdırdılar diyelim sürekli et mi yenir yav? Gerçi bunu yapan Afrika ve Amerikan yerlileri var diye biliyorum. Bazı kabileler balina avcılığı yapıyor maalesef. 

Neyse eğlendim ben sorularla sağ olasın. :D 

Yunus avlanmaz, kurban olmaz diye bişey yok.

MEvzu bahsi yemekse, müslümanın olduğu yerde öyle bir sorun olmaz, olamaz. Müslüman yer bitirir, ortada bir şey koymaz. Müslümanın yemekten bşak hiç bir meziyeti yoktur, ama bu meziyetin de hakkını verir.

arapların yemeği yenir mi - uludağ sözlük

Önce:

doldurulmuş bütün deve - instela

Sonra:

arap denince akla gelenler #1590637 - uludağ sözlük galeri

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, anibal yazdı:

Yunus avlanmaz, kurban olmaz diye bişey yok.

MEvzu bahsi yemekse, müslümanın olduğu yerde öyle bir sorun olmaz, olamaz. Müslüman yer bitirir, ortada bir şey koymaz. Müslümanın yemekten bşak hiç bir meziyeti yoktur, ama bu meziyetin de hakkını verir.

arapların yemeği yenir mi - uludağ sözlük

Önce:

doldurulmuş bütün deve - instela

Sonra:

arap denince akla gelenler #1590637 - uludağ sözlük galeri

:0_80cbc_37a71a73_L: Doğru ama benim aklım bunu almıyor. Gerçi ben de her gün tavuk ve balık yiyebilirim. :D Yunus peygamberden dolayı avlanmayacağını düşünüyorum yine de. Gerçi benim merak ettiğim şey domuz yiyip yemedikleri. Gerçi bunlar her haltı yerler. Midesizler. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, husnu yazdı:

Uçak turbulansa  girse yada pilot şöyle bir takla atsa ne güzel olurdu.?

Hah hah ha....

Seyret o zaman o deve şenliğini. :D

Hadi eskiden çanak, çömlek, çatal veya kaşık yoktu. Ancak şimdi her türlü imkan olmasına rağmen bu şekilde hiç de hijyenik olmayan adetlere bağlı kalmaya çalışmayı anlamıyorum bir türlü.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, pica pica said:

:0_80cbc_37a71a73_L: Doğru ama benim aklım bunu almıyor. Gerçi ben de her gün tavuk ve balık yiyebilirim. :D Yunus peygamberden dolayı avlanmayacağını düşünüyorum yine de. Gerçi benim merak ettiğim şey domuz yiyip yemedikleri. Gerçi bunlar her haltı yerler. Midesizler. 

KAide 1: Allah apaçık, ayetle haram kılmamışsa, hiç bir şeyi haram kılamazsınız. 

Kaide 2: Haram olan şeyi helal kılamazsınız.

Domuz eti, ayetle haram kılınma. Ama balina haram kılınmış değil. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, anibal yazdı:

KAide 1: Allah apaçık, ayetle haram kılmamışsa, hiç bir şeyi haram kılamazsınız. 

Kaide 2: Haram olan şeyi helal kılamazsınız.

Domuz eti, ayetle haram kılınma. Ama balina haram kılınmış değil. 

Ee, bu domuz eti yemediklerini göstermez ki. Yani Türkiye'de bile yetiştirildiğini duyunca ben şok olmuştum mesela. 

Valla balina noktasında dediğim gibi yunus var ama onu da yerler mi emin değilim. Gerçi köpekbalığı yüzgeci çorbası falan var Japonya taraflarında da dünyaca durum ne olur bilmiyorum. Nereden köpekbalığını yemek akıllarına gelmiş merak ediyorum. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, pica pica said:

Ee, bu domuz eti yemediklerini göstermez ki. Yani Türkiye'de bile yetiştirildiğini duyunca ben şok olmuştum mesela. 

Valla balina noktasında dediğim gibi yunus var ama onu da yerler mi emin değilim. Gerçi köpekbalığı yüzgeci çorbası falan var Japonya taraflarında da dünyaca durum ne olur bilmiyorum. Nereden köpekbalığını yemek akıllarına gelmiş merak ediyorum. 

Açlık sofuluğu bozar. Ve açlık gerçek bir canavardır, masal değil.

Köpekbalığı yemek, kuzey avrupadan japonyaya, denizi çok, insanı bol, hayvanı, eti az yerlerde yaygınlaşmış bir diyettir. Tanrıların unuttuğu yerler bunlar, malum, peygamber bile yollanmamış hiç.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, anibal yazdı:

Açlık sofuluğu bozar. Ve açlık gerçek bir canavardır, masal değil.

Evet ama ben açlık durumundan bahsetmiyorum. Domuz yemek bilemiyorum. Merak duygusu insanda çok güçlü tabi. 

20 saat önce, anibal yazdı:

Köpekbalığı yemek, kuzey avrupadan japonyaya, denizi çok, insanı bol, hayvanı, eti az yerlerde yaygınlaşmış bir diyettir. Tanrıların unuttuğu yerler bunlar, malum, peygamber bile yollanmamış hiç.

Maalesef öyle. Dünyanın stoklarını bitiriyoruz resmen. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, husnu yazdı:

İnsanın beslenme kaynakları tükenince insan yemekte seni geçici olarak kurtarır.?

Bilmem tanır mısın, https://www.imdb.com/title/tt0070723/ diye 70´li yıllarda vizyona giren bir bilim kurgu filmi vardı. Kurgusu 2000´li yıllarda geçiyor ve ölen insanları kurabiye yapıyorlardı. 2000´li yıllar yeni başladı sayılır ve bu yüzlılın sonunda kimbilir neler yaşanacak. İnsanlar, karıncalar gibi ürüyorlar ve gün gelecek doğanın doğal kaynakları tükenme noktasına gelecek.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kavak yazdı:

Tamam işte; sen bile farkındasın. Yani yine diyet yapma vakti geldi gibi.:D

Ben diyet yapmam sağlıklı beslenirim. :D Elimden geleni yapıyorum ama bırak da şu iki ayda yaşadığım şeylerin etkisi bitsin. En azından bir şeyler yapmaya başladım diyebilirim. :D 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kavak yazdı:

Bilmem tanır mısın, https://www.imdb.com/title/tt0070723/ diye 70´li yıllarda vizyona giren bir bilim kurgu filmi vardı. Kurgusu 2000´li yıllarda geçiyor ve ölen insanları kurabiye yapıyorlardı. 2000´li yıllar yeni başladı sayılır ve bu yüzlılın sonunda kimbilir neler yaşanacak. İnsanlar, karıncalar gibi ürüyorlar ve gün gelecek doğanın doğal kaynakları tükenme noktasına gelecek.

Doğanın kaynakları tükenmez kolay kolay. Türü yok eder ama yine de yok etmez. Her şey dönüşüm halinde ve doğa bir yolunu bulur sen merak etme. Ben mesela mesleğime başladığım anda bir arsa alıp ağaçlandıracağım onu. Birsürü hayvana da yuva olur hem. Büyük bir arsa şart oldu. Başına da koyarım annemle babamı tamam işte. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...