Jump to content

Kadınlar Neden Astroloji Gibi Batıl İnançlara İnanma Eğilimindeler

Recommended Posts

Herkesin gözlemidir. Kadınlar astroloji olsun fal olsun vs gibi konuları erkeklere nazaran daha çok sahiplenirler. Ha birde kadınların dinleri sahiplenme olayı vardır o ayrı bir konu. Ama şimdi ben batıl inançlar üzerinde durmak istiyorum. Belki de dinin kadına hayvandan beter muamele yapmasına rağmen kadınların onu sahiplenmesi ile astroloji arasında bağlantı kurulabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? 

@anibal

@Türk Ateist

Sitelerde Paylaş

James Frazer'a göre din büyüden çıkmıştır istersen burayı araştırabilirsin bununla birlikte başka görüşler de var. Kadınlar fiziksel olarak eksikliklerini bu tarz şeylerle ödünlüyor da olabilirler. Kadınlar şeklinde genelleme yapmak etiketleyici olduğundan tercih etmiyorum. Bilimsel bir veri paylaşıp kadın-büyü veya din arasında erkeklerden daha fazla ilişki vardır deseydin daha iyi olurdu.

İslamdaki ritüeller de büyüyle ilişkili olabilir pratik alanı da kadın erkek oldukça yaygındır. Mesela suyun maddi temizlikten manevi temizliğe dönüşümü benzeşiyor. Hükmi kirlilik olan cünüplükten arınıp meleklerin onları şeytandan koruduğuna inanıyorlar. Abdestlerini alırlarken büyü yapmaya benzeyen bir davranış da bu esnada Arapça sözler tekrar etmeleri. 70 bin melek duaları da çok ilginç.

tarihinde Kaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Adı din bahusus islam olunca gerici büyücü hikaye masal efsane oluyor ki bu ifadeler sık sık  müşrikler kafirler tarafından ayetlerde islama yöneltiliyor.
Bin türlü saçmalık hurafeye modern bilimsel kılıflar geçirip amanda felsefe yaşam tarzı çakra evrenin enerjisi nlp ki bunun açılımıda Neuro Linguistic Programming ne kadar havalı bir ismi var değil mi fazla modern bilimsel filimsel alta fortanik frangesten  vede psikoloji psikyatri oluyor
suyun toprağın insanın negatif enerjisini aldığını rahatlattığı bilimseldir
insanlar toprakla suyla irtibatının fazla olduğu doğal yaşam devirlerinde daha mutlu daha sağlıklı idiler.

islam hem su ile hemde su yoksa toprakla temizliği esas görür.
sırf ekmek göze hoş görünsün diye kabuğu alınıyor beyaz zehir gibi ekmek yapılıyor
bak taş değirmenlere rüşeymi kabuğu her şeyi içinde doğal unlarla yapılan ekmeklere
cennet  nimeti gibi kokusu bile şifadır
tertemiz el değmemiş kaynak sularına cam gibi temiz zülal kayalardan toprağın derinliklerinden çözüp getirdiği madenler yine şifadır
dinler bahusus islam doğayı canlıyı hayvanı insandan ayırmaz onları ruhu olan canlılar gibi düşünür
dağı taşı rüzgarı bulutu havayı suyu toprağıda böyle görür.
modern akılsız materyalist tiplerde doğaı yenecek savaşacak yok edecek bir düşman bir ejderha gibi gördüler fethedilmesi gereken bir şey gibi gördüler  ya sen beni yeneceksin yada ben seni lümpenci mantığı ile düşündüler
yoga gibi hindu budist bilmem batı tarzı saçma sapan hurafeler olunca amanda ne bilimsel filimsel
islam olunca tüh kaka amanda çok gerici
rahmetli erbakan deyimi ile haydi ordan demek istiyorum.
Kadınlar hassastır sensörleri erkeklere göre çok hasas kömür tartan terazi ile altın tartan bir mi kantarda.
Kadınlar kalben duygusal yönleri sezgileri güçlü olduğu için hakikati daha net görüyorlar.
tabii bu geniş duyusal radara bazen hurafe tarzı fal türü şeylerde girer.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

nlp ki bunun açılımıda Neuro Linguistic Programming ne kadar havalı bir ismi var

sen yazılarını arapça kavramlara boğunca da havalı oluyor. ne farkın var?

insanlar toprakla suyla irtibatının fazla olduğu doğal yaşam devirlerinde daha mutlu daha sağlıklı idiler.

kaç yıl yaşıyorlardı?

Kadınlar hassastır sensörleri erkeklere göre çok hasas kömür tartan terazi ile altın tartan bir mi kantarda.

laf olsun, torba dolsun. 

Sitelerde Paylaş

Adı din bahusus islam olunca gerici büyücü hikaye masal efsane oluyor ki bu ifadeler sık sık  müşrikler kafirler tarafından ayetlerde islama yöneltiliyor.

Öyle ama. Tüm dinler, bunun içinde seninki de var, masallar, hikayeler ve efsanelerle beslenir. Haliyle dinler, elbette gericiliği temsil eder.

Alıntı

Onların mutlu mesut veya sağlıklı olduklarını nereden biliyorsun? Uydurmuşsun yine.

Alıntı

islam hem su ile hemde su yoksa toprakla temizliği esas görür.

İslam´ın temel derdi temizlik falan değil, bunu sen uyduruyorsun. Islam´da ilk önce kayıtsız şartsız teslim olmak gelir. Tüm benliğini bu dine adamak zorundasın; taptığın tanrıya tek bir yamuk laf edemezsin veya onu eleştiremezsin. Hergün asker gibi tapmak eylemini uygulamak zorundasın. 

Alıntı

sırf ekmek göze hoş görünsün diye kabuğu alınıyor beyaz zehir gibi ekmek yapılıyor
bak taş değirmenlere rüşeymi kabuğu her şeyi içinde doğal unlarla yapılan ekmeklere
cennet  nimeti gibi kokusu bile şifadır
tertemiz el değmemiş kaynak sularına cam gibi temiz zülal kayalardan toprağın derinliklerinden çözüp getirdiği madenler yine şifadır

dinler bahusus islam doğayı canlıyı hayvanı insandan ayırmaz onları ruhu olan canlılar gibi düşünür
dağı taşı rüzgarı bulutu havayı suyu toprağıda böyle görür.
modern akılsız materyalist tiplerde doğaı yenecek savaşacak yok edecek bir düşman bir ejderha gibi gördüler fethedilmesi gereken bir şey gibi gördüler  ya sen beni yeneceksin yada ben seni lümpenci mantığı ile düşündüler
yoga gibi hindu budist bilmem batı tarzı saçma sapan hurafeler olunca amanda ne bilimsel filimsel

Burada ne dediğin belli değil. İmla kurallarına uymuyorsan, bari en azından anlaşır bir şekilde yazmaya çalış.

Alıntı

islam olunca tüh kaka amanda çok gerici

Evet, gerici bir din ve miadını çoktan doldurdu. Ancak senin gibiler pek farkında değil.

Alıntı

rahmetli erbakan deyimi ile haydi ordan demek istiyorum.

:D

Alıntı

Kadınlar kalben duygusal yönleri sezgileri güçlü olduğu için hakikati daha net görüyorlar.
tabii bu geniş duyusal radara bazen hurafe tarzı fal türü şeylerde girer.

Kadınlar, kadınlar, kadınlar...

Kadının halinden, kadın daha iyi anlar. Sen kadın mısın da onlar hakkında böyle ahkăm kesiyorsun? :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sans oyunlarinda erkekler baskin.

Bir umuttur yasamak. 

Dine siginip astrolojiden gelecek güzel vahiyleri bekliyor olabilir mi kadinlar.

Bana göre kadin erkek farketmiyor , her iki tarafta esit derecede seviyor paranormal seyleri.

Büyü yaptiran kadinsa yapan/bozan erkek.  Fal baktiran erkekse bakan kadin. 

...

Simdi dinin günahini almayalim. Dolayli yoldan dinle ve ya direk kadina beter muamele yapabilen tek varlik erkek. Dindar olmalari tamamen erkegine bagliligini gösterme cabasindan diye düsünmekteyim. Sana muhtacim demek herhalde.

Dogru dürüst egitim alabilse, üzerindeki erkek baskisini kirabilse, kendine güveni tam olsa, ne astroloji kalir ne din.

Konuya kadinlar cevap vermeli. Bende meraklandim simdi.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, deadanddark yazdı:

Dindar olmalari tamamen erkegine bagliligini gösterme cabasindan diye düsünmekteyim.

Din psikolojisinde dindarlık nedir bakmanızı öneririm, orada dindarlık hakkında daha profesyonel yorumlar bulabilirsiniz. Bence yazdığınız Gordon Allport'un dış güdümlü dindarlığına yakıştırılabilir gözüküyor. Bekaret ve namus kültürümüzde güvenilir eş olarak anlaşılıyor. Kadınlara gelince kızlık zarını diktirme ve türban takıp kapanma daha ağır bir kadın izlenimi yaratabilir. Böyle bir dindarlık kur yapmakla ilişkili olabilir. İç güdümlü bir dindarlık ilahi olanla alakalıdır. Birinin gerçekten içten dindar olduğunu kısmen anlamak için ölçekler hakkında da araştırma yapabilirsiniz. Dindarlık sübjektif bir şey. O bireyde farklı gözüken bir şey. 

tarihinde Kaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kadınların astrolojiyi sürdürmesi erkeklerin futbolu sürdürmesi gibi. Toplumsal ve cinsel roller daha çocukluktan belirleniyor. Doğduğun gibi kimliğine dini islam yazılıyor. 

Sen pembe giy sen mavi giy, sen bebekle oyna, al sana tabanca, neredeyse bütün astrologlar kadınken o toplumdan kadın astrolog çıkması gayet normal. Ne için eğittiysen o olur. Almanların bunun için yaptıkları bir araştırma var, İranlı ve Alman gruplar arasında inançları karşılaştırıyorlar, hipotez sayfa 9 https://www.repo.uni-hannover.de/bitstream/handle/123456789/6333/387153152.pdf?sequence=1 

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Kaz yazdı:

Din psikolojisinde dindarlık nedir bakmanızı öneririm, orada dindarlık hakkında daha profesyonel yorumlar bulabilirsiniz. Bence yazdığınız Gordon Allport'un dış güdümlü dindarlığına yakıştırılabilir gözüküyor. Bekaret ve namus kültürümüzde güvenilir eş olarak anlaşılıyor. Kadınlara gelince kızlık zarını diktirme ve türban takıp kapanma daha ağır bir kadın izlenimi yaratabilir. Böyle bir dindarlık kur yapmakla ilişkili olabilir. İç güdümlü bir dindarlık ilahi olanla alakalıdır. Birinin gerçekten içten dindar olduğunu kısmen anlamak için ölçekler hakkında da araştırma yapabilirsiniz. Dindarlık sübjektif bir şey. O bireyde farklı gözüken bir şey. 

Kaynak ya da kaynaklar verirseniz seve seve okurum.

Islamda kadin dindarligini gercekten anlamiyorum.

Islam tam bir erkek dini. Baska benzeri var mi bilmiyorum.

Islam dinini tercih eden farkli dine mensup kadinlarin bunu erkegine bagliligini göstermek icin yaptiklarina eminim.

Islam dinine bagli olan kadinlarin bunu kötü ve ya hic egitime, toplumsal baskiya , özentiye, es aile zorlamasina, eziklige vesaire borclu oldugunu düsünüyorum. Halbuki müslüman kadinlarin herhangi baska bir din ile tanismalari, onu anlamalari durumunda bu ismi islam olan erkek dininden kolayca vazgececeklerdir diye düsünüyorum.

Bir erkek olarak söyleyebilirimki kadinlar erkeklerden daha kolay vazgecebilirler. Kendileri icin neyin daha iyi oldugunu erkeklerden daha iyi bildiklerine eminim.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, deadanddark yazdı:

Kaynak ya da kaynaklar verirseniz seve seve okurum.

Genel bir çerçeve için grafiker yayınlarının din psikolojisi kitabıyla başlayabilirsiniz. Din psikolojisi alanında eser verenlerin bizzat kendi eserlerini de okumalısınız. Şurada faydalı olabileceğini düşündüğüm bir kitap listesi buldum.

https://www.researchgate.net/publication/350239098_DIN_PSIKOLOJISI_KITAP_LISTESI_Sekizinci_Surum_-20_Mart_2021-

Objektif olabilmek adına okuma alanını geniş tutmalıyız örneğin Freud ile Jung'u okuyup üzerine E.Fromm da okumak faydalı olur. Bir önceki cümlemi linkteki kitap listesi hakkında bir fikir verebilmek adına söyledim.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle şunu belirteyim:
erkek kadın fark etmeden insan geleceği merak eder. Zira bilinmezdir .Bilinmeze karşı merak zaten esasen biliminde temeli ve merkezidir.
Ancak diğer duyular gibi bu duyu da istismar edilmeye açıktır diye kesip atamayız.
İnsanın çalışmadan terlemeden hırs  ile hazırdan zengin olmak gibi bir duyusu da var ve istismar eidliyor.
bakınız bir dünya coin çiftlik bank vakaları.

Ancak insanın asgari şekilde kazanmak çalışmak içinde bu duyu gerekli.
Yani o hırs ölçülü ve yerinde kullanılsa pekala kişi helalinden çalışarak ta kazanabilir.
İnsanın hayal vehm duyusu da böyle. Gereklidir ancak aşırısı hastalıktır.
Korku duyusu da böyle. Şayet olmazsa kişi hayata kalmaz.
Ancak bu korku duyusu da çok istismar ediliyor.
Kadın hassastır.
Bebek gibi nazik narin bir varlığa bakmak için bu gerekli .Radar hassasiyeti fazla.
Misal bebeğin gece ateşi çıksa erkek amanda bir şey olmaz aspirin ver geçer sabah hastaneye götürürüz der
Kadın bunu en şiddetli şekilde hisseder ya havale geçiriyorsa ya ateşi düşmeyip ölse ya sakat kalır kalıcı hasar olursa.
Kadının fıtratı böyle ince kuru havadan nem kapar.
erkeğe göre kadın çok abartıyor
kadına göre de erkek taş gibi duyarsız.
aslında iki cins bir birini dengeliyor.

Sitelerde Paylaş
On 10.08.2021 at 15:49, Expecto yazdı:

Herkesin gözlemidir. Kadınlar astroloji olsun fal olsun vs gibi konuları erkeklere nazaran daha çok sahiplenirler. Ha birde kadınların dinleri sahiplenme olayı vardır o ayrı bir konu. Ama şimdi ben batıl inançlar üzerinde durmak istiyorum. Belki de dinin kadına hayvandan beter muamele yapmasına rağmen kadınların onu sahiplenmesi ile astroloji arasında bağlantı kurulabilir. Siz ne düşünüyorsunuz?

@anibal

@Türk Ateist

Bu konuda kadınlarla erkekler arasında sanıldığı kadar büyük fark yok aslında. 2015 veya 2016 gibi yapılan bir araştırmaya göre (sonraki yıllarda yapıldıysa da takip etmediğim için bilmiyorum, bakmadım) kadınların %28'i, erkeklerin %23'ü astroloji vb zırvalara inanıyor. Bunlar arasında inançlılar da var inançsızlar da.

Astrolojiyle bitse keşke. Postmodern dinler, paranormal inançlar var daha. Bu inançlar popüler kültür içinde kimliksel işlev kazanıyor ve giderek daha fazla kurban elde ediyor. Bilimden, bilimsel terminolojiden de diret faydalanarak insanları daha kolay ve daha fazla etkiliyor. Malum, geleneksel dinler ciddi bir kesim için "demode".

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...