Jump to content

Demokrasi İnsanın Doğasına Aykırı Mıdır?

Recommended Posts

Doğada hayvanlar arasında eşitlik var mıdır? Peki ya homo sapiensler arasında eşitlik var mıdır? 

Eğer var ise buradan demokrasi insan doğasına uygun olduğu sonucuna yaklaşılabilir.

Eğer yoksa ise üstteki durumun tam tersi geçerlidir.

Nasıl ahlak ve toplum için insan doğasını fıtrat alıyorsak aynısını yönetim biçimlerimiz içinde yapabilir miyiz? 

@anibal

Sitelerde Paylaş

Hayvanlar insan türünün ürettiği yönetim biçiminin konusu değildir. Demokrasi siyasi bir eşitliğe vurgu yapar. İnsan doğası ve fıtrat kavramlarını bir arada kullanmışsınız hatırlatmak isterim ki fıtrat yaratılışçı bir kavram bu sebeple ahlak kavramından kastınızı da sorudan çözümleyemedim. Yönetim biçimlerinden olan demokrasi insanın sosyal bir davranışıdır. Kötü bir yönetim biçimi olmasına rağmen demokraside sürdürülebilirlik onu başarılı kılar. Demokrasi toplumla ilişkili olduğundan onunla büyüyüp gelişir veya ölür dolayısıyla demokratik sürecin nasıl gittiği toplumla ilişkilidir. Belki onun diktatörlüğe dönüşebilmesi bu yönetim biçiminin kötülüğündendir demek doğru olmaz. Toplumun demokrasi yeteneğinin eğitimle kazandırılması gerekli bir şey.

Sizi daha iyi anlamak adına bazı sorular yazıyorum:

Sizce demokrasiyi insan doğası içinde tartışmak aklımızdaki ne tür sorulara cevap verebilir?

Siz olsanız kendi sorunuza nasıl cevap verirdiniz?

Aklınızdaki iki durumun olası sonuçları nelerdir?

Ahlaktan kastettiğiniz hangi anlayış?

tarihinde Kaz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mükemmel bir konu başlıgı, tebrikler,

bu çok basit aslında,

kısaca, biz memeli türler için kapitalizmin kolu olan demokrasi kötülerin icat ettiği ucube bir sistemdir, iyi olsaydı zengin yada fakir olmazdı zaten,,

bunu anlamak çok mu zor? yooo çok basit, benım için her şey o kadar basit ki, 

lanet ve ucube bir sistemdir demokrasi-kapitalizm ve dinler bir projenın parçasının bütünüdür. ), biz memeliler dogamız gereği ;

ilkel yaşam için varolduk! 

,gerisi teferruat ve dünyanın sonu kehaneti!!

tarihinde Ignostik kahin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 12.08.2021 at 20:15, Kaz yazdı:

Sizce demokrasiyi insan doğası içinde tartışmak aklımızdaki ne tür sorulara cevap verebilir?

Siz olsanız kendi sorunuza nasıl cevap verirdiniz?

Aklınızdaki iki durumun olası sonuçları nelerdir?

Ahlaktan kastettiğiniz hangi anlayış?

Eğer insan doğası içinde tartışırsak ve o bu doğaya uymuyor ise demokrasinin insanlığa uygun olmadığı ortaya çıkar.

Ben kendi soruma cevap verememekteyim. 

Aklımdaki iki durumdan eğer doğamıza uygun ise onunla devam etmek ve felsefemizi ona göre kurmak mantıklıdır sonucunu çıkarırım. Değilse tam tersi.

Ahlaktan kastım bilimsel anlayış. Bilimin bize gösterdiği iç güdüler ve genlerin oluşturduğu davranış sistemi. 

Sitelerde Paylaş
On 10.08.2021 at 15:56, Expecto said:

Doğada hayvanlar arasında eşitlik var mıdır? Peki ya homo sapiensler arasında eşitlik var mıdır? 

Eğer var ise buradan demokrasi insan doğasına uygun olduğu sonucuna yaklaşılabilir.

Eğer yoksa ise üstteki durumun tam tersi geçerlidir.

Nasıl ahlak ve toplum için insan doğasını fıtrat alıyorsak aynısını yönetim biçimlerimiz içinde yapabilir miyiz? 

@anibal

İnsan bir hayvan türüdür. İnsan bir hayvandir. Yani hayvanlarla insanlar diye bir ayrım yapmak, mesela manisalılar ve türkiyeliler diye bir ayrım yapmakla aynı şekilde olacaktır. 

İnsan doğası diye bir şeyde var olamaz. Doğa var olan tüm maddeler bütünüdür. Doğa nehirler ve ormanlardan ibaret değil, binalarda arabalarda doğanın bir parçasıdır. Bir dağdaki bir ağaç için "ağacın dağı" dediğinde tüm dağ aklına gelir dağ içinde ağacın ek fazladan bir dağı olmaz. İnsan doğası dediğin de de aslında doğanın kendisini ifade edersin. 

İnsanlar veya hayvanlar eşit ise buradan demokrasinin herhangi bir şeye uygun olduğu sonucu çıkmaz. Çok ilişkisiz bir çıkarsayamama. Benim merdivende korkuluk varsa benim anahtarım tüm kapıları açar gibi bir ilişkisiz ifade. 

Ahlak ve toplum. İnsan doğasını fıtrat almak da ne demek. Demin söyledik insan doğası = doğanın kendisi. Yani Doğayı fıtrat almak anlamına gelir. Yani Yalnış anlama zora sokmuyorum biraz daha mantıklı olalım.

Gerçekten insan davranışlarının karakteristik özellikleri gibi bir tahmin ile yola çıkarsak: buradan toplum, ahlak, din, denizde yüzmek, üniversite, matematik, sinema, gibi yüzbinlerce meseleyide ilişkilendirebiliriz. Yine bir yere varamayız. Ama bu yüzbinlerce meseleden demokrasiyi de  alabiliriz. Bu durumda sorunun cevabı evet olur. 
tarihinde Rhodium tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 21.08.2021 at 20:30, Expecto said:

Eğer insan doğası içinde tartışırsak ve o bu doğaya uymuyor ise demokrasinin insanlığa uygun olmadığı ortaya çıkar.

Ben kendi soruma cevap verememekteyim. 

Aklımdaki iki durumdan eğer doğamıza uygun ise onunla devam etmek ve felsefemizi ona göre kurmak mantıklıdır sonucunu çıkarırım. Değilse tam tersi.

Ahlaktan kastım bilimsel anlayış. Bilimin bize gösterdiği iç güdüler ve genlerin oluşturduğu davranış sistemi. 

Demeokrasi ve diğer tüm yönetimsel sistemler yani devlet: Krallık cumhuriyet her ne eklersen:

Doğaya uygun: insan doğasına uygunluklar vb. Uyumluluktan değil zıtlıktan var olur. Karşı düşman olduğu için var olur. 

İnsan doğası sex mi yapmak istiyor mesela, işte devlet doğum kontroldür, demokrasi kürtajdır, kapitalizm zinadır. 

Devlet nedir? Devlet, doğaya karşı insanların bir araya gelme organizasyonudur. Demokraside bunun bir parçasıdır. 

Bundan üçbinyıl önce özel mülkiyet yoktu, çünkü sınır diye bir şey olamayacak kadar çok arazi vardı. Şimdi özel mülkiyet var. Ve bu kutsal bir şey. İşte devlet ve içinde konumlandırdığın her şey, mesela demokrasi, böyle peygambervari şeylerdir. Kökenleride doğadan intikam almak yok etmek ve doğadan korunmak amaçlı var olurlar uyumluluktan değil. 

Sitelerde Paylaş

İnsanlar zayıf ve güçlüden oluşur.

Herkese eşit olarak uygulanan bir demokrasi olması için güçlü-zayıf gibi iki tür insan olmaması gerekir.

Güçlü ve zayıf her kesim tarafında yer değiştirebilir, güçlü zayıf zayıf da güçlü konuma gelebilir ama zayıf ve güçlü her daim vardır.

Bu nedenle, güçlüyü koruyan diğer kesimi de okşayan demokrasi insan doğasına aykırı değil.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, pozitivizm yazdı:

Ülkemizde uygulanan demokrasi temsili demokrasi.

450 milletvekili senin yerine kanun çıkarıyor.

Doğrudan demokrasi olmalı.

Birde oylamaya sunulan kanunlar paket şeklinde olmamalı.

Paket olunca okumadan evet hayır oylaması yapıyorlar.

Kanun içindeki her madde teker teker oylanmalı.

Milletvekilleride genelde patronlardan olduğu için yada onlardan bolca rüşvet aldıkları için, sermayeyi koruyorlar.

İnsanların açlıktan intihar etmesi umurlarında bile değil. 

Birinin günümüzde aç olduğu için kendini öldürmesi korkunç bir şey. Ama kimsenin umrunda bile değil ve bu daha korkunç.

Hiç insanlar açlıktan ölüyor diye ağlayıp feryat eden milletvekili gördünüz mü?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...